URN HUS UIT Drijfgassen in spuitbussen voor huishoudelijk gebruik meestal niet 'verdacht' HYDROCULTUUR NIET MOEILIJK Mexicaanse maffia terroriseert Amerikaanse Westkust Buitoni te sterk voor matig Parker CHIO Rotterdam in augustus BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 ■•PAGINA 12 Tekst: Tiny Francis. Balletje slaan in bolle look" Tenniskleding hoeft niet perse alleen op de tennisbaan gedra gen te wordenEr zijn veel pak jes, die ook goed gebruikt kun nen worden elders in de vrije- tijdssector. Het enige nadeel is de besmettelijkheid van wit. maar daaraan is men nu wel enige seizoenen met de gelief de eierschaal-jurkjes ende tere pastels gewend. Daarop zie je ook ieder veegje of smetje; de (voorzichtig) gehanteerde was machine is er goed voor. De Franse tenniskleding voor het' volgend seizoen is buitenge woon eenvoudig. Het beste Fijn tennispak met lange broek van Sprint-Bleyle, die wel van biezen houdt (uit het Sprint Aprés programma). Wit Bermuda pak met opstaand kraagje en assymetrische rits. Henry a la Pensèe. kan men de trend vergelijken met die van de jaren twintig en dertig: ongekunsteld ont werp, biezen, overbodig nade- spel. appliquaties en schouder stukken zal men er tevergeefs in zoeken, aldus Henry a la Pensée uit de Foubourg St. Honoré, sportzaak in Parijs. De zuivere lijnen worden ner gens onderbroken, soepele en „volgzame" modellen staan de smash niet in de weg... Bermu da's. T.shirts. klassieke hemd- modellen, polobloesjes en lum berjacks voor op het veld. Eli tair een pakje van paarle- moerkleurig satijn... Alle Pen- sée-modellen vanaf half fe bruari in Nederland verkrijg baar ondermeer bij de firma Laar. Alkmaar, de Bonneterie, Bergen. Zonder zich ervan bewust te zijn is de huisvrouw aanhou dend bezig met chemie. Als ze koffie zet is ze aan het .extra heren', vlees zouten is .conser veren', pudding maken gele ren', aardappels koken .hydro- liseren'. En als ze een vork in de mosselen laat meekoken om te zien of er geen giftig produkt bij is, doet ze aan .instrumentele analyse'. Alles wat groeit en bloeit is opge bouwd uit chemische produk- ten en afhankelijk van chemi sche wetten. Het menselijk li chaam is een grote chemische fabriek, waarin .industriële stoffen' zijn verwerkt De chemische industrie speelt in onze samenleving een rol van betekenis. Want wat zou er gebeuren als al haar pro- dukten zouden wegvallen? Een kale boel, ook in de keuekn... Zout bijvoorbeeld is natrium chloride. Maar je zegt aan ta fel niet: „Mien wil je de na- triumchloride even doorge ven". Niettemin is de chemie met zijn onderlinge grote di versiteit, de grote verschillen tussen de fabricagemethode, de verkoop etc. de aromaten, elastromeren, oplosmiddelen, kunststoffen of plastics, kunst meststoffen en andere chemi sche specialiteiten in de mi lieubelastende hoek terecht ge komen. In een sfeer van wan- rouwen, onbehagen en zelfs beschuldigingen aan de produ centen. Niet altijd ten onrechte (Soweso, Italië, Flixborough Engeland en- om dicht bij huis te blijven de explosie bij DSM in Limburg). Men moet met het badwater echter de baby niet weggooien. Tegenwoordig zijn de spuitbussen, jarenlang vertrouwd artikel in huis en tuin. sterk in opspraak. Een flashback in de historie. Vijf tig jaar geleden deed de Noor Rotheim een ingenieuze vin ding door een werkstof (het kan teakolie zijn geweest of scheerzeep) in een bijzonder sterk blikje te stoppen en er I) Mogen de spuitbussen met haarlak en deodorants in de verkoop? Het