sÜ Dwaas festival laat de rillingen over uw rug lopen Vastenactie niet pessimistisch na gesprek met mgr. Gijsen on kerk wereld Pleidooi Engelse bisschoppen voor ontwapening Met Motorhuis Amerikaanse auto's zijn geweldige auto's met werkelijk fantastische rij-eigenschappen Ze zijn prachtig van lijn, r stijlvol,erg komfortabel, IMSlgHentecrinisch oerdegelijk. Auto's die een minimum aan onderhoud vragen Een Amerikaan is een voordelige auto, alleen al vanwege de steeds lagere Dollar koers. 911V? Een haast onbeperkt aantal extra accessoires is mogelijk, die de '"•n^L^Speciale kleurenkombinaties, r^getint glas, elektrische ramen, /f verstelbaar stuur, andere stoelen, C ereo installaties, wat u maar wenst. i nog kompleter maken. Reeds vanaf f 20.000, ex. BTW koopt u zo'n Amerikaanse auto. Ze zijn bijna allemaal uitgerust met een automatische transmissie, stuur- en rembekrachtiging. (nTSSi BKW&flnXaBSlftfyJMaak eens geheel vrijblijvend eer^ proefrit in zo'n prachtige Amerikaan. Ze staan er bij ons voor klaar. 'Jj Onze showroom is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur en bovendien op de donderdagse koopavond tot 21.00 uur. Ook nöt f Van 19-1 tot 28-1-78 unieke autoshow bij Het Motorhuis Leiden. Ook het Motorhuis Katwijk kan u uitgebreid informeren FK over deze Leidse show.-^r Het Motorhuis b.v. Vondetlaan 80/hoek Plesmanlaan Leiden tel: 071-769313 i FILM)LEIDSE COURANT1 PACINA9 Julie Christie krijgt een hersenspoeling van de opstandige computer in Donald Cammell s „Demon seed Een aangename verrassing was ongetwijfeld de film „The last wave" van de Australiër Peter Weir, die Richard Chamberlain laat zien als een gewetensvol ad vocaat, die een vijftal van moord beschuldigde arborigenen, de oorspronkelijke bewoners van Australië, moet verdedigen en tot de conclusie komt dat het hier om een ritueel ging. De ver dachten weigeren echter iets van hun achtergronden te onthullen en omdat het gezag „stamvor- ming" in de stad Sidney niet erkent, moet Chamberlain dieper wroeten waarbij hij op verbijste rende ontdekkingen komt. De meeste films in Avoriaz ech ter waren voor de meer geoefen de filmkijker in categorieën te verdelen met duidelijke herken ningspunten als de maker weer eens te veel naar „Rosemary's baby", Bogdanovich's „Targets" en vooral Hitchcock's „The birds" had gekeken. „The savage bees" van Bruce Geiler deze week reeds in Den Haag te zien en waarom dan daarvoor naar de Alphen is daar een typisch voorbeeld van. Maar naast „The birds and the bees" is daar ook nog het ver haaltje van de spinneninvasie in „Kingdom of spiders" volgens dezelfde programmering gefilmd. Eerst valt een dier - ditmaal een koe - als slachtoffer van het oprukkende dierenleger, de veearts slaat alarm maar de autoriteiten, die net enkele festi viteiten in hun achterhoofd heb ben, trachten de affaire in de doofpot te stoppen. Een weer vrouwelijke spinnendeskundige snelt te hulp, maar dan is het al te laat en zit de hele dorpsbevol king verstrikt in het web van het oprukkende spinnenleger. De slotbeelden doen sterk denken aan Hitchcock's „The birds", maar hoe kan het anders met een regisseur als John Bud Car los, die eens de speciale effecten verzorgde voor diezelfde Hitch- cock-film. Een film als „Demon seed" waarin de arme Julie Christie wordt bevrucht door een super computer die, opstandig gewor den door de onmenselijke op drachten die men hem geeft, een eigen kind wil hebben, doet zo wel denken aan „Rosemary's ba by" als aan de ondeugende com puter in Kubriek's „2001" en een wel onderhoudende thriller als Curtis Harrington's „Ruby", waarin