Opvallende toename hoeveelheid zeegras jandbouw en middenstand gematigd tevreden Icht jaar geëist oor crime passionel DA protesteert tegen irrestatie Chilenen VAN AGT KRUGT MEER VERTROUWEN Kamerleden op de bres voor Zuidmolukker REGERINGSVERKLARING: vondonderwijs eemt sterk toe Zoekactie naar wapens in Hoekschewaard (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het kabinet. Van Agt heeft bij de start meer vertrouwen van het pu bliek gekregen dan het kabi net-Den Uyl in 1973. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO in december gehouden heeft. Van de ondervraagden heeft 33 procent veel vertrouwen in de ploeg van Van Agt, 42 heeft er weinig vertrouwen in en 18 procent heeft helemaal geen vertrouwen. Den Uyl scoorde met zijn ka binet destijds lager bij het NI PO. In zijn kabinet had toen 20 procent veel vertrouwen, 51 weinig vertrouwen en 21 pro cent helemaal geen vertrou wen, aldus het NIPO. Oud-pre mier Den Uyl is gistermorgen met algemene stemmen door de Tweede Kamerfractie geko zen als fractievoorzitter. Oud- PvdA-fractievoorzitter Van Thijn is thans eerste vice-voor- zitter van zijn fractie. Gister middag werden aan het begin van de vergadering zestien nieuwe kamerleden geïnstal leerd, waaronder zeven oud- ministers van het kabinet-Den Uyl. VERRASSING IN ARTIS Het acht jaar oude paartje penseelzwijnen in de Amsterdamse dierentuin Artis heeft voor een grote verrassing gezorgd door in de eerste week van het nieuwe jaar vader en moeder te worden. Het wijfje wierp twee jongen, waarvan er één in leven is gebleven. Eigenaar been nog steeds zoek ALMELO (ANP) De politie van Almelo is be gonnen met het versturen van vragenformulieren aan de ruim 5000 mannen in Almelo die tussen de 25 en 35 jaar oud zijn. Men hoopt er zo achter te komen of er in die leef tijdscategorie mannen worden vermist in Alme lo. De enquet is een nieuwe poging om het raadsel van het gevonden been te ontrafelen. Ondanks zeer intensieve zoekacties in de stad en ver daar bui ten, tot in het buitenland toe, weet men nog steeds niet aan wie het eind no vember langs de spoor baan in Almelo gevonden in een grijze sok gehulde mannelijk onderbeen toe behoort. Volgens de anatoom-pa tholoog dr. J. Zeldenrust moet het donker behaarde been van een levend li chaam zijn afgerukt Hij schat de leeftijd van die man op 30 jaar. De politie hoopt over ongeveer een maand de enquête te heb ben afgerond. DINSDAG 17 JANUARI 1978 Terwijl minister-president Van Agt zijn regeringsverklaring aflegt horen op de achter grond de WD-fractie (links) en een deel van de CDA-fractie gespannen toe. Rond de premier enkele van zijn ministers: te beginnen beneden midden Pais, en verder De Ruiter. Wiegel en Andriessen. Verder op de achtergrond de liberale mevrouw Terpstra en voor haar de ministers Van der Stee en Tuinman. Beide verbonden onderstrepen de woorden van Van Agt over het belang van een goed en regelmatig overleg tussen rege ring en sociale partners. Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (midden- en kleinbedrijf) waardeert het, dat in de regeringsverklaring wordt gezegd, dat de inkomensverde- ling van de zelfstandigen in be ginsel gelijkwaardig dient te zijn aan die van de werknemers. De twee verbonden dringen er tenslotte ook op aan, om de komende wet op de investe ringsrekening (gerichte subsi dies voor bedrijven ter stimule-. ring van investeringen) meer af te stemmen op het midden- en kleinbedrijf. Het Algemeen Verbond Bouw- bedrijf (overkoepelend orgaan van werkgevers in de bouw) vindt het hoopgevend dat de regering de economische groei wil bevorderen en het econo misch draagvlak van ons land wil bevorderen. „De