a* sraël: actieve emiddeling van Vance is nodig Britten verdedigen de roede van Man s Zuid-Afrika sloopt zwarte krottenwijk Verdediger van Gentse rechter haalt fors uit Bewakers Stammheim: advokaten hebben geen wapens gesmokkeld ilir Nieuwe opdracht voor Andreotti verwacht NASA kiest vrouwen en negers als astronaut Ontwerp grondwet haalt het in Ecuador BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JANUARI 1978 PAGINA 7 1899 g, HJZALEM (UPI/Rtr) Met een vertraging is vandaag in Jeru- m het politieke gesprek over een des regeling in het Midden-Oos- begonnen. Behalve de Ishieli- en Egyptische ministers van nlandse zaken, Dajan en Ka- neemt ook hun Amerikaanse .ja Vance aan de besprekingen J. Hij had gedreigd niet te zullen uen als er geen overeenstemming worden bereikt over de formule- g van de agenda. Deze is nu in algemene bewoordingen ge- Het zo nu in de eerste plaats n om een principeverklaring ir een algehele vredesregeling, volgens om richtlijnen voor Cis- 21 lanië en Gaza, de gebieden met Palestijnse probleem. EVELO jan., bc P ks 680—9 zei gisteren dat Israël de Ver enigde Staten nodig heeft als een „actief bemiddelaar" en waarschuw de dat Israël geen dictaten uit Egyp te zal aanvaarden. Inmiddels blijft Israël er ook op hopen dat de Ameri kaanse minister Vance behulpzaam kan zijn bij het betrekken van Jor danië in de besprekingen, als er eenmaal schot komt in de Palestijnse kwestie. Vance zal volgens berichten uit Cairo een bezoek aan Jordanië brengen na zijn verblijf in Israël en Egypte. De Egyptische premier Salem heeft gisteren Israël ervoor gewaarschuwd dat het zich voor „een andere situa tie" geplaatst zal zien als de vredes besprekingen op niets uitlopen. Ook de Egyptische pers is somber ge stemd. Al Ahram opperde dat oorlog dan het alternatief zal zijn. Men is kennelijk geschrokken van de pessi mistische geluiden van president Sa- dat die zaterdag verklaarde „geen enkele hoop" meer te hebben, nu Egypte „alles, legitimiteit en veilige grenzen" heeft aangeboden aan Is raël en er niets voor heeft terug gekregen. De Egyptische delegatie zal vasthouden aan het Palestijnse récht op zelfbeschikking en terug trekking van Israël uit alle in 1967 bezette gebieden. President Sadat heeft zich voor tien dagen in afzondering teruggetrok ken, zoals hij ook gedaan heeft voor hij zijn verrassende bezoek aan Is raël in november bekend maakte, en voor hij in 1973 tegen Israël ten oorlog trok. Hij heeft al zijn afspra ken afgezegd, maar men rekent erop dat zijn ontmoeting met minister Vance zal doorgaan. r Vance wordt bij zijn aankomst in Israël begroet door premier Begin. chapen qjj ,35. 2« 25 Prij chapen »upi, Bulldo zers zijn gisteren bij Kaap stad begonnen met het slech ten van een krottenwijk, ter wijl de ca. 10.000 bewoners van de armelijke onderko mens, Xhosa-sprekende zwar te trekarbeiders, maar moeten zien waar zij met hen boeltje blijven. Krachtens de Zuidafrikaanse politiek van .gescheiden ont wikkeling" zijn de Xhosa thans burgers van het vorig jaar „onafhankelijk" verklaar de thuisland Transkei. De overheid van Transkei dat als staat alleen wordt er kend door Zuid-Afrika heeft tegen de sloop van het „Unibellkamp" geprotesteerd. „Unibell" is, anders dan de eveneens armetierige zwarte woonsteden, een illegale ne derzetting waarvan de hutjes zijn opgetrokken uit afvalma- teriaal. De gezondheidsautori teiten in Kaapstad (20 km ver der op) zien het kamp als een broedplaats van ziekten, met name tyfus. Vrijdag werd de Xhosa in het kamp aangezegd dat zij hun onderkomens moesten ontruimen. Maandag verschenen bulldozers en an dere rupsvoertuigen die de zaak begonnen plat te walsen. In een tempo van een hutje per vijf minuten trokken de door politie-eenheden bewaak te slopers een verwoestend spoor door het kamp. Toen