merkwaardige laatste Zuidhollandse bokstitels auto weldadige 343 Volvo Tennis krijgt wereldkampioer Opstoppingen in steden kosten miljoenen Elf titels voor Den Haag Jaar schorsing Nastase voor Davisbeker Van Wijhe sterk in schaatsmarathon Tips voor Nootdorp ijginge Zoi u emoties he t was het jpQRT LEIDSE COURANT open werken is gedaan om de passa giers op de achterbank niet het gevoel te geven dat zij opgesloten zitten. Maar de stoelen zijn zonder meer prima. De tweedeurs 343 is een comfortabele wa gen met een leefbaar interieur, prettige vering, goede remmen en een vrij rusti ge motor. De koersvastheid is alleen wat onzeker bij snelheden die op Neder landse wegen niet gereden mogen wor den. Daarnaast een uitstekende automa tische transmissie, in het moderne ver keer eerder een voordeel (met drie plus sen) dan een nadeel. Een moderne ge- styleerde auto voor velerlei doeleinden te gebruiken. Als ruime gezinswagen maar ook met neerklapbare achterbank als een vervoermiddel waarmee grote voorwerpen vervoerd kunnen worden. De zeer ruime bagageruimte is bereik baar via de grote achterklep. Toegege ven, de 343 is geen supersnelle wagen. De wagen ademt een soort goedmoedig heid uit die weldadig aandoet. En dat het benzineverbruik enigszins aan de „hoge" kant is, moet men dan maar op de koop toenemen. Trouwens 1 op 10,5 is ook weer niet slecht. In het begin hadden we het even over de prijs. Dank zij de devaluatie van de Zweedse kroon heeft de 343 duidelijk een voorsprong genomen ten opzichte van de concurrentie. Voor ongeveer 18.000 gulden is de 343 te koop. Geen al te hoog bedrag voor een wagen als deze. Technische gegevens: Motor viercilin- der in lijn, 1397 cc. Compressieverhou- ding 9,5 1. Max. vermogen 70 DIN pk. Achterwielaandrijving. Gescheiden be krachtigd remsysteem met schijven voor en trommels achter. Lengte 420 cm, breedte 166 cm, hoogte 139 cm. Gewicht 978 kg. Laadvermogen 422 kg. Max. aanhangersgewicht 700 kg. Inhoud benzinetank 45 liter. Verbruik 1 op 10,5. Topsnelheid 140 km per uur. garantie 12 maanden, geen kilometerbeperking. ORDRECHT - Als acht jn de twaalf partijen eportijdig moeten wor- n beëindigd, ligt daar- besloten dat het peil de finaleavond van Zuidhollandse boks- timpioenschappen niet >g heeft gelegen. Er :rst armoede in de >ogste klasse, de A, en een reeks titelavon- Volgen n moet helaas gecon- ateerd worden dat uit lagere klassen de aan- nlling niet bijster hoop- wJvend zal zijn. Wel aan 1° iksers, veel minder aan aliteit. 'onds oor de i skoot is in feite een trieste consta- ig omdat het publiek in oot aantal de reeks kam- fenj lensavonden bezocht, waarop laatste séance, gisteren in het uwe maar wat „benauwde" (Crasn; y. Arr CNP, "scentrum Bouwl^ in rdrecht geen uitzondering ^r^®bakte. De zaal was totaal uit- kocht. Maar het publiek J 1 ,rcje zich minder dan gewoon- erioor zocjat het een tamme avond let aa rd waarop evenwel af en toe itweltergewicht A-klasse tus- i Bachau (Bouwlust) en Ever- Be in (Huizenaar, Rotterdam) t „wonderkind van stal Hui- L rtW$aar", dat lang uit de ring maar een opzienbarende i»v back maakte, gold als fa- Maar Bachau liet zich van de wijs brengen, door drukke stootbewegingen die irstein pleegt te maken zon evenwel te treffen. Zij ar- bewegen steeds. En wat d Bachau? Hij wachtte tot arm was teruggetrokken na schijnstoot en sloeg dan (armhartig toe. Zo zelfs dat irstein in de eerste ronde tellen moest nemen op een te rechtse hoek. Met moeite 1de Everstein de tweede ron- waarin hij weliswaar meer maar ook veel moest asseren van de aan stoot- cht sterk gewonnen-bebben- Bachau die zijn tegenstander tr in moeilijkheden bracht. :hau had dus al twee ronden zijn naam en alleen