^Politie van Schotland stuit op mysterieuze serie moorden „Geweld als reactie op terreur zal nooit oplossing brengen" kerk wereld Gutenbergbijbels onder de hamer rentse loordzaak Engeland vrijgesproken van mishandelen gevangenen in Noord-Ierland Verdedigers van Baader-advocaat: Geen eerlijk proces Onderscheiding voor neerschieten 3 overvallers Wijding van vrouwen belangrijk punt op Lambeth Conference" Korte metten Duizenden Van onze correspondent) ¥T Strafpleiter Leo Mar de advocaat van barhou- Lucien de Cramer, heeft ren de bewondering van 'nd en vijand afgedwongen zijn briljante en vaak gees- pleidooi voor de man die fcht staat wegens mede- jitigheid aan de moord op rrouw van rechter Guy Jes- Ook verdachte Jespers !g daarbij vaak de volle van mr. Martens. Daarbij le centrale vraag, aldus de pcaat, wie de lakens uit- de en wie de opdrachten oerde. or het hele drama loopt als rode draad de logische band en De Cramer en Jespers. s is begonnen met een brief De Cramer aan Jespers, rin hij zegt dat de rechter bedrogen heeft en dat hij niet kon hebben van zijn B vriend". De advocaten van ters hebben geprobeerd De ^ner belachelijk te maken ,f te beweren dat zijn cliënt ^verklaringen tijdens het on- Jtoek steeds weer aan de /we ontdekkingen van de itie aanpaste. Niet is minder r, aldus de pleiter. „Alle en leiden naar Jespers en is duidelijk dat De Cramer l gangster is, maar door Jes- werd gemanipuleerd". Hij Jhreef zijn cliënt als een 1 die geen gangster, moorde- f en afperser is, maar „een jturier met een gouden s rechter wist er les van NTA CRUZ - Harry F. juer, rechter in Santa Cruz (Californië, gaf de volgende jen op voor het niet aanvaar- I van een kandidate voor een pts in een jury: :kunt voor dit hof niet in een y optreden. U luistert thuis het geheel niet naar wat ik zeggen heb en er is geen ien om te veronderstellen dat iet hier wel zou doen". >Brauer verwees zijn echtge- ie naar een andere strafka- r om daar haar juryplicht te r om d£ [vullen aan dood ontsnapt Duizenden mensen zijn gisteren in Hartford aan de dood ontsnapt, toen een sporthal compleet instortte. Slechts enkele uren voor het dak om laag kwam hadden 5000 toeschouwers een basketballwed strijd in het Hart ford Civic Center gevolgd Europees protest tegen deportaties in Chili LUXEMBURG (ANP) - Het Europese parlement zal van daag of morgen de regeringen van de negen EEG-landen vra gen onmiddellijk gezamenlijke stappen te nemen ten gunste van degenen die door de Chi leense junta zijn gearresteerd of verbannen. De deportatie van veertien voor aanstaande Chileense christen democraten, vijf dagen geleden, was voor de christen-democrati sche fractie in het Europees parlement aanleiding om woens dag met een ontwerp-resolutie te komen waarin wordt gepro testeerd tegen deze, „van wille keur getuigende arrestaties en deportaties". Carter benoemt Webster chef FBI WASHINGTON (AFP) Presi dent Carter heeft besloten rech ter William Webster uit St- Louis in Missouri te benoemen tot directeur van de FBO, de federale recherche, zo is van goed ingelichte zijde in Was hington (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië beschouwt het von nis van het Europese gerechtshof in Straatsburg, naar aanleiding van diverse Ierse beschuldigin gen, als een volledige vrijspraak. Zestien van de zeventien Europese rechters zijn inderdaad tot de conclusie gekomen, dat de Brit ten zich in Ulster niet schuldig gemaakt hebben aan marteling van geïnterneerde verdachten of aan discriminatie ten aanzien van de katholieke minderheid. Wel kwam volgens de rechtbank de zogeheten diepe ondervraging van veertien verdachten in december 1971, waarbij vijf brutale technieken gebruikt werden, neer op „onmenselijke en verne derende behandling". Maar de Britten worden niet gedwongen de schuldigen (dat zijn militairen en politiemannen) voor het gerecht te brengen, zoals geëist