Gechanteerde eist twee sexbaron" drukte miljoen achterover Onbehoorlijk bestuur inzake gezinszorg „Mijn Lorreke is veel leuker dan een kind" Beginkapitaal voor NV en BV omhoog £cidóc0omo4tt Drie jaar cel voor thuiswerkzwendelaar Kleinkind wurgt oma Verkorting studies uitgesteld De Klokkenberg start met 10 hartoperaties per week Gevaar uit de ruimte BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 (pagina 9 C\ 1 1 OFFICIER JAAR CEL UTRECHT (ANP) Bij benadering is het bedrag, dat de 28-jarige boekhouder Alois G. van zijn werkgever achterover drukte, begroot op meer dan een miljoen gulden. Hij gebruikte het geld onder andere om zichzelf en vele anderen te trakteren tijdens zijn geregelde bezoeken aan de Utrechtse sexclub „Wild Love". Hoogtepunt van dit lieve leventje was de avond, waarop Alois, die zich door de vaste clandizie van de club graag „De Baron" liet noemen, zestig flessen champagne van honderdvijftig gulden per stuk liet aanrukken. Later werd hem nog een rekening gepresenteerd van de nieuwe vloerbedek- ,king, die door het overvloedige champagneschuim danig was aangetast. Een gevangenisstraf van twee jaar eiste officier van justitie mr. T. van Dijk gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen de man, op beschuldi ging van verduistering en het vervalsen van hand tekeningen op bankcheques. Vijf Utrechters, die na een jaar lucht kregen van de ruimhartigheid van „De Baron" en een graantje wilden meepikken, moeten eveneens voor de recht bank komen, beschuldigd van afpersing. Vandaag krijgen zij van de officier van justitie te horen welke straf hij tegen hen zal eisen. Alois G. werd thuis in Zeist benaderd en om geld gevraagd in ruil voor de toezegging, dat zijn vrouw niet zou worden geïnformeerd over de uitspattin- J gen in de sexclub. „De Baron" vertelde de recht bank, dat dit ene dreigement voor hem voldoende J de afdracht van weer zo'n tien- tot vijftienduizend gulden. Aan geld had Alois G. geen gebrek. Voor zijn visites aan de sexclub verduisterde hij sinds april 1976 geld, dat eigenlijk was bestemd voor de bedrijfsvereniging en de fiscus. Om de vijf chan teurs van zich af te houden nam hij tot oktober 1977 direct geld op van de bank met een cheque, waarvoor hij de handtekening van zijn directeur vervalste. En dit allemaal ten laste van de Utrechtse stichting -personeelsvoorziening (Stipevo), een soort uitzend bureau dat op initiatief van het arbeidsbureau in de Domstad was opgericht om moeilijk plaatsbare werknemers van onder andere de Stork/Werk- spoor fabriek voor rollend materieel de kans op een tijdelijke baan te geven, waaruit een vaste arbeidsovereenkomst kon voortvloeien. Het einde werd bereikt door een aangifte van Stipevo van de fraude in oktober '77, waarna de politie bij onderzoek al snel stuitte op de chantage- zaak. De Utrechtse recherche liet Alois een af spraak met de chanteurs maken om hen te arreste ren. Uitspraak op 14 februari. DEN HAAG Het kabinet heeft de beslissing over de kor tere duur van de cursussen aan universiteiten en hogescholen naar het model - Posthumus een jaar uitgesteld. Minister Pais van Onderwijs en Weten schappen heeft dit vandaag in een brief aan de Academische Raad laten weten. Hij vindt, dat het afgesproken tijdschema te weinig ruimte laat voor overleg over wat hij een uiterst belangrijke materie noemt. De opzet was, dat in het weten schappelijk onderwijs het ko mende studiejaar nieuwe pro gramma's zouden worden inge voerd. Opzet was ook dat zo niet alle, dan toch veel studierichtin gen hun cursusduur tot vier jaar