Twee wielertalenten die zich bij de „groten" willen waarmaken ]„Dames leren minder snel" □2 VNA 4 komt nu -Iwel aan de bak connie leliveld en petra de bruin: lourens mouter: trainer leodejong: „Tweedeklassers zijn bijna allemaal even slecht..." leidse courant-bal I 1 SPORT LEIDSE COURANT'.. ZATERDAG 28 JANUARI 1978 (Van onze sportredactie) NIEUWKOOP Als de schijn niet bedriegt hoe ven de wielerfans uit Nieuwkoop en omgeving zich geen zorgen te ma ken over een eventuele opvolging van Cees van de Wereld als plaatselijk favorie. Aan het wieier- firmament zijn twee jon- duiüL ge sterretjes verschenen kon die in staat moeten wor- itig 2 den geacht door te kun nen dringen tot de Ne derlandse top. Des te op vallender is het dat het gaat om twee j°nge dames, beiden afkomstig uit de gemeente Nieuw- IU mj koop. Connie Leliveld, leerlinge van de vierde klas van het atheneum, en Petra de Bruin, laat ste klas van de huishoud school, zijn die veelbelo- acte vende talentjes. Met hun zestien jaar staan ze aan het begin van het eerste seizoen bij de „grote" dames. Hun prestaties in de nieuwelin- 'gen-klasse rechtvaardigen ech ter de gedachte dat dat „grote" wel mee zal vallen. Op 18 sep- t Goij tember van het vorig jaar kwa- niefc men de beide sportvriendinnen tijdens het Nederlands kam pioenschap voor nieuwelingen (dames uiteraard) tot indruk wekkende prestaties. Connie Le liveld liet het gehele deelne mersveld haar hielden zien en werd eerste terwijl Petra de Bruin met haar derde plaats nauwelijks voor haar onder- De grootste verrassingen deden zich echter voor in de "over gangswedstrijden", wedstrijden waarin zo wel nieuwelingen als senior-dames uitkomen om de nieuwelingen aan het dames-mi lieu te laten wennen. In Heer- jansdam vond hun debuut plaats: „We stonden wel te bib beren hoor en als Keetie van Oosten- Hage voor de wedstrijd dan nog vraagt waarom we geen versnelling hebben, word je wel wat angstig. Maar het ging allemaal lekker. Al bij de tweede premiespurt pakten we onze eerste prijzen (Petra ver diende vijftig gulden en Connie dertig red.) En dat is een leuk zakgeldje", zegt het tweetal la chend. „Maar de grote door braak kwam op 1 oktober in Assendelft", springt de enthou siaste begeleider van Connie en Petra, Arie de Jong, in, „Petra zat daar in een kopgroep met alle groten van het dameswiel- rennen. Miny Brinkhof, Keetie van Oosten-Hage, Anne Rie- mersma en enkele anderen moesten de aanwezigheid van Petra in de kopgroep dulden. Sterker nog, waar de gerouti neerde dames met een versnel ling werkten, reed Petra zich met een vast verzet naar een uitstekende vierde plaats", be sluit Arie de Jong, jeugdleider van de wielervereniging UWTC uit Uithoorn, de club van de beide talentjes. Een opvallend resultaat voor Petra dus dat ook 'aan Koos Rook, ploegleider van de nieuwe wielerformatie Jet Star Jeans, niet voorbij ging. Petra kreeg een plaats aangebo den in de nieuwe wielerploeg en ging daar graag op in: „Ik had al andere aanbiedingen gehad maar op aanraden van Arie (De Jong red.) heb ik voor de ploeg van meneer Rook gekozen. Het is een betrouwbare man en ik denk dan ook dat het een en fijn seizoen gaat worden". Voor Connie Leliveld liggen de zaken wat anders; „Ik heb be wust nog even gewacht met het grotere „werk", want ik moet eerst proberen mijn school af te maken en bovendien richt ik mijn aandacht ook nog op het Connie Leliveld (links) en Petra de Bruin: „We ston den wel te bibberen tussen al die bekende wielren- sters". schaatsen". Ook dat schaatsen doen de meisjes meer dan rede lijk zij het dat Petra's voorkeur duidelijk naar het wielrennen uitgaat Bij de Nederlandse schaatskampioenschappen werd Connie vierde