POP Een hele hoop 'Harry' PLATEN KLASSIEK 99L9Or,aeoIo999 een herontdekte granS>gaain®l-opea: BLONDIE: CON CERT- AGENDA Muziekprijzen in de Verenigde Staten Jazz en Mts: Een niet Mj voorbaat onsmakelijke combinatie Blondie in bomvol Paradiso Vroeger tijden lijken terug te keren. Hat in de beginfase van de rock 'n roll schering en inslag was, speelt zich op nieuw af: Groepen wordt de toegang tot de zaal geweigerd omdat men bang is dat de „sterk lichamelijk werkende" muziek de gemoederen dusda nig zal verhitten, dat „schade aan inboedel en personen ge vreesd moet worden". De new wave-groep Blondie mag 26 januari niet optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal. Bij het zien van de punk-uit zending van VARA's televisie programma Wonderland, werd theater-direkteur Milikan wat nerveus en wil zich nu eerst beter op de hoogte stellen van deze muziekbeweging, alvo rens hij de vrolijk ogende goe gemeente in huis haalt. „Belachelijk", reageren Debo rah Harry, zangeres van Blon die, en de gitarist Chris Stein eensgezind. „We krijgen inder daad veel punks naar onze concerten, maar »ve zijn géén punkgroep. Punk uit Engeland heeft een heel andere voedingsbodem dan new wave uit New York. New wave wil eigenlijk alleen maar zeggeneen nieuwe ge neratie muzikanten. In Enge land is de economie veel slech ter dan bij ons, en de werkloze jeugd, de gefrustreerde ,kids", grijpen naar de instrumenten, zonder dat ze echt goed kun nen spelen. Maar ze leggen zoveel spontane agressiviteit in hun muziek, dat het daarom alleen al indrukwekkend en overtuigend is. Wij hebben het in de States echter lang zo slecht niet, we willen de men sen dan ook alleen maar amu seren, zonder een of andere politieke boodschap. Politiek en muziek zijn niet te mixen", betoogt Chris Stein, die samen met Debbie de meeste num mers schrijft. Na een maand geleden in Pa radiso te hebben opgetreden, ging Deborah Harry met haar New Yorkse groep „Blondie" op toemee door Australië, was afgelopen zondag op televisie te zien en is wederom in ons land voor optredens, nu nog slechts in Amsterdam en Am- hem, in het kader van een grote toemee door Europa ter ondersteuning van de onlangs uitgebrachte tweede elpee „Plastic Letters". Debbie heeft het razend druk. Journalisten willen met hëar over de groep praten, fotogra fen willen van haar plaatjes schieten, zij is het gezicht van de groep, die ze samen met de gitarist Chris Stein, tevens haar levensgezel, drie jaar ge leden oprichtte. Op de vraag of Blondie net zo bekend zou zijn geworden als er geen fraai ogende Debbie Harry in had gezeten, geeft de kleine zange res met het gebleekte haar en de rode kersemond een ontwij kend antwoord, ze wil daar zelf geen standpunt over inne men, maar vriend Chris geeft grif toe dat een groot deel van de aandacht die de groep mo menteel over de gehele wereld krijgt, aan het aparte uiterlijk van de 34-jarige Deborah te danken is. Wat niet wegneemt dat de groep ook muzikaal weet te overtuigen, meer op de twee langspeelplaten dan op toneel. ,j5ebbie zorgt mis schien voor de eerste aan dacht, zij is de blikvanger," geeft Chris toe, .jnaar daarna komt het toch op de muziek aan.Weliswaar simpele, naar de oorsprong van rock 'n 'roll teruggrijpende muziek Phil Spector-sound, Shangrila- zangwerk en de uiterst her kenbare jengel van een Farfi- sa-orgeltje op de voorgrond maar met iets extra's: Niet alleen door de stem van Deb bie, maar vooral door origine le melodiewendingen en ande re typische compositorische grapjes van Chris heeft Blon die een erg „eigen" geluid, waarmee ze zowel in Amerika als aan deze kant van de oceaan een van de bekendste new wave-groepen is gewor den. Veel van de nummers van Blondie gaan over veel prozaï scher zaken dan politiek of wereldproblemen: teenager- liefdesverdriet, mislukte vriendschappen, jaloezie tus sen twee