Sneeuw en ijs verlammen Amerikaanse oostkust Keurmerk voor schoenen Affaire Kaima bij Raad van State Op weg naar ruimte-record? Elisabeth heeft schmink-probleem DOELMATIGHEID BIJ WIJDING Röntgen-onderzoek dreigt te verpauperen" NOG DIT JAAR OP DE MARKT L. C.-bezorger gemolesteerd BUBAAN KISSINGER .gina EcidaeSou/ia/nt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 21 januari 1978, 68e jaargang na 20947 The Paratroopers DAGBLAu VOOR ZUID-HOLLAND „The Paratroopers", Israëlische soldatenfilm uit 1977 op Ned. I om 20.05 uur. Ned. II om 21.25 uur „Hollands Glorie" en om 22.20 uur Televi- zier Magazine met de vrouwen van de nieuwe ministers. Zondag Ned. I om 19.40 uur „Reizen door het verleden". Ned. II om 21.05 uur „Days of hope". Later meer bewolking Later toenemende bewolking maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuide lijke wind. Maximum tempera turen omstreeks vier graden. Morgen: zon op: 08.35 zon onder: 17.09 hoogw.: 2.06 en 14.21. Maan op: 15.53 maan onder: 06.50 laagw.: 10.02 en 22.19 Slang met wee koppen ^RENCE/ïtalië (AFP) In de buurt van orence is gisteren een slang met twee kop- n gevonden. et 30 cm lange dier van de soort Natrix Natrix is aanvankelijk zo verzwakt dat het niet 1de eten. Overgebracht naar de dierentuin n Pistoia bij Florence veranderde het van dachten en begonmet zijn twee bekken lelijk. in Natrix Natrix kan volwassen 1.30 meter ig worden. Overigens is lang niet iedereen et deze vondst gelukkig. Bijgeloof wil dat een ndst als de onderhavige op een naderende imp duidt. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft giste ren een onbemand ruin tevaartuig gelanceerd dat moet worden vastgekoppeld aan het be mande ruimtestation Saljoet-6. Het nieuwe ruimteschip is van een nieuw type, heet „Vooruitgang 1" en dient voor het vervoer van brandstof, levensmiddelen en instrumen ten. De veronderstelling is geuit dat de twee bemanningsleden van de Saljoet-6 zullen trach ten het record voor een verblijf in de ruimte, dat nu met 84 dagen op naam van de Amerika nen staat, te verbeteren. Menslievende zeehonden SCHIERMONNIKOOG (ANP) Een samen spel van wassend water en nieuwsgierigheid naar mensen heeft sinds kort de uit twintig robben bestaande zeehondenkolonis van Schiermonnikoog in de greep. Herhaaldelijk komt het de laatste tijd voor dat de van nature bijzonder schuwe dieren de eenzaamheid van hun zandplaten verlaten om zich „onder de mensen" te begeven door naar de aanlegsteiger bij de veerdam op Schiermon nikoog te zwemmen waar zij dan speels en binnen het bereik van schietklare fototoestellen de bootreizigers uitwuiven door staarten- zwaaiend langs de eilandboot te dartelen. AMSTERDAM (ANP) - De actrice Elisabeth Andersen is ernstig gedupeerd door diefstal van haar schminkkist De kist werd gisteroch tend op het Museumplein in Amsterdam ont vreemd, even voor zij met de bus naar Eindho ven zou vertrekken. Mevrouw Andersen mist nu allerlei spullen, die zij nodig heeft voor het toneelstuk Hendrik de Tweede, dat volgende week in Eindhoven ,in première gaat. Zij hoopt, dat de kist voor die tijd wordt terugbezorgd bij de toneelgroep Glo be in Amsterdam. De inhoud heeft, aldus de actrice, voor de dief geen enkele waarde. MÜNCHEN (DPA) In overleg met de boed dhistische monniken van de Sensoji-tempel in Tokio, heeft een technische firma in München in het tempelcomplex een buizenpost aange legd om het met de hand schrijven en wijden van de wensen van gelovigen sneller te doen verlopen. Terwijl de gelovigen over de ongeveer 500 meter lange weg naar de tempel schuifelen, kunnen de monniken reeds aan het werk gaan. Vooral met nieuwjaar is het erg druk bij de Sensoji-tempel. Dit jaar waren er 1 miljoen gelovigen. NEW YORK (AP/RTR) - De Amerikaanse oost kust is gisteren bedolven onder dikke lagen sneeuw en ijs, waardoor het verkeer is lamge legd, de steden er uitgestorven bijliggen en iedereen zich weer voelt als de pioniers die het continent hebben ontsloten. Voor het hele ge bied in en om New York moest de noodtoestand worden afgekondigd. In de staten tussen Texas en New England zijn de afgelopen week door koude en sneeuw 47 mensen om het leven gekomen. Donderdagavond begon de derde storm die de oostkust in de afgelopen acht dagen heeft getrof fen. en dit keer was het goed raak'. Vrijwel de enige manier waarop men zich nog kon verplaat sen was met ski's of sneeuwschoenen. Ook in de rest van de V.S. heeft zich zware sneeuwval voorgedaan. Het Amerikaanse meteo rologische instituut heeft voorspeld dat de vries- koude ook dit weekend nog door zal zetten. Men vreest dat de dooi