een k.o. Everstein nog de titel bezor- Hij bokste dan ook in de «te ronde alles of hiets, be- 4 nmerde zich niet meer om 111 dekking, werd menigmaal ounterd maar bezorgde Ba- u toch acht tellen omdat de •dtenaar conditioneel veel was dan Everstein die ter de puntennederlaag te- de uitgeputte Bachau niet T kon ontlopen. Voer voor :ussies derhalve want een tste ronde maakt altijd de :ste indruk. Maar Bachau de eerste twee, daaraan viel te tornen. ÏRKWAARDIG de partij in het zwaarvelter lasse tussen Eric Doorn uwlust) en Cor Ton (Croos- Rotterdam) had een ietwat 'kwaardig verloop. Doorn in de eerste ronde vast, igde slechts en zette dat rt in de tweede. Tot dan toe Ton goed zijn handschoen de gevaarlijke maar zelden ruikte rechtse hoek van >rn gehouden. Dat deed Ton n niet en na een rechtse en eerste" was. In de tweede ronde gleed v.d. Tak uit, steunde op een khie en toen sloeg een opge wonden geraakte Magielse, die deze tegenstand niet had ver- wacht, na. Instructeur Te Pas maakte toen een fout. Hij wierp de handdoek ten teken van op gave. Had hij dat niet gedaan, dan zou de Nederlandse kam pioen Magielse ten minste een waarschuwing hebben gekregen en wellicht zijn gediskwalifi ceerd. Nu was het onherroepe lijk: Magielse winnaar door op gave. In het zwaargewicht A-klasse won de veel technischer Carel Jansen (Huizenaar) met zijn rechte stoten, opstoten en coun ters van Gerard van Ham (Bouwlust) en Wullems (Huize naar) behaalde de titel lichtge wicht A-klasse na een plichtma tig gebokste prestatiepartij te gen Dieckmann (Bredase Ring), die in de derde ronde wel onder vond dat Wullems de techniek nog steeds knap beheerst. Dat was alles in de A-klasse want de finale Hans v.d. Berg (Le Noble Sport, Rotterdam) tegen Gommers (Oorschot) ging niet door omdat v.d. Berg te laat arriveerde en werd uitgescha keld. Gommers zal later een prestatiepartij moeten boksen. C-KLASSE In de C-klasse halfzwaargewicht ging Kleij (Crooswijk) in de fi nale verschrikkelijk k.o. Schra- der (Kristalijn, Den Haag) velde hem volkomen met een rechtse (counter) hoek in de tweede ron de. Esaja (Huizenaar) werd na een prestatie duel waarin hij compleet boksles kreeg van De Rijk (Voltreffer) toch kampioen C-klasse lichtwelter. B-KLASSE Er werden drie finales in de B-klasse gebokst, die een volle dig Haags succes werden. Mid dengewicht La Cruz (Hoogen- band) was met snelle, uitsteken de series verre dé baas over Groot (Huizenaar) die in de eer ste ronde tweemaal werd neer gehaald en aldus snel verloor. Hamud (Te Pas) bokste een technisch zwakke partij tegen Krumpelman (Huizenaar). Twee zwaarwelters die slechts op el kaar „inhakten" en dat deed Hamud het meest. In de derde ronde werd voor de Rotterdam mer de handdoek geworpen en Hamud was kampioen. Nog sneller verwierf Bisot (Krista lijn) de titel zwaargewicht want voor Bouwense (Te Pas) werd al in de eerste ronde de handdoek gegooid ten teken van opgave. N-KLASSE Het record kwam echter op naam van Verzijl (Bouwlust) die niet meer dan twintig se conden nodig had om De Jong (Goudse b.v.) k.o. te slaan met een rechtse zwaaistoot en de titel zwaargewicht nieuwelin gen op te eisen. Wezer (Oorschot) zou kampioen zwaarwelter N-klasse zijn ge worden doordat hij Everling (Gouda) in een bar slecht duel in de derde ronde tweemaal acht tellen bezorgde. Maar We zer was te zwaar en zo werd de man die technisch k.o. was, Everjling, toch kampioen. En daarmee was ook deze merk waardige partij van de laatste titelavond een feit. HERMAN VAN BERGEM. dit jaar maakte minister Van Aardenne (Economische Zaken) bekend dat de Nederlandse regering de komende drie jaar nog eens 200 miljoen gulden op tafel legt om de Nederlands, Zweedse