zouden terugbrengen. Uit zonderingen waren mogelijk. De overgrote meerderheid kwam evenwel uit op een cursusduur van meer dan vier jaren. Leiding verpleeghuis ontslagen NIJMEGEN (ANP) Het stich tingsbestuur van het verpleeg huis Joachim en Anna in Nij megen heeft gisteren de dage lijkse leiding van deze rooms- katholieke instelling ontslag aangezegd. Het conflict in huize Joachim en Anna, waar ruim 240 bejaarden en demente be jaarden worden verpleegd, heeft zich toegespitst op de vraag of de demente bejaarden op de eerste plaats als patiën ten, dan wel als mensen voor wie een aparte benadering geldt, behandeld dienen te wor den. De medische staf vindt, samen met het dagelijks bestuur, dat de demente bejaarden niet di rect als patiënten moeten wor den behandeld. NEERLANDS HOOP TEGEN „ARGENTINIË" Neerlands Hoop in Bange Dagen Bram (rechts) en Freek, die aktie voeren tegen de deelname van het Nederlands voetbalelftal aan Argentinië, hadden gisteren een gesprek met voorzitter len v. d. Heuvel van de PvdA (links) over hun aktie. Naast haar een medewerker van haar bureau. DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer heeft geen bezwaar tegen het twee en een half jaar oude regeringsvoorstel het lichtvaardig oprichten van naamloze vennootschappen (NVs) en besloten vennoot schappen (BV's) te voorkomen. Dat is gisteravond gebleken tij- Dit debat zou hedenmiddag worden voortgezet. Volgens het voorstel zal het bij de oprichting van een NV of BV voortaan zijn vereist, dat het minimum-kapi taal 25.000 bedraagt. Thans ligt deze drempel nog op 10.000. De verhoging is be doeld om kwaadwillende onder nemers ervan te weerhouden op oneigenlijke gronden tot de op richting van vennootschappen over te gaan. Vooral de BV- vorm wordt vaak misbruikt door malafide ondernemers die zich daardoor vrijwaren voor persoonlijke aansprakelijkheid ter zake gemaakte schulden. Volgens de PvdA is een drempel van 25.000 nog te laag. De socialisten bepleitten gisteren dan ook een verhoging van het startkapitaal tot 100.000. CDA, WD en SGP verklaarden zich hier tegen omdat de moge lijkheid een BV op te richten dan ook onthouden zou worden aan goed willende kleine onder nemers en beoefenaars van vrije beroepen voor wie de BV een uitkomst kan bieden, bij voorbeeld wat betreft belasting heffing en pensioenvoorzienin gen. Het zag er gisteren naar uit dat de partijen elkaar zouden vinden op een bedrag van 35.000. SCHIPHOL (ANP) Het Bredase zie- wachtlijst zal kennen. Patiënten, die niet Nederlandse hartpatiënten naar Houston. proefschrift van de Rotterdam SCHIPHOL (ANP) Het Bredase zie kenhuis De Klokkenberg wil in augustus of september de hartchirurgische activi teiten beginnen met tien operaties per week. Volgens hartchirurg P. J. van der Schaar, die in Breda gaat werken, is het de bedoeling, dat De Klokkenberg geen wachtlijst zal kennen. Patiënten, die niet direct kunnen worden geholpen, zal wor den voorgesteld een operatie in Houston te ondergaan. Van der Schaar is sinds juni '76 medisch begeleider van de lucht brug voor hartpatiënten naar deze Ame rikaanse stad. Van der Schaar verklaarde dit gisteren op Schiphol, bij het vertrek van tien Nederlandse hartpatiënten naar Houston. Inmiddels heeft het Tweede-Kamerlid Nijhof (DS'70) aangekondigd dat hij de regering wil proberen te bewegen om medewerking te verlenen aan de oprich ting van een organisatie voor een snelle herkenning van een dreigend hartinfarct. Dit naar aanleiding van het recente proefschrift van de Rotterdamse artsen Van der Does en Lubsen die hebben