Êeidóe8oma/nt Zuidmolukkers niet langer onder CRM iamer wil ophelder in g iver mogelijke schadeclaims !,e"< Geen spoor van radio-activiteit na verongelukken Sowj et-satelliet NIEUWE GROEP EIST ONTVOERING EMPAIN OP VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Vorig jaar slecht voor groente, goed voor fruit tort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (jvertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent Donderdag 26 januari 1978, 68e jaargang no. 20951 Je bed ....je kast „Je bed...je kast...", tv-spel ge schreven door Anna Bakker over thuislozen op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.30 uur „De familie Bellamy" en om 22.20 uur Hier en nu met kamerdis cussie over Almelo. Ned. I. om 19.04 uur „Rondje carnaval" en om 20.50 uur „TV- prive" met Sjoukje Dijkstra. Veel bewolking Toenemende bewolking en plaatselijk buien. Tot matig of krachtige toenemende wind uit zuid tot zuidwest Maximum- temp. ongeveer 5 graden. Morgen zon: 8.2917.17. Maan: 21.07—9.29 Scheveningen hoog water: 4.59-17.08 Laag water: 0.4813.06 ■BBBHBBBHBHD (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de regeringsnota over het Zuidmolukse probleem die vanavond in Den Haag door vice-premier Wiegel wordt gepre senteerd, staat dat de Nederlandse regering het politieke streven van de Zuidmolukkers naar een eigen republiek erkent en respec teert, maar er géén steun aan kan geven, zo meldt het Nederlands Dagblad vandaag. Volgens deze krant zal het beleid met betrek king tot het Zuidmolukse probleem uit han den van de afdeling Zuidmolukkers van het ministerie van CRM worden genomen en overgedragen worden aan een interdeparte mentale commissie, waardoor de al jaren bij de Zuidmolukkers bestaande irritatie dat hun zaak slechts als maatschappelijk probleem wordt beschouwd, min of meer wordt wegge nomen. Het Zuidmolukse inspraakorgaan zal gaan functioneren als algemeen adviesorgaan van de regering. De commissie Kobben-Man- touw zal worden „afgebouwd", zij mag zich uitsluitend bezighouden met de aanvankelijk gestelde taak. Volgens het Nederlands Dagblad staat in de nota dat er een regeling zal worden getroffen voor de KNIL-pensioenen van Zuidmolukse KNIL-militairen. Tot nu toe kregen ze een pensioenvervangende uitkering, nu wordt het een „zaak van recht". In de nota erkent de regering een aantal in het verleden met be trekking tot het Zuidmolukse vraagstuk ge maakte fouten. In politiek Den Haag wordt de verzekering gegeven dat de Molukse gemeenschap alle mogelijkheden tot inspraak in de uiteindelijke vormgeving van het beleid met betrekking tot het Zuidmolukse probleem zal krijgen. Dat zal gebeuren vóór de Tweede Kamer het grote debat over de Zuidmolukse problematiek zal houden. De nota wordt vandaag om commen taar gezonden aan de commissieKobben- Mantouw, het Zuidmolukse inspraakorgaan en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. üCN-debat i ITIEf (Van een onzer verslaggevers) IN HAAG De debatten vanmiddag in de Twee- Kamer over de uitbreiding van de ultra-centrifu- ifabriek in Almelo spitsten zich onder meer toe de vraag of er eventueel schadeclaims te ver achten zijn en zo ja welke omvang deze zullen tbben. Gesuggereerd is immers, dat Nederland* bij t et niet nakomen van de contractueel aangegane e tijd erplicbtingen miljoenen, mogelijk zelfs miljarden aidens schadevergoeding zal moeten betalen. :hoten dit verband werd o.m. van CDA- en WD-zijde ritische vraagtekens gesteld achter het beleid van e vorige regering. Deze heeft immers anderhalf jaar de volksvertegenwoordiging geheim gehouden, ire tijd at het heeft ingestemd met een overeenkomst die Irenco machtigt verrijkt uranium aan Brazilië te )e antwoorden van de regering en de verklaring van •premier Den Uyl waren bij het ter perse gaan van Leiden eze editie nog niet bekend, naand Iet Landelijk Energie Komitee (LEK) heeft gister- liddag overigens nog eens een klemmend beroep edaan op de Tweede Kamer om de uitbreiding van UC-fabriek in Almelo en de uraniumleveranties an Brazilië af te wijzen. Om een reeks .van redenen, raarin het gevaar van de verspreiding van kernwa- lens centraal staat, meent het comité dat de Kamer en veto moet uitspreken. nmiddels begint in Twente en de Achterhoek steeds ïeer ongerustheid te ontstaan over de plannen om het Duitse plaatsje Ahaus, dat vlak over de grens igt, een opslagplaats te bouwen voor splijtstofelemen- tn, afkomstig van kerncentrales. Een Hagenaar, drie inwoners van Monster en een inwoner van Poeldijk zijn gistermorgen in Antwerpse ziekenhuizen