Burgemeester Zoeterwoude wil haast achter Rijksweg 11 Stok matigt eisen ^ITAD/REGIO LEIDEN WACHT OP NIEUWE CIJFERS EUROMARSLOPERS OP LEIDS STADHUIS Werkgroep Verkeer Oegstgeest houdt schoolroute- (onderzoek Bureau „Laat Leven" officieel geopend IwVa conflict met Alpheuse huurders Afsluiting deel ringweg Merenwijk Zeven ton voor vernieuwing beschoeiing Rijpwetering Vier kandidaten voor D'66-lijstaanvoerderschap Broodsporen: Kleren- van-de-keizer- bedrog MENDELSSOHNTRIO IN LEIDERDORP LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1978 PAGINA 3 DA< ZOETERWOUDE - Burgemeester J. A. Det- mers van Zoeterwoude wil dat de rijksoverheid ten spoedigste de knoop doorhakt en besluit tot de aanleg van rijksweg 11, de verbindingsweg tussen rijksweg 4 Lei den) en de rijksweg na bij Bodegraven. Tijdens een bijeenkomst in de kantine van het in het industriegebied de Gro te Polder gevestigde be drijf 3M, stelde de heer Detmers dat nu iede reen er zo langzaam aan wel van overtuigd is dat deze rijksweg er moet komen, absoluut' niet langer kan worden gewacht met de uitvoe ring. De burgemeester van Zoeter woude haakte daarbij in op opmerkingen van de kant van leden van de Leidse Vereni ging voor Industrie (LVI) na afloop van een werkbezoek dat deze ondernemersclub voor de tweede keer op touw had gezet onder het motto „Kennen wij elkaar". Doel van deze bijeenkomsten, waaraan ook vele volksvertegenwoordi gers uit de Leidse regio en ambtenaren deelnemen, is de problemen van het bedrijfsle ven beter te leren kennen. De heer Detmers verzette zich tegen een bij deze gelegenheid gemaakte opmerking van de Leidse wethouder van verkeer mr. C. Waal. Deze stelde welis waar een spoedig besluit van de nieuwe minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) inzake de aanleg van rijksweg 11 te verwachten, maar wees er an derzijds op dat Rijkswater staat binnenkort nog met cij fers zal komen die bij een keuze over het al dan niet aanleggen van deze weg door slaggevend kunnen zijn. De Leidse wethouder stelde in ie der geval dat van deze cijfers het standpunt van het gemeen tebestuur van Leiden over de aanleg van rw 11 zal afhangen. Dit standpunt zal tegelijk ken baar worden gemaakt met dat over de voorgestelde verbre ding van rijksweg 4 (Voor burg-Amsterdam). Nadere cijfers waren volgens de burgemeester van Zoeter woude niet meer nodig. Hij wees erop dat de komst van rijksweg 11 van levensbelang is voor de in de Grote Polder gevestigde ondernemers. Ook leden van de LVI lieten zich in deze zin uit. LVI-secretaris mr. R. van Leeuwen kondigde aan dat de Vereniging binnen kort samen met de Kamer van Koophandel de aanleg van rijksweg 11 nog eens bij minis ter Tuijnman zal geen beplei ten. Wellicht zal hierbij ook een delegatie van het Zoeter- wouds gemeentebestuur aan wezig zijn. Volgens Van Leeu wen is het in ieder geval hoop vol te noemen dat de minister althans de indruk heeft ge wekt spoedig een beslissing te willen nemen. Wethouder Verboom (2e van links) sprak gisteren met de Euromarslopers uders en kinderen kunnen samen bepalen welk 'isfSluk °P we9 naar school gevaarlijk is LEIDEN Wethouder Ver boom heeft gistermiddag om half zes een delegatie van deel nemers aan de „Euromars" op het stadhuis ontvangen. De mars wordt gehouden als pro test tegen de sterk toenemende jeugdwerkloosheid in Europa. Ook vanuit Italië, Frankrijk, Luxemburg en Engeland zijn deze marsen georganiseerd. Zij hebben allen als einddoel Brus sel, de zetel van de EEG. Hier zal een internationale manifes tatie voor meer werk worden gehouden. Gisteren bereikte de optocht Leiden. De