gepleit voor een speciale dienst voor huis artsen waardoor onmiddellijk bij een pa tiënt, verdacht van een hartinfarct, de diagnose kan worden gesteld. Nijhof zal hierover vragen stellen aan staatssecreta ris mevrouw Veder-Smit van volksge zondheid. PRESIDENT Carter is van plan de Russen een voorstel te doen, zodat ongelukken met satellieten die door kernener gie van elektriciteit worden voorzien, kunnen worden voor komen. Dat klinkt goed. Want hoe men het ook keert of wendt, dergelijke kunstmanen leveren nu eenmaal meer gevaar op voor de mens en zijn leefmilieu dan de nog steeds in de meerderheid zijnde aardsatellieten met zonnepanelen. Carter is op dat idee gekomen na het recente ongeluk met de Russische observatiesatelliet Kosmos-954, die overi gens meer opschudding dan radioaktiviteit blijkt te hebben veroorzaakt. Hij wil de Russen nu voorstellen om kerngeneratoren en kernreactoren voor ruimtevoertuigen zodanig te construe ren, dat ze bij een ongeluk geen kwaad kunnen aanrichten. En als dat in de praktijk niet mogelijk zou blijken, dan zou er zelfs een verbod op de toepassing van kernenergie in de ruimte moeten komen, behalve dan bij ruimtesondes die niet om de aarde gaan cirkelen, maar andere hemelli chamen moeten bestuderen. Nogmaals het klinkt goed, maar toch zal het een hele toer worden om in dit opzicht een waterdichte en volledig aan zijn doel beantwoordende internationale afspraak tot stand te brengen. De Sovjet-Unie beweerde immers ook naar aanleiding van het recente incident al, dat er gewoon geen ongelukken 'konden gebeuren, omdat hun Kosmos-954 zodanig was geconstrueerd dat hij bij zijn terugkeer in de dampkring volledig zou verbranden. De feiten hebben intussen anders uitgewezen. Met andere woorden wat zou een Russische handtekening onder een dergelijk akkoord in de praktijk betekenen? Er zitten trouwens meer haken en ogen aan deze zaak. Op zichzelf klinkt het niet onredelijk dat de Amerikanen voor ruimtesondes naar de „buitenplaneten" waar de zon geen kracht genoeg meer heeft om batterijen op te laden- kernenergie willen blijven toestaan. Maar zolang lancerin gen kunnen mislukken, blijft die uitzondering nauwelijks minder gevaarlijk dan de rest. Al meer dan eens is een voornaam of voor planetenonderzoek bedoelde Russische of Amerikaanse robot in een zogenaamde parkeerbaan om de aarde blijven steken en dan komt zo'n ding absoluut eenmaal in de dampkring terug. Kortom een volledig waterdichte en veilige oplossing voor dit probleem zal bijzonder moeilijk zijn. Waarschijnlijk is het enige perspectief een volledig verbod op het gebruik van kernenergie in de ruimte. En dat zit er tenzij zich grotere calamiteiten voordoen dan bij Kosmos-954 nau welijks in, omdat de mogelijkheden van het ruimteonder zoek daardoor ernstig zouden worden beperkt. Misschien dat de put pas volledig zal worden gedempt als het kalf verdronken is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-staatssecretaris Wim Meijer van CRM is gisteren voor de Raad van State beschuldigd van onbehoorlijk bestuur inzake de gezinszorg in Nederland. De beschuldiging werd geuit door advocaat mr. Dommering namens de Centrale Raad voor Gezinsverzorging alsmede 60 daarbij aangesloten particuliere instellingen. De Centrale Raad is boos over het vorig jaar zomer door de staatssecretaris genomen besluit om de part-time gezinsverzorgsters, die als een soort uitzendkrachten via de gezinshulp-instellin gen werkzaam zijn (zogenaamde alpha-hulpkrach ten) meer sociale zekerheid te geven. Dit zou betekenen: betaling op