£eidae (Sou/tont Nederland staat voor moeilijke periode Vier doden door geweld Na dag uitstel: morgen beraad in Jeruzalem 'l VAN AGT IN REGERINGSVERKLARING: Melbi Raboen weg bij LFC Kleuter omgekomen bij brand in Voorhout Dr.W.F. van Eekelen nieuwe staats secretaris op defensie Happel praat met Cruijff Keegan ster Barcelona? Pierre Vermeulen ontsnapt Drie Hagenaars in Jong Oranje Virus velt wielrenners A 2! Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 16 januari 1978,68e jaargang no. 20942 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dagboek „Dagboek van een herders hond", tv-serie van Willy van Hemert op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.25 uur De Kris Pusaka en om 22.10 uur Brandpunt over regeringsverklaring. Ned. I om 20.25 uur film over activiteiten Memisa en om 23.19 uur Den Haag vandaag (rege ringsverklaring). Wolkenvelden Wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. In het noordoosten ook zonnige perioden. Matige zuidoostelijke wind. Max. temp. om het vries punt. Morgen zon: 8.4017.01. Maan: 12.30—2.18. Scheveningen hoog water: 9.09, 21.45. Laag water 4.49, 17.24. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag „De noden van de volkeren van de derde wereld stellen de rijke landen voor een uitdaging en een opdracht. De problemen waarmee wij in ons land kampen vallen daarbij in bet niet. Toch kan zonder over drijving en moet onverbloemd worden gezegd dat ons volk een moeilijke tijd tegemoet gaat". Deze woorden sprak minister president Van Agt vanmiddag in de Tweede Kamer. Met zijn rege ringsverklaring presenteerde hij zijn kabinet aan de Tweede Ka mer en gaf hij een uiteenzetting over het te voeren beleid. „Dat beleid zal in het teken staan van de verantwoordelijkheid die mensen dragen voor eigen en eikaars ontplooiing, voor een rechtvaardige ordening van de maatschappij en voor een be hoedzaam beheer van het milieu en de natuur." „Die verantwoordelijkheid gestalte geven zal offers vergen, zei de ministerpresi dent. „Offers om recht te doen aan de zwakkeren in onze maatschappij. Offers om onze kinderen een goede toekomst te bieden. Offers om een einde te maken aan onrecht en nood, hier en elders in de wereld". „Wij willen ons best ervoor doen om ons volk ervan te overtuigen dat deze offers moeten worden gebracht. Dat wij een gezamenlijke taak te vervullen hebben. Wij komen niet met dictaat, maar met de uitnodiging tot een dialoog, een dia loog met de bevolking. Een dialoog voor al met u, de volksvertegenwoordiger. Voor die dialoog stellen wij ons open". De minister-president zei staatsrechtelijk volledig verantwoordelijk te zijn voor de totstandkoming van het kabinet van CDA en WD met de daaraan vooraf gaande informatie-Van der Grinten. Niet alleen voldoet het kabinet aan de eis dat het mag vertrouwen in voldoende mate steun in het parlement te ondervinden, het is ook het kabinet dat de grootst mogelijke parlementaire binding heeft die onder de gegeven omstandigheden was te verkrijgen. Het kabinet, aldus Van Agt, is zich ervan bewust dat de overheid niet bij machte is alle tekorten in onze maatschappij te verhelpen en in alle noden te voorzien. Een overheid die zich geroepen zou voe len overal op te treden, zodra mensen of groepen van mensen in het maatschappe lijk verkeer te kort schieten, zou een beklemmende hand op de samenleving leggen. De overheid zal echter wel nieu we taken moeten aanvatten wanneer het lenigen van maatschappelijke nood of het opheffen van onrecht, door onmacht of onwil, niet uit de maatschappij zelf is te verwachten. De overheid moet zich ech ter hoeden voor een overmatige be moeiing met het maatschappelijk leven. Wij kennen hoge waarde toe, zei de mi nister-president, aan de eigen verant woordelijkheid die mensen dragen voor eigen en eikaars welzijn. Dat besef voor die verantwoordelijkheid kan vervagen als de leniging van nood maar aan de overheid wordt overgelaten. „Mensen verantwoordelijk stellen bete kent niet hem opschepen met moeilijkhe den, waaraan zij zelf het hoofd niet kunnen bieden". De minister-president zei dat het kabinet zich in zijn werk