meisjes, en straatge weld. Zaken, die iedereen we ieens aan den lijve heeft on dervonden. Opvallend is het op een geheel ander onder werp geïnspireerde nummer „The attack of the giant ants" van de eerste elpee, over een aanval vanuit de ruimte door gigantische mieren. „Ik ben opgegroeid met Japanse scien- ce-fictionfilms op televisie en dit nummer gaat over iets wat ik daarbij gezien heb", ver klaart Chris die verder uitlegt wat voor een enorme, volgens hem zelfs belachelijke, invloed het televisie-kijken heeft op al le Amerikaanse gezinnen. Zo wel door het voorschotelen van fan tasie-produkties als van dagelijkse porties geweld is de televisie altijd een grote inspiratiebron geweest voor Chris, die tot zijn verrassing constateert dat wij „ook hier die ellende van Kojak en Starsky en Hutch" hebben. Blondie bestaat ongeveer drie jaar. Een jaar geleden werd de bassist Gary Valentine vervan gen door Nigel Harrison en werd als tweede gitarist, naast Chris, „Freaky" Frank Infanti in de gelederen opgenomen. Blikvanger Debbie Verder bestaat Blondie uit drummer Clement Burke en toetsenbespeler James Destri. Een nogal ruig stelletje, tij dens optredens meestal in het zwart gekleed, en de agressivi teit, het ongeremde is wat de new wave van Blondie dan toch schijnbaar gemeen heeft met de Engelse punk. „Ik vind het helemaal niet erg hoor, als ze mij een punk noemen" zegt Chris dan ook. Debbie zingt „eerlijk", vanuit haar tenen, zoals ze zelf zegt. „Ik heb geen echte zangoplei ding gehad, maar wel altijd gezongen, in kerkkoortjes en zo. Ik zing wat ik voel, recht voor z'n raap, eerlijk. En de mensen die een voorbeeld voor mij zijn, doen dat alle maal. Die zijn niet gekunsteld. Artiesten zoals Iggy Pop, Da vid Bowie, Eno, Lou Reed, John Cale. Ik vind het hart stikke jammer dat ik buiten Patti Smith niet meer vrouwe lijke voorbeelden kan geven van ,wat ik goede artiesten vind", zegt Debbie. .Maar het goede van deze tijd vind ik dat die goede zangeressen er nu aan komen." Zangeressen zoals Debbie zelf? PAUL WESTSTRATE Jackson Browne De Ameri kaanse zanger Jackson Brow ne heeft een nieuwe langspeler uitgebracht, zijn vijfde alweer. „Running On Empty" heet de ze lp, die deels live, deels in hotelkamers of onderweg in de tourbus is opgenomen. Browne is eigenlijk een nogal moeilijk geval in de popwe reld. Zijn lp's bevatten stee vast een aantal prachtige, sterk melancholiek getinte composities. Het is dan ook niet voor niets dat diverse ar tiesten, waaronder de Eagles, Nico en Linda Ronstadt, gretig van zijn nummers gebruik ma ken. De wijze echter waarop Browne deze nummers zelf brengt is niet altijd even over tuigend Hij heeft een nogal vlakke, ja matte, stem, waar door zijn lp's aan een zekere saaiheid mank gaan. Op „Run- ning On Empty" heeft de zan ger deze nadelen kennelijk wil/en opvangen, door de num mers niet in de kille studio sfeer, maar in een andere, meer persoonlijke, omgeving op te nemen. Inderdaad heeft dat ertoe geleid, dat zijn stem nu wat directer en spontaner overkomt. Maar toch liggen de kwaliteiten van deze plaat ook nu weer grotendeels in de composities. Die zijn af en toe zo schitterend, dat je alle na delen verder maar voor lief neemt. (Asylum Records). Alice Cooper Hoewel deze Amerikaanse zanger in ons land al aardig op z'n retour is, bhjkt het thuisland deze hard rocker van het eerste uur nog steeds op handen te dragen, getuige ook het feit dat hij alweer het elfde album afle verde. Een live-elpee ditmaal („The Alice Cooper Show") waarop hoofdzakelijk hits staan uit de 10-jarige carrière van Cooper. Vooral kant 2 staat boordevol bekende num- Jackson Browne. mers als „Billion Dollar Babie s'„You and Me" en natuur lijk „School's out". De opna men werden tijdens een vorig jaar gehouden Amerikaanse toernee gemaakt. Cooper is weinig geïnspireerd bezig op deze elpee, raffelt nummers