Leiderdorpse kabeltelevisie goedkoper dan in Oegstgeest mm Katwijk is een uitdaging" Jongerenraad wil invloed op beleid ONZEKERHEID OVER SCHOLENBOUW IN WUK VOORHOF HALF MAART EERSTE CAI-ONTVANGST IN VOORHOF Prinsesseconcert REGIO LEIDSE COURANT NIEUWE KORPSCHEF P. DE JONG (29): (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK „Het gemeente lijk politiekorps van Katwijk is een uitdaging voor me. Hier in Katwijk liggen veel moge lijkheden voor een jonge poli tieman met initiatieven. Ik ben dan ook vreselijk blij met mijn benoeming tot korp schef". Zo luidde gisteren de eerste reactie van de nieuwe korpschef P. B. N. de Jong. Hoofdinspecteur De Jong (29) heeft sinds het vertrek F. J. Lameris naar Voorburg in de zomer van het vorige jaar, de functie van waarnemend korpschef vervuld. Twee jaar geleden kwam hij in Katwijk als inspecteur en werd na een klein jaar bevorderd tot hoofdinspecteur. „Je kunt het wel een bliksem carrière noemep", zo vertelt politieman De Jong, „maar een carrièremaker ben ik be slist met. De benoeming tot korpschef is voornamelijk ge komen door de fijne samen werking binnen het korps. Het feit, dat ik na een omslachtige inspraakperiode eruit ben ge rold, geeft me een steuntje in de rug voor de komende perio de. Men heeft nu twee jaar met mij gewerkt en in een gemeente als Katwijk kun je elkaar niet uit de weg gaan. De gemeente is niet groot en het politiebureau ook niet. In de afgelopen twee jaar is er een wederzijdse waardering ontstaan tussen mij en de rest van het politiekorps". In 1970 begon de heer De Jong na zijn studie aan de politie academie als wachtcomman dant bij de Haagse gemeente politie. Daarna heeft hij zich twee jaar beziggehouden met werving van personeel om ver volgens in 1974 overgeplaatst te worden naar de Verkeer spolitie. In 1975 solliciteerde hij in Katwijk als inspecteur bij de geüniformeerde dienst. Toen de heer Lameris com missaris van politie werd in Voorburg, keek niemand gek op van de benoeming van de heer De Jong tot waarnemend chef. Zijn benoeming tot korp schef was veel minder vanzelf sprekend. Hij moest het opne men tegen drie andere sollici tanten, met alle drie een in drukwekkende staat van dienst. „Als Katwijker heb je natuur lijk wel een pré en de mensen die over je benoeming moeten beslissen weten wel precies wat ze van je kunnen ver wachten. Ik ben nu wel de jongste korpschef, maar dat is een predikaat wat ik beslist niet wil hebben. Een lage leef tijd is net zo min een handicap als een wat hogere". Jong Ik vind ook, dat je als jonge politieman moet begraven in het werk. Je mag dan ook nooit zeggen, dat je het te druk hebt. Van een jong poli tiekorps, dat Katwijk in feite heeft, mogen de burgers ook wel wat verwachten. Dankzij een goed samenwerkingsver band gebeurt er ook het nodi ge. De oudere politiemensen doen hier bijzonder enthou- siast aan mee en zeggen vaak „ik wou dat ik wat jonger was", aldus de heer De Jong. Aan initiatieven heeft het de heer De Jong in de afgelopen jaren beslist niet ontbroken. Een aanvang is gemaakt met een nieuwe methode om de binnengekomen gegevens van surveillerende agenten te ver werken. De nieuwbouwplan- nen voor een politiebureau ne men langzaam maar zeker vastere vorm aan. Ook wordt veel aandacht besteed aan de inpassing van nieuwe richtlij nen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de daaruit voortvloeiende instruc tie aan korpsleden. „Een van Leiderdorp bezint zich op bouwplan LEIDERDORP De combineerde kleuter- en lagere school in het plan Voorhof-Zuid aan het Heelblaadjespad/Rozemarijntuin zal zeker niet bij de aanvang van het