zal laten leiden door bekommernis om mensen in verdruk king. „Onze gezamenlijke inspanningen dienen gericht te zijn op verwerkelijking van een maatschappij die aan drie voor waarden voldoet. De eerste is gerechtig heid, die onder meer noodzaakt tot de erkenning van de gelijkwaardigheid van alle mensen. De tweede voorwaarde is ontplooiing, waardoor de mensen in staat worden gesteld mede'te bepalen onder welke omstandigheden ze hebben te le ven en te werken en ook de mensen laat delen in de verantwoordelijkheid voor de inrichting van de wereld om hen heen. De derde voorwaarde is zorgvuldigheid, die verplicht tot het voeren van een verantwoord beheer over de natuur die ons ter beschikking staat". (Zie verder pagina 5 en 7 LEXMOND In Vianen is gisteren de 26-jarige J. L. aangehouden op verdenking zijn 34-jarige broer te hebben doodgeschoten en diens vriend met een schot te hebbben verwond. Volgens de politie kregen de broers zaterdagavond na een cafébezoek ruzie, waarop J. L. een pistool trok en zijn broer met vijf schoten doodde. In Amsterdam is zaterdagavond tijdens een feest in een sociëteit d?30-jarige R. Bottse tijdens een vechtpartij om het leven gekomen. Hij werd zo hard met een stoel op het hoofd geslagen dat hij overleed. Eveneens in Amsterdam werd gisterochtend de 36-jarige A. B. Colly dood in zijn woning aangetroffen. Op zijn lichaam werden verschei dene steekwonden geconstateerd. De 65-jarige huisgenoot van de man is aangehouden. In Druten zijn twee jongens van 19 en 16 jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht tijdens een ruzie een 48-jarige man te hebben gedood. Hij werd door de politie levenloos in zijn woning aangetroffen. Hij was ernstig aan het hoofd gewond. Donald Duck in Helsinki'ongewenst HELSINKI (AFP) Het jeugdcomité van de Finse hoofdstad Helsinki heeft eenstemmig besloten de strips over Walt Disney's held Donald Duck (in het Fins Aku Ankka) van dit jaar af te weren uit de hoofdstedelijke bibliotheken en jeugdhuizen, omdat de eend „geen fatsoenlijk voorbeeld voor de kinderen gevonden wordt". De bezwaren die het Comité van vertegenwoordigers van politieke jartijen tegen Donald Duck en de zijnen heeft, zijn de van .twijfelachtige smaak getuige" naaktheid, de „onvoltooidheid van het gezin van Donald (die samenleeft met zijn gezellin Daisy)" en het ontbreken van een moederfiguur. Het worden geen voorbeelden voor een leefpatroon gevonden. Australië door hitte bosbrand en haaien geteisterd SYDNEY (UPI) - In de Austra- ische staat Victoria zijn giste ren twee personen gedood bij branden in 8.000 hectare kurk droog bosachtig gebied. In Syd ney hebben voor mensen ge vaarlijke haaien en zeer hoge temperaturen geleid tot de slui ting van enkele stranden. De terreinbrand werd door 350 brandweerlieden bestreden en werd na ruim vijf uur bedwon gen in de buitenwijken van Leairnsdale, 241 kilometer ten oosten van Melbourne. Boeren hebben melding gemaakt van grote verlizen aan vee door de brand. ELKIN (UPI) Zaterdagavond zijn in een dichtgevroren vijver waarin een gat was opgemerkt, de lijken gevonden van vijf kin deren uit twee gezinnen die wer den vermist. De slachtoffers zijn de 14-jarige Lisa-Diane, de 12-jarige Sheila- Ann eh de 9-jarige Patricia Lynn Hutson en de 12-jarige Lisa Wood en haar broertje Brad. 8-jarige Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Drie presidenten Drie presidenten van Amerika, de huidige, Jimmy Carter, en zijn twee directe voorgangers: Ford en Nixon, stonden gisteren in Washington oog in oog met elkaar. De ontmoeting vond plaats op het Capitool, waar de overleden senator Humphrey, oud vice-president onder Johnson, lag opgebaard. JERUZALEM/CAIRO (Rtr/AP) Met een dag uitstel zullen de politieke besprekingen voor een vredesregeling tussen Israël en Egypte morgen in Jeruzalem beginnen. De beslissing is gister avond gevallen na een weekeinde vol onenigheid tussen beide landen over de agenda van het overleg, dat daardoor op losse schroeven dreigde te komen staan. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel had zijn bezoek aanvankelijk uitgesteld, nadat président Sadat had ver klaard „absoluut geen hoop" meer te hebben op overeenstemming met Israël over de grondslagen van een vredesregeling. Om die reden ook maakte de Amerikaanse minister Vance vlak voor zijn vertrek naar Jeruzalem bekend zijn reis uit te stellen. Een en ander leidde tot druk overleg in Cairo en Jeruzalem, waarbij de Verenigde Staten een bemiddelende rol speelden. Israël kwam daarbij enigszins tegemoet aan.de eisen van Egypte en stelde enkele agendawijzigingen voor, waarna de ministers Kamel en Vance alsnog naar Jeruzalem vertrokken. Kamel verklaarde na zijn aankomst in Jeruzalem dat Egypte zal vasthouden aan zijn eisen betreffende een volledige terugtrekking van Israël uit bezet gebied, en zijn Israëlische collega Dajan antwoordde: „Wij zullen zeer aandachtig luisteren en oprecht onze mening laten horen". VOORHOUT Een 3-jarige Weuter uit Leiden is om het 'even gekomen bij een uitslaan- de brand die zaterdagavond woedde in een woning aan de "oorhoutse Boerhavestraat. Het jongetje sliep met zijn negen Maanden oude broertje in een slaapkamer boven de woonka mer. Om acht uur brak brand tut op een logeerkamer. Toen de Voorhoutse brandweer arriveer de hadden de bewoners van het buis de beide kinderen al uit de vuurzee gehaald. De kleuter moest met ernstige brandwon den worden opgenomen in het Leidse Academische Ziekenhuis en is zaterdagnacht overge bracht naar het Rode Kruis Zie kenhuis in Beverwijk. In de loop van zondag is het jongetje overleden. Zijn negen maanden oude broertje kwam met de schrik vrij. De slaapkamer brandde totaal uit. Het overige deel van de woning liep ernstige waterschade op. De totale scha de beloopt vele duizenden gul dens. Heiman van Veen met Res. Orkest (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Residentie- Orkest en Herman van Veen met zijn Harlekijn-groep zullen een reeks voorstellingen geven van het door Herman van Veen geschreven sprookje „Alfred J. Kwak". Erik v.d. Wurff arrangeerde de muziek ervan en zal het Resi dentie-Orkest bij deze gelegen heid ook dirigeren. De voorstel lingen zullen worden gegeven in het Ned. Congresgebouw te Den Haag op 15, 16, 17 en 18 februa- (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Vlak voor de eerste ontmoeting tus sen het kabinet-Van Agt en de Tweede Kamer is de regeringsploeg gecom pleteerd: het Tweede-Ka merlid dr. W. F. van Ee kelen (VVD) wordt staatssecretaris van de fensie. De kandidatuur-Van Eekelen werd dit weekeinde gesteld door de voorzitter van de VVD-frac- tie Rietkerk. Minister Kruisinga (defensie) is met Rietkerks voor stel akkoord gegaan. Dr. Van Eekelen werd 5 februa ri 1931 in Utrecht geboren. Na een rechtenstudie in Utrecht en studies in Princeton en Straats burg promoveerde hij aan de Utrechtse universiteit cum lau- de tot doctor in de rechtsge leerdheid. In 1957 kwam hij in de diploma tieke dienst. Hij was als diplo maat werkzaam in New Delhi, Londen, Accra, Parijs en Brus sel. In 1971 kwam hij naar Den Haag waar hij chef van de di rectie Atlantische samenwerk ing en veiligheidszaken werd. Na de verkiezingen van mei 1976 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de WD. ADVERTENTIE KIJK vanavond naar de film van Ed v.d.Elskenen Anneke Hilhorst Het is niet mis wat zij doen AVRO Nederland I 20.25 uur =JL Memisa Rotterdam Eendrachtsweg 49 - Tel. 010-144 888 ADVERTENTIE Aktie voor 203 missionarissen Vandaag start de jaarlijkse, na tionale loterij voor duidelijke hulp aan de derde wereld: de MIVA-loterij 1978. Met uw deelname goed voor 203 vervoermiddelen voor missionarissen en eigenlandse werkers die zich inzetten voor mensen in vergeten gebieden. Een loterij, ook goed vanwege de 3675 geldprijzen waaronder 2 hoofdprijzen van 50.000,-. Doe daarom mee en bestel vandaag nog uw loten door op giro 272249 t.n.v. MIVA. Vijver straat 12, Breda een bedrag te storten. De loten kosten 10,- per stuk. Stort u bijv. 30.- dan ontvangt u loten uit de eerste drie series, waarvan de hoofd prijzen al op 24 februari a.s. getrokken worden. Stort u 40.