was door de aanklagende Ierse Republiek. Het is duidelijk, dat de Britten in Straatsburg betere advocaten en bovendien meer invloed had den dan de Ieren. Groot-Brittannië is erin geslaagd de Europese rechtbank zodanig te bepraten, dat van de Ierse aantijgingen niet veel meer overbleef. Het juridische geschil tussen beide landen heeft zes jaar geduurd. De kosten worden op meer dan één miljoen pond sterling geschat. Visserijbesluit opnieuw uitgesteld BRUSSEL (ANP) Een besluit over de regeling van de visserij tussen de negen EG-landen in de EG-wateren is opnieuw uitgeble ven. Nadat de negen ministers van visserij er in december er niet uit hadden kunnen komen, is het deze week na drie dagen vergaderen in Brussel opnieuw niet p iukt de Britten van hun ongelijk te overtuigen. Officieel zal men nu weer bijeenkomen op 30 en 31 januari om dan de laatste voornamelijk politieke knopen door te hakken. „Ik ben niet pessimistisch", aldus de Nederlandse minister Van der Stee gistermiddag in Brussel. „Een zeker optimistisme is op zijn plaats. Al is het erg jammer dat we er nu niet uitgekomen zijn". Bij het betreden van de rechtszaal werd de verdediger van de Baader Meinhofgroep. de advokaat Kurt Grönewold door een parketfunctionaris gefouilleerd op wapens (Van onze correspondent) BONN In hoeverre mag een verdediger zich vereenzelvigen met zijn cliënt? Dit is de centrale vraag in het met veel belangstelling tegemoet gezien proces tegen de Baader-Meinhof-advocaat Kurt Groenewold, dat gisteren in Hamburg is begonnen. Al direct bij het begin van de zitting hebben Groenewolds verdedigers de rechtbank verzocht het proces af te gelasten omdat het naar hun mening geen eerlijk proces kan zijn. Groenewold zou namelijk door politici en hoge justitie-ambtenaren gezien hun uitlatingen al tevoren zijn veroordeeld. Dit slaat met name op minister Vogel van justitie die zonder acht te slaan op de regels van het straf-procesrecht van tevoren de aanklacht tegen Groenewold aan zes journalisten heeft toegestuurd. De rechtbank beslist morgen over het verzoek van de verdedigers. De aanklacht tegen Groenewold luidt dat hij m de jaren 1973 tot 1975 tussen zijn kantoor en de Baader-Meinhof-gevangenen (van wie er op een gegeven ogenblik 17 tot zijn cliënten behoorden) een informatie-systeem heeft opgebouwd, waardoor de leden van de Baader-Meinhoff-groep o.a. konden worden aangezet hun hon gerstaking vol te houden en waardoor zij op de hoogte werden gebracht van de meest recente militaire en technische kennis. Volgens het openbaar ministerie betekent dit ondersteuning van een criminele vereniging, waarop in de Bondsrepubliek een gevan genisstraf van maximaal vijf jaar staat. De 40-jarige gegoede advocaat zelf beweert een volkomen legale, politieke verdediging van zijn cliënten te hebben gevoerd, waarbij hij hun uitgangspunten en motieven accepteerde. Het proces noemt hij een politieke campagne om in de toekomst een geëngageerde verdediging onmogelijk te maken. Tijdens het proces, dat wellicht een jaar zal duren zullen 90 mensen getuigen. De registratie van de afgeluisterde gesprekken, die de advocaat heeft gevoerd, beslaat alleen al honderden pagina's. New York (AP) Weer zijn e bekend gemaakt van een van de meest lugubere onderscheidingen, die in de Verenigde Staten te behalen zijn: de heer Victor Periu kreeg in New York een onderscheiding en een „prijzenbedrag" van 200 dollar overhandigd voor het neerschieten van drie jeugdige overval lers, die hem met een pistool hadden bedreigd. De „dappere burger-onderscheiding" wordt door de 6.000 leden tellende fede ratie van schietverenigingen in New York uitgeloofd aan een ieder, die zijn of haar aanvaller overhoop schiet. De heer Periu, die zegt genoeg te hebben „van nozems die er een gewoonte van maken mensen te beroven", is een van de weinige personen die de onderschei- „Ik heb er geen spijt van en