Zwitsers geld uit Nederland Ruimte prestaties Russen afgunstig op lederlandse orde V betaalkaart Se3T L postgiro en rijkspostspaarbank Tio-§ssische kosmonauten tijdens de training in Sterrenstad. Links Joeri Romanenko lanningslid Saljoet-6), rechts Ivantsjenko, die nog niet in de ruimte is geweest. (Van onze redacteur ruimtevaart) it de Russen de laatste tijd gepresteerd hebben het gebied van de ruimtevaart, mag dan niet eet revolutionair zijn, toch openen zich nu wel kele veelbelovende perspectieven. In de eerste £ats blijken de Russen nu over een zodanig ruimte- i transportsysteem te beschikken, dat zeer langdu- bemande ruimtevlucbten waarbij kosmonau- i aan boord van een ruimtestation kunnen wordej kelost en nieuwe voorraden kunnen worden aai jerd tot de zeer reële mogelijkheden gaan Een Russisch ruimtelaboratorium van het type Saljoet in het kosmonautenopleidingscentrum van Sterrendorp bij Moskou. De ronde opening in de „neus" van het lab is het luik, waardoor Romanenko en Gretsjko enkele weken geleden naar buiten gingen voor een ruimtewandeling ter controle van de voorste koppelingssluis. TN1' is zelfs heel goed mogelijk de huidige bemanning rmd door de kosmonauten Romanenko en Georgi ïtsjko al bezig is met een ird-verblijf in de ruimte (het ksische record, gevestigd in |5, is 63 dagen, het Ameri- nse van een paar jaar eerder 4 dagen). Het is zonder meer delijk dat een vlucht van bij- beeld drie maanden een bekangrijke informatie- n kan zijn bij de bestudering de invloed van langdurige richtloosheid op het mense organisme. En de resultaten een dergelijke studie kun- nen op hun beurt weer een be langwekkende bijdrage vormen in de voorbereiding van toekom stige expedities naar bijvoor beeld de planeet Mars. Niet dat een dergelijke, maanden in be slag nemende, tocht nu al staat geprogrammeerd, maar dat het „eens" zal gebeuren daar twijfelt echt geen zinnig mens meer aan. CONSTRUCTIES Er is echter méér. Het realiseren van koppelingen in een baan om de aarde is weliswaar niets nieuws de eerstegeslaagde koppeling vond al in het voor jaar van 1966 plaats tussen een bemande Amerikaanse Gemini- cabine en een enige tijd eerder gelanceerde (onbemande) Age- naraket toch is elke verdere perfectionering van die techniek een winstpunt, dat tenslotte kan leiden tot de bouw van enorme constructies in de ruimte, waar bij de verschillende segmenten van zo'n constructie afzonder lijk worden gelanceerd en pas naderhand hetzij door tussen komst van de mens, hetzij auto matisch worden samenge voegd. Het Sowj et-ruimtelaboratorium Saljoet-6 heeft sinds zijn lance ring (eind september jl.) al vier maal een ander ruimtevaartuig op bezoek gehad. Eerst was dat in oktober van het vorig jaar de bemande Sojoez-25. Er kwam inderdaad contact tussen beide toestellen tot stand, maar de definitieve koppeling liep op een fiasco uit en de bij die vlucht betrokken kosmonauten, Rjoemin en Kovalenko, moesten in allerijl naar de aarde terug- Pas in december werd een twee de poging ondernomen en dit maal met volledig succes. Ro manenko en Gretsjko wisten hun Sojoez-26 keurig en zonder problemen aan één van de twee sluizen van de Saljoet te veran keren. Ongeveer een maand la ter kregen zij bezoek van hun collega's Dzjanibekov en Mara- kov (Sojoez-27), die vijf dagen met hen optrokken en vervol gens naar de aarde terugvlogen. En tenslotte was er dan de komst van de onbemande, maar met allerlei voorraden volge stouwde wegwerpcabine Pro- gres-1, (Vooruitgang-1), als een soort kosmisch vuilnisvat in de dampkring zou verbranden. Volgens officiële Amerikaanse commentaren heet het dat NA SA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, al deze verrichtingen met de groot ste aandacht volgt en dat men in de Verenigde Staten bij de. voorbereiding van plannen voor eigen (permanent) bemande ruimtestations die vermoede