Somber Ajax op Juventus Real Madrid op de weg iOSONKO VERBAAST KORTSJNOJ mmmm "mm Rijvers ongerust Kohn voorzichtig na loting voor EC Timman profiteert met van tijdnood Andersson Belangrijke inbreng Uli Stielike WK turnen door boycot bedreigd PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1978 PAGINA 9 chijn Dol iker. ogblej an Gii aen J( te go wege Dietz 'n laat Merl perii s. Leii ic urn )aar IDER- AMSTERDAM - Bij Ajax sloeg het resultaat van de loting voor de kwartfinales van de Europacup I, die op 1 en 15 maart worden afge werkt, in als een bom. De koppeling aan Juventus deed alle Ajaxgezich- ten betrekken. Iedereen - zowel de Ajaxdelegatie in Zflrich als de Aja- cieden in het spelershome - beseften dat de overlevingskansen gering zijn. De momenteel zeven interna tionals tellende Italiaanse kam- pioensploeg was precies één van de drie tegenstanders, die men liever in een later stadium zou zijn tegen gekomen. De voorkeur van alle Am sterdamse belanghebbenden was duidelijk uitgegaan naar Wacker Innsbruck. Trainer Ivic: „Met Borussia Mon- chengladbach en Liverpool behoort Juventus tot de favorieten. Als wij nu winnen zijn wij ook kanshebber voor de beker". De oefenmeester was niet de enige, die zorgelijk keek. Ook aanvoerder Ruud Krol zag er niet bepaald opgewekt uit. „Juventus is in de breedte een stuk sterker geworden dan Ajax. Het zal dan ook Ruud Krol: „Juventus is in de breedte een stuk sterker geworden dan Ajax" niet gemakkelijk worden. We moeten maar proberen er het beste van te maken". Dick Schoenaker stond evenmin te juichen. „Ik heb van de jongens begrepen dat het in Turijn een ware heksenketel is. En nu hebben we bovendien nog de pech eerst te moe-> ten thuisspelen. Aangenomen moet worden dat die internationaal erva ren ploeg moeilijk te bestrijden is. Trouwens, hoe goed het Italiaanse voetbal is, blijkt wel uit het feit dat Italië tot de favorieten behoort voor het wereldkampioenschap". Sombere geluiden dus in Amster dam. Ook van Johan Zuidema, die in zijn FC Twentetijd, juist tegen Juventus ooit eens een wondermooi doelpunt produceerde. Zo mooi zelfs dat zijn marktwaarde - bijna heel Europa was via de tv van die actie getuige - met sprongen omhoog ging. De tijden zijn echter veranderd. PSV EINDHOVEN In het spelershome van PSV heerste gistermiddag na het bekend worden van de loting in het Europa-cuptoernooi, een gedruk te stemming. Vrijwel geen van de PSV'ers had erop gerekend dat FC Magdeburg de tegenstander zou zijn. René van de Kerkhof zei teleurge steld: „Ik had FC Magdeburg onder aan het lijstje staan. De Oostduitse club was de sterkste van de andere zeven kandidaten". PSV-trainer Kees Rijvers, die sinds twee weken de touwtjes bij de Eind- hovense club wat strakker heeft aan getrokken en de selectiegroep verbo den heeft activiteiten buiten de voet balsport te ondernemen, sloot zich aan bij de mening van René van de Kerkhof: „Mijn keus was Grasshoppers. We staan nu voor een moeilijke wed strijd, waarin PSV opnieuw tot het uiterste zal moeten gaan. Ik heb FC Magdeburg tegen Schalke'04 gezien. Schalke speelde toen nog in de top van de Bundesliga, maar werd door Magdeburg toch weggespeeld". Doelman Jan van Beveren, die eer gisteren in het nieuws kwam door te bedanken voor de wereldkam pioenschappen voetbal in Argenti nië, was ook een beetje aangeslagen door de ongunstige loting. „Een plaats bij de laatste vier zal moeilijk worden. Op de tv heb ik FC Magde burg zien spelen. De Oostduitsers spelen countervoetbal en beschikken over een ijzersterke conditie". En over zijn weigering voor Argenti nië": „De KNVB heeft Wüly en mij gesmeekt terug te komen