Openbare hearing rond aanleg kabelnet afgewezen Brandweer kritiseert verkeersbeleid Parkeergarages rond Garenmarkt/Levendaal en Langegracht Raadsleden geheimhouding opgelegd Niet bij voorkeur werkgelegenheid op Schuttersveld VA 2 .DINSDAG 17 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT w di LEIDEN De linkse partijen in de Leidse gemeenteraad hebben zich gister avond in een aaneengesloten front verzet tegen een voorstel van CD A-fractieleider mr. H. Driessen de aanleg van het net voor kabeltelevisie in Leiden in volledi ge openbaarheid te behandelen. Ook een voorstel van Driessen om het Leidschen- damse bedrijf Deltakabel BV alsnog in de gelegenheid te stellen zich in het openbaar te verweren tegen de gewekte indruk als zou dit bedrijf niet geschikt rijn voor de aanleg van het kabelnet in Leiden (totale kosten 16,5 miljoen gul den) werd door het progressieve blok afgewezen. Zoals bekend is Deltakabel peelfyl bet bedrijf dat voor het laagste bedrag Aitm heeft ingeschreven om de aanleg van het ne Leidse net uit te voeren. Het college itel ja heeft na overleg met de werkgroep ka- "beltelevisie echter besloten de voorkeur AFSLUITING SUMATRASTRAAT SCHAADT VEILIGHEID DE KOOI te geven aan Van Eyk uit Gouda dat vier ton boven de door Deltakabel ge noemde prijs zit Van de kant van WD, CPN en CDA werd gisteravond aangedrongen op uit stel van de behandeling van de gunning van de aanleg. Wessels (WD) haalde aan dat Deltakabel ondanks herhaalde ver zoeken niet in de gelegenheid was gesteld haar zegje over deze gang van zaken te zeggen. Wethouder Van Dam (financiën) zag daar echter geen enkele aanleiding meer voor. Van der Mey (SGP/GPV) wees er echter op dat de vier ton verschil die tussen de door Deltakabel en Van Eyk genoemde prijzen zit bepaald geen baga tel genoemd kan worden: „Wij zullen ons toch tegenover de gemeenschap hierom trent openlijk moeten verantwoorden", meende Van der Mey. Links wilde gisteren echter onder geen enkele voorwaarde van enige openheid weten. PvdA-fractieleider L. Meijer ver school zich achter het feit dat de werk groep kabeltelevisie al een besluit had genomen, waaraan niet meer getornd hoefde te worden. Zijn partijgenote me vrouw Koning voelde zich bezwaard dat zij niet in het openbaar kon spreken over wat zij meende, maar deed geen enkele poging om in deze situatie ook maar enige verandering te brengen. Zelf PPR, doorgaans de grote promotor van openheid, voelde niets voor de suggestie van CDA-leider Driessen, die er met name op aandrong de overwegingen die tot een duurdere keuze dan nodig was geleid hebben, aan de openbaarheid prijs te geven. Driessen verweet wethouder Van Aken geen hoor en wederhoor toe te willen passen en beschuldigde de voor de kabel-tv verantwoordelijke ambtsdra ger ervan alles behalve loyaal en be stuurlijk fatsoenlijk te zijn geweest. Van Duijn (WD) vroeg zich af waarom het college zo bang was de argumenten con tra Deltakabel en pro Van Eyk openbaar te maken: „Nu wek je alleen maar de verdenking dat er echt iets mis is met de hele besluitvorming rond die gun ning", meende Van Duijn. Desondanks bleef de geheimzinnigheid rond de kabel-tv-affaire ook gisteren on gewijzigd gehandhaafd. Op voorstel van burgemeester Vis werd op slag van slui ting van de vergadering de geheimhou ding voorlopig voor onbepaalde tijd aan alle raadsleden opgelegd. Volgende week maandag zal de raad over het voorstel van het college in ruil voor 400.000 gul den extra Van Eyk uit Gouda het kabel net te laten aanleggen, een besluit moeten nemen. CeidóeSomont Merkwaardig De merkwaardige handelwijze