Nieuwe baan: geen verlies pensioen Zware sneeuwval in Europa houdt aan Visserij-overleg zit volkomen vast Carter wil verbod op kernsatelliet Christelijke werkgevers lanceren overgangsregeling Beledigen Koninklijk Huis als misdrijf schrappen imdwOoummt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijte*.a. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Diasdag 31 januari 1978, 68e jaargang no. 2095J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Terry Riley Optreden van de Amerikaanse componist organist Terry Riley de vader van „minimal music" op Ned. I om 22.05 uur. Om 20.30 uur „Hoe zouden wij dan leven?" Ned. II om 19.04 uur „Charlie's angels" om 20.25 uur Hitboule vard" om 21.30 uur „De ver pleegsters" en om 22.20 uur Ak- tua-tv over Russische griep. Meer opklaringen Enkele opklaringen en voorna melijk in de kustgebieden een enkele bui. Overwegend matige wind tussen noord en west Ma- ximumtemp. 5 graden. Morgen zon: 8.21-17.27. Maan: 1.48-11.46. Scheveningen hoogwater: 8.08, 20.39. Laagwater: 3.48,16.20. PREMIER VAN AGT: Kabinet brengt bede niet terug in troonrede VOORHOUT Premier Van Agt heeft gisteren op een CDA- bijeenkomst in Voorhout laten blijken, er weinig voor te voe len de bede in de troonrede zo maar terug te brengen. „Ik leg u de vraag voor, of het juist is de naam van de aller hoogste via een politieke meer derheidsmacht in een staatsstuk terug te brengen", zei hij. Van Agt zei, dat de naam van God niet voor politieke doe leinden mag worden misbruikt. .Beseft moet worden, dat velen in dit land zich niet meer chris telijk noemen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat in dit land zeer verschillend wordt gedacht". Voor Van Agt zou de zaak an ders liggen, als vanuit de bevol king als geheel naar voren zou komen dat de gebedsformule voor de bevolking een zinvol iets is. Zie verder pagina's 3 en 9 (Van onze sociaal-economische redactie) Den Haag Verandering van werkkring dient niet langer meer gepaard te gaan met verlies van pensioenaanspraken. Het Ned. Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is van mening, dat in af wachting van een wettelijke pen sioenplicht, die nog wel enkele ja ren op zich zal laten wachten, nu reeds een overgangsregeling moet en kan worden getroffen, die het zelfde beoogt. Het NCW wil be- drijfs- en ondernemingspensioen fondsen en levensverzekerings maatschappijen bijeen brengen voor het treffen van een onderlin ge vrijwillige regeling. Het N.C.W. komt met dit plan omdat vele werknemers door de heersende pensioensys temen aan hun onderneming geketend zijn, terwijl een grotere mobiliteit, dat is de be reidheid om van beroep en werkgever te veranderen, juist gewenst is, gelet op de talrijke vacatures in het bedrijfsleven waar voor geen gegadigden te vinden zijn on danks de grote werkloosheid. werkgever en derhalve van pensioenrege ling. Bij elk pensioenfonds bouwt hij een deelpensioen op naar rato van het aantal dienstjaren bij iedere werkgever. Maar in totaal bereikt hij nooit 70 procent van het laatste salaris als pensioen, wat volgens algemene opvattingen toch gewenst is. Naar de mening van het N.C.W. moet de laatste werkgever vóór de pensionering ervoor zor gen, dat zijn werknemer toch aan die 70 procent toekomt. Aan deze nieuwe opzet, vooruitlopende op de wettelijke pensioenregeling, zijn uite raard extra kosten verbonden. (De zoge naamde back-service). Algemeen N.C.W.-se- cretaris drs. D. Cnossen zegt hierover: „Die kosten vallen wel mee, want deze vorm van mobiliteitsbevordering zal geen volksverhui zing veroorzaken. Bovendien, waarom zou een werkgever ook niet een stuk pensioen premie betalen over niet bij hem doorge brachte dienstjaren. Hij profiteert toch ook van de ervaring, die zijn werknemer elders heeft opgedaan". DEN HAAG De zwaren sneeuwstormen die sinds enkele dagen in grote delen van Europa woeden, hebben tot rampzalige toestanden ge leid. In Schotland, Noord-Wales en Noord-Ier- land zijn tot dusver zeker zeven mensen omge komen. In Schotland dat de zwaarste sneeuwval sinds 30 jaar meemaakt, worden tientallen mensen vermist sinds in het weekeinde talloze treinen, autobussen, vrachtwagens en personenauto's in de sneeuwmasse vastliepen. Op sommige plaat sen