vrijwel zeker omgekomen Sadat aanvaardt beperkt zelfbestuur Palestijnen - JL i .Baaldagen helpen niet" Prijswinnaars puzzels en kleurwedstrijd :,t%g Steeds meer Nederlandse Vakantiegangers naar Engeland Krijgsmacht en maatschappij Kabinet en Tweede Kamer in andere politieke stijl BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT i PAGINA 7 AVIV (AP/UPI) De Egyptische pre- jent Sadat heeft in een interview met de ■nisalem Post verklaard dat hij de Israeli te voorstellen voor beperkt zelfbestuur oor de Palestijnen kan aanvaarden mits regeling uiteindelijk tot zelfbeschikking leiden. Daar staat tegenover dat hij zich /er de opvatting van Israel dat in het bied van de Sinaï Joodse bevolkingscen- gehandhaafd moeten worden onder be- jerming van Israëlische verdedigings- oepen, heel verbitterd uitliet, srael eist geen veiligheid maar grond," zo zei hij hierover en hij herhaalde zijn stand punt dat onvoorwaardelijke en algehele eva cuatie van de Sinai door de Israëliërs nood zakelijk is. Niettemin sloot het Egyptische staatshoofd het denkbeeld van een gebieds- ruil in de Sinai als laatste mogelijkheid niet uit. Teruggave van het Sinai-schiereiland was het centrale thema van de deze week in Egypte gehouden besprekingen van de Egyptische-Israëlische militaire commissie. Een politieke commissie onder leiding van de ministers vein buitenlandse zaken van de twee landen komt volgende week in Jeruza lem bijeen. De Israëlische defensie-minister Weizman bevestigde gisteren dat in de mili taire commissie in grote lijnen overeenstem ming is bereikt over de vorming van drie zónes in de Sinai: een zóne van uitgedunde troepen, een gedemilitariseerde zóne en een bufferzone van de VN-macht President Sadat heeft ook laten weten dat hij op de top van de Djebel Moussa - de berg Sinaï - een heiligdom wil laten bouwen dat een moskee, een synagoge en een kerk moet omvatten. Actie voor meer Chileense muurschilderingen AMSTERDAM (ANP) Het cen trum voor Chi leense cultuur in Amsterdam wil dit jaar opnieuw Chileense kunste naars in balling schap naar ons land halen voor het maken van een aantal muur schilderingen. De bekladding van de omstreden Chileense muurschildering op de schutting van het hoofdbureau van de Utrechtse politie doet daar niets aan af, aldus gistermiddag het centrum tijdens een persge- sprek. B en W, van Utrecht hebben overigens besloten deze decoratie te handhaven. De schildering, die een indruk geeft van het Chileense verzet tegen dictator Pinochet was een doorn in het oog van het Utrechtse politiekorps. Het gemeentebestuur blijkt de bewuste schutting te hebben aangewezen zonder zich te realiseren dat deze deel uitmaakt van het politiebureau. In principe is het college het met de politie eens dat openbare gebouwen beter niet kunnen worden opgesierd met decoraties die een politieke inhoud hebben. Het acht het evenwel onredelijk om de vergunning voor het aanbrengen van de schildering achteraf weer in te trekken. B en W van Vlissingen hebben deze week zonder opgaaf van redenen geweigerd om een Chileense kunstenaarsgroep toestemming te geven voor het aanbrengen van een soortgelijke muurdecoratie in de gemeente. beeld van de gekapseisde Anna Graebe, kort voor het schip naar de bodem zonk. Erg onguur weer heeft deze week de Verenigde Staten gegeseld. Twee jongens nemen hier de schade op die de regen in de plaats Oceanside in Cahfomië aanrichtte. Een compleet stuk weg werd er weggespoeld. DES HAAG (ANP) Nadat de zoekacties naar te van het Noordhollandse Bergen en is inmiddels de opvarenden van de in de Noordzee vergane gezonken. coasters Hol mar 1 en Anna Graebe ook