een vermoorde gangster zich via zijn dochter wreekt op zijn voormalige partners herin nert aan „The exorcist", maar omdat het hele bloedige drama zichufspeelt in een drive-in bio scoop ook aan Peter Bogdanovi ch's „Targets". Het indrukwekkende debuut van regisseur Richard Longcraine, die uiteindelijk met de eerste prijs ging strijken, roept weer herinneringen op aan talloze films en met name „Rosemary's baby" omdat Mia Farrow er in optreedt. „Full circle" is het ver haal van een jonge vrouw, die omdat zij haar dochtertje niet tijdig kon helpen toen zij in een appel stikte, daar een schuld complex aan overhoudt. Zij trekt zich terug in een groot huis waar de geest van een ander jong meisje rondwaart, dat eveneens door verstikking om het leven is gekomen. Alleen dit keer door toedoen van haar eigen moeder. roepsfilmers staat Avoriaz geno teerd met het etiket „Sprookjes", maar het zijn dan wel sprookjes die de gebroeders Grimm zouden doen verbleken en de bezoekers meer rillingen over de rug bezor gen dan het toch wel erg frisse winterweer buiten. Maar dat heeft op een enkele uitzondering na niets met kwali teit te maken, want zoals een collega terecht opmerkte „Voor de meeste films zou ik niet eens naar een persvoorstelling in Am sterdam gaan". Opvallend is ook het gebrek aan variatie in de thema's van deze fantastische films, waarvan de meeste zonder meer in het vakje van de griezelfilm thuishoren. Welk filmfestival ter wereld heeft meer juryleden dan films in competitie? Welk filmfestival houdt zijn vertoningen in twee kleine bioscoopjes midden in de sneeuw, bovenop een Alp? Na vorige week kunnen we op beide vragen antwoord geven. Het nu al zes jaar oude Festival Inter national d'Avoriaz du film Fan- tasique. Een merkwaardig festi val, waar vele beroemde sterren rondlopen, die niets met de ver toonde films te maken hebben, waar derhalve geen persconfe renties gehouden worden en de cocktail-parties en overvloedige maaltijden belangrijker zijn dan de films. Volgens het jaarboek van de Ne derlandse Vereniging van Be- omdat het kind door en door slecht was en kleine jongetjes vermoordde. „Het kwaad kan je niet doden", zegt deze en dat blijkt wel als een voor een alle betrokkenen in dit drama een nogal merkwaardige dood vin den. Leuke gezellige films dus met als walgelijk klapstuk - overigens buiten competitie vertoond - „Death trap" van Tobe Hooper, die met een aantal goedwillende amateurs ook „The Texas chain- saw massacre" maakte, maar nu met sterren van vergane glorie als Mel Ferrer en Carolyn „Mrs. Addams" Jones een ziekelijk th- rillertje maakte, waarin dit keer 'n krokodil voor het opruimings- werk moet zorgen. Het spinnenleger heeft weer een slachtoffer gemaakt en het voor latere consumptie geconserveerd in „Kingdom of the" spiders" van John Bud Cardos. dia Farrow raakt in Richard Long faine's ..Full circle" weer verzeild m een situatie, die aan Rosemary's iaby doet denken. Volgens voorzitter mr. C. E. Schelfhout van de Bisschoppelijke Vastenactie is er op korte termijn geen oplossing te verwachten van het conflict tussen de ze vastenactie en het bisdom Roer mond. Mr. Schelfhout verklaarde ech ter niet pessimistisch te zijn na het lange gesprek, dat hij over deze aange legenheid met bisschop Gijsen van Roermond heeft gevoerd. Bisschop Gijsen besloot 11 januari een eigen vastenaktie te houden, omdat de landelijke vastenaktie in haar werk schrift niet het Roermondse missiebu- xeau had vermeld. Volgens de vastenac tie was dit gebeurd, omdat het missie bureau in feite geen contactadres van de landelijke vastenaktie