Jespers schuldig bevonden aan poging tot moord 1 Italiaanse bisschoppen veroordelen communisten Dubieuze relaties van mogelijke ambassadeur VS in Nederland 335^5 illME lezers Uraniumcontract met Brazilië is eigenlijk niet erg verstandig Hypotheken opnieuw goedkoper Den Uyl wil meer invloed gemeenschaps-organen AMERIKA EN USSR TWISTEN OVER RECHTEN VAN DE MENS UCN-DIRECTEUR BOOGAARDT: BINNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 28 JANUARI 1978 PAGINA 7 AMSTERDAM Een groot aantal banken heeft nieuwe verlagingen aangekondigd van de hypotheekrente. De RABO-bank heeft alle aangesloten banken geadviseerd met onmiddellijke ingang de hypotheekta rieven met een kwart procent terug te brengen tot 8,5 procent. De Rijkspostspaarbank hanteert sinds giste ren een tarief van 8,25 procent voor normale hypotheken en 8,5 procent voor tophypothe- ken. in beide gevallen een kwart procent minder. In navolging van deze banken heeft het NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gisteren de taneven voor hypotheken over de hele linie verlaagd met 0,2 procent. De nieuwe tarieven zijn nu 8,1 pet. voor een hypotheek van twee jaar, 8,3 pet voor vijf jaar en 8,7 pet voor dertig jaar. Ook de AMRO-bank heeft de tarieven met een kwart procent verlaagd. Vijf jaar vast met gemeentegarantie wordt 8,5 pet., standaard- hypotheek wordt 8,5 pet., tophypotheek 8,75 pet. De verlaging van de hypotheekrente is het gevolg van een daling van de rente op de kapitaalmarkt over de gehele linie. Dit betekent waarschijnlijk dat ook de verlaging van de rente op spaargelden niet lang meer op zich zal laten wachten. Mr. Rietdijk: Kansen voor WD nog nooit (Van onze parlementaire redac tie) AMSTERDAM „De kansen voor de WD zijn nog nooit zo groot geweest. Als wij de libe rale gedachten van vrijheid, verantwoordelijkheid en ver draagzaamheid in de praktijk waarmaken, dan zal de arg waan die velen nog tegen ons hebben als sneeuw voor de liba- rale zon verdwijnen", aldus mr. J. G. Rietkerk, voorzitter van de WV-Tweede Kamerfractie tijdens de viering van het der tigjarig bestaan van zijn partij gisteravond in Amsterdam. „We zullen", zei Rietkerk, „de mensen in dit land moeten over tuigen dat we met ons liberalis me niet voor één bepaalde be volkingsgroep, maar voor alle burgers willen opkomen". GENT (Belga, UPI) - De Belgische rechter-commissaris Guy Jespers is gisteren door de jury van het Hoi van Assisen te Gent schuldig bevon den aan poging tot moord op zijn vrouw. De jury achtte niet bewezen dat Jespers zelf zijn vrouw heeft vermoord. Ook werd Jespers schul dig bevonden aan diefstal van 2,5 zing van de uitspraak van de jury miljoen Belgische franken (170.000 trok het hof zich terug voor beraad. gulden). Jespers' medeplichtige, de barhouder De Craemer, is eveneens schuldig bevonden aan poging tot moord en diefstal van 2,5 miljoen Belgische Franken. De openbare aanklager in het proces vordert vandaag de straffen tegen de verdachten. Ook de verdedigers ko men aan het woord. Het vonnis van de rechtbank wordt maandag ver wacht. Jespers en De Craemer kun nen tot maximaal levenslang veroor deeld worden. Behalve aan poging tot moord en diefstal bevond de jury Jespers ook schuldig aan valsheid in geschrifte, lasterlijke aangifte en verboden wa penbezit. De vrouw van Jespers werd op 28 juni 1976 verdronken in de badkuip aangetroffen. De rechter werd al beschuldigd van moord in het jaar daarvoor, toen explosieven in haar auto waren geplaatst. Toen wist Rosine Jespers echter voortijdig uit haar brandende auto te komen Jespers vriend De Craemer had de rechter-commissaris beschuldigd van moord op zijn vrouw. De Crae mer gaf toe dat hij en een garage-ei genaar. Jacques van Renterghem, waren betaald voor het plaatsen van de bom in de auto. maar het zou om een onschuldig explosief zijn gegaan. Van Renterghem is vrijgesproken van poging tot moord In de Belgisch-Limburgse gemeente Peer, niet ver van de Nederlandse grens, is vandaag het hele centrum ontruimd, nadat een Oostduitse tankwagen met 15.000 