TÊeicUe (Somo/nt Weg vrij voor uitbreiding uraniumfabriek in Almelo Ploeg ziet af van staats secretariaat Betere ontrole- apparatuur bij arcose _jioodzakelijk Laat OR over VAD- geld beslissen Overvallers aan de haal met 500.000 Hubert Humphrey overleden Brandstichting op het uur nauwkeurig S childeri j encollectie Bonneterie-eigenaren ontdekt en geveild [jj5 00' Dappere weduwe Lak aan bommelding Croes mept er op los orl Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 14 januari 1978, 68e jaargang no. 20941 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Een bruid „Een bruid voor de smid" hu moristische cowboy-film op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 21.15 uur „Hollands Glorie" en om 23.10 uur „Net- Zondag Ned. I om 21.50 uur „Arbeider dat komt er van" met Neerlands Hoop en om 22.35 uur „Wonderland" met punk. Ned. II om 21.40 uur Days of hope. Veel bewolking Veel bewolking maar geen neer slag van betekenis. Middagtem- peraturen van 8 gr. aan de kust tot omstreeks 4 graden in Lim burg. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest Morgen: hoogw.: 7.22 laagw.: 3.11 hoogw.: 19.45 laagw.: 15.34 zon op: 08.42 maan op: 11.36 zon onder: 16.58 maan onder: 00.05. Conciërge ontvoerd Vergissing? ANTWERPEN (Belga) In de Antwerpse gemeente Wilrijk is gisteren, aan het begin van de avond, de 42-jarige huisbewaarder Francois Apers ontvoerd. De drie, met gewe ren gewapende, mannen die de huisbewaarder in een witte Volkswagen „Variant" met Nederlands kenteken ontvoer den, hebben zich vermoedelijk in hun slachtoffer vergist. De politie neemt aan dat het begonnen was om de 48-jarige diamanthandelaar Glasleiser die in het pand woont waarvan Apers huisbewaarder is. In de Volkswagen zaten nog meer mannen, volgens de politie waren allen van het zuidelijke type. MEDISCH TUCHT- /vCOLLEGE JTRECHT (ANP) „Een vermindering van het aantal arcose-ongevallen is alleen te verwachten, wanneer in- icht bestaat omtrent de oorzaak van die ongevallen. En at inzicht kan met betere, registrerende en zonodig ;lf-alarmerende apparatuur verkregen worden". [et medisch tuchtcollege in Den Haag zegt dit in zijn verwegingen bij een uitspraak waarin het een anesthesist eroordeelt tot een boete van duizend gulden omdat hij een ek in een narcose-apparaat niet had opgemerkt. In 1975 ostte dat een patiënte het leven, doordat er tijdens de peratie zuurstofgebrek ontstond. ver de apparatuur zegt het college verder, dat het kosten- robleem hierbij een grote rol speelt, maar dat er ook „bij )mmige anesthesisten een bepaalde innerlijke weerstand estaat tegen het gebruik van die meer inzicht gevende iparatuur". Het college raadt hun aan, te bedenken dat e apparatuur niet alleen hun falen maar in voorkomende Bvallen ook met meer zekerheid hun niet-falen aantonen, rwijl bovendien niet ieder falen tuchtrechtelijk ingrijpen )dig maakt. et college maakt deze opmerkingen, omdat ook in de iderhavige zaak diverse punten niet duidelijk zijn. Zo laat de omvang van de lekkage tijdens de operatie niet ast, aangezien vervolgens met hetzelfde toestel nog drie peraties zijn uitgevoerd, terwijl daarna alleen de maximale ïkkage is gemeten. Van onze verslaggever DEN HAAG De regeringen van Nederland, West-Duitsland en Engeland hebben gisteren definitief overeenstemming bereikt met de Braziliaanse regering over de levering van verrijkt uranium (als brandstof voor kerncen trales) aan Brazilië. Hiermee is de weg vrijge maakt voor uitbreiding van de uraniumfa briek Urenco in Almelo, waarover al ruim een jaar onzekerheid bestaat. De uraniumfabriek, ook wel ultracentrifugefabriek genoemd, is een gezamenlijk project van Nederland, West- Duitsland en Engeland. Eind 1976 besloot het kabinet-Den Uyl in principe tot uitbreiding van de fabriek, op voorwaarde dat Brazilië (één van de landen waaraan uranium geleverd zou gaan worden) garanties zou geven voor een vreedzaam gebruik van de geleverde nu cleaire stoffen. Brazilië is namelijk geen mede-ondertekenaar van het internationale verdrag betreffende het tegengaan van de verspreiding van kernwa pens (non-proliferatieverdrag), zodat de kans zou kunnen bestaan dat Brazilië ongestraft met het uranium uit Almelo kernwapens zou gaan produceren. Brazilië wil nu voldoen aan een aantal voor waarden die Nederland, Engeland en West- Duitsland aan de levering van verrijkt ura nium hebben gesteld. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, is één van degenen geweest die voor de zojuist geslo ten overeenkomst met Brazilië de basis heeft gelegd. Aanstaande maandag ontvangt de Tweede Kamer een brief van het kabinet, waarin de garanties die Brazilië wil geven, staan opgesomd. Vice-premier Wiegel, die gisteren als voorzitter van de ministerraad fungeerde, wilde na afloop van het kabinetsberaad nog geen mede delingen over de inhoud van de brief doen. Wel viel uit zijn woorden op te maken, dat men indien de Kamer accoord gaat met de leveringsovereenkomst die met Brazilië is ge sloten, spoedig zal overgaan tot het verlenen van een vergunning voor uitbreiding van de Urencofabriek. De kamerfracties van D'66 en PPR hebben zich gisteren al bijzonder kritisch uitgelaten over de totstandkoming van het accoord tus sen de Urenco-partners en Brazilië. D'66 ver wijt het kabinet, dat het accoord als een voldongen feit aan de Kamer wordt voorge legd, zonder dat de volkvertegenwoordiging vooraf op de hoogte is gesteld van de aan Brazilië gedane voorstellen. De fracties van CDA, PvdA en WD onthiel den zich gisteren nog van commentaar. De industriebond NW heeft laten weten er weinig vertrouwen in te hebben dat Brazilië zich aan de te geven garanties ook inderdaad zal hou den. De reactie van de directeur van Ultra Centrifuge Nederland b.v. prof. M. Boogaardt luidde: „De uitbreiding van onze fabriek in Almelo is een absolute noodzaak gezien onze contractuele verplichtingen. We hopen tevens dat deze beslissing van de Nederlandse rege ring het geschonden aanzien dat ons land in internationale kringen, met name bij onze partners in West-Duitsland en Engeland heeft opgelopen, zal herstellen". De Duitse partner in het ultracentrifuge-verdrag heeft onder streept dat de beslissing om „Almelo" uit te breiden niet van invloed zal zijn op de plannen om ook een UC-fabriek in het Duitse plaatsje Gronau, vlakbij Enschede, te bouwen. trein: twee doden De heer J. van der Goeff en mevrouw Johanna M. Boer, beiden uit Rotter dam zijn gister avond in hun woon plaats om het leven gekomen doordat de auto waarin zij reden onder de trein raakte. Het on geluk gebeurde op een onbewaakte overweg in het wes telijk havengebied. De trein bestond uit drie achter elkaar gekoppelde loco motieven. De oor zaak is onduidelijk. PREMIER VAN AGT: DEN HAAG (ANP) Binnen het kabinet leeft de gedachte het individuele deel uit het fonds van de Vermogens Aan was Deling (VAD) te verhogen, maar dit verhoogde bedrag niet zonder meer in contanten uit te keren. Het bedrag moet in die gedachte tet beschikking van de ondernemingsraad komen, die dan kan oeslissen wat er mee gaat gebeuren: individueel in contanten aan de werkne mers uitkeren of storten in een bepaald fonds om er voor alle werknemers in het bedrijf geza menlijk iets nuttigs mee te doen. Dit blijkt uit een gesprek met minister-president Van Agt in de bladen van ARP en CHU. Uit het gesprek met de premier blijkt verder dat ook over de wijziging van de wet op de on dernemingsraden enkele alter natieve gedachten zijn ontwik keld. Het kabinet denkt daarbij aan het stellen van keuze-moge lijkheden voor de afzonderlijke bedrijven. Daarbij zouden de werknemers zelf kunnen uitma ken of ze met of zonder de directeur als ondernemingsraad willen vergaderen. 7LBURG (ANP) De twee of drie over- 'allers die gistermorgen in Tilburg een iverval hebben gepleegd op een bestelauto 'an de PTT zijn met een half miljoen gulden aan de haal gegaan. Volgens de twee nzittenden van de PTT-wagen spraken de ;angsters in het Duits met elkaar. van Tilburg. De PTT-auto werd klemgere den door een groene Fiat die de nacht tevoren in Tilburg gestolen bleek te zijn. Één of twee overvallers kwamen uit deze Fiat tevoorschijn en een andere man uit een „eveneens gestolen witte BMW". Gezamen lijk dwongen zij de chauffeur en zijn bijrij der uit te stappen en de laadruimte open te maken. Daarop laadden ze twaalf van de in totaal zesentwintig aanwezige i in de BMW en gingen er plank-gas vandoor. Veertien postzakken liet men, waarschijnlijk bevreesd geworden voor het talrijke publiek dat de overval gadesloeg, in de PTT-wagen achter. De BMW werd later teruggevonden aan de rand van een bos in de buurt van Gilze-Rij- en. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. WAVERLY, MINNESOTA (AP) In zijn woning in Waverly, in de Amerikaanse staat Minne sota is gisteravond de senator en oud vice-president Hubert Humphrey overleden. Hij werd sinds 22 december thuis ver pleegd wegens buikkanker. Hubert Horatio Humphrey kreeg bekendheid als „de man die het net niet haalde". Gebo ren in 1911 als tweede zoon van een apotheker in Zuid-Dakota, begon hij zijn loopbaan met een mislukte gooi naar het burge meesterschap van Minneapolis. In 1956 stelde hij zich zonder succes kandidaat voor het vice- presidentschap voor de demo cratische partij. Toen „H.H.H." zich in 1960 kandidaat stelde (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Een