Nieuw soort verwarming: elektrisch ondertapijt Mitsubishi Sigma nu ook als stationwagen Komst oudste „nieuw kindje" valt vaak bitter tegen Cavalier 1600, goede Vauxhall- aanwinst GROOTBLOEMIGE ANJER ARBEIDS INTENSIEF PRODUKT ^.\y. 4; t "TV De voorwielophanging is samengesteld uit twee draagarmen per wiel met schroefveren voor de vering en telescopi- sche schokbrekers voor de demping. Achter een starre as, op dezelfde wijze geveerd en gedempt. De besturing is indirekt, maar wel precies. Het totale stuurkarakter kan als neutraal worden aangemerkt. De automatische transmissie doet haar werk naar behoren. Drie trappen zijn beschikbaar die vloeiend in elkaar over gaan. Het interieur ziet er zeer verzorgd uit. Een overzichtelijk instrumentarium met duidelijk afleesbare instrumenten. Goede stoelen waarvan de leuning in vele standen verstelbaar is. Achterin voldoen de hoofd- en beenruimte. Stoffen bekle ding, goede verwarming en ventilatie. Ruime kofferruimte met daarin rechtop het reservewiel. Over het uiterlijk kan men twisten. Het sprak ons wel aan. En dat „het" slaat dan op de neus die de Cavalier toch wel een heel apart cachet geeft. Men rijdt - ondanks het feit dat er technisch geen verschil is - duidelijk in een andere auto dan in een Ascona. Wie mocht menen dat de Cavalier uitslui tend in Engeland wordt gemaakt heeft het mis. Het model wordt in Antwerpen op dezelfde lijn als de Ascona's geas sembleerd. Vandaar dat er kwalitatief geen verschil is. Ook niet in de afwerk ing. De Cavalier is te koop in een sedan- en in een coupé-uitvoering. De prijs van deze vierdeurs automaat is 17.547 gulden. Zonder automatische transmissie is de prijs 15.895 gulden. BINNENLAND Tekst: Tiny Francis rrs r V-a* V V' De anjer of „Dianthus Caryophyllus" heeft het aardige trekje om de ingewijde te laten weten of ze aan haar verouderings proces toe is. Alle anjers hebben de neiging onVte krimpen. Daaraan vooraf gaat echter een slapper worden van de groene bloemkelk onder de bloembladen, die als de anjer jong en veerkrachtig is, stevig moet aanvoelen. Een voorzich tig kneepje bij aankoop in de bloemkelk is misschien wel geniepig maar wel verstandig. Even een kleine controle en men weet of men korter of langer iets aan de bloem heeft. Thuis moeten de stelen met een scherp mesje worden afgesneden, zodat de vaatbundels door bot gehak niet worden dichtgeknepen. Anjer krystal aan het water toevoegen. De eerste kweek van de „Dianthus Caryophyllus" vond plaats in Amerika. Ze was toen rood en kreeg de naam „Red Sim". Door aanhoudend kruisen is men erin geslaagd de anjer bijna alle kleuren van de regenboog te geven. Tegenwoordig worden cr inplaats van grootbloemige anjers veel trosvormi ge verkocht. Deze zijn levendiger, eleganter in een vaas te schikken; doordat ze in knop kunnen worden aangeschaft; maken de mensen zelf mee dat de bloemen uitkomen. Bovendien zijn ze goedkoper! De grote anjer is een arbeidsin tensief product. Ze moeten „geplozen" worden, dit is alle zijknopjes en uitlopers in de gaten gehouden en tijdig afgebroken worden. De trosvorming is namelijk haar oor spronkelijke bloei; de natuur laat zich wel tot op zekere hoogte dwingen, maar soms heeft ze maling en komt de ware aard boven. Trosvormige anjers zijn een massa-artikel, overal verkrijg baar en makkelijk als bos te vervoeren omdat ze in cellofaan verpakt rustig in de boodschappentas meegaan zonder kans op beschadiging. Ook de kweker maakt gebruik van dit niéuwe verpakkingssysteem. De meeste bloemen komen, machinaal door een cellofaan jasje omwonden bij de bloemist aan. Grootbloemige anjer ca. 1,50 per stuk; hos trosvormige anjers van 3,95 tot 5,95. Maar alle waar is naar zijn geld. Het aantal Nederlanders