Voorschoten verscherpt controle op speelautomaten Ernstige onvrede bij scholenbouw door vertraging in wijk Voorhof Leidseweg-Noord openhouden in twee richtingen BURGER SCHIPPER7' VERRE VAN VOLMAAKT Carnaval in regio Wegverbreding eist twee dorpswoningen Schapen aangevallen door honden KRO-kontaktavond in Oegstgeest REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRJARI 1978 PAGINA 4 VOORSCHOTEN - Speelautomaten hebben weinig nodig om gokkas ten te worden. Speelauto maten zijn bedoeld als ontspanning. Na inworp van een muntstuk gaan drie tot vier rollen in beweging en bij een be paalde combinatie geeft de automaat zgn. vrije spelen. De speelautomaat wordt een gokkast indien de vrije spelen omgezet worden in geldbedragen. Inmiddels wordt vrijwel steeds het vrije spel in geld uitgedrukt. De prak tijk is anders geworden nadat de overheid ver gunningen verstrekt had. In Voorschoten is de rijkspolitie een ver scherpte contróle begon nen en thans zijn op de automaten weer „verse" briefjes geplakt met de vermelding dat bij „prijs" alleen vrije spe len gegeven worden. De laatste zin luidt: „Het recht op vrije spelen ver valt bij het verlaten van de inrichting". In Voor schoten staan tal van au tomaten, die zodra de „pot" valt rustig 600 vrije spelen tegelijk ge ven. Die 600 spelen weer weg te werken kost in de praktijk enige uren. In een gesprek met automaten- houders, rijkspolitie en de klei ne gokkers komt steeds naar voren dat de wetgeving eigenlijk achterblijft bij de praktijk. Iede reen weet dat overal in het land uitbetalingen plaats vinden, maar het bewijs ontbreekt veel- Adjudant H. van der Vlekkert, groepscommandant van de rijk spolitie Voorschoten meent dat het thans de spuigaten uitloopt. Regelmatig komen er klachten over vaders en moeders die hun huishoudgeld vergokken. De rijkspolitie zoekt gewoon naar een oplossing om al die uitwas sen tegen te gaan. Het bewijs van uitbetaling is veelal moeilijk te bewijzen. Zodra een politie man een zaak binnen komt wordt gewoon de uitbetaling op geschoven en er kan alleen maar gewaarschuwd worden. Voorschoten is zeer ruim met het verlenen van vergunning tot het plaatsen van twee automa ten. Te ruim. Wanneer een auto maat geplaatst wordt in een bar, dan is er in ieder geval de ga rantie dat personen beneden de 16 jaar geen gelegenheid tot gokken krijgen, maar in Voor schoten staan zelfs automaten Omdat in Leiden speelautoma ten verboden zijn, trekken voor al op de vrijdag en zaterdag veel Leidse inwoners naar de randgemeenten om een behoor lijk gokje te wagen. Hoewel alle betrokkenen zeer zwijgzaam zijn over de omzet en de winst van een automaat, wordt als vaststaand aangenomen dat een gemiddelde automaat per week een netto-winst oplevert van 1.500,-, waardoor er zaken zijn, die eigenlijk drijven op de goklust. De groepscommandant van de rijkspolitie vindt het allemaal een zeer moeilijke zaak. De poli tie zou graag zien dat er door de regering eens knopen door gehakt zou worden betreffende de speelautomaten. Uit het gesprek met de groeps commandant blijkt duidelijk dat de rijkspolitie echt niet met de botte bijl de speelautomaten te lijf zal gaan. Een waarschuwing aan de eigenaar of beheerder van een inrichting waar auto maten staan, kan al veel voorko men. Het voorkomt in ieder ge val het grote gokwerk. Er zijn gelegenheden waar een persoon soms honderd of meer guldens in de automaat stopt in de hoop eenmaal de .jackpot" te krijgen. In Voorschoten zijn er momen teel gelegenheden waar het „gokje