Molukse leider overleeft aanslag in Haagse woning Vissers blokkeren uur lang havens 1 Winterstormen razen over Schotland en Zuid-Europa Reactie op voorgenomen reis naar Indonesië? Vurig minnaar valt door etalageruit Flyer op eerste plaats li Sponsors Oranje vallen af CcidócSouumt Kori Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 30 januari 1978,68e jaargang no. 20954 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Enkele Zuidmolukse voormannen hebben extra politiebewaking gekregen nadat gis teravond in zijn woning aan de Haagse Van Blankenburgstraat de 62-jarige Molukse leider Th. O. Kuhuwael bij een aanslag ernstig, maar niet levensgevaarlijk werd gewond. De heer Ku huwael, oud-minister van onderwijs in de rege ring van ir. Manusama, zou zaterdag met vier andere Molukse leiders een oriëntatiereis naar Indonesië maken. Aangenomen wordt, dat de aanslag hiermee verband houdt. Enkele weken geleden werd de woning van een ander delegatie lid reeds onder vuur genomen. De aanslag gisteravond werd gepleegd door twee in groene legerjacks gestoken Zuidmolukse jonge mannen, die omstreeks kwart over elf bij de woning van de heer Kuhuwael aanbelden. Toen hij open deed werd hij onder vuur genomen. Een kogel trof de heer Kuhuwael in de rug. Huisgeno ten waarschuwden de politie, die van de nog bij kennis zijnde Molukse leider een beschrijving kreeg van de twee op de vlucht geslagen jonge mannen. Tot op heden heeft men evenwel nog geen spoor van hen kunnen vinden. De heer Kuhuwael kwam onder andere in het nieuws door zijn bemiddelingspogingen tijdens de treinkaping in Wijster in december 1975. Zaterdag zou hij met de Molukse voormannen A. Manuhutu, de predikant A. Rutumalessy, de opbouwwerker R. Metekohy en de mede-voorzitter van de ge mengde Zuidmolukse-Nederlandse commissie de heer L. Mantouw een oriëntatiereis maken naar Indonesië. Op de woning van laatstgenoemde wer den enkele weken geleden reeds schoten afge vuurd en werd een steen door een ruit gegooid. Algemeen wordt aangenomen dat de aanslagen verband houden met deze reis. Deze mening werd gisteravond als eerste geuit door de echtgenote Woede over vangstcontroles (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Kottervissers in zeVén kustplaatsen hebben van morgen gedurende korte tijd, him havens afgesloten uit protest tegen het uitblijven van resultaten in het visserijoverleg in Brussel. De havens van Scheveningen, Delfzijl, Lauwersoorg, Harlingen, Den Helder, IJmuiden, Stellendam en Breskens werden gedurende een uur afgesloten door ongeveer zeventig kotters. Om tien ur waren alle havenblokkades weer opgeheven. Urker vissers blokkeerden de haven van Harlingen waardoor veerdiensten ge stremd werden. Ook het vrachtverkeer werd onmogelijk. De actie werd vanmorgen spontaan door de vissers per radio ingezet toen bekend werd dat het overleg in Brussel, dat vandaag en morgen wordt gehouden, naar het zich laat aanzien, niet tot betere quoteringsresultaten zal leiden. Vanmorgen werden ook op verscheidene plaatsen, waaronder in Scheveningen, vis in beslag' genomen van vissers die de voorgeschreven maandelijkse hoeveel heden te vangèn vis overschrijden. In Scheveningen nam de politie 800 kilo schol in beslag ter waarde van 1800 gulden die een Scheveningse kotter teveel had binnengebracht. De rederij waaron- der de kotter valt krijgt een proces-verbaal. De kottervissers hebben tevergeefs gevraagd om opschorting van het vervolgingsbe- leid, ten aanzien van de toegestane quoteringen. Begin deze maand lieten de officieren van justitie in de kustarrondissementen weten dat streng de hand zou worden gehouden aan de maandquoterin- W