rapport van de EEG zal dit eind 1978 uitwijzen. een oplosmiddel aan toe te voegen. Hij zette een ventiel op het blikje, waarbij door een druk op de knop nevel of schuim naar buiten kwam door de vermenging van de twee stoffen. Het .drijfgas' was geboren! Miss Roberts, di rectrice van BENC (Bureau Europiènne des Unions des Consommateurs) noemde het een .belangrijke ontdekking'. In de loop van vijftig jaar heeft deze vinding enorme vlucht genomen. Elk gezin ge bruikt per persoon vier drijf- gashoudende produkten per jaar, kortweg: een spuitbus. En dit terwijl drijfgas sterk verdacht en aan kritiek on derhevig is omdat de ozonlaag in de stratosfeer erdoor zou worden aangetast. Waaruit blijkt dit? In 1974 bouwden twee Amerikaanse chemici, die zich bezig hielden met de gevolgen van het vliegen met supersonische vliegtuigen, een theorie op die het denkbaaar maakte dat een bepaald soort drijfgassen (meestal met de merknaam .Freon' aangeduid) de ozonlaag zouden aantasten. Het was echter geen gemakke lijke opgave voor de weten schappers hun stelling te be wijzen. Men deed proeven met luchtballons en raketten, boog zich over berekeningen over de ozonlaag met computers, waarvan de uitkomsten als onzeker en onvolledig moes- 2) Een der sate- lieten, die door „Atmosferic Ex plorer" aanhou dend worden gelanceerd door een groot aantal geleerden in de USA om ozon- research metin gen te verrich ten. Aan de hand van gege vens zullen be slissingen wor den genomen. ten worden beschouwd, maar die belangrijk genoeg waren het onderzoek intensief voort te zetten. Gesteund door de industrie, die zich al die jaren met harts tocht op de aerosols had ge stort, werd door de NASA een research programma aange kaart om theorieën te bewij zen, af te rekenen met vraagte kens en mede duidelijkheid te verkrijgen over de inwerkin gen op de ozon van aanver wante stoffen die naar boven gestoten werden door onder meer kunstmest, vulkanische uitbarstingen, bosbranden, 1 weggegooid) schuimplastic, en airconditioning. Het blijkt dat de ozonlaag doorlopend wordt aagetast door tot op heden niet bekende bronnen. De theorie van de twee Amerika nen is echter tot op heden niet bewezen. „De ozonlaag", aldus scheikundig ingenieur G. P. Wijker, bestuurslid van de Ne derlandse Aerosolvereniging" is voortdurend aan verande ring onderhevig. De toestand daarvan is zeer moeilijk te me ten. In grafieken dalen of stij gen de lijnen van dikte in niet geringe mate. Het wonderlijk ste is echter nog wel dat in de hogere luchtlagen chloorfluo- methaan (Freon) in zo grote mate is aangetroffen als op aarde nog nooit is gemaakt. men, vandaar de hoognodige research, waarmee men druk bezig is." Op goede weg Milieuverontreiniging houdt niet op aan landgrenzen. Ons leef- en werkmilieu moet veilig zijn: kernwoorden kan je noe men bodem, water, lucht. Al leen het grootschalig aanvat ten van deze klemmende pro blemen is teken dat we op de goede weg zijn. Op dit gebied zullen wetenschap, industrie en overheid nauw met elkaar moeten samenwerken om naar de meest geavanceerde weten schappelijke normen produk ten te fabriceren, die geen ge vaar opleveren. Internationaal dienen dezelfde eisen te wor den gesteld. Regering en EEG wensen klaarheid, resulterend in een rapport, dat eind 1978 zal worden gepubliceerd, na diepgaand onderzoek. De heer J. de Koek, voorlichtingsman „Europese Federatie van de Aerosol-industrie" (waarin 16 landen vertegenwoordigd zijn): „Blijkt het verdachte drijfgas de ozonlaag aan te