dat in de vijfti ger en zestiger jaren voorkeur had voor een auto van Britse makelij was relatief aanzienlijk groter dan nu. Austin Morris, Ford Anglia (Torino), Jaguar, Rover, Triumph, Hillman, Sunbeam en (vooral) Vauxhall lagen redelijk in de markt en voor merken als Wolseley en Riley be stond in ons land ook nog wel enige belangstelling. De Britse merken raak ten mede als gevolg van allerlei interne strubbelingen (stakingen) daarna echter wat in de versukkeling. Daar kwam nog bij dat de Japanse merken steeds vastere voet op Nederlandse bodem kregen. En de Westduitse en Franse merken lieten uiteraard de kansen niet onbenut die de weinig slagvaardige Britten boden. Kor tom het marktaandeel van de Britse merken liep zienderogen terug. De laatste vier, vijf jaar zijn de Britten, vooral nadat bij Leyland een zeer drasti sche reorganisatie was doorgevoerd, druk bezig het verloren gegane terrein te heroveren. Niet alleen Leyland doet daar toe verwoede pogingen ook Auxhall, de Britse poot van General Motors, het Amerikaanse concern dat via zijn West duitse dochter zo veel Opeis op de West- europese wegen brengt. Vauxhall bracht de afgelopen jaren af ten toe een nieuw model op de markt, dat toch niet dat succes had dat marke ting jongens hadden voorspeld. Op „hoog niveau" werd toen het plan bedacht om de Vauxhall-produkten ongeveer net zo te maken als de Opeis die wel succes hadden. De Vauxhall Chevette was het produkt van dit denkwerk want de Che vette is vrijwel gelijk aan de Kadett-City. Nu is er dan de Cavalier, een auto die behalve de voorsteven gelijk is aan de Ascona. De Cavalier is leverbaar met drie typen motoren; 1300, 1600 en 2000 cc. Met en zonder automatische transmis sie. Een welkome aanvulling voor de Vauxhall-dealers. Onderwerp van deze rubriek is ditmaal de Cavalier 1600 met automatische trans missie. Een auto die gezien het vele com fort dat hij in huis heeft zonder enige twijfel meer kopers zou trekken als meer mensen er belangstelling voor zouden tónen. Overigens groeit die belangstel ling, want de Cavalier heeft vooral door zijn aparte neus toch wel iets aparts. General Motors stelde Vauxhall dezelfde krachtbron(nen) ter beschikking die al jaren goede diensten bewijst in de Asco- na-modellen. De prestaties komen neer op een topsnelheid van 140 km. per uur en een acceleratie van 11 seconden van 0 tot 80 km. per uur. Rijdt men met de Cavalier zo rond de 110 km. per uur dan heeft de 75 DIN pk sterke motor nog voldoende over om te versnellen. Het verbruik blijft binnen zeer redelijke gren zen. Bij een constante snelheid van 100 km^ per uur kwamen wij uit op 1 11,5, niet'slecht voor een 1,6 liter. Ander opval lend aspect is de soepele vering en het geluidarme niveau van de motor. Twee componenten die het rijden in de Cava lier alleen maar veraangenamen. Verder schijfremmen voor, en trommelremmen achter. Een kleuter van een jaar of vier kan zich enonn in de kuif gepikt voelen als hij opeens wordt gezegend met een broertje of een zusje. De komst van „het nieuwe kindje" valt de oudste vaak bitter tegen. Hij heeft 't er erg moeilijk mee, hoewel - naar men aanne men - hij al lang tevoren op de hoogte was van de gezinsuitbreiding en het ook leuk vond. De realiteit is echter een ontnuchtering. De oudste, voorheen, enige Benjamin, heeft zich wonderen voorgesteld van een broertje of zus je, waarmee hij spelen kan. Maar de confronta tie met de nieuwe rose wieg, waarin het snoezig babietje dat hem onschuldig wordt aangeprezen met een juichend: „en dit is nu het nieuwe kindje" wil nog wel eens een flinke kater opleveren. Bovendien had hij zich de nieuwe toestand anders voorgesteld. Hij wist niet dat hij zo'n groot deel van het geliefde