HOND IN DE POT PRAVDA HEKELT DE PARTIJ BONZEN Hollywood ziet ze helemaal vliegen 1 idamer, (in) popula- ïen goj tje rol s Anga een A angeled ri de fl orden is, dl begrai] ERTjd Parijst lijke c altij dr, de ha 'a( er I sages ggings ?n op inder Blijkbi Li de 1 i tonic I de 01 (Van onze correspondent) LOS ANGELES Zwerfhonden; elke stad in Amerika heeft er last van. En elke belastingbe taler voelt het aan zijn portemonnee. Want jaarlijks kost het hen 500 miljoen dollar om de schade te herstellen die door de zwerfhon den aan mens en dier wordt aangericht. De salarissen van de „hondenmeppers" zijn bij dit miljoenenbedrag inbegrepen. Ze vangen per jaar 18 miljoen zwerfhonden. Dr. James McNeal, afgestudeerd marketing-on- derzoeker aan de universiteit van Texas, heeft een verbluffend simpele oplossing voor dit probleem: eet ze op. Vier jaar lang heeft dr. McNeal over deze hondse oplossing nagedacht, voordat hij er een wetenschappelijke verhande ling over schreef in de Texas Journal of Scien ce. „De hond in de pot", zo verdedigt dr. McNeal zich tegen woedende dierenvrienden, „is een alledaags menu in landen als Nigeria en Oost- Aziatische landen". Voor de goede orde ver wijst hij even naar de in onze cultuur geaccep teerde culinaire gerechten als kaviaar (kuit van een steur) en truffels; een soort zwam die het best door snuffelende varkens wordt opge spoord. Nou weet dr. McNeal ook best dat de aan hamburgers en hotdogs verslingerde Ameri-' kaan liever de hond aan tafel ziet dan erop, al dan niet in een klein sausje. Om vast aan het idee te wennen stelt hij dan ook de volgen de tussenoplossing voor: gebruik de 18 miljoen gevangen zwerfhonden voor het vervaardigen van honde- en kattevoer. „Ook geen oplossing die je zomaar even wegslikt", geeft dr. McNeal onmiddellijk toe, die dit idee aan een opinie-on derzoek heeft onderworpen. De publieke aver sie bleek mee te vallen. 60 procent van de ondervraagden vond het acceptabel om honde vlees te verwerken in hondevoer. De meeste weerstand tegen zijn oplossing komt van de zijde van de 62 voedseldeskundigen, verbonden aan de National Academy of Scien ce in Washington. „Een van hen vroeg zich af of ik soms gek was", herhaalt McNeal glimla chend. De anderen wezen op het hoge gehalte cholesterol in hondevlees. Wel staat weten schappelijk vast dat daarentegen het proteïne gehalte en het aantal calorieën hoger ligt dan in een biefstuk of een karbonade. Waarom het zwerfhondenprobleem in Amerika niet kan worden opgelost met het toevoegen van anti-conceptiemiddelen aan het hondevoer, heeft alles te maken met het trieste feit, dat er in Amerika nogal wat bejaarden en zwervers zijn die zich met blikjes hondevoer op de been houden. (Van onze correspondent Michael Simmons) MOSKOU Leonid Brezjnev, de afgelopen weken bedlegerig vanwege een ongewoon zwa re griepaanval, zal weinig troost gevonden hebben in zijn partijkrant, de Pravda. Volgens een hoofdartikel zouden zijn meest geliefde grondregels slecht nageleefd worden in min stens drie Sovjetrepublieken. Bovendien is de Pravda niet erg te spreken over ministers die verantwoordelijk zijn voor belangrijke industrieën in afzonderlijke repu blieken. Deze heren tonen, volgens de krant, al te veel geestdrift in het uitoefenen van kritiek op anderen, terwijl ze de balk in hun eigen oog niet zien. Als Brezjnev niet ziek w^s, zo schreef het Russische partijblad, dan zou hij zelf allang de falende ambtenaren een duchtig standje gegeven hebben. De republieken die speciaal door de Pravda genoemd zijn, behoren tot de economisch ge zien belangrijkste van het hele land: de Oëkrai- ne en Kazakhstan, in welke twee republieken Brezjnev na de oorlog een tijdje partij-organi sator