roen- oek raagt terugdraaien van bouwplan Doelenterrein Geef Voorhout station terug Fopartikelen gevaarlijker dan men denkt Morsstraat tien weken op de schop Genuanceerd document van toneelgroep Sater Sfeervol recital van Thea Ekker 4STAD/I1REGI0 O l r< LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 1978 PAGINA 3 AG 9.30 (S) lie. 20.- fcpl- 21 Gevar. Leiden aars j9 schrijven aan provincie en kabinet iabinet en provinciaal bestuur hebben van md Rolllwee Leidenaars het dringende verzoek ge- Vers, afkregen alsnog een streep te halen door de 21.02|bouwplannen van de universiteit voor het SPCoelenterrein, nu nog het domein van de (Pi.lnilitaire koksschool I2 (S) NOS: 1 muz. S) Gort 12 (S) T< )h. 0.02 i: 9.00 usica R 13.00 14.02 tdag: C :en. (14. 16.00-1" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Twee bewoners van de Pie rs- en Academiewijk hebben de com- lissaris van de Koningin in Zuid-Hol- and, het Provinciaal bestuur en minis- !r-president Van Agt een groenboek estuurd waarin zij vragen de bouw- lannen van de Rijksuniversiteit van Leiden voor het Doelenterrein alsnog ferug te draaien en dit terrein te bestem- voor woningbouw. Dit zou volgens samenstellers, mevrouw M. Bosch- ïans, bewoonster van het Rapenburg, en Ie heer J. A. F. Doove, bewoner van de 'apengracht, moeten gebeuren op grond van monumentale, defensieve, ondet- vijskundige en economische aspecten men hét kader van de leefbaarheid in Leidse binnenstad. o nen i üevrouw Bosch en de heer Doove beijve ren zich al geruime tijd voor een andere ^toestemming van het - volgens hun opvat ingen - monumentale Doelenterrein. Zoals bekend maakt dit terrein deel uit van de bouwplannen voor de alpha-facul- teiten van de Rijksuniversiteit, waarvan enkele weken geleden de eerste concrete tekeningen werden gepresenteerd. Bij die gelegenheid werd door mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit, nog beweerd dat het Doelen- terrein zeer beslist niet prijkte op de lijst van beschermde monumenten. Mevrouw Bosch en de heer Doove denken daar getuige hun „groenboek" heel anders over. Volgens hen zijn er wel degelijk tal van aanwijzingen voor het tegendeel, maar dan nog achten de samenstellers van de pleitnota aan de ministerraad het „inconsequent dat een stad te zelfder tijd denkt aan het herstel van de oude stads wal, het opengraven van gedempte water wegen en het herstel van de klinkerbe strating in de oude stad, maar ook aan hét slopen van een voor de Leidse histo rie zo belangrijk monument". Onder druk Volgens het groenboek (gekozen is voor de kleur groen vanwege de hoop) is onder druk van het ministerie van On derwijs Defensie gezwicht om medewerk ing te verlenen aan bouwplannen van de universiteit: „De afkoopsom van 3 mil joen gulden zou gebruikt worden om de Ripperdakazerne (Haarlem) provisorisch geschikt te maken voor de koksschool gedurende een periode van zeven jaar, waarna een tweede verhuizing naar Vlagtwedde op het programma staat". Overigens willen de opstellers niet be strijden dat de huisvesting van de Leidse universiteit niet ideaal is. „Maar de stel ling dat de alpha-faculteiten in de bin nenstad gehuisvest moeten worden, is door niemand ooit bewezen op basis van steekhoudende argumenten. De histori sche binding met de stad wordt wel als argument gebruikt, maar de historische binding aan de binnenstad is daarmee niet identiek", stellen mevrouw Bosch en de heer Doove. „In de in ontwikkeling zijnde bouwplannen is niet aangetoond, dat het op onderwijskundig gebied nood zakelijk is dat de universiteit het Doelen terrein voor 67% zou moeten annexeren. Juist op grond