in de selec tie. We hebben ons weer beschikbaar gesteld voor het Nederlands elftal. Maar wat is er gebeurd? Er zijn vier interlands gespeeld en vier keer zat ik op de reservebank. Daar stel ik mij niet voor beschikbaar. Dan ge niet ik liever van de PSV-prestaties". FC Twente HENGELO In de gelederen van FC Twente heerste unaniem tevre denheid. Toen bekend was gewor den dat het Deense Velje BK in Zilrich uit de koeler was gekomen als tegenstander varieerden de reac ties van „zeer gunstig" tot „het had alleen maar slechter gekund". Oefenmeester Spitz Kohn: „Je moet gewoon tevreden zijn, alle andere clubs waren moeilijker geweest. Maar ik zal nu niet hoog van de toren blazen en tegen iedereen zeg gen dat we al in de halve finale zitten. Ik hoef alleen nog maar even te herinneren aan die tweede wed strijd tegen Brann Bergen in Noor wegen en dan weet iedereen hoop ik wel genoeg. We zullen er ten koste van alles voor moeten waken dat we Vejle niet onderschatten". Erg veel kennis over de formatie, die op 1 en 15 maart tegen FC Twente zal aantreden, heeft Spitz Kohn nog niet. „Het is jammer dat de competi tie in Denemarken nu stil ligt, maar als de kans zich voor doet, wil ik Velje wel een keer aan het werk zien als er een vriendschappelijke wed strijd gespeeld wordt Want tegen welke club we ook spelen, de voorbe reiding moet maximaal zijn". Het volledige resultaat van de loting is: EC I: Wacker Innsbruck (OosV—Borussia Mönchengladbach (Wdl), Benfica (Por) Liverpool (Eng), FC Brugge (Bel—Atletico Madrid (Spa), Ajax-Juventus (Ita), EC II. Betis Sevilla (Spa)Dynamo Mos kou (Rus), FC Porto (Por—Anderlecht (Bel), Austria Wien (Oos)—Hajduk Split (Joe), Velje BK (Den>—FC Twente. UEFA-Cup: Eintracht Frankfurt (Wdl) Grasshoppers (Zwi), Aston Villa (Eng) Barcelona (Spa). Bastia (Fra)Carl Zeiss Jena (Odl), FC Magdeburg (Odl)PSV Viktor Kortsjnoj (links) aan zet te gen Genna Sosonko. die in het begin van de partij popelt om zijn tegenzet te doen IK AAN ZEE De enige rtij in de eerste ronde van veertigste Hoogovenschaak- fnooi die gisteren in de eer- zitting niet tot een beslis- kwam, was Kortsjnoj-So- ko. Om diverse redenen trok partij de grootste aan- De organisatoren hadden spelers zelf vijf minuten bedenktijd gegeven om de bgrafen hun flitsende werk aten verrichten, snel bleek dat Kortsjnoj en sonko niet de geijkte paden iden volgen. Natuurlijk open 's werelds tweede speler met i geliefde Engelse opstelling. spelsysteem, dat de zwart- ïler hem voorschotelde, ver- asde de statenloze schaker zeerste. Er ontstond een eiend middenspelgevecht, arin Sosonko iets betere kan had. Met zijn zeventiende had hij toen al te kennen geven op winst uit te zijn, idat De7 in plaats van Db6 leven uit de stelling zou bben gehaald. urtsjnoj staat bekend om zijn ote vindingrijkheid in moeilij ke posities en ook dit keer wist hij zijn tegenstander te verwar ren. Met behulp van de klok (Sosonko verkeerde in lichte tijdnood) wist hij een klein na deel in een iets groter voordeel om te buigen. De afgebroken stelling werd 's avonds niet uit gespeeld in verband met een televisieoptreden van Kortsjnoj. Remise lijkt de aannemelijkste uitslag. Van der Sterren-Mecking was geen echt gevecht. Al snel na de opening vergaloppeerde de Ne derlander zich. Hij boette een kwaliteit in en speelde toen on geïnspireerd verder. Tegen grootmeester Mecking is het wachten op een foutje dan on begonnen werk. met een geamu seerde blik in de ogen speelde de Braziliaan de partij kundig uit. Andersson en Timman hebben al vele keren tegen elkaar ge speeld. Meestal werd dat een snelle vriendenremise. Vermoe delijk omdat dit bij de opening van