J eyenoord na twee explosies uitgeblust EVREDE IJ FC DEN HAAG SY kan zich elijkspel emitteren ierde achtereenvolgende triomf UEFA deelt zware straffen uit REP GESCHORST PTREDEN V.P. A VELSEN De omhelzing van trainer Anton Malatinsky en Henk van Leeuwen na afloop van het duel met Telstar (1-0 voor FC Den Haag) symboliseerde de tevredenheid die zich als wollige deken heeft uitgespreid over de Haagse ploeg. Vier opeenvolgende ontmoetingen lever den het niet te versmaden aantal van acht punten op en een inmiddels uiterst solide positie in de middenmoot van de eredivisie. Lange tijd zag het er gisteren naar uit dat FC Den Haag bij Telstar genoegen zou moeten nemen met een doelpuntloos gelijkspel, maar weer zo'n typische actie van Van Leeuwen zorgde voor de beslis sing. n Jol, na de vervanging van Aad Kila door Joop raar als middenvelder optredend, is gevaarlijk voor Velser doel. Doelman Nederburgh en Van Essen in echter overeind. De Haagse spits speelde gisteren een merkwaardige rol in zijn ploeg. Soms geheel onzichtbaar op het middenveld, dan weer apa- tisch reagerend op een pass van een ploeggenoot, maar ook enige keren gevaarlijk. Waaronder die vijftiende minuut van de tweede helft. Lex Schoenmaker strafte een zoveelste fout van de zich als regisseur opwerpende, maar mees tal als naar zijn tekst zoekende derderangsacteur optredende Louis van Gaal. De Haagse spelbe paler ontwaarde de zich scherp opstellende Van Leeuwen en zijn dieptepass was op maat- Van Leeuwen ontdeed zich van de (te) nette Fred Bischot, die nog wel trachtte aan te klampen, maar geen greep kreeg op het shirt van de Haagse aanvalsleider, die doel man Jan Nederburgh beheerst pas seerde: 0-1. Het was de nekslag voor Telstar, dat inderdaad als totaal te weinig niveau heeft om zich op eredivisie niveau te mogen presenteren. In het team van de Velsenaars schuilt nog wel enige kwaliteit, maar die spelers Bischot en Jonker kunnen het alleen ook niet klaren. Op den duur gaan ook zij ten onder in de algehele malaise die Telstar eigenlijk al vanaf het begin van het seizoen kent. De ploeg werkt wel redelijk hard, maar heeft te veel zwakke plekken Van Gaal, Krone en de gisteren uit Caljouw, Kraal en Mikkelsen be staande voorhoede om daar enige profijt van te trekken. FC Den Haag, zonder de met een liesblessure aan de kant gebleven Oekie Hoekema en mèt Fred Goe- mans, leek daarin de openingsmi nuten al gebruik van te maken. Telstar opende dermate chaotisch, dat de Hagenaars zo waar als de meest offensieve ploeg konden worden aangemerkt. Een schot van Jol onderstreepte dat. Constructief Maar aan deze redelijk construc tieve strijdwijze van de bezoekers kwam een abrupt einde in de vijftiende minuut toen Jos Jonker van zeker 45 meter uithaalde voor een schot dat op de paal eindig de. Dat was het signaal voor FC Den Haag om de voorzichtigheid weer hoog in het vaandel te schrijven, waardoor Telstar ietwat kon aandringen. Maar de offensieve patronen van Telstar kreeg ondanks zwak spel enige mogelijkheden, waarvan één in beeld. Peter Caljouw (12) heeft ingescho ten, maar de bal is afgestuit. Galjé, Tempelaar (17), Ouwehand (16) en half zichtbaar Van Vliet zien tot hun opluchting verder onheil uitblijven. de Velsenaars verliepen dermate simpel, dat FC Den Haag nauwe lijks in gevaar kwam. Met uitzon dering van de Jteer dat Simon van Vliet de bal uit een goede inzet van Caljouw van de lijn moest wegtrappen en even later het mo ment dat doelman Hans Galje een knap schot van Bischot onschade lijk moest maken. Niet veel FC Den Haag kon daar niet bijster veel tegenover stollen. Van Leeu wen brak eenmaal alleen door, na een foutieve pass