de arbeidsdag rond het midda guur werd afgeblazen waren er ongeveer 100 hutjes ge sloopt. De bewoners van een twintig tal onderkomens staken hun behuizingen uit protest in brand. Volgens sommigen zou de politie zelf enkele hutjes in brand hebben gestoken. Volgens Transkei is vorige maand afgesproken dat het kamp pas zou worden gesloopt nadat het Bureau voor Afri kaanse zaken (BAAB) vervan gende woonruimte had gevon den voor de legale bewoners van Unibell. Onder die „lega- len" verstaat men mensen met een arbeidscontract Mensen zonder zo'n contract, de „ille galen", zouden krachtens dat zelfde akkoord op kosten van de Zuidafrikaanse overheid naar Transkei worden ver- (Van onze correspondent) GENT Mr. René Verstringhe, de raadsman van de Belgische rechter Guy Jespers, beeft gis teren voor het Gentse assisen hof verklaard dat geen enkel concreet bewijs is geleverd voor de schuld van zijn cliënt bij de eerste moordpoging op Jespers' vrouw Ros ine De rech ter wordt beschuldigd van het aanzetten tot moord hetgeen de eerste keer mislukte en van moord door verdrinking van zijn vrouw in bad. Op deze moord zou de verdediger van daag ingaan. Verstringhe slaagde er niet in de onschuld van zijn cliënt aan te tonen, maar hij slaagde er wel in het requisitoir van procu reur-generaal Van Hauwaert op tal van punten te ontzenuwen of aan het wankelen te brengen. Hij zei dat de enige beschuldi gingen afkomstig zijn van Lu- cien de Cramer, destijds een vriend van de rechter. „Er is geen motief en er is geen bewijs tegen Jespers", aldus mr. Ver stringhe. Hij zei dat de rechter en zijn vrouw overeengekomen waren geen ruzie meer te maken, geen schandaal te veroorzaken en niet te scheiden. Jespers had zich al gerealiseerd dat hij geen functie in het openbaar ministe rie zou krijgen en hoefde dus niet bang te zijn dat een schei ding zijn carrière zou breken. ROME (DPAX-REUTER) De Italiaanse regering is gisteren afgetreden. Na een kabinetszitting van een half uur kwam de christen-democratische minderheidsregering tot de conclusie dat zij te weinig steun had in het parlement. Een aanbod van de commu nisten, socialisten en republikeinen om een noodkabinet te vormen, werd door premier Andreotti afgewezen. Daarna begaf hij zich naar het paleis van president Giovanni Leone om zijn aftreden formeel bekend te maken. Hij zal waarschijnlijk opnieuw belast worden met het vormen van een nieuwe regering. De minderheidsregering moest aftreden nadat afgelopen week de communisten, socialisten en republikeinen hun steun aan het kabinet voor gezien hielden. Zij eisten meer invloed in het kabinet en wilden daar ook deel van uitmaken. De christen-democraten wezen dit echter af. De Italiaanse president Leone heeft Andreotti gevraagd om de zaken waar te nemen. Vanavond begint de president met de gebruikelijke consultaües met de toppolitici van het land. Winnaar van loterij is zijn lot kwijt lein 5 ATHENE (AFP) - Een tankbediende uit de Griekse stad Salonica ver- irt dezer dagen in een wel trieste bui. Hij heeft itot geluk gehad om de eer ste prijs te winnen in de nationale loterij ter waar- de van 1.5 miljoen gulden. De arme 47-jarige Nikos Kiossopoulos is echter zijn "biljet kwijt. Hij was naar Bulgarije op vakantie geweest en hoorde bij zijn terugkomst van de sigarenhandelaar pas dat hij gewonnen had. Hij kon echter zijn winnend lot niet vinden. Hij is nu terug naar Bulgarije gevlogen om te kijken of hij het daar er gens heeft laten liggen. Het kan nog een duur winnend lot worden. /ine S 16.00. Dzjanibekov (1) ëh Makarov (r) na hun geslaagde landing. Kosmonauten terug op de aarde MOSKOU (DPA) De Russische kosmonauten Wladimir Janibe- kov en Oleg Makarov zijn gisteren met het ruimteschip Sojoez-26 teruggekeerd op aarde na een vijfdaags bezoek aan hun collega's in