Horecaman onderzocht prijsverschillen reizen Wenen herdenkt de grote Franz Schubert Reizen op maat naar en Corsica Prima reisboek Franz Schubert Omdat de Cóte d'Azur in Frankrijk sinds mensen heugenis de handwarme &ndbak voor wereldbur gers met voldoende pegu- Isa ten duidelijk het 'liefkind is van de Neder landse touroperators (sla er de reisgidsen van 1978 maar op na en u zult deze vakantiebestemming ui terst schaars vertegen noordigd vinden), heeft Air France zelf de rol van vakantie-verkoper op zich genomen. •Na een bescheiden start in De prijsverschillen tussen identieke charter-vliegreizen, die de Nederlandse touropera tors dit jaar in hun vuistdikke programma's aanprijzen, kun nen oplopen tot bijna 500 gul den per persoon per reis. Tot deze verbijsterende ontdek king kwam de Overveense ho- reca-ondernemer Edward van Liemt, die louter uit nieuws gierigheid de reisgidsen van de dertien grootste touroperators in Nederland aan een grondig onderzoek onderwierp en 22.000 prijzen met elkaar ver geleek. „Dit uit de hand gelo pen particulier initiatief", ont hult hij, „heeft hele opmerke lijke zaken opgeleverd. Iede reen roept van tijd tot tijd, dat de touroperators bij het bepa len van hun prijzen hooguit een vinger in de lucht steken en op goed geluk een paar cijfers achter elkaar zetten. En na bestudering van al die gid sen begin ik waarachtig te ge loven, dat het nog waar is ook. In negentig procent van de door mij vergeleken prijzen be droeg het verschil per reis hon derd gulden en meer, in 50 procent zat er een gat tussen van meer dan 200 gulden, oplo pend tot bijna 500 gulden. Het is onvoorstelbaar, want je zou toch denken, dat reisorganisa toren met argusogen naar de concurrenten kijken en hun ei gen prijzen aanpassen aan die van de andere broeders, die met hem de grote koek verde len. In de praktijk blijkt daar echter niets van. Integendeel, zou ik willen zeggen. Wie de moeite neemt om alle verge lijkbare aanbiedingen voor de zomer van 1978 met elkaar te vergelijken, kan met dit taaie monnikenwerk vele honderden guldens besparen". Overigens heeft Van Liemt dit huiswerk voor prijsbewuste vaderlanders al gedaan (het kostte hem drie maanden dag en nachtwerk, waarbij hij ten slotte geholpen werd door eni ge vrijwilligers uit zijn vrien denkring). Het resultaat is een gids geworden, waarin charter- vliegreizen naar de meest po pulaire vakantielanden (die ruim 85 procent van alle vlie greizen voor hun rekening ne men) in tabellen met elkaar vergeleken worden. „Ik heb onder meer gemerkt", zegt hobbyist Van Liempt, die 35.000 gulden in zijn prïve-on- derneming heeft gestoken, „dat die kreet „D-Tours is altijd de goedkoopste" nergens op slaat. Dirk van der Broek kan mij nog meer vertellen, want bij het uitvlooien van zijn gids werd duidelijk, dat deze super- grutter in de praktijk prijzen vraagt, die in 60 procent van de aanbiedingen hoger liggen dan die van concurrenten". De gids „Reis Gerust-Prijsbe- wust" (oplage 15.000) kost ne gen gulden vijftig; een gepe perd bedrag voor veertig pagi na's onversierd drukwerk. Maar een vlijtige spitter haalt die investering er op zijn slof fen dubbel en dwars uit. Een paar voorbeelden: Aan de Cos ta del Sol wordt het object Castilla Santa Clara in dezelf de periode (vertrek 24 juni 2 weken) door Christoffel aange boden voor 1219 gulden per persoon, door D-Tours voor 1044 gulden: Las Palmeras in het Spaanse Fuengerola (ook vertrek op 24 juni) kost bij Evenementsreizen 785 gulden per persoon, bij Gulliver 1022. Voor