Verzekeringen. Hortiplus: nieuw energiebesparend (4 mm) tuinbouw- glas op NTV Belgische banken: ethiek is persoonlijke aangelegenheid Christenen in Engeland binden strijd aan met racisme en fascisme Stel orde op zaken:praat met de persoonlijke bank! Resultaten Hilversum KORTE METTEN PllVNbNLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 NA SUCCESVOLLE PROEVEN NU OP MARKT Naaldwijk, dat geheel is opgezet met het nieuwe KWINTSHEUL-BLEISWIJK Hortiplus is de naam van een splinternieuw, sterk ener giebesparend tuinbouwglas, dat deze week ongetwijfeld grote aandacht gaat trekken op de Nederlandse Tuinbouw- vakbeurs, die tot en met za terdag in de veiling Bleiswijk wordt gehouden. Zeker tien kassenbouwers hebben een ge deelte van hun tentoonstei- lingskasseh ervan voorzien. Vandaag kwamen vertegen woordigers van deze bedrij ven in Kwintsheul bijeen om het nieuwe produkt van alle kanten te bekijken om, wat de voorlichting op de expositie betreft, goedbeslagen ten ijs te komen. De importeur. Gla simport Kwintsheul BV, is er in geslaagd dit produkt, sa men met de fabrikant Glaver- bel in België na uitgebreide proeven thans op de markt te brengen. Al enkele jaren wordt in de tuinbouwwereld koortsachtig gezocht naar energiebeperken- de methoden, omdat de ver warming van kassen een steeds kostbaarder aangele genheid wordt. Een mogelijk heid was het invoeren van dubbel glas. maar behalve dat dit duur is in produktie, heeft het ook tot nadeel, dat de con structie van de kassen voor het beglazen moet worden aangepast. Ook het gebruik van plastic heeft het grote na deel, dat de thans in gebruik zijn de kassen daar niet op gebouwd zijn. Proeven „Twee jaar geleden zijn wij in samenwerking met de resear chafdeling van de fabriek be gonnen proeven te nemen met glas van normale dikte (4 mm), dat bedekt is met een metaal- oxyde", metaaloxidde", zo ver telt de directeur van Glasim port Kwintsheul, de heer Joh. C. Nederpelt. „Dank zij de me dewerking van dr. G. Ba- rendse van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen konden ook in Nederland proeven worden genomen, die bevestig den wat in Zwitserland, België en Frankrijk al was gebleken, namelijk, dat een enorme be sparing van energie kon wor den bereikt. In Nijmegen kwam men tot ca. 25%, terwijl in het buitenland al tot resul taten van meer dan 25% is gekomen. Familieleden van de heer tuinders -'..daar tuin den in NaaldwijK, besloten zelf een kassencomplex met het energiebesparende glas op te zetten, zodat ook het proefsta tion voor groente en fruitteelt onder glas in Naaldwijk aan metingen zou kunnen verrich ten. Het bijzondere van Hortiplus is, dat bij de fabricage tijdens het afkoelingsproces een mi nuscuul laagje metaaloxyde op het oppervlak wordt aan gebracht, dat de eigenschap heeft het zonlicht wel in rui me mate toe te laten, maar de warmteteruggave duidelijk te verminderen. Het gaat maar om een duizendste millimeter dikte, zodat de lichtdoorlaat nauwelijks wordt vermin derd. Als normaal glas onge veer 89 procent van zonlicht doorlaat is dat bij dit glas ongeveer tachtig tot vierent achtig procent bij loodrechte inval. Dat is hoger dan bij iedere andere vorm van een dergelijke energiebesparing", zo verzekert de heer Neder pelt. Op de NTV wordt deze week dus op vele manier aange toond, dat dit glas zonder ex tra kosten eenvoudig kan wor den toegepast. Het kan ook in alle gangbare standaardmaten worden geleverd „Een leuke bijzonderheid is nog, dat bij de gebroeders Barendse in Naaldwijk een van de vele rui ten verkeerd was aangebracht. De gecoate zijde van het glas moet naar boven liggen. Nor maal zou men zo'n vergissing niet hebben opgemerkt, maar toen het onlangs wat gevroren had, bleek alleen die ene ruit met een laagje ijs te zijn be dekt. Dat bewijst toch wel iets", meent de heer Nederpelt, die er overigens aan