wagen" ontaard is in grof gokken. LEIDEN Leiden en omgeving loopt morgen en overmorgen weer uit voor het jaarlijkse carna val., In Leiden behelst het carnavalsfeest onder meer een pote optocht door de binnenstad die om een uur begint. Hie ronder wordt een over zicht gegeven van de ac tiviteiten in de verschil lende gemeenten in de Leidse regio. LEIDERDORP - Zaterdag 4 fe bruari Groots gekostumeerd bal in „In den Houtkamp", van Diepingen laan 2 Leiderdorp. Mm.v. Blaaska pel „De Sprotten Buken". combo The Lichtnings, „The Little Stars", Disco „Ave", buutreder Hannes en Prins Ronaldus en zijn gevolg. Aan vang 21.30 uur. Zondag 5 februari Kindercarnaval in de aula van de Meygaardschool Vronckenlaan Lei derdorp Leeftijd tot 12 jaar. Kinde ren worden verzocht verkleed te ko men. Aanvang 2 uur. Toegangsprijs 2,-. Voorverkoop: beide feesten: Jorissen, Santhorst 23, Paulidus, Tuinstraat 6; Tuithof, Nijenrode 26; v. Beek, Vronckenlaan 37; Balgoyen Denneschans 34. VOORSCHOTEN - Carnaval fami- liepuzzelrit „Knotse Katers Koers" op zaterdag 4 februari. Start om 1 uur bij restaurant De Vliethorst Kon. Marinelaan 1 Finish Restau rant De Gouden Leeuw. Prijsuitrei king om 5.30 uur. WASSENAAR Bejaardencarnaval op vrijdag 3 februari in de Sporthal „The Freewheelers", de boerenkapel „De Zwiebels" en het majorettenpe- leton „Amarante". Als speciale gas ten: Willy Alberti, de Twee Pinten en Martine Bijl. Aanvang 7 uur. Gratis kaarten voor bejaarden af te halen bij Jan Teske, Fagelstraat 18. Kindercarnaval op zaterdag 4 fe bruari om half één optocht Tijdens de optocht worden de prijzen toege kend aan de leukst verklede kinde ren. Groot balmasqué op zaterdag avond m.m.v. combo „Cosmos", Cis- ka Peters, de Freewheelers, de Boe renkapel „De Dors" en het majoret- tenpeleton „Amarante". VOORHOUT Carnavalsoptocht op zaterdag 4 februari. Belangstel lenden kunnen kontakt opnemen met Ab Koomen, Engelselaan 12, Voorhout, tel. 02522-12135. SASSENHEIM - Kolderkorzo, start om 2 uur uit de Oosthaven. Prijsuit reiking bij „Cees Ineke" voor de grootste herriemaker tijdens de op tocht. Om 8.30 uur bij Cees Ineke" feestavond met verkiezing grootste asbak Sassenheim. Zondag 5 februa ri bij „Cees Ineke" Disco avond. Leeftijd van 12 tot 16 jaar. Hier worden de prijswinnaars van de eta lagewedstrijd bekend gemaakt. Maandag 6 februari bejaardencarna val. Aanvang 2 uur. 's Avonds om 8.30 uur Boerenbal m.m.v. „Kwartet Slingerland" en „Kleintje Pils". Om 11.11 uur bekendmaking uitslag gro te loterij. Dinsdag 7 februari om 11.15 ziekenbezoek van Prins Tinus. Om 2 uur bij „Cees Ineke" carna val voor de jeugd tot 6 jaar. Voor de jeugd van 6 tot 12 jaar in ,,'t Bruine Paard" kindercarnaval met - prins- en prinsesverkiezingen. Om 8.30 groot gekostumeerd slotbal, met om 11.11 teruggave van de sleutel aan de burgervader. LISSERBROEK - Discotheek Bog Apple is vrijdag 3 februari in de Piepersoos in de Meerkoet. Aanvang 7 uur Gekostumeerd bal in de Meer koet zaterdag 4 februari voor leden, m.m.v de Hooligans en de Romme laars. Aanvang 8 uur. LISSE Grootse carnavalsoptocht op zaterdag 4 februari. De stoet start om 13.30 uur op het Hobaho-par- keerterrein en gaat vervolgens rich ting Haven, Laan van Rijckenvorsel, le Poellaan. Uitermeer, Vivaldi- straat, Verdistraat, Chopinstraat, Brahmsstraat. Ruishomlaan, Poel- polder. Hyacintenstraat, Broekweg, van Speykstraat, de Ruyterstraat, Oranjelaan, Kanaalstraat, Koningin neweg, Nassaustraat, Julianastraat, Wilhelminastraat, Veldstraat, Ka naalstraat, Heereweg, Bondstraat