stoet van ongeveer vijftig deelnemers, voorzien van geluidsinstallatie en spandoe ken, kwam tot stilstand bij het stadhuis. Het gezelschap bestaat voornamelijk uit Duitsers, En gelsen maar ook Nederlanders en Turken. Wethouder Verboom ontving vijf afgevaardigden hiervan en sprak in een wel komstwoord de hoop uit dat de actie succes zal hebben. De wethouder vroeg de delaga- tie wat voor oplossing zij zelf dacht te hebben voor de jeugd werkloosheid. Hierop antwoord de een Duitse deelnemer dat wellicht een betere verdeling van het werk onder alle mensen, desnoods met verkorting van werktijd, een hoop zou verbete- Wethouder Verboom merkte op dat met spandoeken rondlopen alleen geen werk gevonden Vanochtend is de optocht weer verder gegaan naar Den Haag en maandag hoopt het gezel schap in Rotterdam te arrive ren. Theatergroep „Proloog" houdt daar dan een voorstelling over de vakbeweging. Ook zal nog een demonstratie in de ha ven gehouden worden. progr Oude IEGSTGEEST De werkgroep verkeer legstgeest heeft 1978 uitgeroepen tot het tar van het schoolgaande kind. Een van belangrijkste aktiviteiten die men zat ontplooien is een schoolroute-on- lerzoek. Dit laatste wordt ondersteund, loor een enquête die gehouden wordt onder alle leerlingen van kleuter- en agere scholen. jeden van de werkgroep hebben inmid- ■en onderhoud gehad met de wet houder van openbare werken, de heer J. J. Thorn, die al geruime tijd de commis sievergaderingen voor Verkeer en Ver voer voorzit. De gemeente is verheugd over dit staaltje van particulier initiatief. De enquête is voorgelegd aan het ver- keersdeskundig bureau dat men in de arm neemt voor de ontwikkeling van een totaalverkeersplan in Oegstgeest. Deze heeft de vraagstelling enigszins „bijge stuurd". Wethouder Thorn: „De uitslag Eén van de drie coördinatoren van de werkgroep Verkeer, ir. P. H. Koekebak- ker: „Op een plattegrond die men bij het vragenformulier ontvangt kan de school route van het kind worden ingetekend. Wat wij graag van de ouders willen weten is welke gedeelten in de schoolrou-- Op 25 januari wordt er op alle Oegstgees- ter kleuter- en lagere scholen een ver- keersdag gehouden. Dan wordt de erïque- te ingeleverd en kan men in de klas op een grote kaart nogmaals de routes inte kenen. Voor de verwerking van de eftque- te gegevens gaan een aantal Delftse stu denten aan de slag. LEIDEN De vereniging ter I bescherming van het ongeboren kind heeft vandaag aan de Lage j Rijndijk 76 in Leiden haar lan- I delijk bureau „Laat Leven" of- ficieel geopend. Dit niet kerke- i lijk gebonden bureau wil vrou- 1 wen helpen die moeilijkheden hebben doordat ze zwanger zijn geraakt. I „Wij hebben gemerkt dat veel mensen later last krijgen van schuldgevoelens omdat ze zich hebben laten aborteren", zegt de coördinator van het bureau „Laat Leven", Ben Zijl. „Wij verlenen hulp aan mensen die ongewenst zwanger zijn, móór geen abortus willen. Het komt bijvoorbeeld vaak voor, hoe gek het ook klinkt in deze tijd, dat jonge meisjes die in verwach ting zijn niet thuis kunnen be vallen vanwege de schande voor de familie. Voor deze mensen hebben wij zogenaamde gastge zinnen. Hier kunnen de meisjes de laatste maanden van hun zwangerschap wonen en ook be vallen, uiteraard onder voortdu rende begeleiding van een maat schappelijk werkster en een arts. Daarna kan in samenwerk ing met de kinderbescherming ,zo'n baby geplaatst worden in een pleeggezin of het kan wor den geadopteerd. Als een baby m een pleeggezin wordt ge plaatst kan de moeder het altijd bezoeken en is het mogelijk om. als de omstandigheden voor de moeder het