een half pension-arrange ment in Hotel Candia in Athe ne vraagt NRV-Holiday (met vertrek op 6 augustus) 1334 gulden per persoon en Necker- mann (met vertrek op 8 augus tus) 1020 gulden. Dan de appar tementen Praia deOuro in het Portugese Albufeira: Relax vraagt daarvoor een bedrag van 1223 gulden (met vertrek op vrijdag 9 juni), Primair ver trekt twee dagen later (op zon dag dus) naar dezelfde bunga lows en vraagt 733 gulden per persoon. Omdat het logisch is, dat je van dergelijke aanbie dingen altijd met meer perso nen gebruik maakt, kan een gezin met 2 kinderen bijna 2 mille besparen, als het zijn zor gen toevertrouwd aan Primair. „Als je die prijsverschillen zo zwart op wit vóór je ziet", zegt Van Liemt, „lijkt het, alsof ik in eigen beheer maar een eind weg heb zitten verzinnen. Maar niets is minder waar. Het gaat hier om aanbiedingen die precies hetzelfde zijn en die zonder meer met elkaar verge leken kunnen worden. Als ik met deze gids een beetje uit de kosten kom ben ik dan ook vast van plan door te gaan. Voor de winter van 1978r79 kan men dan weer een aparte gids met prijsverschillen ver wachten die zo ongeveer in september op de markt zal ko men". „Reis Gerust Prijsbewust" (de enige in zijn soort, sinds het professionele onderzoek van Toeristiek op verzoek van AN- VR-leden is beëindigd) is ver krijgbaar in kiosken, tijd schriftenwinkels en bij de sa mensteller, Postbus 88 in O ver veen door overmaking van ne gen gulden vijftig op postgiro 1168292. In de 14e editie van de Holland Camping 1978 vindt men 2000 Nederlandse adressen van tent- en caravanterreinen, bungalow parken, appartementscomplexen, watersportlokaties, kampeer boerderijen en jeugdherbergen. Duidelijke tekens geven aan, welke voorzieningen worden geboden en in vele gevallen verdui delijken foto's en een aanvullende tekst de code-informatie. Een letter- en cijfercode helpen de caravanners om de terreinen snel te lokaliseren op de gele kaart-pagina's. Aanbevolen wordt toch om de terreinen vooraf te inspecteren en tijdens deze inspectierit een serie bedrijven te bezoeken. (Holland Camping 1978, prijs elf gulden, uitgave Holland Post, Arnhem) De 13e editie van de Internationale Campinggids voor kampeer ders en caravanners is verbeterd door toevoeging van een plaatsnamenregister. Een cijfercode informeert over de facilitei ten ter plaatse. Overzichtskaarten per land worden aangevuld met situatieschetsen van individuele terreinen. Elk terrein in de 460 bladzijden van deze gids is individueel gekeurd door medewerkers, wier namen en adressen voor eventuele nadere informatie in de gids zijn afgedrukt (Internationale Campinggids 1978, prijs 17.50, een uitgave van In ter dijk BV te Amstelveen. Beide gidsen zijn verkrijgbaar bij de boekhandel, de warenhuizen, de reisbureau's en de WV-kan toren) Dat ook bejaarde dames zo nu en dan met een aardig initia tief uit de bus komen, bewijst onze eigen Tante Pos, die tus sen haar overstelpende bezig heden door kans heeft gezien een toeristische gids van 366 dichtbedrukte pagina's in el kaar te timmeren. En nog een voortreffelijke gids ook, die het glansrijk kan opnemen te gen de werkjes van professio nele globetrotters als dr. Do- minicus en dr. Van Egeraat. En dat alles voor de weggooi- prijs van drie gulden vijftig, te koop op alle Nederlandse post kantoren. Met deze kundig uit gekookte klantenbinder probe ren de Posterijen met name jonge Nederlanders te interes seren voor het pakket aanbie dingen van de girodienst en de rijkspostspaarbank (girobe