opgenomen - I nadat de auto waarin zij reden in de buurt van de Kennedy-tunnel in Antwerpen op een brugpijler te pletter was geslagen. HA I AI r oLlr slachtoffers zijn de 26-jarige Leen van Passen uit Monster, de 22-jarige Koos Bekscheber uit Den Haag, de 37-jarige Kees van Paaschen uit Poeldijk, de 50-jarige Leonard van Ruyven uit Monster en de 24-jarige Arend Hoogerwerf eveneens uit Monster. De auto waarmee het vijftal reisde, en dat een aanhangwagen raakte in een slip en ramde eerst een verlichtingspaal in de middenberm. DEN HAAG (ANP) Uit een in de eer ste helft van januari door het Nippo ge houden steekproef onder 938 mannen en vrouwen blijkt dat 62 procent van de ondervraagden zegt te hopen dat het kabinet-Van Agt zijn tijd volledig zal uitzitten. Tweëèn- dertig procent hoopt dat het tot af treden wordt ge- Meerderheid Nederlanders achter Van Agt dwongen en zes pro- ten aftreden en ook cent had geen me- hier had zes procent ning. geen oordeel. Het Nipo informeer de ook naar de ver wachting van de geënqeteerden. Vijf tig procent zei te verwachten dat het kabinet zal kunnen aanblijven tot de volgende kamerver kiezingen, 44 pro cent verwacht dat het eerder zal moe- Van de meerderheid (62 procent) die hoopt dat Van Agt een blijvertje zal blijken, verwacht 71 procent dat dat zal lukken. Van de 32 procent die hoopt dat het kabinet zal vallen, verwacht 84 procent dat dat zal gebeuren. OTTAWA (Rtr) Onder zoekteams van de Verenig de Staten en Canada hebben geen sporen gevonden van radio-actieve neerslag, af komstig van de door kerne nergie aangedreven Russi sche spionagesatelliet die dinsdag in de dampkring boven noordelijk Canada te recht kwam en verbrandde. De satellier had 45 kilo van het gevaarlijke uranium 235 aan boord. Canadese en Amerikaanse func tionarissen hebben verklaard dat de kans vrij gering is dat radio-actieve wrakstukken de aarde zullen bereiken. Maar vol gens prof. Heinz Kaminski, di recteur van het ruimtewaarne- mingsinstituut in het Duitse Bo- chum, heeft de defecte Kosmos 954 in de hogere lagen van de atmosfeer een grote radio-actie ve wolk van 350 kilometer leng te achtergelaten, die over een paar weken radio-actieve neer slag op aarde kan veroorzaken. Dit kan gebeuren op elk deel van het aardappervlak tussen de evenaar en de 52ste breedte graad. Het instituut waarschuw de ervoor de gevolgen van het ongeluk te bagatelliseren. Cana da heeft aangekondigd de stra tosfeer te gaan onderzoeken. In Washington maakte het mi nisterie van buitenlandse zaken bekend dat een U-2 verken ningsvliegtuig (dat grote hoog ten kan bereiken) tijdens vlucht en door het betrokken gebied geen aanwijzingen hebben ge vonden voor radio-actieve stra ling. Gisteren werden nieuwe vluchten uitgevoerd langs het spoor dat de satelliet door de dampkring had gevolgd. Volgens een Canadese rege ringswoordvoerder is ook een minutieus grondonderzoek uit gevoerd rond het stadje Yellów- knife, aan de rand van het Gro te Slavenmeer, waar de bran dende brokstukken van de Kos mos dinsdagochtend aan de he mel zijn ontdekt Yellowknife is na het onderzoek „schoon" ver klaard. Canada probeert van Moskou nadere informatie te krijgen over de satelliet om het zoeken naar radio-activiteit te vergemakkelijken. Moskou heeft toegezegd deze te zullen geven. BRUSSEL (AP) Opnieuw heeft een politieke orga nisatie zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoe ring van de Belgische baron Empain in Parijs: het „proletarische revolutionaire front". Het Belgische persbureau Belga werd in Brussel althans door iemand opgebeld, die zei deze organisatie te verte genwoordigen. Hij zei ook dat zijn organisatie bereid was de bewijzen te leveren, dat Empain in hun lijke collega Irmgard Möller, die destijds in de misten in Frankrijk en België gearresteerd zouden handen was. Stammheimgevangenis een mislukte zelfmoordpoging worden, „anders zullen wij hen onschadelijk maken". De man eiste de vrijlating van de onlangs, door zou hebben gedaan. Hij eiste ook nog losgeld, maar Volgens Belga sprak de man gebrekkig Frans met Frankrijk aan West-Duitsland uitgeleverde advokaat zei niet hoeveel. „De maatregelen rond het losgeld Duitse woorden er tussendoor en hij besloot zijn Klaus Croissant, een van de verdedigers van de leden zullen u worden toegezonden", zei hij. Tenslotte ver- verhaal met „Danke vielmals..." van de Baader Meinhofgroep, Rolf Pohle, een gevan- langde hij dat alle journalisten en politiemensen hun Intussen is de Franse politie nog geen steek opgescho- gen lid van de Baader Meinhofgroep