Leiden verrijkt met nieuw partycentrum' Groenoordhallen worden aangepast aan popconcerten Leven en laten leven onder de schutse van Sint Thomas LEIDEN GOEDE CONCURRENT VAN ROTTERDAM EN AMSTERDAM Verbreding rijksweg 4 pas na voltooiing verkeerspleinen Gemiva" hoopt nog dit jaar op nieuwbouw internaat zwakzinnigen STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 I PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het Thomisme is niet dood; het leeft In Ne derland valt dit waar te nemen omtrent de Leidse universiteit, waar ongeveer twintig studen ten en academici, (we noemen geen namen), onder bisschoppelijke goedkeuring van mgr. Simonis van Rotterdzam (sinds sept'77) nu al een paar jaar een filosofi sche en religieuze barri cade aan het opwerpen zijn tegen het vrijzinni ge, intellectuele „gedon- De gemeente Leiden heeft er sinds eeuwen een tweede „Leidse Schouw" bij. Het oude etablissement, ter hoog te van de grens met Val kenburg en in de meida gen van '40 een wankele basis voor de Duitse agressie, heeft een naamgenoot gekregen in de Lange Scheistraat, vijf meter verwijderd van de Lakenhal, het stedelijk museum. Een plek van plezier, maar opgebouwd uit tranen, door eigenaar G. H. van der Meer, van oorsprong Hazerswoudenaar (die al 20 jaar in horeca-specia- liteiten doet, zoals „hete honden", knakworstjes en Italiaanse deegge rechten). G. H. van der Meer is een man die lijdt onder het Leidse ver gunningenbeleid. Voor dat hij begon aan de Brandts Buyskade in Zuid-West, moest hij al een jaar of vier wachten op een gemeentelijk fiat. Een paar maanden gele den trof hij maatregelen om een vieze oude gara ge aan de Lange Schei straat om te bouwen tot een plezierige zaal. Dat is wonderwel gelukt De gemeente liet hem onlangs we ten, dat hij z'n bouwactivitei ten moest stoppen, vanwege vermeende oneffenheden die gemeentelijke voorschriften zouden kunnen doorkruisen. De heer Van der Meer zei grif „oké", want even tevoren was de zaak helemaal in kannen en kruiken. Afgebouwd, zogezeid. Aan die Lange Scheistraat is, in de „binnenstadskleuren" groen en beige, een „party centrum" ontstaan dat voor ziet in een, volgens de runner Het domein van G. H. van der Meer: „In eigen beheer opgeknapt, zonder een cent subsidie" Van der Meer, grote behoefte. „Er is niets verbouwd, alleen maar opgeknapt onder eigen beheer door enthousiaste stu denten. Ik leverde alleen de planken, de studenten deden de rest Maar voor de gemeen te was het niet goed; al ziet het er nog net zo leuk uit. Ik zou het overigens fijn vinden als de gemeente zou meewer ken door de straat op te knap pen. Ik heb nu geen vergun ning voor die nieuwe zaal, waar bijna 150 bezoekers een plaats kunnen vinden. Maar ik „draai" wel, al is het zonder de verkoop van consumpties". Van der Meer heeft er al een paar „pracht avonden" gehad. Hij is al voor januari 79 gepol st. „Je kunt hier voor alles terecht: jeugdfilms, clubactivi teiten, bruiloften, vergaderin gen en allerhande partijen. Twintig meter diep, met een podium voor een orkestje, er is een dansvloer, een grote bar, een discotafel. Alles bij een een goed geregelde boel die ikzelf in de hand wil hou den. Een gezellige toestand voor „alle gezindten". Ernaast is sinds een paar weken een koffieshop gevestigd, onder de naam ,,'t Valkennest", dat met erg goedkope prijzen wil rei len en zeilen. Het is een com plexje geworden, dat voor Lei den vrij uniek is en erg aan trekkelijk. Ik was er gisteren eventjes en na vijf minuten kwamen twee vrouwen al weer reserveren voor een doopfeest. Van der Meer wil vele kanten uit met zijn royale ruimte. Zonder één cent subsi die van de gemeente Leiden derjaag" van een meer derheidsgroepering die aan het „freewheelen" is geslagen. Waar overal de heilige patronages als bij een beeldenstorm buiten verenigingsver banden gesloten wor den, waar de aanduiding „rooms" als besmet in de