van weer Van Gaal, maar de inzet van de Haag se spits miste de juiste richting. Het duel. dat in het eerste bedrijf al niet op een erg hoog peil stond vermocht ook na de pauze weinig te boeien. Telstar bleef zwak. maar leek toch af te stevenen op het eerste punt sinds vele weken. Maar Van Leeuwen veradelde dit met zijn treffer, die Telstar het laatste restje overtuiging ontnam. De Vel senaars bleven wel plichtmatig de bal in de richting van het Haagse doel transporteren, maar doelrijpe situaties vloeiden er in het geheel niet uit voort. PSV heeft een punt moe maar was er geheel niet rouwig voorsprong op de is zo groot dat moeilijke ultwed- gerust op een ge- kan spelen. zich er dan ook toe het gebied voor Beveren af te grendelen, rol daarbij was voor Willy van de die de geblesseerde Kraay zeer verdienstelijk als laatste man. De twee- in de ploeg van was de come back Smits. Na een maan- gedwongen rustperio- hij als rechtervleugel uitstekend, het niet altijd in de fiovense defensie en dat le ft Roda een aantal fraaie pn op. Maar het werd weer I duidelijk hoe moeilijk Roda laatste weken tot scoren In 270 minuten heeft de slechts eenmaal gescoord. Johan Toonstra kreeg in de eer ste twintig minuten twee keer een fraaie scoringskans maar hij kopte, geheel vrij voor doel, de bal in de handen van Van Beve ren en schoot nog eens voor langs. De beste mogelijkheden op een voorsprong waren toch voor PSV. Al na zeven minuten moest Jan Jongbloed naar de hoek om een vrije trap van Willy van der Kuijlen uit de rechterbo venhoek te tikken. Drie minuten voor de rust kwam Renè van de Kerkhof na een rush alleen voor de uitgelopen Jongbloed. Hij wil de de bal over de doelman lob ben. De „truc" mislukte en Jong bloed kon de bal moeiteloos in de armen sluiten. Afwachtend Ook In de tweede helft volhard de PSV In afwachtend spel. Ro da mocht het heft In handen nemen, zo nodig verdedigde PSV zelfs met elf man om vla counters de defensie van Roda in vertegenheid te brengen. Maar dat lukte slechts sporadi sch. Jan van Beveren had wel de De truc van René van de Kerkhof die mislukte. Hij was doelman Jongbloed genaderd en wilde de bal over hem heen lobben. Maar hij richtte precies in Jongbloeds handen en zo ging er een kans voor PSV verloren handen vol. maar schoten van Degens de uitblinker in de Kerkraadse formatie spitsspe- ler De Jong en invaller Ehlen keerde hij moeiteloos. Roda's- centrumverdediger John Pfeiffer moest in de tweede helft het veld verlaten. Bij een val was hij zo ongelukkig terechtgeko men dat hij vermoedelijk een sleutelbeen heeft gebroken. Huub Stevens (PSV) kreeg al na drie minuten een gele kaart om dat hij de doorgebroken Vermeu len onderuit haalde. Scheidsrechter Berrevoets. Toe schouwers: 16.500 Roda JC: Jongbloed; Blatter, Pfeiffer De tegenstander, bij wie Romeo Zondervan uitgroeide tot uitblin ker. kreeg zelfs nog een paar mo gelijkheden. maar Bischot keerde de bal uit een schot van Van Vliet op de lijn en Nederburgh (Van der Meeren zat gepasseerd op de bank) stuitte knap een kopbal van Jol. Nadat Korevaar voor Kila in het veld was gekomen en rechts back ging spelen misbruikte Al- bertsen nog een slim breedtepass- je van Schoenmaker. Dat Van Leeuwen nog eenmaal een straf schop claimde, nadat hij door Van Gaal ten val was gebracht wuifde scheidsrechter Thomas, die goed leidde, weg. De enige smet op de zege van FC Den Haag was Van Vliet, die door Thomas wegens spelbederf werd opgeschreven. FRANK WERKMAN Scoreverloop 60 Van leeuwen 0-1 Scheidsrechter Thomas. Toeschou wers 2 000 TELSTAR: Nederburgh. Driesen. Medik Van Essen. Bischot; Jonker. Van Gaal. Krone; Caijouw. Kraal. Mikkelsen (G. Staats) FC DEN HAAG: Gal|é. Jol. Ouwehand. Van Vliet. Zondervan. Kila (Korevaar). Tempelaar. Schoenmaker. Albertsen. Goemans. Van leeuwen ZURICH De tuchtcommissie van de UEFA heeft zware straffen uitgesproken. De Spaanse voetbalbond en Stan daard Luik werden het zwaarst bestraft. Bij de wedstrijd tussen de nationale ploegen onder de 21 iaar van Spanje en Joegoslavië; op 30 november 1977 in Elche, wierpen toeschouwers zoveel voorwerpen op het veld. dat de wedstrijd gedurende enige tijd onderbroken moest worden. De Spaanse bond werd bestraft met een boete van 20.000 Zwitserse francs (ongeveer 23.000 gulden), terwijl Elche voor een wedstrijd werd uitgesloten van het organiseren van internatio nale ontmoetingen. De volgende wedstrijd moet op tenminste 200 kilometer afstand van Elche worden gehouden Standaard Luik moet eveneens een ander terrein zoeken, op meer dan 150 kilometer afstand van Luik gelegen, wegens wanordelijkheden in de wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena in het toernooi om de UEFA-beker op 7 december 1977 De wedstrijd moest tot tweemaal toe worden gestaakt wegens het gooien van voorwerpen op het terrein, het afsteken van vuurwerk en omdat een toeschouwer het veld oprende. Een boete van 10.000 Zwitserse francs (ongeveer 11.500 gulden) kreeg de Franse club Lens opgelegd wegens het herhaaldelijk afsteken van vuurwerk, het werpen van flessen en ornaat een toeschouwer zich op het speelveld begaf tijdens de UEFA-bekerwedstrijd tegen FC Magden- burg op 7 december 1977. Drieduizend francs boete (3300 gulden) wero opgelegd aan de Joegoslavische en Roemeense bond wegens het onnauwkeurig invullen van wedstrijdformulieren Een boete van 1000 francs (1200 gulden) werd opgelegd aan Turkije, ook al voor onacht zaamheid wat betreft het hanteren van de reglementen De Joegoslavische speler Dusan Lukic en de IJslander Pall OJafsson werden voor drie wedstrijden geschorst voor nationale ploegen wegens wangedrag in resp. de wedstrijd SpanjeJoegoslavië en het UEFA-junio- rentoernooi. Eberhard Vogel van Carl Zeiss Jena werd voor een wedstrijd uitgesloten wegens wangedrag in de ontmoeting met Standaard Luik en de volgende spelers werden eveneens voor een wedstrijd geschorst voor een tweede gele kaart Johnnie Rep (Bastia). Johnney Hey (Grashoppers), Knayer (Frans amateurelftal). Stancu (Roemenië) lam» (Tsjecho-Stowakije). ■WHMiiW'aMmMHil ■MIHI— COURAl _JTERDAM Feyenoord lt zelf iets doen aan de urige daden die zich sup- ters noemende kwajon- is steeds weer stellen, ir uitwedstrijden krijgen «en zij een toegangskaart zich kunnen legitimeren lid van de supporters- b. Nieuwe leden worden lalloteerd en politie en jitie is vriendelijk verzocht ing tegen vandalisme op treden. De naam van enoord op voetbalgebied al geslonken, Feyenoord kennelijk niet dat ook op Ier gebied de naam kJs weer in opspraak ROTTERDAM Er zijn twee mogelijkhe den: het aan slijtage onderhevig Feyenoord kan zich niet meer driemaal achtereen volledig geven na Sparta en PSV tegen topper Twente of de tegen die eerste twee ploegen behaalde resultaten (winst op Sparta, verlies tegen PSV maar na goed spel), gaven de spelers ten onrechte het gevoel dat ze het toch nog wel konden. FC Twente heeft er met sober maar gede gen, collectief maar doods spel, duidelijk op gewezen dat die tweede mogelijkheid fictief was. Het lijkt er veel sterker op dat Feyenoord drie krachtsexplosies achter el kaar niet aankan. De gemakkelijke manier waarop FC Twente zich van beide punten meester kon maken, werd mede veroorzaakt door de uitgebluste indruk die Feyenoord maakte. Wim Jansen heeft in zijn briljante loopbaan zo hard moeten