grotere in vesteringsbereidheid die daaruit zal moeten voortvloeien kan een gunstig effect hebben op de bouwnijverheid", aldus het Ver bond, dat overigens ook kritiek heeft op de vele vaagheden in de regeringsverklaring. Het Landbouwschap heeft met instemming geconstateerd dat in de regeringsverklaring in rui me mate aandacht is gegeven aan de land- en tuinbouwsector. Men waardeert het, dat de rege ring het beleid richt op een in komensontwikkeling in de land en tuinbouw, die in beginsel ge lijkwaardig is aan die van de loontrekkenden. Voldaan is het Landbouwschap ook over de aangekondigde versterking van de concurrentiekracht voor mid delgrote agrarische bedrijven door verbetering van de bedrijf- suitrusting en van de produktie- omstandigheden. PAGINA 9 Pretpark-plan in Rotterdamse Parkhaven ROTTERDAM (ANP) - Waa neer de Rotterdamse wethouder Mentink (Ruimtelijke Orde ning) zijn zin krijgt, komt er in de Parkhaven in de Maasstad een pretpark. De stuurgroep re- creatie-object heeft de Parkha ven als beste plaats voor een pretpark aangewezen. De plan nen van de gemeente om op het oude terrein van de drinkwa terleiding een enorm vermaak- centrum (Lagorama) te bouwen, lijken hiermee definitief van de baan. Het is zo goed als zeker dat dit terrein wordt aangewe zen voor woningbouw. De omgeving van de Parkhaven heeft de voorkeur, omdat hier de Euromast staat, „Het Park" en is gelegen waar de afvaarten van de spido-rondvaartboten plaatsvinden. Bovendien kan de rivier bij veel attracties worden betrokken. Men denkt bijvoor beeld aan een achtbaan aan boord van een schip, een kabel baan over het water, een zee- aquarium, een haventheater en horecagelegenheden op een driemaster. Bovendien kan het plan mettertijd aan de overkant van de rivier worden uitgebreid. Een groot nadeel van het park havenplan is de slechte ver keerssituatie ter plaatse. Aandrang op maximum prijs patat frites DEN HAAG (ANP) - Het Pv- dA-kamerlid Kolthoff heeft mi nister van Aardenne (economi sche zaken) gevraagd een maxi mum-prijs in te voeren voor patates-frites. In schriftelijke vragen infor meert hij, of er een goede reden is om de leveranciers van grondstoffen en de vervaardi gers van patates van bijstelling van het prijsbeleid uit te sluiten. Zeer gunstige ontwikkeling Grevelingenmeer MIDDELBURG (ANP) Het zeegras in het Gre velingenmeer is de laatste jaren vervijfvoudigd en beslaat nu een oppervlakte van ongeveer drieduizend hectare. Dit is volgens dr. P. H. Nienhuis, wetenschappelijk leider van de Greve- lingenwerkgroep, een zeer gunstige ontwikkeling voor de flora en fauna van dit nog jonge meer. In een artikel in het tijdschrift „Nieuws over natuur, landschap en milieu" schrijft hij dat het Grevelingenmeer (tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland) voor Nederlandse begrippen groot en schoon meer is, gevuld met zout Het Grevelingenmeer is in 1971 ontstaan toen er een dam werd gelegd in de monding van de Grevelingen, die in het kader van de Deltawerken werd afgesloten. „Niemand kon voorspellen hoe het meer zich zou ontwikkelen", aldus dr. Nien huis. „Er hebben zich in zijn korte geschiedenis dan ook al verschillende biologische veranderin gen voorgedaan. Een daarvan is de explosieve groei van het zeegras. Dit bestaat uit een halve tot een meter hoge grasachtige planten die hun wortel hebben in de zeebodem. In het voorjaar begint het te groeien, in augustus bereikt het zijn maximale ontwikkeling en tegen de winter sterft het weer af." Vóór de afsluiting groeide ook al zeegras in de Grevelingen, maar toen waren de hoeveelheden niet opvallend groter dan normaal. In vijf jaar tijd is de hoeveelheid