en dan terug naar het Trefpunt. Om 20.30 uur 's avonds is er Gaap- stokkenbal in 't Trefpunt m.m.v. de Bolknakkers Zondag 5 februari de Elfpintentocht langs vele Lissense kroegen. Maandag 6 februari bejaar dencarnaval in Eikenhorst en 's avonds in Berkhout. Dinsdag 7 fe bruari feest voor de kleintjes vanaf 4 jaar van 13 tot 15 uur en de wat oudere kinderen van 15.30—17.30 uur in 't Trefpunt, 's Avonds nog een maal groots feest met de trekking van de grote loterij waarbij een reis je te winnen valt. DE ZILK Tienercamaval op 3 februari m.m.v. Disco-Show „Atlan tis" Leeftijd tot 16 jaar. Aanvang 8 uur in „Walk Inn" Carnavalsbal op 4 februari. Aanvang 20.30 uur. Kin dercarnaval mej. grootse optocht, ballonnenwedstrijd, traktaties enz. Vertrek optocht 2 uur vanaf de kleu terschool, Oplating ballonnen op het bijveld van het Nispen terrein om 15 uur Groots Kindercarnaval in de Van Nispenkantine om 15.15 uur Afsluiting rond 16.30 uur met een polonaise 6 Februari Carnavalsbal walk inn in de Van Nispen kantine n.v. Boerenblaaskapel, ag soptoeht, start 13.30 uur vanaf Pad- demoes. Na de optocht kindercarna val in het Dorpshuis m.m.v. een clown, 's Avonds gekostumeerd car navalsfeest in het Blesse Paard m.m.v. „Surf Face" en het eigen huisorkest „De Pintengluurders", aanvang 8.30 uur. Dinsdag 7 februari in het Blesse Paard een knallende slotavond. LISSE Burgemeester en wethouders van Lisse willen een krediet beschikbaar stellen voor de sloop van twee wonin gen in de Lissese Prinsessestraat. De woningen moeten verdwijnen ten behoeve van de verbreding van de Nassaus traat. In de raadsvergadering van woensdag 8 februari vraagt het college om een krediet van 66.000 gulden hier voor. De twee woningen zijn eigendom van de gemeente Lisse en worden tot de sloop gebruikt als wisselwoning voor het renovatieproject in het buurtschap De Engel. In dezelfde vergadering wordt de raad gevraagd een krediet van 50.000 gulden te voteren voor het herstel van de stormschade die een aantal scholen in de Poelpolder rond de jaarwisseling opliep. De openbare kleuterschool „De Woeleway" liep een schade van ruim 25.000 gulden op. Het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de frans Halsstraat werd beschadigd voor een bedrag van 20.000 gulden, terwijl de tijdelijke lokalen van de Rem brand tschool voor 5.000 gulden opgeknapt moeten worden. De kruising Nassaustraat - Prinsestraat NOORDWIJK - Bloed dorstige honden blijken een ware slachting te hebben aangericht onder de schapen op de boerde rij van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria. Eén schaap werd door haar achtervolgers in een sloot gejaagd en 's mor gens verdronken aange troffen. Enkele andere dieren liepen kreupel en met opengereten ruggen rond. Daar de schapen drachtig waren, moet nog wor den afgewacht of zij straks le vende lammeren ter wereld zul len brengen. OEGSTGEEST KRO-discjockey Edward Niessing en zangeres Anita Meyer zorgen maandag 6 februari voor de muzikale omlijsting tijdens de te houden kontaktavond van de KRO in „'t Camphuys" aan de Rhijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest. Tijdens deze avond worden de kandidaten voor de KRO- verkie zingen, die gehouden worden van 10 tot 20 maart, voorgesteld. Tevens bestaat de mogelijkheid om ken nis te maken met de nieuwe voorzitter van deze omroep de heer Hendriks. De verkiezingen worden eens in de vijf jaar gehouden. In maart kiezen de KRO-leden hun vertegenwoordigers in de kontaktgroepen en het bestuur. Hij of zij die