5WARTE RHODESIERS 5ISEN MEER MACHT TIJDENS OVERGANG Vorster: Namibië nog dit jaar onafhankelijk Spaanse communisten willen geen vijandigheid met katholieke kerk 1 Vanavond hervatting overleg Cairo Grootste moordzaak Duitse criminaliteit donderdag voor rechter I fs kerk wereld Tsjechische verhoormethode levensgevaarlijke zaak Amerikaans pastor tegen doodstraf door injectie i VEN LAND L.KIDSE COURANT DINSDAG 31 JANUARI 1978 PAGINA 7 LETTA (AFP/UPD Robert Mugabe Dshua Nkomo, de leiders van het Pa- [isch Front dat een guerrilla tegen de te regering van Rhodesië voert, hebben ren de Britse en de Amerikaanse af- iiging met wie zij op Malta confereren, >cht de besprekingen te verdagen. Zij n een document overleggen waarin het Ipunt van het Patriottisch Front is ;elegd. Het was de bedoeling dat het eg vandaag hervat zou worden, woordvoerder van de Britse delegatie jeleid wordt door de Britse minister i dat het document van Nkomo en Mugabe gaat over de rol die het Patriottisch Front naar hun mening moet spelen in de overgangsperiode, de periode na het aftre den van Smith en de zijnen en vóór de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid. Nkomo en Mugabe, aldus de Britse woordvoerder, hebben het niet begre pen op het Brits-Amerikaanse plan om tij dens die overgangsperiode een strijdkracht van de volkerenorganisatie in Rhodesië te legeren. Over de precieze inhoud van het nieuwe document is nog niets bekend. Men verwacht dat de guerrillagroepering in het document duidelijk de bevoegdheden zal omschrijven die zij wil hebben om toezicht te kunnen houden op de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Rho desië. Inmiddels heeft premier Smith van Rhodes ië het zogenaamde interne overleg met zwar te Rhodesische leiders in Rhodesië gisteren hervat. Bisschop Abel Muzorewa nam niet aan de besprekingen deel. Hij liep vrijdag uit een vergadering met Smith weg omdat hij naar zijn zeggen door leden van de blanke Rhodesische afvaardiging beledigd was. raf Ludwina ijft 6 jaar 1UZALEM (AFP) Het Is- jische hooggerechtshof heeft beroep verworpen van de Öedigers van de Nederland- Ludwina Janssen tegen de r opgelegde strafmaat. Iwina Janssen werd tot zes r gevangenisstraf veroor- d wegens het in gevaar Ogen van de staat Israël. Zij |eschuldigd van samenspan- l met terroristische órgani- es. ^'ARIAM: CARTER SMEERT SAMEN b" fiWrTOPIE iEN 'Reuten De Ethio- ichtëfhe marxistische leider, luite- enholit kolonel Mengistu Haile Ma tt, heeft de president van de lenigde Staten, Carter, ervan chuldigd de coördinator te van een internationale sa- azwering om de Somalische jdkrachten op te bouwen en hoom van Afrika onder de cht te brengen van anti- Sopische krachten een uitzending van radio Ad- Abeba zei Mengistu dat er finen beraamd worden om ttalië „te steunen in zijn on- I nulde en onrechtvaardige in- mi op Ethiopisch grondgebied". >r Cubanen gevlogen Ethio- j achtbommenwerpers het afgelopen weekeind ;eslaagd de strijdkrachten het bevrijdingsfront voor it-Somalië uit de strategische Harar te verdrijven. Dit is lomen uit diplomatieke bron ie Somalische hoofdstad Mo- Rotte kies op snoepverpakking KEULEN 'UPI) De tandart sen in Noordrijn-Westfalen wil len met de snoepfabrikanten gaan praten over de schade die snoep aanricht aan het gebit Ze stellen voor een verbod af te spreken voor de leyering van snoep aan scholen en kleuter scholen, geen kinderen te ge bruiken in tv-reklame voor snoep, en een afbeelding van een rotte kies af te drukken op alle snoepverpakkingen. CAIRO (UPI/Rtr.) In Cairo zal van avond het militaire overleg tussen Egyp te en Israël worden hervat. De Israelisc- che minister van defensie, Ezer Weiz- man, is vandaag met zijn delegatie in de Egyptische hoofdstad aangekomen voor het overleg, dat de ontruin ing van de Sinaï door Israël moet regelen. Gisteren al is