liter azijnzuur- anhydride er bij een slippartij enkele benzinepompen wegmaaide en kantelde. De wagen nnnpllik met de u'terst 9'ft'9e lading was op weg naar Agfa-Gevaert in Westerlo. Brandweer uiiyciur\ en CjVjeie bescherming legden een dam van zandzakken rond de wagen voordat de tank werd leeggepompt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ROME (AP) De permanente raad van de Italiaanse episcopale conferentie heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin de communistische partij van dat land wordt veroordeeld en haar toewijding aan raeervormigheid van geestelijke en religieuze waarden in twijfel wordt getrokken. De verklaring, een van de krachtigste van de afgelopen jaren tegen het communisme, is het resultaat van een weeklange bespreking over de economische, politieke en ethische problemen in Italië. De Italiaanse bisschoppen hadden de bijeenkomst gepland voor het christendemocratische minderheidskabinet van premier Giulio Andreotti 12 dagen geleden als gevolg van de eis der communisten om met regeringsverantwoordelijkheid te worden belast ten val kwam. Wel wordt in de verklaring gewezen op „het delicate moment" van de hedendaagse toestand in Italië De permanente raad drukt zijn zorg uit over garanties betreffende geestelijke en religieuze waarden, met de opmerking dat met dergelijke garanties problemen bestaan in sommige landen met een marxistisch bewind en dat „ook in ons land" geen gebrek is aan bezorgdheid, „niettegenstaande mondelinge verzekeringen van het tegendeel". (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Nathan Landaw (45), een schatrijke Amerikaanse bouwonderne mer. die zeer hoog op de lijst staat om de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Ne derland te worden, blijkt al vele jaren nauwe contacten te onderhouden met vertegen woordigers van de georgani seerde misdaad in de Verenig de Staten. Volgens „The Was- v hington Post", die een uitvoe rig onderzoek aan de handel en wandel van Landau heeft gewijd, is de ongekroonde gokkoning van Washington DC en omgeving, Joe Nesline, onder meer opgetreden als ad viseur van Landaw bij de bouw van een casino in Atlan tic City (New Jersey). Nesline heeft ook contacten met de gokwereld in Nederland. De relatie tussen Landaw en Nesline, is onlangs aan het licht getreden bij een huiszoe king in Nesline's appartement zou ik die om advies hebben Neline, die onder meer nauw gevraagd. Mijn advocaat wist betrokken is bij de exploitatie echter alleen Nesline als ex- van een casino aan de Adriati- pert te noemen", heeft Land- sche kust in Joegoslavië, blijkt aw tegenover „The Washing- al eerder contact over casino- ton Post"" verklaard. Volgens zaken te hebben gehad met „The Washington Post" staat Landaw. Hij zou onder meer Nesline al zo'n veertig jaar tot als tussenpersoon zijn opgetre- ver over de grenzen bekend den tussen Landaw en Ed- als de „peetvader" van de go- ward Cellini over de bouw van kwereld in Washington en wij- een casino op het Nederlandse de omgeving. Antillen-eiland St.-Maarten. Zowel Landaw als Bagley be- Edward Cellini's broer Dino is horen tot de betere kennissen een bekende topfiguur uit de van president Carter. Hun' georganiseerde misdaad. Dino kandidatuur voor belangrijke Cellini had volgens „The Was- diplomatieke posten wordt als hington Post" onder meer een zeer serieus beschouwd De casino op de Bahama's en een president heeft bijvoorbeeld wel eens gelogeerd in het lu xueuze buitenverblijf van gokclub in Nederland, voordat hij zich wegens een ernstige ziekte grotendeels uit het go- zoon Je^diens vrouw en ver schillende medewerkers van Carter bezochten onlangs een riant diner in de voor ruim anderhalf miljoen gulden te boek staande woning van de Landaws in Bethesda. Daarbij deed zich een opmerkelijk in door de speciale politie-afde- cident voor toen lijfwachten ley óp een eilandje voor de kwezen moest terugtrekken, kust Georgia. Carters Nesline heeft ook goede vrien- ling ter bestrijding van geor ganiseerde misdaad in het ge bied van