binnen het kiesgebied de meeste stemmen haalt, krijgt een zetel in het KRO-bestuur. De twintig kandidaten die binnen hun kiesgebied de meeste stemmen halen, krijgen zitting in de Kontaktgroep. Na de verkiezingen zijn er veertien gekozen vertegenwoordigers van de leden en het bestuur LEIDERDORPSE BESTUREN: SAMENWERKING ROEPT SPANNINGEN OP LEIDERDORP Het bestuur van het Protes tants-Christelijk onderwijs te Leiderdorp en de oudercommissie van de openbare lagere en kleu terschool „De Vogel weid" tillen zwaar aan de vertraging die de scholenbouw in Voorhof-Zuid heeft ondervonden. De vertraging is een gevolg van het feit, dat het college van B. en W. zich op gTond van een nog niet eerder gesignaleerde daling van leerlingenaantal nader op het bouw plan moest bezinnen. Men betreurt het, dat bij de aanvang van het nieuwe schooljaar de eerste van de twee scholen, waarin beide soorten onder wijs tijdelijk onderdak zonden krijgen, nog niet in gebruik kan worden genomen. Van de beslis sing van B. en W. met de bouw van één school te beginnen en die van de tweede voorlopig uit te stellen, is met gemengde gevoelens kennis genomen. Men vraagt zich bezorgd af, wat de gevolgen van dit besluit zijn voor de toekomst van beide scholen. Het voor langere tijd onder brengen in één schoolgebouw zal, zo wordt veron dersteld grote problemen met zich brengen. De voorzitter van de vereniging voor Protestants- Christelijk onderwijs dr. A. P. Morgenstern wijst er op, dat zowel de gemeente als het schoolbestuur het er over eens waren dat er geen samenwerk ingsscholen zouden komen. „Wij zijn altijd uitge gaan van twee afzonderlijke scholen. Ik kan me niet voorstellen, dat we met de nu gekozen opzet onze doelstellingen waar kunnen maken", formu leert de heer Morgenstern zorgvuldig. Hij wijst er op, dat de gemeenteraad reeds in 1973 haar mede werking aan de bouw van een zevende protestants- christelijke school in Leiderdorp heeft verleend, waarvoor men reeds per 1 augustus 1978 een schoolleider en een hoofdieidster heeft benoemd. De oudercommissie van „De Vogelweid" is het volkomen met de heer Morgenstern eens. Het lid van de oudercommissie de heer R. W. van Peursen zegt; „Door het besluit van B. en W. worden we nu tot samenwerking gedwongen. Dat roept onget wijfeld spanningen in de school op, hetgeen ten koste van de kwaliteit van het onderwijs zal gaan". De school „De Vogelweid" bevindt zich in een bijzondere situatie, omdat de gemeenteraad vorig jaar besloot de school aan de Vronkenlaan af te bouwen. De school heeft reeds dependances in de scholen „De Schakel" en „De Hobbit" in het Binnenhof. Oudercommissielid A. G. Wesseling is van mening, dat de verwachtingen die tegenover de ouders zijn gewekt voor de vestiging van een volkomen nieuwe Vogelweidschool in Voorhof moeten worden waargemaakt. „Het college heeft in december 1976 publiekelijk de belofte gedaan dat er al in 1977 een nieuwe school zou komen. Door het uitstel zijn zowel de ouders als de leerkrachten in een noodsituatie gekomen", aldus de heer Wesseling. Men vraagt zich af waarop de berekeningen van B. en W. zijn gebaseerd. De heer Peursen: „Volgens het huidige leerlingenbestand en de ontvangen aanmeldingen hebben we vijf lokalen nodig. Dat betekent, dat nu al noodvoorzie ningen getroffen moeten worden". Beide schoolbesturen zijn het er over eens, dat het uitstel van de bouw van het tweede gedeelte kostenverhogend zal werken. Men is van oordeel, dat de tijdelijke besparing die dit zal opleveren, zeker teniet zal worden