uit voor premier Van Agt Maria-MULO jBoIlenstreek loopt massaal en zielveilig Kantonrechter verdedigt hardrijdende verdachte Koreaanse volksschilderkunst „Aktief" verkoopt Leiden in carnavaleske omlijsting Lustrumoptocht van De Hutspotten vijf kwartier in Leidse binnenstad LEIDSE COURANT DINSDAG 31 JANUARI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen'tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len' wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;f u kunt dan naar toestel 18 vragen. Een paar jaar geleden kwam ik in contact met de ambassade van de Koreaanse Republiek, of wat wij gewoon zijn te noemen: de Zuid-Ko- reaanse republiek. In het rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden werd destijds een Ko reaanse „Kamer" inge richt, een toonbeeld van onvermoede en authen tieke kunst van een volk dat al veel langer be schaafd was voordat „wij" aan het droogleg gen van onze moerassen en veenmeren toe wa ren. Sindsdien krijg ik behalve de beste wen sen voor het nieuwe jaar alle gegevens door die de republiek van Seoul benut om de Koreaanse cultuur ook in de Lage Landen uit te dragen. Daaronder valt ook de jaarlijkse kolossale en artistieke „agenda" of „diary" die de semi- Amerikaanse verwor venheden beneden de 38ste breedtegraad stelt tegenover de anders ge tinte doorwerkingen van een volksdemocratisch regiem. Hoewel aan bei de zijden van de kunst matig gevonden scheid slijn het volkskarakter van de Koreaan niet te verbloemen valt. Zo wordt vanaf 1 februari, in het Volkenkundig Museum, weer een Koreaanse tentoon stelling ingericht, te vatten on der de titel „Volksschilder De Leidse majoretten- wereld is op het ogen blik springlevend. Vori ge week kon ik de nade rende Canada-toernee van de Fourty Four De grees aankondigen wat een Holland-Promo tion bij uitstek gaat wor den en nu komt me daar de nietaflatende Henny Kwik weer ver tellen, dat het Majoret- ten Korps Aktief uit Lei den Zuid-West op het punt staat stoutmoedige stappen te ondernemen. Of ik dit maar even we reldkundig wil maken. Welzeker Henny (die het om allerlei redenen ver bruid schijnt te hebben bij de 44 Graden of Gra tiën, maar dat zoeken ze in die wervelende Leidse showwereld zelf maar uit), dat doe ik graag. U moet dus weten, dat de meiskes van Aktief ko mende maandag 6 fe bruari een Westduits avontuur beginnen. Ze gaan dan namelijk deel nemen aan de grote car navalsoptocht in het Diisseldorfdistrict. Bovendien en dat is toch kostelijk; VW-directeur Roel Dekker heb ik er nog niet over horen spréken wordt tegelij kertijd maar eventjes Leiden publiekelijk „verkocht": Lei den Promotion, heet dat tegen woordig. Dat betekent wel, dat een aantal vrijwilligers met de Aktief-majorettengroep om trent Dusseldorp de Sleutel stad-gedachte in al zijn aan trekkelijkheden gaat uitdra gen. Dat deze maatregel niet mis is, wordt al benadrukt door het feit, dat langs de carnavalsroute (waar de Dus- seldorfers echt niet op Leiden staan te wachten) 7000 folders zullen worden uitgereikt No ta bene in samenwerking met VW-Leiden. Dus Roel heeft er toch wel iets mee te maken. Maar waarom heeft hij dat ons niet even laten weten? In de Duitse taal hoe komen ze op het idee? wordt dan de gelegenheid te baat geno men de aandacht te vestigen op Leiden en naaste omgeving (waarschijnlijk de bollenvel den en de unieke musea). „Aktief' doet z'n naam eer aan, want om „Holland" te benadrukken voor zover de Düsseldorfers nog niet op de hoogte zouden zijn van de an nexe bad- en strandmogelijk- heden zal de mij totnogtoe vrij onbekende Boerenblaas- kapel „De Gespleten Klonfp" deel uitmaken van de Leidse afvaardiging, uiteraard gesto ken in originele kledij. De pro motie gaat nog verder, want een Aktief-deputatie zal bloe men aanbieden aap de'Dussel- dorfse gemeentebestuurders en aan de regerende Prins Carnaval en diens gevolg. „Aktief' wordt hiertoe in de mogelijkheid