Irnst Happel Experimenteert et aanvalslinie an Oranj Frankrijk bepaald niet kansloos' Ik weet dat ik fouten heb gemaakt ELIJKS &teSto9C,Wss JOHNNY REP: Limieten voor Europese atletiekkampioenschappen Kloosterboer niet mee naar EK Oslo 99 gin, PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1978 Ernst Happel schitterde gisteren afwezigheid in Alkmaar. De bondscoach van Nederlands elftal vond het kennelijk niet lig zijn vrije dag op te offeren voor de perscon- •ntie, die AZ '67 in nauwe samenwerking met KNVB belegde aan de vooravond van het oefenduel van Oranje op weg naar de .idronde van het wereldkampioenschap voetbal Argentinië. Nederland komt morgenavond in t veld tegen een elftal, samengesteld uit in ons ld voetballende buitenlanders, frontlinie van het Nederlands elftal wordt arbij gevormd door René van de Kerkhof, John- Rep en Pierre Vermeulen. Opvallend is vooral t Happel beide rechterspitsen Rep en Van de rkhof in de basisopstelling heeft geposteerd, de kans dat Johan Cruyff alsnog overstag gaat eds kleiner wordt, waardoor ook Happel er mee iet leren leven dat Cruyff er in Argentinië niet zal zijn, zal Happel andere maatregelen moeten ffen. Nog altijd gaat zijn voorkeur uit naar een 4—2 concept met Van de Kerkhof of Rep op hts en Rensenbrink (nu niet beschikbaar) op al cs. Maar niettemin mist Oranje een speler van type Cruyff die vanuit het niets ineens in de ts op kan duiken. Van Hanegem is daar de chikte man niet meer voor, Neeskens is in zijn ensieve daden niet constant genoeg en ook Wim f isen mist voor deze rol de nodige kwaliteiten. 1 ff ardoor blijft slechts Willy van de Kerkhof over ■^^■fook hij kan moeilijk de ideale voetballer ge- and worden voor die centrumpost. rist Happel wil daardoor het duel tegen de tenlanders gebruiken om eens te onderzoeken hoeverre René van de Kerkhof en Johnny Rep men het uitgedachte concept inpasbaar zijn. ie de Vroet, woordvoerder voor Ernst Happel voor de eveneens afwezige Jan Zwartkruis: it experiment verdient een kans. Als typische ;pits hebben we altijd Kees Kist nog t de hand. Weliswaar behoort hij nu niet tot de selectie van zestien spelers, maar nij siaat wel op de lijst van veertig kandidaten". Alhoewel Ernst Happel er door zijn absentie blijk van gaf het komende oefenduel nu ook weer niet al te serieus te nemen, belooft het morgenavond wel degelijk een interessant schouwspel te worden. Temeer omdat Barry Hughes, de oefenmeester van de „gastarbeiders", een aanval heeft geformeerd met Thoresen (FC Twente), Clarke (Sparta) en Best (Feyenoord). Een typisch „Engelse" voorhoe de en met het oog op het WK-duel in juni tegen Schotland een verstandige beslissing van Hughes. Hijzelf: „Nederland zou eerst tegen Griekenland spelen. Nu dat niet doorgaat, vormt dit de eerste testwedstrijd voor het nationale elftal. Ik ben ervan overtuigd dat het een serieuze aangelegen heid wordt. Ook van onze kant, want ik ben niet van plan af te gaan als een gieter. Dit duel heeft alleen maar waarde indien er hard aan getrokken wordt. Pas dan is er sprake van een nuttige voorbereiding". ROB HARTOG De opstellingen voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen de ploeg van de buiten landse profs in de nationale competitie: Nederlands elftal: Schrijvers (Ajax); Suurbier (Schalke '04), Krol (Ajax), Rijsbergen (Feyenoord), Hovenkamp (AZ '67); Willy van de Kerkhof (PSV), Jansen (Feyenoord), Van Hanegem (AZ '67); René van de Kerkhof (PSV), Rep (Bastia), Vermeulen (Roda JC). Wisselspelers: Jongbloed (Rode JC), Brandts (PSV), Metgod en Peters (AZ *67), Ling (Ajax). Buitenlanders: Meskovic (AZ *67); Webb (MW), Budisic (NAC), Mitrovic (FC Vlaardingen), Surau (NEC); Kreuz (Feyenoord), Lees (Roda JC), Ny- gaard (AZ '67); Thoresen (FC Twente), Clarke (Sparta), Kurcinac (FC VW) of Best (Feyenoord). Wisselspelers: Istatov (FC Utrecht), Deacy (PSV), Albertsen (Den Haag), Kolding (Roda JC(, Kurci nac of Best. ef en wedstrijden tegen Tunesië en Oostenrijk n onze sportredactie) Binnen een week hoopt Herman ifoer, bet WK-bestuurlid belast met de orga stic rond de oefenwedstrijden van bet Neder- elftal, een definitieve afspraak te hebben iakt met Tunesië. Na de loting van Buenos beeft Jan Huybregts, secretaris betaald |ttbal, al een voorlopig afspraak met Tunesië kt voor een interland op 5 april In Tunis, ncieel is de interland echter nog niet bele- Oranje speelt op woensdag 22 april mogelijk een interland tegen Oostenrijk. Dat zou dan in Wenen moeten gebeuren. Volgende week zullen Herman Choufoer (namens de KNVB) en Max Merkel (namens de Oostenrijkse voetbalbond) om de tafel gaan zitten om te proberen tot een vaste afspraak te komen. Oostenrijk-Nederland vormt een onder deel van een landelijke sportweek in Oostenrijk, dat althans is de bedoeling van de Oostenrijkse voetbalbond. Voorverkoop De voorverkoop van plaatskaarten verloopt nog altijd bedroevend slecht Ook na de loting is er beslist nog geen run ontstaan op de beschikbare toe gangsbewijzen. Alleen de wedstrijden van gastheer Argentinië, de openings wedstrijd op 1 juni tussen West Duits land en Polen en de finale zijn uitver kocht. Van de 150.000 kaarten voor de drie wedstrijden in Mendoza zijn er tot nu toe nog geen vijfduizend van de hand gedaan. De kans, dat Neder-1 land in half lege stadions moet spelen, is derhalve niet gering. wek Argentina'78 Charles Corver vertegenwoordigt Ne derland in juni in Argentinië bij het WK-voetbal voor wat betreft het scheidsrechters-korps. Mogelijk be sluit de FIFA de komende weken nog een tweede Nederlandse arbiter aan te wijzen voor het eindtoernooi. Frans Derks en Jan Keizer zijn de voor naamste kandidaten. Aanvangstijden Het Nederlands elftal speelt in de eerste ronde van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap niet alleen in een vast stadion, maar heeft ook een vast aanvangstijdstip. De drie duels die Oranje in Mendoza tegen Peru, Iran en Schotland speelt, begin nen allemaal om kwart voor tien 's avonds Nederlandse tijd. Spanje oefent Ter voorbereiding op het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië speelt het Spaanse elftal onder leiding van trainer Kubala binnenkort vier interlandwedstrijden. Morgenavond wordt in Madrid tegen Italië gespeeld op 26 april komt Mexico voor een oefenpartij in Spanje op bezoek en op 24 mei is in Montevideo Uruguay- Spanje. De vierde tegenstander wordt Noorwegen of Tsjecho-Slowakije. Supporters Slechts maximaal duizend fans zullen het Nederlands elftal komende zomer op hun trip naar Argentinië vergezel len. West Duitsland kan op aanmerke lijk meer steun in den vreemde reke nen: nu al hebben ruim vierduizend aanhangers geboekt voor een reis naar Zuid-Amerika. Ook Schotland is erg fanatiek: tenminste vijfduizend supporters vertrekken eind mei rich ting Mendoza. Alhoewel Jóhnny Rep al twee seizoenen niet meer in Neder land voetbalt omdat hij koos voor het „grote geld" (eerst bij het Spaanse Valencia en nu in Frankrijk bij Bastia), keert zijn naam toch regelma tig terug in de nationale kran tenkolommen. Rep dankt deze belangstelling zeker niet in de laatste plaats aan de succes sen van zijn nieuwe Corsi- caanse werkgever in het toer nooi om de UEFA Cup, waar in Bastia inmiddels gevorderd is tot de kwartfinales. Met deze Johnny Rep, morgen avond in Alkmaar centrum spits in Oranje tijdens de oe fenwedstrijd tegen in Neder land spelende buitenlanders, praten we deze week in onze speciale WK-rubriek. Rep's vi sie op het Franse voetbal, voor het eerst sinds twaalf jaar weer bij de eindronde van het wereldkampioen schap present, staat hierbij centraal. „Eerst nog even terug naar de loting in Buenos Aires. Ook jij bent onget wijfeld tevreden?" Rep: „Natuurlijk. Nederland heeft een