is de sneeuw tot tien meter hoge bergen opgewaaid. Volgens de politie verdwenen op een weg al 40 auto's onder de sneeuw. Verscheidene dorpen en alleenstaande huizen zijn volledig van de buitenwereld afgesneden. Duizenden mensen zijn van elektrische stroom en telefoonverbindin gen verstoken doordat de bovenleidingen als gevolg van stormvlagen van 150 km per uur zijn bezweken. In Zwitserland deden zich verscheidene sneeuw- stortingen voor die aan zeker vijf mensen het leven kostten. In het gehele land ondervond het weg-, spoor- en luchtverkeer ernstige hinder van de zware sneeuwval. Ook in Frankrijk kwam het weg- en spoorver keer op verscheiden plaatsen tot stilstand. In de Alpen heerste overal lawinegevaar. Enige passen moesten worden gesloten. In het midden- en hooggebergte zijn talrijke dorpen van de buiten wereld afgesneden. In het afgelopen weekeinde richtte een storm met windstoten van 150 km per uur vernielingen aan in het kustgebied van Bretagne en de Rivièra. In Oostenrijk ondervond het wegverkeer ook hinder van de hevige sneeuwval. In het westelij ke deel van de zuidelijke deelstaat Karinthië waren vele wegen onbruikbaar. Bergwegen en pasovergangen konden alleen met sneeuwkettin gen worden bereden. i echter te laat voor ADVERTENTIE SNOEP ...en de afbeelding van een rotte kies op de snoepverpakking te eisen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! Leidse Courant als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonp.aats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. VOORSTEL PVDA: DEN HAAG (ANP) Het PvdA-kamerlid Hein Roethof wil het opzettelijk beledigen van leden van het konklijk huis schrappen als misdrijf tegen de koninklijke waardig heid. Hij heeft in die zin een amendement ingediend op het deze week in de Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp over strafbare belediging. In het wetsontwerp zijn een aantal beperkin gen aangebracht op wat als strafbare beledi ging wordt beschouwd. Met name aan het eind van de zestiger jaren laaiden de discus sies daarover hoog op na strafrechtelijke vervolgingen naar aanleiding van de kreet „Johnson moordenaar". Roethof vindt het onlogisch dat in het wets ontwerp de belediging van leden van het koninklijk huis als misdrijf is blijven staan, terwijl beledigingen van onder meer buiten landse staatshoofden zijn geschrapt, tenmin ste als die zich niet door de uitoefening van hun ambt in Nederland bevinden. Vanwege de onschendbaarheid van de koning wil Roethof de strafbaarheid van het beledigen van de koning of koningin wel handhaven, hoewel hij de maximumstraf daarop terug gebracht wil zien van vijf naar vier jaar. BRUSSEL (ANP/AP) Het zoveelste gesprek van de ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap over een visserijbeleid is, na ruim anderhalf jaar van discussie, vannacht opnieuw volkomen vastgelopen. Acht landen van de Euro pese gemeenschap, de Negen behalve Engeland, zijn van mening dat de schuld voor het stuklopen van het gesprek alleen maar bij de Britten ge zocht kan worden. De Britse minister van land bouw, John Silkin, weigerde vannacht in te gaan op een compromisvoorstel van de Europese com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, om een interim-oplossing voor 1978 te bespreken. Vanmiddag zouden de ministers opnieuw over het Europese visserijbeleid praten. De Europese land bouwcommissaris. de Deen Finn Olav Gundelach. zou met een nieuw voorstel komen, maar ingewij den in Brussel menen dat de stemming in de landbouwraad nu zo slecht is geworden dat geen enkel voorstel nog een redelijke kans maakt. Vanmorgen hebben de ministers een nieuw debat gehouden over de devaluatie van het Britse groene pond, een zaak die vooral van belang is voor de Engelse boeren, omdat ze er een binnenlandse prijsverhoging van 7,5 procent mee kunnen bin nenhalen. Duitsland, Nederland en België hebben zich tot dusverre van goedkeuring van het deva- luatiebesluit onthouden. (Zie verder pag. 9) Carter wordt misschien zendeling WASHINGTON (AP) Jimmy Carter heeft op een persconferentie in New York gezegd dat hij nog geen beslissing genomen heeft over de vraag of hij na zijn presidentschap zendeling zal worden. „Als leek heb ik mij altijd uitgesproken voor een