lappenmand werd ge deponeerd en waar „katholiek" ook al geen haalbare kaart meer scheen te zijn, daar werd in Leiden een con tra-reformatie ingeluid, vallend onder de bis schoppelijke verant woordelijkheid van de studentenparochie „Ma ria, Zetel der Wijsheid", waarvan pastor Hans Litjens de herder is. Niet links, of rechts, noch in het midden, maar wel in de luwte van Vaticanum II, dat voor wie het wil horen op de misthoorn blaast. Op dit sig naal kun je binnenvaren. Dan heb je verder geen populaire loods nodig, geen stuurlui die op de pleziervaart zijn, geen schilders die het Godsbeeld in een „eigentijdse" visie neer- oenselen. geen predikers van het louter mensenwerk. Wil je als denkend „katholiek" hecht kunnen ankeren, dan biedt hiertoe „St. Thomas van Aqui no", dispuut voor geloof, we tenschap en leven, een stevige plechtplaats. In dit Leidse ge zelschap, tot nog toe een soort schuilkerkbestaan leidend, wordt R.K. nog geschreven met een streep eronder. Velen noemen dit ouderwets, ande ren zien er een doorbraak in. Het is ofwel achterhaald, of vasthoudend (want conserva tief is een vies woord. „St. Thomas" derhalve exis teert nog immer. Waarschijn lijk als het enige studentendis puut in den lande, onder die naam en intentie tenminste. En onder Gods Geest, zullen we maar hopen, zoals ook mgr. Simonis zijn goedkeuring met die wens begeleidde. Zo deint dit uitgezochte scheepje thans op de levenszee, op een aloud kompas, dat al door de Griekse wijsgeer Aristoteles werd uitgezet. Klippen worden met veel omhaal van woorden en begrippen omzeild en men waakt ervoor, niet op het rif van de evolutie-theorie (die geen leer wordt genoemd) te stranden. Het dispuut, dat als mentor heeft mgr. Th. G. A. Hendriksen, tot voor enkele jaren hulp-bisschop van het aartsbisdom Utrecht, verzorgt o.a. een katechesegroep voor studenten en (andere) belang stellenden, een bijbelgroep, le zingen voor stad en universi teit, een tijdschrift voor geloof en wetenschap (met een duide lijke en pragmatische tegenzin in wat de lukrake „levensplan- ter" doctorandus Chriet Titu- laer ten beste geeft) en een groep Senioren voor afgestu deerden (en Aristotelische doorkauwers) bij wie het pro bleem geloof en wetenschap centraal staat. Bij al deze acti viteiten wordt (in het tijd schrift Articuli) gerekend op „uw gebed, uw aanwezigheid op onze lezingen, uw propa ganda". En op een abonne ment op „Articuli" uiteraard, want de leden van „St. Tho mas" spannen zich genoeg in, maar kunnen niet al het moge lijke doen zonder aan het on mogelijke voorbij te gaan. Go- loof en wetenschap zijn essen tiële zaken, maar rode cijfers evenzeer. Een paar dagen geleden maak te ik de „Dies" van het dispuut mee; ten dele althans. Ten hui ze van seniorlid Paul Schaep- man, die zijn Zoeterwoudse „Hoeve Bijdorp" ter beschik king had gesteld voor een le vendige bijeenkomst, na een eucharistieviering in Huize Emmaus (in het Latijn), met als „voorganger" mgr. Hen driksen. De bisschop zei me later, dat hij erg blij was het geestelijk leiderschap van dit dispuut te mogen hebben. Zelf is hij nog steeds pastoraal in touw, is bovendien auteur van de paarse cassette in de serie „Zaken die God raken" en als een „uitje" lijkt hij z'n connec ties met het Maria Legioen in Amsterdam te beschouwen: „heel iets anders, maar erg waarctevol"; priester en brug genbouwer, door God en de Kerk bevestigd. Waardevast is een begrip waar we allemaal op uit zijn. Je kunt een hond los laten lopen, maar er is altijd wel een verordening die je weer in het gareel brengt: de hond aan de leiband. En nu zijn wij, christenen, niet eens honden. Ofschoon de oude Is lamieten daar anders over denken. De Dies werd een gezellig on deronsje. Met inleidingen (over het achterhaalde Darwinisme en de chemisch geordende cel die ooit „leven" inluidde), tar- webroodjes met beleg en een „live optreden" van een