£eidóe(2ou/ia/nt Meerderheid kamer tegeiijneutronenjbcan Franse franc fors gedaald Vredesgesprekken Midden-Oosten in beslissend stadium VN-ambassadeur Vietnam wil niet vertrekken Ook CDA-fraktie velt negatief oordeel SADAT NA AANKOMST IN AMERIKA: Hond bijt kind dood Overleden op kerkhof Angst voor linkse regering Tekort munitie zorgwekkend Sadat kandidaat voor Nobelprijs Zaterdag 4 februari 1978,68e jaargang no. 20959. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Gast-vrij „Gast-vrij" met Rob de Nijs op Ned. I om 22.20 uur. Om 19.55 uur Lin Chung. Ned. II om 20.55 uur Hollands Glorie. Zondag Ned. I om 19.05 uur „All you need" over The Beatles om 19.55 uur „Tocht naar het duis ter", toneelspel van Eugene O'Neill. Ned. II om 21.05 uur laatste aflevering van Days of hope". Veel bewolking Veel bewolking met in het zuid en en zuidwesten van het land mogelijk enige sneeuw. Tot ma tig of krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidoost, maximum temperaturen om ongeveer een graad boven nul. Morgen zon: 8.14-17.35. Maan: 06.11-15.20. Schev. hoogwater 0.45-13.12. Laagw.: 8.44-21.15. VN-ambassadeur Dinh Ba Thi, be schuldigd van spio nage. NEW YORK (QTR/UP) - De Vietnamese ambassadeur bij de Verenigde Naties in New York, Dinh Ba Thi, zal geen gevolg geven aan het bevel van de Amerikaanse regering om de Verenigde Staten te verlaten. De Vietnamese missie liet we ten dat de ambassadeur zijn werkzaamheden normaal zal voorzetten. Het uitwijzingsbevel is „totaal onaanvaardbaar en betekent een ernstige belediging", aldus de Vietnamese verklaring. De Amerikaanse beschuldiging dat Dinh Ba Thi betrokken was bij een spionageaffaire is volgens de Vietnamezen „schandalige laster". Vertegenwoordigers van de communistische landen zijn bij eengekomen in de Poolse VN- missie om zich te beraden over steun aan hun Vietnamese colle- de officiële informatiedienst zit ten wegens de spionage zaak in voorarrest. Zij zouden geheime documenten hebben gestolen en doorgespeeld aan Vietnamese UNO-functionarissen in Parijs en New York. Uit Amerikaanse regeringskrin gen is vernomen dat de Verenig de Staten naar alle waarschijn lijkheid hun toevlucht zullen zoeken tot de rechter, als de Vietnamees, niet uit eigener be weging vertrekt (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De CDA-fraktie in de Twee de Kamer wijst invoering van de neutro nenbom in de verdediging van de Navo af. Volgens de christen-democraten is voor de handhaving van het machtsevenwicht tus sen Navo en Warschau pakt niet elk middel bruikbaar en aanvaardbaar. De fractie kwam gisteren na urenlang beraad tot dit standpunt. De meerderheid van de kamer heeft zich nu opgesteld tegen de bom. Eer der sprak de PvdA-fraktie een negatief oordeel uit Volgens het CDA betekent het afzien van de neutronenbom dat de gevolgen daarvan voor de conventionele bewapening moeten worden aanvaard. Anders dan CDA-minis- ter Kruisinga (defensie) meent de fraktie, dat deze stellingname niet tot verhogoing van de defensie-uitgaven ten behoeve van de opvoering van de conventionele bewape ning mag leiden. Volgens de CDA-fraktie moet de regering ervoor ijveren dat het afwijzende standpunt ten opzichte van de neutronenbom door de Navo wordt overge nomen. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft zijn collega Kruisinga van de fensie gisteren openlijk op de vingers getikt voor diens uitspraken over de neutronen bom. In een communiqué van buitenlandse zaken wordt duidelijk gemaakt, dat de uitla tingen van minister Kruisinga moeten wor den gezien als een persoonlijke opvatting. Voorts wordt gezegd, dat de regering nog geen standpunt heeft ingenomen en dat over de neutronenbom nog overleg gaande is met de andere NAVO-landen. Minister Kruisinga had verklaard dat de kans dat van dit wapen wordt afgezien „niet absoluut, maar zeer reëel" is. Zeker tien doden door lawines GENEVE (DPA) Tengevolge van lawines in het he le Alpengebied zijn gisteren zeker tien mensen om het leven geko men. Negen perso nen werden nog vermist. Over hun