goede kans de kwartfinales te berei ken. We hebben tamelijk eenvoudige tegenstanders geloot. Normaal gespro ken eindigt Nederland als eerste of tweede in groep 4. Voldoende in elk geval om over te gaan naar de volgen de ronde." „De Fransen hebben het een stuk minder goed getroffen." Rep: „Slechter was bijna niet moge lijk. Argentinië is in eigen land na tuurlijk sterk en ook Italië en Honga rije zijn erg zware tegenstanders. Toch is Frankrijk allerminst kansloos. Er wordt in Frankrijk goed gevoet bald. Snelheid en techniek staan op hoog peil. Frankrijk mag dan ook niet worden onderschat, dit elftal zou best eens voor een verrassing kunnen gaan zorgen." „Toch opmerkelijk, die opmars van het Franse voetbal. Nog maar enkele jaren geleden was het clubvoetbal er doodziek, om over het nationale elftal maar te zwijgen." Rep: „Bij de clubs wordt er door de leiding op gehamerd dat er frank en vrij gespeeld dient te worden. Fransen houden niet van eindeloos tactisch geschuif. De mensen willen genieten van spektakel en van goede staaltjes voetbal. Bij ons wordt er lekker aan gerommeld, in positieve betekenis wel te verstaan. Alleen het nationale elftal gaat geordender te werk. En juist dat maakt het team zo sterk, want tech niek en tactiek worden goed gecombi neerd, zonder dat het een het ander overheerst" „Terug naar jou en het Nederlands Rep. „Ik hoop er bij te zijn. Ik vond het echt rot dat ik niet geselecteerd was voor de laatste interland tegen België. Zelf wist ik ook wel dat ik in Noord-Ierland voordien slecht ge speeld had. maar dat ik zo maar uit de selectie zou worden gezet, dat kwam toch wel even hard aan. Geluk kig ben ik er nu weer bij. En als het aan mij ligt, blijft dat ook zo tot aan Argentinië. Happel en Zwartkruis hoe ven van mij geen bedankbrief te ver wachten." Thuisblijvers Hebben in Nederland Jan van Heve- genoeg te zijn om gedurende het eind Cruyff, Ruud Geels en Eddy Treytel toernooi optimaal te kunnen functio- Niet alleen Ernst Happel heeft met voor de Argentijnse eer bedankt, in neren en voorts omdat hij zijn vrouw thuisblijvers te maken. Ook de Franse Frankrijk wil Sege Chiesa een veel- en twee kinderen niet een volle maand coach Hidalgo kent deze problemen, vuldig scorende spits niet mee. Dit alleen in Frankrijk achter wenst te ren, Willy van der Kuylen, Johan omdat hij vreest lichamelijk niet sterk laten. sten Nygaard sede van rechts deze foto) moet morgenavond in maar tijdens de enwedstri|d van Nederlands eif- s da opnemen tegen ier 1 'eam va" in o°s nd spelende bui- nlanders opne- Bn met enkele van i ploeggenoten AZ 67 Van links ar rechts John etgod. Hugo Ho- nkamp. Ruud rol. Jan Peters, nsten Nygaard en van Hanegem. 99 tarlift begint finaleronde ïgen Tsjechen (Van onze sportredactie) EN HAAG Gisteren is het edstrijdrooster samengesteld oor de eindronde van het toer- ooi om de Europese volleybal- 'sr voor landskampioenen, van vrijdag 17 tot en met idag 19 februari in de Zwit- stad Basel wordt gehou- Hieraan wordt ook deelge-, len door de Nederlandse ti- loudef Star lift/Blokkeer uit iwijk, in de finalepoule ge ien dankzij overwinningen achtereenvolgens de West- Itse kampioen Hamburger en de Spaanse titelhouder Madrid. formatie van trainer/coach ;rre Mathieu begint vrijdag- d de wedstrijdenreeks te- de Tsjechische kampioen i Odolena Voda. 