van de aangevoerde wen selijkheid van concentratie zou nieuw bouw langs alléén de Witte Singel eerder in de lijn der verwachtingen liggen dan spreiding", menen zij. Leefmilieu In het groenboek wordt een woonbestem ming van het Doelenterrein bepleit. De Pieters- en Academiewijk lanceerde twee jaar geleden al een plan hiervoor. Op nieuw stellen mevrouw Bosch en de heer Doove dat met het nieuwbouwplan van de universiteit de woon- en leefsituatie in de binnenstad bepaald niet verbeterd zal worden. Naar hun mening zou dit woon- en leefmilieu van de bewoners centraal in het beleid moeten staan. In een begeleidend schrijven aan de com missaris van de Koningin en Provinciale Staten wijzen de samenstellers van het Groenboek er op dat ook indirect het woonklimaat niet door een nieuwbouw van de universiteit bevorderd zal worden: „Door de universiteit is herhaaldelijk ge zegd dat vele panden die nu door de universiteit aan de woonbestemming zijn onttrokken, na de nieuwbouw de woon bestemming zouden herkrijgen. Lange tijd nadat de gemeenteraad in principe groen licht gegeven had voor de plannen kwam de uitspraak dat de RUL een heel andere bedoeling had: in de leeggekomen panden komen andere universitaire insti tuten". Een en ander brengt de opstellers van het groenboek tot de conclusie: „Zo lang zamerhand kunnen de inwoners van de Sleutelstad alleen nog maar op provin ciaal en landelijk niveau op bescherming van hun stad hopen. Met betrekking tot het Doelenterrein hopen wij in ieder ge val dat u vast blijft houden aan een bestemmingsplan, waarin het woon- en leefmilieu van de Academiewijk voor rang kijgt boven de aanbidding van het gouden kalf, dat in Leiden gepersoni fieerd wordt in de gedaante van de uni versiteit". ijk an luis! 3elgié, 15.33 Licht eker, ken. 1' ictual OS: 14. legro co 6.00 NW ld. repc LEIDEN Vanaf maandag zullen gedurende 10 weken de nodige werkzaamheden worden uitgevoerd in de Morsstraat. Op die dag e»start de Leidsche Duinwatermaatschappij met het vernieuwen van 7 de waterleiding, te beginnen bij de Blauwpoortsbrug aan de kant van het Kort Galgewater. Dit werk gaat twee weken duren; zodra de leiding erin ligt gaat de stoep weer dicht. Op maandag 30 januari breekt het Streekenergiebodrijf de trottoirs opnieuw op voor het leggerr van lichtkabels. Dit werk kan niet gecombineerd worden met dat van de LDM omdat het energiebe drijf minder tijd nodig heeft voor de werkzaamheden: ongeveer een week. Vervolgens gaat aannemer Stuifzand op 6 februari beginnen met ihet vernieuwen van het riool. Vanaf de Steenstraat tot de Kruis straat neemt dit werk 3 weken in beslag. Rond 27 februari is het kruispunt Morsstraat/Kruisstraat aan de beurt, wat ongeveer een week in beslag neemt. Rond 3 maart wordt dan het tweede deel van de Morsstraat aangepakt, tot aan de Morspoort. Als dit na twee weken is voltooid rest nog een dag of zes voor het kruispunt bij de Morspoort en is het totale werk geklaard. De met de bewoners al eerder afgesproken plannen voor herbestrating zullen daarna direct worden uitgevoerd. De Dienst Gemeentewerken zal zorgen voor een duidelijke bewegwijzering, opdat de overlast voor ille betrokkenen gedurende het werk tot een minimum wordt beperkt. LEIDS ECHTPAAR WIL VERBOD: LEIDEN Het Leidse echtpaar Webster uit de Mauritsstraat over weegt een rechtzaak aan te spannen tegen een Duitse fabrikant van fo partikelen en de Leidse speelgoed winkel die deze artikelen verkocht. Het echtpaar heeft met name be zwaren tegen de zogeheten „traan gasbommetjes" die in talloze fees tartikelenzaken in ons land te koop zijn. Dat die bommetjes heel wat gevaarlijker