Artsen ontdekten tand in lies van Peter Romijn UNICUM ONTDEKT BIJ OPERATIEF INGRIJPEN Leiden leverde al 16.300 handtekeningen voor actie tegen de neutronenbom BIHSshbH "BR0EMMM, BR0E0E0EMMM. üö5 bruna Komische opera in Schouwburg Hans van Rooden terug bij Parker Nieuw leven zestig jaar ^oiMUivrU-iAU Z rt,cnu/uu iaio LEIDSE COUKANT VAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE/LEIDEN Waar een flinke voetbalblessure al niet toe kan leiden heeft de 21-jarige electri- cien Peter Romijn de laatste weken aan den lijve kunnen ondervinden. Na maanden te zijn gemasseerd en bestraald kreeg hij vorige week de eigenlijke oorzaak van zijn klachten te horen. Tijdens een operatie aan zijn lies waartoe de behandelende doktoren uiteindelijk besloten had den, bleek Peter op deze plaats een volledig volgroeide tand te dragen, waarop menigeen met een kunstgebit jaloers zou kunnen zijn. Het verhaal vindt zijn oorsprong in augustus van het vorig jaar. Peter had zich vast voorgenomen ook het nieuwe voetbalseizoen van zijn club, de in de eerste klasse van de Gouds-Leidse af deling V.V. Meerburg spelende Zoeter- woudse voetbalvereniging, als aan voerder zijn beste beentje voor te zetten. Maar bij de tweede zware trai ning voor de competitie ging er iets mis: „In eens kon ik geen tien stappen meer lopen", vertelt hij. „Een flinke blessure", dacht iedereen, ook de huis arts die Peter een tijdje rust voor schreef. Zijn werk bij het Hazers- woudse electrobedrijf De Boer kon hij nog wel blijven doen, maar trainen, ho maar! Na een paar maanden rusthouden be sloot Peter Romijn het maar eens opnieuw te proberen: iedere zondag langs de lijn staan is ook niet alles, ook al gaan pa en ma (twee Meerburg- fans in hart en nieren) iedere keer mee. De poging werd geen succes: Peter klaagde over dezelfde pijn en kon met de grootste moeite lopen. Zijn trainer raadde hem aan eens contact op te nemen met een gespecialiseerde sportarts. Ook deze kon het euvel niet vinden, maar schreef de voetballer bestraling en een fysiotherapeutische behandeling voor. Opnieuw gingen er twee maanden van rusthouden voorbij totdat begin januari een orthopedisch chirurg uit het St. Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp in de arm werd 'genomen. Foto's toonden aan dat er aan de botjes bij de lies een gaatje zat en nog iets dat er niet thuis hoor de. Erg helder was het resultaat niet, maar wel voldoende aanleiding voor een operatief ingrijpen. Vorige week woensdag was het zover en werd Peter Romijn door dr. A. Ebbink, orthopedisch chirurg van het Elisabeth Ziekenhuis aan zijn lies geo pereerd. En pas toen bleek wat de werkelijke oorzaak van Peters klach- ten was: een volgroeide tand, die nor- maal gesproken deel uitmaakt van een gezond Hollands gebit. „We wisten niet wat we hoorden", vertelt Peters moeder inmiddels al weer wat over de eerste schrik heen, „het zal je toch maar gebeuren". „Ik heb er nooit eer der last van gehad", vult Peter zelf aan, „maar die tand moet er sinds m'n geboorte toch al 21 jaar gezeten heb ben." „Iedere zaterdag kilometers crossen en 's zondags op het voetbal veld, 't was nooit een probleem voor Peter, en dan in eens blijkt hij een tand in z'n lies te hebben", zegt vader Romijn nog steeds vol verbazing. „Voorlopig zit ik er maar mee", ver zucht de Meerburgvoetballer zelf, die zijn seizoen vrijwel helemaal de mist in heeft zien gaan. „Tot eind februari moet ik nog thuis zitten, daarna kan ik weer aan het werk. Of er nog een wedstrijd voor me in zit dit seizoen moeten we nog maar afwachten", al dus Peter Romijn. In zijn woonplaats is hij intussen het voorwerp van grap pen geworden als „hij is aan het wis selen geweest", en „Als jij bij de tandarts komt moet