echter vijf keer zo groot gewor den. En nog staat de ontwikkeling niet stil, zo heeft men berekend. Zeegras groeit in rustig, zout water, dat ongeveer vier meter diep is. Er zijn nog plaatsen in de Grevelingen die aan de voorwaar den voldoen en het is niet onwaarschijnlijk dat het zeegras in de komende jaren ook deze lege plekken zal bedekken. De rol die deze planten spelen is jarenlang onderschat. „We zijn er inmid dels achter gekomen dat zeegras een paar erg belangrijke functies vervult in een zoutwater- meer". zo schrijft dr. Nienhuis. „Vooral is het een voedselbron voor allerlei dieren: de vogels zijn de meest opvallende. Het menu van de knobbelzwaan, rotgans, meerkoet, smient en wilde eend bestaat er voor een belangrijk deel uit. Wij zijn echt trots op de grote aantallen rotganzen die in het najaar van boven de poolcirkel, waar het broedgebied is, naar het Zeeuwse Deltagebied komen te overwinteren." „Een belangrijke functie van het zeegras is boven dien dat het levensmogelijkheden biedt aan een groot aantal andere planten en dieren. Kleine visjes zoals het stekelbaarsje en het koornaarvisje vinden voedsel en beschutting tussen het zeegras. Ook veel kleine kreeftachtige dieren zoeken juist de zeegrasvelden uit als plaats waar voedsel en dekking is. Dit kleine grut wordt op zijn beurt weer gegeten door vogels als de fuut en allerlei soorten meeuwen. Het zeegras trekt ook veel schelpdieren en wor men. Die' komen namelijk af op het van de bodem losgeraakte en door wind en stroming op een hoop gedreven gras. Die trekken weer andere dieren aan, die gek zijn op schelpdieren en wormen. Zo helpt het zeegras mee om het voedselpeil in de Grevelingen op peil te houden. Kortom: het Greve lingenmeer is een gezond zoutwatermeer, waaraan niet geknoeid mag worden", aldus de heer Nien huis. ISTERDAM (ANP) „We hebben hier te ma tt met een typisch voorbeeld van een crime ssionel". Met deze woorden besloot mr. Heukels krochtend zijn verdediging van de 50-jarige ttmalist Johan K., die voor de Amsterdamse htbank terechtstond wegens het doden van 115-jarige vrouw. De officier van justitie, mr. Behling, eiste tegen de journalist wegens dood- u acht jaar gevangenisstraf met aftrek, de zitting bleek dat de verdachte ten prooi geweest aan wat in de literatuur „de ontlading opgekropt gemoed" pleegt te worden ge- ®id. Zelf vond hij dat hij stapelkrankzinnig zijn geweest toen hij op 13 oktober zijn vrouw Sonja met een broodmes had doodgestoken. „Ik had alles gedaan om haar bij me te houden. Een duur huis, een dure auto gekocht. Maar we hadden altijd spanningen. Ik mocht mijn vader niet bezoeken en werd van ontrouw beschuldigd". In oktober dreigde het huwelijk, amper negen maanden oud, definitief op de klippen te lopen. Sonja kondigde aan dat zij een chirurg had leren kennen met wie zij een nieuw leven wilde begin nen. „Ik wilde die avond een eind aan mijn leven maken", vertelde K nu, „maar de gedachte dat na mij iemand anders haar krijgen zou was onverdraaglijk." nerleden op ek in Touwengevange- lis Rotterdam EN HAAG (ANP) De vaste ^'^de-Kamercommissie voor ÏÏ'f beeft 8isteren besloten Mannelijke langgestraften deae hogere beloning 7- Vrouwengevangenis en Vao bewaring trokken ook J^jdacht door de ongere- ■"meden in deze instellingen in Qzcht van oud op nieuw. DEN HAAG (ANP) Kamerleden van de PvdA en het GPV hebben de minister van justitie medewerking gevraagd tot toela ting van de Zuidmolukker D. Sahelessy, wiens verzoek om als vluchteling in ons land te worden toegelaten, eerder is afgewezen. Men wil weten op welke gronden een voorlopige verblijfsvergun ning wordt geweigerd. GPV-fractievoorzitter Verbrugh