af. Datzelfde kan ook gezegd worden van de begeleidings band, waarvan nergens de no dige vonken afslaan. De pro- duktie van deze matige elpee lag wederom in handen van vaste producers Bob Ezrin en Brian Christian. (Warner Bros). ELP Niemand had het waarschijnlijk voor mogelijk gehouden, maar het twêede project in de trilogie „Works" van Emerson, Lake en Palmer is nog sJechter dan de al zwaar tegenvallende eersteling. Op „Works, volume 2" is het een allegaartje geworden van mu ziekstijlen, waarbij de drie he ren muzikaal gezien volledig door de mand vallen. Neem bijvoorbeeld de mêlë aan klankstoten op kant 1. Vier nummers lang proberen ELP krampachtig wat te maken van eigen jazzy-composities. Geen gehoor. Vervolgens zoe ken zij het in boogie-woogie („Watchin over you"). Kant 2 trekt die lijn door met ragtime (Scot Joplin's „Maple Leaf Rag") en zelfs het oudje „Show me the way to go Ho me" werd van stal gehaald, misschien wel in de slechtste versie die we kennen. Met angst en beven mogen we het derde album tegemoet zien, of lieverlaten ze er maar mee ophouden. (Ariola). Zaterdag 21 januari - De En gelse groep Alberto Y lost Trios Paranoias met de Rock horror show „Sleak" in Ek- sit in Rotterdam. Robert Gordon Link Wray is te zien in Paradiso in Am sterdam. In het teken van de garage en achterkamertalenten dit keer piano-muziek door Rob Vrees wijk en Ted van Burk als de groep Superramp in 0' 16 (Oosteinde 16 Voorburg) aan vang 21.00 uur. Donderdag 26 januari - Music Garden in het Waagtheater in Delft. Vrijdag 27 januari - Rosa King and Upside Down geven een optreden in Het Paard van Troje in Den Haag. Een groep, die streeft naar een eigen repertoire, is de groep "Nympb. Wat voor soort.mu ziek ze speJen is moeilijk te zeggen. Opgetreden wordt in 0'16 (Oostemde 16 Voorburg). Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 28 januari - Metal Voices, rockmuziek met scien- Zondag 29 januari - Tina Turner '78 met dansers, zan gers en orkest in het Neder lands Congresgebouw. Aan vang 20.15 uur. Blondie voor de tweede keer binnen korte tijd in het Am sterdamse Paradiso. Op basis van bitnoteringen in muziekbladen en een popula- riteitsonderzoek bij 30.000 platenkopers zijn maandag avond in Santa Monica (Cali- fornië) winnende muziekprij zen uitgereikt aan Stevie De virtuoze Stevie Wonder werd „Beste Soulzanger" en zijn dubbel-elpee „Songs in the key of life" kwam als Wonder, Conway Twltty, Lo- beste plaat met soulmuziek uit de bus. Twitty werd „Be ste Cóuntryzanger" en deelt met Loretta Lynn de hoogste prijs in de categorie „Country Groepen". Fleetwood Mac werd „Top Popgroep" en haar langspeler „Rumours" bleek de meest favoriete „Poplang speelplaat" te zijn. Miss Lyrn werd tot „Beste Countryzan- geres" uitgeroepen. Andere prijzen gingen naar Barry Manilow, Linda Ron stadt, Debby Boone, Kenny Rogers, Dolly Parton, Natha lie Cole, Earth, Wind and Fire en de Emotions. Ella Fitzge rald, de „First lady of Jazz" kreeg de „Distinguished Merit Award" met daarbij een muzi kale hulde van Lou Rawls, Stevie Wonder, Marvin Gaye, Dinah Shore, Cab Calloway en Arther Fiedler. Sinds jazz en rock via een serie musici min of meer een fusie hebben aangegaan, is de weg omhoog begonnen voor de wat versukkelde jazz. Een populariteit die overigens wel eens een muzikale verarming betekende, want jazz-muzikan- ten van naam begonnen opeens duidelijk bewust onder hun niveau, met een nieuw gevoel voor commercie in hun vingers, te spelen. Trompettist Freddie Hubbard was daar een voorbeeld van. Ooit toege- juichd als de opvolger van Mi les Davis, kwam de jonge god van de trompet bij het CTI-la- bel terecht en maakte daar een hele serie elpees met een wat protserig aandoende mu ziek. Je kan het hem en alle anderen misschien nauwelijks kwalijk nemen. De jazz zat al jaren in het verdomhoekje van de droge boterham, maar