je je broek uit trekken". Uiterst zeldzaam In medische kringen is overigens met verwondering gereageerd op de vondst van de tand in Peters lies. Een woordvoerster van het anatomisch la boratorium van het Academisch Zie- Peter Romijn, tot eind februari thuis zitten om te herstellen van het trekken van een tand. kenhuis van Leiden noemde de vondst van een, volwaardige tand op deze plaats „een unicum". Ook het aantref fen van zogenaamde mengweefsels (onvolgroeide weefsels van verschil lende soorten in verschillende stadia van ontwikkeling) op plaatsen als een lies wordt een grote zeldzaamheid ge noemd. Voorbeelden van soortgelijke vondsten zijn in Nederland niet te noemen. De tand van Peter Romijn is inmiddels voor nader onderzoek opge stuurd naar een laboratorium in Ut recht. De Nederlandse Operastichting brengt zaterdag 4 februari in de Leidse Schouwburg ..La Cantatrici Villane" van Valentino Fioravanti (1764-1837). La Cantatrici Villane, een komische opera in twee bedrijven is er een van de 77 van Fioravanti. Hij heeft drie zingende dames als hoofdpersonen die alle drie beroemde zangvirtuozen hopen te worden en daartoe les nemen van een verwaande kapelmeester uit Napels. Terwijl de drie dames elkaar de loef af proberen te steken in hoogmoed en verwaandheid strijden zij ook met elkaar om de zangkunst en uiteraard in de liefde: kortom, heel het leven is tragedie, opera, dat is de remedieOp de foto Joep Bröcheler als Don Marco Bamba en Arthur Schildmijer als zangleraar Bucefalo Zibaldone. Eucharistie viering in Marekerk LEIDEN Voor het eerst sinds het gebouw in de 17e eeuw als protestantse kerk tot stand kwam werd gistermorgen een katholieke eucharistieviering ge houden in de Leidse Marekerk. De celebrant was deken J. Sch- latmann van Leiden. Deze histo rische gebeurtenis vond plaats in het kader van de viering van het 30-jarig bestaan van de Ag nes Scholengemeenschap. Er was veel belangstelling voor de ze opening van „Themadag", waarop de deelnemende scholie ren verschillende thema's, bin nen en buiten de school, behan delden. LEIDEN - Het nationaal verzet tegen de „neutro nenbom" heeft dezer dagen een tussenstand van 750.000 handtekeningen opgeleverd. De Leidse bevolking heeft in deze grootste na-oorlogse volk spetitie tot nu toe 16.300 handtekeningen gezet uit protest tegen de uitvinding van dit nieuwste nucleaire wapen. De Leidse werkgroep „Stop de Neutronenbom" spreekt de verwachting uit. dat de Leidse burgerij en die uit de regio het „explo sieve" resultaat in een gelijkmatige tred van handtekeningen blijft voorzien, zodat met de in leiding van de volkspetitie in mei van dit jaar aan de Staten Generaal, dankzij hun medewerk ing, ruim een miljoen ondertekenaars tegen de bom hun stem kunnen laten gelden. De werkgroep „Stop de Neutronenbom" is in Leiden en omstreken vanaf vorig jaar september actief geweest met het ophalen van handtekenin gen en de verspreiding van allerhande informatie, die betrekking heeft op de ontwikkelingen van het nucleaire wapen. Binnen afzienbare tijd had men een schare van adhesiebetuigers om zich heen verzameld, waaronder tal van prominenten uit de Leidse politiek en de kerk. Leiden heeft zich met name op kerkelijk gebied uitgesproken tegen de productie van de neutronenbom. Zoals de verschil lende publicaties over de bom al hebben aange toond, gaat het m dit geval om een kernwapen, dat bij ontploffing een dodelijke straling veroor zaakt en waarvan de nawerking een vernietigende invloed heeft. Kerk Op zondag 26 februari zal de werkgroep Kerk en Samenleving een dienst rond het thema van de kernwapenproblematiek in de aula van het Val kenpad (Merenwijk) houden. De maandag hierop treedt de toneelgroep Proloog op, die