bij de c-jeugd, maar toch; „Als ik moet kiezen dan wordt het waarschijnlijk fietsen want het trainen voor het schaatsen kost me (te) veel tijd". De beide jonge dames dus het komend wielerseizoen in ac tie tussen de grote namen, maar wat verwachten ze eigenlijk zelf? Connie is een beetje gere serveerd: „De toestand er om heen vind ik erg leuk maar tij dens het koersen is er echt een flinke concurrentie. Er wordt onder de koers goed gescholden hoor, maar je moet je niet laten intimideren. Ik hoop het ko mend seizoen lekker te kunnen fietsen met goede resultaten, maar die zijn echt niet het be langrijkst". Petra is toch wel iets eerzuchtiger; ,Jk vind het fijn als iemand vraagt „kom je voor mij fietsen?", ik zal daar om ook proberen om zoveel i gelijk positieve reclame te g; a maken voor mijn nieuwe spt sor. Bovendien is de sfeer tui sen de dames mij mee gevallen. Ze hebben mij goed opgevan gen, zeker zo'n Keetie van Oos ten-Hage voelt het goed aan. Ze heeft altijd tijd voor een praatje en dat stimuleert je natuurlijk". "(Van onze sportredaktie) iden „Ik geloof dat de tactische en technische ont wikkeling van het spelpeil 'bij het damesvoetbal lang zamer gaat dan bij de heren. De dames missen nog een bepaalde brutaliteit in het spel, ze praten nog te wei nig tijdens de wedstrijd. Maar dit is een kwestie van ervaring, van tijd dus. Ik denk daarom ook dat het spelpeil bij de dames in de toekomst nog wel een stukje hoger komt te liggen." Aan het woord is Lourens Mout er, na een tussenpoos van vier jaar, dit seizoen weer trainer van de Leidse da messelectie. Lourens Mout er, momenteel studerend voor het trainersdiploma B, is geen vreemde eend in de bijt van het damesvoetbal want al eerder had Mouter, behalve dus het Leids da meselftal, ook gedurende' tweee jaar de dames van UDO onder zijn hoede. „Ik béh er inderdaad vier jfiar tussen uit geweest, maar veel veranderd is er niet bij de dames, althans wat het spelpeil betreft. Het is in vergelijking met toen echt niet veel beter gewor den. Je komt niet veel nieu we meisjes tegen, ik denk dat mede daardoor die ont wikkeling wat langzamer gaat. Maar door veel oefen wedstrijden te spelen en vaak te trainen, heb ik het volste vertrouwen dat het peil omhoog gaat. „Wat ech ter wel duidelijk verbeterd is", gaat de in het eerste van Quick Boys spelende Mouter verder, „is de interne organi satie. Moest ik vroeger nog zelf achter de shirtjes voor de dames aan, nu lopen ze zelfs voor de wedstrijden in piekfijn verzorgde training spakken rond. De bond is er alles aan gelegen om het da mesvoetbal op een hoger plan te brengen. Zo kwamen we maandagavond, voor de eerste oefenwedstrijd van dit seizoen (die de Leidse dames met 1-0 van Haarlem wonnen red.), al om half ze ven bijéén om elkaar wat beter te leren kennen. Dat zijn belangrijke zaken want alles wat de geselecteerde dames hier leren, kunnen zij overbrengen in hun eigen club. Daarom ook besteden we nogal veel aandacht aan de tactiek, hopend dat de vonk overslaat naar de ver enigingen. Want dan alleen kan de basis van het dames voetbal omhoog getild wor den. Lourens Mouter staat nu voor die taak, maar eerst zal hij moeten proberen om met ae top van het Leidse damesvoetbal op zes mei, als de district-kampioenschap pen worden gespeeld, zo hoog mogelijk te eindigen. (Van onze sportredactie) LEIDEN Tegen veler verwachting in staat LDWS er in de tweede klasse A minder slecht voor als werd gevreesd. Geregeld puntjes weg- snoepend, zijn de Vliet- bewoners er inmiddels in geslaagd om zich op te werken naar de vierde plaats van onder. Niet dat LDWS nu al veilig zou staan, integendeel, de drie onderste ploegen (VELO, ONA en Lugdu- num) staan