Antil- liaans kwintet, gevolgd door Chili con came. Het vlees na zoveel geest Het mocht een verademing heten. „St Tho mas" leve voort De baten zijn voor geloof en wetenschap. En voor een geestelijk tijdverdrijf onder een noemer die velen van ons nog zo onnoemelijk De „Dies" van St. Thomas, een gezellig onderonsje in Zoeterwoude Golden Earring, vrijdag 24 februari in verbeterde Groe noordhallen. LEIDEN Nog voor het aanstaan^ optreden van de Haagse popgroep Golden Earring op 24 februari zal de akoestiek van de Groenoordhallen aanzienlijk wor den verbeterd. De raadscommissie voor economische xaken en gemeentebedrijven heeft gisteravond eenslui dend haar goedkeuring gehecht aan een crediet dat de eerste fase van de verbetering van de flirn^tiek behelst Tevens zal de Groenoordhaldirecteur mogen overgaan tot de aanschaf van een groot podium dat eveneens voor de organisatie van grote popconcerten zal kunnen worden gebruikt Volgens de directeur van de Groenoordhallen, André de Jong, betekenen de investeringen ter verbetering van de akoestiek en de aanschaf van het podium een groot pluspunt voor de organisatie van popconcerten in de Groenoordhallen. Vorig jaar kon men al getuige zijn in een stampvolle Groenoordhal van optredens van Santana en Eric Clapton. De heer De Jong kondigde gisteravond in de commissie aan dat naast Golden Earring (tijdens een bliksembezoek aan Nederland op 24 februari slechts een eenmalig concert gevend met in het voorprogramma Herman Broot and his Wild Romance) voor dit jaar ook nog Emmerson Lake and Palmer (met en symfonieorkest van 75 man) en James Last op het programma staan, terwijl er nog door diverse organisatiebureaus opties op de Groenoordhal len zijn gelegd, waaronder een voor een pinksterpop festival „We rekenen hierdoor nu al op zo'n 90.000 gulden extra huuropbrengsten in de evenementensec tor", aldus directeur De Jong en dat komt goed van pas, omdat deze sector nog altijd een verlies te zien geeft van zo'n 2 ton. „Als we neen zouden zeggen tegen deze investeringen lopen we de kans de popconcerten kwijt te raken, terwijl we als we wel tot verbete ringen overgaan een uitstekende concurrent op popge- bied kunnen worden van Amsterdam en Rotterdam", zo vertelde André de Jong gisteren. Hij wees er daarbij op dat bijvoorbeeld in het Rotterdamse Ahoy-complex nog altijd 2000 minder plaatsen zijn dan in de Leidse Groenoordhallen en dat de Maasstad in tegenstelling tot Leiden ook nog altijd de verplichting kent 20% van de entreegelden af te dragen aan de gemeente als vermakelijkheidsbelasting. „Vorig jaar hebben de Groenoordhallen echter de bijnaam in de landelijke poppers gekregen van „Geen gehoorzaal". Organisatiebureaus als Acket, Mojo en Wim Bosman zijn daardoor nogal huiverig geworden om de Groenoordhallen te huren voor popconcerten als er niets aan de akoestiek gebeurt. In dat geval zouden we de kans lopen de popconcerten kwijt te raken aan de Jaap Edenhal in Amsterdam of aan Ahoy, terwijl dat helemaal niet nodig is", aldus de argumentatie van de Groenoordhaldirecteur. Volgens hem gaat de kost voor de baat uit door de verbeteringen nu uit te gaan voeren. De heer De Jong herinnerde er gisteravond ook aan dat voor een pop- concert nu nog drie dagen lang getimmerd moet worden aan een podium van uit 1969 daterende en al ontelbare malen gebruikte koeienpallets waar de stank niet meer van af te spuiten is. Het nieuwe podium waarvoor de commissie gisteren het licht op groen zette zal met enige handvaardigheid in drie uur tijd kunnen worden opgezet De overige verbeteringen bestaan voorlopig in de aanschaf van een aantal grote gordijnen die in de hal in 88 banen zullen worden opgehangen. Zowel de geluidstechnici van de popgroepen die tot nog toe in de Groenoordhallen hebben opgetreden als de afdeling geluid van de NOS en Siemens Nederland hebben hiertoe geadviseerd. Bij het optreden van Golden