taalkaarten, eigen rekening, sparen etc) Maar als je dit commercieel motief even weg denkt blijft er een prima Reis- Het befaamde „Theater an der Wien" 1977 biedt de nationale luchtvaartmaa tschappij van Frankrijk voor dit jaar in samenwerking met Fran krijk-specialist F.T.S. een flink pakket uiterst aan trekkelijk geprijsde vakan tie-reizen naar de door Toon Hermans zo uitbun dig bezongen Mediterranée (zo blauw, zo blauw) en naar Corsica (niet minder kleurecht) aan. Ondanks de grote voordelen (men reist individueel per lijndienst en bepaalt zelf de vertrek en terugreisdatum) maakt een prijsvergelijking duide lijk, dat men met name in de topmaanden stukken minder betaalt voor een op maat gesneden vakantie van Air France dan voor bijvoorbeeld een charter- reis van touroperator Chri stoffel. Deze verschillen kunnen voor precies dezelf de objecten zelfs oplopen tot enkele honderden gul dens per persoon. In sa menwerking met de F.T.S. verzorgt Air France overi gens ook een aantal groeps reizen, waarbij men wel aan vaste data gebonden-is. En ook in dat geval zijn de aanbiedingen duidelijk prijsbewust samengesteld. Méditerranée '78" heeft aantrekkelijke vakantiepot- ten op het vuur gezet in Nice (17-daagse groepsreis per trein vanaf 555 gulden, individueel arrangement van acht dagen vanaf 661 gulden), Juan les Pins (in het luxe appartementen complex Les Eucalyptus, dat schitterend gesitueerd is op een weelderig land goed: 17-daagse groepsreis per trein vanaf ,510 gilden, individueel vliegreis acht dagen vanaf 687 gulden), Golfe Juan, Boulouris sur Mer, Menton en op het go deneiland Corsica, waar men de keuze heeft uit de bestemmingen Ajaccio (8- daagse groepsvliegreis van af 630 gulden, individuele vliegreis, acht dagen vanaf 736 gulden), Porticio (acht daagse individuele vliegreis naar het luxe viersterren- hotel Sofitel vanaf 1322 gul den), Propriano (zelfde ar rangement naar hotel Roe e Mare vanaf 979 gulden), Olmeto(zelfde arrange ment naar hotel Mar in ca vanaf 943 gulden) en het internationale bungalow park Marina Viva op een terrein van 7 hectaren bui ten Porticcio (8-daagse groepsreis-vliegen vanaf 540 gulden, individueel vlie- garrangement, acht dagen vanaf 720 gulden). Voor de meeste bestemmingen gel den forse kinderkortingen. Ook worden 15-daagse ar rangementen aangeboden. Een apart vakantiehoofd stuk vormt het uitgekiende fly-drive-programma, dat Air France in samenwerk ing met Europcar heeft sa mengesteld. U vliegt per lijndienst naar uw bestem ming en vindt daar een nieuwe huurauto, waarmee u een onberperkt aantal ki lometers kunt rijden zon der meerprijs. Als u van te voren reserveert kunt u de auto ook op een andere luchthaven inleveren. Prij zen, 2 personen, één week vanaf 590 gulden, vier per sonen voor dezelfde perio de vanaf 493 gulden. (In- lichtingen, Air France, Dam 25 in Amsterdam). gelezen herdenkingsjaar is. Wie immers met vooruit ziende blik de moeite heeft genomen om in 1828 voor goed de ogen te sluiten, (na overigens eerst de wereld verrijkt te hebben met eni ge onsterfelijke muziekwer ken) kan er op rekenen, dat hij 150 jaar later vanuit het zwerk kan neerkijken op een vaderland, dat bol staat van de herdenkingen. Oostenrijk viert dus het Schubert-jaar. En met na me de, hoofdstad Wenen, waar de beroemdste van de "Wiener Sangerknaben" in zijn praalgraf naast andere onsterfelijken Beetho ven, Mozart, Strauss nu bezig is aan de voorge schreven maten rust, die voorafgaan aan de grote opstanding. In Wenen ook zonder muzikale Franz