CDA Dwerggeitjes trekken zich niets van kwakkeiwinter aan Herder Lexy was wat al te onstuimig IJzersterke leidster van Kath. Vrouwengilde in Oegstgeest IT STADSREGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JANUARI 1978 PAGINA (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven m de commentaarrubriek Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;, u kunt dan naar toestel 18 vragen. Nog even een nagekomen be richt. Ik kreeg van meneer Nijs- sen uit Voorhout een lesje te leren. Dat was naar aanleiding van het stukje in deze rubriek over de dwerggeitjes van Jurjen van der Mark, geitjes die kunnen „integreren in het stadstuintje". Op instigatie van een paar na tuurliefhebbers schreef ik daar bij, dat de „vroege" geboorte van de dwerggeitjes wellicht te wij ten was aan de „kwakkeiwinter". Volkomen misplaatst natuurlijk, zeker na de hint van meneer Nijssen, die de redactie sugge reert „uw verslaggever op voor zichtige wijze iets te vertellen over sexulatiteit en voortplan ting". Zo'n voorzichtige uiteenzetting over het één en ander kan ik nog steeds goed gebuiken en onder zekere omstandighe den kan ik een vervolgcursus zelfs best waarderen. Ik was met m'n gedachten rond de dwerggeitjes (die ik herhaalde lijk zelfs „berggeitjes" heb genoemd in m'n te laken onwetendheid op het gebied van hol-hoornigen) kennelijk in de war met het gewas te velde. Het zal niet de laatste keer zijn geweest, dat ik de plank missloeg. De heer Nijssen deed me het schaamrood naar de kaken stijgen: „als het een maand lang 15 graden had gevro ren, waren die geitjes ook ter wereld gekomen. De draagtijd van een berggeit (ik denk, dat ook de heer Nijssen zich op dit punt door mij liet overbluffen en gewoon een dwerggeit bedoelde) is name lijk 145 tot 150 dagen. En ik kan me heel moeilijk voorstellen dat de bok en de geit op ongeveer 10 september met elkaar hebben afgesproken om het nu maar „te doen", want het wordt een kwakkeiwin ter". Als de heer Nijssen zijn eigen bok en geit goed in de gaten heeft gehouden, zullen er bij hem rond Pasen dwerggeitjes wor den geboren,/of het nu nog hard gaat vriezen of niet En of ik dan maar eens wil komen kijken. Dat wil ik best, maar de aardigheid is er dan vanaf. MEVROUW J. STAAL-VAN SANTVUET 80 JAAR Het zit er in, of het zit er niet in. Wel, bij Jo Staal-van Santvliet zit het er nu éénmaal in. Ze kan het gewoon niet la ten. Op 4 februari viert zij haar tachtigste ver jaardag met een receptie in ,,'t Camphuys", het vroegere parochiehuis aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest, de plek waar ruim 30 jaar geleden de plaatse lijke afdeling van het Katholieke Vrouwengil de ontstond. Ze is dan wel 80, maar ze blijft heel gewoon voorzitster van dat Gilde. „Ik had al willen opstappen toen ik 75 was, maar niemand van de, geloof ik, 23 gepolste kandidaten voor die functie durfde het aan. Laat mevrouw Staal het maar blijven doen, vond men". Zo is mevrouw Staal het gebleven: ijzersterk en bijkans onverslijtbaar. Or ganisatorisch werkzaam in de overtreffende trap. „In mijn bestuursfunctie laat ik zelfs mevrouw Steenberghe-Enge- ringh voorlopig een jaar ach ter me. Zij was wereldpresi dente van de katholieke vrou wenorganisatie en verenigde in Nederland de katholieke vrouwen in een bond. Ze werd 76 en overleed in '52, nadat ze dertig jaar presidente was ge weest, om de vier jaar herbe noemd door de paus". Ik heb me even laten gaan, door mevrouw Staal-van Sant- vliet, de oud-onderwijzeres, ge woon Jo" te noemen. Ze zou tegen mij kunnen zeggen: „Dat heeft u niét van mij". Me vrouw Staal wenst niet als Jo door het openbare leven te gaan. „Voor iedereen ben ik mevrouw J. P. Staal-van Sant- vliet. Ook binnen ons bestuur. Ik hou niet zo van die algeme ne gewoonte die uit Amerika is komen overwaaien. Als u mij dus vraagt hoe ik heet, zeg ik mevrouw J. P. StaaL Vrese lijk vond ik het, toen Marga ;daar heb je het alweer) Klom- pé eens bij de weduwe van president Roosevelt op bezoek ging. De auto reed voor