gedaan door de hogere bouwkosten. Men hoopt, dat de gemeenteraad er in zal slagen B. en W. tot andere gedachten te brengen. COMMISSIE OPENBARE WERKEN: VOORSCHOTEN - De raadscommissie voor openbare werken ziet geen aanleiding om de reconstructieplannen van de Leidseweg-Noord (tus sen De Vink en De Zil- verfabriek) te wijzigen. De aanbesteding zal plaats vinden op 20 fe bruari. Ook de bewoners kunnen zich nog steeds verenigen met de eerste plannen en dat betekent een Leidseweg-Noord welke van twee richtin gen uit bereden kan wor den. Het invoeren van eenrichtingsverkeer kwam ter sprake na een bezoek dat de leden van de commissie aan de Leidseweg-Noord brach ten enige maanden gele den. Overwogen werd toen vanuit de richting Leiden het verkeer via de Admiraal de Ruyer- singel (Noord-Hofland) te voeren. De wijkbewoners menen dat indien de Leidseweg eenrichting zou worden, dit van die weg een racebaan zou maken. Het grote probleem op de Leids eweg-Noord is thans het aanbod van het vrachtwagenverkeer, dat de Churchilllaan in Leiden Zuidwest ontwijkt Zodra de Leidseweg-Noord gerecon strueerd is, zal deze weg min- De Leidseweg-Noord stens twee verkeersüchteninstal- laties hebben. De eerste staat al op de kruising met de Tromp- weg en de tweede komt bij de driesprong met de Piet Heyn- laan. Op dat moment ontstaat voor het zware vrachtverkeer dezelfde situatie als thans op de Leidse Churchilllaan. Tijdens de reconstructie wordt wel tijde lijk het verkeer in een richting geleid via Noord-Hofland. Het gemeentebestuur van Voor schoten is door Rijkswaterstaat uitgenodigd om de Voorschoten- se visie te geven op de verbre ding van de Rijksweg 4 (Ypen- burg-Am sterdam) De mening over wel of niet reageren was verdeeld. Tenslotte vond de commissie een meerderheidsad vies in de stelling dat b. en w geadviseerd worden de opmer kingen alleen toe te spitsen op de belangrijkste punten: drin gende noodzaak tot snelle af bouw van de rotonde bij Leid- schendam en geen combinatie maken met de eventuele en door Voorschoten afgewezen Rijks weg 11-West. Volgens de com missie liggen de knelpunten bij rijksweg 4 eerder bij de kruisin gen, op- en afritten dan bij de breedte van dé weg. Indien de rijksweg 4 inderdaad verbreed gaat worden, dan betekent dat een verlichting ten opzichte van het doorgaande verkeer door Voorschoten, maar dat zal ook al gebeuren zodra de rotonde Leidschendam geen opstoppin gen meer veroorzaakt. Chef-kok aangehouden voor oplichting NOORDWIJK - De Noord- wijkse recherche arresteerde een chef-kok (42) op verdenking van verduistering in dienstbe trekking en bedrog ten nadele van een hotelier in de bad plaats. Bij het onderzoek is vastgesteld dat de man in ernstige mate misbruik heeft gemaakt van zijn vertrouwenspositie in het be drijf, waar hij sedert juni van vorig jaar werkzaam was ge weest. Op naam van het hotel bestelde hij partijen vis en vlees bij grossiers te IJmuiden en Overveen, waarna hij de gele verde waren prompt weer door verkocht aan een bevriende res tauranthouder te Zandvoort. Soms schreef hij bij de leveran ties gefingeerde nota's uit. De zaak kwam aan het rollen na het vertrek van de chef-kok in december. Hij kreeg toen moeilijkheden met het personeel en stapte met een gouden hand druk van de hoteldirectie op. Toen er daarna rekeningen bin nenkwamen van leveranciers, die niet tot de zakenrelaties van het hotel behoorden, ontstond argwaan en werd de recherche in de arm genomen. Minitieus speurwerk bracht het bedrog aan het licht, waarvan de