Plannen verbreding rijksweg helemaal niet overtuigend" Fourty Four Degrees potten voor hun Canadese toernee Gesprekscentrum Leiden gaat uitgebreider praten brieven /lezers EERSTE LUSTRUM TERRE DES HOMMES Leiderdorpse wethouder Drenth: Zoeterwoude betaalt meer voor brandweer STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;: u kunt dan naar toestel 18 vragen. lm De vierentwintig majorettes en der tien Pom Pom Girls van de Leidse Fourty Four Degrees (in de vrij korte bestaansperiode van een paar jaar een kleurrijke, gedisciplineerde en geestdriftige .feestartikelen vereni ging" geworden) zijn financieel een stuk dichter bij hun Canadese trip gekomen. Het bestuur meent zelfs al, dat de 44 Graden of Gratiën reeds op weg zijn naar Canada, een reis die de FFD in juli hoopt te gaan maken. Vorige week zaterdagavond was er een feest voor leden en donateurs dat ruim 1500 gulden opbracht, een som die gestort werd in de reiskas. Een prachtige avond was dat, met muziek van het show- en dansorkest De Man- tana's. De majorettes en Pom Pom Girls, met hun ruime mogelijkheden binnen het gekostumeerd verband, kunnen het geld best gebruiken, want ze willen straks in Canada voor de toege stroomde ex-Nederlanders en aanhang zo voor delig mogelijk voor de dag komen. Ze kunnen namelijk bewijzen, dat het niet uitsluitend Amerikaanse groepen zijn die de show kunnen stelen. „Taptade '77", vorig jaar november, heeft dit ondubbelzinnig bewezen. De FFD- showgirls uit Leiden zitten hoegenaamd niet stil om het geld te kunnen incasseren. De komende maanden hebben zij 15 optredens in het land en daarbuiten te verzorgen. Bijvoorbeeld op 28 januari in de Leidse Stadsgehoorzaal, waar zij zullen showen bi] gelegenheid van het lustrum feest van de Hutspotten, de enige erkende Leidse carnavalsvereniging. Er gebeurt veel meer. Op 4 febr. neemt FFD deel aan een carnavalsoptocht in het Belgische Tienen. Muzikaal bijgestaan door het Tamboer en Trompetterkorps DVS uit Katwijk. U kunt de FFD ook zien op de vaderlandse beeldbuis tijdens de uitzending van de Europese finale van Superstars in de Rotterdamse Ahoyhal. Dat is op 9 febr. om 19.05 uur via Nederland I. Het comité, dat belast is met de verzorging voor de Canadese reis, zal in de komende maanden meer van zich laten horen, zo werd' mij verzekerd. Actie na actie wordt onderno men om de kosten te kunnen bestrijden; er komt b.v. een glazenverkoop-actie in maart en april, en in mei doet de FFD mee aan de jaarlijkse Rommelmarkt in de Ton Menken IJshal. Van dat alles hoopt men de vruchten te kunnen plukken om een paar maanden later zo onbezorgd mogelijk te kunnen vertrekken naar het land van de Maple Leaf, waar een stukje Leidse roem bevestigd moet worden. Fourty Four Degrees: op naar Canada De mentale vorming van ongebonden geesten kan weer een eind vooruit, als op 6 februari achter het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat in Leiden het nieuwe Gesprekscentrum zijn ruimten opent. Onder een koepel kan men daar terecht voor studie, discussie en ook ont spanning. Dat is dan te danken aan de Stichting Gesprekscentrum Lei den, die onder leiding van Jan Boer, die ook eind '71 de oprichter er van was, een verdere uitbouw heeft gegeven aan de doelstelling: indi viduele ontplooiing en zelfwerkzaamheid. Bij Jan Boers initiatief, het Kreatief Sentrum aan de Breestraat, verhin derde de voortgaande „tijdgeest" die doelstel ling, zoals hijzelf zegt. „Maar we zaten niet bij de pakken neer en met eigen middelen kochten we indertijd wat nu het Praethuys is, een alge meen ontwikkelingscen trum c.q. café. Een jaar geleden staakten daar onze activiteiten, in af- wachtng van het nieuwe gesprekscentrum". Achter dat Praethuys deed zich een uitzonderlijke moge lijkheid voor, toen een bedrijf