'sZater- igs moet worden aangetreden [en Plomien Milowice uit Po- i, terwijl zondagmiddag de rurkse ploeg van Boronkay Is- lanboel als tegenstander fun geert BIRMINGHAM Aston Villa, at uitkomt in de eerste divisie ii de Engelse competitie en in derde ronde van het toernooi 1 de UEFA Cup tegen Barce- ona speelt, heeft gisteren voor één miljoen gulden de >chotse international Tommy art <raig van Newcastle United "^^F^Benomen. (Van onze sportredactie) ZWOLLE De sectie wedstrijdsport van de Koninklijke Atletiek Unie heeft in overleg met de vakgroeptrainers een aantal criteria en limie ten opgesteld voor de Europese atletiekkampioen schappen, die in augustus en september worden gehouden in Praag. De limieten zijn één van de criteria, terwijl verder wordt gekeken naar prestaties op grote wedstrij den. De vorm in de periode juli-augustus is daarbij ook van belang. Een heel sterke prestatie in het begin van het seizoen zal dan zeker nog een keer bevestigd moeten worden. Andere criteria van uitzending naar Praag kunnen zijn: een opgaande lijn in prestatie en de toekomstvisie op de kandi daat. Zo zal een sterke junior eventueel in Praag veel ervaring op kunnen doen voor andere grote evenementen. Na afloop van de tweede dag van de Nederlandse kampioenschapppen die van 4 tot 6 augustus in Groningen worden gehouden, zal de selectie be kend worden gemaakt. Sectie-voorzitter Joop Wa terreus deelde ook nog mee dat prestaties, ge maakt onder bijzonder slechte omstandigheden, waarbij wel andere topatleten worden verslagen, tot een selectie kunnen doen besluiten. De limieten zijn: dames: 100 meter: 11.6-11.8; 200 meter: 23.08-24.04 400 meter: 53.6; 800 meter: 800 meter: 2.05.0; 1500 meter: 4.14.0; 30:00 meter: 9.20; 100 meter horden: 13.5-13.74; 400 meter horden: 61.0-61.14; hoog: 1.85; ver: 6.35; kogel: 17.50; discus:' 56.00; speer: 55.00; vijfkamp: 4.240-4.200 punten. Heren: 100 meter: 10.3-10.54; 200 meter: 21.0-21.24; 400 meter: 46.8-46.94; 800. meter: 1.47.5; 1500 meter: 3.40.6; 5000 meter: 13.45.0; 10 kilometer: 28.50.0; 110 meter horden: 14.0-114.24; 400 meter horden: 51.0- 51.14; steeple: 8.35.0; hoog: 2.18; ver: 7.75; Pols- hoog: 5.25; kogel: 19.00; discus: 60.00; speer: 80.00; kogel slingeren: 69.00; tienkamp: 7.600-7.500 pun ten: Hinkstapsprong: 16.30; marathon: plusminus 2 uur 17 minuten. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Tjaart Kloosterboer laat het komend weekeinde bij de Europese schaatskam pioenschappen in Oslo verstek gaan. „Het heeft geen enkele zin voor mij om naar Noorwegen te gaan, want ik zou toch niet eerder dan vrijdag avond laat kunnen komen en zondag weer op tijd moeten vertrekken. Om die reden heb ik de eindverantwoordelijkheid eerder ook al aan Eg- bert van 't Oever overgedaan". De opvolger van Leen Pfrommer slaagde er niet in de medewerking van het CIOS in Heerenveen, waar hij docent is, te krijgen om zich gedurende de wintermaanden grotendeels voor het schaatsen vrij te maken. Tjaart Kloosterboer zal wel mee gaan naar de wereldkampioenschappen, die op 25 en 26 februari in Gotenburg worden gehouden. OPNIEUW BENOEMDE BASKETBALCOACH JAN JANBROERS: DEN HAAG De herbenoe ming van Jan Janbroers als coach van het nationale basket balteam heeft nogai wat, ver wachte, emoties losgemaakt. Immers, tijdens de Europese ti telstrijd vorig jaar in België verklaarden acht spelers open lijk dat Janbroers niet deugde en maar moest verdwijnen. De bond trok zich daar weinig van aan en benoemde Janbroers vo rige week opnieuw tot de ver antwoordelijke man. Een „bela den" beslissing, die een felle reactie tot gevolg had van Kees Akerboom, Harry Kip en Jan Dekker. Zij bleven bij hun be sluit niet meer onder Janbroers te willen spelen. De overigen kunnen inmiddels al in het rij tje van de twijfelaars worden geplaatst. „Het coachen van de Nederlandse ploeg is nu een maal een conflictplaats", stelt Janbroers vast. „Maar daar trek ik me niets van aan. Ik ben niet zo onder de indruk van die acht mensen, van wie ik, maar ook een ander er zeker vijf toch niet meer zou selecteren. Na tuurlijk raak je wel een beetje achter als spelers, die je er wel graag bij hebt, weigeren. Maar vrijwel niet één coach heeft de spelers, die hij graag wil heb ben". Het is geen rancune van de in België wonende coach. „Na het voor-Olympisch toernooi van Hamilton moesten er in ieder geval twee dingen veranderen. De verjonging