tasten dan zal het verboden worden het te maken. Blijkt het onschuldig dan gaat de fabricage door". Merkwaardig is dat het omstreden chloor- fluomethaan Slechts in 40% van alle spuitbussen voorkomt (onder meer in haarlak, en deodorants) In geen enkele spuitbus voor huishoudelijk VERTROUWD ARTIKEL NU OMSTREDEN ZAAK gebruik (onder meer Pledge, Tolet-air) en in de meeste schoen- en autoonderhouds middelen komt chloorfluor- methaan voor. De inhoud daarvan wordt uitgedreven door butaan of propaan dan wel door andere alternatieve gassen. Ex-minister Vorrink wenste alle Freonhoudende spuitbussen te voorzien van een etiquette: „waarschuwing: Bevat een chloorfluormethaan dat nadeel kan opleveren voor het milieu en de gezondheid van de mens door verminde ring van ozon in de strato sfeer". Deze étiquettering zou medio 1978 rond zijn. De Ad viesraad luchtverontreiniging wil echter zo snel mogelijk een algeheel verbod en zal, volgens secretaris drs. H. D. Knook binnenkort een regeringsad vies afgeven: een blokkade van de omstreden gassen, in afwachting van de ontwikke lingen in de Verenigde Staten ten aanzien van de ozonpro- blematiek. Er zouden hierdoor 700 man op straat komen te staan. Los van de kritiek die terecht of ten onrechte wordt geleverd op werkelijke- of ver meende wanprestatie van de zijde van producenten, die mi lieubelastende produkten fa briceren, treft men in de me dia ook vaak kritiek aan, die voortkomt uit politiek-econo- mische overwegingen. Hierbij wordt uitgegaan van een maatschappijvisie die zich kant tegen het maken van win st, ,big business', tegen .multi nationals'. Onbetwist blijft dat iedere moderne staathuishoud kunde van welke signatuur ook, over een goede, veilige industrie zal moeten beschik ken. Er dient zo schoon moge lijk te worden gewerkt, op elk gebied. Onpartijdige weten schappelijke onderzoekingen en openheid leiden tot het ge wenste resultaat Er is meer voorlichting nodig. Om de serie over bloemen even te onderbreken vandaag weer iets over planten. Het blijkt niet moeilijk te zijn planten van aarde over te zet ten naar hydrocultuur. Als er jonge, gezonde planten wor den gebruikt is het risico klein dat ze er onder door gaan, terwijl ze veel beter groeien en de methode door kwekers warm wordt aanbe volen. Natuurlijk hangt het van de plant af hoe lang het duurt voordat ze zich aan de nieuwe cultuurmethode heeft aangepast. Er kan van 1 tot 6 maanden mee gemoeid zijn. Als de plant nieuwe wortels maakt zit men goed. Hydro- cultuurbakken en bakjes zijn er in alle maten, standaard plantenbakken hebben een maat van 21-24 cm binnen- hoogte. Ze zijn waterdicht en zuurbestendig en worden ge vuld met hydrokorrels in- plaats van aarde, die er in vele merken te koop zijn en een laag water. Hydrocultuur voeding lost op in water; in de bak staat een watermeter om zowel waterstand als voe dingsoplossing te controleren. Geen gezeur dus over te veel of te weinig water geven; de meter is de baas. Voor te gro te voedingsconcentratie is er een afvoersysteem voor door spoelen en afzuigen. Het kan zijn dat de hand met vloeiba re mest uitschiet, wat slechte gevolgen kan hebben. Geen nood het oververzadigde wa ter kan worden afgezogen. Hetzelfde geldt voor een onge lukje, als er bijvoorbeeld een kop koffie in de bak terecht komt. Wat is nu eigenlijk het systeem? De plant met goed afgespoelde brandschone wor tels (in lauwwarm water) gaat in een soort netje of mandje of binnenpot, zoals u dit noe men wilt, die gevuld is met