van het Leidse college ten aan zien van de besluitvorming rond de aanleg van het Leidse kabel televisienet blijft voorlopig nog voor de burger verborgen. We liswaar gaat Leiden straks 400.000 gulden extra gemeen schapsgeld uitgeven, maar om trent de redenen die een derge lijke uitgave zouden rechtvaar digen, krijgt de Leidse burger geen inzicht. PvdA-woordvoerster mevrouw M. A. Koning voelde zich giste ren „bezwaard" dat zij niets in het openbaar mocht zeggen. Omdat CDA-fractieleider Dries sen wel de vrijheid nam man en paard te noemen stelde zij zelfs „zich gechanteerd te voelen door andere raadsleden", die zich zogenaamd niet aan de be slotenheid wilden houden. Het was uiteraard beter geweest als mevrouw Koning zich als propa gandiste van openheid en open baarheid nooit voor dit spelletje van achterkamerpolitiek had la ten lenen en ook metterdaad voor het door haar beleden ideaal van openheid had ge staan. Dan had zij zich gisteren niet zo kwaad hoeven te maken over het feit dat het uitgerekend het CDA is dat het kiezersvolk tenminste eerlijk wil laten zien wat er met zijn belastinggeld wordt gedaan en waarom dit zo gebeurt (Van een onzer verslaggevers) XEIDEN De brandweer is ontevreden over het jemeentelijk verkeersbeleid. Niet alleen klaagt zij over de steeds toenemende hinder van allerlei belemmeringen in het wegdek (hobbels, drem pels, bochten en paaltjes), ook vindt de brand» weer dat er onvoldoende overleg met deze ge meentelijke dienst wordt gepleegd als het gaat om de doorvoering van verkeersmaatregelen. Met name de veiligheid van de Kooi zou door het afsluiten van de Sumatrastraat voor vracht verkeer in de waagschaal zijn gesteld, omdat het ook voor brandweerwagens onmogelijk is gewor den deze straat vanaf de Lage Rijndijk in te rijden. Het was brandweercommandant ing. J. Broek man in eigen persoon die gisteren in de verkeers- commissie wethouder Waal verweet te weinig overleg met zijn dienst te voeren als het om dit soort maatregelen gaat. „Ze duperen de veiligheid van de mensen in de Kooi. Ik zou het toch wel op prijs stellen als over dit soort aangelegenheden van te voren met ons overlegd wordt", stelde commandant Broekman. Ook de Nieuwstraat (Pancras-West) blijft voor de brandweer een doorn in het oog: „Deze straat en de Hooglandse Kerk is voor ons nu volslagen onbereikbaar geworden", betoogde brandmeester Harteveld. Door de aan weerszijden geparkeerd staande auto's en het laden en lossen midden op de weg kan de brandweer helemaal niet meer de straat door. De heer Harteveld maakte er zelfs melding van dat het hem met een kleine wagen vorige week 10 minuten had gekost om vanaf de Hooigracht de 200 meter naar de Burgsteeg af te leggen. „Met een grote wagen kunnen we er helemaal niet meer komen", merkte hij op. Wet houder Waal kon niet anders doen dan verwijzen nemen verkeersmaatregelen, daar waartegen aut- gesteld. De door paaltjes voor vrachtverkeer (inclusief de brandweerwagens) afgesloten Sumatra straat. De Volmolengracht Herindeling Volmolengracht opnieuw bezien (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In overleg met omwonenden en het in de buurt gevestigde bedrijfsleven zal de herin deling van de Volmolengracht en het eventueel invoeren van eenrichtingverkeer opnieuw wor den bezien. Gepoogd zal worden voor de aanpas sing van deze straat tussen Langegracht en Oude Singel van het ministerie van CRM subsidie te llrijgen. De gemeentelijke verkeerscommissie die gisteren een voorstel te behandelen kreeg om de Volmo lengracht een eenrichtingstraat te maken, heeft een dergelijk besluit nog