basis van het minimum loon, uitkering van vakantiegeld en tijdelijke door betaling bij ziekte. De Centrale Raad heeft be zwaar tegen dit besluit omdat met de staatssecre taris in mei vorig jaar een geheel andere vorm van alpha-hulpverlening werd overeengekomen, namelijk zonder ingebouwde sociale voorzienin gen. Op die manier zou op de post gezinsverzor ging zodanig bezuinigd kunnen worden, dat voor de prijs van een traditionele hulpkracht twee alpha-krachten konden worden aangetrokken. Te gen deze regeling voerden de vakbonden veel bezwaren aan en daarop ging de staatssecretaris ertoe over toch sociale zekerheden in te bouwen. De Centrale Raad acht dit besluit onaanvaardbaar omdat hierdoor naar zijn mening de kwaliteit van de gezinshulp in de knel komt. Advocaat mr. Dommering voerde gisteren aan dat Meijer geen geldige redenen heeft gehad om van de oorspron kelijke afspraken af te wijken. Namens het minis terie van CRM betoogde raadsman mr. Pruim dat het onbehoorlijk zou zijn anno 1978 nog werkne mers in dienst te nemen zonder voor hen de gebruikelijke regelingen voor sociale zekerheid te treffen. STADSSNELPOST De PTT is vandaag met een geheel nieuwe vorm van dienstverlening van start gegaan: de stadssnelpost. Inwoners, maar vooral bedrijven in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag die iets razendsnel (binnen drie uur gehaald en bezorgd) te versturen hebben, kunnen van deze stadssnelpost gebruik maken. De auto's en motoren zijn uitgerust met mobilofooninstallaties. Van der Louw wil Duitse expositie niet openen ROTTERDAM (ANP) Burgemeester André van der Louw van Rotterdam heeft geweigerd de Duit se boekententoonstelling in de Rotterdamse Doe len te openen. Hij heeft niets tegen de exposi tie zelf, maar kwam tot zijn besluit omdat dr. Lolle Nauta van de Universiteit in Gronin gen dezelfde boekententoonstel ling in Duitsland niet mocht openen. Nauta, die aanvankelijk door de Duitse autoriteiten was gevraagd werd geweigerd van wege zijn sympathieën met ac tiegroepen zoals de RAF. Van der Louw meent dat als de heer Nauta om die reden geweigerd is, hij zelf evenmin de expositie kan openen. AMSTERDAM (ANP) - De 51- jarige „zakenman" Matthias G. is gisteren door de rechtbank in Amsterdam tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens oplichting (meermalen ge pleegd). Er was vier jaar - ma ximum - tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen, dat G. in de afgelopen twee jaar talloze mensen in binnen- en buitenland heeft bezwendeld door per advertentie goedbe taald thuiswerk aan te bieden, een borgsom te t incasseren en daarna niets meer van zich te laten horen Hij zou daarmee vooral de zwakkeren in de sa menleving hebben getroffen. G. exploiteert zijn firma, die hij zelf betitelt als een „postorder bedrijf", al tientallen jaren. Voor zover men heeft kunnen nagaan heeft hij zich daarbij bediend van een reeks verschil lende firmanamen als Telebel, Matonel, Telecomat, Eurolux, Interpress, etc. Hij adverteerde bij voorkeur in streekblaadjes en kerkbodes. De gevraagde borgsom varieerde van 100 tot 250,-. Sedert Vara's Koning Klant twee jaar geleden enige uitzen dingen aan hem wijdde, ver schenen G's advertenties ook in omliggende landen en zelfs in Nieuw-Zeeland en de VS. Bij G's arrestatie in september vorig jaar werd op zijn kantoor aan de Amsterdamse Stadhou derskade voor 130.000 gulden aan postwissels in beslag geno men. Van thuiswerkmateriaal werd geen spoor gevonden. Een vuilniszak met verscheurde klachtenbrieven vormde de eni ge administratie. G., wiens netto inkomen over de afgelopen twee jaar op vijf ton wordt geschat,- heeft al eerder terechtgestaan voor zijn activiteiten. In 1974 werd hij door het gerechtshof in Amsterdam vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Een procedure in Den Haag is nog hangende. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Drie jaar en acht maanden legde gisteren de Almelose rechtbank op aan een 25-ja rige Enschedese, die op 21 juni vorig jaar haar 71-jarige oma om het leven bracht. Doodslag, gevolgd door diefstal, werd bewezen geacht. De vrouw verkeerde in ernstige moeilijkheden, toen zij aan haar aflossing en op een persoonlijke lening niet kon voldoen. Een poging eerder op de bewuste dag om geld van haar oma te lenen, mislukte. Daarna vatte ze het plan op de groot moeder te beroven. Ze kocht daarvoor een speel goedpistool, verwisselde van kleren en deed toen zij de woning binnendrong, een panty over het hoofd Dat laatste voorwerp werd door de vrouw van haar hoofd gerukt De kleindochter wurgde vervolgens de bejaarde vrouw en verdween met 4000.-. Een bedrag van 40.000.- zag zij over het hoofd. Vorige week was tegen haar vijf jaar geëist. Toen werd ook duidelijk dat de Enschedese onder zware neuros-spanningen stond als gevolg van in het verleden ondervonden leed. Ze werd door de psychiater verminderd toerekeningsvatbaar geacht Principe-akkoord bij Albert Heijn UTRECHT Het grootwinkel bedrijf Albert Heijn en de dienstenbonden hebben giste ren een principe-akkoord be reikt over een nieuwe CAO voor de 24.000 man winkel- en administratief personeel bij dit concern. (De werknemers in de productiesector van Albert Heijn vallen onder een andere CAO). Een akkoord was des te eerder af te sluiten nadat Al- bert Heijn als een van de eerste grote concerns had verklaard een arbeidsplaatsenovereen komst (APO) te willen aangaan. Die APO's zien de vakbonden als een belangrijk middel om meer greep te krijgen op het werkgelegenheidsbeleid in de onderneming. Albert Heijn wil overigens de gemaakte afspra ken met betrekking tot de werkgelegenheid niet bestem pelen als een APO. De diensten bonden vinden echter op grond van de opgenomen garanties dat wel degelijk gesproken kan worden van een APO. De bon den zullen onder meer worden geïnformeerd over de werkgele genheidssituatie en over inves teringsplannen. „Nederlandse sigaret te duur voor Duitser" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Nu een pakje Nederlandse sigaretten met in gang van vandaag 35 cent duur der is geworden zullen de ver kopen aan Duitsers, die in hun eigen land dezelfde prijs blij ven betalen, snel teruglopen. Deze ontwikkeling wordt door de handel en industrie met zorg tegemoet gezien. RARA-„GAAI" GEORGE MEIJER (76): (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER - Schreeuwen en karbonades eten, dat doet Neerlands best pratende pape gaai Lorreke enkele dagen na zijn zege op andere muzikaal gebekte vogels prima. Maar zingen en praten. Ho maar. Hij peinst er eenvoudig niet over. Wat „papa" George Meijer (76) ook uithaalt, Lor reke doet net of hij gek is. Hij krijgt althans het eerder wel gloedvol vertolkte prijslied „Glaasje op laat je rijden" niet uit zijn bek. Papa George toont zich een waardig, nau welijks te stuiten plaatsver vanger. „Lorreke is vandaag niet op z'n best, maar hij kan goed kletsen, neem dat van mij aan. 