wezen, zijn moeder, moest afstaan aan de nieuweling. Ze houdt zich intensief bezig met voeden, wassen, wegen en verschonen. Waar hij vroeger alleen met haar ging wandelen, gaat baby in de wagen mee. Hij moet delen. Een kleuter heeft zijn moeder bitter nodig. Bij primitieve volken wordt hij soms tot zijn derde jaar nog op de rug in een slendang meegedragen. Niet alleen om het gemak, maar uit inhütieve gevoelsre denen dat het kind in zijn eerste levensjaren enorme be hoefte heeft aan moeders aan wezigheid en aandacht De reactie van de oudste op de geboorte van een nummer twee hangt in niet geringe ma te af van zijn karakter. Som mige kleintjes hebben er abso luut geen moeite mee, dat een nieuwe baby aan moeders hart is komen kloppen, anderen zit ten stilletjes een frustatie op te bouwen, die uitmondt in een knagende jaloezie of zelfs agressie. In een gezin dat ik ken gooide het oudste (voor heen enige) kind (4) stiekum steeds een handvol zand in de kinderwagen, waarin zijn 2 maanden oude zusje in de tuin lag. Een meisje van vijf sloot het babyzusje met zichzelf op in de slaapkamer van de ou ders waar de wieg stond en begon een voor een dekentjes en lakentjes van de zuigeling af te rukken en ze één voor één uit het raam te gooien. De wanhopige moeder stond in de tuin aan de grond genageld een laken onder het geopende raam te houden, om zo nodig de baby zelf op te vangen als die er achter aan kwam. Zo radicaal was het oudere zusje echter niet. Het werd wel een warm half uurtje, tot de uit zijn kantoor geplukte, snel gealarmeerde vader met een geleende ladder door het raam klom om de baby te ontzette- Bedplassen Het bruist van de voorbeelden om moeders aandacht weer voor honderd procent op te eisen. Bedplassen, weer in de broek doen (terwijl het oudere kind allang zindelijk was), met eten kliederen, buikpijn of een akelige holle kerkhofhoest kweken, die moeder bezorgd doet kijken. Alle middelen kunnen worden aangewend. Het is vèrdrietig kleuters te zien worstelen met hun een zaamheid. Ze voelen zich on rechtvaardig behandeld, in de kou gezet. Het pijnlijk broeden kan zich in alle stilzwijgend heid voltrekken. Kinderen be zitten het vermogen hun pro blemen heel diep te verstop pen. Ze houden hun mond dicht, alleen de goede waarnemer ziet symptomen van onbeha gen. Zo'n kind wordt een bee tje triestig; trekt zich terug, zit op onbewaakte ogenblikken stilletjes voor zich uit te sta ren, of het is dwars en lastig.- hOnder Onder korst van on lust en schijnbare onverschil ligheid, zelfs bij agressieve handelingen ligt toch soms een warme liefde voor het nieuwe kindje klaar die zich pas later uit. De genegenheid moet al leen kans hebben door te bre ken. Nieuwe intimiteit opkwe ken met de oudste heeft wel eens verrassend effect. Een half uurtje aan hem al leen gewijd voor het slapen gaan; samen boekje lezen, knippen, kleuren geeft hem het gevoel dat er nog een ter rein is van hem en moeder samen. Bij de verzorging van de baby wil hij misschien wel helpen. Daardoor voelt hij zich minder buitengesloten. Hij mag met de elleboog voelen of het badwater niet te warm is, een verantwoordelijk werkje, want de baby kan zijn misnoe gen pas kenbaar maken als het te laat is. Kinderen dragen graag kleine verantwoordelijk heden. Een oudste moet weten dat hij ook zelf eens zo klein is geweest, dat zijn moeder precies dezelfde dingen voor hem moest doen om het flinke kind van hem te maken, dat hij nu geworden is. Bevrijdend In tegenstelling tot de baby. Die kan zichzelf niet wassen, of aankleden, laat staan ete- nLater als de zuigeling ouder is, heeft hij niet meer De kleuter, die er een broertje of zusje bij krijgt heeft veel aandacht nodig. zoveel hulp nodig. Wil