zou het met genoegen nog een keer doen", aldus Pe riu, eigenaar van een delicatessen-zaak in New York. Hij was erin geslaagd het pistool aan de jeugdige overvallers te ontfutselen en schoot ze zonder pardon neer. Ze werden alle drie ernstig gewond. [ARDINAAL ALFRINK: ITENLAND DONDERDAG 19 JANUARI 1978 yan onze correspondent Roger Si mons) jONDEN, woensdag De politie van chotland heeft een aantal lijken ont- ekt. Sinds Kerstmis heeft ze er al rie gevonden. En ze zoekt er nu nog enminste twee. Het is een zeer reemde geschiedenis. In een ondiep raf, gedolven in een eenzame bebos- vallei, die Glenn Affric heet, op ngeveer anderhalve kilometer van et dorpje Carrich, nabij het beter ekende Schotse stadje Inverness, rof de politie gisteren het stoffelijk verschot aan van een schatrijke Schot, de gewezen socialistische La gerhuis-afgevaardigde Walther Scott- Elliot (82). Deze man en zijn tweede echtgenote Dorothy (60) zijn op 13 december verdwenen uit een luxueu ze flat in de Londense gemeente Chel sea. De politie van de Britse hoofdstad is er pas afgelopen weekeinde achter gekomen, dat dieven de flat van het echtpaar Scott-Elliot leeggeplunderd hebben. Ze zijn aan de haal gegaan met dure juwelen cn antiek. In Dum fries, bij de grens tussen Schotland en Engeland, zoekt men op hèt landgoed van lady Hudson, weduwe van een conservatief Lagerhuislid, het lijk van een man, die daar in de tuin placht te werken en sinds afgelopen juli spoorloos is. De politie gelooft, dat iemand hem doodgeschoten en daar begraven heeft. Tussen die moord en de twee vorige schijnt bepaald ver band te bestaan. De politie zegt, dat het graf van Scott- Elliot niet nieuw was. Het werd ont dekt door speurhonden. Maandag was in Schotland het eerste spoor gevon den. Een hotelier van North Berwick ten oosten van Edinburgh had arg waan gekregen in verband met een donkerrode Ford Granada, die achter zijn hotel geparkeerd stond. Hij haal de er de politie bij. De gerechtsdienaren maakten de kof fer van de wagen open en vonden daarin het naakte lijk van een zekere Donald Hall (37), die een plastic zak over het hoofd droeg. Hall was de broer van de butler van ex-lagerhuis- lid Scott-Elliot. Die butler is ook ver dwenen. De politie heeft nu achter haald, dat het vrouwenlijk, op kerst dag ontdekt in een greppel te Dum fries, zijn echtgenote Mary Cobbles (ongeveer 40) was. Zij had in Londen een baan als schoonmaakster van het postkantoor in Judd Street, King's Cross. Twee mannen, die een kamer geboekt hadden in het hotel met de verdachte wagen, zijn door de politie opgehaald. Een van hen is wegens ziekte opgeno men in een plaatselijke kliniek. Beide verdachten schijnen in ieder geval al veel onthuld te hebben. Het grootste deel van de gestolen goe deren, waaronder talrijke kunstwer ken, afkomstig uit de flat van Scott-El liot, is teruggevonden. Geweld als reactie op terreur zal nooit een plossing brengen. Ook bèpaalde facetten van nze samenleving moeten veranderen". Dat zei ardinaal Alfrink deze week tijdens een dis- ussie-bijeenkomst in het Peellandcollege in jeurne. jyerigens moest hij het antwoord schuldig lijven op de vragen welke die facetten dat wel jjn. „De samenleving zoals die-nu is vind ik I grote lijnen behoudenswaardig. Het is een ïoeilijke zaak om aan te geven welke delen jan die samenleving gewijzigd zouden moeten [orden. Volgens kardinaal Alfrink vormen terroristen weliswaar numeriek een kleine groep, maar bevindt zich daar omheen een breed vertakte mensenmassa die sympathie voor hen heeft „Hoe zou het anders mogelijk zijn dat gezochte terroristen zich zo lang kunnen verbergen. Er moet sprake zijn van een wijdvertakte organi satie. het zou mij niet verbazen wanneer het vandaag of morgen weer tot een uitbarsting komt. Er heerst nu een stilte voor de storm, aldus kardinaal Alfrink. Op welke manier het terrorisme wel goed tot gebracht kan