Dreigende benzineschaarste voor de Britten Egypte benadrukt verschillen bij begin van onderhandelingen Nog grote kloof op conferentie over Rhodesië Margaret Thatcher belooft kiezers minder immigranten Toch gevaar bij stukken van Kosmos Canadese minister treedt af na schandaal BUITENLAND LEIDSE COURAN" WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse leger heeft in alle stilte soldaten opgeleid voor het besturen van tankwagens. Op deae militai ren zal een beroep gedaan worden wanneer de loonactie van ongeveer achtduizend tankwagenchauffeurs die vandaag begon nen is, een nationale benzineschaarste zal veroorzaken. De speciale opleiding van de soldaten is in november vorig jaar aangevangen in West- Duitsland. Het conflict met de Britse tank wagenbestuurders hing toen al in de lucht Om niet de aandacht van het publiek te trekken, werd geoefend met tankwagens van het Britse Rijnleger. Dergelijke voertuigen dienen normaal voor de bevoorrrading van oprukkende tankcolonnes. Groot-Brittannië heeft ongeveer tienduizend (burgerlijke) tankwagenchauffeurs. Het grootste deel daarvan eist een loonsverho ging en toelage, die samen neerkomen op dertig tot veertig percent extra. Dit is uite raard in strijd met het loonbeleid van de socialistische minderheidsregering-Callag- han. De regel dat niemand boven de tien percent mag gaan, geldt ook voor de tank wagenchauffeurs. Alle onderhandelingen met de oliemaat schappijen Esso, BP, Texaco en Shell zijn afgesprongen. Daarom beginnen de tankwa genchauffeurs nu een aktie, waarvan ver wacht wordt dat ze snel gebrek aan benzine zal veroorzaken. De eerste slachtoffers zou den de automobilisten van de grote steden zijn. In Groot-Brittannië werkt een tankwagen chauffeur gemiddeld vijftig uur per week. Ongeveer tien daarvan zijn overuren. Vanaf morgen weigeren de chauffeurs nog overu ren te maken. De actie zal onevenredige gevolgen hebben. Sommige chauffeurs, die in normale omstandigheden benzine of stookolie leveren op 2 of 3 plaatsen per dag, waarvan tenminste één bestelling in hun overuren, zullen vanaf vandaag dus op geen of slechts één plaats brandstof bestellen. Groot-Brittannië heeft dertigduizend benzi nestations. Meer dan twee-derde daarvan worden bevoorraad door de vier grote olie maatschappijen Esso, BP, Shell en Texaco. Als de tankwagenchauffeurs geen overuren meer maken, zullen de normale leveranties verminderen met 25 tot 40 percent Onge veer 60 percent van de olie en petroleumpro- dukten die in Groot-Brittannië gedistri bueerd worden, bereiken een bestemming via de weg. Doorgaans duurt het 3 tot 5 dagen om de voorraad brandstof van Britse benzinestations te verkopen. De tankwagenchaffeurs van alle andere olie maatschappijen, waaronder Mobil, Fina, To tal en Burmah, nemen vermoedelijk geen deel aan de nationale actie. Tweehonderd Mobilchauffeurs zijn trouwens voorlopig te vreden met een loonsverhoging van 10 per cent Hun onderhandelingen hebben echter een delicaat punt bereikt en zullen dus nog kunnen afspringen. Het conflict van de meerderheid van de tankwagenchauffeurs dreigt een soort vuur proef te worden voor de Britse minderheids regering, die zich gesterkt voelt door een recente overwinning op de stakende brand weerlieden. Aangezien de toevoer van benzi ne en stookolie van essentieel belang is voor de industrie en de samenleving, worden door de aktie van de tankwagenbestuurders vrijwel alle sectoren bedreigd. Als dit con flict lang aansleept - V benzine de chauf feurs zijn van plan pas over drie weken hun positie te herzien - kan het massale werk loosheid veroorzaken. Waarnemers verwachten dat de socialisti sche minderheidsregering vrij snel het nodi ge zal doen om een dergelijke gang van zaken te voorkomen, die trouwens haar eigen val zal kunnen veroorzaken. Wettelijke voorzieningen laten vordering toe van zowel de voertuigen als de oliereserves van de commerciële maatschappijen. In het uiterste geval zouden dus strategische oliereserves, die over het hele land verspreid zijn en voldoende zijn om alle essentiële diensten gedurende minstens één jaar op gang te houden, aangesproken kunnen worden. De Britse bevolking wordt aangespoord om geen bezine te hamsteren en niet vaker te tanken dan normaal nodig is. Maar bij de meeste benzinestations moesten de automo bilisten vandaag al hun beurt afwachten. Er bestaan geen