gen. Bij gebrek aan resultaten in het visserijoverleg zijn de quoteringen van het afgelopen jaar verlengd. De vissers willen dat voor de gunstige wintermaanden hogere visquoteringen worden toegestaan. In veel kustplaatsen zijn vissers gedwongen hun sche pen aan de wal te houden omdat zij hun quotering al gevangen hebben. Zij kunnen pas 1 februari weer uitvaren. Ook in Scheveningen werd de toegang tot de haven vanmorgen een uur lang geblokkeerd. ?A» de omgeving van Turijn (Noord-ltalië), waar een Grote delen van Europa staan in het teken van sneeuw en sneeuwstormen. Zoals hier vrachtauto hopeloos in de dikke witte massa is vastgelopen. (Van onze correspondent) LONDEN Met niets ontziende felheid heeft de winter in het weekeinde huisge houden in grote delen van Europa: Schot land, dat de zwaarste sneeuwstormen se dert heugenis over zich heen moest laten gaan, Noord-west-Spanje, waar een schip met 36 opvarenden is vergaan en in het gebied van de Rivièra, dat geteisterd werd door storm, regen en sneeuw met alle nas leep van lawines. Schotland heeft het heel zwaar moeten ont gelden. De storm joeg de sneeuw op tot een hoogte van soms zes meter. Drie treinen raakten gewoon zoek evenals een bus. Een trein kon later teruggevonden worden, om dat de bestuurder een nog werkende tele foon had kunnen bereiken. Dat was de trein, die zaterdagavond vanuit Inverness naar Wick was vertrokken. Vijf wagens raakten door het stormgeweld ontspoord. De treinbe stuurder verzamelde alle passagiers in de eerste wagon, die nog op de rails stond en probeerde zo zijn bestemming te bereiken, zonder succes evenwel. Pas toen in de loop van de zondag de storm wat ging luwen, konden helikopters opstijgen om hulp te bieden. Twee treinen zijn nog onvindbaar. Ook de bus, die al vierentwintig uur vast zat, kon eindelijk gelokaliseerd worden, maar is vooralsnog onbereikbaar. Voorts strandden honderden auto's in de sneeuw, waarbij tenminste drie mensen de dood vonden. In Noordwest Spanje verging het Spaanse koelschip Marbel in een storm met orkaan kracht. Van de 36 opvarenden konden er maar negen gered worden. Vijf doden zijn geborgen en 22 mensen worden nog vermist. In Valencia, Zuid-Spanje, ontwortelde de storm een groot aantal bomen en tachtig vrouwen moesten uit een verdieping van een kraamkliniek geëvacueerd worden, omdat de muren scheurden en het metselwerk alle kanten uitvloog. In de Rivièra woedde een zware storm met regen- en sneeuwval. In het toeristencen trum Ospedaletti werd voor twee miljoen gulden schade aangericht. Bij Vence zwoeg den brandweer en politie om een verdwaal de kudde van 1300 schapen terug te vinden en brachten er 900 in veiligheid. Elders stortte een lawine op een auto wat aan de bestuurder het leven kostte. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN S 7/% LENING 1978 PER 1979/1993 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 31 januari 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) Inschrijving 31 januari a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Deel van Kosmos gevonden Edmonton (Rtr) Zes natuuronderzoekers, vijf Amerikanen en een Canadees, worden thans onderzocht op de aanwezigheid van radio-actieve straling. Zij hebben tijdens meteorologisch onderzoek en het bestuderen van de fauna in de verlaten toendra van noordwestelijk Canada een grote krater ontdekt waaruit een zwart voorwerp stak dat van de verongelukte Russische kernsatelliet Kosmos 954 afkomstig is. Parachutisten zullen in het betrokken gebied worden neergelaten om het voorwerp te onderzoeken. Nederlandse helicopters verongelukt DEN HAAG - Twee Wasp-heli- copters van de marine zijn za