't Is natuurlijk niet allemaal vanzelf gegaan, het heeft jaren geduurd. Het is inderdaad een wonderschoon gehoorHij praat veel meer en veel beter dan dat beest, dat eerst boven aan de hitparade stond. Vorig jaar heb ik die Van der Wal van dat vogelblad opgebeld.Ik zeg, dat ding van mij praat de hele dag door die vertelt van alles. Stuur maar een bandje op, zei hij toen. Nou, dat heb ik gedaanHet gaat niet vanzelf hoorIk heb wat met hem moeten oefenen. Ik heb hier in huis ook de naam dat ik een prater ben. Dat beest zegt het zelf: Papa is een ouwehoerHet leuke is dat ik hem kusjes kan laten geven op commando. Als ik kuch krijg ik er één. Ik heb hem successievelijk van alles ge leerd. Als hij eenmaal wat ge leerd heeft begint ie van alles te zeggen. Ook wat je niet wilt De gekste dingen. Hij kent wel honderd woorden. Glaasje op, laat je rijen. Dat heb ik em wel duizend keer voorgezon gen. Elke dag geoefend. Je moet niet vergeten, na de dood van m'n vrouw ben ik jaren lang moederziel alleen geweest met die papegaai, dus wat doe je dan? Praten Nou ben ik bezig om hem André van Duijn na te laten doen. Nóóecececcc, nou wórdtie móóoooóoóooi,weet je wel.' Dat beest wordt nog eens sta pelgek, je kunt hem niet teveel lerenHij gaat ook alleen maar bij mij op de schouder zitten. Er is er maar één in huis aan wie zo'n beest z'n zieltje schenkt. De één kan alles met 'm doen, de nader bijt ie in z'n vingers, 's Mor gens zegt ie altijd: „Goeie mor gen, papa." Je hebt niet de minste last van het dier. De hele dag is ie eruit. Hij zit meestal op die bos wilgentak- ken. Je moet niet vergeten, in Afrika zit ie in het bos. Nee hoor, het is een ideaal kind Fluiten dat ie kan. En lache- nBlaffen doet ie als een echte hond. En liggen, precies als ik. Hè, hè zegt ie dan Je ziet wel, dat beest is zo mak als wat Er is er maar één de beste en dat is deze grijze roodstaart Je hoort het, hij zegt nou niks, maar dat komt hij heeft net gegeten, dan is ie een beetje vadsig Dit beest komt volgens mij heel jong uit de wildernis. Negerjongetjes halen die jonge vogels uit de boom, stoppen ze in kooien en dan worden ze hier naar toe gedistribueerd. Zo'n beest is natuurlijk helemaal van slag. Het heeft maanden geduurd voor ie op dat schommeltje ging zitten. En lelijk was ie ook. Niet te benaderen. Hij leek meer op een ekster, dan op een roodstaart. Hopeloos geval. Dat heeft zo een paar jaar geduurd. En toen begon hij te piepen en te schreeuwen. Op een avond begon hij de Fabeltjeskrant na te zingen. En zo ben ik verder gegaan. Het is steeds mooier gewor den. Het heeft tien jaar ge duurd, mag je gerust weten. zoiets kost geduld Hij zit bij mij in het hele huis. Je moet zo'n beest niet opsluiten. Een papegaai heeft het ver stand van een kind van twee jaar. Zo kunnen ze je de oren van je kop kletsen en dan opeens willen ze niet meer. We hebben het hier wel met een bandopname gehad, dat ie als maar z'n bek hield. En als je dat ding afzette, dan begon ie pas. De kleurenteevee vindt hij prachtig. Maar als het wat rustiger wordt, ik zal maar zeggen zo'n praatprogramma als Haagse Kringen, dan spuugt hij op de grond en zegt: wat een rotzooi papa, wat een rotzooiOngelooflijk hèJa, dat is leuker dan een kindHij drinkt ook koffie, ja hoor, met een lepeltje. Het is een heel intelligent beessie. Hè Lorreke? Het mooiste pro gramma vindt hij de top tien. Zit ie helemaal mee te doen. Hij lacht precies als een man, net als ik. Ouwe taaieJa, papa is een ouwe taaieWe lachten ons af en toe kapot hierIk wou dat ie maar eens ging zingen. Glaasje op, laat je rijen. Dan kan je het zelf horen. Het is een heel begaafde vogelJammer dat ie het nou met doetWat een pestkop hè?"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9