het grote geld was voor anderen bestemd. Logisch dat jazzmen sen er ook wel eens aan wil den ruiken, de roek-toer maakten, met een hoop electri- citeit omgeven. En misschien moet je ze er zelfs dankbaar voor zijn. De jazz van het ogenblik heeft heel wat meer gezichten dan een tiental jaren geleden en dat is dé reden achter de groeiende populari teit Merkwaardig fenomeen is dat een aantal jazzmensen electriciteit en synthesizers nu weer loslaten. Chick Corea en Herbie Hancock zijn bezig aan een toernee (Paul Acket brengt ze in Rotterdam) waar bij ze, zonder begeleiding, al leen maar akoestisch spelen. Puristen vinden jazz en succes een bijvoorbaat vieze combi natie, maar je mag niet verge ten dat het verleden ook ge noeg jazz-hits heeft gebracht waar niemand onsmakelijk over deed. Op de Edison-serie van de NVPI (Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs) staan er een twaalftal. De via Polydor uit gebrachte plaat die het 100-ja- rig bestaan van de geluidsop name moet helpen mee cele breren, is weliswaar niet zo geweldig voorzien van gege vens (alleen de naam van de „ster", componist van het nummer en uiteraard de titel staan op de hoes; bezettingen ontbreken), maar het is wel een leuke duik in een verleden dat soms al nostalgische tin tjes heeft gekregen. Art Bla- key met z'n oude Messengere in „Blues March", het Modern Jazz Quartet met „The golden striker", Dave Brubeck na tuurlijk met „Take five" (de drumsolo is compleet), Charlie Parker met „Loverman", Miles Davis in „Summertime" en Oscar Peterson met het via de televisie-sluiting bekende „You look good to me" (van de elpee „We get requests"). Daarnaast ook iets moderner werk: Her bie Hancock met zijn eigen hit „Watermelon man", Wes Mont gomery in populaire stijl met „California Dreaming", Can- nonball Adderley op de soul- toer in „Mercy, mercy, mercy" (met „Why" ooit een hit op single) en het zoet-simpele werk van George Benson, de nieuwste gitaareter, in ,3ree- Bij Creed Taylors CTI-label zit het nieuwe jazzwerk dat het grootste publiek trekt. Dat dat niet bij voorbaat verdacht en gladjes hoeft te zijn, bewij zen twee platen: Onder de naam van trombonist Urbie Green kwam „Senor Blues" tot stand (CTI 7079), een mo derne big band elpee hoop kwaliteit. De bai van pianist David Mat telt solisten als Grov hington Jr. op so. norsax, John Scofieli f taar, David Tofani op en Frank Vicari oj Goed swingend werk, de grote bezetting licht gementen van Mathev in een rockend idioon enkel nummer wat mil vig aangezet. CTI bre der zo'n beetje de hel Taylor-„stal" op een d pees (CTI 7076 etc.) d nomen zijn in het volle openluchttheate Hollywood Bowl". Het vond plaats in 1972, C de banden midden vo gemixt. De bezettinge solisten wisselen stee* den niet altijd aange door de Masters of Cd Rick Holmes en Leon; ther, Amerika's b< jazzcriticus, dus het is betreft goed luisteren zen. Pianist Deodat* erop. George Benson, Hubbard, saxofonist Turrentine, fluitist Laws, de Zuidamei percussionist Airto (in ook al een heel popul; gen), zangeres Esther en bassist Ron Cart hoop grote namen go weinig gedurfde, maar ne jazz, moderne mai met een tikkeltje ro was daar in Los Ang( delijk hoorbaar een 2 ontspannen aangele, waarbij een van de 1 historische woorden „Als de jazz dood is, d wel de grootste be gr af ik ooit gezien heb BERT J Richard Bonynge is een be kwaam dirigent maar bepaald geen artiest van topklasse. Wie zich ingewijd voelt, zegt al gauw dat hij zich heeft opgetrokken aan de wereld roem van zijn vier jaar oudere vrouw, de fameuze colora tuursopraan Joan Sutherland. Dat is dan zo'n beetje de hal ve waarheid. Bonynge was in 1953 in Londen om er zijn studie voor concertpianist af, te ronden. Daar ontmoette hij de zangeres die hij uit beider geboorteland Australië al kende. Sutherland werd door haar leraren de hoogdramati sche