gesteld door vei ling Flora te Rijnsburg, ook alweer een stel actieve jongens met levensbelangen in de Bondsrepubliek. Dan is er nog de gemeente Leiden die een kleinigheid in de pot heeft om Aktief wat geschenken mee te geven on namens Leiden aan stadsbestuur van Düsseldorf en de Prins aan te bieden. Maandag is het vroeg dag, om dat er veel werk aan de winkel is. Om vijf uur in de ochtend gaat het hele gezelschap in twee bussen op pad: echte vei lingtijden. Dan heeft Aktief al een behoorlijk weekeinde ach ter de rug, want de zaterdag tevoren hebben de majorettes dan al meegedaan aan de lus trumcarnavalsoptocht van De Hutspotten in Leiden, begeleid door de Laurent:us Harmonie uit Voorschoten. En u kunt het geloven of niet: Aktief is op Aswoensdag (voorzover men in die gelederen deze eeuwe noude term nog kent) lang niet uitgeteld. En wat zegt bijvoor beeld de folder die langs de Düsseldorfse carnavalsroute wordt uitgereikt? Dat Leiden net zo goed grachten heeft als Amsterdam, zelfs „aan een ou de Rijnarm, „Ja, ein Arm vom Vater Rhein", met het bloe- menparadijs Keukenhof bin nen bereik en met nog meer van die zeldzame aanbiedin gen. Het koopmansbloed, al wordt het steeds dunner, stroomt ons nog immer door de aderen. van „hel en verdoemis", maar ook verder wist men plaats en omstandigheid ten bate van een harde toekomst: „de toe gang tot de Fröbelschool is afgesloten door een deur in zoodanigen toestand, dat slechts de kleinen toegang hebben. Ouders en geleiders kunnen de kinderen tot deze deur brengen en ze dan aan de zusters afgeven, zonder door overbodige wenschen of waarschuwingen het onderwij zend personeel onnoodig te vermoeien. Eenige vriendelijke vertrekjes dienen tot verblijf der eerw. zusters tusschen de schooltijden". ito! 5° Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT Voorhout liep listeravond massaal uit voor ninister-president Van Agt die het eerst sinds zijn minis- er-presidentschap in het open- >aar sprak. Dit alles vond ilaats in de Katholieke Techni- :he School aan de Voorhoutse Leidseweg. Zeshonderdvijftig j lollenstreekbewoners, waarvan uit Voorhout hadden één de felbegeerde toegangs- bemachtigd. Uiteinde- ijk bleek de zaal van de techni- che school te klein. De zaal die 'orig jaar met moeite halfvol vas voor de toenmalige minis ter van Economische Zaken iUbbers, kon nu ruim vier keer gevuld worden met bollen- >treekbewoners. 'remier Van,Agt werd in Voor- ïout ontvangen door de plaatse- ijke drumband Sint Cecilia en .DA-voorzitter T. Hoek die 1 ireed glimlachend te kennen jjaf te rekenen op minstens 50 ïieuwe leden. Na een korte in- ïiding door de CDA-voorzitter »on premier Van Agt aan een le die beslist niet nieuw was, lar toch door de mensen jn zaal bijzonder op prijs werd {esteld. .Lange tijd geleden werd ik ge- itrikt voor dit optreden in Voor- ïout. Toen had ik geen idee wat allemaal zou overkomen. Nu ik, ook als minister-presi- lent mijn belofte houden. Met ame omdat de meest trouwe iezers van het CDA uit de bol- instreek komen", zo stelde de 'veer Van Agt. In zijn rede be- Pellebeg. In een bomvolle KTS maakte premier Van Agt kennis met het gemeentebestuur van Voorhout. |1( vil steedde premier veel aandacht aan de totstandkoming van het nieuwe kabinet en de moeilijke economische situatie van Neder land. „De boodschap van dit kabinet is niet om de bijl in de collectieve uitgaven te zetten, maar om de overheidsuitgaven te matigen, zonder hierbij de meest kwetsbaren te treffen. Nog dit jaar komt de regering met de bekendmaking van een aantal maatregelen. Wat vast staat is dat de sociale minima niet zullen worden aangetast", aldus de heer Van Agt die van het enthousiaste publiek veel ovaties in ontvangst nam. Teri- slotte uitte de premier zijn me deleven met het midden- en kleinbedrijf. In het regeerac- coord is een aparte paragraaf gewijd aan de bijzondere hulp verlening van de overheid bij