en de weduwe kwam haar bezoek ster begroeien. Het was de chauffeur die nep: „Hallo Eleanor hou hpu daar niet van; iedereen is tegenwoordig opeens Lenie, Cobie of Greet. Het klinkt ook gek, als je 70 bent geweest en ze noemen je Anneke". Met alle recht mag Jo dus mevrouw J. P. Staal willen heten. Ze is volkomen vrij om hardnekkig te zijn, want ze weet nog steeds wat ze wil. Op het tafelkleed in haar flatwo ning aan de Frans Halslaan liggen vellen vol aantekenin gen die ze verwerkt tot een verhaal over het Gilde dat al meer dan dertig jaar haar hart heeft gestolen. Dat blijft dus zo, ook na 4 februari. Vorig jaar stond ze nog op de lava- blokken van de Galapagos-ei- landen in de Stille Oceaan, ter hoogte van Equador. Dat was uitkijken om je benen niet te breken. Reizen is een onder deel van haar hobby-wereldje: niet alleen winkelen in Am sterdam, maar met hetzelfde gemak trekken door de Sow- jet-republiek Oezbekistan om daar een zeldzame pop in kle derdracht te kopen. Haar aangeklede have in zo wat alle drachten van de we reld is inmiddels uitgegroeid tot 114 poppen, die in vitrines hologig en pronkend de kamer staan in te kijken, wachtend tot ze er weer uitgehaald wor den om op toernee te gaan. Mevrouw Staal levert lezingen (waaraan uren van inpakwerk voorafgaan) onder de titel „Met poppen en klederdrach ten op reis door vele landen". Bij die gelegenheden gaan zo'n zestig poppen in de auto mee. Mevrouw Staal fotografeert ook veel. Meestal gaat ze niet vóór half twee naar bed omdat de albums bijgehouden moe ten worden. Óf ze werkt aan het gildeblaadje dat door haar wordt verzorgd. Mevrouw Staal kijkt ook teevee, maar werkt er gelijkertijd bij. „Er liggen nog zo veel boeken die ik nog niet gelezen heb. Zo gaat het de hele dag door, ik kom tijd tekort Ik heb m'n excursies, de Stille Omgang, je hebt je vergaderingen en ook familiebezoek. Nou, en dan geef ik nog steeds Zweedse kerstfeesten, helemaal Zweeds aangekleed. Daar begin je al maanden tevoren aan te wer ken". Zo is mevrouw Staal en daar mee basta. „En nu wil ik het verder uitsluitend over het Gil de hebben. Ik heb hier velletje 1, 2, 3 en 5. Waar is velletje 4 gebleven; o ja, dat zit nog in m'n schrijfmachine. Hup, daar heb ik 'm. U noteert maar wat u wilt weten In 1947 nam pastoor J. Looij- aard, samen met de Katholie ke Actie voor de Vrouw, het initiatief tot de oprichting van een katholieke vrouwenbewe ging in Oegstgeest. Mevrouw Staal zat al gauw te schrijven op de besprekingen. Op 6 mei '47 was het zover, in het paro chiehuis: een „Katholieke Vrouwen Gemeenschap" kwam tot stand. Contributie anderhalve gulden per jaar, thans 20 gulden. Aantal leden ver over de 100, een aantal dat later zou uitgroeien tot 336. Op het ogenblik zijn het er 88 en 9 donatrices. Men zal het be grijpen: de televisie greep la ter in en waar het destijds jongere leden betrof zie je nu de groei van het gezin wat handenbindend is. Mevrouw Staal: „Veel oud-leden uit de beginjaren zijn overleden en jongere leden sloten zich niet aan. Er is veel te doen in Oegstgeest! Maar er zijn ook nog leden van die allereerste uren in '47". In '52 kwam de eerste naam wijziging, gevolgd door één in '55. Uiteindelijk werd het 't Katholiek Vrouwengilde, dat in een prima verstandhouding stond tot de dames van de Katholieke Arbeidersvrouwen KAV, thans „Dameskontakt" geheten. Een betere naam kon blijkbaar niet gevonden wor den. In '55 werd secretaresse mevrouw Staal als voorzitster (alleen de term voorzitter is feitelijk gebruikelijk) be noemd. „Met mede-bestuursle den zoals de dames De Wilde, Meijer, Kuipers inmiddels overleden en mevrouw Pieck-Fernandes, behoor ik wel tot de „blijvers". Tegen de statuten in, maar het was nu eenmaal zo". „Ons eerste uitstapje was in 1950, naar de H. Landstichting 'bij Nijmegen. Nog steeds wor den er uitstapjes georgani seerd: musea, tentoonstellin gen, kastelen en fabrieken werden en worden bezocht. De Stille Omgang werd een vast punt op ons programma en op 16 maart a.s. wordt het