Ear ring zal organisator Wim Bosman nog zelf voor een gordijn zorgen dat de achterwand van de Groenoord hal zal moeten bedekken. Als het geluidsexperiment slaagt en de akoestiek is werkelijk verbeterd zal moge lijk spoedig tot de aanschaf van meer materiaal wor den overgegaan. De gordijnen zullen ook gebruikt kunnen worden voor een betere warmte-isolatie van de hal. Met name de Rijksuniversiteit klaagt in toenemende mate over het verwarmingsprobleem van de hallen. Jaarlijks pleegt de rechtenfaculteit de hal voor enkele dagen af te huren in verband met het feit dat dan zo'n 1200 (volgend jaar zelfs 1400) eerstejaars rechten tegelijk examen moeten doen. Een van deze examens valt in het hartje van de winter en het kostte de Groenoord- haldirectie in januari meer dan een dag om de tempe ratuur van de hal op 18 graden te krijgen. Het gevaar bestaat dat de universiteit naar andere examenruimte om zal zien als de verwarming van de hallen niet beter gegarandeerd wordt Er zou namelijk een oorzakelijk verband zijn aan te wijzen tussen de lage temperatuur in de hal en de examenresultaten van de studenten. Overigens zal ook middels een systeem met schoepen worden gepoogd een betere spreiding van de warmte in de Groenoordhal te bereiken. Merkwaardig genoeg zit de verwarming in de nok van de hal, dat wil zeggen in het midden op zo'n 19 meter boven de grond, hetgeen het verwarmen van de hal nogal bemoeilijkt Als enige maakte het WD-raadslid Van Duyn gisteren bezwaar tegen de presentatie van de verbeteringsvoor stellen voor de Groenoordhallen. Hij meende onvol doende cijfermatig inzicht te hebben gekregen in het verantwoord zijn van deze investeringen. Het uitvoerig pleidooi van de directeur, gesteund door wethouder Van Aken die waarschuwde voor het weglopen van (potentiële) huurders deed Van Duyn ten lange leste met zijn collega-raadsleden akkoord gaan. GEWEST DEN HAAG: LEIDSCHENDAM Uit bet eerte overleg over de verdubbe ling van de rijwegen van rijks weg 4 tussen Ben Haag en Lei den is binnen het gewest Den Haag komen vast te staan dat men unaniem voorrang wil ge ven aan de reconstructie van de verkeersknooppunten bij Leid- schendam en Ypenburg. Dit zegt wethouder H. L. van Don gen van Leidschendam die deze maand een deskundige van Rijkswaterstaat op bezoek krijgt om de commissie voor openbare werken en ruimtelij ke ordening een toelichting te geven op de vorige maand ver schenen plannen de rijksweg te verbreden. „Bij de bespreking van het Maatschappelijk Ontwikkelings Plan van het gewest was iede reen overtuigd van de absolute noodzaak eerst deze verkeers pleinen te verbeteren en dan pas aan verbreding van de rijks weg te beginnen." In de „Nota verbreding rijksweg 4" zegt Rijkswaterstaat onder meer dat de reconstructie van het knooppunt-Leidschendam in uitvoering is evenals verbreding van het aansluitende wegvak tot Ypenburg. Het aanpassen van het deel van de rijksweg tussen Den Haag en Leiden wordt als een voortzetting en uitvoering van het regeringsbeleid be schouwd. Een regeringsbeleid dat er op gericht is, aldus de nota, aanleg van nieuwe hoofd wegverbindingen zo lang moge lijk uit te stellen en in plaats daarvan de bestaande verbin dingen waar nodig aan te pas sen. De werkzaamheden aan het verkeerspleii>Leidschendam lig gen echter al geruime tijd stil. Wethouder van Dongen sluit niet uit dat dit mede te wijten is aan de plannen voor verbre ding van de rijksweg richting Leiden omdat het verkeersplein ongetwijfeld aan het nieuwe plan zal moeten wórden aange past Woongebieden Dc verbreding van de rijksweg is voor bijna alle vakken (tot Burgerveen) aan één zijde ge dacht Op het Leidschendamse deel is dit de oostelijke zijde in verband met de woongebieden aan de andere kant In Leid- schendam-zuid is de bebouwing door stroken van verschillende soorten beplantingen vanwege de geluidshinder afgeschermd van de