lijk pas over een jaar of tien aan bod zullen komen.... graag gebruik wil maken van de ervaringen die de Russen in dit opzicht opdoen, maar binnens kamers laat men er in Houston en in Huntsville nauwelijks twij fel over bestaan dat men niet zo erg onder de indruk is van de jongste Russische verrichtingen. Na 5 jaar Italië: ciao bella, ciao verband met zijn benoeming hoofdredacteur van het dag- De Limburger verlaat Wijnands na vijf jaar Ro- vaar hij als correspondent onze krant optrad. Van- g begint hij een serie af- idsbeschouwingen van Ita- onder het motto: „Dag, oonheid", „Ciao bella". opvolger in Rome is umers, thans chef stadsre- tie van De Limburger in 1st richt, na bij die krant eer- gewerkt te hebben als pro- cieredacteur en chef buiten- 1. Piet Tummers, geboren in maakte voor zijn krant tal reportagereizen, won enke- journalistieke prijzen, o.a. smaal als maker van de be- carnavalskrant, en maakte itallen reizen naar het land zijn hart: Italië. IM Och, zegt men bij NASA, als wij voor onze ruimtevaartaktivitei- ten evenveel geld kregen toege stopt als de Russen, waren we nu al bezig met de vestiging van permanente nederzettingen op de maan, hadden we ruimtesta tions met bemanningen van minstens zes man in banen om de aarde (ook in een baan rond de polen) en zouden we over een jaar of wat kunnen starten met een grootscheepse expeditie naar de planeet Mars. Maar in plaats van extra geld, worden we geconfronteerd met een niet geringe inkrimping van ons Space Shuttle-programma; pre sident Carter heeft immers de bouw van één zo'n Space Shutt le (ruimtevliegtuig) geschrapt en "zal de toekomstige Shuttle-vloot nu uit vier in plaats van vijf van dergelijke toestellen bestaan. Vandaar ook dat men bij NASA al die recente ruimteaktiviteit van de Russen vooral met een zekere afgunst gadeslaat, ook al heeft de Sovjet-ruimtevaart nog steeds te kampen met allerlei technische problemen en tegen slagen, die bij de Amerikanen al lang tot het verleden behoren. Nog steeds zo meent men in Washington, Houston, Huntsvil le en Pasadena hebben de Verenigde Staten een flinke technologische voorsprong op hun grootste rivaal in de ruimte, de Sovjet-Unie, maar die voor sprong wordt wel steeds kleiner. TOEKOMST En die voorsprong zo is de algemene opinie zou wel eens in een achterstand kunnen ver anderen, wanneer de Russen binnenkort eindelijk kans zien om hun mammoetraket, de „Su- pe'r-Satumski", bedrijfsklaar te krijgen. Met die raket zouden namelijk zelfs ruimtelaboratoria van het type Saljoet in een baan rond de maan kunnen worden gestationeerd en zeer zware CeidoeGouoant ruimtestations in een baan om de aarde kunnen worden geslin gerd. Een dergelijk reusachtig station zou dan dienst moeten doen als centraal compartiment van een enorm bouwwerk, waaraan via latere lancerin gen voor speciale doeleinden uitgeruste Saljoets zouden kun nen worden gekoppeld. Waarschijnlijk staan dergelijke operaties nog niet voor de deur, maar dat neemt niet weg dat de Russen nu al in staat worden geacht om twee afzonderlijke Saljoet-ruimtelaboratoria in de ruimte aan elkaar te koppelen. Daardoor zouden de Russen dan in één klap de beschikking hebben over een tweemaal zo groot ruimtestation (werkruimte 200 kubieke meter). Dat de Rus sen in principe over die moge lijkheid beschikken, is bewezen door de jongste experimenten rond Saljoet-6. Waarschijnlijk is dat nog de grootste winst van al die recente aktiviteit in de ruimte. Geef aan God wat aan God, en aan de Keizer wat de Keizer toekomt. Italianen - anders van lijf en leden, doen en laten dan wij - gefotografeerd in de rij van het Romeinse belastingkantoor. Op de achtergrond de Sint Pietelr. is vreemd koffers pakken na vijf jaar Italië, keer is bet niet het gewoontewerk aan de -avond van een vakantie of een reportagereis. bijeengaren van de spullen is ditmaal een iel, omdat