slechts op twee punten van de Lei- denaars. „Mij verbaast het niets dat we elf punten hebben veroverd", zegt LDWS-trainer Leo de Jong. „De sfeer en de werklust, zowel tijdens training als wedstrijd, onder de jongens is prima. Als we iets meer kwaliteit in huis Leo de Jong: „Ik geloof dat LDWS het wel redt" zouden hebben, dan zouden we helemaal goed meedraaien. Want er zijn maar twee ploegen in deze competitie die qua voet bal boven de rest uitsteken. Dat is het bovenaantstaande DHC en dat is LFC. De rest is alle maal even slecht. Dat kim je ook wel zien aan de ranglijst", gaat De Jong, die aan zijn eerste seizoen als hoofdtrainer bij LDWS bezig is, verder. „Het op de vierde plaats staande Texas DHB is met zijn veertien pun ten, slechts vijf punten verwij derd van de rode lantaarn-dra gers. Ik denk dan ook dat de beslissingen omtrent degradatie pas één of twee wedstrijden voor het einde gaan vallen. Hoe wel het dus een moeilijke en spannende zaak gaat worden, geloof ik dat we het redden". Ook het waarschijnlijke verlies van doelman Frans Stouten (een boven het hoofd hangende schorsing wegens een knokpar- tijtje met een zallvoetbalscheids- rechter) vat Leo de Jong laco niek op; „Als de zaalvoetbal commissie iemand voor een ern- ding in de zaal ook een speelver bod voor het veld kan opleggen, dan vind ik dat vreemd maar ik zal er niet lang bij stilstaan. Het hele seizoen hebben we ook al te kampen gehad met blessu res. Dat is de realiteit en je moet dan niet gaan zeuren van „als die en die er nu bij waren ge weest" en „als we die niet ge mist hadden, dan hadden we gewonnen". Dat is niet reëel, we moeten gewoon spelen met de mensen die beschikbaar zijn en verder niet zeuren". Morgen gaan we naar Helle- voetsluis en behalve een erg lange en nare reis, wordt ook dit een wedstrijd waar weinig van te zeggen is want het al gememoreerde geringe krachts verschil is er de oorzaak van dat alles mogelijk is. Ik ben zondag dan ook tevreden met één punt. Georg Pinas is er waarschijnlijk weer bij dus ik heb er wel vertrouwen in", be sluit Leo de Jong zijn relaas. Prognoses KNVB zondag: UVS-DWV 1; Wilhelmus-Roodenbur;g 3; Blauw-Zwart-Hov 3; Hellevoet- sluis-LDWS 3; DHC-Lugdunum 1; LFC-DHL 1; Teylingen-Lisse 3; TOGB-Van Nispen 2; Hille- gom-De Postduiven 1; HVV-Do- cos 1; Alphense Boys-Voorburg 1; ODB-Foreholte 2; ESDO- WSB 3; SJC-Wassenaar 1; DOSR-MMO 1;; Altior-Rijpwete- ring 3; UDO-BMT 1; De Flamin go's-Randstad Sport 3; SVLV- ASC 3; Bernardus-Alphen 1; Nieuwkoop-Bodegraven 1; UNIO-RKNSV 3. Afdeling: Stolwijk-Leidse Boys 3; Alphia-VNA 1; Kickers'69- Schoonhoven 1; Ammerstol- VTL 2; WOA-Warmunda 2; VNL-Bergambacht 1; Oranje Groen-Soccer Boys 2; Meer- burg-KRV 1; RVC-Nicolaas Boys 2; ZLC-Floreant 1; Stomp- wijkse Boys-Alkmania 1; Nieu- werkerk-Unitas Leiden 3. Leiden Het was even zoeken, maar de winnaar kwam er uiteinde lijk toch nog met een ruime voor- eig< sPronê De door Sporthuis Wouf bij Bergers beschikbaar gestelde oc Leidse Courant Bal moest naar het vierde team: het vierde elftal van VNA. Secretaris Koster: fiDit elftal- heeft er jarenlang maar wat tussen- y0or ons de reden om VNA 4 aan in gehanden. Dat is dit seizoen an- te wijzen." ders geworden. De prestaties zijn ook erg goed, veel beter dan in vorige jaren. Toen kwam het vierde Voor ons de reden om het vierde nauwelijks aan de bak als er winst- team van VNA te feliciteren met de punten te verdelen waren, nu doef LC-Bal en (alvast)'met de daarmee het team leuk mee in zijn klasse, te veroveren punten. Belgen (2) De wedstrijdformulieren zijn binnen. Eindelijk is het nu ook zeker. De Intermakelcoupe is voor Leiden Lions. In het laatste weekbericht van de Nederland- sche