moest worden doorgevoerd en spelers moesten worden geselecteerd, die een plaats verdienden, die ze bij Bill Sheridan niet kregen. Sheridan heeft het zonder meer goed ge daan, maar zijn keuze van spe lers was begrijpelijk. Hij was nu eenmaal ook clubcoach en werkte graag met veel spelers, die hij goed kende. Ik had en heb geen clubmoot om op terug te vallen". „Ook weet ik, dat ik een paar fouten heb gemaakt. Ik ben de conflictsituatie met de spelers zoveel mogelijk uit de weg ge gaan in de hoop het uiteindelij ke doel prestaties te kun nen bereiken. Voortaan zal ik, als er iets sluimert, er meteen ©ver gaan praten. Daarnaast Jan Janbroers (rechts) feliciteert Kees Akerboom nadat Nederland vorig jaar Europees B-kampioen was geworden. Ook toen keken de twee al langs elkaar heen... heb ik te weinig mijn stempel gedrukt op het spel. Ik heb erg veel aan de spelers overgelaten. Dat is door hen echter vertaald als zou er geen spelconcept zijn. Onzin. Het gekke, tegenstrijdige is echter dat ze vrij willen zijn, maar:tegelijkertijd wel behoefte hebben aan veel richtlijnen. Ik zal nu dus moeten zorgen voor veel bewegingsafspraken. Ik moet voorkomen, dat ik mezelf weer slecht verkoop als spelken- ner". Li mme, Hagens, Van de Lage- mVat en Kragtwijk hebben in het rumoer rond de persoon van Janbroers gezegd, dat ze wel met hem willen werken, maar dat het toch beter is, dat hij geen coach meer is. „Het toeval wil", zegt Janbroers, „dat ik juist die vier er beslist wel bij wil hebben met het oog op de opbouw". „We hebben een zogenaamd tweejarenplan tot Moskou (Olympische Spelen 1980), dat we moeten realiseren met hoofdzakelijk jonge spelers. Ik werk daar graag mee, ze zijn erg gemotiveerd en ik heb nu al zeker twintig namen van spe lers, die ik wil selecteren. Het enig.-» probleem is dat ze soms te jong' zijn en met studie zitten. Maar er zijn erg grote talenten bij, (bijvoorbeeld Jelle Esveld van Radio Musette), die beter zijn dan sommige ouderen, die nu in de nationale ploeg zitten. Met hen kunnen we het gemis van Kees Akerboom, die wel op mijn lijstje stond (Harry Kip onder andere niet) goedmaken. Dat neemt niet weg, dat het bereiken van Moskou een zware opgave is, maar beslist niet on mogelijk. Als we het niet halen, ook afhankelijk van de manier waarop, zal ik dat beslist niet als een persoonlijke nederlaag ervaren". Jan Janbroers heeft inmiddels al lang afstand genomen van alle problemen, die onder hem zijn gerezen. „Je likt even je wonden, maar je krijgt hoe lan ger hoe meer eelt op je ziel. Het wisselen van spelers is daar een prachtig.voorbeeld van. Ik kan talloze redenen hebben iemand eruit te halen en tot in het oneindige toe de betrokken man uitleggen dat het geen afgang voor hem is. Toch zijn er altijd weer spelers, die dat toch als een afgang ervaren. Op den duur word je daar ongevoelig voor. Je moet uiteindelijk niet aan basketbal en zeker niet aan topbasketbal gaan doen als je er niet tegen kunt. Voor ouderen is het vaak helemaal een pro bleem, maar je weet pas of een jongere het kan als je hem hebt ingezet. Ik hoop dat ik die soms enge sfeer eindelijk kan door breken en de spelers meer ver trouwen en zekerheid geven. We moeten tenslotte op eigen kracht terugkomen". Daarbij speelt de voorbereiding een belangrijke rol. In het (re cente) verleden heeft het daar nogal eens aan ontbroken. „We leken soms wel zigeuners. Elke dag speelden we in een andere plaats. Dan telde ik de koffers, vervoer) dat het er zes waren (iedereen kwam met eigen ver voer en wist dat we in ieder geval konden spelen. Er zullen goede afspraken moeten komen over de voorbereiding, oefen wedstrijden en vrije tijd. Dan voorkom je ook zoveel mogelijk nieuwe problemen. Al lijkt het wel", verzucht Jabroers, „dat conflicten inherent zijn aan het basketbal". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11