rijksweg. Uit ambtelijk kon takt met Rijkswaterstaat is gebleken, aldus de heer Van Dongen, dat het tunneltje onder de rijksweg aan het eind van de Nieuwstraat aanzienlijk moet worden verbreed. Het staat daarbij wel vast dat dit ten kos te van enkele woningen zal gaan. Knipl; aan Bij de Kniplaan zal Rijkswater staat ook nog de polderschei- ding moeten bezien. De bestaan de constructie van schotbalken kan niet gehandhaafd blijven. In de omgeving van de Kni plaan en naar Voorschoten toe zijn langs de weg bovendien nog aan weerszijden agrarische op stallen aanwezig die de keuze voor links of rechts verbreden ook bemoeilijken. Bij de Meer burgerwatering in Stompwijk is de keuze tussen links of rechts eveneens moeilijk. De Meerbur gerwatering is een belangrijk boezemwater met recreatievaart en een zekere natuurweten schappelijke en landschappelij ke waarde. Aan de andere kant ligt echter „de Vlietlanden" waarvan een strook zou moeten worden afgenomen. In dat geval zouden echter ook grote bedra gen moeten worden neergeteld voor verplaatsing van de daar aanwezige transportleidingen. De mogelijkheden die rijksweg 4 voor .het regionaal verkeer biedt worden volgens Rijkswa terstaat door het ontbreken van goede dwarsverbindingen min der goed benut De weg is be perkt bereikbaar en bijna alle dorpen en steden tussen Den Haag en Haarlem, maar vooral de wegen door Wassenaar en door Voorschoten, Leidschen dam en Voorburg, worden be last met verkeer dat eigenlijk op rijksweg 4 thuishoort Onder meer de Landscheidingsweg zou hier uitkomst kunnen brengen. In de nota wordt tenslotte nog gezegd dat verkeersprognoses en tellingen hebben uitgewezen dat rijksweg 4, los van de aan leg van rijksweg 14, zal moeten worden verbreed. Bij een even tuele bouwlocatie in Leidschen- dam-oost zouden de plannen niet noemenswaard behoeven te worden gewijzigd ZOETERWOUDE De stichting „Gemiva" hoopt dat er nog voor het einde van het jaar kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe internaat voor geestelijk gehandicapten aan de Zwetkade te Zoeter woude. In het oorspronkelijke plan zijn wel enige wijzigingen aangebracht Zo werd bet totaal aantal paviljoens van drie tot twee teruggebracht De 72 pupillen die in het derde paviljoen ondergebracht zouden wor den, worden nu in groepjes van 6 ingedeeld in woonhuizen op het terrein van het inter naat De rede van deze verandering moet vooral gezocht worden in het feit dat men de laatste tijd anders is gaan denken over het huisvesten van zwakzinnigen. De nadruk wordt nu zoveel mogelijk gelegd op dë integratie van deze mensen in de .normale" maatschappij. De positieve installing van de Zoeterwoudenaar werkt hier in dit geval ook aan mee. Nu de plannen dus rond zijn, is het wachten alleen nog op de overheid. Keurde de gemeente de plannen reeds in april 1977 goed, en Gedeputeerde Staten in oktober van *iatyp}fde jaar, -het Ministerie van Volksgezondheid laat nog steeds op zich wachten. Deels is dit misschien veroorzaakt door de verandering van regering. In ieder geval wordt nu in financieel opzicht en wat betreft de aanlooptijd van tien jaar, tijd dat er gebouwd gaat worden. De heer Arts, directeur van het Gemiva, sprak de ver wachting uit dat er tenminste voor het eind van het jaar met het bouwrijp maken van de grond begonnen kan worden. Dit alles werd bekend gemaakt, op een bijeenkomst gisteravond van de contact groep „Gemiva". Deze groep, die tot doel neeft de relatie tussen de zwakzinnigen en de inwoners van Zoeterwoude te verbeteren, prees nogmaals de positieve, opstelling van de Zoeterwoudenaars. Zij zijn ook van plan om tijdens de bouw van het internaat en krantje uit te geven, waardoor de bewoners van Zoeterwoude, niet alleen van de bouw op de hoogte blijven, maar ook een idee kunnen krijgen van het functioneren van het toekomstige internaat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5