en diens vrouwe- zoekacties moesten staken en dat alle rechtse extre- ten met het onderzoek naar de ontvoering, ondanks deomvangrijke grens- en andere bewakingen. ire tijd op-tien orreke uit Deventer bezet op het genblik de eerste plaats met het td „Glaasje op. laat je rijden" *n papegaai uit Artis kelderde an de tweede naar de achtste tea(s met „Wat eten we vandaag? looie kool". We zijn benieuwd naar de volgen- te papegaaien-hit Papegaai verslaat beo Dordrecht (ANP) Lorreke. de grijze roodstaartpapegaai van kunstschilder Meijer uit Deven ter staat nummer één op de top-tien van pratende en zingen de vogels. Lorreke vertolkte Glaasje op. laat je rijden" en onttroonde prompt middenbeo Avidame van Avifauna uit Alp hen aid Rijn, die een half jaar geleden de jury versteld deed staan met de vraag: „Goeie, morgen, heb je goed geslapen?" Half jaar voor brandstichter uit Lisse LISSE/HAARLEM - De presi dent van de Haarlemse Recht bank heeft vanmorgen een 24- jarige Lissese automonteur ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar voor het stich ten van brand in een Lissese basisschool. Voor een poging tot brandstichting in een benzine pompstation werd de brand stichter ontslagen van rechts vervolging, wegens gebrek aan bewijs. Ook werd de automon teur de rijbevoegdheid ontzegt voor een periode van twee jaar. In zijn vonnis betrok de recht bank de identiteitsproblemen van de jeugdige brandstichter en zijn alcoholverslaving. De of ficier van justitie had een vrij heidsstraf van een iaar peëist e0°V* Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Thans is er in Leiden een uitsteken-' de gelegenheid om aan al uw tapijt- wensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten pro fiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandio ze hoeveelhied wollen en nyiontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen Ondanks de zeer lage prijzen volle dige fabrieksgarantie vn 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. assorti ment. Nylon vilttegel 40x40 zelfkle vend 0.89. Dikke hoogpolige tapijt tegels. los te leggen, per stuk 6.90. Vintf op vilt 200 cm. breed 8.95. Nylon vilt 2 m. breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29.50 p.str. m. Pr. fraai gedessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59.- per m. 100% wollen ber ber 400 cm. breed vanaf 99,- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig ta pijt speciale prijs 139.- p. m. 400 cm. breed. Verder huiskamertapijten v.a. 34.90. 39.90, 49.90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm. breed 72.50 p.m. Deze sublieme verkoop fabriekspar- tij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 27 januari van 14.00 tot 18.00 uur an zaterdag 28 januari van 10.00 tot 17.00 uur In de RON- NIEHAL, gelegen naast Oer - Groenoordhal. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen Tel. 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89.' Tel. 04120-22006. DEN HAAG (ANP) Fruittelers, champignontelers, importeurs van groenten en fruit en eigenlijk ook de consument van groenten en fruit hoeven over het afgelopen jaar niet ontevreden te zijn. De telers van groente onder glas en in de volle grond, de verwerkende industrie, de export en de binnenlandse handel hebben echter matig, een aantal bedrijven zelfs een slecht jaar gehad. Dat bleek gisteren tijdens de eerste vergadering van dit jaar van het produktschap voor groente en fruit. Een schrale troost voor de tuinders waren de woorden van de voorzitter dat de tuinbouw er al lang mee heeft leren leven dat vette en magere jaren elkaar afwisselen. Het afgelopen jaar was wat de prijzen betreft tegengesteld aan 1976. In het droogtejaar 1976 golden er hoge groente- en lage fruitprijzen; vorig jaar waren de groenteprijzen laag en de fruitprij- zen hoog. De veilingomzetten zijn vorig jaar in totaal wat gestegen, maar dat kwam volledig ten goede aan de fruittelers. De omzetten in groenten liepen terug van 1583 miljoen tot 1557 miljoen gulden. Van de aanvoer van glasgroenten vooral komkommers en sla, bl^ef 3.5 procent onverkocht. Ambtenaren 1 mei vrij DEN HAAG (ANP) Het rijk- vierd omdat die datum dit jaar spersoneel zal op maandag 1 °P een zondag vind. Ook de mei vrijaf hebben. Dit in ver- ambtenaren die werkzaam zijn band met de viering van Konin- bij provincie en gemeente zul- ginnedag op 1 mei. Koninginne- 'en in het algemeen op 1 mei wnrHt niet nn 30 april re- vrij hebben. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats. Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1