keu kenbaas ongeveer 15.000,- rij ker moet zijn geworden. Inmiddels was de chef-kok voor het houden van vakantie naar de Canarische eilanden vertrok ken. Tijdens zijn verblijf aldaar maakte hij kennis met een tot nog toe onbekend gebleven Hol lands echtpaar aan wie hij zich voorstelde als eigenaar van een prominent Noordwijks hotel. Met een verzonnen verhaal zou hij van deze mensen geld heb ben losgekregen. Toen de kok eergisteren weer voet op de vaderlandse bodem zette, werd hij op Schiphol inge rekend. Hij bleek zich reeds eer der aan dergelijke feiten te heb ben schuldig gemaakt. De Zand- voortse restaurateur kreeg een proces-verbaal wegens heling. LEIDSCHENDAM De Leid schendamse gemeentepolitie heeft voor alarm en ongevallen voortaan het telefoonnummer 200.200. Het „gewone" nummer yoor de politie blijft 20.93.04. Het vroegere alarmnummer 27.33.33 blijft gehandhaafd voor de brandweer. 99 LEIDEN Van de comedies „Uit het burgerlijke heldenleven" van de Duitser Carl Sternheim (1878-1942) heeft Zuidelijk Toneel Globe dit seizoen „Burger Schippel" op het repertoire genomen. Gisteravond kon men het stuk, in de vertaling van Gerrit Komrij en met een vrij jonge bezetting aanschouwen in de Leidse Schouwburg. Het verhaal is als volgt: hét mannenkwartet van Tilmann Hicketier (Allard van der Scheer) heeft in verband met een naderende zangwedstrijd dringend een tenor nodig. De enige die in aanmerking komt, is plaatsgenoot Paul Schippel (Michel van Rooy), ofschoon deze niet uit de burgerstand komt. Integen deel: Schippel is een bastaard en een proleta riër. Uiteindelijk overwinnen zijn stem en zijn heldenmoed echter, zodat hij zich aan het slot van dit drama „Burger Schippel" kan noe men. Aan dit gegeven geeft Hicketier's zuster Thekla (Willeke van Ammelrooy) nog een extra dimensit niet alleen de kwartetleden Krey (Joost Prinsen) en Wolke (Henk Rigters), maar ook Schippel en de plaatselijke prins (Frans Mulder) raken in de ban van haar bevrijdende eigenzinnigheid en haar verblin dende schoonheid. Het thema laat zich dus formuleren als de sociale verheffing van de uitgestotene en ver worpene. Sternheim trekt evenwel geen partij, noch voor de bourgeoisie, noch voor het proletariaat. Het is de vraag of Globe er goed aan gedaan heeft dit nauwelijks nog actuele drama te presenteren in het jaar 1978. Te meer, daar elke mogelijkheid tot actualisering achterwege is gelaten. Een confrontatie met de aanlokkelijkheden van het burgerdom zal het hedendaags publiek nauwelijks nog aan spreken. Voeg daarbij, dat er lang niet altijd aanvaardbaar geacteerd werd: Willeke van Ammelrooy schijnt meer talent te hebben voor het witte doek, dan voor een gecompli ceerde rol in de begrensde wereld van het toneel. Michel van Rooy had duidelijk moeite met de al evenmin eenvoudige rol van Schip pel. Een zeer gunstige uitzondering vormde Joost Prinsen, die gelukkig steeds losser komt van zijn Erik Engerd-imjgo en zich ontwik kelt tot een volwaardig artiest. Technisch was de hele opvoering onvolmaakt. Geluid en be lichting waren ronduit irritant en het décor was weliswaar mooi, maar nauwelijks „speel baar". Daar had regisseur Gerardjan Rijnders mijns inziens, de plank gewoon mis geslagen. Het is te hopen, dat Globe in de toekomst een betere repertoirekeus doet. Met een stuk als „Burger Schippel" kunnen jonge acteurs duidelijk niet uit de voeten en raakt Globe van zijn leven niet uit de malaise van de afgelopen seizoenen. JOS NLJHOF

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4