uitbreiding van het zendingswerk," zei Carter. De vraag kwam aan de orde na berichten als zou de Amerikaanse president een bevriende dominee verteld hebben dat hij het zendings werk in wil. SOVJET-UNIE ONTWIKKELT NIEUWE WAPENS BONN (DPA) Volgens Westerse geheime diensten fabriceert de Sovjet-Unie in zwaar bewaakte ondersoeks- en productiecentra een nieuwe generatie dodelijke biologische en chemische wapens, aldus een bericht in het Westduitse dagblad J)ie Welt'. De groeiende belangstelling van de Sovjet- Unie voor zulke wapens, aldus de dinsdag krant van Die Welt, baart de Verenigde Staten en hun bondgenoten grote zorgen. In tegen stelling tot de Sovjet-Unie zijn de troepen van de navo nauwelijks uitgerust voor en bere kend op een biologische of chemische oorlog. ADVERTENTIE I woensdagmiddag I 1 febr. rencsl KINDER- KARNAVAL Hoge prijs voor Rubens in V.S. NEW YORK - Een Ameri kaans echtpaar heeft een zelf portret van Peter Paul Rubens uit 1632 voor naar schatting tussen de drie en vier miljoen dollar gekocht om het in brui kleen af te staan aan het Metro politan Museum of Art in New York. Charles en Jayne Wrightsman hebben de volgens het museum „beste Rubens in Amerikaans bezit", gekocht van baron Guy de Rothschild in Parijs. Rubens staat op het bijna mans hoge portret afgebeeld met zijn vrouw, Helene Fourment en hun oudste kind, Clara Johanna. De Wrightsmans hebben gewei gerd de precieze prijs te noe men. Mevrouw zei vanuit Palm Beach in Florida: „we vonden het zo mooi dat we het gekocht hebben en da's alles". Tot nu toe was 1,4 miljoen dol lar de hoogste prijs die voor een Rubens in Amerika was be taald. NVV breekt met federatie van kunstenaars AMSTERDAM - De kunste naarsorganisatie NVV ver breekt de banden met de fede ratie van Kunstenaarsvereni gingen. Het congres van de KO- NVV heeft dit gisteren in Kras- napolski in Amsterdam beslo ten. Het congres vond het voorts geen taak voor de vakorganisa tie kandidaten voor de Raad voor de Kunst bij de minister voor te dragen. De KO-NW zal zich overeenkomstig gedragen als het gaat over het samenstel len van provinciale en gemeen telijke adviesorganen op het ter rein van de kunsten. Michel Negeman van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) achtte een harde vak- bondsstrijd voor de kunstenaars noodzakelijk. De situatie heeft er volgens hem alle aanleiding toe gegeven. Hij noemde daarbij het ontbreken van een goede overlegstructuur voor het tot stand brengen van arbeidsvoor waarden, de groeiende werk loosheid, ook onder kunste naars, en het steeds kleiner wor dende aandeel uit de overheids gelden die voor de kunsten be stemd zijn. Bovendien heeft het kabinet Van Agt aangekondigd het beleid van het vorige kabi net voort te zetten. Het allererg ste is te vrezen, aldus Negeman. Een deel van de brokstukken van de Kosmos steeia boven het ijs van Noord-Canada uit WASHINGTON (Btr) President Carter heeft een beroep op de Sovjet Unie gedaan een eind te maken aan het gebruik van door kernenergie aangedreven satellieten van het type dat vorige week boven Canada naar beneden kwam. Carter wil een volledig verbod op het gebruik van dergelijke satellieten, en anders ten minste strenge veiligheidsvoorschriften. Een uitzonder ing kan gemaakt worden voor satellieten voor onderzoek diep in de ruimte, die niet door zonne-energie kunnen worden aangedreven. Twee van de Amerikaanse natuuronderzoekers die in de Canadese toendra, bij de Eskimo-neder zetting Baker Lake, een stuk van de neergestorte Kosmos hebben gevonden, zijn ter observatie in het ziekenhuis opgenomen en vervolgens naar huis gestuurd. Zij hadden geen radio-actieve besmetting opgelopen. Vier Canadese parachutisten hebben inmiddels de wacht betrokken bij de wrakstukken, die een krater van bijna drie meter in de met ijs bedekte grond hebben geslagen. De stukken zijn zelf inmiddels weer met ijs overdekt en slechts enkele kromme stukken buis steken daar boven uit. Op nog drie verdachte plaatsen zijn gewapende wachtposten geplaatst. De gevaarlijke atoomkern van de neergestorte Kosmos is nog niet gevon den. Vanuit vliegtuigen zijn wel twee stralings bronnen ontdekt die van de reactor afkomstig kunnen zijn.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1