het toernooi op donderdag al gezegd werd, wilden beide spelers dit keer eens wat meer registers opentrekken. Het werd een moeilijk duel, waarover nie mand een mening durfde te ge ven. Andersson kwam zoals ge woonlijk in razende tijdnood. Vijftien zetten moesten in één minuut worden gedaan. Op dat moment lanceerde Timman een vermoedelijk niet helemaal cor rect stukoffer. Hij werd echter niet aangenomen door Anders son uit vrees dat het sterk ver anderende spelbeeld hem dan parten zou gaan spelen. Toen leek Timman op winst af te stevenen. Hij had weliswaar een slechte stand, maar de tijdnood, waarin Andersson zich bevond (zeven zetten in vijftien secon den) leek zwaarder te tellen. Te gen ieders verwachting in bood Timman toen remise aan, het geen Andersson met twee han den aannam. De uitslagen: Andersson (Zwe)-Tim- man (Ned) remise. Kavalek (VST)- Ree (Ned) remise, Portisch (Hon)- Panno (Arg) 1-0, Van der Sterren (Ned)-Mecking (Bra) 0-1, Kortsjnoj- Sosonko (Ned) afgebroken, Najdorf- Miles (Eng) 0-1. MADRID Het verval van een topclub. Legio voorbeelden zijn er zonder enige twijfel rond dit onder werp te vinden. Van ploegen, die na kortere of eventueel langere tijd bij de internationale sportélite te heb ben gehoord vervolgens min of meer diep afglijden naar een soms zelfs aanmerkelijk lager spelniveau met meestal alle vervelende gevolgen van dien. Voor wat betreft het bui tenland gaan de gedachten hierbij al snel uit naar clubs als Bayern München, Celtic Glasgow of Inter- nazionale Milan. In ons eigen land teren Ajax en Feyenoord in feite nog slechts op de weelderige succes sen van weleer. Ook Real Madrid zou in deze categorie „afgedankte grootmachten" nauwelijks mis staan. De gloriejaren van de „Ko ninklijke" dateren echter van al even iets langer geleden. In de pe riode met spelers als Di Stefano, Puskas en niet te vergeten Gento, stond de Spaanse vertegenwoordi ger destijds steevkst aan de absolu te wereldtop. Sindsdien kreeg evenwel ook het machtige Real Madrid het hoe langer hoe moeilijker. Dit seizoen was er zelfs geen. Europa Cup-deelname voor de Madrileense formatie wegge legd. Begrijpelijkerwijs een gevoeli ge gewaarwording voor de vele dui zenden aanhangers. Men eiste op nieuw successen. En juist in dit op zicht is Real Madrid een buitenbeen tje. Want de manschappen onder leiding van de huidige trainer/coach Molowny - die na assistent onder Miljanic te zijn geweest zelf de ver antwoordelij Idieid op zijn schouders durfde te nemen - staan duidelijk op het punt aan het Europese firma ment terug te keren. Momenteel staat Real Madrid in ie der geval ruimschoots aan kop in de Spaanse voetbalcompetitie. Naaste rivaal Barcelona heeft inmiddels reeds een schier onoverbrugbare achterstand van zes punten opgelo pen. De wederopstanding van Real Madrid doet langzaam maar .zeker zijn intrede in het indrukwekkende Estadio de Santiago Bernabeu. De verlangde resultaten laten niet al te lang meer op zich wachten. En wordt het te verwachten kampioen schap inderdaad een feit, dan staat ook de poort voor Real Madrid naar t smetteloze witte tenue van zijn nieuwe werkgever e speler wordt gelijkwaardig behandeld Nieuwkomer De hernieuwde successen van Real Madrid zijn zeker niet in de laatste plaats te danken aan de inbreng van nieuwkomer Uli Stielike. De thans 23-jarige middenvelder werd voor aanvang van dit seizoen gekocht van het dringend om valuta verle gen zittendende Borussia Mönchen gladbach. De jonge Westduitser leek in de schaduw te komen staan van diens landgenoten Günther Netzer en Paul Breitner, die Stielike eerder al voor gingen naar de lonkende peseta's. Stielike maakt