8% 8% Conflict rond Vastenactie pijnlijk en schadelijk voor kerkelijk leven [mpasse sraël— gypte duurt -Voort NMB Opslag vloeibaar gas op Maasvlakte mogelijk Ander beheer privé-inkomsten ^ernstig gehandicapten HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! Binnenland/ buitenland KARDINAAL WILLEBRANDS OP LPO: -HERORIËNTATIE CPN £eidoc0oiiAcmt Geen inbrekers in het Catshuis Bonden akkoord met verkoop-plannen KSH Paniek na vergissing met geladen raket NOG 421 AMERIKANEN WACHTEN, NA GILMORE, OP UITVOERING DOODSTRAF L^'*"oE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1978 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - „De paus heeft ons gevraagd de eenheid te be waren in het geloof en de gemeen schap in de liefde. Dit geldt ons allen, maar vooral ons bisschoppen. Het conflict dat is uitgebroken rond de bisschoppelijke Vastenactie is pijn lijk en schadelijk voor het kerkelijk leven. De Vastenactie is een bisschop pelijke actie en zal dit blijven. Het conflict raakt niet alleen het bestuur van deze actie maar ook ons college. Gezamenlijk, in overleg met het be stuur, moet hierin een oplossing wor den gevonden." Kardinaal Willebrands zei dit gister avond in Noordwijkerhout, tijdens de opening van het derde Landelijk Pas toraal Overleg (gespreksforum tussen bisschoppen en geloofsgemeenschap). Hij doelde daarmee op het feit, dat mgr. Gijsen de samenwerking met de landelijke Vastenactie heeft opgezegd en deze actie voor het bisdom Roer mond niet langer als „bisschoppelijk" beschouwt Hij doelde daarbij ook op de toe spraak, die de paus heeft gehouden tot de bisschoppen tijdens hun bezoek „adlimina" in Rome. Wat deze toe spraak betreft bleef hij bij zijn over tuiging, dat de paus geen verwijten heeft willen maken aan de bisschop pen of aan de kerk in Nederland als geheel. De paus heeft alleen zijn zorg willen meedelen over enkele belangrijke za ken in het leven van de kerk, aldus de kardinaal, die zei beide punten in zijn openingsrede te hebben vermeld in de hoop, „dat zij ons niet zullen afhouden van hetgeen ons te doen staat en dat ze de inhoud en de sfeer van dit pastoraal overleg niet zullen bederven." De bijeenkomst van gisteren en van daag was een inleiding op het eigenlij ke Landelijk Pastoraal Overleg, dat dit jaar in twee zittingen zal worden gehouden, namelijk van 5 tot 7 mei en van 27 tot 29 oktober. De bedoeling nü was om de thema's en prioriteiten voor de komende zittingen te bepalen, als afronding van een langdurige voorbereiding, die resulteerde in twee brochures, waaruit de delegaties uit de zeven bisdommen globaal al enkele thema's hadden gezeefd: geloofsop Gespreksleider van het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout is de ex-minis ter van onderwijs dr. Veringa (rechts). Naast hem kardinaal Willebrands. voeding en katechese, gemeenschaps vorming en kerkopbouw. Groningen sprong eruit door „oecumene ge mengde huwelijken" te suggereren. Gisteravond konden de delegaties zich uitspreken over hetgeen zij van elkaar en van het LPO verwachten. Wellicht mede als reactie op het vorige LPO in Nijmegen, dat als zakelijk en weinig geïnspireerd was ervaren, was nu al gemeen het verlangen naar een inspi rerend samenzijn te horen. Het LPO diende een „duidelijk her kenbare bron van bemoediging" te zijn, mikkend op een „uitnodigende, gastvrije kerk, zonder hoge drempels van geboden en voorschriften". De hoop werd meermalen uitgesproken op een vruchtbare dialoog tussen bis schoppen en delegatieleden, een „vol wassen dialoog" ook, waarbij „alle delegatieleden en bisschoppen probe ren eikaars standpünt te begrijpen" en „de mondigheid en de betrokkenheid van de gelovigen in de rol van de delegatieleden tot uitdrukking moest komen". Op voorstel van kardinaal Willebrands zond het LPO nog een telegram naar kardinaal Alfrink, waarin het hem „dankbaar gedenkt". De vergadering werd bijgewoond door de pro-nuntius mgr. John Gordon, vertegenwoordi gers van de kerk in België, van andere christelijke geloofsgemeenschappen en van het Humanistisch Verbond. HAVENBEDRIJF: RISICO'S BEPERKT (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM De aanvoerhaven en opslag- laats voor vloeibaar aardgas uit het buitenland Algerije) moet op het noordwestelijk deel van lte e Maasvlakte aan de zeezijde komen, vlak boven zrlean e* 8emeentelijk energiebedrijf. Deze voorkeur 'ordt uitgesproken door het Havenbedrijf van jntaktMterdam. Als variant is gekozen een gebied Ï5798. nidwestelijk van het energiebedrijf eveneens aan zeezijde. Derde mogelijkheid is echter ook nog, lus het Havenbedrijf, een gebied in de direkte omgeving van het terrein van de Gasunie aan de Beerkanaal tegenover de Petroleumhaven. Bin nenwaarts dus. Vaartechnisch gezien is de lokatie zuidwestelijk van het gemeentelijk energiebedrijf volgens het Havenbedrijf wellicht de beste. Maar dan zullen veel meer financiën beschikbaar moeten komen, dan voor de lokatie noordwestelijk van het ener giebedrijf „Gevoelsmatig" heeft de zuidwestelijke lokatie bij het Havenbedrijf de voorkeur, aldus een gisteren verschenen rapport. Dit rapport wordt op 25 januari behandeld in de raadscommis sie Haven en Economische Ontwikkeling. De aanleghaven en opslagplaats voor vloeibaar gas kan in drie jaar tijd gereed zijn voor de lokatie boven het energiebedrijf en voor die bij de Gasu nie. De kosten van ieder van deze lokaties bedra gen bijna veertig miljoen gulden. De lokatie zuidwestelijk van het energiebedrijf kan eveneens in drie jaar gereed zijn. Maar de kosten ervan zijn niet minder dan 417,5 miljoen gulden. De risico's van een terminal op de Maasvlakte zijn, aldus het rapport van het Rotterdams Havenbe drijf niet groter, dan die van alledag. Ter vergelij king de overlijdensrisico's in verschillende situa ties: In verkeer en huishouding 1 op 1000 op het werk 1 op 10.000 door import vloeibaar gas 1 op 70.000 door brand 1 op 100.000 door overstroming 1 op 10 miljoen. De Egyptische president Anwar Sadat in gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die naar Cairo was gekomen in een poging de vastgelopen vredesbesprekingen weer op gang te brengen EL AVIV (UPI/Rtr) De impasse waarin het vredesge- jprek tussen Israël en Egypte is geraakt duurt voort, 'resident Sadat van Egypte zei gisteren na afloop van besprekingen met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance: „De vrede kan niet tot stand komen als Israël Arabisch grondgebied bezet houdt. Zodra Israël zich akkoord verklaart met het principe dat ander met mans grondgebieden soevereiniteit niet geschonden mogen Kabinet akkoord met nieuw wetsontwerp: worden, kan het overleg hervat worden". De reactie daarop van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Dayan luidde: „Op die eis zeggen we: neen, in dat geval geen onderhandelingen". President Carter van Amerika heeft de jongste tegenslag in het vredesstreven „zeer ernstig" genoemd, „maar hope lijk van tijdelijke aard." DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp dat onderbe- windstelling ter bescherming van meerderjarigen mogelijk wil maken. gaat hier bm meerderjari gen die als gevolg van hun li chamelijke of geestelijke toe stand niet in staat zijn hun ver mogensrechtelijke belangen zelf ten volle waar te nemen. Ge dacht is aan de problemen bij het beheer van inkomen en ver mogen van in bejaardenoorden, psychiatrische ziekenhuizen en verpleeginrichtingen verblijven de personen. Daarnaast aan be jaarden en geestelijk of licha melijk gehandicapten die zelf standig wonen en ten aanzien van wie onder curatelestelling een te ver gaande maatregel zou zijn. Volgens het wetsontwerp zullen een of meer goederen van de meerderjarige bijvoorbeeld spaargelden, effecten, onroe rend goed onder bewind ge steld kunnen worden. Het be heer over die goederen komt dan in handen van een bewind voerder; de rechthebbende heeft de medewerking van de bewind voerder nodig om over de onder bewind gestelde goederen te be schikken. Het bewind wordt door de kan tonrechter ingesteld. Dat kan gebeuren op verzoek van de rechthebbende zelf, van zijn echtgenoot of van bepaalde bloedverwanten. AMSTERDAM (ANP) De Communisti- Hij noemde internationale verbondenheid en de totstandkoming van het kabinet-Van Agt sche Partij van Nederland heeft een begin gemeenschappelijk optreden nodig „in de De CPN-partijvoorzitter bepleitte als alter- femaakt met „een nieuwe oriëntatie" op de strijd voor vrede en veiligheid en voor een natief een nieuw samengaan van „socialis- internationale communistiche beweging, zekere toekomst van de mensen volstrekt ten, communisten en personen en stromin- tPN-voorzitter Henk Hoekstra deelde dit nodig". gen uit kerkelijke kringen, die rechts willen Sistermorgen in Amsterdam mee op het In' zijn congresrede bekritiseerde Hoekstra terugdringen", wste congres van zijn partij. NEDERLAND VERMAANT f.HÏI.Ï DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaanw van Buitenlandse zaken heeft gisteren de ernstige bezorgdheid van de Nederlandse regering over de ontwikkelingen in Chili aan de Chileense ambas sadeur overgebracht. In een gesprek met hem onderstreepte de minister dat in zeer brede kring in Nederland, hevige verontwaar diging heerst over de nieuwe golf van onderdrukkingsmaatrege len. De Belgische regering heeft gisteren besloten haar ambassadeur uit Chili terug te roepen. In Santiago zal voor België alleen nog een zaakwaarnemer achterblijven. Hoewel te verwachten was, dat ook de kabinetsformatie zélf de afgelopen week bij de debatten over de regeringsver klaring een grote rol zou spelen, heeft oppositieleider Den Uyl over het verloop van deze formatie daarbij wel zeer breed uitgeweid. De druiven bleken zó zuur, dat de waar heid geweld werd aangedaan. Den Uyl stelde, dat het kabinet „niet door de voordeur, maar met verbreking van het slot, door de achterdeur is binnengekomen." En dat is in strijd met de werkelijkheid. Het kabinet-Van Agt regeert volstrekt legitiem en inbrekers - de vergelijking is door Den Uyl zelf opgeroepen - zijn er niet aan te pas gekomen. Men zou bijna veronderstellen, dat Den Uyl de zaken verwart met de vorming van zijn eigen kabinet, dat in 1973 uitsluitend dank zij „inbrekers" de AR stand kon komen. Voor de duidelijkheid brengen we in herinnering, dat in de laatste fase van de formatie-Den Uyl en in de allereerste fase van de informatie-Van der Grinten de sleutel voor het al dan niet tot stand komen van een tweede kabinet Den Uyl bij de PvdA heeft gelegen. Op het laatste voorstel van informateur Van der Grinten is zowel door het CDA als door D'66 „ja" gezegd. Alleen door de PvdA is dit voorstel afgewezen. Wat bereikt Den Uyl met zo'n historisch onjuiste schets! De afstand tussen het kabinet-Van Agt en de oppositie is er kunstmatig door vergroot. Dat is jammer, want beleids matig gezien bleek de afstand tussen kabinet en de Tweede Kamer als geheel tijdens de debatten van de afgelopen week juist wezenlijk verkleind. Maar gelukkig is voor een goed functioneren van parlement en kabinet vooral het beleid van belang, zoals ook alle fracties in de kamer hebben vastgesteld. (Van een zonder verslaggevers) NUNSPEET De industrie bonden NW-NKV hebben gis teren het groene licht gegeven voor de verkoop van de levens middelensector van het KSH- concem. Het gaat hier om be drijven in Nijmegen (460 werk nemers), Koog aan de Zaan (318 werknemers), Utrecht (250 werknemers), Tilburg (160 werknemers), Vlaardingen (82 werknemers) en Maassluis (35 werknemers). Ten laatste zal getracht worden een andere ei genaar te vinden voor de ver liesgevende maissuikerfabriek in het Engelse Tilbury. Ook de aardappelzetmeelbedrijven in het Duitse Emrichheim en de Amerikaanse stad Ohio zullen bij een ander concern worden ondergebracht. Heel deze operatie is nodig om de op 400 miljoen gulden geraamde schuldenlast, die vooral is ontstaan door de enor me verliezen die in Tilbury wor den geleden, te verlichten. KSH dacht in Tilbury een enorme slag te kunnen slaan door vloei bare suiker te produceren, die beneden de prijs van de gewone bietsuiker op de markt zou wor den gebracht. De EEG legde evenwel een forse heffing op de maissuiker. Daardoor ontston den