de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken, Alfred Atherton, uit Jeruzalem naar Cairo ge reisd, met „nieuwe ideeën..', die een im puls kunnen geven aan het vastgelopen overleg over een regeling van het Mid den-Oostenconflict Atherton zei bespre kingen met de Egyptische minister Ka meel te zullen voeren om na te gaan hoe de impasse kan worden doorbroken. Tijdens de eerste ronde van de militaire besprekingen nield Israël vast aan het behoud van de joodse nederzettingen in de Sinaï, maar Egypte wilde hier niets van weten. Ook zondag verklaarde minis ter Kamel nog dat Egypte geen joodse nederzettingen op zijn grondgebied zal dulden. Het is niet bekend, dat de stand punten nu dichter tot elkaar zijn geko men. President Carter maakt zich zorgen over de joodse vestigingen op bezet ge bied, zo is gisteren in Washington verno men. Over het plotseling afbreken van de be sprekingen door president Sadat zullen Sadat en Carter het komende weekeinde in Camp David overleg plegen. Sadat ïeeft zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten tot vijf dagen verlengd: van vrijdag tot woensdag. Daarna reist Sadat naar vijf Europese hoofdsteden. Leven tussen wilde zwijnen BERLIJN 'DPA) Een weten schapsman uit Burg, bij het Oostduitse Maagdenburg, brengt dagelijks een uurtje door onder de wilde zwijnen. De on derzoeker is al vijf jaar bezig het vertrouwen te winnen van de dieren, en geaccepteerd te worden als volwaardig lid van de troep, zo meldt het Oostduit se persbureau ADN. NEDERLANDSEN GEARRESTEERD IN ATHENE ATHENE (AFP) In Athene zijn gisteren twee Nederlandse meisjes gearresteerd omdat in hun koffers 16 kilo heroïne werd aangetroffen. De 22-jarige K. S. en de 22-jari- ge S. van den K. beiden uit Amsterdam zeiden niet te we ten, dat er heroïne in hun koffer zat. De persoon die het koffertje aan hen had meegegeven, zou hebben gezegd, dat er diaman ten in zaten. Leider operatie Entebbe bevorderd TEL AVTV (UPI) - Het Israëli sche opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de leider van de succesvolle actie ter bevrijding van de ruim 100 gegijzelden in een gekaapt Frans vliegtuig op de Oegandese luchthaven En tebbe, brigade-generaal Dan Shomron, bevorderd is tot gene- raal-inajo or en het commando heeft gekregen over de Israëli sche strijdkrachten aan het zuidelijk front Portugese regering beëdigd De regering Suares is gisteren in het Ajuda- pateis in Lissabon beë digd. Op de foto legt premier Soares de eed af, terwijl links van hem president Euanes toekijkt. KAAPSTAD (Rtr) Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft in het Zuidafrikaanse parlement verklaard dat Zuidwest-Afrika (Namibië) nog dit jaar onafhankelijk zal worden, maar dat Zuid- Afrika dit gebied niet zal overdragen aan de 'avonturier Sam Nujoma met zijn marxistische organisatie'. Sam Nujoma is de leider van de Swapo, de organisatie van het volk van Zuidwest-Afrika. Zuid-Afrika bestuurt Namibië ondanks de resolu ties van de VN waarin geëist wordt dat Zuid-Afri ka afstand van dit gebied doet. Vorster zei dat de Swapo zijn regering bepaalde eisen heeft gesteld, maar dat hij niet van plan is die eisen in te willigen. Kennelijk slaat dit op de eis van de Swapo dat Zuid-Afrika zijn hele strijd macht uit Namibië terugtrekt nog voor daar ver kiezingen worden gehouden. Colin Elgin, de leider van de progressieve liberale partij die met haar zeventien zetels nu de voor naamste oppositiepartij in het 165 zetels tellende parlement is, deed gisteren felle aanvallen op de apartheidspolitiek van de regering. Op een gege ven ogenblik vroeg hij Vorster en de zijnen of zij zwarten op dezelfde wijze als menselijke wezens beschouwen als blanken. Zwarte Afrikaanse landen die worden gesteund door Zweden - dat geen lid is van de Veiligheids raad - hebben in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties twee