£eidóc(Bowuvnt HUREN PAS 1 JULI (7%) OMHOOG Griep rukt op Vissers dreigen weer met blokkades Groot aantal arbeidsplaatsen VMF en Enka op de tocht Franse politie ontvangt vinger van ontvoerde miljonair Aad Denie vier jaar ZESTIG MILJOEN STEUN NODIG Oostduitse diplomaat gevlucht NSers moeten leren lopen Nieuw bestuur van Rijnland Honderdjes eerst aan directie laten zien Kort Rapenburg- 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 3 februari 1978,68e jaargang na 20958. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De kapitein „De kapitein kan me nog meer vertellen", Duitse komische speelfilm op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.55 uur „Voor de vuist weg" en om 23.05 uur „Geloof, Hoop Liefde Show". Ned. II om 21.30 uur „De bra ve soldaat Schwejk" en om 22.30 uur VARA-visie over dis criminatie van minderheden door verzekeraars. Vrij koud Meest zwaar bewolkt, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen ongeveer twee graden. Morgen: Zon op: 08.16 maan op 05.14 Zon onder: 17.33 maan onder 14.12 hoogw. 12.03 laagw. 7.30,20.08 Gretsjko breekt ruimterecord MOSKOU (AP) - De Russische kosmo naut Gretsjko heeft gisteren het wereld record „verblijf in de ruimte" gebroken. De 46-jarige Gretsjko heeft in totaal 84 da gen, 13 uur en 20 mi nuten in de ruimte doorgebracht. Het oude record stond op naam van de Amerikanen Carr, Gibson en Pogue, die van 16 november 1973 tot en met 8 fe bruari 1974 in de ruimte bleven aan boord van het ruim testation Skylab, goed voor 84 dagen, 1 uur en 16 minuten. Brokx (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de jaarlijkse algemene huurverhoging voortaan niet meer op 1 april, maar op 1 juli ingaat. CDA en D'66 hebben hierover gisteren een gezamenlij ke motie ingediend, tijdens het debat over het kabi netsvoorstel om dit jaar de huren niet op 1 april maar op 1 juli te verhogen. Met dit voorstel kan de overgro te kamermeerderheid zich verenigen. De motie komt aanstaande dinsdag in stemming. De voorstanders van permanente jaarlijkse huurverho ging op 1 juli zien het als een voordeel dat 1 juli ook de datum is waarop jaarlijks de individuele huursubsi dies worden vastgesteld. Huurbedragen en huursubsi dies kunnen dan meteen op elkaar afgestemd worden. Een voorstel van de fractie van D'66 om dit jaar in het kader van de lastenverlaging niet alleen de huur verhoging uit te stellen, maar ook nog te verlagen van 7 naar 6 procent, vond geen weerklank bij de meerder heid van de Kamer. Ook staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) was tegen dit voorstel. Hij zei, dat eei> huurverhoging van 7 procent op 1 juli in plaats van op 1 april, in feite al betekent dat in 1978 de huren slechts 5,2 procent omhoog gaan. Als het verhoging spercentage 6 procent zou worden, zou de stijging op jaarbasis slechts 4,5 procent zijn en daarmee worden de kostenstijgingen niet gedekt, aldus Brokx. Tijdens het debat maakte PvdA-woordvoerder Marcel van Dam (de voorganger van Brokx) enkele stekelige opmerkingen aan het adres van CDA en WD, die de afgelopen vier jaar onder het kabinet Den Uyl steeds voor een hoger huurpercentage waren en tegen uitstel van de ingangsdatum. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 19-jarige Aad Denie veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. Twee weken geleden had de officier van justitie acht jaar geëist. In Oktober vorig jaar maakte de verdachte met dertien schoten uit een half-automatisch geweer een einde aan het leven van zijn 59-jarige stiefvader Cor de Jong. Aan de schietpartij ging een hooglopende ruzie tussen beide mannen vooraf. Verdediger mr. N. A. M. Schippers had een niet al te lange voorwaardelijke straf bepleit en de rechtbank verzocht zoveel mogelijk rekening te houden met de jarenlange pesterijen, waarvan Aad volgens zijn zeggen in de ouderlijke woning aan de Lange Beestenmarkt het slachtoffer zou zijn geweest. De president van de rechtbank, mr. A. Berkhout, zei bij de veroordeling inderdaad er vanuit te zijn gegaan, dat de verdachte gedurende langere tijd de dupe is geweest van de agressie van zijn stiefvader. (Van onze verslaggevers) UTRECT/ARNHEM Na het te vrezenverlies van 1800 arbeids plaatsen bij de Vleessector van Unilever zoals gisteren vermeld werd verdwijnen vermoedelijk ook bij de Verenigde Machinefa brieken (VMF/Stork) dit jaar 1500 arbeidsplaatsen, terwijl bij Enka 750 arbeidsplaatsen bedreigd worden. Gisteren werd bekend dat bij VMF-Stork dit jaar waarschijnlijk 1500 mensen zonder werk komen. Daarbij worden vooral de vestigingen in Utrecht, Eist en Velsen getroffen. Vorig jaar zijn in het concrn ook al 1500 arbeidsplaatsen