het de definitieve terugkeer naar vaderland betreft. itriëring dus, zoals het in een koloniaal verle- heette, in de tijd toen tropenjaren dubbel en. Sub-tropische jaren tellen alléén dubbel in >ersoonlijke herinneringen en binnen het moei- n naar eenheid zoekende Europa mag je nlijk ook niet van „repatriëring" spreken, ndenkend en verziend als we zijn geworden: lars gastarbeiders. Al blijf de een méér gast, le ander altijd arbeider. repatriëring dus, maar gewoon huis toe. Ook leb je voor jezelf de stellige indruk dat je na jaar Italië terugkeert van en naar een andere ïeet. slot van rekening voelde de in de binnenland- lolitiek bijna tot op het bot versleten Republi- ïse leider Ugo la Malfa zich een „marsmanne- toen hij na een semi-officiële zwerftocht van paar weken door Rood-China onlangs in Italië igkeerde, in de dagelijkse chaos van zijn poli- e metier. Wat heet vaderland? Deze lappende- zo'n dikke eeuw geleden in elkaar gestikt, Italië met kunst- en vliegwerk en tegenzin lensmolt tot een politieke eenheid, in mens die zich afvroeg hoe dat in de toe- ïst zou moeten tussen Piemonte en Sicilië, sen de Venetianen en de Vaticaanse staat. Is iderd jaar geschiedenis al een erfenis? Of moet opa nog een eeuw wachten op een echt demo- tisch, saamhorig en gezond (geworden) Italië? ie fase dat westelijk Europa met grote moeite :ionale belangen opzij zet terwille van een lti-nationaal patroon, begint Italië het bestuur lelegeren. Niet langer Rome zal het (kunst)-hart 1, volk en bestuur zijn, maar de regio's zullen touwtjes in handen krijgen. En je vraagt je ig-|vaar dat dan toe moet leiden, er- nt terwijl Fransen en Denen elkaar op Euro- de s vlak zullen moeten leren begrijpen en respec teren. zullen de Sicilianen en Sardijnen nog meer geisoleerd raken van het vasteland: zullen de rechtlijnig denkende en hardwerkende noord-Ita lianen met hun rollende „r" nóg onverstaanbaar der worden voor het Arabisch ogende volk van Bai, Taranto en Catanzaro. De cultuurverschillen tussen noord- en zuid-Ne derlanders zijn te verwaarlozen bij de enorme afstanden in beschaving, cultuur en invloeden van buitenaf die in de ver uiteen gelegen delen van Italië hun werk hebben gedaan. Een rondrit door Italië leert beter dan honderd boeken dat teveel schoenmakers aan deze zuid- Europese laars hebben gelapt: Grieken en Romei nen. Vikingen en Saracenen, Fransen en Span jaarden, Arabieren en Duitsers, Joegoslaven en Oostenrijkers, en overal zijn de sporen van hun invloed terug te vinden. In tempelruïnes en burch ten, in beelden en muziek, in de profielen van de mensen en de kleur van hun ogen, in de'bouw van hun kerken; in klederdracht en spraak. Net als overal elders is generaliseren in Italië een doodzonde; een toppunt van onbegrip en gemak zucht. Wie un Italjë durft te generaliseren ontkent in feite het bestaan(srecht) van dit bonte gedoe tussen Europa en Afrika. Individualisten Hoe zou in dit door God uit louter individualisten geschapen volk een „doorsnee" te vinden zijn? En als ik na vijf jaar constateer dat „de" Italiaan jaloers is op „de" Nederlander betekent dat, dat alle Italianen bewonderend afgunstig zijn op ons, Nederlanders. Ze benijden ons onze talenkennis en de grootste overslaghaven van de wereld. Ze zijn jaloers op onze Cruyff en onze aardgasbel; op onze zand- zeep-soda-geschuurde straatjes en onze juridische rechtlijnigheid waar zelfs prinsen voor moeten buigen. Ze zijn afgunstig op alles wat bij ons recht en orde is in een sociaal-voelende gemeenschap.' Ze waren jaloers op de rooms-rode samenwerking in Nederland omdat die in principe blijkt te kunnen functioneren, terwijl het zogenaamde „centrum-links" in Italië altijd een stevige kath olieke kost blijft met hooguit een roze-rood sausje op de rand van het bord. De klompen, de bloembollen en fietsen zijn uit de gratie, maar daarentegen zijn