gigantische verliezen. Door nu andere bedrijven te verko pen wordt het gat van Tilbury grotendeels gestopt Voor de concerns AVEBE (aardappel meel), Wessanen en Centrale Suiker Unie (CSM) wordt het dan interessanter om andere KSH-onderdelen, die goed lo pen, over te nemen. De indus triebond CNV heeft minister Van der Stee (landbouw) ge vraagd om een gesprek over de moeilijkheden. VOORST Een vergissing met een kapotte, maar met springstof geladen, Hawk- raket heeft gisteren op de Nederlandse luchtmacht basis in het Duitse Stolze- nau voor nogal wat paniek gezorgd. De Hawk-raket werd donderdag per ver gissing meegestuurd met een transport van 27 voor het overige lege containers die naar Zeist moesten. Pas vrijdagmorgen werd de fout op de luchtmachtbasis ontdekt. Aangezien niet be kend was of de raket ge vaar opleverde en de chauffeur van het tran sport, intensief speurwerk ten spijt, aanvankelijk niet gevonden kon worden heb ben de verantwoordelijken vervolgens enige bange uren doorgemaakt. Uiteind elijk slaagde de rijkspolitie erin het transport op de rijksweg Deventer-Apel- doom de chauffeur aan te houden. Drie man lucht- machtpersoneel die uit Stolzenau waren overgeko men, konden toen vaststel len dat de raket geen ge vaar voor zijn omgeving opleverde. Daarop is het wapen voorlopig onderge bracht op de vliegbasis Twente. Hoe de vergissing is ontstaan, kon nog niet worden opgehelderd. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 8 Bereken i op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: spaar- hoofdsom waardoor totaal* u stort spaartemuin rente u ontvangt tertniin basisrente premie u ontvangt rente f. 873.44 2 jaar 7% f 1.000,- 2 jaar f. 1.102,50 f. 40,- f. 1.142,50 7 f. 4.367.19 7% f 5.000,- 3 jaar f-1.157.63 1. 75,- f. 1.232,63 7 '/4% f. 630,17 8% f 1.000,- f. 1.215,51 f.130,- f. 1.345,51 7*4% f. 3.150,85 óiaar 8% f 5.000,- 5 laar f. 1.276,28 f.195,- f. 1.471,28 8 De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis vai rente op rente. Dc NMB denkt met u mee. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5-000,-. Behalve 5 basisrente krijgt u een premie tot max. f 975,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In Amerikaanse gevangenissen verblij ven op dit moment nog 421 gevangenen die ter dood zijn veroordeeld. Hoewel vorig jaar, na de executie van Gary Gilmore, werd gevreesd voor een vloedgolf van executies, ziet het er thans naar uit dat de meeste veroordeelden "°I een begenadigde leeftijd kunnen hereiken. Zelfs de toeest vergevorderde zaak is nog niet in de buurt van een terechtstelling. Hoewel intussen 32 staten op de harde lijn zitten en de doodstraf opnieuw hebben ingevoerd, zijn er tevens zoveel mogelijkheden van beroep ingebouwd, dat een ter dood veroordeelde zijn executie geruime tijd voor zich uit kan schuiven. Ook Gary Gilmore zou zeker nog in leven zijn als hij gebruik had gemaakt van de talrijke beroepsmoge lijkheden. Gary Gilmore stierf vorig jaar op 17 januari in de staat Utah door -de kogel na een weinig verheffende en soms kermisachtige touwtrekkerij. Het zag er zelfs geruime tijd naar uit, dat Gilmore zijn zin, een executie op zo kort mogelijke termijn, niet zou krijgen. Gilmore's executie was de eerste in de Verenigde Staten sedert 1967. In Utah wachten nu nog 5 gevangenen op hun terechtstelling, maar het zal waarschijnlijk nog wel twee jaar duren voordat ook maar aan tenuitvoerlegging gedacht kan worden. Texas, waar de doodstraf wordt uitgevoerd via een injectie, heeft op dit moment de langste „wachtlijst": 72. Ook daar wordt echter binnen een jaar geen aktie verwacht. Hoewel de lijst van 421 terdoodveroordeelden meer blanken dan kleurlingen telt, menen veel advocaten, dat er nog steeds sprake is van een raciaal patroon in de veroordelin gen. „De doodstraf wordt vrijwel uitsluitend uitgesproken als het gaat om de moord op blanken. Het doden van zwarten is kennelijk nog geen reden voor de doodstraf," aldus de zwarte advocaat John Carrol uit Birmingham (Alabama).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7