Maryland, waar Nes line woont, Bethesda in Mont gomery County, vlakbij Was hington. In Nesline's flat. die deel uitmaakt van een appar tementsgebouw dat eigendom van Carter jr. geconfronteerd werden met om het huis slui pende vreemdelingen. Die „vreemdelingen" bleken poli tiemensen, die bezig waren de autonummers van alle bezoe kers te noteren. Landaw staat ■olgens „The Washington is van Landaw, werden papie- Post" al meer dan een jaar in ren gevonden, waaruit bleek de speciale belangstelling van dat Landaw en een compag non, de eveneens zeer bemid delde Smith Bagley. Nesline had hem aangetrokken als ad- de afdeling bestrijding georga niseerde misdaad van de poli tie van Montgomery County. Het casino-projekt in Atlantic viseur voor de bouw van een City is door financieringpro- casino in New Jersey. blemen overigens niet doorge- den in Nederland. Volgens „The Washington Post" heeft Landaw eens Nederlandse vrienden van Nesline (twee echtparen met kleine kinde ren) tijdens een bezoek aan Washington uitbundig geïe- teerd. Later hebben deze vrienden Landaw op hun beurt in Nederland danig ver wend. Volgens „The Washington Post" heeft Landaw ook finan ciële belangen in een zaak in Florida, waarbij onder meer de bekende „mafia-familie" Carlo Gambino betrokken zou zijn. Landaw heeft volgens „The Washington Post" boven dien nauw samengewerkt met de bouwonderneming van Les ter Matz, de man over wiens „financiële vleierijen" de voor malige vice-president Spiro Agnew enkele jaren geleden Bagley (42), erfgenaam van de gaan. Wel hebben Landaw en struikelde. Landaw en Matz steenrijke tabaks- en staalfa- Bagley daar onder meer een milie Reynolds en ook al kan- gesprek gehad met vertegen- didaat voor een belangrijke woordigers van het Playboy- buitenlandse diplomatieke concern, die ook geïnteres- post (ambassadeur in Groot- seerd waren in een casino ter Brittannië) ontkent de naam plaatse. Volgens „The Was- Nesline ooit eerder gehoord te hington Post" zou Bagley de hebben. Landaw kent Nesline Playboy-mensen onder meer wel. maar zegt niet te hebben hebben aangeboden naar zijn geweten dat hij een belangrij- buitenverblijf voor de kust ke illegale gokfiguur was. Al- van Georgia te vliegen, waar leen zijn advocaat zou bij Nes- hij ze als speciale attractie een line advies hebben ingewon- nacht in hetzelfde bed waar nen. „Als ik prins Rainier van president Carter Monaco zou hebben gekend, heeft kon aanbieden. zijn buren waar het hun cha lets betreft in het luxe ski-oord Aspen in Colorado. Zowel Landaw als Bagley beti telen de publikatie van „The Washington Post" als een las tercampagne. Bagley beschul digt de schrijfster van het arti- kei, de redactrice Maxine Cheshire, bovendien van „wraakneming van een ooit geweigerde lening". De redac trice ontkent echter ooit met Bagley over enige lening te hebben gesproken -r Davos (ANP) De vrije onder nemingsgewijze produktie zal verder terug moeten treden ten behoeve van een ordening door gemeenschapsorganen op we reld-, Europees en nationaal ni veau. PvdA-fractie-leider drs. J. den Uyl kwam gisteren in het Zwitserse Davos tot die conclu sie tijdens een inleiding op een symposium van het European Management Forum. geroepen, in hevigheid toene- ten, de technische ontwikkeling men", aldus Den Uyl. Een sa- wil beïnvloeden en tegelijk in- „Als wij daartoe niet bereid menleving die de produktie mee flatie wil afremmen en werkge- zijn, zullen de stagnatiever- wil laten bepalen door maat- legenheid veiligstellen, behoeft schijnselen in de economie die schappelijke behoeften, die het een duidelijke taakstellende lei- bij een aandeel van de collectie ve sector in het nationale inko men van meer dan vijftig pro cent de democratie zou worden bedreigd en de burgerlijke vrij heden gevaar zouden lopen, op geen enkele wijze gemotiveerd. BELGRADO (AP) De Verenigde Staten Het hoofd van de Russische afvaardiging, en de Sowjet Unie zijn elkaar gisteren op Yuli Worontsow, beschulde de Verenigde de toetsingsconferentie in Belgrado op- Staten op zijn beurt