ontwerpresoluties tegen Zuid- Afrika ingediend. Zij eisen hierin een verplicht embargo tegen nieuwe beleggingen in dat land. Lijkenhandel in Calcutta NEW DELHI (DPA) In Cal cutta is dezer dagen een weer zinwekkend schandaal van lij kenhandel aan het licht geko men. Toen de politie onlangs uit de slums 75 anonieme doden naar een Hindoese verbran dingsplaats wilde voeren, ble ken bij verscheidene stoffelijke resten de hoofden afgehakt te zijn door lijkenhandelaars. De lijkenhandel in India zeer lukratief. Een skelet brengt vijf tig dollar op en de jaaromzet in de lijkenhandel ligt in de orde van drie miljoen gulden. Lijkenhandelaren betalen niet alleen grafschenners, maar (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Donderdag begint in Braunschweig het proces tegen een Hongaarse vluchteling, die ervan wordt verdacht „de mis daad die zijn weerga niet kent in de geschiedenis van de Duit se criminaliteit gedurende de afgelopen honderd jaar" (zoals een deskundige het noemde) op zijn geweten te hebben. Het is een proces zonder echte getui gen. Allen, vader en moeder Kramer en hun drie kinderen Stefan (16), Martin (6) en doch ter Nele (11) vonden de dood door wurging in de nacht van 19 op 20 januari van het afgelo pen jaar. Op de avond van de 19e januari werd de procuratiehouder van de Braunschweiger Volksbank, Kurt Rosenau, door zijn chef, direkteur Wolfgang Kramer, op gebeld met de mededeling dat hij zo snel mogelijk een bedrag van ongeveer 800.000 mark uit de kluis moest halen en dat naar het huis van Kramer moest brengen omdat deze door gewa pende mannen werd bedeigd. Zijn familie, aldus de bankdi- rekteur, was verdwenen. In de kluis bleek slechts 165.000 mark aanwezig te zijn, maar dat was, zei Kramer desgevraagd door de telefoon, ook voldoende. Ro senau gaf het geld door de half geopende deur en beloofde zijn direkteur met luide stem 'zoals hem was verzocht) de politie niet eerder dan de volgende morgen acht uur te waarschu wen. Rosenau hield zich inderdaad aan zijn belofte en zweeg de hele nacht Toen de politie de volgende morgen om ongeveer 8.30 uur de woning van de bank- direkteur binnendrong, deed ze daar een vreselijke ontdekking. In vijf verschillende kamers van het huis lagen de lijken van de familie Kramer. Ze waren ge wurgd met een dun touw. Een inderhaast gevormd recher cheteam van circa 80 politie mensen boekte al snel resultaat Vier dagen na het gebeuren ar resteerden zij Ferenc Sos, die al eerder was veroordeeld en die door zijn oude makker in de misdaad Claus-Heinz Petereit als dader was getipt. Petereit beweerde dat Sos tegenover hem al eerder over een dergelij ke gijzeling had gesproken en dat hij bovendien wist waar de buit verborgen was. Hij leidde de politie naar een verborgen plaats waar inderdaad een geld kist met een groot gedeelte van het afgeperste geld werd aange troffen en waarvan de sleutel in het huis van Sos was gevonden. Petereit zelf een oude bekende van de politie en in onderwe reldkringen als onbetrouwbaar aangemerkt, werd aanvankelijk sterk verdacht eveneens bij de misdaad te zijn betrokken. Maar mede dankzij een waterdicht alibi en zijn aanwijzingen veran derde hij van aangeklaagde tot de belangrijkste kroongetuige voor het openbaar ministerie. Op basis van zijn uitlatingen staat Sos nu terecht ervan be schuldigd in zijn eentje de hele familie Kramer te hebben uitge moord. In de bondsrepubliek zijn in middels de nodige twijfels gere zen over de aanklacht tegen Sos. In de eerste plaats lijkt het bijna onmogelijk dat een man tot een dergelijke gruweldaad in staat was. In de tweede plaats heeft geen enkele aanwijzing di- rekt betrekking op zijn schuld. Sos' aanwezigheid in Braunsch weig is nooit bewezen en geen cent van het losgeld is bij hem zelf aangetroffen. De beschuldi gingen zijn allemaal indirekt: Hij heeft van „een grote