niet aangedurfd. Met name de aan de Oude Vest gevestigde bedrijven blijken nogal wat bezwaren te hebben tegen het afsluiten van de Volmolengracht vanaf de Lange gracht, omdat het hen bedienende verkeer dan een omweg zou moeten maken. De bewoners van de gracht zijn echter wel voorstander van deze afsluiting, omdat in de praktijk veel verkeer vanaf de Langegracht de Volmolengracht en Ou de Vest als sluiproute gebruikt. Ook menen de omwonenden dat de invoering van eenrichtings verkeer de parkeerchaos die zich in deze omge ving dagelijks laat zien, zal verminderen. De vertegenwoordigers van de bedrijven erken nen de parkeerchaos, maar menen dat deze met een regelmatig optreden tegen foutparkeerders op trottoirs en de opritten van de bruggen effectief te bestrijden zal zijn. Nu de hele herindeling de 60 meter brede Volmolengracht naar een soort van woonerf opnieuw zal worden bezien kan intussen ook gepoogd worden de meningen beide partijen tot elkaar te brengen. BEESTENMARKT AUTOVRIJ (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN— Als er in Leiden ooit een parkeergarage komt, zal deze op de eerste plaats tot ontwikkeling worden gebracht in de omgeving van de Garenmarkt en het Levendaal. Als tweede mogelijke vestigingsplaats van een garage ter verlichting van de parkeerdruk in de binnenstad kan gedacht worden aan de Langegracht. De Beestenmarkt wordt als plaats voor een parkeergarage afgewezen. De parkeerlokatie die aan dit plein in eerste instantie wou worden gegeven is gisteren door een meerderheid van de linkse partijen in de gemeenteraad geschrapt. Een en ander gebeurde bij de CDA en PSP tegen de bestem- In de komende zes maanden zal het college m elk geval wel bere keningen gaan maken omtrent de kosten van een parkeergara ge. Uitgangspunt daarbij is een motie van het CDA, waann het aantal van 500 auto's wordt aan gehouden. De berekeningen zul len zowel een boven— als een ondergrondse gelden. besluitvorming rond de ontwik- kelingsschets die de project groep voor de binnenstad aan de raadsleden had voorgelegd. Op basis van deze door de raad behandelde schets zal de groep een ontwerp-structuurplan voor de Leidse binnenstad gaan uit werken. Het besluit de aangegeven par keerlokatie Beestenmarkt te schrappen stuitte op vergeefs verzet van WD. CDA en SG P/GPV. PSP. CPN en WD stemden tegen het voorstel van de PvdA om de Garenmarkt/Le vendaal als eerste plaats voor een eventuele parkeergarage aan te wijzen, terwijl WD, ming van een plaats Langegracht voor een eventuele tweede garage waren. WD EN CDA verklaarden zich ook te gen een eveneens door de PvdA ingediend voorstel om als er parkeergarages komen in Lei den een even groot aantal par keerplaatsen elders in de stad te laten verdwijnen. WD-woord- voerder Van Duijn hekelde de inhoud van de socialistische parkeervoorstellen met de op merking dat de PvdA met zijn hobbyisme de parkeerpuinhoop alleen maar groter wilde maken „Chaos blijft chaos", vond de liberaal het kenmerk van de socialistische voorstellen. Wanneer de bestemming van het hartje van de binnenstad verder wordt uitgewerkt zal het college de gevolgen in kaart moeten brengen van een moge lijk herstel van de oude markt- functie op de Vismarkt, Aal markt en Botermarkt Een hier toe strekkend gewijzigd voorstel van de PPR werd gisteren even eens aangenomen. Allleen de WD-fractie verklaarde zich te gen zo'n onderzoek. Een en ander zou kunnen bete kenen dat deze markten in het kader van het krijgen van een ontmoetingsfunctie voetgangers gebied zullen moeten worden. Onbekend maakt onbemind Wethouder mr. Cees Waal