wijst erop dat de betrokken Zuidmolukker een blijvend asiel in ons land wil krijgen en dat bij eventuele uitwijzing naar Indonesië hem waar schijnlijk een arrestatie op politieke grond te wachten staat. „Niet omdat hij zich met illegale of terroristische activiteiten zou hebben beziggehouden maar alleen vanwege het feit dat hij tot 1963 vriendschappelijke betrekkingen onderhield met de oud-minister van justitie van Oost-Indonesiè, dr. Soumokil, (die onder het bewind van Soeharto werd gedood), omdat hij de onderwijzer van diens zoontje was". Twee mannen aangehouden voor fraude met gasolie ROTTERDAM (ANP) De rivierpolitie in Rot terdam heeft gisteren in samenwerking met de fiscale opsporingsdienst twee broers aangehouden in verband met de gas- oliefraude in het haven gebied. Tijdens de over brenging naar het poli tiebureau werd een van de broers plotseling on wel. Hij moest met hartklachten naar een ziekenhuis worden overgebracht Evenals de vijf mensen die vorig jaar werden gearresteerd, verdenkt men het tweetal ervan de fiscus te heb ben opgelicht. Beiden zijn direc teur van een oliehandel in Beu- ningen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Fi nanciën heeft men nog geen idee van de exacte omvang van de fraude. Het zou om miljoe nen guldens gaan. Uit het on derzoek varf de recherche is ge bleken dat een grote partij gas olie werd doorverkocht waar voor in plaats van de hoge ac cijns van achttien gulden per honderd liter slechts de lage accijns van drie gulden werd afgedragen. MJWNËNLAND LEIDSE COURAN'" in onze parlementaire redactie) 'N HAAG - In de oom van reacties die van maatschappelijke ;anisaties gisteren heb- i gegeven op de rege- igsverklaring van pre- er Van Agt overheer- i de typeringen „vaag" „weinig concreet". Met me de vakbeweging is ïstig teleurgesteld over haars inziens vele on gelijkheden in de re- •ingsverklaring. De uitgeversorganisaties emden de woorden van Agt hoopgevend, aar ook zij drongen aan een spoedige concrete werking van bepaalde ssages. FNV (Federatie Nederlandse kbeweging) heeft laten weten argwaan jegens de rege- gsverklaring te koesteren. argwaan wordt vooral ge- d door de nog steeds heer- de onduidelijkheid over de ipeling van de sociale verze- ingsuitkeringen aan de stij- van het netto-mihimum- n, oyer de wijze waarop de ermg haar beleid wil finan cieren en over de inhoud van de aangekondigde hervormings voorstellen. Ook is de FNV bang dat de. regering geen actieve rol in de bestrijding van de werkloosheid zal spelen, omdat volgens de regeringsverklaring het vertrou wen in het particuliere bedrijf sleven centraal staat. Voorts be treurt de FNV het feit, dat de regering pas eind februari dui delijkheid zal verschaffen over de besteding van de anderhalf miljard gulden die voor het sti muleren van de werkgelegen heid bestemd zullen zijn. Het CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond) betreurt het welis waar dat de regeringsverklaring weinig houvast biedt voor het in de komende jaren te voeren be leid, maar anderzijds kan het Vakverbond met diverse ge noemde hoofdlijnen instemmen. Evenals bij de FNV bestaat er ook bij het CNV twijfel over de financiële uitvoerbaarheid van het regeerakkoord en over de vraag of de sociale minimum uitkeringen wel gekoppeld zul len blijven aan de loonstijgin gen. Het CNV zegt voorts, blij te zijn met de in de regeringsverkla ring uitgesproken veroordeling van het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika en met de wil om de maatregelen die het vorige kabinet tegen Zuid-Afrika heeft genomen of aangekondigd, te handhaven of uit te voeren. Het VNO (Verbond van Neder landse Ondernemingen) en