„Maar degraderen doen we niet Beslissende week voor Parker LOEK HELDER (SVLV): „Treffen tegen Randstad Sport is voor ons een gewone uitwedstrijd" MYSTERIEUZE KRACHTEN BIJ LUGDUNUM: Al vijf punten voor dames DOCOS m SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1978 PAGINA 11 door Gertjan Onvlee (Van onze sportredactie) LEIDEN Bij de stand van 0-0 in de wedstrijd tegen Nieuwenhoorn beging Lug- dunurn-speler Wim de Roo een vrij onschul dige overtreding tegen Verboon van Nieu wenhoorn. Verboon was hier niet van ge diend en plaatste met een duidelijke na-trap- beweging een hak in de rug van de op de grond liggende De Roo. In de daaropvolgen de schermutseling gaf scheidsrechter Mijer de beide spelers een officiële waarschuwing. Wim de Roo vond dat maar vreemd en zei dan ook: „Dit is mijn eerste overtreding, goochemerd, je kunt hem er beter uitstu ren". Dat „eruitsturen" sprak scheidsrechter Mijer wel aan, al was het niet Verboom maar Wim de Roo zelf die het veld moest verlaten. Ook met tien man speelde Lugdu- num een knappe partij voetbal maar kon niet voorkomen dat Nieuwenhoorn de nume rieke meerderheid goed uitbuitte; Lugdu- num verloor alsnog met 3-0. „Dit was nu al de derde wedstrijd waarin we met tien man moesten verder spelen (eerder dit seizoen werden ook Bennie de Roo en Jaap Schilthuysen voortijdig naar de kleedkamer gezonden) en steeds waren we ook met tien man sterker, maar het kosste ons wel punten", aldus Lugdunum- trainer Ruud de Groot. „Bovendien", gaat De Groot verder, „hebben we dit seizoen veel last van blessures, Rinus van Es en Sjaak Versteeden kampen al geruime tijd met kwetsuren die spelen onmogelijk ma ken, maar de grootste moeilijkheid is toch wel dat we, ondanks het goede veldspel, zo moeilijk tot scoren komen. Hoe dat komt? Ja, dat is moeilijk te zeggen, dat zijn van die „mysterieuze krachten in de sport" om met Joris van de Berg te spreken. Maar dat er hierdoor een zekere angst in de ploeg is geslopen is wel duidelijk. We zouden gewoon eens met drie- of vier-nul moeten winnen, dan zul je zien hoe Lugdunum gaat draaien", verklaart De Groot de lage positie van de Leidenaars. Ruud de Groot, aan zijn eerste seizoen als trainer bij Lugdunum bezig (daarvoor jaren lang trainer van ZLC en spelen in het eerste elftal van RCL) vindt de gevaarlijke positie van Lugdunum, slechts ONA staat onder de Leidenaars, geflatteerd: „Natuurlijk had ik ons een hogere plaats toebedacht maar ik wijt de huidige positie gewoon aan pure pech. Aan de jongens kan het niet liggen want inzet en stemming zijn prima. Er zijn zelfs jongens die vrijdags een extra-training komen volgen. Het zijn echt die mysterieuze krachten waar ik het al over had die Lugdu num van een hogere positie afhouden", zegt Ruud de Groot, die een gedecideerd gezicht trekt als het woord degradatie valt. „Nee, dat gebeurt zeker niet, we hebben nog elf wedstrijden te gaan waarvan we er zeven thuis spelen. Alle degradatie-kandidaten ont vangen we in Leiden en ik ben er volledig van overtuigd dat we ons ruimschoots van die onderste plaats kunnen verwijderen. Ik geloof dan ook dat we in de komende vier wedstrijden zeven of acht punten gaan pak ken. We zullen dan natuurlijk wel wat pro- duktiever moeten worden, dat zal onder andere inhouden dat er één verdedigende middenvelder wordt opgeofferd voor een aanvallende. Maar we blijven het voorlopig dus proberen met voetballen. Mocht dat onverhoopt niet lukken dan kunnen we vier wedstrijden voor het einde alsnog op een andere wijze de punten pakken. Maar ik verwacht echt niet dat dat nodig zal zijn want bij Lugdunum is alles aanwe zig om tot een goed resultaat te komen. En ik weet zeker dat het gaat lukken, al kan ik natuurlijk niet zeggen wanneer dat pre cies gebeurt, maar ik hoop alleen dat we niet lang meer hoeven te wachten." Positie ve geluiden dus toch nog bij Lugdunum dat