identiteit is nog niets bekend. Lawines deden zich voor in de Italiaanse. Zwit serse en de Fran se Alpen. De Gott- hard-tunnel kon na enige tijd op één spoor weer in gebruik worden genomen. In het Italiaanse Cervinia werden zes mensen na uren dood gevon den in hun onder de sneeuwmassa bedolven auto's. In Tour bij Cha- monix stierven vier mensen door dat een lawine hun chalet bedolf. Door een lawine ontspoorde gisteren in de Zwitserse Alp hen een trein. Uit een half in een ra vijn hangend trein stel werden vier ge wonde passagiers gehaald. Ook griep in Catshuis DEN HAAG - Uit mededelingen na afloop van de wekelijkse verga dering van de mi nisterraad bleek, gisteravond dat de griep ook het Cathshuis niet is voorbijgegaan. De infectie-ziekte had meerdere minis ters „behoorlijk te pakken". Onder hen be hoorde minister president Van Agt. Hij moest 's middags afhaken en droeg de lei ding van verdere besprekingen over aan vice-minister- president Wiegel. Aardolie- produkten in prijs omlaag DEN HAAG (ANP) Met ingang van 4 fe bruari 1978 zul len de maxi mumprijzen van een aantal aardolieprod uk- ten worden ver laagd. De prijzen van au- togasolie, gasolie voor pleziervaar tuigen en petro leum gaan met 1,1 cent (incl. btw) per liter omlaag. De prijzen van huisbrandolie I en II gaan, exclusief btw, eveneens met 1,1 cent per liter omlaag. Voor stookolie met een zwavelgehalte van 2,5 pet. bedraagt de verlaging 9,45 per ton. Stookolie met een zwavelge halte van 1 pet. gaat met 6,30 per ton in prijs omlaag. De prijsverlagin gen zijn het ge volg van een ver dere daling van de dollarkoers en een geringë daling van de marktnoterin- gen, aldus het mi nisterie van eco nomische zaken. WASHINGTON (AP/UPI) De Egyptische presi dent Anwar Sadat heeft gisteravond bij zijn aankomst in de Verenigde Staten verklaard dat de vredesonderhandelingen met Israël „zich in een historisch en beslissend stadium bevinden". Sadat, die in Washington door president Carter werd verwelkomd en deze steeds aansprak met „mijn goede vriend", hield tevens een pleidooi voor de oprichting van een Palestijns thuisland. „Wij willen een nieuw Midden-Oosten tot stand brengen, waar de verschillende naties met inbe grip van de Palestijenen vreedzaam en broederlijk naast elkaar zullen leven. Ideologische onbuig zaamheid of fanatisme mogen geen beletsel vor men voor een vredesregeling en een Midden-Oos ten, waarin de Palestijnen en alle andere volkeren veilig kunnen leven in hun eigen landen", aldus Sadat na aankomst in het Witte Huis, vanwaar hij met Carter per helicopter vertrok naar Camp David, het presidentiële verblijf in de bergen van Maryland. Premier Begin van Israël heeft gisteren in Jeruza lem verklaard dat er geen nieuwe Joodse nederzet tingen in het noorden van de Sin ai komen, maar dat de bestaande wel verder zullen worden opge bouwd en uitgebreid. De Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, heeft gisteren op de Arabische topcon ferentie van tegenstanders van de Egyptische vre despogingen gewaarschuwd dat een vrede waar de Palestijnen het niet mee eens zijn tot oorlog zal leiden. Men is het erover eens geworden dat de Palestijnse guerrrilla-organisaties versterkt moeten worden. Volgens het Amerikaanse blad „Boston Herald American" heeft Israël aan Egypte binnen het kader van de vredesonderhandelingen aangeboden technische hulp te verlenen bij de bouw van kerncentrales. MAASTRICHT - Een herders hond heeft in Maastricht een baby van tien dagen in haar wiegje aangevallen en doodge beten. Het was het eerste kind van het echtpaar Krijns. De 22-jarige- vader was tijdens het gebeuren niet thuis. De moeder was even naar het toilet. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht WEHE Op het rooms-kath- olieke kerkhof in het Groningse dorp Wehe hebben kinderen gis termiddag het stoffelijk over schot gevonden van een 38-jari- ge man uit Wehe. Het lijk heeft er vermoedelijk twee dagen ge legen. Volgens de politie heeft de man op het kerkhof waar schijnlijk zijn roes willen uitsla pen, is daarbij door de kou be vangen en vervolgens overleden. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam- adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. PARIJS (AP) De Franse franc is gisteren voor de derde achtereenvol gende dag scherp in waarde gedaald. De koers ten opzichte van de gulden bedroeg voor.de franc rond 46 cent Staatssecretaris van financiën en eco nomie, Robert Boulin, schreef de da ling toe aan de dreiging van een insti tutionele crisis als de linkse partijen na de verkiezingen aan het bewind zouden komen. Gevreesd wordt dat een linkse rege ring met daarin communisten een slecht ondernemersklimaat zal creer- nemen tot het inruilen van hun Franse francs tegen een naar hun mening stabielere munteenheid. Met zijn uitlatingen loopt de staatsse cretaris in de pas met zijn baas, pre mier Raymond Barre, een voormalig econoom. Barre had al gezegd dat de problemen van de Franse franc voort komen uit „politieke onzekerheden". Uit opiniepeilingen van de laatste tijd is gebleken dat de socialisten en de communisten een goede kans maken om de verkiezingen van maart te win nen. Een linkse overwinning zal waar schijnlijk tot gevolg hebben dat er een socialistische premier wordt benoemd en dat er enkele communisten op mi nisterposten komen te zitten. Nieuwe sneeuw man MOSKOU - Het Russische persbu reau Tass heeft bericht dat in het bergdistrict Yaku tia talloze aanwij zingen zijn gevon den voor het be staan van een ruig behaarde man met een schelle stem, die in de volksmond „Chu- chunaa" wordt ge noemd. In het dia- lekt van Yakutia betekent dit „vluchteling" of „uitgestotene". De man vertoont gro te gelijkenis met de „verschrikkelij ke sneeuwman" in het Himalaya-ge- bergte. Minister Kruisinga: DEN HAAG (ANP) De voor- raadsituatie van een aantal be- langrijke munitiesoorten (tank-, artillerie- en mortiermunitie) in Nederland is op het ogenblik „bijzonder zorgwekkend". Ons land voldoet daarmee niet aan de NAVO-normen voor de aan wezige munitie voorraden. Er is de afgelopen jaren al min der geschoten om de tekorten niet nog meer te vergroten. Dit jaar zal het schietverbruik bij opleiding en oefening zelfs tot gemiddeld 60 procent van de gebruikelijke norm worden te ruggebracht. Minister Kruisinga van defensie heeft dit gisteren geantwoord op opmerkingen uit de vaste kamercommissie voor defensie over zijn begroting voor 1978. De minister verwacht dat het munitietekort nog enige jaren zal blijven bestaan. Het probleem kan volgens hem al leen worden opgelost als er ex tra geld beschikbaar komt. OSLO (URI) De Nobelprijswinnaar van 1973, Henry Kissinger, en enkele andere personen hebben Sadat voorgedragen als kandi daat voor de Nobelprijs voor de vrede van 1978. Dit heeft de voorzitter van het Noorse Nobel-instituut, Jakob Sverdrup meege deeld. Sverdrup zei verder dat elf Amerikaanse congresleden voorgesteld hebben om de Nobelprijs toe te kennen aan de Russische comite's die toezicht houden op naleving van de akkoorden van Helsinki door hun regering. Het Nobel-comité heeft veertig serieuze nominaties ontvangen. Tien van de kandidaten zijn organisaties. In 1977 werd de prijs toege kend aan Amnesty International. Voorts zei hij dat onder meer ook de Finse president Kekkonen kandidaat is voor de Nobelprijs voor de vrede. De Braziliaanse priester Don Helder Camara, die in het verleden al vele malen is voorgedragen, behoort niet tot de kandidaten. Twee kranten in Jakarta mogen weer verschijnen JAKARTA De Indonesische mogen verschijnen in verband overheid heeft vandaag weer met het studentenprotest twee kranten in Jakarta toege- Daar twee andere kranten al staan te verschijnen. Het zijn eerder weer hadden mogen uit- Sinar Harapan en Indonesia Ti- komen, blijven alleen nog drie mes. Ze hebben twee weken niet bladen verboden. ADVERTENTIE KONTAKTAVOND IN OEGSTGEEST. Maandag a.s. in ,,'t Camphuys" Kennismaking kandidaten KRO-verkiezingen. Presentatie: Edvard Niessing Show: Anita Meyer Aanvang: 20.00 uur. Toegang: gratis.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1