was, en de Azerbeidzjan. Hoogstwaar schijnlijk zullen in alle drie republieken hoofd en van topfunctionarissen vallen. Het artikel dringt door tot de kern van de kwestie van partijcontrole in de Sovjet-Unie. De eerste ver antwoordelijkheid van alle partijcomités op elk niveau van de centrale comités van de afzon derlijke republieken en verder naar beneden, is de organisatie van „strikte controle" «over de naleving van de plannen van de staat. „Zonder dit," zegt de Pravda, „kunnen zelfs de beste bedoelingen niet verwezenlijkt worden." De Pravda noemt alle aspecten van de econo mie - en de krant is verplichte leesstof voor alle actieve partijleden. Vooral benadrukt wordt dat vraagstukken als arbeidsproductivi teit, kwaliteitscontrole en economisch manage ment over het algemeen niet zomaar een beetje behandeld moeten worden, maar „systematisch, consequent en met beleid." Er worden specifieke voorbeelden gegeven van slecht management die gezien kunnen worden als symptomen van de algemene situatie. In Kazakhstan, bijvoorbeeld, kwam een plaatselijk partij-comité in de afgelopen twee jaar 15-maal bijeen om bepaalde bouwprojecten te bespre ken, maar boekte daarbij bitter weinig vooruit- - gang. Maar dergelijke ondoelmatigheid, dit doorschuiven van de verantwoordelijkheid en mogelijkerwijs straks de angstkreten van dit comité zullen in de rest van het land ook wel gezien en gehoord worden. In de Oekraine waren partij-organisaties van de belangrijke ministeries van energie en elec- triciteitswinning en van industrieel- en bouw materiaal en andere niet met name genoemde ministeries er altijd snel bij om hun leveran ciers op de vingers te tikken, maar wilden nooit de fout bij zichzelf zoeken. Deze ontwikkelingen zullen wel een nadelige invloed hebben op de loopbaan van de Oèkrain- se partijleider Vladimir Scherbitski, die door Brezjnev in het Politburo gehaald werd ter vervanging van de meer nationalistisch inge stelde Piotr SjelesL Scherbitski, die dit jaar 60 wordt, is in het Politburo een relatief jonge man, en gold tot nu toe als iemand met een toekomst voor zich. Dit alles moet een bittere teleurstelling beteke nen voor Brezjnev. Tijdens het 25-ste partijcon gres in februari 1976 merkte hij op dat er een „sfeer van intolerantie" was ontstaan binnen de gelederen van de partij, een intolerantie jegens overtredingen van de regels en dat bijna 350.000 „ongewensten" als lid geschrapt waren voor juist dat soort gebrek aan discipline waar nu tegen geageerd wordt. copyright The Guardian Eerste contact met een UFO daarmee de best verkochte "blockbuster" aller tijden. Wat uitgekeken op de draaiboeken van nog meer monster-films als "Jaws" en "Orca" vol gens de beproefde "King Kong-formule", zijn veel filmmaatschappijen nu geheel in de gou den greep van kassa-kraker "Star Wars". In "Variety", een vijf keer per week verschij nend film- en televisieblad, worden dan ook bijna dagelijks nieuwe science-fiction projecten aangekondigd. Om er enkele te noemen: „Star ship Invasions"; 'n ruimte-thriller met sterren als Robert Vaughn en Christopher Lee, de grijze Dracula-griezel. Dan ligt er het script klaar voor "Starcrash". En bij Walt Disney Productions Inc. heeft men tien miljoen dollar uitgetrokken voor "Space Station One", waarin een ruimtestation bedreigd wordt door een "donker gat" in het heelal. Klaar is reeds de ruimte-komedie "The Cat From Outer Space". Universal Pictures en Paramount overwegen een herhaling van "When Worlds Collide" (Als werelden botsen) en "War of the Worlds" (Oor log tussen de werelden), twee klassiekers van H.G. Wells, in de vijftiger jaren verfilmd door George Palo. Universal heeft in zijn overvolle agenda voor 1978 ook de produktie