-. dan ontvangt u er ook nog een lot bij van de extra se rie loten van 10,-waarvan de hoofdprijzen op 28 april a.s. getrokken worden. (Loterii. goedgekeurd door hel Ministerie van Justine, nr 670/078/078 dd 19-10-1977) Miljoenen- schade door branden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Bij drie branden in Alphen a.d. Rijn, Gouda en Den Haag is dit weekeinde voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. In Alphen werd de leerfabriek Kloot en Meijburg in de as gelegd. In Gouda ging een pand in het cen trum van de stad in vlammen op, terwijl drie aan grenzende panden schade opliepen. In de Haagse Boekhorststraat werd de bioscoop Royal grotendeels door vuur ver woest. De brand in Alphen a.d. Rijn is aangesto ken door twee jongetjes van tien jaar. Zie verder pagina 4). Melbi Raboen stapt op. De oefenmees- ter die Leidse zon dag-tweedeklasser LFC nu voor het tweede seizoen on der zijn hoede heeft, maakte gis teren bij monde van voorzitter Van der Leek aan de spelersgroep be kend aan het eind van dit seizoen te willen stoppen. Raboen is karig met commentaar op zijn beslissing de Bos- huizerkadeclub te verlaten. „Ik ga niet met ellende weg", wilde Raboen nog wel kwijt. „Er is wel degelijk een ver schil in visie waar het het voetbalgebeuren betreft, maar mijn vertrek heeft daar weinig mee te maken." Voorzitter Van der Leek benadrukte de goede verhoudingen tussen Raboen en het bestuur van LFC. „Melbi heeft zijn B-diploma gehaald. Ik kan me voorstellen dat hij nu wil proberen hogerop te komen Wittenen Ook RCL's linkerspits, de vorig seizoen van UDO overgeko men Wilbert Witteman, lijkt wel hogerop te willen. Ajax is de club die wordt genoemd. Ivic de trainer die zou Witteman bij Kozakken Boys RCL hebben bekeken. „Daar is mij niets van bekend", vertelde Witteman later. „Maar ik heb wel al een keer bij Ajax een training meegedraaid." ZEIST Ernst Happel gaat binnenkort naar Barcelona om met Johan Cruijff te praten over diens plannen ten aanzien van het WK voetbal in Argentinië. Happel houdt zijn vertrekdatum geheim, omdat hij tijdens zijn verblijf In Spanje niet gestoord wil worden. „Pas als Ik terug kom zal ik over het gesprek met Cruijff mededelingen doen", aldus Happel. NEW YORK FC Barcelo na heeft belangstelling voor Kevin Keegan. De Catalaan se club is naarstig op zoek naar een opvolger voor ster speler Johan Cruijff, die zoals bekend Barcelona aan het eind van dit seizoen de rug toekeert. Overigens schijnt Barcelona te aarze len tussen Keegan en de Franse voetballer van het jaar Michel Platini. ROTTERDAM Dankzij een vergissing van scheidsrechter Louis Beukman kon Pierre Vermeulen gisteren meedoen in het duel van Roda JC met Sparta, Vermeulen had vorige week in de ontmoeting tegen FC Den Haag een gele kaart gekregen van Beukman, maar de scheidsrechter had de naam van ploeggenoot Blatter op het wedstrijdformulier vermeld. Dat betekende een fout in de dagvaarding en Vermeulen ontsprong de dans. Van Hal 1 juli geen manager meer (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Fred van Hal legt zijn taak van manager bij FC Den Haag per 1 juli neer. Het ligt In de bedoeling dat de nieuw te benoemen trainer, over wie het bestuur van FC Den Haag geen nadere mededelingen wenst te doen op dit moment, tevens als manager op zal treden. Vandaar ook dat de club een Nederlandse trainer zoekt. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Hans Galjê, Romeo Zondervan en Fred Goemans hebben een uitnodiging van de KNVB gekregen voor een oefenwedstrijd van Jong Oranje, die binnenkort tegen FC Groningen wordt gespeeld. Het duël geldt als voorbereiding op een toernooi in Zuid-Frankrijk. KOPENHAGEN Niet minder dan zeven renners werden afgelopen weekeinde vrijwel gelijkertijd geveld door een geheimzinnig virus tijdens de zesdaagse van Kopenhagen De zeven coureurs werden plotseling ziek, maar een dok ter kon de oorzaak er van bij onder meer Renè Pijnen niet ontdekken. De wedstrijd werd meermalen geneu traliseerd, zodat de renners konden worden behandeld. Pijnen kon de strijd hervatten. De sportuitsla gen van afgelo pen weekeinde staan vandaag in het eerste katern van deze krant vermeld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1