korrels. Liefst tot aan de rand. Deze korrels moeten zachtjes worden vastgeschud. De beplante pot wordt nu in de, eveneens met korrels ge vulde bak geplaatst, waarin het laagje water zit, dat op zijn beurt onder controle staat van de watermeter. Doordat deze een „maximum" aangeeft, kan de plant zich altijd te goed doen zonder zich te „overeten". Bovendien staat ze in een natuurlijk vochtige omgeving, wat groei en bloei ten goede komt. Men moet pas water bijvullen (schoon, handwarm, en iedere 2e keer met voedseloplossing, overeenkomstig de dosering) als de waterstand de onderste grens van het kijkglas in de bak bereikt heeft. Dus het „minimum". Door deze wer kwijze kan er nooit iets ver keerd gaan, behalve als men niet goed KIJKT naar de wa termeter. Bijvullen tot het punt „maximum" is bereikt: (bij slechte lichtverdeling slechts de bak tot de helft bijvullen). Pas overgezette planten moeten een dagelijkse sproeibeurt hebben en de eer-, ste weken een jasje dragen in de vorm van een plastic zak. De plant kan haar wortels door de mazen van het mand je of soortgelijk manchet wringen en zich goed te doen aan de voedingsstoffen inde bak. Gesnoeide plantestukjes mogen weer als stekken ge bruikt worden in kleinere hy- drocultuurbakken of in een speciale stekbak met stek- grondmateriaal (b.v. Terra Green). Bij langere afwezig heid (wintersport—, Caraibi- sche Eilanden) kan men onbe zorgd van huis gaan. De Bro- melia, Ficus of Dracaena zal niet van de dorst omkomen. Van onze correspondent Christopher Reed SACRAMENTO, Califomië Bij de ingang van het gerechtsgebouw in de hoofdstad van Californië, Sacramento, moet elke be zoeker een persoonsbewijs tonen en zich met een metaaldetector laten onderzoeken. Dit geldt ook voor advokaten. Binnen het gebouw is Michael Delia, bijge naamd „Puistjes", eigen verdediger in zijn proces. Delia draagt de blauwe gevangenis kleding van denim en spreekt met een be schaafde stem. Naast hem zitten zwijgend in dezelfde kledij Juan Hernandaz, een ille gale immigrant die nog maar een jaar gele den vrijgelaten werd, Alfredo Sosa, bijge naamd „de Dwerg", en Abraham Hernandez die zijn haar half tot zijn middel draagt en de beeltenis van Maria op zijn borst geta- toeeerd heeft. De vier hebben ontkend de moord beraamd ie hebben op de vrouw van Delia, van wie hij geschieden leefde. Zo is het proces be gonnen dat wellicht 18 maanden zal gaan duren en dat een nieuwe vorm van bendeter- reur aan het licht zal brengen die een plaag vormt voor de westelijke staten en die al vergeleken wordt met de misdaden van Al Capone's bendeleden in het Chicago van de jaren twintig. De nieuwe gangsters zijn van Mexicaanse origine, maar ze hebben het voorbeeld gevolgd van het traditionele, oor spronkelijk van Sicilië afkomstige misdaad syndicaat en ze zijn dan ook trots op de naam die ze voor zichzelf gekozen hebben: de Mexicaanse maffia. Deze moderne „bandito's" zijn verantwoor delijk voor ongeveer 200 moorden in de afgelopen twee jaar. Ze zijn qok het doelwit van een onderzoek over bende-oorlogen in Californië, Utah, Arizona en Colorado. De autoriteten in Sacramento zijn ook bezig na te gaan hoeveel er waar is van de geruchten dat het Mexicaanse syndicaat de bureaucra tie geïnfiltreerd heeft en ambtenaren omge kocht heeft. De bende wordt er bovendien van beschuldigd miljoenen dollars verduis terd te hebben die afkomstig waren uit de bijstandsprogramma's van de regering, en nog eens miljoenen verdiend te hebben aan de „traditionele" handen in