overgeno men van "The Thing" (Het ding). Ook de televisiekijker wordt niet overgeslagen. Die kan alvast recht gaan zitten voor de nieuwe avontu ren van "Star Trek" en "Flash Gordon", de Arendsoog van de ruimte. Wat de produktiekosten betreft heeft Warner Communications Inc. die van "Star Wars" reeds overtroffen. Want voor "Superman", ge baseerd op een stukgelezen dagbladcartoon, heeft Warner maar liefst 20 miljoen dollar uitgetrokken. Een niet gering deel van dit budget gaat naar Marlon Brando voor zijn rol als Superman's vader, wonend op de fictieve planeet Krypton. Of het Publiek ook voor deze nakomelingen van "Star Wars" in de rij staat, is nog de vraag. Het komeetachtige succes van "Star Wars" is moeilijk te overtreffen. Als er één science fiction-film is, die het met succes tegen geweldenaar "Star Wars" kan opnemen, is het de begin december in de Amerikaanse bioscopen uitgebrachte "Close Encounters of the Third Kind" (vrij vertaald: "De derde ontmoeting") met de verduidelijken de ondertitel "Wij zijn niet alleen". Het letterlijk verblindend knappe camerawerk, de acteerta lenten en overweldigende visuele effekten ma ken de film nu al tot de tien beste van 1977. Ook aan de kassa is deze door Columbia Pictures uitgebrachte, ruim 18 miljoen dollar kostende film, een klinkend succes. In nauwe lijks vier weken leverde ze dik 35 miljoen dollar op. Rond Pasen verschijnt deze "donderslag bij heldere hemel" ook in Nederlandse theaters. Het succes van "Close Encounters of the Third Kind" is vooral te danken aan regisseur Steven Spielberg, 29 jaar, een van de top-regisseurs in het met talent en naijver stampvolle Holly wood. De eerste 25 pagina's van het Close Encounters- draaiboek schreef Spielberg tijdens de regie van "Jaws", waarmee hij toegang kreeg tot vette filmcontracten. Twee jaar heeft hij gesleu teld aan de vervolmaking van zijn geesteskind, grotendeels gebaseerd op actuele UFO-versla- gen. Hij leunde daarbij ook op het UFO-orakel Dr. A. Allen Hynek, een met sik en pijp uitgedoste adviseur van de Amerikaanse lucht macht Voor de verfilming vond Spielberg geschikte locaties in Wyoming, Alabama, een verlaten berg in India en natuurlijk Burbank Studios in Los Angeles. Om voortijdig uitlekken van het verhaal, maar vooral van het slot te voorko men, liet hij de locaties voortdurend zwaar bewaken. Voor de werkelijk grootse speciale effecten van grootmeester Douglas Trumbull (wie "2001: A Space Odyssey" van Stanley Kubrick heeft onthouden, vergeet Trumbull nooit!) huurde Spielberg een afgelegen, afgedankte hangar in Mobile, een stoffig stadje in Alabama. Ét liet er voor bijna tien miljoen gulden aan vertim meren. Toch zit de kracht van "Close Encounters of the Third Kind" niet zozeer in de virtuoze effekten en bizarre ruimte-toestanden, waarin bijvoorbeeld "Star Wars" is ondergedompeld. "Close Encounters" heeft een menselijk gezicht, en zou zonder al te veel verbeelding ook in Nederland kunnen gebeuren. Qua spanning is de twee uur en twintig minu ten durende film nagenoeg een doorslag van "Jaws". De essentie van de film gaat over het eerste zicht- en tastbare contact met wezens uit een Vliegende Schotel. De eerste twee uur (in "Jaws" zie je dc hapgrage haai ook pas opdui ken na een uur toenemende spanning) krijgt de toeschouwer niemand van de UFO-beman- ning te zien. Die lange aanloop wordt over brugd door de weer briljant spelende Richard Dreyfuss (de oceanograaf uit Jaws) en niemand minder dan het Franse film-mirakel Francois Truffaut. Voor Truffaut is "Close Encounters" de eerste Amerikaanse film, waarin hij zelf vóór de camera staat Achteraf was het strik ken van de Franse regisseur-acteur een koud kunstje. Spielberg belde hem