gewoon tweede-klasser blijft als we Ruud de Groot moeten geloven. Rob van Kersbergen Ruud de Groot: (van onze basketbal-medewerder) LEIDEN Het in de eredivisie op de tweede plaats vertoevende Parker gaat een zware week tegemoet. In het kader van de dubbele competitie speelt de Leidse ploeg vanavond en woensdag tegen Vastgoed Strijen, de verrassend debuterende ploeg uit Oud- Beijerland. M Vi he P, hc lm F i 1 56 ge Met het Haarlemse Buitoni is Vastgoed momenteel vierde en het zijn deze twee teams, die Parker uit de play-offs kunnen houden. De komende twee ont moetingen zullen dan ook van groot belang zijn. Buitoni speelt jtegelijkertijd een dubbel tegen :oploper Falcon en het lijkt on- aarschijnlijk dat de Haarlem se ploeg een van de ontmoetin gen zal weten te winnen. Wint Parker beide wedstrijden tegen Vastgoed, dan bedraagt de voor sprong op de concurrentie acht punten, hetgeen coach Hennie Blom zeker zal kunnen gebrui ken. De zwaarste van de twee ont moetingen zal vanavond in Oud- Beijerland worden gespeeld. Vastgoed thuis is een moeilijk te kloppen tegenstander, zelfs koploper Falcon wist slechts met miniem verschil te winnen. Toch is Parker allesbehalve kansloos. De eerste ontmoeting tussen beide teams, drie maan den geleden, leverde een 70-67 zege voor Parker op, dat toen vrijwel zonder Collins speelde, 'aangezien de Amerikaan die dag geheel van slag was. De Amerikanen Chili, Mallory en Kruidhof vormen de gevaarlijke kern van Vastgoed. Chili is een nogal fysiek spelende center, waar Vic Bartolome zeker veel moeite mee zal hebben. Wel staat vast dat Bruinsma en Leysner dermate van hun bles sures zijn hersteld dat ze weer in actiè zullen komen. Vak Stars, dat in de eerste divi sie nog altijd een hoofdrol ver vult, speelt zondagavond thuis in de Vijf meihal tegen BC Pau- lus. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de Tilburgse middenmoter in staat zal zijn om het sterke Vak naar een nederlaag te spe len. (Van onze sportredaktie) VOORSCHOTEN De Feyenoord-Sparta van de vierde klasse B, zo ongeveer kan de voor morgen op het programma staande Voorschotense derby tussen Randstad Sport en SVLV gekwalificeerd worden. Randstad is zich langzaam aan het herstellen van de klappen die het de laatste jaren moest incasseren. Twee jaar geleden nog opere rend in de tweede klasse, leek ook dit eerste jaar in de vierde klasse een bijna hopeloze strijd te worden maar het herstel van de laatste weken geeft de Randstad-burger weer moed. SVLV daarentegen lijkt dit jaar de sportieve strijd die er tussen de beide verenigingen bestaat in haar voordeel te gaan beslissen. Na jarenlang in de schaduw van Randstad Sport te hebben gestaan is SVLV er nu in geslaagd om zich niet alleen boven Randstad uit te werken, maar ook heeft SVLV kans gezien om zich aan de kop van die vierde klasse B te plaatsen. Een interessante strijd dus, zeker voor Loek Helder. Na jarenlang uitgekomen te zijn voor Randstad Sport, stapte Helder aan het begin van dit seizoen over naar SVLV: „Over die overstap heb ik het liever niet meer, ik wil geen oude wonden openen. Ik had daar echt wel mijn redenen voor want je stapt niet zo maar op". Loek Helder, met zijn zevenentwintig jaar de oudste speler van SVLV, over de wed strijd zelf: „Het zal voor ons een moeilijke wedstrijd worden. Randstad Sport zal zeker sportieve wraak willen nemen voor de twee nederlagen die het dit seizoen al leed tegen ons. (SVLV versloeg Randstad voor de be ker met de veelzeggende cijfers van 7-2 en ook de competitiewedstrijd won SVLV thuis met 3-1, red.). Ik ben dan ook tevreden als we morgen één punt pakken, hoewel we natuurlijk lekker draaien momenteel. We gaan er vanuit dat als we in de uitwedstrij den, en voor ons is het treffen tegen Rand stad een normale uitwedstrijd, één punt pakken en de thuiswedstrijden winnen, we hoog kunnen eindigen. Ik zeg niet dat