van „lasterlijke" en nieuw in de haren gevlogen over de kwestie „demagogische" aanvallen op zijn land. van de rechten van de mens. Arthur Goldberg, hoofd van de Amerikaan se delegatie, verweet de Sowjet Unie in De rede van Goldberg was bedoeld om weer krachtige termen gebruik te maken van wat meer vaart te zetten achter de stagne- „afleidings manoeuvres", die erop gericht rende onderhandelingen over de opstelling zijn te voorkomen dat de zaak van de van de slotverklaring. De conferentie lijkt rechten van de mens en nog enkele andere volledig te zijn verlamd door het Russische de slotverklaring. die tijd is geen vooruitgang meer geboekt. Mozambique laat Nederlanders vrij DEN HAAG (ANP) De Nederlandse kapi tein Max de Graaf, zijn tienjarig zoontje en een Britse boordwerktuigkundige die in Mozambique waren aangehouden, zijn vrij gelaten. Dat heeft gisteren een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. De vrijlating is te danken aan de inspanningen van de Nederlandse ambassadeur in Zambia, mr. G. van Vloten, aldus de woordvoerder. Het is nog niet bekend waarom het drietal werd vastgehou- 1 E 3rieven graag kort en ;uidelijk geschreven. De edactie behoudt zich et recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. Vrouwenhuis De subsidie voor het „Vrouwen huis" in de Anna Paulowna- straat in Den Haag zou op slag moeten worden ingetrokken. Dit is misbruik van gemeenschaps gelden. 'n Dergelijk grof onfat soen tegenover twee integere mensen (Van Agt en Wiegel, red.) is schandalig Ik hoop dat men een aanklacht tegen deze „dames" indient Mevr. R. Kronenburg Den Haag Amerikaanse sneeuwstormen geëindigd CHICAGO (UPI) Aan de sneeuwval in het Amerikaanse middenwesten, in het gebied rond de grote meren en in de Ohio vallei is gisteren een einde gekomen na twee dagen van zware sneeuwstormen die aan minstens 52 mensen het leven hebben gekost en het ge bied bijna volledig van de bui tenwereld hebben afgesloten. De nationale garde moest in vier Amerikaanse staten in ac tie komen. Duizenden mensen strandden in de sneeuw of kwa men zonder stroom te zitter NVV/NKV ,egen „eigen rijders" GRONINGEN (ANP) De ver- voersfederatie NVV/NKV is te gen het toelaten van de zoge noemde „eigen rijders" in het taxibestel. Het optreden van „dit soort randfiguren" is vol gens de vervoersfederatie op langere termijn schadelijk voor het publiek. Bovendien vormen zij een be dreiging voor het sociale kli maat in de bedrijfstak. „Door hun eigen sociale kosten zoveel mogelijk te drukken doen ze ondernemingen met loonchauf- feurs in feite valse concurrentie aan", aldus de vervoersfederatie NW/NKV die dit zegt in een verklaring naar aanleiding van problemen die in Groningen zijn gerezen rond het taxibedrijf Ra- tax. Hoogleraren op de bres voor vrijheid van wetenschap HANNOVER (DPA) Rond 600 hoogleraren en andere uni versiteitsdocenten uit West- Duitsland, Denemarken, Neder land, Oostenrijk, Frankrijk en Italië hebben gisteren in het centrum van Hannover betoogd uit protest tegen de „beperking van de vrijheid der weten schap" in de bondsrepubliek. De hoogleraren en andere do centen waren naar Hannover gekomen om verzet aan te teke nen tegen het ontslag van de hoogleraar in de psychologie in Hannover, Peter Bnickner. Bruckner is een van de 13 do centen aan universiteiten en ho gescholen die een aantal docu menten hebben uitgegeven over de moord op de Westduitse pro cureur-generaal Siegfried Bu- back. Bij deze stukken bevond zich ook een afdruk van een als belasterend beschouwd artikel ter herdenking van Buback dat in een studentenblad was gepu bliceerd. Briickner is al in oktober 1975 tot betaling van een boete ver oordeeld wegens begunstiging van Ulrike Meinhof en haar me destanders. (Van één onzer verslaggevers) ALMELO De directeur van Ultra Cen trifuge Nederland, prof. dr. M. Boo- gaardt acht het geenszins uitgesloten, dat of West-Duitsland óf Engeland en zo mogelijk zelfs beide landen de overeenkomst om samen met Nederland uranium te verrijken, na 1981 zullen opzeggen (in dat