IJshockey Bond staat let terlijk vermeld dat het thans vast staat „dat de Belgische clubs deelnemende aan deze competitie in een aantal wed strijden met teveel buitenlan ders hebben gespeeld". Er is dan ook een gecorrigeerde eind stand gemaakt waarin het Ton Menken IJshockeyteam de ran glijst aanvoert. Met één punt voorsprong op het Bossche Ha vana Club Eagles is de Interma kelcoupe in Leidse handen ge komen. Secretaris Koos Pison is er blij mee: „We hadden de coupe liever op een andere wij ze gepakt, maar de clubs uit België waren gewaarschuwd. Je vraagt om diskwalificaties als je dan toch met teveel buitenlan ders gaat spelen." En dan helpt er geen moedertje- lief meer aan. Ook het (tijdelijk) in België houden van wedstrijd- formulieren betekent dan slechts uitstel van executie. Jeugdsentiment Jeugdsentiment? Het kan bijna niet. Anderhalf jaar is eigenlijk niet zo lang. En de leeftijd voor dit soort sentimenten is nog niet bereikt. Toch spreekt het op een bepaalde manier aan. Iemand die zich na rijp beraad terug trekt uit het voetbal wereld je. Zich vervolgens gaat bezighou den met volleybal op recreatie- basis en af en toe nog eens meevoetbah in een vijfde elftal. De verhuizing naar Schagen be nadrukt het allemaal dan nog eens: hij is, ondanks al die ande re activiteiten gewoon verdwe nen. Weg uit dat wereldje waar in je zo vaak diezelfde namen tegenkomt. Constant Smit: een in „zijn tijd" imponerende doel man, een figuur uit de periode waarin Noordwijk het „Ajax bij door Gertjan Onvlee regelde? En: hoe staat het nu met z'n vorm? Gelukkig kom je dan die ene oude foto tegen. Die plaat waar op Constant Smit zo moeiteloos die bal wegtikt voor het kopgra- ge hoofd van specialist Ruud Geels. En dan weet je het. Smit kon echt keepen. Een blijvende constatering, een geruststelling ook - je gevoel heeft je niet in de steek gelaten. Dan maakt het verder niet meer uit Hoe het bij Rijnsburgse Boys ook gaat lo pen, in welk elftal dan ook.... Koplopers Ruud Geels komt er niet aan. Constant Smit kon toch keepen.... de amateurs" werd genoemd; slechts op oude foto's zou je hem nog in actie zien. Terugkeer Maar nu is hij opeens weer te rug. Bestaat de mogelijkheid dat er opnieuw, maar dan re cente foto's van een Smit in actie zullen worden gemaakt. En dan komen de twijfels. Was hij wel zo imponerend? Was hij echt die keeper die de zaken tot ver buiten het strafschopgebied Je kan je zo langzamerhand af vragen of het zinvol is om aan kop te komen in welke vierde klasse zondag dan ook. Op het moment dat een elftal zich in die eerste positie heeft gema noeuvreerd wordt het direct door de eerstvolgende tegen stander terechtgewezen. Een kleine nederlaag voor de koplo per is dan al redelijk, een grote re afstraffing is vaker het resul taat. „DOSR straft WSB af', zo maar een voorbeeld. De Noordwijkerhouters stonden toch echt aan kop, DOSR deed tot op dat moment alleen maar mee. Of Rijpwetering. Het Veen- se elftal had zich voor de win terstop op de eerste plek ge speeld, hoopte het waarschijn lijk ook op die plek wat langer te kunnen houden. Maar nee hoor. SJC kwam, zag en over won: een 4-1 verlies voor Rijp wetering en opeens stond WSB er weer beter voor. Trouwens, ook Bernardus moest het in die andere, nog vreemdere B-klasse ervaren. Het bezoek bij ASC leverde de Rijndijkers een klei ne nederlaag (1-0) op. Op zich niet zo'n ramp, maar juist bij ASC had Bernardus, ook jn mindere seizoenen vaak wel be tere resultaten behaald. Kortom, het is nu wel duidelijk. In de vierde klasse moet je je pas in de laatste wedstrijd aan kop werken. Pas dan kan je als club niets meer gebeuren....

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11