Club- trainers ïchter lapnel E LIJ K S „Nu of nooit" Tweekamp Wiersma - Clerc gaat toch door WILLY KREUZ: SCHOTS GELUK IRAN BLIJ alentijn en $ovaert al eker van K sprint Argentina'78 Beckenbauer gaat niet Mendoza teleurgesteld T 'ORT LEIDSE COURANT/" DINSDAG 17 JANUARI 1978 IPAGINA 11 -Heen Rijvers stribbelde frigszins tegen m WeK a als tl 100 REPde N vacht - 11 3 gilts JASAV( ^i' Ie. Tel. DIG? ïonderd at jekleur Dat tssen" sd; afdenl Ernst Happel krijgt vrij baan van de hofleveranciers bet Nederlands elftal. De bondscoach van Oranje verzekerde gisteren op het KNVB-sportcentrum te Zeist van de steun clubtrainers waar het de voorbereiding van het Nederlands op het wereldkampioenschap voetbal betreft. Binnen twee slaagde Happel erin de trainers van de clubs, die spelers aan Oranje, achter zijn plannen te krijgen. Kees Rijvers, de succesvolle oefenmeester van het dit en in de competitie oppermachtige PSV, stribbelde in Zeist zins tegen. Rijvers benadrukte nog eens dat voor hem het i van PSV boven dat van Oranje gaat, maar desondanks hij, weliswaar met enige reserve, Happel zijn medewerking 1 na de bijeenkomst met de clubtrainers: „Zwartkruis en I :bben een goed gesprek gehad met de oefenmeesters. Het daarvan is dat ik min of meer rtiijn handen vrij krijg de komende maanden te proberen het Nederlandse elftal ial voor te bereiden op het wereldkampioenschap. Ik heb beloofd dat ik ook hun belangen in de gaten zal houden, it doe ik beslist. Zelf ben ik al zeventien jaar clubtrainer, t ik precies waar de problemen liggen." at kader zal Happel er de komende maanden bij door de wedstrijden voor waken dat de Oranje-klanten overbelast en. „Ik heb een goed samenspel met de clubtrainers", aldus „De basis daarvoor is gelegd. Daarom zal ik bij oefenwed- nauwlettend het belang van de clubs in de gaten houden, il nog wel eens voorkomen dat spelers na een duel op de lagavond eens lekker doorzakken tot diep in de nacht. Dat de komende maanden niet meer bij zijn. Om twaalf uur iedereen op de kamer zijn, en geen minuut later." ir< iree! Vlag De blauwe vlag van de FIFA, die bij alle wereld kampioenschappen op een ereplaats wappert, werd voor het eerst gehe sen op 10 juni 1934. Toen werd in Rome de finale gespeeld van het tweede toernooi om de wereldtitel voetbal. Onder de aanwe zige journalisten die het toernooi versloegen, was er ook een van het Vati- caan. Brug In Cordoba wordt mo menteel een brug ge bouwd over de Rio Prime- ro. Deze brug behoort tot de werkzaamheden die in verband met de wereld- strijd worden uitgevoerd. Het ene stadsdeel wordt er door verbonden met het deel waarin het sta dion ligt. De brug, die precies honderdnegentien meter en veertig centime ter lang is, wordt zo is berekend in tien maan den gebouwd. Binnen en kele maanden is hij ge reed. Wegen Het bouwen van nieuwe stadions vergde in de ste den Cordoba, Mar del Plata en Mendoza ook veel andere voorzienin gen, o.a. het aanleggen van brede wegen om de stroom bezoekers, al of niet met auto's, te kunnen verwerken. In de steden waar bestaande stadions werden uitgebreid, zijn de wegen aangepast aan de te verwachten grotere aantallen stadionbezoe kers. Na de loting is het wereldtoernooi bij de sportliefhebber en zeker de voetbalfan eigenlijk pas realiteit geworden. Het toernooi „spreekt" meteen aan. Wekelijks zal in deze rubriek aandacht aan Argentinië 1978 worden besteed. Iedere week zal een nauw bij het gebeuren betrokkene enige vragen beantwoorden. Willy Kreuz, een rasechte Wener, de enige in Nederland (Feyenoord) spelende buitenlander die naar Argentinië gaat (met Oostenrijk) valt de eer te beurt deze rubriek „officieel