jaar loopt het verdrag van Almelo namelijk af). Dit naar aan leiding van de houding van de Neder landse regering om zowel de uranium- verrijkingsfabriek in Almelo uit te brei den, alsmede het Urencocontract voor de levering van 2000 ton verrijkte uranium aan Brazilië te verbreken. Overigens voert Urenco met dit land besprekingen, die de mogelijkheid openen dat na de realisering van het eerste contract, nog eens 1900 ton U-235 aan deze Latijns- Amerikaanse staat zullen worden gele verd. Prof. Boogaard' is van mening dat wan neer de Nederlandse regering van oor deel zou zijn geweest dat de levering van verrijkt uranium aan Brazilië een onjuis te daad is, zij dit op 14 juli 1976 had moeten laten blijken, door het recht van Veto in de zogenaamde gemengde com missie te gebruiken. „Toen had minister Van der Stoel neen moeten zeggen, als de regering gewetensbezwaren had. Nie mand in de wereld zou hem dat kwalijk hebben genomen. Maar nu de zaak nog eens terug te draaien, dat gaat niet aan", aldus een bitter gestemde prof. Boo- gaardt. Vnjwel de voltallige UCN-directie volgde donderdag vanaf de publieke tribune de debatten in de Tweede Kamer omtrent de omstreden uitbreiding van de UC-fa- briek in Almelo. Prof. Boogaardt om schreef een handeling, waarbij de Kamer het Brazilië-contract zou willen annule ren, als „contractbreuk", in plaats van het uitoefenen van het vetorecht". Naar zijn mening liggen er inderdaad schade claims op Nederland te wachten, wan neer het parlement zou besluiten het Urenco-con tract met de Braziliaanse staatsonderneming Nuclebras ongedaan te maken. Hij wilde niet zeggen hoe groot deze zijn. „Zeg maar tussen de 0,7 en de 4 miljard gulden", zo merkte hij op. „Overigens moeten de principiële tegen standers van dat contract niet janken over de centen. Het gaat hen immer om het principe." Uit de woorden van prof. Boogaardt blijkt ook dat Urenco het bij een geza menlijke produktiecapaciteit van 2000 ton vemjkingsarbeid per jaar met wil laten. „Economisch is zo'n bedrijf met interessant. Het wordt pas een lollige onderneming, wanneer je over een pro ductiecapaciteit van 5 of 6000 ton per jaar kan beschikken". In dat licht moeten de pogingen van Urenco worden gezien om zowel in Japan, Australië als Ameri ka nieuwe verrijkingscontracten af te Nederlanders) gerealiseerd zal gaan wor- Prof. Boogaardt merkt op, dat 1 januan 1978 inderdaad de dead line was dat de beslissing van de Nederlandse regenng omtrent de uitbreiding kon worden geno men. Hij wijst het idee van de hand als zou het feit, dat in Almelo uranium wordt verijkt, bijdragen tot de verspreiding van kernwapens. Een ontwikkeling echter, die wel door vrijwel alle Kamerfracties werd gesignaleerd. sluiten en te proberen Brazilië nog eens Overigens stelt prof. Boogaardt dat ge- 1900 ton verrijkt uranium te verkopen. Overigens werd van de zijde van de Duitse partner Uranit opgemerkt, dat in dergelijke gevallen de Duitsers zullen blijven opteren voor een eigen verrij- kingsfabrieke in Gronau Volgens de Uranit-bederijfsleider in Almelo, zien de ernst waarmee de Nederlandse regering zowel in het verleden als thans de ontwikkeling op het gebied van de verspreiding van kernwapens volgt en zijn bezorgdheid gestalte geeft aan bij voorbeeld het schenden van de rechten van de mens. het „niet helemaal verstan- Stockschlaeder willen in zo'n geval de dig is met een afnemer als Brazilië in Duitsers zonder meer een eigen verrij- zee te gaan". kingsinstallatie op Duits grondgebied hebben. Met betrekking tot de thans voorgenomen uitbreiding tot 2000 ton GEZAMENLJKE productiecapaciteit van de drie landen wordt er van uitgegaan dat in Engeland 800 ton, en in Almelo 1200 (600 van de Duitsers en 600 van de „Maar je legt zoiets voor aan de overheid en deze heeft op 14 juli 1976 ja gezegd. Daarom moet je nu niet proberen daarop terug te komen. We hebben al genoeg internationaal aanzien met name bij onze partners Engeland en Duitsland ver speeld", zo besluit hij.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7