nieuwe leerjaar in gebruik kunnen worden genomen. Zoals bekend had de bouw daarvan al op 6 januari moeten beginnen, maar is deze door een actie van omwonenden uitgesteld. B. W. bleken bereid door een enigszins gewijzigde situering van de school aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet te komen, zodat de bouw daarvan niets meer in de weg leek te staan. Intussen blijken zich volgens een door het college van B. en W. inderhaast verstrekt persbericht omstandigheden te hebben voorgedaan die een verder uitstel van de bouw tot gevolg hebben gehad. Voor de oudercommissie van de openbare school „De Vogelweid" en het bestuur van de protestants-chistelijke schoolvereniging is dit aanleiding geweest bij het college op een zorgvuldige beslissing aan te dringen. Prognoses Gevraagd naar de aard van de omstandigheden, deelde wethouder Mevr. D. W. Tichler-Moerman (Onderwijs) mede, dat de jongste uitkomsten van de leerlingenprognoses zodanig waren, dateen nadere bezinning op het bouwplan noodzakelijk bleek. Volgens mevr. Tichler geven deze prognoses een nog niet eerder voorspelde daling van het aantal leerlingen te zien. Aan welke oplossing het college van B. en W. was toegekomen wilde zij nog niet aan de openbaarheid prijs geven. „Ik moet dit. nog bespreken met de desbetreffende schoolbesturen", aldus mevr. Tichler. Zij deelde mede, dat het college er naar streefde de bouw zo snel mogelijk te starten. Zij voegde hier aan toe, dat in de tijd dat de school nog niet gereed is, lokalen ter beschikking staan in de Vogelwijk ten zuiden van de Engelendaal. Zij hoopte daarmede de onrust onder de ouders en schoolbesturen weg te kunnen nemen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De inwoners van Leiderdorp kunnen vanaf half maart voor een relatief laag bedrag worden aangesloten op het kabeltelevisienet. Het abonnementsgeld bedraagt 10,15 gulden per maand (inclusief btw). AOW-trekkenden krijgen 25% reduc tie. De inwoners kunnen ook een be drag ineens van ruim 780 gulden beta len voor de aansluitingen en een maandelijks bedrag van drie gulden voor de levering van het signaal. In andere gemeenten zijn de abonne mentsgelden aanzienlijk hoger. In Oegstgeest betalen de aangeslotenen bijvoorbeeld meer dan twaalf gulden per maand. Loco-burgemeester drs. E. Drenth van Leiderdorp over dit ver schil: „In Oegstgeest is men in zee gegaan met een commercie-le firma. Dit bedrijf, Multivisie, stelt zich tot doel winst te maken. Mede hierdoor ontstaat het aanzienlijk prijsverschil. In Leiderdorp wordt de centrale an tenne inrichting (CAI) beheerd door een stichting zonder winstoogmerk. Wij rekenen erop, dat de exploitatie van de CAI rendabel is bij een aan sluitingsdichtheid van tachtig pro cent. Het verschil in abonnementsgelden tussen Leiderdorp en Oegstgeest zal niet tot uiting komen in een slechtere beeldkwaliteit. „Integendeel", meent wethouder Drenth, „wij krijgen in on ze gemeente de signalen ook van de centrale ontvangsttoren in Oegstgeest. Bij ons is de beeldkwaliteit eerder beter dan in Oegstgeest omdat wij een andere kwaliteit- versterkers gebrui ken. Uiteraard bieden wij de aangeslo tenen hetzelfde pakket zenders als de overige gemeenten die op de mast in Oegstgeest zijn aangesloten". Volgens het Leiderdorpse gemeentebestuur zal in Leiden de abonnementsprijs wel licht ook hoger worden dan in Leider dorp. „Men heeft daar te maken met een oude binnenstad en de kabelaan- leg in een dergelijk centrum beïnvloed uiteraard de abonnementsprijs", aldus wethouder Drenth. In de Leiderdorpse wijk Voorhof zal medio maart voor het eerst het CAI- net in gebruik worden