het NCW (Nederlands Christelijk' Werkgeversverbond) dringen er bij het kabinet op aan, haast te maken met het invullen van het sociaal-economische en finan ciële beleid voor de komende tijd. „Herstel van rendementen en bestrijding van werkloosheid en inflatie vragen een doortas tend beleid", aldus het NCW. EN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Veede Kamer is hevig verontwaardigd over de milt ie door de Chileense junta van tenminste vooraanstaande leden van de Chileense chris- democratische partij. Namens de fractie is tact opgenomen met minister Van der Klaauw Buitenlandse Zaken en hem is gevraagd „de st geëigende stappen te ondernemen", verklaring staat, dat onder de gearresteerde ïen zich bevindt Thomas Reyes Vicuna, vice- atter van de Chileense christen-democratische partij en lid van de mensenrechtencommissie van de Wereldunie van christen-democraten. „Het feit, dat de Chileense junta, nauwelijks twee weken na het referendum, naar het onderdrukkingsmiddel grijpt, demonstreert opnieuw, hoezeer dit referen dum, met zijn oneerlijke vraagstelling, een verte- «kend beeld heeft gegeven van de vrijheden en de rechten van de Chileense burgers", aldus het CDA. De PvdA is van mening dat in verband met de arrestaties van de christen-democraten de Neder landse ambassadeur moet worden teruggeroepen. )0RAL DOOR MOEDERMAVO'S N HAAG (ANP) De avondscholen voor vwo, havo en mavo en nu een kwart leerlingen meer dan een jaar geleden. Het rdt voornamelijk veroorzaakt door de sterke groei van het undonderwijs dat overdag wordt gegeven. is afgeleid uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de tistiek, dat voorhands op 15 september 1977 ruim 49.000 leerlin- op deze avondscholen telde, van wie tweederde vrouw is. 76 waren er van de ruim 39.000 leerlingen zo'n 5.800 die overdag avondonderwijs volgden. Een jaar later was dit aantal bijna *00. wat een stijging inhoudt van 139 procent. Het aandeel van vrouwen in de deelname aan het avondonderwijs overdag is procent. Een kleine groep van bijna 1.100 leerlingen volgt zowel rdag als 's avonds onderwijs. de gegevens van het CBS blijkt voorts, dat bijna de helft van 1 leerlingen aan de avondscholen in het eerste leerjaar zit. In tweede en hogere volgen: ruim 4.900 leerlingen voorbereidend tenschappelijk onderwijs (vwo), bijna 3.900 het hoger algemeen «gezet onderwijs (havo) en bijna 16.500 het middelbaar alge- en voortgezet onderwijs (mavo). Kamerleden verwijten KLM apartheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Enkele leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer willen van de ministers Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en Tuijn- man (verkeer) inlichtingen over het hanteren door de KLM van een zwarte lijst van een aantal stewardessen die wegens hun huidskleur niet op Johannes burg mogen vliegen. De kamer leden Van den Bergb, Ter Beek en Voogd noemen het gebruik van deze lijst in strijd met het door de regering gevoerde anti- apartheidsbeleid. De KLM zegt in een verklaring dat de lijst sinds 1 april 1976 niet meer wordt gehanteerd. Een overzicht van het wapenarsenaal dat de Dordtse politie aantrof. Dordrecht (ANP) De rijkspolitie in Dordrecht heeft gistermorgen op verschillende plaatsen in de Hoeksche waard, waaronder het woonwagenkamp in Numansdorp, een zoekactie naar wapens uitgevoerd. De actie werd uitgevoerd door een team van in totaal 30 politiemannen. Zij legden beslag op vijf kogelgeweren, een karabijn, ongeveer 300 stuks munitie en enkele losse onder delen van vuurwapens. Tegen verschillende verdachten is proces-verbaal opgemaakt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9