werken, dat hij lijkt opgebrand. Trey- tel wil dan nog wel een seizoen blijven maar zijn grootste enthousiasme is toch verdwe nen. Kreuz gaat weg, werkt nog wel maar ziet kennelijk het nut er minder van in. Notten is nimmer tot de hoogte gekomen die hij eens bereikte. Nico Jansen, zo blijkt steeds weer. is technisch zo zwak dat hij tegen een redelijke verdediger ditmaal Overweg geen kans krijgt. Tel uit je winst als ook nog de werklust niet aanwezig is en de ploeg tot een onthutsend laag peil terugzakt. FC Twente speelt dit seizoen uiterst constant, heeft een aantal technici plus geroutineerde spelers die be reid zijn hard te werken. Twente speelt ook gemakkelijk maar wel erg steriel. Spektakel zit er vrijwel niet in. Dat hoefde tegen Feyenoord wel niet zo nodig maar het zou voor het publiek toch wel aardig zijn ge weest als Twente zijn overmacht na de rust had uitgedrukt in een grote zege. Van Feye noord viel toen al niets meer te verwachten. De Rotterdammort, voor wie Europees voetbei na deze nederlaag wel zeer ver weg Is, hadden ook nog de handicap dat Twente snel scoorde. De bel sprong van het been van Brard naar Grltter die wel schrok van de kant maar toch scoorde. Rustig bouwend, beter openingen makend, kwaliteitsvoller spel demonstrerend, maar vooral ook aanvallend spelend, onderdrukte Twente snel en gemakkelijk het offensief dat Feyenoord even inzette. Daarin had Tommy Kristiansen zojuist geruild met Go Ahead voor Dick Schneider een goed aandeel. Van hem kwamen ook enige schoten: een net naast en een tegen de paal. In elk geval kan Feyenoord met deze pure linksbuiten voortaan op twee met v.d. Lem vleugelspelers rekenen. En dat was lang niet het geval geweest. Het trieste is evenwel dat Budding, die tegen Sparta maar vooral tegen PSV uitblonk, zijn plaats moest afstaan. Zo komt Feyenoord natuurlijk nooit verder. Er liep destijds een talent op het middenveld, Kees-Jan Snoeck. Maar in paniek werd Notten gekocht omdat die er wel eens één inschopte en Snoeck verdween. Hij mag weer opdraven als Notten geblesseerd is of verdwijnt. Vleugelspelers zijn nuttig maar dan moet er wel een spits zijn die kan scoren. Nico Jansen is na zijn come back een dolende in de woestijn. Best die na de rust mocht spelen, heeft zich evenmin ontpopt als een schutter. Ook hij kreeg van Overweg geen ruimte. Pijn Kortom, FC Twente was heer en meester en combineerde er lustig op los. T!|dens de tweede helft mocht Budding aantreden omdat Notten pijn in de hartstreek kreeg. Er werd een cardiogram gemaakt dat geen verontrustende feiten toonde. Feyenoord zakte steeds meer weg en Thore- sen, een verkwikkend optredend spelertje, maakte nog een klassedoelpunt. Hij om speelde Wijnstekers en passeerde in moeilij ke positie feilloos de uitlopende Treytel. En al zou scheidsrechter Oorver de handsbal van Wildschut eveneens uitstekend met een strafschop hebben gehonoreerd, dan nog zou Feyenoord niet verder dan ten hoogste 2-1 zijn gekomen. Twente had er zelfs in de slotfase nog twee of drie moeten maken. Maar die drang voelden de oostelij ken niet. Ze hadden het veel te gemakkelijk gehad. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 7. Gritter 0-1, 65. Thoresen 0-2. Scheidsrechter: Corver, Toeschouwers: 23.125. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers. Rijsbergen, Mans veld. Brard; Notten (Budding), W. Jansen, Kreuz: Van der Lem, N. Jansen (Best), Kristiansen. FC Twente: Van Gerven; Van lerssel, Drost, Over weg, Wildschut; Thyssen, Van der Vall, Mühren; Bós, Gritter, Thoresen. Waarechuwlng voor v.d. Lem wegens aanmerking op de leiding.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11