wilde zijn, aangezien het missiebureau tot dan toe in het geheel niet had gereageerd op de aktiviteiten van de vastenactie. Bovendien nam de Bisschoppelijke Vas tenactie aan, dat Roermond, zoals bij andere akties reeds herhaaldelijk was gebleken, geen prijs zou stellen op een publikatie, waarin ook het adres' ver-» meld staat van BIS, het Bureau voor Internationale Solidariteit, dat door bis schop Gijsen en kardinaal Rossi van de Romeinse congregatie voor de missie als „illegitiem" was veroordeeld. In plaats van dit bureau richtte bisschop Gijsen een nieuw missiebureau op. Gisteren heeft het bestuur van de Bis schoppelijke Vastenactie in Zeist verga derd over het gesprek van mr. Schelf hout met bisschop Gijsen en over de uitspraak van kardinaal Willebrands vrijdagavond tijdens het Landelijk Pas toraal Overleg in Noordwijkerhout. De kardinaal noemde het conflict met Roermond „pijnlijk en schadelijk" voor het kerkelijke leven. Hij zei dat het bisschoppencollege in overleg met het bestuur van de vastenactie een oplos sing moet vinden. Intussen heerst er in Limburg verdeeld heid. Op 12 januari vroeg bisschop Gij sen de dekens en pastores van zijn diocees hem voor 20 januari te laten weten of zij zich willen inzetten voor projecten van Limburgse missionaris sen en inheemse bisschoppen, die vorig jaar bij het Roermondse missiebureau waren ingediend. Op het ogenblik heeft volgens perschef J. Spanjaard een groot aantal parochies positief op het verzoek van de bisschop gereageerd. Enige dekenaten en parochies hebben een woordvoerder van de lan- delijke vastenactie de bisschop geschre ven, dat zij de landelijke vastenactie blijven steunen. Er zijn echter ook paro chies, die nog aarzelen of ze wel een actie zullen houden teneinde verdeeld heid in eigen parochie te voorkomen. De augustijn prof. dr. G. A. te Stroete (51), buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Theologische Hogeschool Ut recht, is in Utrecht overleden. Morgen is de uitvaartdienst in de St. Augustinuskerk te Ut recht. Daarna is de begrafenis in Culemborg. Pater Te Stroe te studeerde in Rome en Jeru zalem. Hij was geruime tijd verbonden aan de theologi sche opleiding van de augus tijnen in Nederland. Daarna werd hij directeur van het theologisch studiecentrum in Nijmegen. Sinds februari 1971 doceerde hij bijbelweten schappen te Utrecht. De gardiaan van het Francis caner klooster San José di Huancayo, bij Lima, hoofd stad van Peru, Tarcisio Padil- la Passoni, is sinds twintig da gen spoorloos. Een woordvoer der van de Franciscanen in Lima heeft verklaard niet te weten of „het om een ontvoe ring of moord" gaat. De Raad van Kerken zal op 14 en 15 april in De Konings hof te Veldhoven (bij Eindho ven) een ontmoeting hebben met vertegenwoordigers van ethnische minderheden in ons land. Uitgenodigd zullen wor- KORTE METTEN den ongeveer dertig gastarbei ders uit landen rondom de Middellandse Zee, alsook ver tegenwoordigers van de Zuid- molukse, Surinaamse en An tilliaanse gemeenschappen in Nederland. De ontmoeting is bedoeld om kennis te nemen van de problemen waarmee de ethnische minderheden in ons land te maken hebben. De begraafplaats op het ter rein van hel voormalig klein seminarie „Beekvliet" te Sint Michielsgestel zal worden ge sloten. De stoffelijke resten zullen elders worden herbe graven. Het gaat onder ande ren om zes regenten, bij wie mgr. dr. J. Witlox, gestorven in 1955, oud-leraar van Beek vliet en van 1929 tot 1948 hoof dredacteur van De Maasbode te Rotterdam. In een brief aan het staats hoofd van Paraguay, generaal Alfredo Stroessner, heeft de Kaad van Kerken Nederland gepleit voor de politieke geva- nenen in het land. Bepleit worden vrijlating, dan wel af wikkeling van processen en eerlijke procesvoering, terug gave van volledige mensen rechten aan vrijgelaten ge vangenen en hun gezinnen en eerbiediging door justitie, po- - litie en strijdkrachten van de internationaal erkende regels van rechtspleging. De raad spreekt er ook zijn vreugde over uit, dat in de afgelopen jaren het aantal politieke ge vangenen in Paraguay gelei delijk aan is verminderd. De r.