plannen om de benzine op de bon te zetten, maar in regeringskringen wordt wel gedacht aan een nationale beper king van alle niet-essentiële autoverkeer, wat zal betekenen, dat de Britten weer zouden moeten leren lopenof fietsen. ITALIAANSE TOLWEGEN DUURDER ROME (DPA) Met ingang van 15 februari gaan de tarieven van de Italiaanse tolwegen om hoog met 21 tot 35 pet. De door toeristen het meest gebruikte autosnelweg, die van Milaan naar Napels loopt, wordt rond 21 pet. duurder. Voor het berij den van de weg Turijn-Milaan moet straks 32 pet. meer wor den betaald en voor de eveneens voor het toerisme belangrijke verbinding Venetië-Triëst en Ve- netië-Udine stijgen de tarieven zelfs met 35 pet Resolutie tegen Zuid-Afrika teruggetrokken New York (UPD op aandringen van de V.S. en Engeland heb ben de Afrikaanse landen die lid zijn van de veiligheidsraad Gabon, Mauritius en Nigeria hun maandag ingediende ont werpresolutie voor een ver plicht embargo op nieuwe in vesteringen in Zuid-Afrika voorlopig in de ijskast gezet. De Afrikaanse landen besloten de ontwerpresolutie niet in de Veiligheidsraad in stemming te brengen, omdat de westerse mo gendheden de V.S., Engeland en Frankrijk zich dan verplicht zouden voelen hun veto hierover uit te spreken. AAK BOORT SOWJETTANK IN GROND BONN (AP) Een Westduitse aak, van Hamburg op weg naar Berlijn, beeft op de rivier de Elbe in Oostduits gebied een Russische tank van het type T-76 geramd en tot zinken ge bracht Daarbij zouden de vier bemanningsleden van de tanir om het leven zijn gekomen. Volgens de Duitse krant Bildzei- tung die het bericht gisteren wereldkundig maakte, ging het hier om de 52 meter lange aak Ines, met aan boord een lading vracht voor Berlijn. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Ocha- velburg, op ongeveer 40 kilome ter van de grens met West- Duitsland. Vervolging wegens dood Biko in onderzoek Kaapstad (AP) De Zuidafri- kaanse minister van justitie Ja mes T. Krüger heeft bekend ge maakt dat de procureur-gene raal momenteel, een onderzoek instelt naar het rapport over de lijkschouwing van de in een po litiecel overleden zwarte leider Steve Biko om te bekijken of er een strafrechtelijke vervolging zou moeten worden ingesteld te gen politiefunctionarissen. Krüger beloofde dat de betrok ken politiemensen niet zouden worden beschermd en kondigde aan dat hij extra maatregelen overweegt voor de bescherming van de gevangenen. VS-tank krijgt Westduits kanon WASHINGTON (Reuter-Upi) De Amerikaanse minister voor het leger, Clifford Alexander, heeft verklaard dat hij het Con gres zal adviseren te kiezen voor een Westduits 120 mm ka non als bewapening voor de nieuwe tank xm-1. Hij voegde daar echter aan toe dat het nog minstens tot 1984 zal duren voor de eerste xm-1 met het Westduitse kanon van de band loopt. Aangezien de nieu we Amerikaanse tank al vol gend jaar in produktie wordt genomen, zullen de exemplaren die tot 1984 worden gebouwd, worden uitgerust met een 105 mm kanon van Amerikaanse makelij. GEEN GRATIE MEER IN SPANJE MADRID (Reuter) De Spaan se minister van binnenlandse zaken, Rodolfo Martin Villa, heeft meegedeeld dat de rege ring geen gratie meer zal verle nen, geconfronteerd als zij wordt met muiterijen, politieke geweldplegingen en bankover vallen. Martin Villa zei in een televisie interview dat het Spaanse straf recht strenger zal moeten wor den gemaakt om met de toene mende misdaad te kunnen afre kenen. CAIRO (UPI) Egypte en Israël hebben in de Egyptische hoofd stad de tweede ronde geopend van de militaire onderhandelin gen om te komen tot een oplos sing van het vraagstuk van de ontruiming door Israël van de Sinai-woestijn. Maar nog voor de besprekingen een aanvang na men, wees president Sadat van Egypte met kracht de aanwezig heid van joodse nederzettingen op Egyptisch grondgebied van de hand. Aan de besprekingen in Cairo wordt deelgenomen door de Israë lische minister van defensie, Weiz- man, en diens Egyptische ambtge noot Gam assy. De eerste ronde werd op 13 januari afgebroken. Evenwijdig met de conferentie in Cairo lopen Amerikaanse pogin gen de Egyptisch-Israëlische me ningsverschillen over de „politie ke" beginselen van de vrede, met inbegrip van de netelige Palestijn se kwestie, te verkleinen. De Ame rikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Alfred Atherton deed