stadsontwikkeling en verkeer) blijkt oogal wat moeite te hebben met zijn ambtenaren. Zelfs de hoofden van dienst en dat zijn toch niet de eersten de bestenblijkt de wethouder niet uit bet boofd te kunnen herkennen. Toen gistermiddag in de verkeerscommissie brandweercommandant ing. Broekman de ambtsdrager van verkeer eens wilde wijzen op de gevaarlijke kanten van zijn drempels-, bobbels- en paaltjesvoorliefde, werd de vraag gesteld: „mag ik even uw naam weten"?. „Mijn naam is Broekman, en ik ben commandant van de brandweer in Leiden", merkte deze schamper op. „Oh, ja, ja ja", was de geschrokken reactie van wethouder Waal. Kennelijk nogal ontstemd over zijn eigen onvermogen 's mans gezicht en uniform te herinneren, poogde de wethouder zich te herstel len door met een schijnbare zelfverzekerdheid de brand weercommandant van repliek te dienen over zijn klachten: „17 bent buiten de orde van deze vergadering. Bovendien had u zich dan maar eerder tot het college moeten wenden". Een ondersteunende opmerking van CDA-er Van Zijp die wethouder Waal er aan herinnerde dat hij toch een stadsbe stuurder was en niet andersom, kon de brandweercomman dant niet helpen. Deze ervoer gisteren pijnlijk bij Waai niet alleen onbekend, maar ook nog onbemind te zijn. Viswedstrijd De Leidse visvereniging H.S.V. hield het afgelopen weekeinde een viswedstrijd in de Leidse stads wateren. De heer K. Laterveer kreeg de eerste prijs met een vangst van 43 vissen. Het gewicht van deze vangst was 2510 gram. Als tweede volgde de heer Laterveer Sr. met 38 stuks en een totaal gewicht van 2025 gram. De heer P. Wondergem volgde als derde met 30 stuks en 1630 gram. Foutje 't Was goed te merken dat bet gisteren maandag was. De opvallende lezer zal het ook niet ontgaan zijn dat het ook voor mensen in het krantebedrijf nog wel eens moeilijk is om na een rustig weekend weer op volle toeren te gaan draaien. Foutjes kunnen daarom, zeker op de maandag, wei eens voorkomen, ook al mag dat eigenlijk niet. Zo stond er gisteren in bet artikel over bet CD A-verkiezingsprogram ma tot twee maal toe dat deze partij in de komende raadsperiode maar liefst 300 huizen zou willen bouwen als bijdrage aan bet lenigen van de woningnood. Te gek natuur lijk als men beseft dat Leiden ver over de 3000 woningzoe kenden telt Natuurlijk, daar zat dus het maandagslippertje: een nul vergeten. Het CDA wil uiteraard niet 300 maar 3000 drieduizendnieuwbouwwoningen realiseren in de periode 1918-1982 en dat is toch wel even wat anders. Onze excuses voor het feit dat we bet CDA (en onze lezersmet deze fout gisteren zo tekort hebben gedaan. Een partij met dergelijke goede voornemens heeft dat zeker niet verdiend. Blondie De Amerikaanse Punkformatie Blondiegeeft op donderdag 26 januari een concert in de Stadsgehoorzaal. Blondie bestaat uit Deborah Harry, zangeres en tekstschrijfster. Chris Stein, gitarist en tekstschrijver. Clement Burke. drums. Jimmy „Farfisa" Destri, wasbord en synthersizer, tekstschrijver en tenslotte Frank Infante, de bassist. De groep beperkt zich bij de optredens niet tot muziek alleen, maar brengt daar naast ook ondersteunende humoristische „acts". „Blondie" is één van de bekendste Punkgroepen. Aanvang. 