gesteld. Het is de bedoeling dat de flatwoningen aan het Engelendaal kort daarop volgen. Overigens wordt niet geheel de ge meente op de CAI aangesloten. De woningen die liggen aan de dienst bebouwde kant van de Zijldijk en de Achthovenerweg blijven van een aan sluiting verstoken. „Om deze huizen een aansluiting te bezorgen is voor elk een bedrag tussen de twee- en vijfdui zend gulden nodig. Wij menen, dat deze exorbitant hoge kosten niet op de prijs van de overige aansluitingen mogen drukken", aldus wethouder Drenth, die daaraan toevoegt, dat het Leiderdorpse gemeentebestuur bin nenkort met deze bewoners rond de tafel gaat zitten om eventuele tussen oplossingen te bespreken. Uiteraard zal een eventueel in de toekomst uit te vaardigen verbod op het plaatsen van t.v.-antennes niet voor deze wo ningen gelden. Met de eigenaren van woningflats die momenteel een eigen gemeenschappe lijke antenne-inrichting hebben is en wordt overleg gevoerd. De installaties in deze flats zijn niet geschikt zonder meer te worden aangesloten op de CAI. De flateigenaren is een bod gedaan op de huidige installatie naar gelang de ouderdom en de kwaliteit. De stichting die in Leiderdorp de CAI beheert is bereid deze installaties over te nemen om het de flateigenaren gemakkelijker te maken op de CAI over te schakelen. De Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp heeft inmiddels positief gereageerd op het aanbod. De muziekminnende Wassenaar- ders, die op uitnodiging van de Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" gister avond de Messiaskerk tot de laat ste plaats vulden hebben met volle teugen kunnen genieten van het concert, dat de Wassenaarse mu ziekvereniging „Excelsior" ver zorgde ter gelegenheid van de ver jaardag van kroonprinses Beatrix. Het „prinsesseconcert" staat al verscheidene jaren op het pro gramma van de Oranjevereniging. Het publiek bracht het orkest na afloop staande hulde voor het con cert. Voorzitter van Excelsior, A. van Toor zette daarop een driewerf „hoera" in voor de jarige kroon prinses. ^5k M Korpschef De Jong: „De politieman wordt weer aanspreek baar". de eerste zaken op mijn lijstje was het opzetten van een sys teem van wijkagenten. Inmid dels zijn er vier wijkagenten die regelmatig spreekuur hou den, het systeem functioneert uitstekend. We zijn nu eigen lijk bezig om op basis van ervaringen de scherpe kantjes van het wijkagentschap af te vijlen. Van de spreekuren wordt goed gebruik gemaakt. In samenwerking met het ge meentebestuur kanveel ge daan worden aan lastige ver keerssituaties, geluidsoverlast en vernielingen". Konij n Het contact tussen de burgers en het politieapparaat wordt sterk bevorderd door de wijk- surveillanee en de spreekuren. „Dankzij het spreekuur van een wijkagent hebben we het gestolen konijn van een kleu terschool kunnen terugvinden. De kinderen hebben allemaal een tekening gemaakt en zijn een middagje op het politiebu reau te gast geweest. Op zich lijkt het allemaal niet zo be langrijk, maar een verbetering van het contact is erg belang rijk voor het werk van een gemeentelijk politiekorps". De politieman wordt weer aan spreekbaar gemaakt en wordt naast de strenge gezagsdrager ook iemand die een aantal gro te en kleine problemen kan oplossen". „Ik weet nog goed, dat ik als klein jongetje in Leiden door een politieagent bij het „boompjeklimmen" werd be trapt en meemoest naar het bureau om strafregels te schrijven. Dat is er nu niet meer bij". ED OLIVIER Tilly Wils en Trix de Zwart. studenten aan de vrije academie Psychopolis te Den Haag, expo seren t/m 23 februari schilderij en en tekeningen bij de