de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel „nieu we denkbeelden" aan de hand. Maar na een gesprek van twee uur zei de Egyptenaar: „Er zijn vele punten waarover wij niet de zelfde mening hebben". In zijn buitenverblijf ten noorden van Cairo verklaarde president Sadat gisteren voor het begin van de tweede ronde nog, dat de Pa lestijnse zelfbeschikking het moei lijkste vraagstuk was bij de po gingen tot vrede te geraken. Israël bood aanvankelijk de Palestijnen zelfbestuur aan, maar ging nader hand akkoord met een Ameri kaans compromis, waarin gepleit wordt voor Palestijnse deelne ming bij het bepalen van de eigen toekomst. De huidige twee hoofdrolspelers in het Midden-Oosten, de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin zullen maandag a.s. tijdens de carnavalsoptocht in Mainz „optreden" als koorddansers. VAL LIT A (UPI/Rtr) De twee zwarte guerrilla leiders van Rhodesië, Robert Mugabe en Joshua Nkomo, hebben gisteren op de conferentie over de toekomst vafi hun land op Malta hun voor waarden voorgelegd aan de Britse minister David Owen en de Amerikaanse VN-ambassadeur An drew Young. In hun op schrift gestelde voorwaar den zijn de „al bestaande moeilijkheden duidelij ker omschreven", aldus een woordvoerder. De voorstellen zijn niet gepubliceerd. Van de zijde van het Patriottisch Front, de gezamenlijke leiding van de guerrillabeweging, gaf men echter te ken nen dat de voorstellen bepalingen bevatten voor een tussentijdse regering waarin het Patriottisch Front het voor het zeggen moet hebben, steunend op de gezamenlijke guerrillastrijdmacht. Het Brits- II Amerikaanse plan voor Rhodesië voorziet in een overdracht van de macht aan de Britse Lord Carver, die gesteund door VN-troepen algemene verkiezingen moet voorbereiden, en het land moet besturen in de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbestuur. De guerrillaleiders hebben bezwaar tegen de aanwezigheid van VN-troepen, en willen de bevoegdheden van Lord Carver dras tisch beperken. Minister Owen verklaarde na het overleg dat hij en ambassadeur Young de „vrees en de bezwaren van de guerrillaleiders nu veel beter begrijpen". De Britten zouden vermoedelijk vanmiddag naar huis terugkeren. Britse kringen ontkenden een bericht dat bij de guerrilla's is aangedrongen zich van premier Smith te ontdoen. Sleepboten houden in de Amerikaanse stad Newington de tanker Bouchard in bedwang terwijl het vaartuig wordt leeg gepompt. De tanker brak in tweeën toen het in dezelfde ha ven een forse la ding olie aan boord had genomen. LONDEN (UPI) Het gToeien- de probleem van de zwarte en Aziatische immigratie in Groot-Brittannie is plotseling uitgebarsten in een verhit poli tiek debat dat premier James Callaghan probeert te bezweren vóórdat er ernstige incidenten tussen de rassen uit voort vloeien. Callaghan zei gisteravond aan een diner ter herdenking van de 30ste verjaardag van India's onafhankelijkheid van Enge land, dat het belangrijk was dat men zijn hoofd koel hield. „Wij moeten op dit dichtbevolkte ei land in vrede en eendracht le ven. Als er mazen zijn in onze immigratiewetten moeten ze worden gedicht Maar er is geen sprake van dat wij de deur voor de immigratie dichtslaan", zei hij. Callaghans dinertoespraak volg de op een verhitte Lagerhuisdis cussie die hij over het immigra- tievraagstuk had gehad met de leider van de conservatieve op positie, mevrouw Margaret Thatcher. Een en ander werd maandag door een televisievraaggesprek losgewoeld. Mevrouw Thatcher zei daarin dat men in Groot- Brittannië bang is door een vloedgolf van zwarte en Aziati sche immigranten overspoeld te worden. Zij beloofde dat als haar partij aan de regering zou komen, zij het land het „vooruit zicht op beëindiging van de im migratie" zou bieden. Mevrouw Thatcher zei dat er nu per jaar tussen de 45.000 en 50.000 niet-blanke immigranten naar Groot-Brittannië komen. Een officiële commissie heeft volgens haar berekend dat als dit zo doorgaat, het land tegen het einde van de eeuw een ge kleurde bevolking van ruim 4 miljoen op een totaal van 55 miljoen zal hebben. Callaghan is van mening dat er per jaar maar hoogstens 25.000 immigranten bijkomen en dat de meesten van hen gezinsleden zijn van immigranten die al in Groot-Brittannië zijn. De regering schat dat er mo menteel 1.750.000 immigranten zijn en dat het totaal tegen het einde van de