te openen". Heeft het je verrast dat Oostenrijk zich heeft ge plaatst? Willy Kreuz (28): „We za ten in een zware poule met Oost Duitsland, Tur kije en Malta die echter niet zo zwaar was als in de voorronden van vorige toernooien. We hebben te gen elkaar gezegd: „Als we nu niet gaan, gaan we nooit meer". Het was im mers al twintig jaar gele den dat we ons plaatsten. We hebben een goed elf tal, waarin zo'n stuk of acht spelers staan die 28 of 29 jaar zijn en de rest is jonger, 23 24. Zij trekken zich op aan de ouderen. De mentaliteit in het Oostenrijkse elftal is ook veranderd omdat er veel spelers in zitten die in het buitenland spe len: drie in West Duits land, een in België en ik in Nederland". Wat is je aandeel in de plaatsing geweest? Willy Kreuz: „Ik heb één doelpunt gemaakt maar ik heb ook slechts drie wedstrijden meegespeeld. Ik maakte het belangrij ke doelpunt tegen Oost Duitsland uit, welke wed strijd in 1—1 eindigde. Verder heb ik gespeeld tegen Turkije uit (0—1) en thuis (1-0). Mijn totaal aan interlands voor Oos tenrijk is daardoor op 34 gekomen, waarin ik twaalf doelpunten maak te. Ik speel in het Oosten rijks elftal centrumspits, Krankl is linkerspits maar we hebben in de aanval drie spitsen die elke plaats kunnen inne men en we switchen dan ook regelmatig". Wat is de kracht van het Oostenrijkse elftal? WiUy Kreuz: „De menta liteit, de routine die voor al de ouderen en de in het buitenland spelenden in brengen en we zijn alle maal erg goede vrienden van elkaar". Heb je een voorspelling voor Argentinië? Willy Kreuz: „Voor de ti tel is Oostenrijk kansloos maar we verwachten toch wel vierde te kun nen worden. We hebben niets te verliezen en we gaan er wel heen om iets te presteren". Heb je bezwaar om naar Argentinië te gaan, ben je bang? Willy Kreuz: „Helemaal geen bezwaar. Het is het hoogtepunt in mijn car rière. In verband met mijn leeftijd zal het ook wel de eerste en de laat ste keer zijn. Bang ben ik niet Waarom? Oostenrijk is maar een klein landje en ze zullen ons niets doen. Bovendien hebben we geen vedetten. Kijk, als we iemand van het formaat Johan Cruijff hadden zou dat misschien iets anders liggen. Maar nu: geen angst, geen en kel bezwaar". Favorieten Overal wordt al in de kof fiedik gekeken. De voor spellingen omtrent w.k. 1978 ontlopen elkaar ech ter niet veel en Nederland behoort bij de meesten tot de favorieten. Franz Bec- kenbauer Duitsland, nu Cosmos houdt het op Argentinië. Hij wijst erop dat in vorige wereld toer nooien is gebleken dat het „thuisland" of kampioen werd of ten minste een hoge klassering behaalde. Hij voert daarbij West Duitsland 1974 eveneens aan. Zijn voorspelling: 1. Argentinië, 2. Brazilië en Nederland als outsider. De Braziliaanse interna tional Paulo Cesar houdt het op zijn eigen land om dat het ook vrijwel een „thuistoernooi" speelt De Zweedse coach Georg Ericson tipt 1. West Duits- laiid, 2. Nederland, 3. Ar gentinië, eenzelfde volgor de die de Pool Jan To- maszewski aanhoudt, hoe wel hij Brazilië ook wel derde ziet worden. Wijn Mochten er Nederlandse supporters naar Mendoza gaan, dan dienen zij niet te verzuimen een van de voortreffelijke wijnen uit die streek te consumeren. Er is genoeg want de pro- duktie bedraagt veertien miljoen hectoliters jaar lijks. In een van de dui zendtachtig bodega's zal nog wel een plaatsje zijn. Waarschijnlijk niet in „Giol", dat zich tot de be kendste wijnlokalen ter wereld mag rekenen. lingen ïtievi iland Je oefenduels van het Ne- elftal zal Happel zich manschappen niet da- terugtrekken in een ngskamp. „Het moet alle- soepel verlopen", meent e|_ (ipas wanneer de com- n e afgelopen