van hijswerktuigen uit de bin nenstad verdween. Er werd een grote ruimte gebouwd voor openbare activiteiten met veel mogelijkheden, ook din gen op theatergebied, met een filmcabine. Een kleinere gele genheid is bestemd voor werk groepen en cursussen. Een po litiek café in het Praethuys is nooit gelukt; dat kan nu wel in het gesprekscentrum, ook een literair café bijvoorbeeld. Het nieuwe gesprekscentrum, dat op 6 februari gaat functio neren, kan maximaal 150 men sen „prettig" herbergen, zon der dat je op elkaar gepakt hoeft te zitten. Een „afhaal- buffet" zorgt voor drinken en drankjes, „hoewel het accent niet op het bier cum annexis komt te liggenjnaar met een droge keel is het moeilijk dis cussiëren. Dat buffet is alleen beschikbaar tijdens de activi- Het Praethuys blijft gewoon het Praethuys, „voor contac ten, ontmoetingen en als broei nest voor de ideeën die in het gesprekscentrum uitgevoerd kunnen worden. We gaan straks flink aan de slag, na ruim een jaar gedwongen rust die veroorzaakt werd door de verbouwing achter het Prae thuys, een bouwerij die langer duurde dan we gedacht had den. Ofschoon wij zonder sub sidie moeten werken (wethou der Tesselaar vindt, dat er al te veel van die gekke en over bodige dingen in Leiden zijn, wat ik helemaal met hem eens ben; alleen slaat dat niet op ons, want wat wij doen is volg- slagen anders) heeft onze stichting deze krachttoer door staan en het resultaat is in verhouding tot de lange ver- bouwingstijd", aldus Jan Boer die met groot genoegen mede deelt, dat „thans de mogelijk heden op het gebied van stu die en discussie voor onze stichting en voor alle andere groepen en personen die zich hiermee bezighouden aanzien lijk zijn uitgebreid". Het nieu we gesprekscentrum met zijn praktische accommodatie maakt het de stichting moge lijk de activiteiten meer op elkaar af te stemmen en tege Jan Boer in zijn verbouwde Praethuys lijkertijd te laten plaatsvinden. Jan Boer: „We zijn nu in staat per onderwerp tot een „laat ik maar zeggen, pakket te ko men. Wekelijks zullen we weer, als vanouds maar nu ruim geoutilleerd, een ge- spreksavond organiseren in de vorm van een maandelijkse se rie. Gelijktijdig zal in die maand een zoveel mogelijk bijpassende tentoonstelling worden gehouden, eventueel met een lezing door of over de betrokken kunstenaar. Tevens is er de mogelijkjeid bijgeko men om bijpassende films te vertonen. In elk geval zal er iedere week - in principe op de maandagavonden - een speelfilm worden gedraaid, ook al zal deze niet altijd bij een thema passen. Verder zul- len wij naar aanleiding van het thema cursussen en werk groepen organiseren. De rest van de beschikbare tijd willen we invullen door onze ruimten ter beschikking van andere groepen of mensen in welk verband dan ook die op ons terrein bezig zijn" Omdat slechts de zon voor niets opgaat, zal ook de Stich ting Gesprekscentrum Leiden Get wel, er wordt niet gespro ken van een „sentrum", met die zo beladen „s" die vaak in een alternatieve richting wijst) moeten roeien met de riemen die worden aangedragen. Zo lang de stichting gratis en voor niks een activiteit kan opzetten, zal de toegang koste loos zijn. Dat is altijd zo ge weest in het Praethuys, maar het nieuwe centrum heeft een smak geld gekost en de stich ting kan niet van de wind leven. Daarom kan het gebeu ren, dat er entree geheven moet worden. Voor lieden die veel van de activiteiten willen bezoeken kunnen op die ma nier de kosten aardig oplopen. Daarom hebben Jan Boer en de (ongeveer zeven) zijnen in het stichtingsbestuur „de mo gelijkheid gecreëerd voor een jaarlijkse bijdrage in de vorm van een lidmaatschap. Als men voor 1978 lid wil worden gaat dat 25 gulden kosten. Dat is niet te veel, want het lid maatschap geeft recht op gra tis