coup" gesproken, hij was nerveus na het gebeurde, hij heeft een vriendin gevraagd hoe je een dreigbrief op moest stellen enz. De rest van de beschuldigingen is gebaseerd op uitlatingen van één man: Petereit. Daar staat tegenover dat Sos zich tijdens eerdere gevangenisstraffen al tijd zeer toegankelijk en mee gaand heeft getoond en dat hij altijd een grote liefde voor kin deren aan de dag heeft gelegd. .1 [olgens de secretaris-generaal van de Spaanse mmunistische partij, Santiago Carrillo, be dt er geen vijandigheid te bestaan tussen Ijn partij en de r.k. kerk in Spanje. In het ladriieense blad „El Pais" zegt hij, dat de ijandschap van zijn partij ten aanzien van ?rk en godsdienst een overblijfsel is uit de ^gintijd van het marxisme, toen de kerken >g een verlengstuk waren van de heersende llasse. Dat zijn zij nu niet meer. fcarrillo zei van mening te zijn, dat godsdienst (een vervreemding betekent, maar juist tot pevrijding voert. Het christendom is volgens hem tot zijn oorsprong teruggekeerd en dat moet zo blijven. Hij vindt het vanzelfsprekend dat de kerk als instituut zich bezighoudt met de problemen der samenleving. Zijn partij wil in het raam van haar mogelijkheden de samenwerking bevorde ren met de maatschappelijke realiteit, die de kerk nu eenmaal is. „Wij doen ons best om de historische confrontatie tussen de vooruitstre vende bewegingen en de kerk te overwinnen", aldus Carrillo. Hij acht een dergelijke relatie met de kerk op de basis van wederzijds respect en samenwerking mogelijk, omdat de kerk het politieke pluralisme heeft erkend. Over de onderhandelingen tussen zijn partij en de r.k. kerk merkte Carrillo nog op, dat deze steeds verder gaan. Hij sprak niet over een geheime gesprek, dat hij met de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, kardinaal Tarancon, zou hebben gehad. Dit gesprek had volgens „El Pais" onder meer betrekking op de onderwijspolitiek in Spanje. Volgens het dagblad „El Correo Catalan" te Barcelona heeft het gesprek tussen kardinaal Tarancon en secretaris-generaal Carrillo nog niet plaats gevonden. Kardinaal Tarancon zegt zelf in het blad, dat er wel pogingen in het werk gesteld worden om dat gesprek tot stand te brengen. De kardinaal zegt in het dagblad: „Ik heb niets erop tegen hem (Carrillo) voor een privé gesprek te ontvangen, maar ik wil niet dat een dergelijk gesprek propagandistisch uitgebuit wordt". De kardinaal bevestigde, dat hij „in een zeer openhartige sfeer" enkele uren had gesproken met socialistische leiders, onder wie Felipe Gonzalez. Kardinaal Tarancon merkte verder op, dat hij zich geen zorgen maakte, wanneer de socialisten de regering zouden overnemen. Een mogelijke „godsdienstoorlog" verwees de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconfe rentie naar het rijk der fabelen. KORTE METTEN derij". Voor de vijfentwintigste keer wordt in de protestantse kerken en de oud-katholieke kerk de collecte voor het wereldiaconaat tot gehouden en wel op zondag 5 februari. In totaal staat op de aain van het werelddiaconaat een bedrag van twaalf n-Leurj|P''joe*1 gulden. Deelnemers in dit diaconaat zijn de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, het alge- Meen diaconaal bureau van de gereformeerde kerken en de Generale Diaconale Raad van de Nederlandse hervormde kerk. De heer H. Ortgiess, oud-hoofdonderwijzer te Den Hoom is I toegekend als pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- I nee". Hij heeft deze onderscheiding gekregen voor zijn talrijke activiteiten in de parochie. Naar het zich laat aanzien zal het aantal priesters in Polen in |de komende jaren verder stijgen. Dit blijkt uit een statistiek, die aangeeft, dat het aantal studenten op de seminaries is gestegen van 4.705 in 1976 tot 5.058 in 1977. In totaal waren er in het afgelopen jaar 19.865 priesters, van wie 4.798 regulier ren. In de