20.00 uur. Kaarten f 12,50, te bekomen bij de VW en Gé Hof enk. Marjol Flore II Marjol Flore brengt op vrijdag 20 januari haar tweede show in de Leidse Schouwburg, eenvoudigweg aangeduid met „Marjol Flore II". Marjol Flore zingt onder meer Franse. Duitse en Nederlandse liedjes. Toegang f 13,50 en 7,50, CJP/65f 6.75 K&O f 12,50 en 6.75. Aanvang 20.15 uur. „Links" verwerpt motie oppositie (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN - PvdA, PSP, D'66 en de PPR hebben zich gisteren verzet tegen het toekennen van voorrang aan een actief econo misch beleid waardoor werkge legenheid zou kunnen worden geschapen op het Schutters veld. Een hiertoe strekkend voorstel van de WD-er Van Duijn kreeg alleen de steun van het CDA, de VVD en de CPN en werd met 19 tegen 16 stem men verworpen. PvdA-woordvoerder drs. A. Ranner stelde gisteravond bij de stemmingen over de ontwikke- lingsschets voor de binnenstad, waaraan de raad haar derde avond debateren wijdde, de li berale motie wel sympathiek te vinden, maar vond het ander zijds te vroeg om nu al deze uitspraak ten gunste van de werkgelegenheid vast te leggen. CDA en WD zagen in de motie echter een duidelijke kans eind elijk een aanzet te geven tot een actief werkgelegenheidsbeleid, waarop Leiden al zo lang wacht. Indiener Van Duijn hekelde de tegenstand van de linkse partij en: „Ik ben blij dat in het licht van de komende verkiezingen de Partij van de Arbeid zo over duidelijk laat zien hoe de ver houdingen op dit punt in de raad liggen". Een ander voorstel van de libe raal omtrent het Schuttersveld haalde wel een meerderheid. Dit vraagt vóór september van dit jaar een voorstel omtrent de realisering van de eerste bouw fase van dit terrein op tafel te leggen. Daarbij dient er van te worden uitgegaan, dat de func ties van zakelijke dienstverle ning, wonen en binnenstadsge bonden bedrijven voorop staan. De projectgroep voor de binnen stad zou zich nader moeten bui gen over een regeling van het wervingsbeleid voor het aan trekken van kantoren op het Schuttersveld. De bedrijven zul len met name moeten werken met Leids personeel en geen extra druk mogen uitoefenen op de Leidse woningmarkt, zo wil een door het college in advies genomen voorstel van het PSP- raadslid mevrouw Passchier. Hoe precies de bebouwings dichtheid en verdeling tussen wonen en werken op het Schut tersveld zal worden, moet even eens nog nader door de project groep worden bestudeerd, zo be sloot de gemeenteraad gisteren. Uitgangspunt zal daarbij wel .rijn dat de kantorenontwikke ling bijvoorkeur dient plaats te vinden langs de Oegstgeester- weg, terwijl de woningbouw in de eerste plaats langs de Mans laan wordt gedacht. De binnen stadsgebonden bednjven die toch uit dit stadsdeel moeten verdwijnen zullen voornamelijk een plaats moeten vinden op, de noordpunt van het Schutters veld. Op dit terrein moet ook ruimte worden gereserveerd voor een hotel. Gezien de bestaande parkeer druk rond het Schuttersveld zal bij de verdere ontwikkeling van dit terrein aanvullende parkeer- mogelijkheid moeten worden Kernwinkelapparaat Een poging van het CDA om de concentratie van het kernwinke lapparaat in de binnenstad uit te breiden van de Vrouwenkerk- choorsteeg als grens tot de Pnn- sessekade/Turfmarkt strandde op het aaneengesloten linkse front. De geografische begren zing van het winkelapparaat zal nu moeten liggen tussen de Vrouwenkerkchoorsteeg, Peli kaanstraat en Gangetje. De Steenstraat, de Lange Mare en het westelijk deel van de Haar lemmerstraat dienen aanloop routes te blijven of te worden. Voorstellen over de concentratie van een uitgaanscentrum rond de Lammermarkt in plaats van de Beestenmarkt zijn aangehou den tot de behandeling van de drank- en horecaproblematiek, volgende maand. Wel sprak de raad gisteren unaniem als zijn mening uit dat rond de Haven de totstandkoming van een wa terrecreatie centrum bevorderd zal moeten worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3