toe voegt, dat bij de proeven ook geble ken is dat wanneer dit warmte afstralende glas wordt ge bruikt de ruimte- en bodem- temperatuur minder terug loopt; dit wil zeggen dat in verwarmde kassen de bedrijf- Goedkoper Als groothandel verwacht Gla simport Kwintsheul BV erg veel belangstelling voor dit nieuwe glas over de prijs waarvan de heer Nederpelt zich nog wat terughoudend op stelt. „Het is in ieder geval belangrijk goedkoper dan dubbel glas" wil hij wel kwijt. „De proeven in het buitenland zijn bijzonder geslaagd, bij de produkten zijn daar geen na delige gevolgen geconstateerd en verder laten we het gaarne over aan het proefstation om daar voor wat Nederland be treft nog een afgerond oordeel over te geven". De kassenbouwers, die op de NTV met het glas gaan sho wen hebben allemaal bijzon der positief op de uitnodiging van Glasimport gereageerd. Dit bedrijf heeft overigens juist vóór de N.T.V. begint een nieuw gebouw betrokken op het voormaliige terrein van de veiling Kwintsheul. Waar eens een gonzende activiteit was van tuindersschuiten in de ha ven staat nu na demping van dit water, een enorme hal, waar grote hoeveelheden tuin dersglas zijn opgeslagen. Bij calamiteiten als windhozen, storm en hagelschade is het bedrijf dat in tuindersglas is gespecialiseerd en thans vijftien jaar bestaat in staat onmiddellijk aan de zich dan voordoende vraag te voldoen. Men levert het glas voorname lijk aan kassenbouwers, maar voor geheel Nederland heeft men ook een netwerk van tus senhandelaren beschikbaar, waardoor in zulke gevallen heel snel kan worden gewerkt. In de tweeduizend vierkante meter grote ruimte in Kwints heul is ongeveer honderddui zend vierkante meter glas op geslagen afkomstig uit België, Duitsland, Frankrijk en Oost- Europa. Dat blijft overigens niet allemaal in Nederland, want er wordt ook weer geëx porteerd en wel naar Enge land,, Amerika, Duitsland en Frankrijk. Begin met uw bestaande verzekeringen gratis en grondig bij ons te laten doorlichten (u krijgt ze terug in een handige polismap!). De Rabobank is uw deskundige bemiddelaar voor alle verzekeringen. En dat is erg belangrijk. Of het nu om een opstal-, inboedel- of rechtsbijstandverzekering gaat, of dat u wilt praten over een levensverzekering voor u en uw partner. Bij de Rabobank kunt u altijd rekenen op een persoonlijk advies! Hilversum De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden draverijen zijn: Bleriot-prijs. (2000 meter): 1. Prit Hannover (T.H. Kooyman) 1.26,6, 2. Otara Buitenzorg, 3. Prince Star. Tof*: winn 4,50; pl. 1,60 1,70 1,70 kopp. 12,60 trio 151,50. Ren na Dosa-prijs. (2000 meter): 1. Roussalka (R. Kromkamp) 1.27,9, 2. Palatin Hanover, 3. Roidur. Toto: winn. 19.10 pl. 4,00 2,60 2,20 kopp. 70,10. Corella-pnjs. (201 S (H.J. Floor) 1.26,6 2. Pandora Ko- mo, 3. Mona Buitenzorg. Toto: winn. 18,60 pl 3,70 2,00 2,00 kopp. 28,60 trio 377,40. Crackprijs. (2440 meter): 1. o'Sulli- van (P.J. Zandt) 1.27,5 2. Nora Ilpen- stijn, 3. Peter Post. Toto: winn. 2,50 pl. 1,30 1,80 1,90 kopp. 7,90. Albatrosprijs. (1600 meter): 1. La Bella (L. Dooper) 1.21,2, 2. Orpheus, 3. Margonda. Toto: winn. 5,20 pl. 2,00 1,40 3,50 kopp. 5,90 trio/. 82.60. Captain Nortonprijs. (2920 meter): 1. Lively Careless (J.I.L. Geluk) 1.26,9, 2. Mary Noorlandia, 3. Liebestraum. Toto: winn. 3,20 pl. 1,80 1,60 kopp. 5,50. Claudine k-prijs. (2000 meter) 1. Li bertine (L. Schoonhoven) 1.23,5. 2. Leos h, 3. Limbus Hanover. Toto: winn. 2,90 pl. 1,40 5,30 3.90 kopp. 60,50 trio 1.380,80. Amatricekampioenschap. (2000 me ter): 1. Peter Snell (A.H. Wagenaar) 1,30 1,40 1,20 kopp. 10,90. Charles Scottprijs. (2000 meter). 1. Marion (S.A. Hartman) 1.23,5, 2. Ne nuphar, 3. Karei Volann. Tot: winn. 3,90 pl. 2,50 3.30/. 4,10 kopp. 15,90 trio 373,30. Het trio van de Charles Scottprijs bedroeg 373,30. Claudy O-prijs. (2000 meter): 1 Pancho (S.A. Hart man) 1.26,7, 2. Revanche S, 3. Porno- na. Toto: winn. 5,70 pl. 1,30 1,40/. 