gisteren 6^" resultaat hebben opgeleverd, is de hoop op Het stoffelijk overschot van één van de vijf be- I m redding vrijwel opgegeven. Om hoeveel zeel- manningsleden van de woensdag ter hoogte van het in totaal gaat is nog steeds niet duidelijk het Engelse Yorkshire vergane Groningse kust- idat onbekend is hoeveel man zich aan boord "vaarder Holmar 1 is, geïdentificeerd als dat van lie Duitse kustvaarder Anna Graebe bpvon- de 17-jarige R. Doldersum uit Deventer. Van de Minimaal twaalf, zo neemt men aan. De overige vier opvarenden is nog geen spoor gevon- i Graebe sloeg donderdagavond om ter hoog- den. Het zijn de 24-jarige D. Brugstra uit Gronin- OCIALE WETENSCHAPPERS: gen. de 39-jarige J. Visser uit Utrecht (machinist), te water heeft de schippers erop gewezen dat zij de 41-jarige H. de Lange uit Delfzijl (kapitein) en dit hout moeten overdragen aan de strandvonders, de 28-jarige Portugees Ddo Nunes. De schippers waren hiertoe gisteravond evenwel nog niet bereid. In de haven van Den Helder is gisteravond onenig- Nabij het Franse Brest hebben vissersschepen en heid ontstaan over de grote aanvoer van hout door schepen van de Franse kustwacht gistermorgen Helderse en Texelse kotters. Dit hout is mogelijk 244 Franse matrozen gered die hun fregat Le afkomstig van het Zweedse schip Fenix dat zijn Duperre hadden moeten verlaten nadat bij het bij deklading donderdag in zware storm overboord zwaar weer aan de grond was zette ter hoogte van Terschelling. De rijkspolitie gen. EN HAAG (ANP) Vermindering van de licha- elijke belasting en vergroting van de binding in de werknemers aan het werk genieten de Wrkeur boven het invoeren van zogenaamde laldagen, extra-snipperdagen en onbetaald ver- f als het gaat om het beperken van ziektever- lim. Dit blijkt uit een door de commissie opvoe- ng produktiviteit van de Sociaal Economische aad verstrekte samenvatting van een publikatie e, ter bestrijding van vermijdbaar verzuim in onderneming, ter voorlichting van hèt bedrijf- even is uitgegeven, publikatie, een voorlichtend boek voor het bedrijfsleven, is geschreven door twee weten schappelijke medewerkers van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, te weten drs. D. Draaisma en drs. P. Smulders. Zij zijn onder meer van mening dat verzuim in eerste instantie voortkomt uit een aandiening, maar dat het al dan niet gaan verzuimen en de duur van het verzuim allerlei invloeden kunnen ondergaan. Die kunnen zijn gelegen in het bedrijf. De samenstellers zijn voorstanders van een tegen ziekteverzuim gericht bedrijfsbeleid dat de invloe den binnen het bedrijf zelf tot uitgangspunt neemt. MSTERDAM Het aantal ederlandse toeristen, dat dit ar een bezoek aan Engeland fongt zal tien procent hoger ggen dan in 1977, toen 832.00» ndgenoten .Engeland als va- ïntieland uitkozen. - een schatting van Sir enry Marking, de voorzitter an het Britse bureau voor toe isme in Amsterdam. In 1976 ebben 604.000 Nederlanders Engeland uitverkoren voor een langere of kortere vakantie. Ondanks de sterkere positie van •het pond sterling en de afname van de inflatie is Engeland in vergelijking met andere landen nog steeds een goedkoop land. Sinds 1970 is het aantal bezoe kers ieder jaar gestadig ge groeid, zelfs in de jaren van de oliecrisis. „Ik zie niet in, dat dit in de toekomst zal veranderen", aldus de topman van de Britse Toeristenindustrie. Het tempo van de groei zal echter wat la ger komen te liggen, zo voegde hij aan zijn uitspraak toe. Engeland heeft niet de warme zonneschijn van Griekenland of de stranden van Spanje, maar „wij hebben een manier van leven, die nergens anders in Eu ropa wordt