er genoeg chau vinistische Italianen te vinden die geïnteresseerd proeven van onze „pikante, koloniale" keuken, en er wordt hier met bewondering over Rubens gesproken omdat Vlaanderen gemakshalve onder Nederlandse noemer wordt gevoegd. Zodoende kun je in Italië zelfs een goede Belgenmop kwijt, zeker als je de handigheid hebt om de Vlaamse broeders te vervangen door Sicilianen of andere zuiderlingen die hier immers met dezelfde spreek woordelijke nek worden aangekeken als bij ons bijna alles wat van „onder de meet" komt. Ontmaskeren? En wat moet je nou met een dergelijke benadering van het brave vaderland? Jezelf gevleid voelen door al die lof? Of alleen maar verbaasd zijn hoe iemand die in de Latijnse sfeer mag leven, zich zó kan vergissen in het overgeordende, gepolari seerde, burgerlijke hokjesgedoe van 13 miljoen „tulipani" die elkaar het licht in de ogen, de vrijheid van het denken en de originaliteit van het individuele doen niet (meer) gunnen? Moet je daarom voorzichtig bijsturen, öf de hele VW-voorstelling ontmaskeren? Ik weet het na vijf jaar nog niet, want veel van wat de Italiaan over ons zegt is waar. De ontwikkelde Italiaan spréékt zijn talen niet, en de onderontwikkelde Italianen schakelen al leen per generatie stukje bij beetje over van hun eigen streektaal naar het gekunstelde Italiaans. De Italiaanse havens zijn bij gebrek aan efficien cy uit de gratie van de scheepvaartwereld. Genua lijkt alleen nog maar geschikt als aanleghaven voor miljonairs-cruises, en Napels is een vlootba- sis geworden, een smokkelnest, aan een baai waar veerbootjes door de dikwordende vuiligheid naar de dofwordende parels Capri, Ischia en Procida ploeteren. Liever sterven dan Napels zien! Ze hebben nu eenmaal geen betere voetballer dan Cruyff en ze moeten alle primaire, peperdure energiestoffen importeren. Ze hebben te veel moois om het nog te zien en te waarderen. In dit land, waar je over schoonheid en cultuurnes ten struikelt, wordt te veel verwaarloosd en gaat te veel verloren. Professor Pietro Gazzola, vanwege zijn cultuurbe- houdende werk in heel Europa, onlangs benoemd tot commandeur in onze orde van Oranje Nassau, heeft bitter geconstateerd dat Italië alleen conser veert wat de toeristen graag willen zien. Volgens hem hebben wij in deze tijd evenwel méér verant woordelijkheid dan onze voorgangers in de Re naissance. De economische ontwikkeling moet samengaan met een aangepaste educatieve ont wikkeling. „De consumptiemaatschappij draagt nu eenmaal tè weinig bij aan de welzijnsgedach- te", aldus prof. Gazzola. Het juridische apparaat in Italië is erger in de war dan een dolgedraaide motor. Er is een ontstel lende achterstand in de afwerking van zaken en er lopen meer wetsovertreders vrij rond dan er gevangen zitten, ministers en ander hoog politiek volk meegerekend. Recht en orde zijn in Italië van oudsher feodaal of fascistisch en düs verwer pelijk geworden. Het politieke geflirt van (linkse) katholieken met de communisten leidt anderzijds tot opwinding in de westerse wereld waar de geldschieters bezorgd zijn over Italiës toekomst, èn tot opwinding in het Vaticaan, waar men evenwel opgewekt de rode lopers uitlegt voor alle politieke kopstukken uit Oost-Europa. Maar de hamer lijkt voorlopig nog niet vervangen te worden door het kruis; de sikkel wordt nog eerder het symbool van de halve maan Eigenlijk is het geen wonder dat helderzienden in dit land zo eerbiedig beluisterd worden en dat ze zoveel werk hebben. Ze hoeven er niet eens voor in de toekomst te kijken; het heden ontrafe len is al kunstig en moeilijk genoeg. Frans Wijnands 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 SFZW ffl C f\ êd| handtekening signature ■n nederland garantie lot 200 gulden ISvO Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Goeie reis! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13