is, kunnen we ganger bij elkaar komen." el's oefenprogramma voor imende maanden is overi- '?vèsek!lnog aNerminst rond. Op dit extra iaent slaan 'n de maanden lijd! Vr r'- februari, maart en april met vi "aar twee wedstrijden ge- Verhuuifammeerd, te weten volgen eek woensdag een duel te- l. Ber n Nederland voetballende 7692 enlnlanders én op 22 februari ïl-Aviv een oefenpartij te- >raël. Happel: „Oorspron- zouden we volgende week Griekenland spelen. On- acht hebben we echter een ging gekregen van de tse voetbalbond, omdat de regering verbiedt dat ise valuta naar het buiten- verdwijnt. Daardoor werd vedstrijd voor ons oninte- nt." iapasJndanks speelt Oranje vol- week woensdag een wed- Dat gebeurt dan op initia- van assistent-bondscoach 'wartkruis, tegen een team ande uit in Nederland spe- buitenlanders. De club- ers hebben hun volledige iwerking toegezegd voor luel. Happel: „Oranje komt sterkst mogelijke formatie, n Neeskens en Cruyff zijn Sail et kij- Neeskens niet omdat eblesseerd is en Cruyff niet it ik nog altijd geen ge in In^ met hem heb gevoerd. De van de selectie is beschik- dus ook Rensenbrink." de oefenwedstrijd wordt Oranjeteam oefent in Alkmaar ALKMAAR Het Nederlands elftal speelt volgende week woensdag in Alkmaar als voor bereiding op het WK een oefen wedstrijd tegen in ons land ac tieve buitenlandse voetballers. Dit duel is in de plaats gekomen van de eerder geplande, maar afgezegde ontmoeting met Grie kenland in Athene. Het „buiten landse" elftal wordt samenge steld door de Nederlandse sportpers en wordt gespeeld op het veld van AZ'67. Ernst Happel gespeeld is nog een open vraag. Vermoedelijk in Alkmaar.AZ heeft belangstelling. Ook NEC heeft wel trek. Een beslissing zal op een zo kort mogelijke termijn genomen worden. Het team van de „buitenlanders" zal eind deze week geformeerd wor den. Dat gebeurt door de Neder landse sportpers, die ook de coach zal aanwijzen. Het ligt overigens in de bedoe ling dat ook op 5 april nog een oefenwedstrijd van Oranje wordt ingelast. Tunesië, Fran krijk en Oostenrijk zijn daar voor in de markt. Tunesië is financieel geloof ik de meest aantrekkelijke opponent. Die wedstrijd zou eventueel op 5 april in Tunis gespeeld worden. We hebben in overleg met de clubtrainers die datum in elk geval gereserveerd voor een in terland." Ernst Happel zal zich overigens verzetten tegen een interland te gen Tunesië. Hij wil liever een sterkere tegenstander. Gisteren in Zeist is het aanstel len van een chirurg (Ajax en Az willen dokter Hans Greep mee hebben naar Argentinië) en het benoemen van een elftalbegelei der Ted Troost van AZ'67, niet aan de orde geweest. Happel: De voorbereiding op de WK zal pas optimaal zijn zodra de va derlandse competitie is afge werkt. Happel: „Dan komen we twee weken bij elkaar. In die periode zullen we een aantal wedstrijden spelen. Vast staan daarvoor duels tegen Club Brugge (half mei) en FC Köln (eveneens in mei). Daarnaast is er nog een mogelijkheid dat Oranje mee zal doen aan een internationaal toernooi in Frankrijk. Dat zou dan op 16, 17 en 18 mei zijn in Parijs. „Op 6 februari komt de gehele selectie naar Zeist Daar zullen we met z'n allen praten over een begeleider. Pas daarna zullen definitieve stappen ondernomen worden." De technische staf van Oranje heeft inmiddels een voorlopige lijst van veertig kandidaten voor Argentinië samengesteld. Zevenentwintig spelers van die lijst hebben het beruchte I.F.