Anesthesist Oostenrijks geld betere opleiding uit Nederland tid&iQowimiL NARCOSE IN OPSPRAAK ös im*. j postgiro en rijkspostspaarbank „Onderschatting van ons vak kost mensenlevens" 1CHT „Bij sommige iesisten bestaat een be- innerlijke weerstand te- t gebruik van moderne ituur bij het toedienen narcose", zo stelde vori- k het Medisch Tuchtcol- iens een rechtzaak tegen anesthesist. Een patiënt op de operatietafel door defect aan de apparatuur „verdovingsdeskundige" had bemerkt. „Een vermin- ing van het aantal narcose- cvallen is alleen te ver- hten als inzicht bestaat om it de oorzaak van die onge- en. Dat inzicht kan verkre- worden met betere, regi- trende en zonodig zelf-alar- tnde apparatuur", aldus dit tge. Inderdaad bestaan er ithesisten die letterlijk voe- willen houden met de pa- i en bij voorkeur „met de ter aan de pols" de narcose dienen. Maar dat dit regel zijn wordt ten zeerste ont- d door de heren Beiboer en „Als het tuchtcollege in zijn uit spraak zo ver gaat dat het zich niet bepaalt tot de zaak waar het om gaat, maar ook medische specialisten in het algemeen voorschrijft welke apparatuur zij moeten gebruiken, begeeft het zich op een terrein dat niet het zijne is.' Bovendien spreekt het college van „sommige anest hesisten". Wij vragen ons af waarop dit „sommige" geba seerd is, en hoeveel anesthesis ten dit inhoudt. Onze mening is namelijk bepaald een andere. In dat licht achten wij de uitspraak lichtvaardig en niet ongevaar lijk. Deze bewering kan name lijk schade aanrichten aan de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt", aldus dr. Beiboer, voorzitter van de Anesthesisten Vereniging. „Had iedere anesthesist maar dergelijke moderne apparatuur. Was er maar een onderzoek mo- 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 malegiiimAüe dmv giropas is Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostenrijks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Schön' Urlaub! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. gelijk naar het aantal en de oorzaken van narcose-ongeval- len. Met die gegevens in de hand zouden we kunnen aantonen dat er meer geld beschikbaar moet komen voor verbeterde oplei dingen van anesthesisten en voor modernere apparatuur". Want het ontbreken van goede apparatuur als oorzaak van de van tijd tot tijd terugkerende berichten dat patiënten een ope ratie niet hebben doorstaan, is slechts één facet. Een nog onvol doende opleiding en het onder schatten van „het vak", van de taak van de anesthesist, zijn al dus de heren Beiboer en Schu- rink medebepalend. Hoeveel mensen jaarlijks het slachtoffer worden van een fout bij het toedienen van de narcose is overigens niet bekend. Welis waar worden er cijfers genoemd die in de honderdtallen lopen, maar dat zijn gegevens die vol gens de twee anesthesisten niet hard te maken zijn omdat een onderzoek daarnaar nog nim mer is uitgevoerd De enige be trouwbare gegevens zijn die van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit is af te lezen dat jaarlijks 800.000 mensen een operatie ondergaan en dat één procent van hen de ingreep ruet overleeft. En dat is alles. Het cijfer (8000 sterfgevallen dus) geeft op geen enkele manier aan wat de oorzaak van het overlij den is en op welke tijdstip dat is gebeurd. Met andere woor den: in dit cijfer zijn bijvoor beeld verkeersslachtoffers inbe grepen van wie het leven vrijwel zeker niet meer te redden was, maar bij wie men middels een operatie toch nog een kans heeft gewaagd. Ook zijn in dit cijfer die patiënten inbegrepen die een aantal dagen na de operatie aan complicaties overlijden. Geen aanduiding derhalve over moge lijk gemaakte vergissingen en zo ja, door wie. Dat er echter fouten worden gemaakt, wordt door de heren Beiboer