heroïne. De Mexicaanse maffia is in de gevangenis sen verwikkeld in een strijd om de macht met het neofascistische Arische broeder schap, de militante zwarte guerrilla-familie en een kleinere Mexicaanse groep, de Nue- stra Faniilia (onze. familie). De mexicaanse maffia lijkt deze strijd te winnen. Zo heeft een ambtenaar van het evangeniswezen van Arizona onlangs toegegeven dat zwarte ge vangenen geen kans gezien hebben om sa men te werken voor zelfbescherming. Het verhaal dat de rechter in Sacramento in het nieuwe proces zal horen, zal er één zijn van verraad, geweld en corruptie. De vrouw die de vier beschuldigde bendeleden ontkennen vermoord te hebben was vorig jaar van zuidelijk Californië naar Sacra mento gevlucht om de autoriteiten daar te vertellen hoe ruim een miljoen gulden voor een hulpproject voor ex-gedetineerden in oostelijk Los Angeles, het operatiecentrum van de Mexicaanse maffia, door de bende misbruikt werd. Zij was de vrouw van Mi chael Delia, maar leefde niet meer met hem samen. Haar moordenaar zou Alfie Sosa geweest zijn. De „Dweg" was een affaire met Delia's vrouw begonnen, om er zeker van te zijn dat de vrouw door zou gaan met het vervalsen van de boeken van het hulp project dat door Delia geleid werd. Deze versie van de gebeurtenissen steunt vooral op de getuigenverklaring van Eddie Gonzales, een beroepsmoordenaar en vroe ger de belangrijkste moordenaar van de Maxicaanse maffia. Gonzales was bereid zijn verklaring af te leggen in ruil voor zijn vrijheid, een nieuwe aam en nieuwe papie ren, dat allemaal verzorgd door het dederale ministerie van justitie. Eddie" zit nu ergens verborgen, maar voor hij onderdook in zijn nieuwe persoonlijkheid sprak hij met een misdaadverslaggever in Sacramento. In dat gesprek gaf hij de eerste beschrijving van de structuur binnen de Mexicaanse maffia en zijn eigen rol in de moord op Ellen Delia. Haar man reed haar naar het vliegveld van Los Angeles en ze werd in Sacramento opgewacht door Gonzales, die met haar en haar vriend Alfie naar de tevoren uitgeko zen moordplaats reed. Onderweg deed Sosa net alsof hij een hoestaanval kreeg. Fervente cocaïnegebruikers, zoals Sosa en mevrouw Delia, hebben dergelijke hoestbuien vaak. Toen de drie bij de plaats van de moord aangekomen waren zette Gonzales de auto stil zodat Sosa uit kon stappen, zogenaamd om over te geven in een sloot. Gonzales zei tegen Ellen Delia: „Je kunt je vriendje beter even helpen". Toen ze Sosa begon te troos ten haalde deze een pistool met kaliber 38 tevoorschijn, zette de loop op haar rechter oor, en haalde de trekker over. Eddie Gonzales, die nu dus niet meer zo heet, had vroeger de bijnaam „de zeeman", omdat hij als tiener zijn stage in de misdaad liep door langs het strand van Long Beach matrozen af te ranselen en te beroven. Vol gens hem heeft de Mexicaanse maffia 150 echte leden en nog eens 700 800 actieve „soldaten". De „Peetvader" zou Robert Sa- las, bijgenaamd „de Robot" zijn. Salas staat op het ogenblik terecht wegens moord. Hij is ook de grote man achter de heroïnehandel op grote schaal via Mexico naar de VS. Maar blijkbaar was het Delia die op het idee kwam dat er veel gemakkelijker geld ver diend kon worden door regermgsgeld te verduisteren dat bedoeld was voor ex-gedeti- neerden en verslaafden. Veel van hen zijn van Mexicaanse oorsprong, dezelfde mensen aan wie de Mexicaanse maffia haar bestaan dankte. Mevrouw Delia stond al sinds 1974 bekend vij de autoriteiten vanwege haar talent voor het organiseren