het ruimtestation SaIjoet-6. Voor de thuisreis gebruikten ze het ruimtevaartuig van de kosmo nauten Joeri Romanenko en Georgi Qretsjko, die al op 10 december hun ruimtereis zijn begonnen. Hoe lang Romanenko en Gretsjko nog in het ruimtestation blijven is niet bekendgemaakt. Janibekov en Makarov hadden vorige week woensdag met hun daags te voren gelanceerde Sojoez-27 vastgekoppeld aan het tweede koppelingsmechanisme van de Saljoet. Daarmee slaagde de Sovjet- Unie er voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart in twee ruimteschepen aan een station te koppelen. de Sojoez 26 op weg naar een zachte landing in WASHINGTON (UPI) - De NASA, het Ame rikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft voor het eerst ook vrouwen en negers opge nomen in zijn astronautenkorps. Gisteren maakte de NASA de selectie van 35 nieuwe astronauten bekend, die in de jaren tachtig het ruimte-veer (space-shuttle) zullen beman nen. Onder hen zijn zes vrouwen, drie negers, en een inwoner van Hawaii. Tot dusver waren alle Amerikaanse astronauten, vanaf het be gin van de ruimtevluchten in 1959, blanke mannen. Aspirant-astronaute Anna Fisher, een natuurkundige, wordt door haar man William geluk gewenst met haar uitverkiezing. Katryn Sullivan, stu- Margaret Rhea Sed- Judith Resnik van Shannon Lucid. Sally Ride, research dente in Halifax don, medisch spe- de technische staf triochemiste en assistente van de (Canada). cialiste in Memphis.van Xerox. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Ondanks de zekerheid waarmee procu- -generaal Rebmann vorige week uiteen heeft gezet hoe de advocaten van de RAF -leden Baader, Raspe en Enslin de pistolen in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim hebben binnengesmokkeld, is nog steeds niet duidelijk hoe de werkelijke gang van zaken is geweest. Gisteren hebben drie veiligheidsbeambten van de gevangenis voor de onderzoekscommissie in Stutt gart verklaard dat de uitleg van Rebmann onjuist moet zijn, aangezien de advocaten en al hun dossiers altijd zeer intensief zijn onderzocht. Bij de fouillering hebben de advocaten ook nooit een actie in de hand gehouden, zoals Rebmann be weerd heeft. De pistolen zouden volgens hem in deze dossiers verborgen zijn geweest De enige overlevende van de vier in Stuttgart- Stammheim gevangen zittende RAF-leden Irm- gard Möller, die in die dramatische nacht van 18 oktober 1977 met messteken in de borst zwaar gewond was aangetroffen, heeft gisteren als getui ge voor de commissie opnieuw met stelligheid verklaard dat zij géén zelfmoordpoging heeft ge daan. Volgens haar verklaring had zij om onge veer vijf uur twee gedempte knallen gehoord en was daarna weer ingeslapen. Haar laatste zintuige- lijke waarneming was een sterk geruis binnen in haar hoofd geweest. Toen ze weer bijkwam, lag ze al op een draagbaar, gewond en ijskoud. De terroriste betoogde dat ook de andere drie leden van de RAF nooit de bedoeling hebben gehad zich van het leven te beroven, en dat zij daar ook de wapens niet voor hadden. De zelfmoordthese be stempelde zij als „een staatskomplot naar het voorbeeld van de CIA". In München is het gisteren begonnen, derde proces tegen de wapenleverancier van de Baader Mein- hof-groep Rolf Pohle tot donderdag uitgesteld om te onderzoeken of hij geestelijk en lichamelijk wel in staat is aan het proces deel te nemen. Ford blijft en breidt uit in Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter) Ford is niet van plan zich uit Zuid-Afri ka terug te trekken, integendeel, men hoopt er te kunnen uitbrei den. Dit heeft president-com missaris Henry Ford van de ge lijknamige Amerikaanse autofa- briek in Kaapstad verklaard na afloop van een onderhoud met de Zuidafrikaanse premier John Vorster. Hij zei dit in antwoord op de vraag of hij mogelijke druk van de Amerikaanse regering op Amerikaanse bedrijven in Zuid- Afrika had besproken met Vor ster. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Groot Brittannië verdedigt vandaag voor het Europese Gerechtshof in Straatsburg het kleine eiland Man dat zich moet verantwoorden over drie slagen met de roede, in april 1972 toegediend aan een jongen van 15 jaar, die ertoe veroordeeld was door de rechter van het stadje Castletown. De knaap was schuldig bevonden aan aanranding en had zijn slachtoffer verwondingen toegebracht. Dergelijke misdrijven worden op Man nog bestraft niet de roede, die trouwens een sterk afschrikken de werking heeft. De veroordeelde jongen was in [.jj beroep gegaan, maar dit werd afgewezen, en enkele dagen later nam hij zijn drie klappen in 31 'tiiij ontvangst. De pijn en vooral de diepe vernedering waren hem kennelijk te veel. Hij diende een klacht in bij het Europese hof in Straatsburg, die bij meederheid v?n stemmen tot de conclusie kwam, dat het eiland Man de Europese conventie van de rechten van de mens geschonden had. Vanaf vandaag moet Man zich daarover verantwoorden. Het eiland Man is geen deel van het Verenigd Koninkrijk, maar wel een grondgebied dat afhangt van de Britse Kroon. Het geniet een ruime mate van autonomie en heeft een eigen parlement, het zogeheten Tynwald, regering en gerecht De Britse !3Ï regering is echter constitutioneel verantwoordelijk voor de buitenlandse betrekkingen en defensie van Man dat een oppervlakte heeft van 588 vierkante kilometer en een bevolking van ongeveer 61.000 zielen. De Britse verantwoordelijkheid inzake de relatie van het eiland Man met het buitenland brengt nu mee, dat Londen voor Man als verdediger moet optreden in Straatsburg en dit ondanks het feit, dat de Britten zelf niet meer geloven in het gebruik van de roede voor het bestraffen van misdadigers. In Groot-Brittannië worden nog wel stokslagen toegediend in sommige scholen, om de jeugdige overmoed van de leerlingen te bedwin gen. Britse rechters kunnen al sinds 1948 geen lijfstraffen meer uitspreken. De rechters van het eiland doen op dat gebied hun eigen zin. Als Man nu het proces in Straats burg verliest, zullen de Britten genoodzaakt zijn de regering van het eiland Man met aandrang te verzoeken, die antieke vorm van bestraffing af te schaffen. Groot-Brittannië kan Man evenwel niet dwingen. Als het eiland botweg nee antwoordt, zal deze kwestie een netelige constitutionele crisis veroorzaken. De oorspronkelijke bevolking van het eiland Man is van Keltische oorsprong en getuigt de laatste tijd weer van sterke nationalisti sche gevoelens. Man wordt door gepensioneerde Britten en miljo nairs beschouwd als een geschikt toevluchtsoord. Zij gaan daar wonen wegens de lage inkomstenbe lasting. Een ruime meerderheid van de bevolking spreekt zich uit voor het behoud van lijfstraffen om de misdadigheid op een zeer laag peil te kunnen houden. Dit is vooral belangrijk tijdens de zomermaanden, wanneer uit het Verenigd Ko ninkrijk 500.000 vakantiegangers overkomen naar het eiland Man. Wie de zaak nuchter bekijkt, kan de overheid van Man bezwaarlijk beschuldigen van opzettelijke marteling van zijn veroordeelden. Om te beginnen worden vandaag de dag geen stokslagen meer toegediend aan meisjes of vrouwen. De roede is alleen bestemd voor zware gevallen. Een struise gerechtsdienaar geeft de klappen. De veroordeelde knaap of man wordt eerst onder zocht door een arts van de politie. Dan brengt men hem in een kleine, troosteloze kamer naast de rechtbank. Daar staat een tafel, overtrokken met groen laken. De dokter is aanwezig bij de uitvoe ring van het vonnis. Hij kan de politieman bevel geven ermee op te houden, wanneer blijkt dat de veroordeelde te veel pijn lijdt. De boosdoener moet voorwaarts over de tafel