toelaten, het kind weer terug te krijgen. Dit is bij adoptie natuurlijk niet het ge val", aldus de heer Ben Zijl. In de vereniging zitten artsen, psychologen, maatschappelijk werkers en anderen die zich in willen zetten voor deze proble matiek. Het zijn allemaal vrij willigers zodat de kosten vrij laag blijven. Zij geven voorlich ting op scholen verenigingen en vormingscentra. Er is echter nog geen subsidie verleend voor de vereniging, zodat ze toch wel enigzins beknot wordt in de vele werkzaamheden. "S"8 'LPHEN AAN DEN RIJN - „Stok Belejging en leheer", lijkt in het conflict met de Alphense 'i. Q^huurders van de flatgebouwen aan het Valerius- >|«n. eie en voor zijn geld te gaan kiezen. In u plaats van de aangekondigde mededeling over de jurki» exacte hoogte van de servicekosten, is nu een ?R04 nieuw voorstel van Stok onderweg naar het advo catenkantoor De Kort, die de belangen van de huurders behartigt. Volgens de direkteur van „Stok Belegging en Beheer", A. W. Veenhuyzen, .001 is dit (derde) vobrstel voor beide partijen be- SSOjspreekbaar. Zoals bekend ontstond het conflict, toen Stok van ene op de andere dag de servicekosten met G« terugwerkende kracht van vijf jaar, met ruim 100% verhoogde. Daarbij voorbijgaand aan de in ,de huurovereenkomst gestelde voorwaarden hie- romtrent. Toen de huurders dan ook weigerden in te gaan op de financiële eisen van Stok, matigde deze zich en deelde mede te willen volstaan met een verhoging van ongeveer 90% met terugwerken de kracht van twee jaar. Ook dat voorstel was echter in de ogen van de huurders te gortig. Geïrriteerd weigert Stok-Direkteur Veenhuyzen in te gaan op toegespitste vragen. „Gezien de situatie waarin wij met de huurders verkeren". Hij geeft, zonder in te gaan op de details, aarzelend toe dat het nieuwe voorstel de huurders voor een deel tegemoet zal komen. Veenhuyzen stelt verder dat de grootste moeilijkheid ligt in de voorafgaande jaren waarin door „interne omstandigheden" de servicekosten niet werden verhoogd, „maar", aldus Veenhuyzen, „we zullen dan ook rekening houden met de door ons gemaakte fouten". Volgens hem is er een redelijke kans om tot overeenstemming te komen. „Als tenminste die intentie bij alle partijen aanwezig is". De moeilijkheid ligt volgens Veenhuyzen zeker niet in de nieuw vast te stellen servicekosten. „Wat er aan service geleverd wordt, zal betaald moeten worden". Op de opmerking, dat de huurders de nodige kanttekeningen plaat sen bij de financiële verantwoording, waartoe Stok middels de huurovereenkomst verplicht is, (de huurders zouden naar eigen zeggen geen inzage hebben gekregen in de relatie Stok-dochtermaat- schappijen), stelt Veenhuyzen geïrriteerd: „Als de discussie zich tot dit onderdeel zou beperken, dan was ik het verdraaid snel met de heren eens". Bij het advocatenkantoor De Kort, was gistermiddag het nieuwe voorstel nog niet binnengekomen. Mr. De Kort: „Als het nieuwe voorstel eveneens niet acceptabel is, dan betalen wij niet. Het initiatief is ook dan weer aan Stok. Wij zijn in een positie om rustig af te wachten". Swift houdt duinloop 3P0 A LEIDEN De Leidse wieler vereniging Swift houdt morgen wederom haar jaarlijkse duin loop. Er kan gekozen worden uit twee afstanden: de vijf- of de tienkilometerloop. De start is /c?