gevonden", zo ver klaarde hij de belangstelling voor zijn land. Zes jaar voor Gallagher DUBLIN (Rtr) De bijzondere rechtbank in Dublin voor de berechting van guerrilla-strij ders heeft gisteren de 38-jarige Patrick Gallagher tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de beroving van een postkantoor in de Ierse hoofd stad in februari. Gallagher werd onlangs door Nederland uitgeleverd aan Ier land op verzoek van de regering in Dublin. Gallagher verklaarde gisteren dat hij onwettig is uit gewezen. Hij zei de rechtbank niet te erkennen en voegde daaraan toe: „Ik werd ontvoerd door de Ierse regering". Gallagher hield een lange hon gerstaking om zijn uitlevering tegen te houden, maar hij ver loor de strijd en werd tenslotte aan de Ierse autoriteiten overge dragen. Ogen Lady Churchill leven voort LONDEN (UPI) Lady Churchill, de weduwe van Sir Winston Churchill, (die vorige maand op 92-jarige leeftijd overleed) had bepaald dat haar ogen na haar dood moesten worden gebruikt voor hoornvliestransplantaties. De dag na haar overlijden is dat gebeurd. Dit heeft het Moorfieldsziekenhuis gisteren meegedeeld. Als alles goed gaat, zullen de betrokkenen, wier identitei niet bekend is gemaakt, daar veel baat bij hebben, aldus het hoofd van de ogenbank van het ziekenhuis, Trevor-Roper. Hij zei dat de ogen van een bejaarde even goed gebruikt kunnen worden als die van een jong persoon. Leeftijd speelt geen rol. Nederlander vermoord in Tanzania DEN HAAG/DAR ES SALAAM - De 35-jarige Nederlandse kinderarts W. Dekker is in de nacht van donderdag op vrijdag doodgeschoten bij een roofoverval in een nationaal park bij de Ngorogoro-krater in het noorden van Tanzania, bij de grens met Kenia. Mevrouw Dekker-Groeneveld raakte bij de overval zwaar gewond, maar is na een operatie in het ziekenhuis van Arusha buiten levensgevaar. Hun driejarig zoontje bleef ongedeerd. Passerende toeristen vonden de slachtoffers in hun auto. Dokter Dekker was toen al dood. Zijn vrouw vertelde overvallen te zijn door twee mannen. Ze zijn spoorloos. Nederland gelooft niet in spoedige atoom-oorlog (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans dat West-Europa binnen tien jaar getroffen zal worden door een atoomoorlog, wordt door het overgrote deel van de Neder landse bevolking (ruim 90 pet) zeer klein of zelfs geheel uitge sloten geacht. Gemiddeld acht procent van de bevolking vindt echter dat die kans erg groot is. Opmerkelijk daarbij is dat de oorlogsver wachting in de grote steden over het algemeen hoger is dan elders en dat mensen boven de vijftig jaar pessimistischer zijn over een eventuele atóomoorlog dan jongeren. Dit zijn enkele resultaten van een enquête die het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstuk ken vorig jaar september heeft laten houden onder ruim 600 personen. Uit de enquête blijkt ook, dat de meeste ondervraag den verwachten dat bijna 70 procent van de Nederlandse be volking het leven zal verliezen als er een nucleaire oorlog uit breekt. Het rapport van de commissie-Mommersteeg over de Nederlandse krijgsmacht, dat deze week is verschenen, bevat twee opmerkelijke conclusies. Er zijn volgens de commissie nog teveel onzekerheden over de bereidheid van de jongeren, om vrijwillig in dienst te gaan. Daarnaast wordt opgemerkt, dat slechts 35 procent van de jongeren de volledige last van de dienstplicht moet dragen. De andere 65 procent wordt niet opgeroepen als gevolg van afkeuring, uitstel, uitstel, of vrijstelling van dienst ACHTER de eerste conclusie kan men nog vraagtekens zetten. Uit een nader onderzoek is namelijk ook gebleken, dat meer dan vijftig procent