een zilveren Stille Omgang, met een Eucharistieviering in de Begijnhofkapel, opgeluisterd door zang van het parochieel dameskoor uit Oegstgeest. In de beginjaren van die Stille Omgang ('s morgens, want de nacht is voor de mannen) gin gen we 's middags naar een museum. Ook het Hilton Hotel en een diamantslijperij kwa men aan bod. Nu gaan we niet meer met een bus, maar met de trein en de middagen wor den naar eigen verkiezing be steed. Wel noemen we moge lijkheden, zoals enkele jaren terug het Vincent van Gogh- museum en in maart bezoeken we het Okura-Hotel". De Gilde-dames van Oegst geest hielden zich voortreffe lijk bezig. Er ontstonden groe pen: de handwerkgroep noem ik maar even, aanvankelijk Luiermand- of Babygroep ge heten. Als er bij een der leden een kindje werd geboren, gin gen twee leden van die groep op bezoek en mocht er iets uit Mevr. J. Staal-van Santvliet: ijzersterk en bijkans onverslijtbaar. het.mandje" worden gekozen. Deze groep bestaat nog steeds, maar werkt los van het Gilde, voor de Memisa. De Bijbel- groep floreerde enkele jaren, hegeleid door een parochie priester, maar overplaatsingen gaven wijzigingen en lang zaam verdween de animo. De Studiegroep heeft het meer dan 15 jaar uitgehouden. Afge lopen jaar was er te weinig animo voor, de zaak ligt nu stil. Er werden boeken bestu deerd en besproken, b.v. „Toe- komsthoek" en „Wat is er met de mens gebeurd?" Er was ook een kindertoneel groep die het een aantal jaren best deed, maar die kinderen zijn omderwijl groot en vol wassen geworden. De toneel groep ging langer mee en ver schafte de leden menige mooie kerstavond, met name „Wij vrouwen van Bethlehem" sloeg in. Men trad zelfs buiten Oegstgeest op en later kwa men er zelfs komische stukken met, ja waarlijk, „heren" erbij. In het begin telde het Gilde uitsluitend katholieke leden. Mevrouw Staal-van Santvliet: „Niet-katholieke vrouwen kon den hospitant-leden worden. Nu telt ons Gilde ook enthou siaste niet-katholieke leden. De tijden zijn veranderd. We mogen ook niet-katholieke be stuursleden hebben en dat is bij ons dan ook het geval. Ik denk nog even aan onze hoog tepunten, de lustrumvieringen, het défilé op Soestdijk en aan bieding van een verjaardags geschenk aan de Koningin, de uitstapjes, de kerstvieringen, de lezingen met dia's". De oecumene kwam in op mars. Bij het Oegstgeestse Gil de zat men daarmee goed. Er was contact met de Ned. Christenvrouwen Bond, de Ge- ref. Vrouwenvereniging, de Herv. Vrouwendienst De vol gelingen van mevrouw Staal hebben zitting in het Comité Wereldgebedsdag. „Op onze kerstavonden en bij een lus trumviering zijn alle vrouwe norganisaties vertegenwoor digd, ook het Dameskontakt, Kontakt, de UW, toneelgroep De Grünerie en sinds vorig jaar de Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Leiden- Oegstgeest. En op zulke bij eenkomsten mogen we ook steeds de vrouw van onze bur gemeester, mevrouw W. van Eijsinga-v.d. Horst, begroeten wat zeer op prijs wordt ge steld. Omgekeerd zijn wij ook gasten op feestelijke bijeen komsten van die andere ver enigingen. Kortom, het Gilde in Oegstgeest is een bekende en geziene organisatie. Maar moeten wij het Gilde plaatse lijk bekijken? Zeker niet. Wij behoren tot een Wereldunie van katholieke vrouwenorga nisaties die haar zetel vroeger in Rome had, en nu in Parijs". „Het was in september '47 dat ik het congres van de we reldunie in Rome bijwoonde. Ik werd toen gegrepen door dit wereldomvattende werk. Er waren afgevaardigden uit vele Europese landen die in klederdracht op audiëntie bij paus Pius XII gingen. Zo zag je het grote verband. Later woonde ik nog enkele malen zo'n congres bij, samen met mej. Weiter en mevr. Pieck. Het waren congressen die sti mulerend werkten". Het Gilde in Oegstgeest was 20 jaar oud toen mevrouw Staal Pro Ec clesia et Pontifice kreeg en in '73 kwam van koninklijke zij de de zilveren ere-medaille be horend bij de Orde van Oran- je-Nassau. Ze gaat gewoon door, samen met haar medebe stuursleden de dames Pieck, Rühl, Vogels, Verhoeven, om het Gilde zijn veerkracht te laten behouden. Het massale is ervan af, maar de vaste kern is nog steeds goed voor een bloeiend verenigingsleven dat veel te bieden heeft Still going strong. Er komt een cursus Huishoudelijke voor lichting „Weet u wat u eet?". Smakelijke lesmiddagen. De eerste gastvrouw is mevrouw StaaL Hoe kan het anders. En wat wenst deze bezige bij voor haar 80-ste verjaardag? „Nieu we leden en nog een lang voortbestaan van het Gilde. Zelf red ik het nog best..." Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.... tenzij het dier een goedis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in ,jiond zoekt buis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdag van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondag en maandag geslo ten. januari 1978 werd Lexy, die dit keer haar fraaie uiterlijk als belangrijk voordeel kon laten gelden, alweer afgehaald door mensen uit Woubrugge die een jachtwerf hadden. En derhalve alle ruimte voor Lexy om zich uit te leven en alle mogelijke dingen te doen die maar weinig honden zich doorgaans kunnen permitteren. Aanvankelijk was iedereen enthousiast over de wederzijdse samenwerking. Maar na een poosje bleek dat Lexy wat al te levendig was. Met name tegenover de bezoe kers van de jachtwerf. Deze werden zo .onstuimig begroet dat het afschrikwekkend werk te. Lexy blafte dan luidkeels en sprong meters hoog op in de directe omgeving van de bezoe kers. Lexy's gedrag werkte nu niet direct in negatieve zin door in de omzet van de zaken van haar baas, maar deze vond het bepaald minder prettig. Of het nu de aanleiding moest zijn tot de terugkeer van Lexy naar het asiel, daar kan men natuurlijk lang of kort over pra ten. Het bleek er ook weinig tot te doen, (voor zo ver je dat kun1 zeggen) want na twee, drie da gen diende zich alweer een nieu we baas aan. Ditmaal uit Zce- terwoude. Twee weken lang mocht Lexy aldaar de poezen en de bazin het leven zuur maken door eerstgenoemden op de kast te jagen en andere leuke spelle tjes met hen te spelen, en laatst genoemde vervolgens, ter afwis seling, veelal in horizontale hou ding mee uit te nemen. En op die manier kwam Lexy ook weer terug in het asiel. Vrolijk kwispelend, de bazin op haar knieen achter zich aan slepend. Om die misverstanden te voor komen; dit alles is niet de schuld van Lexy, doch van de mensen die haar uitkozen. Sinds enkele dagen zit Lexy dus wéér in het asiel. En het wordt nu toch heus tijd dat er spijkers met koppen worden geslagen. Want zo moeilijk is het echt niet om voor Lexy een geschikt thuis te vinden. De voorwaarden zijn beslist niet zwaar. Een baas met overwicht op de hond. Geen poezen (en waarschijnlijk ook geen andere huisdieren) in huis. En voldoende leefruimte. Dus in elk geval geen flat. Kinderen, van welke leeftijd dan ook, zijn geen bezwaar. Lexy kan erg goed (en voorzichtig) omgaan met kinderen. Op de valreep nog een korte beschrijving van haar uiterlijk. Ze heeft een korte, blonde vacht die van eersteklas materiaal vervaardigd is, en relatief wei nig onderhoud vraagt. Ze heeft spitse oren (en neus) en bruine ogen. En aan de trimfantelijke kruistraart kan men tenslotte zien dat Lexy niet helemaal ras zuiver is. En dat is inderdaad het minst belangrijke. Een verheugend bericht uit Nieuw-Vennep. Want daar is de poes Maaike naartoe verhuisd. Alles verloopt daar volgens plan en naar ieders tevredenheid. Moge het ook zo blijven. BART SPIJKER De herder Lexy bi] beheer der Will Tiele chttexy, een Mechelse her- Ier van één jaar öud leeft de afgelopen tijd enin|og al eens van baas ge in dj/isseld. Deze periode ere,l[rak voor haar aan op 3 lecember van het afgelo pen jaar. Nog afgezien J '^an het feit dat Lexy's )azin veertien dagen laarvoor al bij het asiel —fc.iad geïnformeerd naar plaats voor haar Toen echter kreeg nul op rekest, ener- omdat het asiel vol omdat af- van de hond in de van beheerder Wil1 niet erg overtuigend „Ik heb geen tijd vant het advies aan Lexy's