afgelopen zes jaar is het aantal toetredingen tot religieuze orden en congregaties trouwens sterk gestegen. Ge noemde statistiek geeft een toeneming van bijna vijfenveertig procent aan ten opzichte van 1971. De Tsjechische staatsveilig heidsdienst lijkt de laatste tijd een nieuwe taktiek toe te passen ten opzichte van on welgevallige priesters en gelo vigen. Sinds berichten over arrestaties en veroordelingen van Tsjechische christenen negatieve reacties in het bui tenland hebben uitgelokt, ook zelfs van Westeuropese com munistische partijen, zijn er betrekkelijk weinig arresta ties. Des te meer echter is er sprake van regoureuze ver hoormethoden, die kennelijk ten doel hebben de betreffen de priesters en leken alsmede hun omgeving, te intimideren. Zover bekend worden bij deze verhoren handtastelijkheden vermeden, maar zij worden echter zo rigoureus afgeno men, dat een aantal slachtof fers daarna niettemin in een ziekenhuis moeten worden op genomen. Het geval van bisschop Cabris, die na zijn terugkeer uit Rome van de bisschoppensynode, vanwege zijn uitlatingen daar over de moeilijkheden van de kerk in zijn land, aan zware druk werd blootgesteld en als gevolg daarvan met een har tinfarct in het ziekenhuis van Tyrnau moest worden opgeno men, staat niet op zichzelf. Ook de provinciaal van de Franciscanen in Bohemen, pa ter Ales Zlamal, werd aan een langdurig verhoor door de staatsveiligheidsdienst onder worpen en kreeg als gevolg daarvan ook een hartinfarct. In Zipser Nedorf in het noord en van Slowakije werd de ge pensioneerde leraar Karei Be- cicar zo intensief verhoord, dat hij een zenuwinstorting kreeg en zich nu in een psy chiatrische kliniek bevindt. Steeds veelvuldiger worden ook leken aan dergelijke ver horen onderworpen. Daarbij wordt vooral nagegaan of zij naar Radio Vaticaan luisteren en of zij correspondentie met het Vaticaan voeren. In Dedinky in Slowakije is op 10 augustus een groep van ne gen studenten op een camping door geüniformeerde politie omsingeld en weggevoerd, om dat zij ervan werden verdacht een retraite te hebben gehou den. In de afgelopen maanden werden zij steeds opnieuw ver hoord. Bovendien werden fa milieleden en kennissen van de studenten door de politie aan een verhoor onderworpen. Een van de studenten deed intussen een poging tot zelf moord. De zaak is nog altijd niet afgesloten. De toepassing van een dodelijke injectie als executiemiddel is „een poging om de doodstraf door een achterdeur naar binnen te laten en te doen voorkomen alsof de doodstraf door dit middel minder onaangenaam wordt". Dat vindt mgr. Joseph Durick, een gevangenispastor, die een landelijke campagne in de Verenigde Staten wil organiseren om deze nieuwe manier van terechtstellen tegen te honden. en werd daarna gevangenis- chusetts, Iowa, Maine, Hawaii pastor. Hij wijst erop, dat de en New York. toepassing van een dodelijke De enige ter dood veroordeel- injectie bij ter dood veroor- de bij wie het vonnis sinds juli deelden al is goedgekeurd in 1976 werd voltrokken, was Ga de staten Texas en Oklahoma ry Mark Gilmore, de man die en nog wordt overwogen in het recht opeiste om, nadat hij twee andere staten, Florida en de doodstraf had gekregen, Tennessee. daadwerkelijk zo snel moge- Het moet erop lijken alsof de ter dood veroordeelde minder werd op 1" Jan lijdt door zo'n injeetie, maar door een vuurpeloton doodge- vindt het eigenüjke lijden niet schoten' f™"1 talloz,\f daarvoor /plaats? zo vraag, J-.» hij zich af. Het is slechts irm merkelijk, dat er in het laatste anderhalf jaar geen doodvon nissen meer zijn voltrokken. In juli 1976 besloot het Hoog- Er verblijven ongeveer Oer staten in de Verenigde Staten trokken en ook dat de dood- hebben een wet, die de dood- straf gemakkelijker gegeven straf toelaat. De doodstraf zal worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7