vandaag de dag het in hem gestoken kapitaal volledig waar. In een elftal zonder direct aanwijsbare uitblinkers speelt Stieli ke onder rugnummer acht regelma tig de sterren van de Spaanse hemel. Met tien elftalgenoten, die keihard voor de goede zaak willen werken. „Iedereen heeft nu alles voor elkaar over. De sfeer is geweldig goed. Nie mand heeft ergens een streepje voor Elke speler wordt zowel door de trainer als door het bestuur gelijk waardig behandeld. Geen uitzonder ingen. Zoiets stimuleert enorm", al dus Stielike. Gemakkelijk onderuit gezakt in een comfortabele fauteuil in het luxe hotel Continental - waar Real Ma drid zich rustig heeft teruggetrokken ter voorbereiding op weer een thuis wedstrijd - krijgt Stielike even later gezelschap van Henning Jensen. De vriendelijke Deen, die naast Stielike jarenlang triomfen behaalde bij Bo russia Mönchengladbach, voetbalt nu voor zijn tweede jaar in Madrid. Niet meer als regelmatig scorende spits zoals in de Westduitse Bundes liga, maar als middenvelder. Ook Henning Jensen is ten volle overtuigd van de komende opleving van Real Madrid. „Het voetbal in Spanje staat op behoorlijk peil. Al gaat het er hier over het algemeen nogal overdreven hardhandig aan toe. Het gevaar voor blessures is dan ook extra groot", oppert Jensen, wij zend op zijn gehavende rechterknie Uli Stielike noch Henning Jensen zal komende zomer waarschijnlijk te be wonderen zijn op de wereldkam pioenschappen in Argentinië. Laatst genoemde om de eenvoudige reden dat Denemarken zich niet wist te plaatsen voor de eindronde. Voor Stielike liggen de zaken totaal an ders. Deze wist dat hij met zijn overstap naar „vreemde bodem" het gevaar liep buiten de gratie van bondscoach Helmut Schön te gera ken die enkel en alleen spelers in zijn selectie opneemt, die in de Bun desliga optreden. Omweggetje Stielike hierover: ,vOp een gegeven moment stelde de DFB dat alle internationals in West Duitsland moesten blijven. De grenzen werden gesloten. Via een omweggetje is het mij toch gelukt naar Real Madrid te verhuizen. Ik heb nu zes inter lands achter mijn naam staan. Meer zullen dat er vermoedelijk niet wor den. Duitse Natuurlijk is het erg jammer, dat ik de „Nationale elf" moet vergeten, maar Real Madrid ging toch duidelijk voor". Niettemin.heeft Uli Stielike best trek in Argentinië. Maar of de „buitenlan ders-boycot" alsnog zal worden op geheven, weet Stielike evenmin. ,,Na- i -irlijk hoop ik van ganser harte dat ik mee kan Voor een Duptse voet baller is het nog namelijk altijd een grote eer voor de nationale ploeg te worden geselecteerd. Ik kan me bij voorbeeld ook de situatie waarin Jo han Cruyff verkeert, moeilijk voor stellen. Die jongen heeft weliswaar alles zo'n beetje meegemaakt, maar dan nog Uli Stielike voelt zich geweldig op zijn plaats bij Real Madrid. Het is op de training goed te merken. Bij een spelletje voetbal-volleybal gaat hij enthousiast te werk. In opvallend goed Spaans - „In het begin was dat erg moeilijk, maar langzamerhand is ook dat geen probleem meer" - vuurt Stielike zijn partners Pirri en Wolf aan. De hele sfeer bij Real Madrid is vriendelijk. Trainer/coach Molow ny ziet het goedkeurend aan. De juiste stemming, de juiste resulta ten. Doelman Miguel Angel, verdedi gers Sol, Isidro, Wolf en San José, middenvelders Guerini, Stielike en Jensen en aanvallers Juanito, Santil- lana en Del Bosque - kortom de basisopstelling van Real Madrid - zietv.het weer helemaal zitten. De successen zullen waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wachten. Real Madrid is op de weg terug. Europa is gewaarschuwd DICK KIERS PARIJS De strijd om de wereldtitels