terdagmiddag neergestort na een botsing boven de Atlanti sche Oceaan. De bemanning zijn gered. De helicopters behoorden bij een Nederlands eskader dat deelneemt aan een internationa le oefening. Het ongeluk gebeur de midden op de oceaan, tussen de Azoren en CuraCo. De Ne derlandse schepen zijn op weg naar de Antillen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een wat al te vurige minnaar is afgelopen weekend door de etalageruit van een Alpheuse groentenwinkel gevallen toen hij zijn vriendin stevig wilde omarmen. De jongeman die eerder op de ?vond met zijn vrouwelijk gezelschap in het centrum was uitgeweest en daarbij flink wat gedronken had, liep onvast naar huis terug. Daarbij hield hij met zijn ene hand zijn fiets en met zijn andere hand zijn vriendin stevig vast Toen hij op een gegeven moment de tijd rijp achtte de Alphense omstandig te omstrengelen, viel hij, een handje geholpen door de alcohol, achterover door de etalageruit. De jongeman werd met een forse hoofdwond en zijn vriendin naar ziekenhuis Rijnoord vervoerd. RIO DE JANEIRO (AP) Het Nederlandse jacht Flyer heeft de leiding in de zeilrace om de wereld. Het schip van Corne lius Rietschoten en zijn elf be manningsleden liep gisteren als vierde de haven van Rio de Janeiro binnen, maar werd na dat rekening was gehouden met een handicap, als eerste geklas seerd. De Flyer heeft over de 7400 zeemijlen vanuit Auckland in Nieuw Zeeland naar Rio de Ja neiro 34 dagen gevaren. De zeil race telt nu nog een étappe, van Rio de Janeiro naar de thuisha ven Portsmouth. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Franse banken weigeren losgeld Empain beschikbaar te stellen PARIJS (AP) Franse banken weigeren het losgeld beschikbaar te stellen dat geëist is door de ontvoerders van de Belgische industrieel Edouard-Jean Empain. Directieleden van de bedrijven van Empain hebben tot nu toe tevergeefs aangeklopt bij de banken om het gevraagde losgeld van vijftig miljoen gulden in vreemde valuta vrij te maken. Momenteel wordt geprobeerd in het buitenland het geld te krijgen. Hiertoe zou het concern van Empain aandelen ter waarde van vijftig miljoen gulden als borg te storten. Verwacht wordt dat vandaag de transactie rond komt en Empain vanavond zijn vrijheid terugkrijgt. ADVERTENTIE Geloven „Geloven tussen 12 en 17 jaar" over de geloofsbeleving van jon geren op Ned. II om 22.45 uur. Om 19.25 uur laatste aflevering van „De Kris Pusaka" om 20.25 uur „Daboek van een herders hond" en om 22.05 uur Brand punt over erfelijkheid. Ned. I om 21.50 uur „De tijd stond even stil" over harttrans plantatie. Nu en dan regen Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Afnemende wind en later draaiend naar noordwest. Minimumtemp. omstreeks 3 gra den, maximumtemp. circa 5 gra den. Morgen zon: 8.23—17.25. Maan: 0.36—11.13. Scheveningen hoog water: 7.22, 19.44. Laag water: 3.05,15.29. De Molukse leider Th. Kuhuwael van RMS-president ir. Manusama. Deze begaf zich gisteravond na het bekend worden van de aanslag op de heer Kuhuwael onmiddellijk naar Den Haag. De heer Mantouw zei de mening van mevrouw Manusama te delen, hoewel hij zegt geen idee te hebben wie of welke groep verantwoordelijk is voor de aanslagen. Volgens de heer Metekohy wordt de bewaking van de woningen van de Molukse delegatieleden ge coördineerd door „Den Haag". Hij kon overigens nog niet zeggen of de reis naar Indonesië nog doorgaat nu een van de deelnemers is uitgescha keld. I EINDHOVEN Philips, dat zich een half jaar gele- I den bij Inter Foot ball meldde als 1 sponsor van het Nederlands elftal (anderhalve ton) heeft zich zaterdag teruggetrokken. *3 Philips heeft dit ge- daan