autofabriek te redden. Met de vakbon den is afgesproken dat er geen ontsla gen zullen vallen. Volvo Car blijft dus auto's maken. Twee modellen, de 343, die ter zijner tijd ook een handgescha- kelde bak krijgt en de 66, die in 1983 zal worden vervangen door een geheel nieuwe, handgeschakelde auto. Maar zover is het nog niet. Daarom ditmaal de 343 als onderwerp van deze rubriek. Het was voor ons een her nieuwde kennismaking die weinig of geen teleurstellingen opleverde, omdat de 343 anno 1978 meer kwaliteit heeft dan zijn'vóorganger. Het exterieur heeft weinig wijzigingen ondergaan, behalve dan stootlijsten op de zijkanten, spatlappen, uitzetbare zij ruiten en matzwarte buitenspiegel(s). De belangrijkste wijziging onderging de CVT, de afkorting voor Continue Varia bele Transmissie (Variomatic). Door het inbouwen van een tacho-relais wordt onnodig terugschakelen van de auto maat voorkomen. Volgens een medede ling van de fabriek heeft deze verbete ring een gunstige invloed op het benzi neverbruik. Wij kwamen uit op een gemiddeld verbruik van 1 op 10,5. Niet zo ongunstig, maar ook niet bovenmate gunstig, mede gelet op het feit dat de 343 wordt voortgestuwd door een vierci- linder lijnmotor van 1397 cc. De Dion-achteras is uiteraard op zijn plaats gebleven. De voorwielophanging is gewijzigd, hetgeen merkbaar is bij snel gereden bochten. De carrosserie helt dan duidelijk minder over. De 1978- modellen kregen verder een betere lee fruimte. Vóór twee uiterst gemakkelijk zittende stoelen met vaste open hoofd steunen. Ter zijde, aan hoofdsteunen kunnen wij maar moeilijk wennen. Het La Cruz verwierf als kampioen B-klasse middengewicht het recht over te gaan naar de A-klasse. linkse hoek ging hij acht tellen neer, was weerloos en na een stroom stoten intervenieerde scheidsrechter Mercey terecht ten gunste van Doorn. Zijn clubgenoot Adrie Magielse leverde Bouwlust de derde A-ti tel. Ook al een merkwaardige partij. Henk van der Tak (Te Pas, Den Haag) weerde zich uit» stekend, scoorde vooral met op stoten en gaf Magielse niet de ruimte voor zijn felle aanval len. Magielse moet het gevecht kun-' nen maken en door veel te clin- chen ontnam v.d. Tak hem die kans terwijl hij ook veelal „de begint de 343 een nog bescheiden plaats te veroveren op de rijk aan merken en modellen geschakeerde Ne derlandse markt Daarmee zijn de zorgen van Volvo Car nog niet verdwenen. Vorig jaar septem ber sprak de directie van de Zweedse moedermaatschappij echter wel haar vertrouwen uit in de Nederlandse vesti ging. Die uitspraak kwam na een serie geruchten, waarbij er zelfs sprake was dat Volvo Car gesloten zou worden. De werkgelegenheid van 6500 man stond op het spel. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. Volvo Car kreeg vorig voor jaar een financiële injectie van 100 mil joen gulden. En in de eerste week van let Volvo Car in Born, binnenkort 45 procent eigendom van de Ne derlandse overheid, gaat het nog steeds iniet naar wens. Bijna twee jaar gele den was de hoop gevestigd op de 343, het nieuwe Volvo-model in de midden klasse. De werkelijkheid bleek niet in de pas te lopen met de prognose. De 343 had de wind niet mee. In de eerste plaats was de prijs aan de stevige kant. In de tweede plaats vertoonde de 343 nogal wat kinderziekten. Kortom, het publiek hapte heel wat minder gretig in de 343 dan de marketing-deskundi- gèn hadden voorspeld. De tijden zijn 127,50 sindsdien veranderd. Het aantal Vol- vo's dat de cijfercombinatie 343 draagt wordt groter. Langzaam maar zeker Bisot had zijn titel zwaarge wicht B-klasse snel binnen en bracht het totaal van zijn school Kristalijn op vijf. DORDRECHT - Na de laatste avond van de Zuidhollandse