haar visie zal geven op het genoemde onderwerp. Niet alleen in de Merenwijk zijn de werkgroepen actief, maar ook in verscheidene andere stadsdelen. In totaal zijn er slechts 30 mensen uit de stad betrokken geweest met de werving van handtekeningen. De heer J. Beentjes stelde namens de werkgroep desgevraagd, dat indien er zich meer sympathisan ten voor het ophalen van handtekeningen zouden opgeven het resultaat dit jaar nog bijzonder hoog zou kunnen uitvallen. „In een stad als Delft kun je gerust stellen, dat de hele bevolking achter onze campagne heeft gestaan en dito van hun handteke ning voorzien. Zelfs vanuit Amerika heeft de filosoof-taalkundige Noam Chomsky ons laten we ten, dat hij pal staat achter onze eisen om de neutronenbom uit Nederland te weren. Zaterdags halen we alleen al op de markt een enorm aantal handtekeningen op. Soms staan er een rij mensen achter onze speciaal ingerichte kraam te wachten om hun adhesie te betuigen", aldus de heer Been tjes. Politiek Naar verluid zal de Leidse gemeenteraad tijdens haar eerstvolgende vergadering een uitspraak doen of zij unaniem achter de landelijke actie staat De progressieve fracties hebben inmiddels laten weten, dat zij het initiatief tegen de bom steunen. Aannemelijk mag worden geacht dat de andere partijen eveneens hun solidariteit zullen betuigen. Deze week nog gaat het CDA een standpunt m de Tweede Kamer over deze materie innemen. Zowel het landelijk bestuur van het CDA als haar jongerenafdeling ARJOS heeft zich onlangs uitge sproken tegen de productie van de neutronenbom. Op 18 maart van dit jaar vindt er een internatio naal forum in Amsterdam plaats, waarbij alle 35 ondertekenaars van de Helsinki-verklaring zullen samenkomen. Voor wie zich bij de actie willen aansluiten of hun daadwerkelijke hulp aan de werving van de hand tekeningen verlenen kunnen de volgende Leidse adressen aangeschreven worden. Henk Vermont, Vijf Hovenhuis, Hoflaan. Alie Helle, Lepelaars horst 16. Hennie Hagen, Rijnwegstraat 3. In Zoe- terwoude-dorp, Leo Jansen, Verlaatweg 2. Het centraal adres in Leiden is Jan Beentjes, Kapteyn- straat 8. 2 sportredactie) LEIDEN Hans van Rooden komt definitief, nog tijdens dit basketbalseizoen terug naar Parker. De talentvolle Leide- naar, die anderhalf jaar geleden naar Amerika vertrok om daar vier seizoenen basketbal te spe len, komt op vier maart terug naar Nederland. Henny Blom verwacht Hans van Rooden op vijftien maart van dit jaar voor het eerst in de competitie te kunnen inzetten. Van Rooden, die overigens de Leidse spelsys temen al ter bestudering opge stuurd heeft gekregen, zal een welkome versterking betekenen voor Parker. De blessures van Weemhoff en Leysner, en het mindere spel van Peter Kop hebben de Leidse basis dit sei zoen al te zeer verzwakt. Straatcollecte Het medisch komitee Palestina, afdeling Leiden, houdt zaterdag 4 februari zijn jaarlijkse straatcollecte. De op brengst van de collecte komt ten goede aan twee projecten, namelijk bet aanschaffen van couveuzes voor Libanon en bet ondersteunen van een kleuterschoolproject in Gaza. Heilige Mis In de kapel van de Zijlpoort vindt dinsdag 7 februari een Heilige Mis voor de overledenen plaats. Deze Mis begint 's morgens om negen uur. Astrologie Onder de titel „wat is astrologie" vindt dinsdag 7 februari om acht uur 's avonds een lezing plaats in het nieuwe gesprekscentrum in de Vrouwenkerkkoorstraat, achter bet Praethuys. De inleiding zal worden gehouden door Karin Zondag, een astrologe uit Amsterdam. De toegang is drie gulden en voor leden gratis. Eveneens vindt in dit gespreks centrum een expositie plaats van de Leidse fijnschilder Fred Hansen. Zondagochtendbijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 