wegens het gebrekkige beleid van de KNVB ten aanzien van Oranje en wil ermee tevens protesteren tegen het regiem in Argentinië. Het Bredase bedrijf Sparrow zal zich waarschijnlijk ook terugtrekken. Het wil slechts sponsoren indien de spelers in Argentinië kostuums, gemaakt door dit bedrijf, dragen. De Oranjeraad - spelers vertegenwoordiging wil dit niet zodat ook deze sponsor wel zal afvallen. ZEIST Het oefenprogram ma voor Oranje begint vas tere vormen aan te nemen. Jan Huybregts, secretaris betaald voetbal: „Op 20 mei spelen we tegen Oostenrijk Het duel met Tunesië op 5 april is voor negentig pro cent rond. Vermoedelijk ne men we op 16 en 18 mei deel aan een internationaal toernooi van Paris St. Ger main in Parijs." Door op 16,18 en 20 mei te spelen kan Oranje wennen aan het spelritme van Argentinië waar ook drie wedstrijden in korte tijd moeten worden gespeeld. 24 wedstrijden WK-voetbal op tv Hilversum In juni zal de NOS van het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië" 24 wedstrijden rechtstreeks uitzenden. Van de overige 14 komt een samenvatting op het scherm. Door het tijdsverschil vallen de uitzendingen steeds in de avonduren, telkens om 18.45 en 21.45 uur. De openingswedstrijd, de wedstrijd om de derde en vierde plaats en de finale komen om 20.00 uur op het scherm (Ned. zomertijd). De radio verslaat alle wedstrijden van het Ned. Elftal rechtstreeks. Dagelijks om 7.55 uur worden voor- en nabeschouwingen gegeven. Ronde van het Binnenhof DEN HAAG Het ligt in de bedoeling op de dag vóór de start van de Tour de France, die op 29 juni in Leiden is. de Ronde van het Binnenhof te organiseren. Dat zal een Ronde worden waaraan ministers en kamerleden zullen deelnemen. Zij zullen een nog onbekend aantal ronden over het Binnenhof moeten rijden. Het koppel Van Agt-Wiegel zal zo goed als zeker aan de start verschijnen. Van Helden een twistpunt OSLO De grootste verliezer in het Europees schaats toernooi was Nederland en dan nog in het bijzonder Hans van Helden die tevoren een sterke indruk had gemaakt. Zijn begeleider Sinds anderhalve maand, Theo Talboo, heeft Van Helden dan ook geadviseerd weer lid te worden van de kernploeg. Dat zou echter, afgezien van het feit of Van Helden het zou doen, op tegenstand stuiten. Coach Van 't Oever: „Het zou voor de stemming in de ploeg niet goed zijn." Hilbert van der Duim: „Hij wilde zich alleen voorberei den en heeft daartoe een contract met de bond getekend. Dat moet hij dan ook maar nakomen." RCH in zak en as HEEMSTEDE RCH. uitkomend in de eerste klas west I. is ernstig gedupeerd. Het middengedeelte van de overdek te tribune met de daaronder gelegen kleedkamers en elektrische installaties brandde zaterdagavond af. Ook het archief van de vereniging ging verloren. De schade be draagt meer dan een ton. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Bierglas in gezicht ROTTERDAM Te leurgesteld over de slechte wedstrijd die Sparta had ge speeld tegen Tel star begaven enige oververhitte suppor ters zich naar de cabine van waaruit speaker Hans van der Poel zijn mede delingen doet. Zij molesteerden de speaker die door de microfoon de poli tie te hulp riep. Toen de agenten arnveerden, was v.d. Poel al tegen de grond geslagen en was hem een bierglas in het ge zicht gedrukt waar door hij een wond onder het oog had opgelopen. Er kon den twee heet hoofden worden gearresteerd. Russen en Noren verdeelden de eer ste acht plaatsen bij de Europese kampioenschappen. Als de wereldkampioenschappen nu eens in Argentinië worden gehou den. hebben onze schaatsers een goede reden om thuis te blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1