en Schurink niet ont kend. Zo was er laatst die me vrouw die op de operatietafel stierf doordat de narcose-buis niet in de luchtpijp, maar in de slokdarm was ingebracht. Hier is sprake van een grove fout, van menselijk falen dat niet had mogen voorkomen. Dit soort fouten is gelukkig hoewel al tijd te veel gering. Groter is waarschijnlijk het aantal onge vallen waarbij de oorzaak min der duidelijk is aan te tonen, maar wel is terug te voeren op de narcose (bijvoorbeeld wan neer een patiënt overlijdt nog voordat de operatie begonnen is). Dan nog rijst de vraag of er sprake is van een fout. Nog groter zal het aantal gevallen zijn van „narrow escapes", waarbij het bijna verkeerd ging maar het leven van de patiënt nog kon worden behouden. Die aantallen kunnen, daarvan zijn Schurink en Beiboer overtuigd, worden verminderd. Tot nul te rugbrengen is uiteraard onmo gelijk, maar verbetering is haal baar, mits er een en ander ver andert. Allereerst de waardering voor het beroep van anesthesist. Zo wel in medische kringen als bij de overheid, die ervoor moet zorgen dat er geld beschikbaar komt voor verbeterde opleidin gen. Pas na de Tweede Werel doorlog is algemeen onderkend dat het toedienen van narcose en alles wat daar bijhoort, werk voor een specialist is. Daarvóór was het een verpleegster, een toevallig aanwezige huisarts of een pientere portier die er voor zorgde dat de patiënt onder zeil ging. Maar toen men effectie vere, doch tevens gevaarlijker verdovingsstoffen dan ether ging gebruiken, drong ook in wijdere kring het besef door dat er vakmensen nodig waren. De achterstand in het aantal anest hesisten is nog steeds niet inge haald. Misschien hangt daarmee sa men dat tot voor vijftien jaar er bij medische studenten weinig interesse was om zich te specia liseren in de anesthesiologie. Het hing ook samen met de status: de chirurg is de redden de engel in de ogen van veel mensen. De anesthesist is een van de vele anderen die bij een operatie aanwezig moeten zijn. Daarin is, aldus de zegsmannen van de Anesthesisten Vereni ging, verandering gekomen. Ui teindelijk kan een chirurg niet werken zonder een anesthesist. Ook het feit dat een anesthesist veel meer moet kunnen dan ie mand verdoven heeft het beroep voor meer studenten aantrekke lijk gemaakt. Pijnbehandeling, shockbehandeling en intensive- care (dit laatste nqg niet in alle academische ziekenhuizen), behoren tot hun taak. Tijdens een recent gesprek met de hoofdinspecteur van Volks gezondheid kwam het grote te kort aan anesthesisten ter spra ke. Als oplossing kwam daarbij naar voren gedurende een be paalde periode het aantal anest hesisten in opleiding aan Acade mische Ziekenhuizen uit te brei den. Voor het opdoen van meer ervaring zouden zij dan stage kunnen lopen aan grote niet- academische ziekenhuizen on der toezicht van de daar wer kende specialist. Er zijn trou wens in het algemeen te weinig formatieplaatsen aan de Acade mische Ziekenhuizen. Dit wreekt zich ook in de anaesthe- siologie. De anesthesist in het academisch ziekenhuis kan het werk niet aan, waardoor er niet zelden een slechte stemming ontstaat en velen na het vol tooien van de opleiding naar particuliere ziekenhuizen ver trekken waar bovendien beter betaald wordt. Natuurlijk kan niet iedereen die wordt opgeleid in een academisch ziekenhuis, daar blijven werken, maar wel is het belangrijk dat naast nieu we studenten er ook een kern van volleerde krachten is. De anesthesisten zijn overbelast. Zo kan het gebeuren dat één anesthesist twee operatietafels in de gaten moet houden en hun assistenten die daaraan werken. Daarbij dient wel te worden ge steld dat het in dergelijke geval len nooit gaat om twee zware operaties, maar het tekent de situatie die ver af