Buurt gaat tekeer tegen hout handel in achtertuinen „Taalstrijd" binnen faculteit der letteren Helft parkeerruimte De Camp verdwijnt Grofheid troef bij scheiden" Deel flatbewoners Merenwijk krijgt huur terug Tom Okker uitgeschakeld PPR wil alternatieven voor reorganisatie culturele sector WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN - Na lang dralen en herhaal de verzoeken van de gemeente heeft het ministerie van Volkshuisvesting de definitieve huren vastgesteld voor de LWS-flats in de Merenwijk (de zgn. „Horsten"), de Merendonk en de Zijl donk. Voor een belangrijk deel van de bewoners en oud-bewoners van deze huizen betekent de definitieve huurvaststelling een aardige finanóie- le meevaller, omdat zij over de perio de dat ze in de betrokken huizen wonen of gewoond hebben een terug betaling te verwachten hebben. Een beperkt deel van de Meren wijkers heeft al geruime tijd te goedkoop gewoond: voor hen zijn de huren ho ger vastgesteld dan zij nu betalen. Een achterstallige vordering hebben zij echter niet te duchten: wel een huurverhoging van 15 cent tot 2,45 per maand. Deze verhoging blijft be perkt tot de 244 flats van de LWS aan de Zijldonk en de Merendonk en is per 1 januari ingegaan. De bewoners en oud-bewoners van de Horsten krijgen van de LWS over enige tijd geld teruggestort. Voor de 256 woningen in de Arendshorst en Condorhorst gaat het om een bedrag van drie gulden per maand tot uiter lijk augustus 1971 toen de eerste flats werden betrokken. De huurders van de 365 flats in de Ravenhorst en omge ving zien hun beurs door de restitutie het meest gespekt: de terugbetaling is hier met terugwerkende kracht tot uiterlijk oktober 1973 het lieve bedrag van 14,50 gulden per maand. Geen rente Over de terugbetalingen zal geen rente worden vergoed, zo blijkt uit een me dedeling van de LWS. Het gaat hier om zogenaamde onverschuldigde beta ling waarover volgens het Nederland se recht geen rentevergoeding ver schuldigd is. Volgens de Leidse Wo ningstichting laat dit geval zich verge lijken met de terugbetaling van te veel betaalde belasting, die eveneens rente loos geschiedt Door verscheidene huurders van LWS-woningen is in het verleden op rentebetaling aangedron gen. LWS verwacht men overigens dat binnenkort door het ministerie ook de definitieve huren van de 161 woningen in de Muider kring en de 360 flats aan de Cruquius- en Jan Luykenlaan zul len worden vastgesteld. Ook deze com plexen zijn al geruime tijd geleden gebouwd en bewoond. Met de uitbeta ling van de te veel betaalde huur aan de (ex)-bewoners van de Merenwijk zal nog wel enige tijd gemoeid zijn: zij vergt nogal wat administratieve rompslomp. De achtertuinen van de Julianastraat en de Herensingel. In het midden van de foto de gewraakte houthandel met rechts daarvan de houtopslag. LEIDEN „Ik weet genoeg. Jullie moeten maar zo snel mo gelijk met je zaak uit de buurt verdwijnen. Inpakken en weg wezen". Met een harde slag klapte de boze buurman zijn welgevulde diplomatenkoffer dicht. De zoon van houtbewer ker en verkoper in doe-het-zelf artikelen J. H. van Evert van de Herensingel 1 werd gister middag het vuur na aan de schenen gelegd, tijdens een openbare hoorzitting op het stadhuis, waar een tiental boze buurtgenoten hun protest uit ten tegen Van Everts voorne men een hinderwetvergunning aan te vragen voor zijn 3 pk. zaaginstallatie. Anderzijds richtten de bewoners van de hoek Herensingel/Julianastraat, temidden waarvan Van Evert zijn zaak uitoefent, hun grieven tegen de vergunning voor een houtloods die „centraal" in de achtertuinen ligt èn tegen de opslag van een hoeveelheid ei- behoujt onder de blote hemel, die de van de vande brandpre ventie met voeten sou treden. Voor de getergde buurt was de maat gistermiddag meer dan vol. Al jaren achtereen had men in der minne een regeling met de houthandel willen treffen, waarbij de brandveiligheid van de tot opslagloods ingerichte brandgang een belangrijke rol speelde. Van Evert heeft nim mer toestemming