Konin klijke B. van Mentz, Paviljoens gracht 20 Den Haag. Jules Croiset brengt op zater dag 4 februari opnieuw een so lotoneelvoorstelling in De Tobbe te Voorburg. Ditmaal Een zeke- - re Vincent, toneelportret van Vincent van Gogh Annetje van Verseveld expo seert van 2 februari t/m 2 maart grafiek en kleinplastiek in Pan der Kunstcentrum, Wagenstraat 1 Den Haag. KATWIJK Op het program ma van 't Mallegat staat voor vrijdag 3 februari een 8 mm- filmfestival. Iedereen kan filmp jes meebrengen, die dan voor de bezoekers gedraaid worden. Op zaterdag 4 februari is er in het kader van de video-actie een klaverjas-drive, die om 15 uur begint. Mocht er niet voldoende belangstelling zijn, dan wordt er een open middag gehouden die een grote verrassing in petto heeft. Zaterdagavond is er een „swingende trimavond", die om 20 uur begint. Entree 1,-. Zon dag 5 februari wordt de thee middag vanaf 15 uur doorge bracht met lectuur, spelletjes en rustige muziek, 's Avonds om 20 uur start in het filmhuis „The treasurer of the Sierra Madre" met Humphrey Bogart in de hoofdrol. LISSE In gebouw Het Baken aan de Lissese Achterweg wordt op maandag 6 februari begon nen met een serie van tien bloemschikcursussen. De cursus begint om acht uur. Bij voldoen de belangstelling wordt ook een aantal donderdagmorgens les gegeven. Inlichtingen en aan melding bij mevrouw Van Leeu wen, Tulpenstraat 7 tel. 02521- 14167. LISSE Gospelgroep „New Hope" geeft donderdag 9 fe bruari een uitvoering in het Fio- retticollege aan de Lissese Sportlaan. De groep van negen mensen is samengesteld uit de bekende Continental Singers en maakt een tournee door Neder land. De toegangsprijs voor het concert dat om acht uur begint, bedraagt zes gulden. Mr. P. van Hoeken voorzitter CDA-Noordwijk NOOROWIJK. Op de openings avond in De Rank heeft het CDA-verband Noordwijk gis teravond met bijna algemene stemmen mr. P. J. L. van Hoe ken tot haat voorzitter gekozen. Zijn eerste taak was het inlei den van oud-staatssecretaris en Tweede Kamerlid drs. M. J. van Rooyen, die voor de talrijke CDA-ers een beschouwing gaf over de positie van het CDA en de actuele politiek. De voorzitter van het CDA- Noordwijk vestigde de aandacht op de ledenvergadering, die op 27 februari in De Kuip zal wor den gehouden. Dan zal de kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen worden vast gesteld en de lijsttrekker wor den aangewezen. Ook staat een bespreking van het gemeentelijk programma op de agenda. Met het oog op de statenverkie zingen zal omstreeks half maart ir. Buijsert, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland een spreek beurt vervullen. Oegstgeestse voor de radio OEGSTGEEST Mevrouw Van der Berg (79) uit Oegstgeest zong gisteren het lied „De har tenkoning" de ether in tijdens het radioprogramma van Cees Schilperoort. Het radio-optre den was de beloning voor het behalen van een eerste plek tij dens een onlangs in Rusten- borch in Oegstgeest gehouden zangfestivalletje. De beloning hield in eer\ „life-optreden". En daarom reisde mevrouw Van der Berg gisteren met accordeo nist Henny Langeveld af naar Huizen om met begeleiding van het orkest van Piet Zonneveld „De hartenkoning" aan den vol- ke toe te vertrouwen. OEGSTGEEST In Galerie Pulchri Studio wordt van vrij dag 3 februari tot en met 23 februari een tentoonstelling ge houden van Gerbrand Bieringa met etsen, lithografieën en pot loodtekeningen. De openingstij den zijn dagelijks van 10.00 tot 1(5,00 uur. Zondags gesloten. Mevrouw Tichler en De Keu-velaars Op uitnodiging van voorzitter Jan Beugelsdijk van de pas in Leiderdorp opgerichte biljartvereniging „De Keu-velaars", stelde WD-wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman (links) in de ontmoetings ruimte van de sportzaal „Op Dreef" het door de gemeente geplaatste biljart met een spelletje tien over rood" in gebruik. Mevr. Tichler, die schertsenderwijs te kennen had gegeven liever met een oranje bal te spelen, werd op haar wenken bediend, zij het dat de bal van deze kleur een basketbal bleek te zijn. Uit voorzorg, naar werd gezegd, om beschadiging van het laken te voorkomen. Mevr. Tichler die de vereniging met de nieuwe aanwinst feliciteerde, sprak de wens uit, dat ook de recreatieve biljarter zijn weg naar „Op Dreef" zou weten te vinden. Aan de kantine beheerder van „Op Dreef" Hans Hooijmans zal dat beslist niet liggen. Hij deelde mede plannen te hebben om op de donderdagmiddagen een bejaardensoos te houden waarbij men kan biljar ten, kaarten e.d. Geïnteresseerden kunnen con tact met hem opnemen, tel. nr. 890440. NOTA JEUGDWERK LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De Raad voor Jeugd- en Jongere- naktiviteiten Leidschendam heeft in een nota over het jeugdbeleid gepleit voor de instelling van een commis sie jeugdwerk die niet alleen een adviserende functie heeft, maar ook over bepaalde onderwerpen beslissin gen kan nemen. De nota „De plaatselijke raad voor het jeugdbeleid" is het resultaat van studie van de RJJL over de structuur van het jeugd- en jongeren werk in de gemeente LeidscbeM&m. De net 2 jaar bestaande RJJL komt tot de conclusie dat de stichtingsvorm geen belemmering is voor het democratisch functioneren en dat de aangesloten orga nisaties voldoende waarborgen hebben of kunnen kra gen om op adequate wijze invloed uit te oefenen op de besluitvorming binnen de raad. Voornaamste doel van de RJJL moet de belangenbehartiging en de ondersteuning van de aangesloten organisaties en van jeugd en jongeren in het algemeen zijn. Het overleg met het gemeentebestuur moet plaats hebben in boven genoemde commissie waarin de RJJL vertegenwoor digd moet zijn. De bestaande adviescommissie voor jeugd- en sportzaken zou moeten verdwijnen. De RJJL zegt er niet op te beroepen niet serieus te zijn genomen door de gemeentelijke overheid. Het tegendeel is eerder waar. Burgemeester en wethouders hebben het advie» voor een eigen bureau en een beroepskracht gedeeltelijk overgenomen. Voornaamste wens blijft echter meer betrokken te willen worden bij de bestuurstaken van het jeugdwelzijnsbeleid. De aangesloten organisaties, aldus de nota, moeten echter zelf zeggen of de nieuwe commissie de RJJL moet vervangen of dat beide zullen bestaan. Als het bestuur dichter bij de burgerij moet worden gebracht en als de financiën aan veel wensen beperkingen oplegt, aldus de RJJL, is het goed dat de jeugdorganisaties meer verantwoordelijkheden leren delen en dragen. De RJJL wil niet het alleenvertegenwoordigingsrecht voor de jeugdige burgerij, het gehele jeugdwelzijnsbeleid moet bespreekbaar worden gemaakt voor het gemeentebe stuur samen met de burgerij. Carnavalsfeest in Rustenborch OEGSTGEEST - De Leidse carnavalsvereniging De Hut spotten heeft gisteren in huize Rustenborch in Oegstgeest twee „peenheren" en twee „peenvrou- wen" benoemd. De onderschei dingen werden met bijbehoren de versierselen uitgereikt aan de voorzitter van de ontspannings vereniging van het Centrum de heer Arts, alsmede aan de be stuursleden mevr. Van Teylin- gen en de heer Meershoek en de waarnemend directrice van Rustenborch mevr. Pieterse. Vervolgens genoten de talrijke aanwezigen van een uitgebreid carnavalesk programma.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4