- contract thuis gestuurd gekre gen. Zwartkruis: „Op die lijst staan namen van spelers waar bij al dan niet meegaan nog niet actueel is, daarom hebben de jongens nog geen brief gekre gen. Maar we houden die spe lers wel achter de hand. Pas op 16 april moet de lijst van 40 bij de FIFA ingediend worden. Dat is nog een eind weg. Met oog op blessures, vormverlies en vormstijging kan er binnen die 40 nog flink geschoven worden." ROB HARTOG PARIJS In Frankrijk schrijft bet sportdagblad l'Equipe over de loting: „West-Duitsland en Ne derland hebben aan de groene tafel de koek verdeeld. Hun bedje voor de volgende ronde is gespreid. Blijft alleen de vraag of alles voor Duitsland wel zo goed uitpakt. De ploeg beeft geen kwalificatiewedstrijden behoeven te spelen, treft twee zwakke tegenstanders en moet dan plotseling in de tweede finaleronde tegen de top aantreden. Er is geen enkele zekerheid dat bet vernieuwde elftal daar dan op ingespeeld is." l'Aurore: „Het toeval heeft toegeslagen. Het lot was als een guillotine. Duitsland en Nederland hebben de buit verdeeld. Frankrijks balans tegen de drie tegenstanders uit de groep is negatief." Le Figaro: „Jammer voor Italië en Argentinië dat alle listen en lagen aan de groene tafelniets hebben geholpen. Hongarije en Frankrijk hebben in deze groep zeker zulke goede kasen. Op de Britse eilanden vond de Daily Mirror: „Een geluk voor Schotland en een geluk voor Ally McLeod. Die kan voor een lange periode kamers reserveren in Cordoba, want zijn ploeg komt verder. Daily Mail: „Schots Geluk. Het zou een blamage zijn voor de Schotten als zij dit keer niet bij de laatste acht komen." MONACO Franz Beckenbauer, aanvoerder van de Amerikaanse kampioen New York Cosmos, zal geen deel uitmaken van bet Westduitse team dat in Argentinië zijn wereldtitel moet verdedigen. De vroegere captain van de titelhouder heeft in Monaco, waar hij onderhandelt met AS Monaco, verklaard dat de Westduitse voetbalbond onlangs de voorzitter van Cosmos. Ahmet Ertegun, op de hoogte heeft gesteld van het besluit Beckenbauer niet te selecteren. „Der Kaiser" is het volkomen eens met deze beslissing. „Ik ben rpinder gemoti veerd om weer voor het nationale elftal uit te komen", verklaarde hij. „En bovendien zou ik helemaal nog niet zeker zijn van mijn plaats". MENDOZA In Mendoza, waar een deel van de wedstrijden van groep 4 van de eindronden in bet toernooi om bet wereldkampioenschap voet bal worden gespeeld, is bet resultaat van de loting met grote teleurstelling ontvangen. De plaatselijke organisatoren zijn helemaal niet blij met Nederland, Schotland en Iran. Alleen' Peru kan vanwege de geografische ligging enige goedkeuring wegdragen. Terwijl de kaartjes voor de wedstrijden in groep 1 (met Argentinië, Frankrijk. Hongarije en Italië) in een mum van tijd waren uitverkocht, lag de verkoop in Mendoza praktisch stil. Tot nu toe slechts acht procent van de toegangskaarten ver kocht. TEHERAN - Iran is verheugd i over de loting voor bet wereld- kampioenschap. Het team van trainer Mobadjerani Hechmat wordt over bet algemeen gezien als het zwakste in groep 4 met Nederland, Schotland en Peru, maar voetbalautoriteiten en -deskundigen in bet land zelf hebben daar een andere mening over. Zij geloven dat het resultaat van de loting goede kansen biedt op een vervolg van het WK-avon- tuur in de kwartfinales. Tot nog toe heeft Iran, dat voor de eer ste keer aan het eindtoernooi zal deelnemen, nog nimmer tegen één van de toekomstige tegen standers uit de groep gespeeld Men voelt er met het oog op de voorbereiding echter wel voor dat alsnog te doen. Eind april-begin mei komt Iran twee of drie weken naar Europa om zich te oriënteren op het internationale voetbal. De Iraanse voetbalbond heeft voor het nationale elftal al één wed strijd afgesloten, begin mei in Lille tegen Frankrijk. Iran on derzoekt nog of