zijn dan de noemer „fo- partikel" doet vermoeden, onder vonden beide echtlieden toen hun twaalfjarige dochter Monique wat van die traanvloeistof in haar oog kreeg. Dat was 30 november van het vorig jaar. Maar nu nog loopt Moni que voor controle bij het Acade misch Ziekenhuis. Monique Webster bijna blind door traangasbommetje. Mevrouw Webster is de grootste schrik van het gebeurde al weer duidelijk te boven. Niet in de laatste plaats dankzij de wetenschap dat het met het gekwetste linker oog van dochter Monique allemaal best weer in orde zal komen. Desondanks wil zij koste wat kost dat de rechter verbiedt dat de traangasbommetjes nog langer verkocht mogen worden. De Leidse politie heeft inmiddels de voorraad bommetjes bij de speel goedwinkel in beslag genomen. „Mo nique was woensdagmiddag 30 no vember even met een vriendinnetje de hond gaan uitlaten. Onderweg kwamen ze een stelletje jongens te gen. Eén ervan gooide voor de grap zo'n traangasbommetje naar Moni que. Die dingen zijn eigenlijk be doeld om op de grond stuk te trap pen, maar nu kreeg Monique wat van dat vocht het gevaar geweken: Moniques linkeroog bleef in haar gezicht. Het meeste op haar linkerwang behouden. en een beetje in haar oog. Ze kon op hetzelfde „Maar dat is geen reden om te zeggen: gelukkig, moment ineens niets meer zien en is toen gillend laten we er nu niet meer over praten. Bovendien van de pijn met haar vriendin naar huis gerend, had Monique ook van die vloeistof op haar gezicht We zijn toen meteen naar het ziekenhuis gegaan", gekregen. Dat was helemaal verbrand. Dat kan aldus mevrouw Webster. je toch geen speelgoed meer noemen". Eenmaal in het ziekenhuis constateerde de dienst- Na het gebeurde met Monique Webster bleken doende arts dat het hoornvlies in ernstige mate meer kinderen in de buurt door traangasbomme- was verbrand. Drie uur achtereen werd Moniques tjes verwond te zijn geraakt. Een zes-jarige meisje oog iedere vijf minuten „schoongewassen", maar kreeg wat van de vloeistof in haar mond. Door ondanks dat bleef de situatie onveranderd. „Ze de brandwonden kon ze dagenlang niets eten. Een kon allen hele grote letters zien, en dan nog vaag", jongetje kreeg wat van het spul in zijn nek. herinnert Moniques moeder zich. Resultaat: een pijnlijke brandwond, waardoor het dragen van een trui of hemd een kwelling werd. Blind „Je kunt het de kinderen die met die bommetjes gooien ook niet kwalijk nemen. Die weten ook niet De volgende morgen moest Monique weer terugko- hoeft gevaarlijk het is. Maar volgens het zieken- men voor controle, maar nog immer was er geen huis zijn de hoofdbestanddelen van traangasbom- verbetering opgetreden. Toen de volgende dag vloeistof chloor en aceton. Dat wil wel branden", zelfs een verslechtering werd geconstateerd, werd meent mevrouw Webster, die derhalve de totale Monique direct opgenomen. „De artsen waren verkoop verboden wil zien. bang dat ze blijvend blind zou worden", aldus „Voorschriften als alleen verkoop boven de 16 mevrouw Webster, „maar als laatste redmiddel jaar, halen niets uit. Dat is nu ook al regel, maar werd haar oog drie dagen achtereen dag en nacht desondanks lopen kinderen van een jaar of tien gespoeld. Bovendien kreeg ze een vloeistof toege- met die bommetjes op zak. Met vuurwerkverkoop diend die ervoor zou moeten zorgen dat er nieuwe is dat net zo. Alleen daarvan is bekend dat het cellen in het zwaar beschadigde hoornvlies zouden gevaarlijk is. Fopartikelen lijken alleen maar worden gevormd". Na twaalf dagen spanning, was leuk en grappig. Aan de gevaren denkt men niet" DEN HAAG/BOLLENSTREEK Vertegenwoordigers van on