verdwenen. Geprobeerd zal worden gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te beperken via interne overplaatsingen, via werk buiten het concern of werk, dat van het eigen werk afwijkt. Bij Enka worden de problemen bij de nylon-produktie steeds groter. In deze sector moeten vermoedelijk 750 mensen afvloeien. Zoals eerder bericht hebben dezelfde problemen bij Du Pont de Nemour in Dordrecht en bij Hoechst-Rotterdam al eerder werkpro blemen veroorzaakt. Oude Wijven Carnaval In verschillende delen van de wereld is carna val losgebroken, zoals hier in de carnavalsstad Keulen, waar gisteren traditio neel „Oude Wij ven Carnaval" is gevierd. Deze donderdag voor het officiële car naval is de dag dat de vrouwen de baas zijn. Zij mogen dan met name de man nen de das af knippen als symbool van hun eenmalige superioriteit. (Van een onzer verlsaggevers) DEN HAAG De griep begint in Nederland stevig toe te slaan: 47 van elk 10.000 landgenoten liggen er momenteel door aan bed gekluisterd, tegen 24 van elke 10.000 in de derde week van januari. Vorig jaar werd half maart de top bereikt met een griepcijfer van 44 per 10.000. Tot dusver is de boosdoener de Victoriastam, dezelfde als vorig jaar. De virusstam die de Russische of Moskou- griep veroorzaakt en die momenteel Oosteuropa in zijn greep heeft, is in Nederland nog niet aangetroffen. Een precies beeld van het aantal grieppatiënten heeft men niet, omdat de huisartsen die in het land als peilstations fungeren, uiteraard alleen die gevallen doorgeven aan het ministerie van Volksgezondheid waarmee zij te maken krijgen. Lang niet alle grieppatiënten consulteren een huisarts. De griep komt meer voor in de grote steden dan op het platteland. Zoals bekend, zal inenting tegen de Russische griep, in verband met de tijd die nodig is voor controle en distributie van het vaccin, pas eind februari, half maart mogelijk zijn. Volgens dr. H. Bijkerk, 'hoofd van de afdeling infectieziekeh van het ministerie van Volks gezondheid, hoeft dat geen bezwaar te zijn, aangezien nieuwe of heroptredende virusstammen meestal eerst tot lokale griepexplosies leiden. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de Moskougriep, als ze in ons land komt, nog tot in de zomermaanden „slachtoffers" zal maken. Het oude vaccin, dat vorig jaar bij de leeftijdgroep van 30 tot 50 jaar werd toegediend, kan volgens dr. Bijkerk ook nu bescher ming bieden, omdat het de antistoffen tegen Moskougriep doet stijgen. Bij jongeren zijn die antistoffen niet aanwezig, omdat ze de griep uit de jaren 1946-'47 die vrijwel gelijk was aan de nu in verschillende landen oprukkende Moskougriep, niet hebben meegemaakt. 4 Olieplatform op hol Een Britse helicopter is hier in de buurt van het Noorse olieplatform Orion, om zo nodig hulp te bieden aan de bemanning. Het platform is als gevolg van het zware weer tijdens het slepen losgeslagen en bij Guernsey op de rotsen gelopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vissers bereiden opnieuw acties voor om daarmee de overheid te dwingen het visserijbeleid om te buigen. Als de regering dinsdag bij de begrotingsbehandeling van Land bouw en Visserij niet met steunmaatre gelen voor de kottervissers over de brug komt, willen zij weer blokkades instellen bij de Nederlandse havens. Voorzitter mr. L. Nouwen van de federatie van vissersverenigingen verklaarde gisteren na afloop van besprekingen met de vaste Tweede Kamer commissie voor visserij dat om de huidige kleine visserij vloot op de nullijn te houden minstens zestig miljoen gulden nodig is. Dat geld moet gebruikt worden als tegemoetkoming aan de vis sers en hun vloot in de periodes dat zij als gevolg van de vangstbeperkingen niet uit kunnen varen. De vissers vinden dat een dergelijke stilligregeling eerst tot stand moet komen willen zij akkoord gaan met de vangstbeperkingen voor 1978. De vissers vrezen verder dat door de voorgestelde vangstquoteringen - die voor tong een verminde ring van 20 procent ten opzichte van 1977 inhou den - de vloot opnieuw gesaneerd zal moeten worden. Vorig jaar werden 25 kotters uit de vaart genomen waarbij door het ministerie beloofd werd dat niet verder zou worden gesaneerd, aldus de vissers. Zij zijn van mening dat vangstbeperkingen pas zin hebben, als internationale controle daarop verzekerd is. „Wanneer Nederland zich principië ler opstelt dan andere landen, is het druk bezig zijn eigen vloot af te breken", aldus de vissers. kan beter een sok met spaarcenten meenemep.... Want die worden als carnavalsgrap niet gewaardeerd. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam:.. adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse politie heeft volgens hardnekkige bewerin gen een afgesneden mannelijke wijsvinger toegezonden gekregen met de mededeling, dat deze van de tien dagen geleden ontvoerde baron Empain is. Indien de laboratoriumonderzoeken mochten uitwijzen dat dit inderdaad het geval is, zou dit bevestigen dat men met zeer vastberaden gangsters te maken heeft, die voor niets terugdeinzen om hun doel te bereiken: Het afpersen van een van de grootste losprijzen die ooit geëist zijn. Volgens de algemene overtui ging in kringen van de politie zou deze 40 tot 50 miljoen gul den bedragen. De beweringen van de laatste dagen, dat de politie practisch wist wie de ont voerders zijn, waren gisteren veel minder positief om niet te zeggen dat ze zo goed als ontze nuwd zijn door een officiële uit lating van politiefunctionaris sen, die zeggen dat ze eigenlijk geen stap verder zijn. Voor de grote veiligheidsmaat regelen die de Franse politie heeft getroffen in verband met de ontvoering zie pag. 11. HILVERSUM (ANP) - Volgens minister Kruisinga van defen sie is de kans reëel dat de neutronenbom niet in productie komt. In een interview voor de NCRV-televisie wees de be windsman er gisteravond op dat behalve in Nederland ook in Noorwegen en Denemarken overwegende bezwaren bestaan tegen de invoering van de bom. Bovendien is een meerderheid van de Engelse regering tegen. Kruisinga verwacht dat de Ver enigde Staten er hun conse quenties uit zullen trekken als een belangrijk deel van de Na- vo-partners tegen is. LONDEN (Reuter) Een Oostdduits diplomaat, Bern hardt Weiske, is, naar aangeno men wordt naar West-Duitsland overgelopen en vanuit zijn standplaats in Londen naar Bonn vertrokken. Zijn vrouw en dochter worden evenwel op de Oostduitse ambassade in Londen vastgehouden. Vrouw en dochter van Weiske werden op de Londense lucht haven Heathrow door de Britse politie tegengehouden en onder vraagd. De twee werden verge zeld door twee Oostduitsers. Daarna zijn zij naar Londen teruggekeerd. „Wij zijn niet op de hoogte van hun reisplannen", aldus een Britse functionaris. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De afdeling bedrijfsgezondheidszorg van de Neder landse Spoorwegen heeft het rapport „misstap" het licht doen zien. Daarin wordt onder meer gesteld dat personeelsleden die misstappen en daarbij gewond raken hun werkgever in de jaren '73 tot en met '76 een bedrag van 5,5 miljoen gulden kostten. In die periode waren er 1100 misstappende spoorwegmensen, die in totaal 28.000 dagen thuis bleven. Volgens het rapport moet de NS'er weer geleerd worden hoe hij moet lopen en waar hij op moet letten. Overigens houden de Nederlandse Spoorwegen al ernstig rekening met een personeelstekort gedurende de zomermaanden. Het aantal conducteurs zal zeventig te weinig bedragen, het aantal machinisten maar net voldoende. Het gevolg zal zijn dat mogelijk extra-treinen uitvallen en dat gereden zal worden met minder dan de normaal voorgeschreven bemanning. LEIDEN Het hoogheemraad schap voor Rijnland heeft een nieuw dagelijks bestuur. Bij ko ninklijk besluit zijn onlangs voor het ongebouwd eigendom de heren Joh. Noordam uit Benthuizen en G. Pompen uit Nieuw-Vennep gekozen. Voor het gebouwd eigendom werden op aanbeveling van Rijnlands verenigde vergadering de heren R. den Daas uit Rijsenhout en H. Zwetsloot uit Hoogmade ge kozen tot hoogheemraad. De he ren prof. mr. A baron van Was- senaer van Catwijck uit 's Gra- venhage en G. Groen uit Leiden werden benoemd als hoogheem raad belast met de controle op de waterkwaliteit. Met de dijk graaf J. baron van Knobels- dorff vormen zij het dagelijks bestuur van het hoogheemraad schap voor Rijnland. CARNAVALSMAATREGEL IN HORECA BREDA (ANP) Een groot aantal horeca-zaken in het zuiden van het land heeft personeelsleden verboden om tijdens de carnavalsdagen zonder meer biljetten van honderd gulden te accepteren. Algemeen wordt gesteld dat deze biljetten eerst aan de directie moeten worden getoond, voordat tot teruggave van het wisselgeld wordt overge gaan. De horeca-mensen zijn er van overtuigd dat in carnaval vierend Nederland veel valse biljetten in 9mloop gebracht zullen worden. De Bredase politie heeft een groot aantal stencils klaarliggen waarop alle verschillen tussen valse en echte honderdjes staan aangegeven in tekst en tekening. De politie is hiertoe overgegaan omdat het aantal telefoontjes met verzoeken om inlichtin gen niet meer was bij te benen. Het aantal meldingen over valse honderdjes blijft overigens toenemen. Alleen al in Den Haag wer den gisteren twaalf biljetten aangeboden bij onder andere banken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1