wedstrijden ge speeld kunnen worden in Duits land en Engeland. iner itholie de Fri mitt, 1 HAAG De kernploegle- ifMiel Govaert en Jos Valen- zijn door sprinttrainer k Gemser nu al aangewezen r de WK, die op 11 en 12 uari in Lake Placid wordt Nden. Nog voordat Gemser Weg had gepleegd met de jj meende hij dit na de inter- J» tegen Zweden, die afgelo- weekeinde in Orebrö werd i aan zijn beste sprin- I te kunnen vertellen. Dit int dat Valentijn en Go- geen selectieprocedure behoeven te volgen. „Ik vond dat Valentijn en Govaert nu maar eens ver lost moesten worden van die spanning. Dit tweetal heeft in de afgelopen weken duidelijk be- JOS Valentijn wezen dat ze naar Lake Placid moeten. Vooral Govaert wil ik hiermee van een extra druk ont lasten. Het wordt nu, met nog een maand voor de boeg, tijd dat we ons duidelijk op het wereldsprintkampioenschap gaan prepareren. Selecteren is goed, maar het moet niet einde loos doorgaan. Als de LTC van de KNSB bezwaren maakt, vind ik dat best. Als mijn voorstel echter wordt getorpedeerd, trek ik mijn consequenties. Welke? Nou, dat is duidelijk". Henk Gemser is de tweede trai ner, die de eventuele mening van de LTV van de KNSB aan zijn laars lapt. Officieel behoort de LTC, op voordracht van de- trainers, de ploegen aan te wij zen. Zowel Van 't Oever als Gemser heeft hiermee deze lijn doorbroken. DEN HAAG De dam-tweekamp tus sen wereldkampioen Harm Wiersma en Rob Clerc gaat alsnog door. Nadat Else vier zich als sponsor had teruggetrok ken, omdat De Volkskrant de aankondi ging voortijdig zou hebben gepubli ceerd, heeft het ochtendblad zelf de organisatie ter hand genomen. Het prij zengeld van de zes partijen omvattende tweekamp, die van 8 t/m 14 februari wordt gespeeld, bedraagt 13.000 gulden, waarvan achtduizend gulden voor de winnaar. In verband hiermee zullen Wiersma en Clerc niet deelnemen aan het Nederlands kampioenschap, dat van 15 t/m 25 maart a.s. in Zevenaar wordt 9IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII gehouden. Wiersma en Clerc behoren tot de zeven acht actieve internationale grootmeesters, die direct zijn toegelaten tot het wereldkampioen schap, dat op 30 september a.s. in de Italiaanse plaats Arco begint. De overige zijn Gantwarg, Tsjegolev en Koeperman (allen Rusland), de Fransman Hisard, Baba SY (Senegal) en Kuyken (Zwitserland). Van laatstgenoemde is nog niet bekend of hij wel aan de kwalificatie-eis heeft voldaan. Het deelnemersveld wordt aangevuld met de nationale kampioenen en eventueel de num mers twee of drie. De mogelijkheid bestaat dus dat Nederland met vijf dammers bij dit kampioen schap nieuwe stijl vertegenwoordigd zal zijn. Van hen is Harm Wiersma als regerende wereld kampioen zeker van een plaats in de finale-poule, waarvoor de wedstrijden van 11 t/m 2 oktober worden gespeeld. De overige elf deelnemers plaat sen zich vanuit de kwalificatieronden. Rotterdamse zesdaagse zonder Eddy Merekx ROTTERDAM - Eddy Merekx zal op 26 februari niet van start gaan voor de zesdaagse in het Rotter damse sportpaleis Ahoy'. Via zijn manager Firmin Vereist heeft Merekx laten weten dat hij niet meer op de winterbanen zal rijden in het voorseizoen. Behalve Rotterdam heeft hij daarom ook Antwerpen en Milaan van zijn pro gramma geschrapt. Merekx zou in Rotterdam starten met Patrick Sercu als part ner. Peter Post heeft nog geen vervanger voor Merekx gevonden. Vereist verklaarde dat Merekx gedemoraliseerd is omdat hij moeilijkheden heeft bij het vinden van een of meer sponsors voor de groep van zeventien ren ners. die hij voor het ko mende wegseizoen onder contract heeft.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11