turnen, die van 22 tot en met 29 oktober in Straatsburg wordt gehouden, wordt bedreigd door een boycot van de (sterke) Oostbloklanden. Dat heeft de voorzitter van de Franse turnfederatie, Maurice Burette, gisteren in Parijs ver klaard. Burette, die tevens vice-voorzit- ter is van de internationale fede ratie (FIG), gelooft dat deelne ming van Zuid-Afrika een mas saal wegblijven van de Oosteu- ropese afvaardiging zal inhou den. Tijdens het laatste congres van de FIG werd na stemming" besloten Zuid-Afrika als lid te handhaven. Ook de verwikkelingen rond de van Oost- naar West-Duitsland gevluchte turner Wolfgang Thu- ne kunnen voor problemen zor gen. De FIG besliste gister avond dat de 28-jarige turner voor West-Duitsland kan uitko men. Volgens de reglementen. loopt zijn internationale schor- sing van drie jaar af in juni.,. Oost-Duitsland heeft gepro beerd deze termijn te verlengen. Nu dit niet is gelukt, is de kans groot, dat het land de WK in Straatsburg zal mijden. Menotti weg na finale BUENOS-AIRES De Argen tijnse bondscoach Cesar Luis Menotti zal na de finale van het wereldkampioenschap voetbal terugtreden als bondcoach. Me notti maakte dat gisteren be kend. Menotti volgde na het WK van 1974, toen de finales in West- Duitsland werden gehouden, Ladislo Cap op. Het is overigens niet de eerste keer dat Menotti zijn contract niet uitdient. Voor dat hij bondscoach werd, was Menotti trainer van Hurucan uit Buenos Aires. Vlak voordat zijn ploeg de Argentijnse titel won, vertrok Menotti. Degradatie nadert voor tafeltennisteam PRAAG Door de forse over winning (6—1), gisteren in Praag, van het Tsjechoslowaak- se tafeltennisteam op Engeland in de vijfde wedstrijd van de Europese superliga-competitie is het Nederlandse team nage noeg zeker van degradatie. De Tsjechoslowaken hebben nu twee overwinningen achter hun naam staan, evenveel als de En gelsen. Nederland ontmoet bei de landen in de laatste twee competitiewedstrijden. Slechts twee overwinningen met zeer royale cijfers tegen deze sterker geachte formaties zal het Neder landse team van afdaling uit de hoogste Europese divisie kun nen redden. Sterke start Zian/Vitesse WEST- BERLIJN Zian^ites- se is gisteravond het achtste waterpolotoernooi in West-Ber- lijn uitstekend begonnen. Met 11—3 werd Athene verslagen. De periodestanden waren: 3—0, 1—1, 4—1 en 3—1. Jan Evert Veer was bij de Hagenaars tops corer met vijf treffers. De overige uitslagen van de eer ste dag zijn: Boekarest-Rome 8—7, Spandau—CSKA Sofia 5-6. Sportwereld DEN BOSCH Hennie Kuiper is uitgeroepen tot renner van het jaar 1977. Het is de tweede keer dat hij de Gerrit Schulte troffen krijgt uitgereikt. De eer ste keer was in 1975 toen hij in Yvoir wereldkampioen werd Jo han van de Velde kreeg de prijs voor de „renner van de toekom st" DEN HAAG White Stars heeft de competitiewedstrijd basketbal (dames) tegen AMVJ gewonnen met 52-44. UTRECHT De oefenwed strijd van het Nederlandse hoc keyteam zondag in Utrecht te gen Kampong begint anderhalf uur eerder: 12.30 uur. ENSCHEDE Dan Cramer is teruggekeerd uit de Verenigde Staten. De 25-jarige basketbal- international gaat spelen voor Arke. AMSTERDAM Voorzitter Dé Stoop van FC Amsterdam heeft Leo Steegman benaderd om de opvolger te worden van Pim van de Meent. Steegman, eerder werkzaam bij Volendam en Sparta, werkt nu bij de ama teurclub Zilvermeeuwen. LIMA Peru zal twee oefen wedstrijden spelen tegen Mexi co, één in Lima en een ih Mexi- co-Stad. de data zijn nog niet bekend LUXEMBURG Roger Gislon, Luxemburgs kampioen veldrij den, is betrapt op het gebruik van doping.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9