toegang tot lezingen en lot de bibliotheek en verder heeft een lid recht op een reductie bij alle andere activiteiten bin nen het complex aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg 9 en 17 (ik geef maar vast de telefoon nummers - Jan Boer zegt: „het lijkt het stadhuis wel" - 14.28.95 en 13.39.00). Boven dien krijgt men maandelijks het programma toegestuurd. Het programma voor februari hakt er al lekker in met vier gespreksavonden over astrolo gie (8 uur 's avonds), van hel der tot occult. Als lid kun je hier voor niemandal bijzitten en als niet-lid betaalt men drie gulden. In aansluiting op deze reeks zal een cursus worden gegeven met medewerking van Theo Roest. Van de eerste Gesprekscen- trum-tentoonstelling wil ik iets meer vertellen. Dat wordt een expositie die helemaal past in de filosofie van Boer en zijn centrum („doorbreek de elitai re kunstopvatting vari instel lingen die er geld aan moeten verdienen en hou rekening met de appreciatie van de be volking"). In februari laat de Leidse Fijnschilder Fred Han sen werk van zich zien. Dat werk wordt op de laatste ex positieavond nog eens extra belicht door Fred zelf, die dan praat over Schilderen als We tenschap. Een volgens mij nog vrij nieuw aspect van de schil- derkunt. Toegang gratis, want lezing. Fred Hansen is 33 jaar en hij heeft zijn atelier aan de Klok- steeg. Via Jan Boer weet ik, dat Fred na een „loopbaan als zakenman, met wisselend suc ces, (wat dan feitelijk wil zeg gen, dat je niet voor zakenman in de wieg bent gelegd), be landde in het vacuum van zijn leven". Fred zag er dus geen gat meer in. De enige uitkomst benutte hij: in 1969 onderte kende Hansen zijn erste olie verfschilderij als autodidact. Hij bleef kabbelen op de le venszee en na een zwervend en avontuurlijk bestaan werd Fred in 1974 leerling van de „Meta-Realiste" - meta is zoiets als half - Diana Vanden- berg in Den Haag, van wie hij een technische opleiding in het fijnschilderen ontving. Vanaf dat moment moet Fred Han sen als een komeet omhoog zijn geschoten, te oordelen naar zijn exposities in binnen- en buitenland, waar hij veel lovende kritieken kreeg. Rest mij te vermelden, dat Fred Hansens werken veelal kosmi sche en magische motieven hebben. Overigens noemt Han sen zichzelf „DYONISI- SCHEN NIHILIST". Waarom dat met kapitale letters moet weet ik niet. Nog even over de films in het Gesprekscentrum. Het is de bedoeling zoveel mogelijk op de maandagen een film te draaien; mocht er die avond een lezing zijn, dan wordt de speelfilm op dinsdag vertoond. Dat zijnfilms die bij de lezin gen passen, maar het kunnen, op speciaal verzoek van de bezoekers ook films naar ei gen keuze zijn. Evenwel zijn er voorwaarden: er mag voor de ze (bioscoop) flms geen recla me worden gemaakt en de voorstelling moet besloten zijn - alweer een prikkel om lid te worden, dachtik zo. Men stort daartoe 25 Hollandse florijnen of pegels op postgironummer 2672517 t.n.v. Stichting Ge sprekscentrum Leiden, of kom even langs in het Praethuys. Jan Boer is blij zonder blij te zijn. De momenten dat hij uit bundigheid vertoont zijn gere serveerd voor wat vreugdeloze schoppen tegen de gevestigde culturele orde en voor para normaal enthousiasme. „Wij gaan op 6 februari open, ja; dat kun je zien op het pro gramma. Helemaal niet feeste lijk, zeker niet. Hooguit sluiten we de boel feestelijk af. We zijnallang content, dat we aan de slag kunnen na al die tijd van werkeloos hangen. We wil len een positieve bijdrage leve ren aan het contact tussen de (betalende) bevolking en de kunstbeoordelers. Veel kunste naars worden door een cultu reel samengestelde commissie beoordeeld en niet erkend via de contraprestatieregeling. Dat is een situatie die volgens ons doorbroken moet worden. Mijn ervaring is, dat