van bijstand sprogramma's. Ze kon goed geld inzamelen, waar de Mexicaanse maffia gretig gebruik van maakte. De Mexicaanse maffia heeft zich ontwikkeld van een tienerbende, kruimeldieven en zwa re jongens in oostelijk Los Angeles tot een serieuze bedreiging die nauw in de gaten wordt gehouden door een handvol over heidsinstellingen. Deze geloven dat de orga nisatie bezig is zich over de hele oostkust uit te breiden. Ondanks een frontale aanval van de FBI op bekende leden van het misdaadsyndicaat en ondanks een radicale hervorming van het gevangeniswezen, lijkt er weinig hoop het sociale probleem op te lossen in dit gebied: d.w.z. de vier staten die overspoeld worden door armen uit Mexico. Duizenden illegale immigranten proberen hier elke nacht aan het oog van de gewapende patrouilles te ontsnappen, op zoek naar een gedroomde welvaart. In de woorden van Eddie Gonzales: „Je heb niets. Je hoopt op niets. De maffia biedt je iets. Financieel heeft het veel te bieden, en zelfs wat vriendschap en ook aanzien". Ondertussen moet Eddie, de beroepsmoor denaar die zegt 50.000 gulden voor zijn laatste contractmoord gehad te hebben, te gen zijn vroegere „broeder" getuigen. De prijs op zijn hoofd, zo weet hij, is dan enige prijs die hij ooit heeft ontvangen voor een moord. Copyright The Guardian ROTTERDAM Het 31e offi- ceel internationaal concours hippique (CHIO) Rotterdam zal worden gehouden van woens dag 23 tot en met zondag 27 augustus 1978. In de week daar voor worden in Aken de we reldkampioenschappen sprin gen gehouden. De kans lijkt derhalve groot, dat landen die niet vaak aan hippi sche concoursen in Europa deel nemen zoals de Verenigde Sta ten, Canada, Mexico en Argenti nië, na de wereldkampioen schappen ook in Rotterdam ver tegenwoordigd zullen zijn. Van het Amerikaanse team is reeds bekend, dat het na Aken naar Rotterdam zal komen. Naast de springconcoursen zullen ook weer internationale dressuur- wedstrijden worden gehouden. Omdat Nederland in 1977 het Europese kampioenschap ver overde - zowel individueel (Jo- han Heins) als in de landenwed- strijd - werd het recht verkre gen de Europese titelstrijd in 1979 in Nederland te houden. De stichting hippische sportbond heeft deze organisatie opgedra gen aan Rotterdam. HAARLEM Een zwak spe lend Parker heeft gisteravond schil in de eerste helft was nim mer minder dan vijf punten; vaak zelfs meer dan tien. In het team van Buitoni viel het sterke spel van Mike Westra en Garry Freeman op, terwijl ook de in valler Derk Joustra zich als een stevige steunpilaar opwierp. In het Leidse team draaiden slechts Vic Bartholome en Mi chel Plaat op hun gebruikelijke niveau. De overige spelers ac teerden niet overtuigend. In de tweede helft begon Parker beter te draaien. Een opleving bracht de Leidenaars dicht in de buurt van de score van Buit oni, maar het lukte telkens niet om langszij te komen. Lange tijd was het puntenverschil slechts drie. De Haarlemmers, wisten echter met knap uitspe len de overwinning in eigen huis te houden en liepen tegen het einde van de wedstrijd zelfs weer enkele punten uit Tom Okker uitgeschakeld Richmond Tom Okker is in de eerste ronde van het sterk bezette toernooi in de Ameri kaanse stad Richmond uitge schakeld door Björn Borg uit Zweden. Dat gebeurde in drie sets: 6-3,5-7, 6-1. Overige uitslagen uit de eerste ronde: Rod La ver (Aus)-Jan Ko- des (Tsj) 6-1, 6-3; Vitas Gerulai- tis (Vst)-Sandy Mayer (Vst) 7-5, 7-5; Brian Gottfried (Vst)-Bob Lutz (Vst 3-6, 6-3, 6-4. Ashe