worden wist de kardinaal niet. „Er zal ook een wetenschappelij ke studie gewijd moeten worden aan de vraag waar het terrorisme en de mensen die het bedrijven vandaan komen", aldus kardinaal Alfrink, die zei zelf wel een persoonlijk vermoe den te hebben. „Terroristen zijn meestal jonge mensen met zeker maatschappelijk niveau. Door persoonlijke ervaringen in hun jonge jaren zijn ze gefrustreerd en in de knel geraakt. Door hun daden willen ze zichzelf bevestigen". Tijdens de discussie kwam ook nog de eigen vastenactie van het bisdom Roermond ter spra ke. Kardinaal Alfrink noemt het een kwalijke zaak dat dat bisdom zelf een actie op poten heeft gezet, omdat de landelijke vastenactie te veel geld zou geven aan vrijheidsbewegingen en linkse groeperingen. „Voor die stelling is geen enkel bewijs geleverd. De landelijke actie, de bisdommen die die actie steunen en alle medewerkers daarvan worden daardoor in dis krediet gebracht. Ik begrijp niet dat dit nodig is geweest en hoop dat er alsnog een oplossing komt", aldus kardinaal Alfrink. Hij voegde daar wel aan toe, dat het overigens een goed recht was van het bisdom Roermond om zelf een actie te organiseren. /ereldraad financieel in brgen >e krachtige Zwitserse munt eeft de Wereldraad van Ker en in moeilijkheden ge- racht. De Wereldraad ont- angt zijn gelden voorname- ijk in dollars, Duitse Marken n ponden sterling, terwijl ijn budget in Zwitserse rimes is opgesteld. )e waardevermindering voor- il van de dollar maar ook van Ie overigens stabiele Duitse iunt heeft de Wereldraad 'oor dit jaar een tekort op zijn ►egroting bezorgd van ruim 'ier miljoen gulden, dat is uim 13,5 procent op een bud- et van dertig miljoen. Iet centraal comité van de Wereldraad nam in augustus 977 een redelijk sluitend bud- »et aan voor 1978. Daarna is ichter de dollar verder met 16 irocent gezakt en de Duitse nark met 7,9 procent tegen over de alsmaar sterker wor dende Zwitserse franc. De nieuwe financiële tegenval ler komt, nadat de Wereldraad net is hersteld van de krisis van 1976. Toen was het moge lijk om over de problemen heen te komen door een aan zienlijk verhoogde jaarlijkse contributie van de kant van de leden-kerken, vooral in Noord- Amerika en de Bondsrepu bliek. Deze kerken zorgen voor meer dan de helft van het budget. De Wereldraad van haar kant nam een aantal maatregelen aan om de tekor ten tot een minimum terug te brengen. Zo bleven een aantal funkties bij de Wereldraad on vervuld en werden nieuwe programma's uitgesteld. Het uitvoerend comité van de Wereldraad zal in februari in Zurich zich bezig houden over een uitvoerige analyse van de financiële situatie. Sinds 1970 is ten opzichte van de Zwitser se franc de dollar met 54 pro cent, de Duitse mark met twin tig procent en het pond ster ling met zestig procent in waarde verminderd. Ongeveer vierhonderd angli caanse bisschoppen uit de he le wereld zullen van 22 juli tot 13 augustus in Canterbury in Engeland bijeenkomen voor de elfde „Lambeth Con ference". Dit is een raadge vende bijeenkomst, die sinds 1867 eens in de ongeveer tien jaar wordt gehouden. De an glicaanse bisschoppen zullen daarbij overleg plegen over zaken van algemeen belang. De conferentie heeft geen wet gevende functie. Toch wordt groot gewicht gehecht aan de resoluties ervan. Het belang rijkste onderwerp van gesprek zal dit jaar zijn de priesterwij ding van vrouwen. Daarbij zal het niet gaan om de vraag of een dergelijke wij ding mogelijk is, want zij komt al voor in enkele anglicaanse kerken. De vraag zal zijn hoe deze laatste kerken kunnen sa menleven met anglicaanse ker ken die vrouwen niet wijden. En ook hoe te voorkomen, dat de wijding van vrouwen een nieuw en belangrijk obstakel wordt in de toenadering tus sen de anglicanen en de rooms-katholieken en sterker nog de orthodoxen. Binnen de anglicaanse kerk is men het bepaald nog niet eens over deze