van de ge meente gekregen om een derge lijk gebouwtje temidden van de achtertuinen te bouwen. Het met gegolfd dekplaat overkapte geval zou volgens de buurt in regelrechte verbinding staan met het hemelwater, dat via een omweg door het binnenste van de schuur een heenkomen tracht te zoeken in de tuin van één der buren. De opslagruimte zou een snelle aftocht in geval van brand in de weg staan, ter wijl de architectuur en de roes tige lagen op het dak alle wetten van de schoonheidsleer, de buurt spreekt van esthetica, nauwelijks eer aandoet. Ge meentewoordvoerder de heer Kettenis wist met een regelmati ge afwisseling van „ja" en „nee" de kwestie in redelijke banen te leiden, hetgeen wethouder A. Verboom (Volkshuisvesting), die wegens vakantie niet ter plekke kon zijn, hem waarschijnlijk nog in dank zal gaan afnemen. Voor Van Evert jr. verliep het felle staccato van verwijten al lesbehalve plezierig. Ook hij moet binnenkort verslag uit brengen aan zijn principaal, zijn vader, die net als Verboom op vakantie is. Een aantal klachten, die door een rijksambtenaar van een paar huizen verder aan de gemeente gericht waren, mis ten de boot, omdat zij van pri vaatrechtelijke aard zijn. Bij de aankoop van 's mans huis wa ren er onduidelijkheden ont staan over een kwestie van erf dienstbaarheid die destijds door de naburige R.K. Parochie was overeengekomen met de bewo ners en waarvan de houthandel het gebruik had gekregen. Een dergelijke factor speelde voor een andere buurman bij nader inzien eveneens een beduidende rol. De buurmannen vonden elkaar in het te nemen offensief tegen Van Evert. Breed uitgemeten ontvouwden zij hun strijdplan, dat, hoewel het in dit geval op het verkeerde adres werd ver zonnen, door een ieder met be langstelling werd aangehoord. Zouden zij zich bij de „feiten" gehouden hebben, dan zou de weegschaal van Vrouwe Justitia wel voor het recht zorg hebben gedragen, maar in dit geval eta leerden de man met de gevulde diplomatenkoffer en de brieven schrijver onder Rijks /.banieren een dosis blufpoker, waarbij de rillingen over de rug van Van Evert jr. moeten hebben gelo pen. „Weet u wat ik natuurlijk ook kan doen, ik kan het deurtje dat op straat uitkomt eenvoudigweg voor de houttoevoer gaan afslui ten. Ik wist eigenlijk helemaal niet, dat ik daar de bevoegdheid toe had. Ja, laat ik dat maar doen. Desnoods gooi ik er nog een muur voor. Of, wat ook wel zou kunnen, is het deurtje er uithalen, dan kan iedereen van af de straat de binnenplaats op komen en ligt jullie hout zo voor het oprapen. Dat is ook een oplossing. Want ik heb er nu wel genoeg van". De rijksambtenaar kreeg gistermiddag als met een donderslag bij heldere hemel het lumineuze idee om zijn zaak te gaan bevechten voor de rech ter. Aan die kwestie van het servituut had hij in feite nooit zo gedacht. Maar bij nader in zien, was het zijn grond en daar mee kan je doen wat je wil. Aan de buren ligt het niet of Van Evert kan binnenkort verhuizen. LEIDEN De faculteit der letteren van de Leidse universi teit is momenteel in grote be roering. De oorzaak hiervan is het enige tijd geleden versche nen conceptrapport „Taakver deling binnen de faculteiten der letteren". Dit rapport maakte in de faculteitsraad stromen van kritiek los. Als reactie heeft de faculteit nu zelf een nota geschreven, waar in zij haar opvattingen over taakverdeling heeft uiteenge zet. Een belangrijk diskussiepunt bij de taakverdeling is de positie van de Oosterse talen. Leiden wil deze bij dé taakverdeling apart behandeld zien. De Oos terse talen zijn in de ogen van de faculteit niet uit Leiden weg te denken: de stad heeft va nouds een reputatie op dit ge bied. Het gevaar bestaat nu, al dus de faculteitsraad, dat er een zorg gevoerde beleid ten aan- soort ruilhandel ontstaat: .Jullie zien van sommige talen in één mogen de Oosterse talen hou- klap teniet worden gedaan, den, maar dan moet je wel an- In het conceptrapport wordt in- dere talen inleveren." En dan derdaad voorgesteld dat