van alle jongemannen en 46 procent van alle jonge vrouwen vrijwillig zouden willen dienen. Zij staan er tenminste niet afkerig tegenover. Wanneer bovendien nog extra faciliteiten voor het leven na de vrijwillige diensttijd ingebouwd worden, dan stijgt de belangstelling aanzienlijk hoger. Bij de tweede conclusie liggen de zaken totaal anders, veel ernstiger zelfs. Maar al te gemakkelijk immers wordt tegenwoordig aanvaard, dat slechts een Wein deel van de Nederlandse jongemannen hun dienstplicht moet vervullen. Even gemakkelijk gaat men er van uit, dat 65 procent onder allerlei regelingen valt, zodat zij voor enige jaren of voor goed van de dienstplicht vrijgesteld worden. Zonder aan deze regelingen iets af te doen het is goed dat zij er zijn moet toch gesteld worden, dat op die manier wel een zeer klein deel van de jongeren ,,'s konings wapenrok" te dragen krijgt. Het is een „eer", waarvoor deze jongeren vaak een zware tol moeten betalen, omdat meermalen blijkt, dat de kansen voor een groot deel van hen in hun verdere leven zijn verminderd, of minstens vertraagd. WANNEER een krijgsmacht van vrijwilligers in Nederland voorlopig niet te verwezenlijken is en de dienstplicht in deze vorm blijft bestaan, zoals de commissie-Mommersteeg con- cludeerd, dan zal aan de problemen van de 35 procent dienstplichtigen zeker de volle aandacht besteed moeten worden. Tegemoetkomende maatregelen voor deze groep zullen tevens de „vermaatschappelijking" van de krijgs macht kunnen bevorderen. DEN HAAG/LEIDEN— Blijkens het aantal inzendingen hebben vele honderden lezers van deze krant zich tijdens of vlak na de kerstdagen gebogen over de puzzel die stond in de kerstbijlage De meesten van hen vonden de vier juiste sleutelwoorden kronkeltrap, zakkammetje, handelsmerk en voetbalveld. Helaas is er maar voor vier van hen een prijs beschikbaar Dat zijn S.J. Scholtes. Masemude 20. Monster: AH. Oosterwijk. Stadstuinen 19, Den Haag; Anita van Heijningen. Peeklaan 5. Oude-Wetering; Richard van Ruiten, Noordeinde 131, Roelofarendsveen. Zij krjjgen binnenkort jen bedrag van 50.- overgemaakt De traditionele, door Otto Milo. getekende oudejaarspuzzel heeft vele lezers voor onoverkomelijke problemen geplaatst. ,.Het nieuws vervaagt ook zo snel", schreef een lezeres, die ons vroeg voortaan ..die moeilijke politieke zaken" achterwege te laten. „Die brengen je alleen maar in de war." Deze mevrouw is dan ook inderdaad buiten de prijzen gevallen. Gelukkiger waren mevr. Van Noort, Smaragdlaan 47. Leiden (1ste prijs 100,-), Mej. E.K. van Haastrecht, Jaarsveldstraat 236, Den Haag (2de prijs 50.-) en de heer W. v.d. Meer. Zuideinde 91. Roelofarendsveen (3de prijs 25.-). Ook zij krijgen de gewonnen bedragen zo spoedig mogelijk overgemaakt. De juiste oplossing van de oudejaarspuzzel was overigens: A1, B3. Cl. D2, E2. F1. G3. H2. 13. J2. en K3 Een van de moeilijkste taken waarvoor de redactie jaarlijks staat is het bepalen wie van onze kleine lezers de plaat bij het kinderverhaal in de kerstbijlage het mooist heeft gekleurd Na lang wikken en wegen vielen in de prijzen de kleurplaten van Ab v.d. Berg. Middelweg 156, Honselersdijk; Edwin Verlaan, Vermiljoenstraat 77. Rijswijk: Hanny van der Meer, Piet v.d. Veldenstraat 30. Roelofarendsveen; Esther Harkes. Drakenstein 4. Leiderdorp. Christa de Geus. Kanaaiweg 8a, De Lier; Robert van Adrichem. Koningsplein 45, Delft; Nathalie Eekman, Musschen- broekstraat 148, Den Haag. Annette v.d. Salm, De Baan 47. Oude Wetering, Marthe Versluis. 