dermeer de gemeenten Leid- schendam en de Bollenstreek hebben gisteren tijdens een hoorzitting op het Provincie huis in Den Haag, georgani seerd door de Provinciale Vas te Commissie van advies en bijstand voor ruimtelijke orde ning, nogmaals hun standpun ten uiteengezet ten aanzien van het streekplan Zuid-Holland- West. In de toelichting van de genoemde gemeenten kwamen vooral de problemen rond de bouwlokaties aan de orde. De visie van de gemeente Leid- schendam werd persoonlijk verdedigd door burgemeester E. J: M. Kolfschoten bijgestaan door wethouder Van Bongen. De heer Kolfschoten wees nog maals de bouwlokatie Leid- schendam-Oost van de hand. Hij vond het niet verantwoord een beslissing te nemen over de bouwlokatie zolang nog niet Samenwerkingsorgaan Bollenstreek op hoorzitting: bekend is wat er met het vlieg veld Ypenburg gaat gebeuren. Uit milieu-overwegingen achtte hij het niet aanvaardbaar dat er een woonge bied gecreëerd wordt in de buurt van dit vliegveld. „Wij hebben aanwijzin gen dat de aktiviteiten op Ypenburg mede in verband met de ontwikkeling Het Maar we dachten dat de koek i is. Leidschendam-Zuid is een logische afronding geweest van onze totale ste- debouwkundige opzet. Wij blijven daar om waarschuwen voor het creëren van een onleefbaar woongebied in Oost". Samenwerkingsorgaan Bollen- van de F16 (een nieuw type straaljager, streek heeft gisteren op de hoorzitting red.) alleen nog maar zullen toenemen", van de Provinciale vaste commissie van betoogde de burgemeester, „wij zijn advies en bijstand voor ruimtelijke or- echt niet bang voor overloop van Hage- dening nogmaals zijn bezwaren toege- naars naar Leidschendam, we hebben licht tegen het ontwerp streekplan Zuid- al meer dan 3000 Haagse gezinnen op- zomermaanden en woningbouw zo dat de kinderen uit de streek in dit gebied kunnen blijven wonen. Ook vroeg het Samenwerkingsorgaan naar het verbeteren van het openbaar vervoer in de streek. „Voorhout zou graag haar treinstation aan de lijn Lei- den-Amsterdam weer terug willen heb ben, maar dat is voor de Spoorwagen niet attraktief', aldus één van de woordvoerders van de Bollenstreek. Hij deelde verder nog mee dat er inmiddels een „werkgroep kabeltelevisie voor de Bollenstreek" is opgericht. ,,Laat Leven" verhuist naar Leiden LEIDEN Het landelijk bu reau van de vereniging ter be scherming van het ongeboren kind „Laat Leven" zal naar Lei den verhuizen. Het nieuwe bu reau wordt gevestigd aan de Lage Rijndijk 76 in Leiden. Door de toename van werk zaamheden was het bureau ge noodzaakt naar een ruimere huisvesting dan het huidige on derkomen in Amsterdam uit te zien. Tijdens de officiële ope ning op 21 januari van twee tot vier uur is iedere belangstellen de welkom. Het bureau „Laat Leven hoopt verder uit te groeien tot een centrum van voorlichting en hulpverlening, waarin de heer Ben Zijl zorgt voor het verschaffen van alle gewenste in ,'ormatie. De heer Zijl coördineert tevens de akti viteiten van de werkgroepen. Door de toenemende werkzaam heden van het bureau zullen enkele beroepskrachten met een volledige dagtaak aangenomen moeten worden. -kontakt (S) Ceef in-Top-5 LEIDEN Met 'De juf van de Czaar Peterstraat' heeft toneelgroep Sater gepoogd de grote sociale veranderingen die rond het einde van de eerste wereldoorlog in Nederland plaatsvonden, te tonen via het gezichtspunt van een persoonlijke geschiede nis: de emancipatie van de juf van de Czaar Peter straat. Zo'n poging zou het streven van al het vormingstoneel moeten zijn; vele groepen tonen wel de kiemen van dat streven, maar Sater was gister avond in het LAK eindelijk een eind op