kwestie. Al zijn er dan in de Verenigde Staten, Canada en Hong Kong al vrouwelijke priesters in func tie, de Church of England heeft twee jaar geleden bij haar algemene synode aleen bepaald, dat er geen funda mentele theologische bezwa ren bestaan. De synode sprak zich echter tegelijkertijd uit tegen onmid dellijk handelen. De feitelijke beslissing is dus overgelaten aan de Lambeth Conferentie. De organiserend bisschop John Howe heeft al gezegd, dat er vrijwel zeker tijdens de zitting een resolutie zal wor den opgesteld, waarover moet worden gestemd. De aartsbisschop van Canter bury. Donald Coggan, is vóór wijding van vrouwen. Van de drieënveertig Engelse bis schoppen is een tiental tegen. In de Verenigde Staten heeft zich naar aanleiding van de kwestie een scheuring voorge daan. In 1976 hechtte de alge mene conventie van de Ameri kaanse episcopale kerk (2,8 miljoen anglicanen) haar goed keuring aan de wijding van vrouwen, maar vorig jaar scheidden ongeveer 1.700 le den zich af, die zich nu moge lijk meer in rooms-katholieke richting gaan bewegen. Andere agendapunten van de Lambeth Conferentie zullen zijn de opleiding van geestelij ken, de betrekkingen met an dere kerken en de toekomst van de anglicaanse gemeen schap. De conferentie zal beginnen met twee speciale lezingen over de omstandigheden, waaronder de mens van van daag moet leven. De een wordt gehouden door de rooms-kath olieke econome Barbara Ward (Lady Jackson) en de angli caanse econoom Charles M. Elliott. Onder de aanwezigen zullen zich ook waarnemers bevin den van andere kerken zoals katholieken, orthodoxen, bap tisten, lutheranen, methodisten en hervormden. De Gutenbergbijbel geldt algemeen als het beroemdste en meest gezochte boek dat de wereld kent. Van een oplaag die ruim 500 jaar geleden tussen de 100 en 200 stuks lag, zijn nu nog 47 gave exemplaren bekend. Komt een ervan onder de hamer, dan betekent dat een bibliofiele sensatie van de eerste orde. Men kan zich dus voorstellen hoe de boekminnende harten kloppen nu het New Yorkse veilinghuis Sotheby Park Bernet er dit jaar maar liefst drie tegelijk aanbiedt Ze zijn afkomstig van een handelaar, een theologicum en een stichting. Hoeveel de drie Amerikaanse verkopers voor hun bijbels willen hebben is niet bekend, maar kenners schatten de stuks prijs op 4 5 miljoen gulden. De bijbel van Gutenberg telt 1282 foliopagina's, elk bedrukt met 42 regels Latijnse tekst Sommige bladzijden zijn wel, andere niet verlucht. Sotheby, waar sinds de jaren '30 geen complete Gutenberg meer is verhandeld, veilde een niet-verluchte pagina zes maanden geleden voor ruim 11.000 gulden. Een rekensomme tje leert dat de verkopers dus ongeveer 15 miljoen gulden voor hun bijbels zouden kunnen maken als ze de boeken blad voor blad laten veilen. Maar door een dergelijke handelwijze zouden ze wel voorgoed in de hel van het bibliofiele wereldje moeten branden. Leveren de bijbels hun bezitters tegenwoordig dus miljoenen op, hun schepper verging het heel wat slechter. Gutenberg, de (excuus aan Laurens Jansz Coster) uitvinder van de boekdruk kunst, ging in 1458 failliet en zijn compagnon, Johann Fust, moest zelfs naar de rechter om zijn deel in het bedrijfskapitaal te redden. Mgr. Sotero Sanz Villalba, oud-ambassadeur van het Vatikaan in Chili, is dinsdag in een ziekenhuis in de Chileense hoofdstad aan kanker overleden. Hij was 58 jaar. Sanz Villalba werd in november vorig jaar in een ziekenhuis in Santiago opgenomen, omdat hij kanker had. Hij was in ChiU om afscheid te nemen van de autoriteiten en vrienden omdat hij nuntius in Mexico zou worden. De Chileense junta heeft de nuntius vorige maand op zijn ziekbed een onderscheiding uitgereikt Sanz Villalba werd nuntius in Chili in 1970. Hij had de Spaanse nationaliteit Volgens kerkelijke autoriteiten wordt hij in Spanje begraven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7