Leiden zou het in de loop der jaren met de Oosterse talen blijft houden. Maar de hoofdvakvestigingen Italiaans, Spaans en Nieuw-Per- zisch zouden moeten verdwij nen. Hiertegen komen felle pro testen van de letterenfaculteit: „Gelet op het aantal studenten en de kwaliteit van het onder wijs is er geen reden de Leidse vestigingen voor Spaans en Ita liaans op te heffen." Over Nieuw-Perzisch zei de faculteit dat het vak in Leiden moest blijven omdat hier ook Arabisch en Turks gegeven worden: „de drie vakken horen bij elkaar". Tegen het voorgestelde verdwij nen uit Leiden van Byzantinolo- gie en Scandinavische talen be staat bij de faculteit geen be zwaar. De letterenfaculteiten zijn voor lopig nog met uitgepraat over de taakverdeling. Het concep trapport gaat weer terug naar de afdeling letteren van de Aca demische Raad (het overkoepe lend orgaan van alle Nederland se universiteiten). Deze afdeling heeft het rapport ook opgesteld. Daar worden de punten van kri tiek besproken en in het rapport verwerkt. Nadat het dan weer bepraat is in de faculteiten, wordt het rapport uitgebracht als een advies over taakverde ling aan de minister van Onder wijs en Wetenschappen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN— Van de 470 auto's die er nu nog vrijwel dagelijks al dan niet legaal in De Camp (tussen Oude Vest en Apothekersdijk) staan geparkeerd zullen er na het doorvoeren van het bestemmingsplan voor deze wijk nog maar 185 over kunnen blijven. Dat aantal plaatsen is niet eens genoeg voor de totale toekomstige bevolking van deze wijk, waar even als in andere stadsdelen gebeurt, de woonfunctie zoveel mogelijk zal worden hersteld. Bewoners van dit stuk binnenstad die hun auto niet bij de deur kwijt kunnen zullen in de toekomst zo'n 500 meter moeten gaan wandelen naar het terrein rond Molen de Valk, want dichterbij zal de gemeente geen parkeergelegenheid meer schep pen. Leden van de commissie voor economische aange legenheden zetten hierbij gisteren nogal wat vraag tekens. Van verschillende zijde (CDA, WD en SGP/GPV) werd de vrees geuit dat het op deze wijze toch wel knap lastig zal worden de woon functie daadwerkelijk te herstellen omdat de Ne derlander in het algemeen en dus de Leidenaar niet uitgezonderd, nog wel eens de eigenaar van een vierwielig motorijtuig pleegt te zijn en deze er doorgaans niet op na houdt om hier voor de nodige wandelingen door weer en wind te maken, zoals bij de aanschaf van bij voorbeeld een hond nog wel eens gebeurt. De liberaal Van Duyn vroeg zich af of de gemeen te van plan is elders in de stad dan misschien wat extra parkeergelegenheid te creëren. Van de andere kant van de tafel kreeg het raadslid slechts het antwoord dat er een loopbrug bij zal komen over de Oude Vest die de Camp een „snelwandel verbinding" zal geven met (alweer) het parkeerter rein bij de molen: opnieuw wandelen dus. „Daar mee wordt de wanorde in deze stad steeds groter", vond Van Duyn. Hij kondigde namens de hele WD-fractie aan dat deze partij vanaf heden tegen elk plan zal stemmen waarin parkeerplaatsen op geheven zullen worden zonder dat hier het schep pen van alternatieve parkeergelegenheid tegenover staat. Richmond Tom Okker is in de eerste ronde van het sterk bezette toernooi in de Ameri kaanse stad Richmond uitge schakeld door Björn Borg uit Zweden. Dat gebeurde in drie sets: 6-3, 5-7, 6-1. Overige uitslagen uit de eerste ronde: Rod Laver (Aus)-Jan Ko- des (Tsj) 6-1, 6-3; Vitas Gerulai- tis (Vstj-Sandy Mayer (Vst) 7-5, 7-5; Brian Gottfried (Vst>-Bob Lutz (Vst 3-6, W, 6-4. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De fracie van de PPR heeft bij monde van het gemeenteraadslid Frits van Oosten het college van burge meester en wethouders van Lei den verzocht om de gemeente raad tenminste twee alternatie ven voor te leggen inzake de omstreden op handen zijnde reorganisatie van de sociaalcul- turele sector in deze stad. Een keuze uit ten minste twee alter natieve mogelijkheden op alle hoofdpunten van de voorstellen zal de politieke duidelijkheid naar het oordeel van de Leidse radikalen vergroten en boven dien meer recht kunnen doen aan de inspraak. In een brief aan het college wijst het PPR-raadslid Van Oos ten op de controverse die is ontstaan over de reorganisatie plannen van de gemeente. Zoals bekend spitst deze zich thans toe op het vraagstuk van de ondersteuning van het particu lier initiatief binnen de verschil lende onderdelen van deze sec tor. Volgens de PPR lijkt het noodzakelijk om een goede be sluitvorming te waarborgen als de gemeenteraad in dit kader verschillende voorstellen krijgt voorgelegd, waarin het verschil in uitgangspunten verwerkt zal zijn. De PPR verwijst hierbij naar de afspraken over de in spraak waarbij ook is gesteld dat al tijdens de inspraakproce dure ontwikkelde alternatieven ter kennis van het bevoegd ge zag worden gebracht en dat het informatiemateriaal zo volledig, veelzijdig en toegankelijk moge lijk moet zijn. Omdat de keuze voor één van de alternatieven niet alleen gevolgen zal hebben voor het sociaal-culturele veld, maar ook voor de sport- en onderwijssectoren is het stellen van alternatieven volgens de PPR een noodzaak temeer. Illlllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN „Schêiden" van Ton Vorstenbosch, gister avond door Centrum in de Schouwburg gespeeld, leek af en toe op de films van Fassbinder. Dezelfde zwart wit tekening, hetzelfde cynisme over de ons omringen de wereld over en de integriteit van medemensen, een zelfde soort hoofdpersoon, die uiterlijk niet fraai is en de toeschouwer maar gedeeltelijk kan ontroeren. „Scheiden" bestaat uit een hele serie scènes - in het begin kort en snel gespeeld -, die geen begin en eind hebben. Een oudere vrouw verlaat haar man, geeft het bestaan op dat ze in al die jaren samen met hem heeft opgebouwd en probeert het alleen. Voor het eerst is ze teruggeworpen op haarzelf, moet ze zelf beslissingen nemen, haar eigen gevoelens peilen, haar eigen moraal vinden. Een te grote opgaaf voor An Bloem. Zij pleegt zelfmoord. „Scheiden" is een bot stuk. Op het toneel staan acht vrouwen en één man. Alle relaties die de vrouwen met hun ega's hebben zijn slecht. Ook de verhoudingen met de ene man zijn slecht. Hun onderlinge betrekkingen zijn slecht, hoewel de familieband zes van «ie vrouwen bijéénhoudt (maar ook niet meer dan dat). De grofheid is op alle niveaus aanwezig. De dialoog mist fijngevoeligheid, de toneelhandelingen zijn oneind ig uitvergroot zonder graduering (grootmoeder achter volgt zwangere kleindochter), de relaties tussen de personages zijn er slechts om te laten zien dat mensen helemaal geen relaties kunnen hebben en het décor is er vooral om het publiek te verbazen. Het is een bewust gebruikt effect van Vorstenbosch en met hem van regisseur Peter Oosthoek. Het is een effect dat me in genendele bevalt. Op deze manier gaf „Scheiden" me geen nieuw inzicht in de nog zeer wankele bewustwording van een mens. Het thema (oudere vrouw begint opnieuw,'alleen) bood genoeg mogelijkheden daarvoor. PAUL VAN DER PLANK Landart Leerlingen van bet Stedelijk Gymnasium voeren ter gelegen heid van bet veertiende lustrum van de schoolvereniging een vorm van landart op. Dit is een moderne vorm van ruimtelijke kunst, waarbij een deel van de ons omringende natuur, een stuk land. tijdelijk als expressiemiddel dienst zal doen. Het geheel staat onder leiding van de heer Mac Lennan, de tekenleraar. Het „spel" zal worden uitgevoerd op een vss de velden van het park „Roomburgh" aan de Kanaalweg. De landart wordt uitgevoerd op vrijdag 10 februari vanaf ongeveer twee uur. EO-Regio In het kader van de actie „EO-Regio" houdt de Evan gelische Omroep een aantal manifestaties op verschillen de plaatsen in Nederland. Morgen, 2 februari, komt de EO naar Leiden. In de Mare- kerk aan de Lange Mare 50 worden vanaf acht uur opna mes gemaakt. De bijeen komst staat in het teken van het evangelie prof. dr. W. Velema uit Apeldoorn en Jan van den Bosch, medewerker