overstromingen zal veroorza ken. Ambtenaren hoeven niet meer naar hun werk, de banken zijn gesloten en ook de schoolkinde ren blijven thuis. Op verscheidene plaatsen is de electriciteit uit gevallen, zijn daken bezweken onder de sneeuw- last en overheerst een gevoel van hulpeloosheid. Het centrum van New York City biedt de aanblik van een woestijn van sneeuw waarop een enkele skiër wordt waargenomen. Ook de meeste effecten-beurzen en goederen markten in New York hebben gisteren met moei- New Yorkers laten hun auto noodgedwongen staan en gaan op ski's naar hun I lijkheden te kampen gehad. Hier een beeld van de beroemde Fifth Avenue. SOLERA BIJ EADOPTEERDE INDEREN NTERSWIJK (ANP) - Twee jptiekinderen van drie en f maanden, enkele dagen ge en uit het Verre Oosten op uphol aangekomen, zijn in i ziekenhuis in Winterswijk [enomen op verdenking van ilera. doktoren constateerden ver- j lijnselen die in die richting zen. De kinderen werden ter- nd geïsoleerd. Zowel van de nt van het ziekenhuis als de meente wordt er op gewezen t er in Winterswijk geen be- etting bestaat. mnestie voor -iierilleros in hodesié JSBURY (Rtr) - De rege- og-Smith in Rhodesië heeft stèren voorwaardelijke am- sstie afgekondigd voor natio- iistische guerrillastrijders e de strijd staken en in vrede rugkeren naar Rhodesië. uchtmacht en leger versprei en strooibiljetten in de strijd lieden om de guerrilleros in lichten over de amnestie. Vol- ïns de regering heerst onder ote groepen „terroristen" zo'n sillusie met de strijd dat velen w het amnestie-aanbod ge- zullen maken. De amnes- emaatregel past in het kader de besprekingen die pre mier Ian Smith voert met de itigde nationalistische lei- ers Muzorewa en Sithole, die liden op amnestie Rebben aan- idrongen. >EN HAAG - Dc CDA-Twee- e Kamerleden G. Cornelissen G. van Dam willen een on- erzoek naar een geval van ac- ieve euthanasie, dat is bespro- en in een tv-uitzending op 15 Wuari van dit jaar. Daarin Wam ter sprake dat een ver- leegkundige met instemming van de behandelend arts maar tonder de goedkeuring van de betrokken hoofdverpleegkundi ge actieve euthanasie op een Patiënt had toegepast 'De kamerleden eisen sancties a's uit het door hen gewenste ionderzoek inderdaad zou blij ken dat de-mededelingen in de bewuste tv-uitzending volledig luist zijn. Ziekte reden kaping Een ongeveer 30-jarige man heeft gisteren op de luchthaven van Karatsji een Fokker Friendship de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA gekaapt en urenlang de circa 30 inzittenden gegijzeld. In ruil voor de vrijlating van zijn slach toffers eiste de kaper een losgeld van twee miljoen dollar. Hij deelde mee dit geld nodig te hebben om een medi sche behandeling van kankeraandoening te kunnen betalen. Uiteindelijk slaagde de directeur van de lucht vaartmaatschappij, daar bij geholpen door de be manning van het vlieg tuig erin de kaper te overmeesteren. Deze laatste wordt hier weg gevoerd. De directeur raakte licht gewond. Ver der kwam iedereen met de schrik vrij. Veel missionarissen overbelast ..De kwestie van vervoer voor ons missionarissen wordt met de dag dringender. Het aantal missionarissen daalt, maar het werk neemt toe. De noodzaak om bijna het dubbele werk te verzetten eist meer efficiency, en dat is voor ons vooral goed vervoer. Help ons daarom snel Dit schrijft u een missionaris. Met de MIVA-loterij 1978 willen wij 203 hardwerkende missio narissen aan vervoer helpen. Doe daarom ook mee aan de MIVA-loterij. De prijs van de lo ten is 10.-per stuk. Stort u bijv. 30.- dan ontvangt u lo ten uit de eerste drie series waarvan de hoofdprijzen van 50.000.- en 10.000.- al ge trokken worden op 24 februari a.s. Stort u 40,- dan ontvangt u er ook nog een lot bij van de extra serie loten van 10,- waarvan de hoofdprijzen op 28 april getrokken worden. Doe daarom mee: giro 272249 ten name van MIVA, Vijver straat 12. Breda. JusMie. nr° 6706 0e78rC0?8 ad 'l 9-1 o" 97V)6 PROF. C. PUYLAERT OVER SITUATIE IN ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN: UTRECHT (ANP) Door de bezuini gingsdrift in de gezondheidszorg staat een verpaupering van dé' rontgenafdelin- gen in de Academische Ziekenhuizen voor de deur. De wachttijden voör rönt genonderzoek zullen nog langer worden, overbelaste stafleden van dé' rontgenaf- delingen zullen het bijltje er bij neerleg gen en research en wetenschappelijk on derzoek zullen in het gedrang komen als de bezuinigingsoperatie zo doorgaat Tot deze sombere voorspelling komt prof. dr. C. Puylaert, hoogleraar in de röntgen-, diagnostiek aan de rijksuniversiteit in Utrecht, in de jongste editie van Medisch Contact, het blad van de Maatschappij voor Geneeskunst. Prof. Puylaert stelt dat het bezuinigings mes extra diep snijdt in een „snelle groeier" als de röntgendiagnostiek. Het aantal röntgenonderzoeken in ons land is- de laatste vijf jaar met 40 procent geste gen. De personeelsbezetting nam echter nauwelijks toe. In Utrecht bijvoorbeeld werken er vrijwel evenveel mensen op de röntgenafdeling nu er 130.000 onderzoe ken zijn per jaar, als toen het er nog maar 70.000 waren. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Nederlandse schoenin dustrie gaat een kwaliteits keurmerk invoeren dat het de consument in één oogopslag duidelijk maakt of hij een goede schoen koopt of niet De keurin gen van zowel binnen- als buitenlandse schoenen zullen worden verricht door het Centrum voor Schoentechniek van het Instituut voor Leder en Schoenen T.N.O. in Waalwijk. De eerste van een keurmerk voorziene schoenen, zullen dit najaar op de markt komen. De belangrijkste keuringseisen zullen zijn gericht op goede pasvorm, goede mate riaalkwaliteit en goede constructie. Bij het opstellen van de normen is ge streefd naar een zo hoog mogelijk niveau. Mede met het oog op de prijs die vooral samenhangt met materiaalkeuze en fabri- kagewijze, zijn echter bepaalde compro missen gezocht tussen het beste en de betaalbaarheid. In de praktijk zal men dan ook een reeks geëtiketteerde schoe nen kunnen verwachten, die alle liggen boven het geëiste minimum niveau, maar die verder in prijs en in een aantal kwaliteitsaspecten zullen verschillen. LEIDEN De 14-jarige R. V. uit Leiden is donderdagavond bij het bezorgen van de Leidse Courant gemolesteerd door een bewoner van de Poldermolenflat in de Merenwijk. Toen de jongen met een stapel kranten onder de arm de flat had betreden werd hij door de man staande geroepen en gedwongen één van zijn kranten aan hem te overhandigen. De bezorger weigerde dit. Hierna sloeg de boze flatbewoner de onthutste jongen enkele malen in het gezicht. De krantenjongen deed hierop onmid dellijk aangifte bij de politie van mishandeling. Omdat de man al eerder op brute wijze van zich deed spreken heeft de politie hem ter afkoeling die nacht in het politiebureau vastgehouden. Burgemeester v. d. Louw in beroep ROTTERDAM (ANP) De affaire Kalma heeft de burgemeester van Rotterdam André van der Louw ertoe gebracht een beroep sprocedure aanhangig te maken bij de Raad van State. De burgemeester is het oneens met de beschikking van de Haagse procureur-generaal Van der Feltz dat de Rotterdamse hoofdinspec teur van de zeden- en kinderpolitie vervangen moet worden. Zoals bekend heeft Kalma, wiens deelname aan een betoging bij gelegenheid van de begrafenis van drie RAF-terroristen een storm van protest opriep, de dreigende ontheffing uit zijn functie voorko men door zelf ontslag te nemen. In zijn beroepschrift noemt de Rotterdamse burgemeester de beschikking van de procureur-gene raal „in strijd met het beginsel van de evenwichtigheid", omdat Van der Feltz naar zijn oordeel onvoldoende de positie en de bevoegdheid van de burgemeester als beheerder van het gemeente lijk politiekorps in het oog heeft gehouden. Voorts stelt Van der Louw dat de procureur-generaal met zijn beslissing om de hoofdin specteur van zijn functie te ontheffen, het collectieve optreden van de Rotterdamse politiemensen tegen een door hen verguisde colle ga, als juist bevestigt: „Immers, de weg lijkt nu geopend om ongewenste collega's met een actie uit het korps verwijderd te krijgen". VERGISSING Even leek voor de bemanning van dit Britse marineschip de oorlog deze week angstig dichtbij te komen. Het schip werd. door nog onopgehelderde oorzaak, bestookt door een Amerikaanse bommenwer per. Niemand raakte gewond. Gisteren is de gehavende boot de haven van San Diego in Californië binnengesleept. jGeen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 1,071—122244 en per speci&le koerier wordt de krant alsnog gebracht. NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger is als part-time advi seur toegetreden tot het Amerikaanse makelaarseffecten- en bankbedrijf Goldman, Sachs and co in New York, zo deelde het bedrijf gisteravond mee. Zonder overigens daarbij het salaris van Kissinger te noemen. Hij zal volgens een korte mededeling, vajl het bedriif „adviseren in kwesties rond de vraag Tïoé internationale politieke ontwikkelingen inwerken op de economische en Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats. Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam adres: woonplaats:.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1