ï vana* het parkeerterrein aan de Wassenaarse slag en vindt plaats om twaalf uur. Het in schrijfgeld bedraagt driegulden vijftig, terwijl jeugd tot 14 jaar tweeguldenvijftig betaalt. LEIDEN Een gedeelte van de ringweg door de Merenwijk wordt maandag 23 januari voor alle verkeer behalve voetgangers afgeslo ten. Het betreft het gedeelte van de Veluwemeerlaan vanaf Bessen- wier tot Fakkelgras. De weg tussen het Bessenwier en de Gooimeer laan alsmede het gedeelte tussen Fakkelgras en Hommeiveld zullen slechts gedeeltelijk worden afgesloten. De werkzaamheden bestaan uit het maken van een definitieve wegindeling en het aanbrengen van bestrating. De werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden in beslag nemen. De kade van de Koppoellaan in Rijpwetering, die nog dit jaar zal worden vernieuwd "RIJPWETERING Het is waarschijnlijk, dat nog deze zo mer begonnen kan worden met de vernieuwing van de be schoeiing langs de Koppoellaan in Rijpwetering. Volgens de dienst openbare werken van de gemeente Aikemade is de tech nische voorbereiding van de be schoeiingswerkzaamheden vrij wel afgerond. Daarna zullen b. en w. van Aikemade en de ge meenteraad hun oordeel moe ten geven over de plannen. Als Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland daarna ook nog ac- coord gaan met de plannen zou kort na de bouwvakvakantie met het karwei kunnen worden begonnen. De vernieuwing van de Kop poellaan is een in Rijpwetering lang gekoesterde wens.. De ver nieuwing had echter een lagere prioriteit dan de beschoeiing langs de Wetering in Oude Wete ring, omdat die in nog slechtere staat verkeerde. De beschoeiing in Oude Wetering is begin 1977 gereed gekomen, zodat nu de Rijpweteringse Koppoellaan aan de beurt is. Vooral de Rijp weteringse CDA-raadsleden An ton van der Geest en Goof van der Poel hebben altijd sterk op de reconstructie van de be schoeiing aangedrongen. De kosten van het herstel van de kade van de Koppoellaan zullen ongeveer 700 duizend gul den bedragen. Voor een derge lijk bedrag is ruimte in de ge meentelijke financiën want het project is al opgenomen in de meerjarenbegroting. Behalve de beschoeiing langs de Koppoellaan in Rijpwetering is ook die van de Pastoor v.d. Plaatsstraat aan herstel toe. De vooruitzichten op een spoedige aanpak van die kade zijn echter aanmerkelijk minder goed. Dit herstel zal namelijk vele miljoe nen guldens vergen en de ge meente Alkemade beschikt vooralsnog niet over de finan ciële mogelijkheden om tot het herstel opdracht te geven. LEIDEN Vier kandidaten van D'66 hebben zich beschikbaar gesteld om na de komende gemeente- 5 ',raadsverkiezingen, die op 31 mei van dit jaar worden gehouden, als lijstaanvoerder voor deze Partij de gemeentepolitiek in te gaan. Dit zijn de heren B.J.O.R. Glaubitz, P.M. de Jonge, de huidige wethouder B.D. Oosterman en mevrouw A. Steenhouwer-van Humbeeck. Het lijstaanvoe- fen wil volgens deze kandidaten niet zeggen dat zij zondermeer de betrekking van wethouder zou den ambiëren. Van de zeventien kandiaat-raadsleden hebben er tien toegezegd, dat zij het werk van gemeenteraad slid na de verkiezingen willen aanvaarden. De 7 andere leden moeten volgens één van de woord voerders van de democraten worden gezien als een reserve-éq'iipe, die waarschijnlijk in werkgroepjes voor een bepaald rugdekking kan gaan zorgen. Een belangrijk aspect van de D'66-politiek moest gisteravond wegens tijdgebrek tot de derde fe bruari worden uitgesteld. Dit betrof de installatie van de onderhandelingsdelegatie, die gaat onder zoeken aan welke samenstelling van het college men de voorkeur geeft. Het een en ander geschiedt op basis van programvergelijking met andere par tijen uit de politieke arena. De actieve democraten vonden elkaar op de meeste punten van het concept programma, dat een redelijk alternatief moet zij'n volgens 's lands wijs, maar met een specifiek Leids karakter. Hoewel er door enkele leden een behoorlijke