leunen. Vroeger moest hij daarbij zijn broek op de grond laten vallen. Tegenwoordig worden even wel geen kledingstukken meer verwijderd. De gerechtsdienaar mag tijdens het slaan de roede niet hoger heffen dan de schouders van de veroor deelde. De roede bestaat uit drie stevige bij elkaar gebonden berketakken. De maximum straf bedraagt 12 klappen met de roede. Op het eiland Man wordt beweerd, dat zij hard genoeg aankomen om vooral jeugdige boos wichten in de toekomst te doen afzien van andere snode daden. De bewoners van Man geloven, dat hun eiland zo vredig is - de laatste drie jaar is de misdadigheid er zelfs nog afgenomen juist door het risico van een lijfstraf. Sedert de Europese rechtbank in Straatsburg het toedienen van slagen met de roede afgekeurd heeft als „vernederende bestraffing", hebben 31.000 in woners van het eiland Man een petitie onderte kend om te pleiten voor liet behoud van de lijfstraf. Zij wijzen er tevens op, dat in de praktijk dë roede slechts weinig gebruikt wordt: de laatste maal was drie jaar geleden. De roede schijnt als afschrikwekkende strafmaatregel voldoende waar borgen voor rust te bieden. Toch is in sommige kringen van het eiland Man een beweging aan de gang tegen deze wat men noemt .middeleeuwse bestraffing". Tijdens de opening van het proces in Straatsburg zal echter op het eiland betoogd worden om de roede in gebruik te houden. QUITO (AFP) In de Zuida- merikaanse staat Ecuador heeft een referendum zondag een meerderheid opgeleverd voor het ontwerp van een nieuwe grondwet, namelijk 41,9 pet Het percentage ongeldige stem men, uit protest tegen de mili taire regering, was 22,9 pet. In de tekst van het ontwerp staat dat ook analfabeten in Ecuador kiesrecht krijgen en ook, dat het in de toekomst niet meer mogelijk is dat een staats hoofd na een ambtstermijn van vijf jaar opnieuw in die functie wordt aangesteld. Voorts kan de tekst van de grondwet gewijzigd worden door, wat genoemd wordt „volksinitiatieven." Admiraal Alfredo Poveda, lei der van de militaire junta heeft verklaard, dat de uitslag van het referendum heeft aangetoond dat de bewoners van Ecuador „politiek rijp" zijn. Een aantal politici had evenwel aangedron gen om ongeldig te stemmen. Volgens waarnemers kunnen de militairen de ongeldige stem men inderdaad opvatten als een stem tegen hun beleid. Tijdens de volksraadpleging werden een dertig politici aan- t gehouden, onder wie presidents kandidaat Assad Bucaram, die in 1972 een goede kans leek te hebben te winnen, waarna hij door de militairen via een machtsgreep terzijde werd ge schoven. Links in Frankrijk favoriet PARIJS (Reuter) De linkse oppositiepartijen in Frankrijk winnen, met de Kamerverkiezingen van over negen weken in het vooruitzicht, aan gunst bij de kiezer. Volgens een opiniepeiling van het instituut Sofres, dinsdag gepubli ceerd in Le Figaro, zal 51 procent van de Franse kiezers stemmen voor een van de drie linkse partijen in de eerste stemronde, 44 procent voor een van de partijen van de regerende meerderheid en 5 procent voor andere groeperingen, waaronder de partij voor het milieu. Onderzoek naar afluisterzaak Strauss BONN (AFP) - De Westduitse regering heeft besloten een onafhankelijke commissie te vormen die een onderzoek moet instellen naar de afluisteraffai re waarvan Franz Josef Strauss, de leider van de Beier se CSU, in 1976 het slachtoffer zou zijn geworden. In 1976 zou een telefoongesprek over door de Amerikaanse Lockheedfabrieken betaalde steekpenningen tussen Strauss en een redacteur van het CSU- weekblad „Bayem-Kurier" zijn afgeluisterd. De Westduitse regering heeft met nadruk verklaard dat geen enkele officiële inlichtingen dienst in de Bondsrepubliek op dracht heeft gehad gesprekken af te luisteren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7