staat van de ideale: één anesthesist en een assistent per operatietafel. Ook het aantal uren dat een anesthe sist in touw is, is typerend voor de verre van ideale toestand: volgens hun cao is een 48-urige werkweek verantwoord. Veel anesthesisten kennen daarente gen werkweken van 75 uur. „Roofbouw", aldus de heer Schurink. Door allerlei publicaties lijkt het alsof er tegenwoordig meer on gevallen zijn. „Maar vroeger ge beurden die ook. Alleen werd er toen minder ruchtbaarheid aan gegeven. De grotere openheid van tegenwoordig is naar mijn mening juist. Het geeft de men sen meer zekerheid als precies bekend is wat er verkeerd is gegaan. Als er om bepaalde za ken een geheimzinnig waas hangt, is men eerder geneigd te denken dat er wel meer ver keerd zal gaan dan feitelijk het geval is", zo meent dr. Schurink die met zijn collega Beiboer hoopt dat het rapport dat de Gezondheidsraad binnenkort zal opstellen in de openbaarheid komt. Het rapport is de afslui ting van een onderzoek naar het functioneren van de anesthesio logie in het medisch geheel. Dat het openbaar wordt of in elk geval de minister bereikt voor wie het bestemd is, is niet zo vanzelfsprekend als het lijkt, al dus de heer Beiboer. „Een vorig rapport van de raad is namelijk blijven steken in de la van een ambtenaar die het kennelijk niet nodig vond het de minister ter lezing voor te leggen". Wat zijn concreet de wensen van de Nederlandse Anesthesis ten Vereniging die vandaag haar 30-jarig bestaan viert met een wetenschappelijke vergade ring in Enschede? Een verbetering van de oplei ding, hetgeen inhoudt een ver lenging ervan. De 3,5 jaar die de opleiding nu duurt is volgens de heren Beiboer en Schurink te kort. Zeker als daar nog veel tijd af gaat voor de verzorging van patiënten en temeer omdat van anesthesisten wordt ver wacht dat zij verstand hebben van het verloop van allerlei ope raties; van oog-operaties tot har toperaties. Voorts willen zij dat de anesthesisten worden toege laten tot de intensive-care-afde- lingen van de academische zie kenhuizen. In sommige AZ's wordt intensive-care niet tot hun taak gerekend, hoewel hun specifieke kennis van de zeer zieke mens die intensieve be handeling behoeft hen er uiter mate geschikt voor maakt. Als zij bovendien gaan werken in particuliere ziekenhuizen, wordt de intensive-care wel hun taak. Praktische ervaring ter aanvul ling van de theoretische kennis is dan onontbeerlijk. Ook zou men graag zien dat medische studenten een aantal colleges zouden lopen in anesthesiologie, opdat ook zij iets afweten van de belangrijke taak van de anesthesist. Twee en een half jaar geleden heeft de Nederlandse Anesthe sisten Vereniging nieuwe oplei dingseisen aan de toenmalige minister van onderwijs (Van Ke- menade) voorgelegd. Enige tijd geleden kwam daarop een ant woord en vorige week volgde een toelichting van de huidige bewindsman: „Ik ben bereid in samenspraak met mijn ambtge noot van volksgezondheid alle mogelijke steun aan nieuwe op leidingseisen te verlenen, mits deze opleidingseisen geen ver dergaande verlenging van de opleiding inhoudt dan strikt noodzakelijk is en mits door een dergelijke verlenging geen be zwaarlijk grote achterstand in het aantal afstuderende anest hesisten wordt veroorzaakt". Het is afhankelijk van de vraag hoe soepel minister Pais zijn „mits" hanteert of de opleidin gen voldoende worden verlengd om goede anesthesisten af te leveren. Ook zal het voor een groot deel van de overheid af hangen of men bereid is meer geld uit te trekken voor betere apparatuur. In de tussentijd zul len zij er naar blijven streven zo verzekeren de anesthesisten het aantal tekortkomingen zc klein mogelijk houden. LONNEKE VAN KOOT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13