maakt come back RICHMOND In zijn geboor teplaats Richmond heeft Art hur Ashe na een afwezigheid van een half jaar zijn come back gemaakt op de tennis baan. Hij versloeg de als zesde geplaatste Ilie Nastase met 3-6, 7-5,6-3. Oud-Wimbledonkampioen Ashe werd begin vorig jaar geope reerd aan zijn enkel. Bij zijn pogingen om terug te komen werd hij gehinderd door een plotseling optredende afwijking in zijn ogen. In een andere partij voor de eerste ronde werd de als vierde geplaatste Manuel Orantes ver rast door de Brit Mark Cox: 6-7, 2-6. Voorts versloeg de als vijfde geplaatste Eddie Dibbs zijn landgenoot Mike Fishback (6-2, 6-3) en zegevierde John New- combe over Wojtek Fibak (7-6, 6-4). Jeff Borowiak trok zich bij de stand 2-6, 1-5 terug tegen Zeljko Franulovic. Corrado Ba- razzutti won met 6-1,3-6,6-4 van de Chileen Jaime Fillol. Nottingham wint van Manchester LONDEN - Het duel tussen de nummers een en twee van de Engelse competitie, Notting ham Forest en Manchester City voor de vierde ronde van de strijd om de Engelse beker is geëindigd in een zege van 2-1 voor Nottingham Forest. Brighton verloor in de vierde ronde van Notts County (1-2) eiï Luton Town werd verslagen door Millwall (4-0). In de vijfde ronde leed West Ham United een nederlaag van 6-1 tegen stadgenoot Queens Park Ran gers en Chelsea won met 6-2 van Burnley. Leo Hom kandidaat voor Oranje DEN HAAG - De bekende oud-scheidsrechter Leo Horn is gisteren kandidaat gesteld voor de functie van chef d'equipe van het Nederlands elftal bij de wereldkampioenschappen voet bal in Argentinië. De spelers van Oranje willen volgende week maandag een ge sprek rond deze benoeming. Gisteravond pleegde de spelers- raad bestaande uit Ruud Krol, Willem van Hanegem, Wim Rijsbergen en Willy van de Kerkhof telefonisch overleg met Leo Horn. KNVB-kandidaat Leo van der Kroft werd eerder deze week afgewezen, omdat men een sectiebestuurder als chef d'equipe onaanvaardbaar vond. DORTMUND - Borussia Dort mund heeft een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het natio nale team van Tsjechoslowakije met 6-2 gewonnen. Roemenië verspeelt handbaltitel KOPENHAGEN De heersen de wereldkampioen zaalhand bal Roemenië heeft in Odense in de wedstrijd tegen Joegosla vië alle kansen op prolongatie van de titel verspeeld. Joego slavië won met 17—16, waar door Roemenië met 0 punten uit 2 wedstrijden onderaan staat in groep 1. In deze groep speelden West- en Oost-Duitsland gelijk (14—14). In groep 2 versloeg Rusland Zweden met 24—18 en won gast land Denemarken met 25—23 van Polen. De standen met res pectievelijk aantal wedstrijden, wed strijdpunten en doelsaldi, zijn: h'west-Duitsland 2 3 (32—27) 2. Oost-Duitsland 2 3 (32-30) 3. Joegoslavië 2 2 (30—34) 4. Roemenië 2 0 (32—35) Groep 2: 1. Rusland 2 3 (40—34) 2. Denemarken 2 3 (41—39) 3. Polen 2 2 (45—42) 4. Zweden 2 0 (35—46) Groep 3: 1. Spanje 1 2 (26-15) 2. Tsjechoslowakije 1 1 (18—18) 3. Hongarije 1 1 (18—18) 4. Japan 1 0 (15—26) LAUSANNE Daar er op het bureau van het Internationale Olympisch comité (IOC) geen andere inschrijvingen voor de Spelen van 1984 zijn binnenge komen is het waarschijnlijk dat deze spelen Worden toegekend aan Los Angeles (Vst). HAARLEM - Buitoni heeft gis teravond het basketbalduel voor de competitie tegen Parker Lei den met 80-72 gewonnen. DEN HAAG - Hennie Thoonen zal op 25 februari in het sport paleis te Antwerpen in het zwaargewicht uitkomen tegen de Belg Albert Sijben.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12