de goede weg. Sater heeft kans gezien tn 'De juf" een scala van de typen te geven, die men waarschijnlijkk altijd kan aantreffen op de plaatsen waar het hard tegen hard gaat. Niet alleen de gewetenloze bankier, het hypo criete kamerlid en de compromisloze revolutionair figureren, maar ook de twijfelaars, de mensen die het niet precies weten, die nog willen praten, die op democratie en parlement vertrouwen. Zelfs de verra der, de agent provocateur krijgt op zulk een wijze een persoonlijke geschiedenis mee, dat hij begrijpe lijk wordt, maar natuurlijk niet aanvaardbaar. Sater heeft 'de juf' veel humor meegegeven, te veel zelfs. Effectbejag verstoort regelmatig emotionele mo menten. Het kan een vorm van afstand nemen zijn, die gisteravond tot naar het absurd neigende toneel tjes aanleiding gaf. Soms kwam het me voor als een wat al te ruw omspringen met de personages, die dan wel geen complete karakters behoeven te zijn, maar toch enige zorg en liefde niet kunnen ontberen. Zo wisselden in de, dialoog realistisch getinte teksten met betogend-analyserende delen, welke beide dan weer ruw terzijde geschoven werden door humoris tisch werker de opmerkingen. De nuancering van Sater werkt een gebrek aan duidelijkheid in de hand. Het lijkt erop alsof de groep slechts een tijdsdocument heeft willen maken, waarin de positie van de arbeidende klasse wordt geschil derd. Maar een echte stellingname ontbreekt, zoals ook een diepgaande analyse. Misschien dat juist de afwezigheid van die twee van 'De juf van de Czaar Peterstraat' een licht verteerbare voorstelling heeft (Paul v.d. Plank) LEIDEN De Franse componisten, die (de een sterker dan de ander) zich door Debussy hebben laten beïnvloeden, hebben ervoor gezorgd dat er een prachtig repertoire bestaat van impressionistisch getinte liederen. Albert Roussel, Jean Absil, André Caplet en George Enesco, vertegenwoordigden deze stroming gisteravond op het recital dat Thea Ekker- van de Pas gaf in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw. Met als begeleiders de fluitist Pieter Odé en de pianist Rudolf Jansen zong zij werken van voornamelijk Franse componisten. Eén van de meest verrukkelijke aspekten in hun composities vind ik de harmonieuze overeenstemming tussen menselijke stem en fluit- klank. De fluit is door de impressionisten nooit zomaar gehanteerd als instrument voor het tonen van technische virtuositeit, en daarom schiepen ze compo sities voor fluit van een intieme zeggingskracht, die bijna niet onderdoet voor de stem. Het samenspel van Thea Ekker en Pieter Odé illustreerde deze muzikale denkwijze ten volle in het prachtige „Ecoute mon coeur" van Caplet. De sopraan heeft een stem met een tamelijk licht, heel gevoelig timbre waarmee zij vooral in de hogere tonen een intense expressie uitstraalt. De geestige liedjes van Absil liggen haar dan ook uitstekend; in de 'Tomadillas" van Enrique Granados schoot i»j, waarschijnlijk door de voor hai/ minder geschikte lage ligging, tekort aan die donkere harts tocht die ervan moet uitgaan, en hetzelfde gevoel had ik bij haar vertolking van de liederen van Hugo Wolf. Toch wist zij ook in deze liederen geweldig mooi de sfeer te benaderen, dat sehnsuchtachtige verlangen weer te geven, waarom alle vrienden van het lied Hugo Wolf zo bewonderen. Helemaal optimaal van ragfijne sfeer konken, de „Trois chants de Noël" van Frank Martin, waarmee' de zangeres haar recital besloot. De onvermoeibare Rudolf Jansen (wie begeleidt hij eigenlijk niet?) en goed begeleidende Pieter Odé stonden haar deskun dig bij. Paula Ko. ing

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3