eeuw de 2 miljoen niet zal overschrijden. De meeste immigranten zijn Westindiëers, Aziatische bezit ters van Britse paspoorten die in 1973 door president Idi Amin uit Oeganda zijn gezet en men sen die zijn geboren in India, Bangladesj en Pakistan. Kaapster uit Somalië vertrokken LONDEN (AFP) De enige in leven gebleven Palestijnse van het commando „martelaar Hali- meh" dat op 13 oktober 1977 de Boeing 737 „Landshut" van de Lufthansa had gedwongen koers te zetten naar Mogadisjoe, heeft de Somalische hoofdstad met onbekende bestemming ver laten, zo heeft het Arabische tijdschrift „al-manar" meege deeld. Het blad vermoedt dat de be stemming van de onder de naam „Soeheila el-Sayeh" rei zende vrouw, de Iraakse hoofd stad Bagdad was. Elvis Presley verdringt Jeanne d'Arc LONDEN Wijlen Elvis Presley heeft Jeanne d'Arc verdrongen als de held of heldin van alle tijden van de bezoekers van Madame Tussauds wassenbeelden museum in Londen. Het is een beetje vervelend, want Tussaud heeft geen Pres- leybeeld. Een woordvoerster zei dat men jarenlang had gepro beerd Presley tot poseren te bewegen en dat men er zelfs voor naar Amerika had willen gaan, maar dat men er nooit toestemming voor had gekregen. Elvis heeft de eerste plaats onder de helden verworven in de jaarlijkse kerstrond vraag van Tussaud onder zijn bezoekers. De helden of heldinnen hoeven niet per se te zien te zijn. Onder de griezels in Tus saud heeft president Idi Amin van Oeganda Adolf Hitler van de eerste plaats verdrongen. Hitier genoot die onderscheiding, sedert de rondvragen zijn begon nen. Ook van Amin bezit Tussaud geen beeld en het is in dit geval niet voorne mens er wat aan te doen. Westduitse verkeersleiders bankroet KARLSRUHE (REUTER) - Het Westduitse opperste gerechts hof heeft de Westduitse vereni ging van luchtverkeersleiders opgedragen compensatie te be talen voor haar onwettige lang- zaam-aan-actie in 1973. Het compensatiebedrag beloopt waarschijnlijk meer dan 200 miljoen mark en de 2.000 leden tellende vereniging gaat erdoor bankroet, volgens de voorzitter Wolfgang Kassebohm. Ook Tielsa in Rio RIO DE JANEIRO (AP) - In de Guanabara Baai bij Rio de Janeiro zijn opnieuw vier deel nemers aan de Whitbread Zeil race rond de wereld binnengelo pen, waaronder het Nederland se jacht Tielsa. Eind februari begint de vierde en laatste etappe: van Rio naar Portsmouth in Engeland De Ne derlandse Flyer heeft de leiding in het klassement, gevolgd door de Franse Pen-Duick. EDMONTON (AFP) De brokstukken van de Russische satelliet Kosmos 954, die tot dusver op twee plaatsen zijn ontdekt, kunnen gevaarlijk zijn voor levende wezens als zij gedurende langere tijd in de buurt zijn. Het gevaar wordt veroorzaakt door de straling die de brokstukken a/geven en die 10 röntgen per uur bedraagt. De hoeveelheid straling van het tot dusver gevondene is tweemaal zo hoog als in de Verenigde Staten is toegestaan. Het gevaar ontstaat pas als men enkele uren achtereen aan de straling wordt blootgesteld. Maandag zijn nog enkele stralingsbronnen ontdekt, maar er is nog niet vastgesteld of het hier om brokstukken van de Kosmos gaat. De deskundigen proberen vast te stellen of delen van het hart van de reactor van de Kosmos op aarde zijn gevallen. De kans bestaat dat deze delen een zeer sterke radioactieve straling afgeven. Honderden Japan ners hebben giste ren in Hiroshima voor het monument jj> dat herinnert aan de eerste aanval met atoomwapens gedemonsteerd to gen het gebruik van kernenergie door de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten in hun kunstma- V nen. Dit naar aan leiding van het on- d geval met de Russi- w sche Kosmos 954. OTTAWA (AP) De Canadese minister van Justitie Francis Fox (38 j.), heeft aangekondigd dat hij zal aftreden omdat gebleken is dat hij betrokken is bij een abortuszaak. Fox, die getipt werd als toekomstige opvolger van premier Trudeau, zou bij de abortus zaak de handtekening van de echtgenoot van de vrouw bij wie de ingreep is verricht, hebben vervalst. Fox verklaarde gisteren in het Canadese parlement dat hij een verhouding heeft gehad met de getrouwde vrouw. Toen zij in verwachting raakte, zorgde Fox er voor dat zijn vriendin toestem ming kreeg voor abortus. Aangenomen wordt dat Fox tot deze verklaring is gekomen omdat hij gechanteerd werd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11