bazin het nog veertien dagen te werd de zaak achteral alleen maar uitgesteld na veertien dagen, op de nauwkeurig, stond Le- met bazin weer op de stoep, zat er voor Will Tiele niets op dan Lexy maar op te in het „ledenbestand" het asiel. Ze stond echter lang genoteerd want op drie Verkeer in Voorschoten Voor Voorschoten maar natuurlijk eveneens voor andere gemeenten liggen de verkeersproblemen vooral in de belasting van het leef- en woonmllleu door de auto. Deze heeft zich als de sterkere agres sief opgedrongen met name tegenover de voetganger en de fletser. Ook hier geldt dan weer het CDA-boginse! dat de overheid het schild, behoort te zijn voor de zwakkere. Zo heeft ook de gemeente lijke overheid de taak onder erkenning van de functie, die de auto heeft zowel In het zakelijke als in het persoonlijke verkeer de nadelen van zijn gebruik zoveel mogelijk terug te dringen. Een probleem voor Voor schoten Is het doorgaande verkeer. O.a. door verkeers- belemmerende maatregelen In een wijk van Lelden, die aan Voorschoten trenst, Is er een overbelasting van de LekJ sow eg-Noord in ons dorp ontstaan. Een billijke verdeling van die lasten eist maatregelen om deze overlast zowel In overleg met Lelden als binnen Voorschoten, misschien door het instellen van eenrichtingsverkeer op de genoemde weg te verminde ren. Voor het doorgaande ver keer noord-zuid kan ook een verbreding van rijksweg 4 tussen Amsterdam en Rotterdam, die in overwe ging is, verlichting beteke nen. Onnodig te herhalen dat aanleg van rijksweg 11, die midden door Voorscho ten gepland is voor het leefklimaat fataal zou zijn. Wie zih tegen de aanleg van die weg niet verzet, begaat een doodzonde aan ons dorp. Daarnaast dient ook bevor derd te worden dat de auto zoaps dat heet selectiever, dat wil zeggen spaarzamer wordt gebruikt Dat Is alleereerst een kwestie van mentaliteit, die zeer wel past In een bij een christen behorende Ingetogen le vensstijl. Zo zou bv. met name in het lokale verkeer veel meer de flets kunnen worden gebruikt Dat Is bovendien ook om andere redenen zeer wenselijk. Minder kunstmatige fietsen als home-trainer In huls. De gemeente dienst dan wel voor goede fietspaden te zorgen en Voorschoten is daarmee bezig. In dat kader dienen ook de voetgangers - vooral bejaarden en (school)gaande kinderen beveiligd te worden door beschermende oversteek plaatsen. Voorschoten heeft de laatste jaren enige van deze met lichten beveiligde oversteekplaatsen aange legd. Bevorderen van selectief gebruik van de auto bete kent ook opkomen voor beter openbaar vervoer. Voorschoten heeft o.a. een sneibus naar Den Haag. Helaas Is door het feit dat van deze bus veel te weinig gebruik is gemaakt de service van deze dienst Ingekrompen moeten wor den. Met veel verwachting ziet Voorschoten uit naar de inrichting en openstelling van het station „De Vink" in de wijk N. Hofland. Op voorstel van de CDA-fractie In de gemeenteraad is de burgemeester uitgenodigd de spoedige totstandkoming van dit station In hoogst eigen persoon bij de betrok- ken autoriteiten te gaan bepleiten. In woonstraten, die geen taak hebben voor het doorgaande verkeer, dient door de aanleg van zoge naamde woonerven de verkeersfuntie van deze straten te worden terugge drongen. Voorschoten heeft inmiddels een aantal van deze erven aangelegd en nagegaan diet te worden of en zo ja In welke mate met deze aanleg moet worden verder gegaan. En ais tenslotte vastgesteld moet worden dat maximum- snelheden en passeerverbo- den toch veelvuldig worden overtreden dan resten helaas geen andere maatre gelen dan om door middel van de vormgeving van de weg de onbeheerste en egoïstische automobilist tot de orde te roepen. Jammer genoog moeten dan de goede weggebruikers lijden onder het gedrag van de kwade. Maar tot zulke maatregelen heeft Voor schoten dezer dagen weer zijn toevlucht moeten ne men, zoals de gebruikers van de Leidse weg hebben gemerkt Voorzitter CDA-fractie. VOORSCHOTEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5