bokskam pioenschappen geeft de balans het volgende beeld: Huizenaar (Rotterdam) behaalde de meeste ti tels: zes, door v. d. Nauw en Maas bij de nieuwe lingen, Both en Esaja in de C-klasse, Wullems en Jansen in de A-klasse. Kristallijn (Den Haag) verwierf vijf titels met de nieuwelingen Van Gelder en Ling, de C-klassers Wareman en Schrader en de B-klas- ser Bisot. Vier kampioensmedail les gingen naar Bouw lust (Dordrecht) voor nieuweling Verzijl en de A-klassers Bachau, Doorn en Magielse. Eveneens vier naar Crooswijk (Rotterdam) met junior v. d. IJssel, nieuweling Boerman en de C-klassers Tel en Sloof. Met drie titels staan op de lijst Te Pas (Den Haag) met de junioren Kasten en Pronk en B-klasser Hamud en Hoogenband (Den Haag) met de junioren Van Santen en Heppener en B-klasser La Cruz. Oorschot (Rotterdam) behaalde twee titels met de junior Tjon Sien Pat en de nieuweling Peppel en de Goudse Boksver eniging heeft een kam pioen in nieuweling Everling. DINSDAG 17 JANUARI 1978 PAGINA 13 PARIJS Philippe Chatrier, voorzitter van de internationale tennisfederatie (ITF) heeft gisteren tijdens een persconferentie in Parijs een aantal voor de tennissport belangrijke mededelingen gedaan. De belangrijkste waren dat het tennis vanaf 1978 officië le wereldkampioenen (dames, heren en jeugd) krijgt em lastpost Ilie Nastase een jaar lang niet voor Roemenië in het toernooi om de Davisbeker mag uitkomen. Twee panels van voormalige internationale kampioenen zullen aan de hand van de resultaten in de belangrijkste toernooien in januari van volgend jaar een speler en een speelster tot wereldkampioen kronen. In de heren-jury nemen plaats. Donald Budge (de eerste speler die het „Grand Slam" won), De Brit Fred Perry (hij was de laatste speler, die Wimbledon drie keer achter elkaar won) en de Australiër Lew Hoad (hij won in '56 drie van de vier „Grand Slam"-titels). De voor de wereldtitel meetellende toernooien zijn de open kampioenschappen van Australië, Frankrijk, Engeland (Wimbledon) en Verenigde Staten (samen „Grand Slam"). Het Davisbekertoernooi, het Masterstoernooi en de finale van de WCT- toernooien. In de dames-jury komen te zitten: de Australische Margaret Court (won in '70 „Grand Slam"), de Frangaise Margaret Dupont (winna res van Parijs, Forest Hills en Wimbledon) en de Britse Ann Jones (oud-winnares van Parijs en Wimbledon). Voor de toekomstige wereldkampioene worden de resultaten in de volgende wedstrijden bekeken: de vier toernooien van „Grand Slam". de wedstrijden om de Federation Cup, het Virginia Slims-toernooi en de finale van de Colgate-reeks. Aan de titels zijn geen geldprijzen verbonden en er mag ook niet worden gesponsord. Deze straf tegen Nastase werd al eerder uitgesproken maar de Roemeense tennisbond tekende protest aan. Vorig jaar had Nastase zich in de partij tegen de Brit John Lloyd weer eens misdragen. De straf werd bevestigd. Het dubbel besnaarde racket blijft voorlopig verboden. Misschien wordt het wonderracket toegestaan als het rapport, dat een speciale commissie aan het maken is, gereed is. Tenslotte blijft de interna tionale tennisfederatie ijveren voor tennis op de Olympische Spe len. Men hoopt dat tennis in 1984 in Los Angeles op het Olympisch programma zal staan. HEERENVEEN Dries van Wijhe heeft gisteravond de eer ste wedstrijd om de Duyviscup, die meetelt in het klassement voor de KNSB-marathonbeker. gewonnen. Van Wijhe nam tien ronden voor het einde een ron de voorsprong op een groep van vijf man, die reeds daarvoor het peloton had gedubbeld. Bij de dames zegevierde Atje Keulen, die in de sprint gemak kelijk haar rivaien Sophie West enbroek en Sjoukje Dam de baas bleef. De uitslagen zijn: A-rijders (100 ronden): 1. Dries van Wijhe (Kerkdorp), 2. op één ronde. Piet Bloedjes (Limmen), 3. Jaap Jonkman (Bovenkarspel), 4. Jan-Roelof Kruithof (Havelte), 5. Tom de Groot (Limmen), 6. Ap Weijs (Hasselt). Dames (25 ron den): 1. Atje Keulen (Irnsum), 2. Sophie Westenbroek (Wierin-, gen), 3. Sjoukje Dam (Akkrum). (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen morgenmiddag op de draversbaan van Noot dorp. De eerste start is om 14.30 uur. DODEWAARDPRIJS (eerste af deling): Peer Spencer, Paula, Antje en Otanes. ANGERLOPRIJS: Parnadino S, Perla en Patty Prince. VALBURGPRIJS: Orsino, Os tara en Palm Brach. DODEWAARDPRIJS (tweede afdeling): Patrick Zora, Peter Kid en Pascal Roomberg. WESTERVOORTPRIJS: New Admiral, Lukas Kandia en Mus tang B. RENKUMPRIJS (eerste afde ling): Mike Areta, Paulien Maal drift en Mike Volann. GENDTPRIJS: Orpheus, Nerva en Organza D. GROTE PRIJS VAN HET WESTLAND: Mia Fortuna, Na- ron Buitenzorg en Meindert O. RENKUMPRIJS: O Quinio, Mis ter Bond en Netty Williams. PANNERDENPRIJS: Obert Voorne, Petite Gerda en Orville Terraise. NIEUW MODEL CHRYSLER: DE HORIZON Chrysler presenteerde begin deze maand op de Autosalon in Brussel haar nieuwste mo del de Horizon; een auto, die aan het einde van deze maand officieel bij de internationale pers zal worden geïntrodu ceerd. De Horizon is een be trekkelijk kleine auto, die plaats biedt aan vijf personen. Er zijn drie typen motoren beschikbaar voor de Horizon. 1118 cc (55 DIN pk). 1118 cc (59) en 1294 cc (68). De Horizon wordt in maart in Nederland leverbaar. Verkeersopstoppingen in een middelgrote stad veroorzaken tijdverlies en extra kosten, die neerkomen op ongeveer 180.000 gulden per dag. Dat betekent voor een plaats met plm. 225.000 inwoners ongeveer 80 cent per persoon per dag. Dit zijn uitkomsten van een wetenschap pelijk onderzoek dat in opdracht van de West- duitse regering in Krefeld werd gehouden. Volgens de Stichting Weg is de situatie globaal vergelijkbaar met die in een aantal Nederland se steden, zoals Eindhoven, Utrecht en Gronin gen. Het berekenen van kosten ten gevolge van files op rijkswegen, zoals die op de bekende knel punten dagelijks op werkdagen ontstaan, is uiterst moeilijk. In de steden blijkt het minder problemen op te leveren, omdat een vergelij king mogelijk is tussen bijvoorbeeld spitsver- keer (stilstaand) en normaal rijdend verkeer In het rapport van de Universiteiten van Bonn en Aken wordt rekening gehouden met alle congestiekosten, zowel van de particulier als van de overheid. Op gemiddelde werkdagen veroorzaken opstoppingen voor 140.000 gulden aan kosten ten gevolge van rijtijdverlies en voor 40.000 gulden aan extra kosten door omrij den etc. Over een jaar gerekend gaat het voor één stad om een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden (250 werkdagen) Opmerkelijk is dat 30% van de extra rijtijdkosten voor rekening komen van verplaatsingen met een zakelijk motief, en meer dan 50% voor het woon-werk- en woon-winkelverkeer. De extra rijkosten, veroorzaakt door omrijden (sluiprou tes) bestaan bijna geheel uit extra brandstof kosten. Het accent ligt ook hier op het woon- werk en woon-winkelverkeer in de morgen (39%) en in de avondspits (40%). De Stichting Weg heeft deze cijfers bekend gemaakt om aan te geven dat juist in de steden anti-conges'tie- maatregelen met grote voortvarendheid moeten worden uitgevoerd. Zowel particulier als open baar vervoer moeten hun bijdrage aan de oplossing van het vraagstuk leveren In het Westduitse Krefeld blijken de inzittenden van personenauto's dagelijks in totaal ruim 29.000 uur in files en opstoppingen door te brengen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13