1,40 kopp. 4,70. Totalisatieomzet: 479.934,00. De Belgische r.k. commissie „Gerechtigheid en Vrede" en de protestantse commissie „Kerk en Ontwikkelingssa menwerking" hebben van prof. dr. A. Coppé, voorzitter van de raad van beheer van de Belgische Generale Bank- maatschappij, te horen gekre gen, dat een bank in zijn fi nanciële politiek geen reke ning behoeft te houden met morele druk, die van buitenaf door al daB niet kerkgebon-. den groepen wordt uitgeoe fend. Beide commissies wilden met instemming van respectieve lijk de r.k. bisschoppen en de protestantse synode in België een gesprek met de Generale Bankmaatschappij aangaan in verband met de grote lenin gen, die deze maatschappij verstrekt aan de Zuidafrikaan- se regering en overheidsbe drijven. Dit gesprek is volgens een verklaring van beide com missies op niets uitgelopen. In die verklaring wijt de dele gatie van beide commissies de mislukking van de dialoog aan een fundamenteel verschil van opvatting over de beginselen van de ethiek. Ethiek is vol gens prof. Coppé een indivi duele aangelegenheid, terwijl beide commissies van mening zijn dat men zich in de ethiek niet tot de individu moet be perken. De commissies „Justitia et Pax" van de r.k. bisschoppen en de protestantse commissie „Kerk en Ontwikkelingssa menwerking" hadden juist de Belgische Generale Bankmaat schappij uitgekozen voor een dialoog, omdat deze maat schappij deel uitmaakt van een internationaal consortium van banken, dat de laatste ja ren belangrijke leningen aan Zuid-Afrika heeft verstrekt. Beide commissies willen een soortgelijk gesprek beginnen met de Kredietbank, de bank van Brussel-Lamert en de Banque Paris et Pays-Bas. Verwacht wordt, dat als resul taat van de mislukking der besprekingen het omvangrijke katholieke onderwijs in België en de missie-orden en -congre gaties hun deposito's bij de Generale Bankmaatschappij zullen terugtrekken. De Belgi sche organisatie „Broederlijk Delen", te vergelijken met de Bisschoppelijke Vastenactie in Nederland, heeft dat al in 1976 Evenmin als het vorig jaar zullen de bisschoppen dit jaar een gemeenschappelijke vas tenbrief schrijven. Ieder schrijft een brief voor het ei gen diocees. Mgr. dr. A, Simo- nis, bisschop van Rotterdam heeft zijn brief dit jaar gewijd aan het belang van de weke lijkse eucharistieviering. De praktische vraag komt aan de orde of het aantal eucharistie vieringen hier en daar niet moet worden herzien. De brief zal in een aantal van 200.000 exemplaren over het gehele bisdom worden verspreid. Het is de bedoeling, dat de brief wordt behandeld of verspreid in het weekeinde van 11 en 12 februari. Aan het militair vicariaat zijn bij de krijgsmacht momenteel negenennegentig priesters ver bonden, van wie zestien vloot- aalmoezeniers, drieënzestig le geraalmoezeniers en twintig luchtmachtaalmoezeniers. Bij de Katholieke Bijbelstich ting te Boxtel is tot direkteur benoemd mr. A. Van Wensen. Hij volgt mevrouw J. Scher mer -Voest op, die met pen sioen is gegaan, maar voorlo pig als adviseur aan de Bij belstichting verbonden blijft. Sinds 1962 is zij directrice ge weest. Op verzoek van de regering in Hanoi zal de Soevereine en Militaire Orde van Malta haar charitatieve aktiviteit in Viet nam hervatten. Het gaat voor al om het inrichten en het in stand houden van ziekenhui zen. De vorst-grootmeester van de orde Frè Angelo de Mojana di Cologna heeft dit in Rome meegedeeld. Volgens de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, heeft de politiek van het Vati- caan ten opzichte van de Oos- teuropese landen voor de kerk duidelijke resultaten opgele verd. Onder meer is de druk op de christenen in Oost-Eu ropa wat verminderd. Kardi naal König sprak echter ook van een stagnatie in het ge sprek tussen kerk