bedrijfssanering en stadsver nieuwing. De heer Van Agt be loofde zo spoedig mogelijk zijn bezorgdheid te zullen vertalen in een beleid dat hoopgevend genoemd mag worden voor het midden- en kleinbedrijf. Tijdens de pauze werden de be zoekers van de bijeenkomst in de gelegenheid gesteld om schriftelijk vragen te stellen aan de minister-president. De gestel de vragen die door de premier na de pauze werden beant woord, handelden voornamelijk over onderwerpen als midden school, jeugdwerkeloosheid, ont wikkelingshulp en het stemrecht voor Nederlanders in het bui tenland en kernenergie. Meer problemen leverde de troonrede op. Na de schriftelij ke vragen kon het publiek mon delinge vragen op de minister president afvuren. Van alle kan ten werd een hartverwarmend betoog gehouden voor de opna me van de traditionele bede in de troonrede. „De vorige socia listische regering heeft ons de bede afgenomen, kunt u er nu voor zorgen dat we hem weer terugkrijgen", zo werd de heer Van Agt gevraagd. De premier gaf te kennen dat er nog geen beslissing over genomen is. „Maar", zo luidde zijn weder- vraag, .moeten we de naam van de allerhoogste die langs politie ke wegen uit de troonrede is verdwenen, ook weer langs deze zelfde weg weer terugbrengen? Moeten we zo het chrisendom bevorderen?", zo vroeg de heer Van Agt. Als dank voor zijn komst naar Voorhout ontving premier Van Agt uit handen van CDA-voor zitter Hóek het boek „Christe nen" en een levensgrote taart waar de plaatselijke CDA-bak- ker in onvervalste slagroomlet- ters „Met Van Agt meer mans" op had gezet. Nog even en „Curium" waar menig Oegstgeestenaar een beetje zijn hart aan verpand heeft, is niet meer....Met de ingebruikneming van de nieuwe gebouwen aan de Endegeesterlaan kwam het oude gebouw kortgeleden leeg te staan. De jeugd kreeg hier lucht van en binnen de kortst mogelijke tijd was de sloop al min of meer begonnen. Toen de politie er vorige week van verwittigd werd dat er jongelui met benzine bezig waren om er een klassieke fik van te maken ging dit velen te ver. Er zijn maatregelen getroffen om het gebouw profes sioneel uit het oog te laten ver dwijnen. Jammer, want het is een vertrouwd stukje Oegstgeest dat niet meer terugkeert. Men wil er een flatgebouw laten verrijzen LEIDEN Carnavalsvereniging De Hutspotten trekt zaterdag 4 februari met een grote Lustru moptocht gedurende vijf kwartier de Leidse bin nenstad in, waarbij zeven praalwagens, waaron der de spectaculaire Prinsenwagen, in de stoet zullen meerijden. In tegenstelling tot vorig jaar zijn er dit keer in de optocht meer boerenblaaska pellen vertegenwoordigd dan muziekkorpsen. Be wust is hiervoor gekozen omdat de optochtcom missie van De Hutspotten met boerenblaaskapel- len het carnavaleske meer benadrukt ziet. Wat, aldus de vereniging, natuurlijk niet wegneemt dat muziekkorpsen een onverbrekelijke schakel blij ven in de optocht. Dit jaar werken muziekverenigingen De Burcht met hun majorettes en Kunst en Genoegen mee. Het laatste korps, beter bekend als K&G bestaat dit jaar 50 jaar en De Hutspotten hebben dit grootste korps dan ook als nummer één in de optocht ingedeeld. Voorts zal een groep van maar liefst drie en halve meter lange majorettes met acht man sterk in de feeststoet meehuppelen. 's Werelds langste skieën zullen, ondanks het feit dat er zaterdag waarschijnlijk geen sneeuw te beken nen is, in het Carnavalsparcours meeglijden. Nieuw in de optocht is eveneens een groep paar den met hindernissen. En uiteraard zullen drie confetti-kanonnen in het bonte geheel een aantal rake schoten afvuren op het zich langs de wegen ophoudende Carnavalspubliek. Tevens wordt aan een gedeelte van de belangstellende Leidenaars een hoeveelheid bananen en sinaasappels uitge deeld, hetgeen de kijkhonger enigszins zou moeten stillen. Deelname van de burgerij wordt door De Hutspotten zeer op prijs gesteld, hetzij individueel of ui groepsverband. De enige verplichting is, dat een ieder op een carnavaleske manier verkleed moet zijn. De route van de optocht is als volgt: Doelenkazer ne, Rembrandtstraat Noordeinde, Breestraat, Ko- revaerstraat, Levendaal, t. Jorissteeg, Hooigracht. Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde,rfnet vervolgens weer als eindpunt de Rembrandstraat ende Doelenka zerne waar de stoet ontbonden wordt. De Magpie-tijger met de glimlachende snuit en het lijf van een luipaard. Eens was deze voorstelling op pakpapier te zien. maar tegenwoordig is het een van de befaamdste Koreaanse ..tijger'-voorstellingen, niet a/leen in Korea, maar over de hele wereld. kunst", voor een groot deel samengesteld uit het bezit van het Emile Museum in Seoul. Alleen al getuige de catalogus gaat het hier om een boeiende aangelegenheid. Opvallend is vaak de overeenkomst tussen Koreaanse en Westerse opvat tingen, ofschoon in de onder havige tijdperken geen contact bestond tussen het Westen en dit Aziatisch gebied. Wat dit betreft bemerkte ik zelfs een overeenkomst tussen de „Ju gendstil" en de veel oudere opvattingen over de Blauwe Draak en de Witte Tijger van de Yi-dynastie. Tijgers komen in de Koreaanse zienswijze erg vaak voor, fantastisch en kleurrijk. Maar feëriek zijn ook de schilderingen van her ten, kraanvogels, de Phoenix en de boeddhistische Lotus. Het is een wonderlijke en al leszins boeiende collectie die in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde bijeen is gebracht. We zitten inmiddels bij na midden in de viering van het 30-jarig bestaan van „Agnes S.G.", de scholengemeenschap die vroeger het Agnes Ly ceum heette. De uit slaande brand, die reü nie heette, is achter de rug en in kalmer vaar water realiseren we ons, dat in '73 Agnes een ge wenste fusie aanging met de Maria Mavo. Die Mavo heette in 1913, aan het begin, in onze krant de „Nieuwe MULO voor meisjes" aan de Haar lemmerstraat. Het nieu we is er allang vanaf en de school is de verleden tijd ingegaan. Maar ere wie ere toekomt Nog even. Een oplichten van een destijds heilzaam begrip, dat verzonken is in de armen van de toe komst. Wat schreef een collega in 1913, nog vóór de eerste wereldoorlog, over die Maria Mulo? Lezersogen zullen niet droog blijven bij de vol gende regel: „Het Kath oliek Onderwijs te dezer stede is door den bouw van deze prachtige school een modelinrich ting rijker geworden, waarin de opvoeding van duizenden meisjes in lengte van dagen op godsdienstige banen ge leid zal worden, en wel ke na een lange jaren-, reeks nog zal getuigen van de liefde en de of fervaardigheid van Katholiek Leiden voor datzelfde onderwijs. „De gevel van het gebouw is strak opgetrokken in gothie- ken stijl. Twee glasmarmeren platen zeggen u, dat in het gebouw zijn ondergebracht de R.K. Meisjesschool voor MU LO en de Fröbelschool. Een sierlijk gesmeed ijzeren kruis staat in top te getuigen van den roem en de glorie des Verlossers, wiens leer hier den 1L-^ kleinen zal worden onderwe zen". Tot zover de prijzens waardige opzet die niet in vol le glorie behouden kon blijven. Het was een doel, dat bevei ligd werd door nevenmaatre gelen, waarvan één me bijzon der treft: „Door de kleine bi bliotheek komt men op een klein bordes, vanwaar al een breede ijzeren brandtrap naar de speelplaats beneden leidt, zoodat in geval van brand de Hemel geve, dat zulk een ongeluk deze schoone school nimmer treffe - de kinderen in een minimum spanne tijds aan het gevaar kunnen ontsnap pen. De deuren van de biblio theek slaan allen open naar den kant dien een het gevaar ontsnellende kindermenigte naar buiten zou kunnen ne men, zoodat een stagnatie niet zou kunnen voorkomen". Nog een aardige verpakking Nog even en „Curium" is verdwenen Een advocaat had het niet beter kunnen doen' LEIDEN Een Rijnsburgse snelheidsover treder hoefde zich gisteren op het kantonge recht niet erg in te spannen om zijn overtre ding aannemelijk