het he lemaal niet lukken met de ver standhouding dan raadt de psycholoog de netelige kwestie openhartig met de kleuter te bespreken. Het is bevrijdend voor hem te weten dat zijn verdrietigheid wordt begre pen. Hij had liever helemaal geen broertje of zusje gehad, waarvoor moeder moet zor gen. Dat is heel natuurlijk, maar zijn moeder houdt nog precies zoveel van hem als vroeger. „Knuffel hem eens flink en laat hem merken dat het echt gemeend is", raadt juf van de kleuterklas. Zodra de oudste zijn zekerheid heeft herwonnen is het afgelopen met de naijver. Want jaloezie is het enige wat de goede ver standhouding in de weg zit. Als hij vrij tegenover het nieu we „gezinslid" staat, wordt hij er misschien net zo dol op als zijn ouders. In zijn hart wil hij dat maar al te graag. De jaloerse, agressieve kleuter heeft bijzonder veel aandacht nodig. Hij is nog hulpelozer dan de zuigeling door zijn on verteerbaar brok probleem: De oude Romeinen wisten al raad met vloerverwarming. Ze bouwden een ingewikkeld net van buizen onder de grond (ook voor hun thermen of ba den, waardoor stoom of warm water werd gedreven), om de vloer waarop ze liepen of lie ver „lagen" een behagelijke temperatuur te geven. In onze eeuw zijn we kennelijk minder bedreven op dit gebied, waar schijnlijk is ondergrondse ver warming op grote schaal met de hoge bouwkosten ook fi nancieel niet uitvoerbaar. Bo vendien hebben we de onvol prezen centrale verwarming, die feitelijk op hetzelfde prin cipe berust, hoewel we opge scheept zitten met de altijd lelijke radiatoren. Ook déze echter kunnen verzinken in de grond, zodat warmte omhoog wordt geblazen door roosters en we kunnen de Romeinen weer een hand geven. Het LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1978 pagina 8 filialen van V D het gaan leveren. Aangezien deze vorm van verwarming nog zo brand nieuw is, heeft men nog geen keuringseisen kunnen vaststel len, in overleg met de E.G., die het fiat moet geven. Zodra de zaak met het Kema-keur fond is, zal men het ondertapijt kunnen bestellen. Een veredel de stoof ondertussen is de reeds in de handel zijnde „mi- nimat" 49,50) om de voeten warm te houden, Tel. inlichtin gen 020-766325. jaar. Vorig jaar werden daarvan 10.000 eenheden geëxporteerd naar Afrikaanse, Zuidamerikaanse en enkele Arabische landen. Via België probeert Hyuandai nu ook vaste voet aan de grond te krijgen in de Benelux, waarna een poging zal worden gedaan de Scandinaviks te inte resseren voor de wagen, die volgens een mededeling van de fabriek, tegen sterk concurrerende prijzen hier zal worden verkocht De Hyuandai Pony is voorzien van een viercilinder krachtbron, naar keuze in een 1200 of 1400 cc versie. De aandrijving is op de achterwielen. Voor zover bekend heeft Hyuandai nog geen Nederlands importeur gevonden, maar is daarnaar wel driftig op zoek. Uit het Verre Oosten ook nog de Mazda 121 Landau, een model dat zoals gemeld ook pas over enkele maanden in Neder land leverbaar zal zijn tegen een prijs die tussen de 21.000 en 22.000 gulden komt te liggen. De 121 Landau is wat de fabriek noemt een stads-coupé, hetgeen niet wil zeggen dat er uitsluitend mee in de stad gereden mag én kan worden. De De Zuidkoreaanse Pony probeert vaste voet op Westeu- ropese grond te krijgen. blijft echter een kostbare ge schiedenis. Ook kostbaar is de gloednieuwe verwarming via een ondertapijt, dat als vloer bedekking warmtegevend is. De voordelen van vloerver warming zijn bekend, de warmte wordt gelijkmatiger verdeeld, waardoor een beha- gelijker leefklimaat ontstaat. Met een open haard erbij voor de gezellig lekkende vlamme tjes een ideale toestand. Het nieuwe Heattex verwarmd qn- dertapijt heeft een netwerk van veilige