en Oosteu- ropese machthebbers. Volgens hem heeft de onderdrukking van de godsdienst geleid tot een „religieuze doorbraak" in Oost-Europa en tot een ver nieuwing van het geloof. Een delegatie van de synode der Molukse protestantse kerk op Ambon is in Nederland aangekomen voor besprekin gen met de Molukse kerken en de Nederlandse hervormde kerk. Op het programma staan onder meer overleg over de wederzijdse hulp bij het missionaire en pastorale werk in Nederland en Indonesië en de uitwisseling van predikan ten. De delegatie van vier man zal hier enkele weken blijven. TEMPLETON-PRIJS VOOR THEOLOOG THOMAS TORRANCE De „Templeton-prijs 1978" is door een internationale jury toegekend aan de Schotse theoloog Thomas Torrance. Hij is door de negen man sterke jury, die alle grote wereldgods diensten vertegenwoordigt, uit 4.500 kandidaten gekozen. Thomas Torrance, hoogleraar in de dogmatiek aan de univer siteit van Edinburgh en van 1976 tot 1977 moderator van de algemene vergadering der Presbyteriaanse Kerk van Schotland, geniet in de wereld der wetenschap een internatio nale reputatie vanwege zijn werk voor de verzoening van wetenschap en godsdienst. Hij is een van de weinige ere-leden van de internationale academie voor filosofie te Brussel. Aan de Templeton-prijs, ingesteld door de Amerikaanse bankier en miljonair John Templeton, is een bedrag verbon den van ruim 200.000 gulden. Eerder werd deze prijs toege kend aan Moeder Teresa van Calcutta, frère Roger van Taizé, de inmiddels overleden president Radhakrishnan van India, aan kardinaal Suenens van Mechelen-Brussel en aan de stichteres der Focolare-beweging, Chiara Lubich. Christenen uit praktisch alle kerken, die Enge land rijk is, hebben zich aaneengesloten in een campagne tegen racisme en fascisme. Aanlei ding is hun bezorgdheid vanwege het anti-ra- cisme in Engeland, dat nog wordt aangewak kerd door het voormalige „Nationale Front", thans de Democratische Nationale Partij van John Kingsley Read. De anglikaanse priester Bob Nind uit Brixton, een gebied in zuidelijk Londen met een groot aantal kleurlingen, werd tot voorzitter van de nieuwe organisatie gekozen. Bij de oprichtings vergadering in Londen werd duidelijk gemaakt, dat de organisatie zich niet wil uitputten in allerlei verklaringen tegen racisme en fascisme, maar actief wil zijn in de bewustmaking der christenen, dat racisme onchristelijk is. De organisatoren, onder wie de journalist Mar tin Walker van „The Quardian", noemen hun campagne het christelijke antwoord op de toe nemende invloed van racistische en fascistische groeperingen, zoals het Nationale Front en de Democratische Nationale Partij van Kingsley Read. tieve katholieken verwijten de r.k. bisschoppen en met name kardinaal-aartsbisschop Hume van Westminster, dat zij te veel luisteren naar adviescommissies met wat zij noemen „linkse inslag" Te links vinden conservatieve katholie ken organisaties als de commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede), Pax Christi en de katholieke commissie voor raciale gerechtig- Met name deze laatste commissie heeft heftig geprotesteerd tegen de vrijspraak van John Kingsley Read door de rechter, nadat de leider van de Democratische Nationale Partij zich beledigend had uitgelaten over de verschillende gekleurde bevolkingsgroepen in Engeland. De commissie eiste, dat de rechter zou worden ontslagen. Volgens conservatieve katholieken moeten de bisschoppen zich niet door de „linkse" groepe ringen laten adviseren. Zij dienen volgens hen raad in te winnen „bij de enige instantie van katholieken, die werkelijk gekozen zijn", name lijk de katholieke leden van het parlement. Organisaties als „Justitia et Pax", Pax Christi en dergelijke zijn volgens de conservatieven niet representatief voor de katholieke bevol king.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7