we kampioen worden want de weg is nog erg lang en er zijn zeker nog vijf ploegen die nog volop in de race liggen naar het kam pioenschap. Maar dat we ver komen geloof ik wel want de ploeg heeft een aantal erg sterke punten. De combinatie jeugd-routine werpt nu al zijn vruchten af bijvoorbeeld en we beschikken over karakter. Juist bij een achterstand komen we volledig in ons spel. En bovendien heerst er een uitstekende sfeer in het team. De trainingen worden erg goed bezocht en zowel in als buiten het veld vormen we een hechte eenheid. Zo zijn we afgelopen zondag na afloop van de oefen wedstrijd tegen Lisse, die we trouwens met 1-0 wonnen, met het hele elftal gaan „chine zen"; dus aan deze zaken zal het zondag niet liggen", aldus Loek Helder. Prognoses: KNVB-zondog: WC - UVS 3; Roodenburg - HION 3; HDVS - Blauw Zwart 1; Westlandia - LDWS 3; Lugdunum - Ce Ier it as 1; ONA - LFC 3; DOCOS - Laakkwartier 1; Van Nispen - Teylingen 3; Lisse - Delf ia 1; RKAW - Hillegom 3; Randstad Sport - SVLV 2; Rijpwetering - Alpheuse Boys 2; Forebolte - ESDO 1; WSB - SJC 3; Wassenaar - DOSR 3; MMO - Altior 1; Postalia - UDO 2; ASC - Bernar- dus 3; Alphen - Tonegido 3; RKNSV - Waddinxveen 2; Moerkapelle - Nieuwkoop „Goede resultaten komen nog wel" Van onze sportredactie LEIDEN De door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal is de ze week terecht gekomen bij het damesteam van de Leidse voetbalvereniging DOCOS. Een team dat dit jaar voor het eerst „echt" in actie is gekomen in de competitie. En in die competitie ook al vijf winstpunten heeft weten te vergaren. Niet alleen voetballen is belangrijk voor de DOCOS-dames. De teamgeest gaat zo ver dat er na elke wedstrijd toch wel een borreltje ge dronken wordt om het net gespeelde duel èn de goed bezochte wekelijkse training nog eens kritisch door te nemen. Daarom deze Leidse Cou rant Bal. Als stimulans bedoeld voor de al heer sende gezelligheid, maar ook een poging om het puntentotaal' omhoog te krijgen. Zoals het ook knap raak is wat Adrie van Nierop in de (Leidse) korfbalwereld doet. Maar liefst 42 maal werd „de korf gevon den" - een ruime voorsprong op Ruud van Vliet (29) en Dik On derwater: 27. De dames stellen zich in het korfbalveld duidelijk meer bescheiden op. Met hen valt ook weer een vergelijking te maken met de voetbalsport. Liesbeth la Lau en Wil van der Kooy zouden met hun twaalf treffers leuk meedoen op het voetbalveld. Ook Corrie Schel vis en Tineke Verloop zouden - ieder tien doelpunten - zeker niet uit de toon vallen. Kijkend naar de totaalscores is iedere vergelijking echter op nieuw zoek. Persoonlijk zie ik bijvoorbeeld UVS, zo halverwe ge het seizoen, zelfs niet in de buurt komen van een korfbal topper als Ons Eiland: 89 doel punten: daar heb je meer dan acht wedstrijden voor nodig. LDG Jaren al leeft de Leidse damver eniging LDG een bedreigd be staan. Na het overlijden van de motor achter de vereniging, se cretaris Van Putten, is het ei genlijk allemaal minder gegaan met het LDG. Niet zozeer in prestaties, nog altijd wordt in de op een na hoogste klasse ge speeld, maar wel in de omrin gende activiteiten. Die zijn er eigenlijk niet - een vreemde zaak voor een vereniging die toch al aan het „vergrijzen" is en nog slechts twintig actieve dammers kent. „Een kwestie van mentaliteit", weet secretaris André van der Kwartel. „Er le ven binnen onze club best wel eens plannen om iets te organi seren. Een toernooi voor huis- dammers, een simultaan - noem maar op. Maar op het moment dat de vraag ter sprake komt wie dat dan wel moet organise ren, houdt iedereen z'n mond dicht. Iets waar ik zelf overigens ook last van heb. Zelf ben ik secretaris geworden omdat er niemand anders was. Veel tijd ervoor had en heb ik niet.." Daarom ook treedt Van der Kwartel tijdens de komende al gemene vergadering in april (mei kan ook) af als secretaris. En zal