5e Binnenvestgracht 7. Leiden, Jeroen Klein, Vorstersstraat 24. Oude Wetering. Burgemeester distantieert zich van ,,RAF"-kunstwerk ASSEN (ANP) Burgemeester mr. J. Masman van Assen heeft zijn toezegging ingetrokken vanavond een tentoonstelling van werk van de groep „Nieuw Rotterdams Peil" (NRP) te ope nen in het cultureel centrum De Kolk in zijn gemeente. Bij een kennismaking vooraf vond de burgemeester een aantal te ex poseren werken van ondersteu nende aard met terroristische activiteiten. Hoewel volgens Masman aan de overheid geen oordeel toekomt over de inhoud van de expositie, duidt een officiële opening toch op een zekere mate van betrok kenheid bij de inhoud. In dit geval vindt hij dat een vertegen woordiger van de overheid dat niet kan en mag doen. Onder de werken is een reliëf met de titel „Hommage aan Ul- rike Meinhof", en een kunst werk, dat een handleiding in houdt voor het maken VAN BOMMEN OM AUTO'S OP TE BLAZEN. Van onze parlementaire redactie Den Haag Het kabinet-Van Agt komt overrrtorgen voor het eerst oog in oog met de volksvertegenwoordiging. Dat is een zeer verheugende gebeurtenis. Bijna een jaar heeft de parlementaire machinerie praktisch stil gestaan. Nog nooit duurde een politieke krisis zo lang. Minister-presi dent Van Agt zal met het ontvouwen van de plannen van zijn kabinet het rader werk weer in beweging zetten. Wennen Het zal wel even wennen zijn aan het nieuwe Binnenhofse beeld. Met oud-pre mier Den Uyl zijn acht ministers en zeven staatssekretarissen in de Kamerbankjes te ruggekeerd, Dat zal vooral Kamervoorzit ter Vondeling goed doen. Deze kapittelde vijf jaar geleden de anti-revolutionaire Biesheuvel, die bij de verkiezingen van 1972 als lijsttrekker van zijn partij was opgetreden, toen deze te kennen gaf niet in het parlement te willen terugkeren, "olgens Vondeling lag dit dicht tegen kie zersbedrog aan. Biesheuvel was hier nogal 00s over, maar Vondeling schreef hem Het spijt me. maar ik heb sinds jaar en dag het standpunt ingenomen dat het kie zersbedrog is, niet meer en niet minder, als bekende mensen zich kandidaat laten stellen maar niet van plan zijn Kamerlid te worden en te blijven. „Luns leende zich destijds voor dit bedrog. Geen milimeter van zijn lange lijf dacht er over ooit in de Kamer te gaan zitten als volksvertegen woordiger". Nu mag niet voetstoots worden aangeno men, dat bij de socialistische ex-bewind slieden slechts hoogverheven motieven een rol hebben gespeeld bij hun besluit om tot het parlementaire handwerk terug te ke ren. De verwachting dat zij binnen niet al te lange tijd achter de regeringstafel zullen terugkeren, zal zeker een belangrijke drijf veer zijn geweest. Maar toch. Het is pure winst voor de parlementaire demokratie dat zij niet zijn afgezwaaid naar goede banen in het bedrijfsleven. Ter vergelijking. Van het kabinet-Biesheu vel keerden slechts vier ministers terug in de Tweede Kamer. Vijf ministërs, onder wie Biesheuvel zelf, vonden onderdak bij het bedrijfsleven en drie anderen kwamen terecht op hoge politieke of maatschappe lijke posten. Door deze spektakulaire retourbeweging zijn de verhoudingen in de Tweede Kamer, naar parlementaire ervaring gemeten, wel behoorlijk scheef getrokken. Tegenover de vele reuzen in de oppositie staat een lange rij dwergen in de regeringspartijen. Een derde van de Tweede Kamer bestaat uit nieuwelingen. Vooral de WD-fraktie heeft een forse aderlating ondergaan. Bijna de helft van de liberale Kamerploeg bestaat uit nieuwkomers. De PvdA heeft al duidelijk gemaakt dat zij deze voorsprong volledig zal uitbuiten. Het parlementaire gebruik dat ex-bewind slieden het eerste jaar er uit hoffelijkheid vooral het zwijgen toe doen, wordt over boord gezet, Oud-minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking daarover in de Haagse Post van deze week: „De traditie gaat zo ver dat je je mond moet houden. Dat vind ik een achterhaalde parlementai re zede. Ik vind dat ik een gewone parle mentariër ben. ook al ben ik minister geweest. Er wordt wel aangeyoerd, dat je als oud-minister zoveel meer weet dan andere parlementsleden en dat je van die voorsprong geen gebruik mag maken. Dat is een oneigenlijk argument, vind ik. Want ik weet eigenlijk niets meer dan welk ander parlementslid zou kunnen of moeten weten". Dat lijkt een gezonde stellingname. De voormalige PvdA-bewindslieden zijn op 25 mei per slot van rekening als volksverte genwoordiger gekozen en de kiezers mogen verwachten dat zij derhalve navenant zul len optreden. Oude sociëteitstradities mo gen gerust op de schroothoop. Het gaat er om dat het parlement het regeringsbeleid controleert; hoe deskundiger dit gebeurt, hoe beter dat is voor het funktioneren van de parlementaire demokratie. De voorsprong van de oppositie zal zich niet alleen manifesteren in het debat, maar vooral ook achter de schermen tijdens de schriftelijke behandeling van wetsontwer pen en nota's. Andere stijl Het kabinet-Van Agt zal een andere stijl van regeren laten zien dan zijn voorganger. Dat komt niet alleen door de grote per soonlijke verschillen, die Den Uyl en Van Agt kenmerken. Ook de wijze waarop zij het ambt van minister-president „wegen", heeft daarmee te maken. Den Uyl was een politiek en bestuurlijk zeer ervaren alles bedisselende minister president. De „grote roerganger". Hij was de regeringsleider, die bij de Engelse pre mier, de Franse president of de Duitse kanselier niet onduidelijk wilde afsteken. In het buitenland wist men dat „de eerste man" van dat kleine landje aan de Noord zee duidelijke progressieve ideeën had over de wereldproblemen, of ze nu over de economie sec gingen of over de zorg voor de mens in de moderne welvaarts staat. Den Uyl was de leider van het eerste kabinet met een progressieve meerderheid. De nota's met allerlei vernieuwingen hoop ten zich op. Voor de feitelijke uitwerking werd hem geen tijd gegund. Van Agt is niet zo morsig, niet zo economi sch, maar wel juridisch geschoold. Stijlvol gekleed, heel zorgvuldig zijn woorden kie zend. In de zinnen van Van Agt, die di kwijls kunstmatig aandoen, klinken als het ware de punten en punt-komma's van de juridische verhandelingen door. De opvolger van Den Ulyl pret^nteert niet de Grote Roerganger, de alles-regelaar te zijn. Veel meer is hij de voorzitter van vijftien ministers die vakdepartementen beheren. Hij leidt de vergaderingen van de ministers, luistert goed en komt dan tot een gemeenschappelijk standpunt. Van Agt wéét te luisteren en zal veel minder dan Den Uyl zelf aan het woord zijn. De nieuwe minister-president etaleert graag zijn negatieve kanten: onbekendheid met yeel zaken, aarzelingen in gewetenszaken. De zieleroerselen worden niemand onthou den. En als de scherpzinnige intellectueel, de wat eenzame denker, weifelt, mag iede reen dat weten. Maar ook mag iedereen weten dat Van Agt graag mens wil zijn met de mensen, hunkert naar goede con tacten, in gesprekken met aardige mensen wat relativerend wil bespiegelen. In alle rust, want jachtigheid is ongezond Hij heeft eens gezegd: „Ik verkies de broeder schap boven vrijheid en gelijkheid". Van Agt zal minder opvallend aanwezig zijn dan Den Uyl. maar mogelijk zal hij als minister-president een goede teamlei der zijn, die goed weet te coördineren en door de vrijheid die hij zijn collega's geeft, bij hen veel waardering zal genieten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7