op in Parijs en zond hem vervolgens een script toe. En een week later liet Truffaut telegrafisch weten, dat hij graag onder de regie van Steven Spielberg zou willen acteren. Niet zonder reden liet Spielberg de schrijfgrage pers tot vlak voor de première in het ongewisse over 't verhaal. Te veel details nemen de span ning weg. En van spanning moet deze film het juist hebben. Vandaar slechts 'n korte inleiding. Dreyfuss speelt een veredelde electri- ciën in een kneuterig stadje, ergens in Indiana, waar plotseling de gekste dingen gebeuren. Speelgoed-auto's gaan zomaar rijden, brieven-, bussen rammelen, terwijl het bladstil is. En een vierjarig jongetje verdwijnt in een lichtflits. Dreyfuss. in de film Neary geheten, ziet ze voor het eerst vliegen, en raakt daar zo van onder steboven, dat hij zich alleen nog maar met deze Vreemde Ontmoeting kan bezighouden. Via een in de huiskamer opgebouwde berg van modder en rotzooi, komt hij in contact met een stelletje geleerden, die met zonnebril en op elkaar ge klemde kaken een wereldwijd en zeer geheim onderzoek naar een UFO-ontmoeting verrich ten. Leider van deze "Silence Group" is Claude Lacombe (Frangois Truffaut). Hij heeft het sterke vermoeden, dat de her en der gesigna leerde UFO-bemanning voor de Grote Ontmoe ting een tafelberg in Wyoming heeft uitverko ren. Daarin worden hij en de anderen niet teleurgesteld. Het slot is te adembenemend om nu al te onthullen. Zwart op wit is het verhaal zo plat als een scholletje. Maar in het schemerdonker van de bioscoop zit je aan je stoel gebeiteld. HANSTOONEN igtsseur Steven Spielberg LOS ANGELES - Unidentified Hying Objects (UFO'S) in Nederland beter bekend als „Vlie gende Schotels", zijn in Amerika niet van de lucht. De meldingen komen niet uitsluitend van op hun achterhoofd gevallen Amerikanen of notoire dorpsgekken. Ook de doorsnee-Yan kee ziet ze vliegen. Met die omstreden ervaring verkeert men overigens niet in verdacht gezel schap. Ook president Carter behoort tot het gezelschap van UFO-gelovigen. In 1973, toen hij nog een ambitieus gouverneur van Georgia was, zag hij nog met tien andere Georgianen "een fel lichtend rood ding in het schemerdonker voorbijflitsen". Geen wonder dat Carter zijn wetenschappelijk adviseur dr. Frank Press zeer recentelijk op dracht gaf de NASA beleefd te verzoeken om een hernieuwd onderzoek naar de betrouw baarheid van de aanzwellende stroom UFO- meldingen. Inmiddels heeft NASA dit verzoek even beleefd naast zich neergelegd met de kant tekening, dat het wel graag klaar staat voor bona fide-meldingen over bewijsbare kontak ten met UFO's. Dat de laatste tijd steeds meer Amerikanen meer dan één Grote Beer en andere sterrenbeelden aan het firmament me nen te ontdekken heeft echter alles te maken met Hollywoods aller nieuwste trend: science fiction van de bovenste filmplank. Want na het verpletterend succes van „Star Wars", het Oscar- rijpe meesterwerk van schrijver-regisseur George Lucas, ziet ook Hollywood ze weer helemaal vliegen, en het wordt er nog wijzer van ook. Alleen al in de Verenigde Staten en Canada heeft "Star Wars" in amper acht maanden meer dan 130 miljoen dollar (325 mil oen gulden) opgeleverd. De pro duktiekosten bleven hangen op 18 miljoen dol lar. Nu men ook in landen als Japan, Duitsland, België, Nederland, Engeland en Australië in lange rijen wil staan om dit ruimte-avontuur te overleven, rekent filmmaatschappij 20 Cen tury Fox zelfs op een wereldrecord. „We zijn boven de recette van "Jaws" uit", voorspelt de Fox-direktie. De haaienfilm heeft filmmaat schappij Universal in twee jaar zeker 400 mil joen dollar (900 min. gulden) opgeleverd, en is

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15