van de EO-radio en -televisie zullen spreken. Tevens is plaats ingeruimd voor koor- en samensing. Muzikale me dewerking verlenen het Ge reformeerd kerkkoor uit Rijnsburg onder leiding van de heer Job. D. de Vries, de alt Reinata Heemskerk en de organist Frans van Tilburg. De algehele leiding is in han den van de heer T. van Om- Promoties Aan de Leidse universiteit hebben in februari zes promoties plaats. De heren J. Rijksen en M. Kunst hopen respectievelijk vandaag en 15 februari te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Ter verkrijging van dezelfde graad promoveert woensdag 22 februari de heer C. Kluft Woensdag 15 februari zal de heer A. v.d. Bilt tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen promoveren. Woensdag 22 februari is het de beurt aan de heren R. Schadee en L. Maussen om hun proefschrift te verdedigen ter verkrijging van dezelfde graad. Oraties Dr. J. Bruyn aanvaardt vrijdag 3 februari bet ambt van gewoon lector in de zeegeschiedenis. Vrijdag 17 februari zal dr. J. Rohmer bet ambt van gewoon lector in de kind er car diologie aanvaarden. De oraties spreken beide beren uit in bet Groot V Auditorium, Academiegebouw Rapenburg 73. De bijeenkomsten beginnen om kwart over vier. Wille Rozenstraat Het aannemersbedrijf Schouls b.v. begint maandag 6 februa ri met de vernieuwing van de riolering in de Witte Rozen straat De werkzaamheden zullen ongeveer tweeënhalve maand duren. Tijdens de werkzaamheden blijft voor fietsers en voetgangers de doorgang mogelijk. Na bet leggen van de nieuwe riolering zal de straat meteen worden berbe- straat. Filmhuis Het filmhuis in het Leidse Vrijetijdscentrum behandelt in februari het thema „Fascisme". Er zullen in deze maand drie films over dit thema worden gedraaid. De eerste film „Siërra de Teruel" van de Fransman André Malraux wordt morgen avond 2 februari vanaf negen uur vertoond. De film werd tijdens de Spaanse burgeroorlog opgenomen. De personen die erin optreden zijn republikeinse strijders die tegen de Franco-aanhangers vochten. Bij de film wordt een kleine tentoonstelling van foto's van de Spaanse burgeroorlog ge houden. Op de kast, in de kast In de mededeling die maandag over de annulering van de voorstelling „In de kast, op de kast" in de Leidse Schouw burg door de L.C. was opgesteld, zijn enkele vaagheden geslopen. We proberen het daarom nog eens opnieuw: Voor de bezoekers van vrijdag 27 januari geldt, dat zij maandag 20 maart naar een vervangende voorstelling kunnen gaan kijken. Toneelliefhebbers, die zaterdag 28 januari de voor stelling wilden bezoeken, worden verzocht dinsdag 21 maart wederom present te zijn. Als je lacht. Als je lacht.dan ben je rijk, is vanavond opnieuw in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest, Bekenden van het Amsterdams volkstoneel als Hetty Blok, Carry Tefsen, Wim Wama, Mimi Kok, Martin Brozius, Monique Smal, Dick Rienstra en Dick Scheffer spelen onder regie van Beppie Nooy weer in het verhaal uit 1927 over ijscoman Sally en zijn dochter Roosie die zo'n leuke jongen heeft leren kennen, maar uit een heel ander milieu.Verder over de moeilijkhe den van Thijs en de drank, porder Hein Trip en zijn Aal en student Van Galen die zijn best doet de wereld op zijn manier te verbeteren. Kortom: een verhaal van een groep mensen dit soms plezier en soms ook maar al te veel moeilijkheden met elkaar hebben. Burger Schippel Gerardjan Rijnders regisseert morgenavond in de stads schouwburg het stuk Burger Schippel van Carl Sternheim in de vertaling van Gerrit Komrij. Schippel is de verschoppe ling in de Duitse samenleving van vóór de eerst wereldoorlog die vervuld is van een mateloze ambitie om sociaal op te klimmen tot de toonaangevende klasse: het burgerdom. Het stuk wordt gespeeld door het Zuidelijk Toneel Globe met medewerking van Willeke van Ammelrooy, Kees Broos, Joost Prinsen, Frans Mulder, Henk Rigters, Michel van Rooy, Allard van der Scheer en Jes Vriens.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3