-k. bisschoppen van En geland en Wales hebben bij hun gelovigen erop aange drongen, dat zij zich zullen inspannen voor internationale ontwapening. Zij vragen hun openlijk ervoor uit te komen wat zij over de bewapenings wedloop en ontwapening den ken, zodat de Britse politici weten wat de openbare me ning over deze aangelegenhe- De bisschoppen hebben hun brief aan hun gelovigen ge schreven ter gelegenheid van Wereldvredesdag, die zij op 29 januari houden. Zij wijzen erop, dat het evan gelie de christenen dwingt om zich met zaken als ontwape ning en de bewapeningswed loop bezig te houden. Zij be klemtonen, dat de mensen hun apathie en wanhoop op dit gebied moeten overwinnen, want - zo schrijven zij - wan neer de mensheid niet positief de vrede wil en eraan werkt dan kunnen de Verenigde Na ties niets bereiken. De bisschoppen zeggen hun steun toe aan alle organisaties, die zich met de vraagstukken van oorlog en vrede bezighou den. Zij willen - voor zover ze er nog niet zijn - de totstand koming van centra voor vre- desstudie, die methoden on derzoekt voor de oplossing van conflicten en de afwijzing van militair ingrijpen. De bisschoppen beklemtonen: „Tenzij wij ontwapenen, zeg gen wij geen krachtdadig nee tegen het geweld. Ofschoon het afschuwelijk is om er aan te denken, zijn wij dan moreel verantwoordelijk voor het feit, dat de verschrikkelijke en al les vernietigende atoomoorlog mogelijk wordt" Vier leden van de zes man sterke gereformeerde delega tie in Zuid-Afrika hebben een bezoek gebracht aan de theo logische hogeschool van de blanke Nederduits-gerefor- meerde kerk in Stellenbosch. Het gesprek heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Wel vroegen predikanten en docenten van de hogeschool aan de vier bezoekers: „Komt terug om het gesprek voort te zetten, ook al weten wij niet hoe wij verder komen bij zo'n verschil van inzicht". De hogeschool van Stellen bosch wordt vaak het religieu ze bolwerk van de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek ge noemd. Binnen de Nederland se groep waren de meningen over het nut van hét bezoek aan de hogeschool genuan ceerd. De een sprak van een Gereformeerde delegatie sprak in Zuid-Afrika vergeefs met hogeschool „opvallende geestelijke com municatie", ómdat men naar elkaar en samen naar de bij bel luisterde, terwijl een ander het gesprek beoordeelde als onvruchtbaar. Als voorbeeld van die onvruchtbaarheid noemde ds. A. C. Hofland uit Delft,, lid van het moderamen, onder meer, dat de steun van de Wereldraad van Kerken aan de bevrijdingsbewegingen „steun aan moordenaars" werd genoemd. Er is overigens uitvoerig van gedachten gewisseld onder meer over de Bijbelse grond gedachte van gerechtigheid en de praktische toepassing er van, over de verhouding kerk- overheid, wederzijdse beeld vorming en het „zere been" van de blanke gereformeerden in Zuid-Afrika, het program van de Wereldraad van Ker ken voor bestrijding van het racisme. De delegatie wordt morgen in alle vroegte op Schiphol ver wacht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9