als aanlei ding een verrukkelijk reis doel leeft de geest van Schubert nog steeds voort. Met name in het 9e district, waar hij op 31 januari 1797 in de Nussdorferstrasse 54 als zoon van een onderwij zer aan zijn kortstondige levensreis begon. Dit huis, nu ingericht als Schubert- museum, deelde de familie met zestien andere huur ders. Dit krappe samenzijn duurde, totdat vader Schu bert met school en gezin in 1803 verkaste naar een rui mer huis aan deSaulengas- se 3, waar Franz niet alleen kost en inwoning genoot, maar en passant ook viool lessen van zijn vader en pianolessen van zijn oudere broer Ignaz kreeg. Na zijn verplichte stage als "Wie ner Sangerknabe" werkte hij in dit huis tot 1818 tegen een vorstelijke jaarwedde van veertig gulden als hulp van het vaderlijk school hoofd. In diezelfde tijd componeerde hij als een bezetene, onder meer de Erlkönig, twee zangerige symfonieën en de Mis in F-grooL De eerste uitvoe ring van deze mis vond plaats in de kerk, waar Schubert gedoopt was. Hij dirigeerde zelf en de sop raanpartij werd gezongen door de frêle Thêrese Grob, die in zijn leven de enige stille liefde was. Ze trouw de bij nader inzien toch maar met een ander, omdat de zeverige Franz geen duit te verteren had en slechts armoe in het vooruitzicht kon stellen. Historisch De meeste historische plek ken uit Schuberts korte le ven zijn inmiddels verdwe nen. Slechts enkele vindt men nu nog terug: het Theater an der Wien, waar "Die Zauberharfe" en "Ro- samunde" in première gin gen, de Redoutezalen in de Hofburg, de huidige verga derzaal in het Landhaus van Niederösterreich en de kerk in de Alserstrasse 17, waar enige weken vóór zijn dood het koorwerk "Ge loof, Liefde, Hoop" voor het eerst ten gehore werd gebracht. Tegenover deze kerk staat het stokoude, on der Keizer Jozef de Tweede gebouwde Algemene Zie kenhuis, waar Schubert in 1823 verpleegd werd en waar hij het grootste deel van zijn liederencyclus "Die Schone Müllerin" schreef. Ook de plaats, waar Schu bert één van zijn beroemd ste werken schreef "Die Unvollendete"L achtste symfonie bleef bewaard: de Göttweigerhof in de Spiegelgasse 9 op korte af stand van de Gottweiger- gasse 1, waar Schubert in zijn jeugd muziekles had gekregen van de toenmali ge "notenpaus" hofkapel- meester Antonio Salieri, die ook de chef was van de Wiener Sangerknaben. Schubert, die van 1808 tot 1813 deel uitmaakte van dit beroemde koor kreeg prlve- lessen van deze dirigent Dit overigens zeer tegen zijn eigen zin, want het strenge internaat, waar de knabcn in de zangkunst ge drild werden, bleef hij be schouwen als een „afschu welijke gevangenis". Schubert, die een zwakke, wankelmoedige sterveling was, kon niet buiten zijn omvangrijke vrienden kring. Zijn vrienden gaven hem de noodzakelijke ma teriële en geestelijke steun en zonder die hulp voelde hij zich nauwelijks tegen de samenleving opgewassen. Vaak zei hij zuchtend: "Ei- genlijk zou de staat mij moeten onderhouden, want ik ben alleen maar op deze wereld gekomen om te componeren". En componeren deed hij dag en nacht "Als ik een stuk af heb, begin ik gelijk weer aan een ander", was zijn dagelijks credo en op alle adressen, waar de vriendenkring samenkwam trof men de melancholieke Franz dan ook bijna altijd achter de piano aan. Uit deze bijeenkomsten ontwikkelden zich de "Schubertiaden", onge dwongen instuiven in parti culiere woningen, waar tot diep in de nacht werd ge praat en gemusiceerd. Zul ke "Schubertiaden" werden onder meer gehouden in het huis van de gezusters