5 februari weer een zondagochtend bijeenkomst Bernhard Westerman zal vanaf half elf vertellen over Zuid-Korea. Zijn lezing illus treert hij met dia's en films. De bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Zaterdag 18 februari houdt irDe Ratel" „Sprokkeldag" in het Leidse Volkshuis. Tussen tien uur en half een kunnen leden en introducé's van de werkgemeenschap klaverjassen en sjoelen. Oud Papier In de Merenwijk wordt zaterdag 4 februari weer een oud papier-actie gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het bouwfonds van het nieuwe kerkelijk centrum in de Merenwijk. Van negen tot vier uur staat er een vrachtauto bij bet winkelcentrum „De Kopermolen" waarin men het oud papier kwijt kan. Wegens gebrek aan mankracht zal het oud papier niet huis-aan-huis worden opgehaald. Antiekmarkt In het Leidse motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg wordt zaterdag 4 februari van 10.00 tot 17.00 uur een exclusieve antiekmarkt gehouden. Bekende antiquairs zullen hun gegarandeerd „echt" antieke boedel te koop aanbieden aan het publiek, dat overigens niet verplicht hoeft te kopen maar ook alleen maar kan kijken. Aangeboden worden ondermeer zilver, kristal, porcelein, prenten, klokken, tin, koper, en Asiatia. Chili-informatiea vond Het Chili Front Leiden organiseert op 7 februari in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat €6 een informa tie-avond over de boycot van een uit Chili afkomstige appel, de Chileense Granny Smith. Het landelijk Chili-comité wil met deze actie de Chileense junta treffen. Iedereen die informatie over de actie wil hebben is welkom vanaf 20.00 uur Lezing Flevohof De afdeling Public Relations van de Flevohof organiseert op 27 februari 1978 een lezing over de Flevohof, het 140 hectare grote recreatieproject in de polder Oostelijk Flevo land. Het afgelopen jaar zag Flevohof ruim 700.000 bezoekers binnen haar grenzen, aanzienlijk meer dan het jaar daarvoor. Tijdens de lezing zullen de uitbreidingen van het programma aan bod komen. Naast recreatie besteed Flevohof ook aan dacht aan educatie, vooral voor de schoolreizende jeugd. Aanvang van de lezing: 20.00 uur. Plaats: Het Parlement. Nieuwe Rijn 52 in Leiden. Abortus Het Leids comité Wij vrouwen eisen" organiseert woensdag 22 februari een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Het comité zet zich in voor de legalisering van abortus. De bijeenkomst biedt een gevarieerd program ma met onder andere een optreden van de Antwerpse toneelgroep „Het Trojaanse Paard" en een optreden van het koor „De Eenheid". Er zal ook gelegenheid zijn tot discussie en het lezen en kopen van dokumentatiemateriaal. De toe gangsprijs is 2.50. LEIDEN Muziekvereniging Nieuw Leven viert deze maand haar 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een receptie op zaterdag 18 februari van 19.00-21.00 uur in de kantine van de Leidse Boys. De ingang tot deze kantine is bij de sportterreinen van de Leidse Boys aan de Churchilllaan, vlak naast de Brandhuis- kade. Op 24 februari zal er een feestavond in het Anthoruusclub- huis aan de Lange Mare plaatsvinden. De feestzaal wordt al om 19.30 uur geopend. Er vinden optredens plaats van De Harmonie, een majorettekorps, het gezelschap van conferencier Frans Vrolijk, De Globetrotters en de Randspelers. Op deze avond vindt eveneens de trekking van de loterij plaats. Tot besluit wordt er een bal gehouden, dat wordt verzorgd door een combo. fOAA/i WOU/X VRO£j£R ALT/JD V CHAUf££UR OP WORD£N Twee stoere vrachtwagens van plastic, met vliegwiel aandrijving, tot zaterdag de 11e, zolang de voorraad strekt, van 4,95 voor 3,95 per stuk gQQ Boeken-Tijdsth riften-Po peterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3