portie amendementen op het programma werd ingediend bleef het beleidsstuk voor wat de essentie betreft nagenoeg ongewijzigd. Over veertien dagen zal het beleidsstuk wat meer volume krijgen als de besprekingen en belangrijk ste toevoegingen in zijn uiteindelijke vorrtt aan de Leidse belangstellenden kan worden gepresen teerd. LEIDEN Het Beeldend Theater (Toneelraad Rotterdam) produ ceerde gisteravond in het LAK-theater „Broodsporen", een thea tervoorstelling die er geheel op gericht was de toeschouwer te vervreemden van zijn zintuigelijke waarnemingen. In de traditie van Wilson en Glass (minimal theatre) experimenteerden de makers Justa Masbeck en Wouter Klomp voornamelijk met horen en zien. De erkenning in het programma-boek dat het experiment vaag blijft, rechtvaardigt deze vaagheid nog niet. Zinnen als geluid en beeld gaan „een relatie aan van een andere aard, die minder eenvoudig te omschrijven valt" en „hun (Klomps en Masbecks) werkelijkheid laat zich daarin eenvoudig niet vangen, is te diffuus, te fragmentarisch" duiden er slechts op, dat de makers zelf ook niet weten waarmee ze bezig zijn en dat bij monde van Ben Hurkmans ruiterlijk toegeven. Het beroep dat op Prousts ervaring met het Madeleine-koekje wordt gedaan is dan ook volkomen misplaatst, omdat de schrijver van „A la recherche du temps perdu" heel precies wist welke zintuigelijke ervaring hij voor zijn lezers wilde beschrijven. Boven dien doet hij serieus een poging zijn lezers het rijk van die bijzondere ervaringen binnen te voeren. Het Beeldend Theater daarentegen probeert de kijkers alleen maar te verwarren. Achter dat verwarren suggereert men een eigen realiteit, maar welke dat is, kan men (of wil men) niet duidelijk maken. De kijker die dit kleren-v'an-de-keizer-bedrog niet wenst te accepteren, wordt geconditioneerd gescholden. Laat mij maar geconditioneerd zijn. Ik verbeeld me soms te weten wat die conditioneringen zijn. Paul v/d Plank LEIDERDORP Het is wel een bijzonder gelukkig idee geweest van pianist Jan van der Meer, violist Richard Kilmer en cellist Elias Arizcuren, zich het Mendelssohn-Trio te noemen. Deze naam stelt hen immers in staat bij ieder optreden beurtelings het eerste en het tweede trio van deze geniale componist uit te voeren, zonder dat iemand daar bezwaar tegen kan maken. Het trio nr. 2, dat gisteravond in de Leiderdorpse Dorpskerk ten gehore werd gebracht na de pauze in hun concert, was dan ook weer iets om ademloos naar te luisteren: prachtige muziek, die deze drie kunstenaars blijkbaar als gegoten zit. Het Mendelssohn-trio trad op in de plaats van het Residentie-Strijk kwartet, dat helaas niet in staat was gisteravond naar Leiderdorp" te komen. Dat de invallers zich er bepaald niet gemakkelijk van af maakten, blijkt wel uit het feit dat ze het zeer bewerkelijke trio uit 1904 van de Amerikaanse componist Charles Ives op net programma hadden gezet. Zoals Jan van der Meer in zijn inleiding terecht opmerkte is deze muziek progressiever dan het jaartal 1904 zou. doen vermoeden. Ives maakt op spirituele wijze gebruik van elementen uit de Amerikaanse volksmuziek. Zijn trio klinkt op het^ eerste gehoor wat gemakkelijk en goedkoop, maar volgens mij is* het muziek die voor de goede luisteraar een schat van mooie en interessante passages bevat Minder interessant was ten slotte hef Dumky Trio van Dvorak, een wat afgezaagde compositie, die overigens voortreffelijk werd uitgevoerd. Deze traditionele muziek kon mij echter na het frisse, moderne trio van Ives niet bijzonder bekoren. Ton Harmsen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3