warm te-elementen (vergelijk electrische deken). Stekker in het stopcontact en men begrijpt wat er gebeurt. De electrische deken (lees het tapijt) krijgt een behagelijke temperatuur. Het daarboven gelegd kamerbreed tapijt neemt de warmte over en men kan de schoenen uitschoppen en de voeten behaaglijk warm krijgen door de uitgebreide Ondertapijt, dat op dezelfde manier warmte geeft als een elektrische deken. „kruik" onder de voetzolen. De fabrikant meldt dat de ka mer even warm wordt als vrqeger met een kachel en nu met een c.v. installatie. Het hele geval is gemakkelijk aan te leggen, schoorsteen, kachel of radiatoren zijn er niet bij nodig; bij verhuizing neemt men het tapijt op de rug (mak kelijk bij huurhuizen), door middel van een thermostaat kan de temperatuur per ka mer geregeld worden. Ook voor recreatie kan zo'n tapijtje goed gebruikt worden. Het ligt in een wip in het zomerhuisje en kan weer wor den meegenomen om thuis dienst te doen. Het Heattex ondertapijt heeft zich in diver se landen onderzoeken moeten laten welgevallen o.m. het „Forschungs Institut" in Stutt gart en T.N.O. Apeldoorn. Het werd onderzocht op houdbaar heid en voldoende warmteca- paciteit onder diverse extreme omstandigheden. Het ondertapijt gebruikt 150 Watt per m2; bij normaal slecht geisoleerde ruimte naar behoefte branden op volle krachtö 1/2 uur per etmaal. Een 20 m2 ruimte met een brandcapaciteit van 70% kost .23,5 cent per uur, of 1,29 per 24 uur. Het verwarmde onder tapijt wordt in rollen geleverd van 2 meter breed en 30 meter lang. De stoffeerder snijdt het en de verkoper legt het. Wan neer het Kema-keur op het tapijt is verkregen zullen de Op de van 9—18 februari te houden bedrijfsautotentoonstelling in Amster dam zal Mitsubishi present zijn met een stationwagen uitvoering van het model Sigma. De wagen was reeds te zien op de expositie voor personenwagens in Brussel. Het betreft hier een aantrekke lijk ogende auto met een ruim en keurig verzorgd interieur. De Sigma stationwa gen heeft een 1600 cc motor. De lengte is 434 cm., de breedte 165 cm. en de hoogte 138 cm. Van fabriekswege wordt een maximum snelheid opgegeven van 150 km. per uur en een gemiddeld brand stofverbruik van 1 12,5. De wagen is voor velerlei doeleinden geschikt, de achterbank kan volledig worden opge klapt. In mei is deze stationwagen op de Nederlandse markt leverbaar. 1210 Landau is rechtstreeks afgeleid van het al bestaande coupé-model onder het zelfde nummer maar kreeg echter een wat conventioneler achterpartij, waar door de wagen robuuster overkomt In 'Brussel' was voor de eerste maal aanwezig het Zuidkoreaanse merk Hyuandai en wel met het model Pony. een vierdeurs auto, te leveren in een isedan- en stationcar uitvoering. Hyuan- uai maakt momenteel 100.000 Pony's per Lada Niva 2121. Dat is de naam van een nieuwe door de Russische fabriek Scal- dia-Volga ontwikkelde terreinwagen. Met een lengte van 372 cm. is de Niva 2121 niet zo erg groot, maar biedt desondanks toch nog plaats aan vier personen die in de hoog op de wielen staande carrosserie geen al te ruim onderkomen hebben maar er toch kunnen zitten. De achter bank kan worden neergeklapt, waardoor vooral in het terrein allerlei spullen mee genomen kunnen worden. De wagen, ge wicht 1150 kg., wordt op alle vier de wielen aangedreven. Als verbruik wordt opgegeven bij een constante snelheid van 80 km. per uur 1 10. Het is nog niet bekend of de Niva 2121 ook in Nederland op de markt komt. Erg waarschijnlijk is dat niet gezien de concurrentie bij ons in dit soort speciale wagens. De goed gelijnde Mitsubishi Sigms stationwagen, vol gende maand te zien op de RAI voor bedrijfswagens.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8