LDG opnieuw een speur tocht moeten ondernemen naar een goede vervanger. Zaken die de club dermate bezighouden dat er op korte termijn beslist geen opvallende zaken te ver wachten zijn. Een kwestie van mentaliteit - maar wel jammer. Periodetitel UVS heeft het dan toch niet gered. Bij Aalsmeer werd zon dag met 3-2 verloren - een ne derlaag die de blauw-witten, met nog één wedstrijd te spelen in de strijd om de tweede perio detitel, op een onoverbrugbare afstand zette. Vier punten kan zelfs UVS niet in één duel beha len. Niettemin past bewonder ing. Immers: wie zou aan het begin van het seizoen '77-'78 hebben kunnen denken dat het Leidse UVS ook maar in de buurt zou komen van een derge lijke titel? Datzelfde UVS dat in de laatste twee seizoenen al meer dan dankbaar was dat de rode degradatiestreep onder „Uit Vrienschap Saam" werd getrokken? Daarom bewonder ing. En ook een belangstellend vooruitblikken. Want er valt nog een derde periodetitel te verdie nen dit seizoen. Belgen „Beter laat dan nooit", moet de Koninklijke Belgische IJshoc key Bond (KBIJB) hebben ge dacht. Dus ging in de eerste week van januari een bericht van de Bond uit naar de aan de Intermakelcoupe der Lage Lan den deelnemende Belgische teams met de opdracht de wed strijdformulieren eerst naar het eigen Bondsbureau op te sturen en niet direct naar de Neder landse IJshockey Bond (NIJB). bij andere sporten? „Research" Medewerkers Bram en Hans hebben speciaal voor u eens wat „research-werk" verricht. Want ook met basketbal en korfbal dienen punten te worden ges coord, zijn er moeiteloos topsco rers aan te wijzert. Bij het bas ketballende Parker blijkt al snel dat bijvoorbeeld een Peter Pau- lides met z'n zeven punten aar dig mee zou kunnen komen in de ranglijst van de voetbal-tops corers, maar dat hij in de bas ketbalwereld nauwelijks mee telt Kijk maar naar Mitchell Plaat met z'n 224 punten, of naar Sid Bruinsma - toch goed voor 269 „goals". Akkoord, ze worden vaak „dubbel" geschre ven, maar toch. Het blijft een prestatie, zeker als je naar de totaalscore van Arthur Collins kijkt: 399 punten, 't is niet mis. Dit waarschijnlijk in verband met het grote aantal, onregle mentair meespelende buitenlan ders in genoemde Belgische teams. Een lofwaardige daad, maar wel een beetje laat. Per slot van rekening is er al een gecorrigeerde eindstand in de maak waarin de teams van onze zuiderburen aanzienlijk lager gekwalificeerd zullen staan. En het Leidse Ton Menkenteam als eerste. De Belgische actie heeft echter wel tot gevolg dat de wedstrijdformulieren van de op zeven en acht januari gespeelde duels nog niet in bezit zijn van de NIJB. Op zich al vervelend, maar nog vervelender voor dat zelfde Leiden Lions. Officieus mag de winst van de Interma kelcoupe dan wel al zijn ge vierd, officieel is het nog altijd niet En dat houdt nu weer ver band met die nog niet gearri veerde formulieren. Topscorers Elke maandag staan ze weer in Kees Kist: winstpremies. de courant. De voetballers die het „geluk" hebben in de punt van de aanval te mogen spelen en daardoor de meeste gelegen heid hebben vijandelijke doel- verdedigers te verschalken. Met een doelpunt kan je al bijna een complete revolutie ontketenen in de rangorde - met twee tref fers komt de kop-positie al di rect in zicht en het moet al heel vreemd lopen wil je met drie doelpunten in een wedstrijd niet op de eerste plaats belan den in de eigen klasse. Zo gaat dat met voetbal. Doel punten zijn nu eenmaal schaars, althans te vaak dun gezaaid. Maar wel erg belang rijk. De zeventien goals van Kees Kist moeten het gehele elftal van AZ'67 toch al het nodige geld aan winstpremies hebben opgeleverd, de dertien treffers van Paul van der Hei den Meerburg de nodige winst- punten. Maar koe ligt ion nu Arthur Collins was in eerder treffen „onzichtbaar'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11