te maken. Kantonrechter Van Dijke namelijk, zelf een frequent berij der van de Rijnsburgse dijk waar de snel heidsovertreding plaatsvond, nam de verde diging terstond op zich. „Zo. dus u hebt op de Rijnsburgse dijk 50 gereden in plaats van 30, zoals met een bord staat aangegeven. Ja, dat is heel goed moge lijk. Dat bord is er namelijk heel plotseling gekomen, het zit onder het gemeentebordje. En het gekke is dat er aan het einde van de weg niet staat „einde 30", maar „einde 50 kilometer". Ik heb daar zelf vaak 50 gereden, dus ik weet uit eigen ervaring hoe dat gaat. Ze hadden beter het wegdek kunnen verbete ren in plaats van daar dat bordje te plaatsen. Maar. hebt u overigens nog iefs tot uw verde diging aan te voeren?", vroeg Van Dijke de volkomen verblufte verdachte die nog geen woord had uitgebracht, en er nu ook weinig aan toe te voegen had. Ook de officier van justitie begreep dat er weinig eer mee te behalen viel middels exorbitante eisen. „Een advocaat had het u niet kunnen verbeteren. Ik vraag ontslag van rechtsvervolging. Ik wil daarbij wel zeggen dat het gelijk de laatste keer is dat ik iemand hiervoor vrijspreek, want de volgende moet maar weten dat dat bord hier staat", verklaarde de officier om te voorkomen dat het straks een vrijbrief gaat worden om met hevige snelheid het matige wegdek van de Rijnsburgse dijk te berijden. Rechter Van Dijke kon zich met deze vrij spraak in ieder geval nog goed verenigen en ook de verdachte had er geen overwegende bezwaren tegen. Een vlaag van verstandsverbijstering kwam een automobilist op het kantongerecht duur te staan. De jeugdige chauffeur was met een vriend wezen stappen in Katwijk en keerde, enigszins bevrolijkt door de geneugten van de alcohol, in de auto van de vriend naar huis terug. Laatstgenoemde spoorde verdachte aan om even een stukje te rijden, in de weten schap dat deze slechts tien rijlessen achter de rug had en zeker nog niet aan het rijbewijs toe was. Verdachte schrok er aangemoe digd door de alcohol niet voor terug om zijn rijcapaciteiten te tonen en zette zich achter het stuur. Onderweg vond een mare chaussee van het korps Rijkspolitie het echter nodig om voor de auto van het tweetal zijn hand op te steken, hetgeen bij de zonder rijbewijs rijdende verdachte een gasreactie in plaats van een remreactie teweeg bracht. „Ik raakte in paniek ziet u!" De marechaussee nam niet de moeite om de achtervolging in te zetten maar schreef lakoniek het nummer bord over, ging de eigenaar na en lichtte een paar uur later de vriend van verdachte van het bed en kwam zo bij de overtreder zelf uit. De officier oordeelde 225 gulden boete voor rijden zonder rijbewijs en het te hard rijden, en deed daar voor de paniekreactie, waar hij zwaar aan tilde, 225 gulden bij. Rechter Van Dijke bleek een nog feller tegenstander van paniek achter het stuur en verraste verdachte naast 225 gulden boete ook nog met een week voorwaardelijke hechtenis voor een eventueel herhaalde schrikreactie. „We kunnen echt geen paniek hebben in het verkeer", aldus de rechter. Het kantongerecht begroette gisteren ook weer de zoveelste zwartkijker, weer iemand die liever de spanning van een eventuele controle ondergaat (en het toestel dan pijlsnel achter de driezitsbank stoppend) dan het kijk geld te betalen. Verdachte verwees de aan klacht gelijk door naar zijn ook aanwezige vrouw, „want zij regelt dat immers allemaal". Zijn echtgenote had het verweer al klaar: „Ja, ik ga niet de hele dag denken, „Ik moet de .TV nog betalen", ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd. Ik wacht altijd de aanmaning van de PTT af, en die is over het vorige jaar niet gekomen. Het is nogal niet niks trouwens, die kijkgeldbijdrage", aldus de eega van ver dachte, die aldus de boete wist te beperken tot een 30 gulden bij niet betaling te vervan gen door twee dagen gevang. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5