Fröhlich aan de Singer- strasse 18 en in het paleis van de bankier Geymüller, het tegenwoordige consu laat van Engeland aan de Wallnerstrasse 8. Monument In 1828 ging het duidelijk bergafwaarts met de ge zondheid van de onfortuin lijke componist. Hij leed aan hoge bloeddruk en he vige hoofdpijnen en ver huisde op aanraden van zijn artsen naar een voor stad van Wenen, waar hij zijn intrek nam in het huis van zijn broer Ferdinand. Daar kreeg hij prompt ty fus, aan welke ziekte hij op 19 november van dat jaar overleed. Drie dagen later werd hij begraven op de Waharinger Ortsfiedhof, drie plaatsen naast het graf van Van Beethoven. Zijn grafsteen bleef bewaard, toen dit kerkhof de naam Schubertpark kreeg. De stoffelijke resten van beide grootmeesters waren al eer der overgebracht naar ere- graven op het Zentralfried- hof, waar in een apart ge deelte alle groten van de Weense kunst een laatste rustplaats kregen. Ofschoon de dichter Grill- parzer, een boezemvriend van Franz, onmiddellijk na de dood van Schubert de oprichting van een Schu bert-monument bij de ste delijke overheid bepleitte duurde het daarna tot 1872, voordat op instigatie van de Wiener Maimergesang- verein een monument in het Stadspark werd ge plaatst, dat de herinnering aan één van de grootste zonen van Wenen levend houdt De mooiste herinne ringen aan de componist zijn evenwel zijn hand schriften en eerste drukken van zijn composities, die zich nu bevinden in de mu ziekcollecties van de Natio nale Bibliotheek, de Stads bibliotheek van Wenen en in de archieven van de Ge- sellschaft der Musikfreun- de. In de verzameling oude muziekinstrumenten in in de Hofburg bevindt zich ook nog de Weense Ham- merflügel, die Schubert eens bespeelde. Om deze hemelse compo nist te eren worden er dit jaar in Oostenrijk vele Schubert-manifestaties ge houden, die men als mu- ziekminnende toerist mooi kan meenemen. Als u toch in de komende maanden naar Wenen afreist loont het daarom de moeite om de evenementen-agenda goed in de gaten te houden. Er zijn concerten in Schu bertsgeboortehuis en de be faamde Wiener Festwo- chen, die dit jaar van 20 mei tot en met 25 juni wor den gehouden, zijn ditmaal geheel gewijd aan Schu bert In juü en augustus worden tevens elke woens dag Schubert-concerten ge geven in het Slot Schon- brunn. Ook staat een in drukwekkende reeks ten toonstellingen, gewijd aan het leven en de tijd van Schubert, op het program ma van de culturele smaak makers van Wenen. Wilt u er bij voorbaat meer van weten: Het Oostenrijks Verkeersbureau, Singel 464 in Amsterdam, telefoon 020-255933, wijst u graag de weg. boek over, dat boordevol infor matie zit over de bekende va kantielanden in Europa- Sinds gebleken is, dat be roemde stervelingen na hun dood het toerisme naar hun vaderland op krachtige wijze kunnen bevorderen, wordt hun sterfdag als een melkkoe gekoesterd. En zo dra weer een jaar bereikt is, waarin het een kwart eeuw, een eeuw of een an dere fraai afgeronde tijd geleden is, dat de grote landgenoot zijn laatste adem uitblies, haast men zich om all-in reizen naar zijn geboortegrond te orga niseren. Nu is de beurt aan de fijn besnaarde "Wiener Sanger knabe" Franz Schubert, die na een kort, uiterst tobbe- rig leven van amper 31 jaar op 19 november 1828 in een achterkamer twee hoog aan tyfus bezweek. Zelfs zonder pocketcalculator kan de doorsnee Oostenrijker der halve uitrekenen, dat 1978 voor Schubert-fans een uit- 'ONDER REOMGlEVwl .LEO THUR1N& I

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15