kant opgedreven maar Bonynge, die altijd al een pas sie had gehad voor de bel-can- to-coloratuur, coachte haar die kant op. In 1954 trouwden zij en wie haar later, als grote diva, wilde engageren moest veelal haar echtgenoot als de aan haar gewende dirigent op de koop toenemen. Toch heeft Bonynge nog wel wat meer gedaan dan zijn vrouw muzikaal ter zijde staan. Mét Sutherland wist hij veel vergeten, voornamelijk romantische opera's tot nieuw leven te brengen, en zonder Sutherland deed hij hetzelfde voor andere opera's en voor veel vergeten romantische bal letmuziek. Zijn recentste her ontdekking is de midden vorig jaar op Engelse Decca (box D 34 D 2) verschenen opera-ee nakter „L'Oracolo" (Het Ora kel) van Franco Leoni, een naam die weinigen zich zullen herinneren al had hij in het begin van deze eeuw nogal succes met zoetgevooisde sa- lonmuziek, méér in elk geval dan met zijn oratoria. Deze Leoni kreeg samen met Puccini op het Milanese con servatorium zijn opleiding van Ponchielli, de componist van „La Gioconda". Kort nadat Leoni's eerste opera in Milaan in première was gegaan, emi greerde deze in 1892, toen hij nog pas 28 jaar was, voorgoed naar Londen. Hoewel zijn va derland nu en dan nog wel eens enige aandacht aan zijn muziek bleef besteden, oogstte Joan Sutherland hij zijn grootste successen toch in de Angelsaksische lan den, met name in Noord-Ame rika. „L'Oracolo" dat in 1905 (in de merkwaardige combinatie met Glucks Orfeozijn première beleefde, gaat het om wat de Fransen grand-guinol-thea- ter" noemen en wat toen in Italië „verisme" heette. Het uit het harde leven gegrepen, bloedige gruwelverhaal speelt zich af in de kleurige, drukke Chinezenwijk van San Fran cisco, die bevolkt is met alle denkbare figuren van de zelf kant van onze maatschappij. De exploitant van een opium kit is verliefd geworden op een jonge vrouw, die zijn attenties evenwel afwijst omdat zij haar liefde al heeft geschonken aan een veel jongere pretendent De opium verkoper schrikt niet voor een moord terug, even min voor de roof van een kind dat in een riool wordt wegge werkt. In tegenstelling tot deze gru welijke griezeleffecten is de muziek meestal lieflijk, zoete lijk, m elk geval erg lyrisch. De luisteraar wordt sterk her innerd aan „II Tabarro" (De mantel) van Puccini, waarin de „crime passionel", de „mis daad uit liefde" zich afspeelt in en om een vrachtboot aan de kade van de Parijs> Leoni rit melodisch, nisch en wat het voï instrumentale coloriet dicht in de buurt van J Helaas is zijn innerlijk mng en zijn uiterlijke c sche kracht niet alti, sterk waardoor het dr tige karakter van de ha zich krachtiger opdrin neemt niet weg dat er l vervoerende passages waarderen evenals ej met een eigen zeggings Er zijn voor een op zeven meer of minder Chinezen nodig. Blijkbi dat vroeger niet zo'n probleem. Van de Lc première af, heeft de 1 se bas-bariton An tonic de eigenaar van de 01 gecreëerd. Het wen glansrol waarmee hij 1915 en zijn afscheid 1 aan de Metropolitan i York talloze malen triomfen vierde. Met ee ensemble trok Scotl L'Oracolodoor heel Amerika waar het wei jaren veertig, vijftig oc anderen nog wel met s 1 opgevoerd. Daarna wc een kwarteeuw vergetei Voor een halve open zou het werk in topbt nu zeker te duur rijn n de Decca-platen hooi een zo schitterende c< men bereid is in de kc te nemen dat het niet 1 meesterwerk gaat. Suil en ook Tito Gobbi rijn lijk al over hun hoogte heen, maar beiden zij nog groots. Ook de h laatste jaren zo popul worden alt-mezzo Hi Tourangeau levert een tig aandeel en op Richa. Allan en Ryland Davk evenmin wat af te ding ze voortreffelijke soliS men met het National l monic Orchestra, het Jo dis Choir en de Finchic dren's Music Group tiH werk onder aanvoerL" Bonynge (hier letterlijk element) boven zichzelf J. KASA

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14