een be hoorlijke „doorsnee" van het volk op onze activiteiten af komt. En ook die mensen be palen wat zij mooi of lelijk vinden. Dat hoeft een commis sie niet te vertellen, wanf die preekt voor de parochie van een aan de grond genagelde clan van museumdirecteuren en de achterban van kunst handelaars". Zolang daar geen verandering in is gebracht, zal Jan Boer zijn hoofdhaar en gelaatsbegroeiing niet snoeien, lijkt wel. Meer subsidie dierenasiel Leiden Voor de opvang van zwerfdieren uit Leiden zal het Nieuw Leids Dierenasiel een subsidie krijgen van 30.000 gul den Het gaat hier om de subsi die voor het jaar 1977. Burge meester en wethouders hebben dit aan de gemeenteraad voor gesteld. Het bedrag van 30.000 gulden betekent een aanzienlij ke verhoging van de incidentele subsidie die het dierenasiel van de gemeente Leiden krijgt: in 1976 was het bedrag nog 4.000 gulden en het jaar daarvoor maar 2.000 gulden. In het voorstel de subsidie te verhogen wijzen b en w op de moeilijke periode die het diere nasiel heeft doorgemaakt. Met name twee jaar geleden speelde de controverse tussen het asiel en de Nederlandse Vereniging tqt bescherming van Dieren, af deling Leiden. De ruzie over de wijze van aanpak in het asiel leidde toen zelfs tot een tijdelij ke sluiting. Nieuw overleg heeft na de hero pening inmiddels tot vruchtbaar resultaat geleid, zodat b en w. het noodzakelijk achtende sub sidie voor de opvang van zwerf dieren aanzienlijkte verhogen. Overigens hebben ook de ge meenten Leiderdorp, Valken burg en Zoeterwoude besloten het dierenasiel financieel te steunen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten. Leiderdorp Wethouder E. Drenth (Pv- gangspunten die door rijkswaterstaat dA) van verkeer is van de noodzaak van worden gehanteerd. Hij voerde aan, dat de plannen voor een verbreding van de plannen voor verbreding tesamen rijksweg A4, zoals deze onlangs door vallen met de aanleg van de Schiphol- rijkswaterstaat zijn gelanceerd, hele- lijn en het experimenteerprojekt Leidse i maal niet overtuigd. Vooruitlopende op Baan voor het openbaar vervoer tussen j het gemeentelijke standpunt dat in Leiden en Den Haag. voorbereiding is, gaf hij in een persoon- j lijke reaktie te kennen, dat er de nodige „Rijkswaterstaat frustreert volstrekt deze plan vraagtekens zijn te zetten bij de uit- nen". aldus de heer Drenth. waaraan hij nog De verloren eer toevoegde, dat als zijn visie zou worden overgeno- van Verkeer en Waterstaat een brief te schrijven) men welkeen duidelijk antwoord van Rijkswater- met een verzoek om maatregelen tegen de geluids- yfljj Fcikkeltheciter hinder te nemen en de nodige subsidie te verstrek-j gend geboden zijn. In dit opzicht liet hij zich mening van de heer Drenth zijn op korte termijn kritisch uit over de begeleidingscommissie „Oude maatregelen nodig, zodat het wachten op de afhan Dorp" die van de kwestie geen urgent punt had deling van "et thans bij de tweede kamer aanhan De Rijksuniversiteit van Lei den laat binnenkort een nieuw Leids Taalkundig Tijdschrift verschijnen. In het blad (vier maal per jaar plm. 60 pagina's) verschijnen bijdragen van in eerste instantie Leidse taalkun digen. Gedacht wordt aan arti kelen, werkgroep verslagen, de len of samenvattingen van doc toraalscripties, verslagen van promotieonderzoek en boekbe sprekingen. LEIDEN De werk groep Leiden en Omstre ken van de internationa le organisatie Terre des Hommes (hulp aan kinde ren in nood) bestaat 5 jaar. Op 26 januari 1973 werd de werkgroep opge richt. Initiatiefnemers hiertoe waren Will Hou wing, Hans en Heieen van der Lee-Rijsbergen en Hanneke Visser. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum geeft de werkgroep een overzicht van voltooide projec ten en activiteiten. In de afgelo pen vijf jaar werden de volgen de financieel geadopteerde pro jecten voltooid: inrichting en start van een voedingsdagver blijf voor kinderen in Djakarta, Indonesië; instrumentarium voor de keel-neus-oor-afdeling van de Ethio-Swedish Clinic in Addis Abeba, Ethiopië, alsmede de reis van een kno-arts uit Leiden daarheen; een couveuse voor het General Hospital te Galle, Sri Lanka. De gelden zijn en worden bijeengebracht mid dels een breed scala van activi- eiten: het geven van lezingen, stands in scholen, theaters en ziekenhuizen, een braderie te Leiden en in Voorschoten, kerst markten in Leiden en deelname aan allerlei manifestaties. Verdere activiteiten van de werkgroep: Het inzamelen en sorteren van baby- en kinderkleding. In to taal is tot dusver ongeveer 5000 kilo kleding verwerkt. De ver zending geschiedt in de meeste gevallen via contactpersonen in Nederland. Vaste „afnemers" zijn drie kindertehuizen, in Dja karta, Nyangoma (Kenia) en Freetown (Sierra Leone); het in zamelen van geneesmiddelen in de vorm van de zogenaamde artsenmonsters. Deze worden opgehaald hij huisartsen en spe cialisten, en na sortering ter be schikking gesteld van de Inter national Drug Association voor distributie en verzending; huis- aan-huis-acties. Voor een acuut project wordt een huis-aan-huis- actie gehouden. Ieder lid bezorgt in zijn omge ving ongeveer 100 stencils met een kwartaalblad. Het stencil vertelt iets over Terre des Hom mes en de werkgroep en er wordt een gift of goederen ge vraagd. Acties werden gevoerd voor hulp aan Koerdistan tij dens de oorlog met Irak en naar aanleiding van de aardbeving in Guatemala; opvang, verzorging, alsmede plaatsing in een pleeg gezin van kinderen, soms ook LEIDEN Zoeterwoude gaat met terugwerkende kracht per inwoner meer betalen voor de diensten van de Leidse brand weer. Met het bestuur van deze buurgemeente is overeengeko men het bedrag per inwoner dat nog jaarlijks 4 gulden be- gemeenschappelijke regeling in zake de brandbestrijding in Zoeterwoude die Leiden al in 1949 met deze gemeente afsloot met begeleiders, die m Leiden j draagt, zal met terugwerkende werden behandeld. lot nu toe waren dit vier kinderen uit Ethiopië, vijf uit Jordanië, vier uit Indonesië en éen uit Bangla desh. Voor inlichtingen: Terre des Hommes, werkgroep Leiden en omstreken, Noortheynstraat 16 in Voorschoten, tel. 01717- 5931. kracht tot 1 juli 1974 worden opgetrokken tot 7,52 gulden per inwoner per jaar. Dit bedrag zal ieder jaar worden aangepast met een percentage gelijk aan de trendmatige ontwikkeling van de salarissen van overheid spersoneel. Een en ander zal gebeuren door wijziging van de las van „De verloren eer van Katharina Blum" door het Fak keltheater uit Antwerpen, was bijna even groot als die door de voorstelling zelf gewekt. Het lijkt met té gemakkelijk om mis plaatst gelach in de zaal op rekening te schrijven van het Fakkelteater. Wellicht had niet ieder der toeschouwers de nodi ge levenservaring om de essen tie en finesse (sic) van Böll (op 55-jarige leeftijd) in deze boeien de, van inlevingsvermogen ge tuigende voorstelling te vatten. Alle hulde aan Ria Verschaeren: hoofdrolspeelster, medevertaal ster en die ook de poëtische intermezzi verzorgd heeft. C. Franken-Cypers Oppenheimstraat 103 i ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Rijnsburgerweg 77b is B.O.A. Mar van Beukering, architektenburo, gevestigd. Aan het Libellenveld 13 is Wolvenhoek-Leiden B.V., beleggen in onr. goed, effecten e.d., gevestigd. Aan het Utr. Jaagpad 41 is G. Bol, amb. handel met een marktstandplaats in bloemen en planten vaste klantenwijk, gevestigd. Aan de Eikenrode 26 is Van Ulden-Galjaard, groothandel in niet-electr. huishoudelijke artikelen, gevestigd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5