felle brand heeft gistermorgenvroeg een tienklassige semipermanent*: huisvesting van de Apeldoornse Koninklijke Scholengemeenschap volledig in de as gelegd. Op het uur af exact één jaar geleden richtte een brand in dezelfde school een schade aan van bijna een half miljoen gulden. Hoewel nog niet precies bekend is hoe groot de schade nu is, zal deze aanzienlijk hoger uitkomen. De brandoorzaak is, evenals vorig jaar, brandstichting. voor de democratische nomina- tuur voor het presidentschap, was hij gedwongen zich terug te trekken ten gunste van John F. Kennedy. De top kwam in zicht toen hij in 1965 onder Johnson vice-pre sident werd. Toen hij in 1968 en 1972 andermaal probeerde tot het presidentschap door te dringen werd hij verslagen door respectievelijk Richard Nixon en George McGovern. NEW YORK !n New York is daarvan staat een zo'n van Al- een verzameling schilderijen fred Cohen, die de belangrijkste ootdckt en gisteren bij Sothe- begunstigde van de opbrengst Dy s geveild, waarmee de joodse van de veiling zal zijn die op Nederlander Alfred Cohen zich enkele honderdduizenden gul- en zijn gezin tijdens de tweede dens wordt geschat, wereldoorlog vrijkocht van na- De schilderijen werden in ja- zi-vervolging. nuari 1942 door Hitier c.s. afge- e collectie van de erfgenamen perst in ruil voor de vrijheid •?n Alfred Cohen, die zelf geen van de Cohens die via de Span- uee van de waarde hadden, be- je-route en Cuba Amerika be aat uit zeven werken waaron- reikten. In '46 werden ze door - ^an Steens „Boerenbrui- de Nederlandse regering uit een alt ri fam^e Cohen is nog zoutmijn bij Salzburg geborgen, ujd eigenaar van het Amster- waar Hitier ze had laten ver- agse m°dehuis „Maison stoppen toen het derde rijk op e öonnèterie". Aan het hoofd instorten stond. I CENTRALE VERWARMING B.Y. I HERENGRACHT 108 -114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarming B vloerverwarming - air conditioning - adviezen h zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stonngdienst TEL 071 -14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense weduwe G. Hoeve- Eenhuisstra zou het zeker niet gek doen als lid van het Alp hense brandweerkorps. Giste ren althans bleef zij de Alphen se vuur bestrijders ruimschoots voor. Waarschijnlijk door kortsluiting in de elektrische bedrading in het plafond, brak gistermiddag brand uit in haar woonkwamer. In een mum van tijd vielen de wandbekleding, de vloerbedek king. het meubilair en de woon kamer zelf ten prooi aan de vlammen. De weduwe waar schuwde onmiddellijk de brand weer. Maar in afwachting daar van sloeg zij zelf maar vast aan het blussen. Niet zonder resul taat want toen de spuitgasten goed en wel waren gearriveerd, had mevrouw Hoeve de brand reeds zelf bedwongen. De brandweer restte slechts het- schatten van de schade: 15 dui zend gulden. 1 LONDONDERRY (Rtr) - Noordierse havenarbeiders zijn deze week in Londonderry op de vuist gegaan met Britse sol daten en politiefunctionarissen die hen kwamen waarschuwen dat voor de zaal waarin zij een dansfeest hielden een bommel ding was binnengekomen. Zes soldaten raakten gewond terwijl twee politiemannen een medische behandeling moesten ondergaan. Het was, voorzover valt na te gaan, de eerste keer in Noord-Ierland dat men zich niets aantrok van een bommel ding. Nadat de overheidsdiena ren hun voornemen de zaal te ontruimen hadden laten varen, liet het zich aanvankelijk aan zien dat zij zich hadden vergist Het dansfeest ging gewoon door zonder dat er iets gebeurde. Aan het eind van het samenzijn ging er evenwel toch een bom af. Maar niemand raakte ge wond omdat vrijwel iedereen de ruimte waarin werd gedanst al had verlaten. Het feest werd gegeven ter gelegenheid van de heropening van de zaal na een vorige bom-explosie. WILLEMSTAD (ANP) Tijdens een commissievergadering don derdagavond in de Staten van de Nederlandse Antillen zijn de Arubaanse statenleden Betico Croes van de MEP en Virgilio Koek van de PPA met elkaar op de vuist gegaan. ina de behandeling van het baanse onafhankelijkheidspartij wetsontwerp over de oprichting van Croes fel is gekant, vloog van een Antilliaanse ontwikke- de MEP-leider onverwacht op lingsbrigade, waartegen de Aru- zijn Arubaanse tegenstander af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De al weken slepende kwestie rond het vinden van een WD-staatssecretaris voor het ministerie van Defensie, is gisteren in een nieuw stadium geraakt, nu het Kamerlid A. Ploeg zich heeft teruggetrokken als kandidaat voor die post. Volgende week zal WD-fractieleider Rietkerk trachten, defensie minister Kruisinga te bewegen een aantal eisen ten aanzien van een toekomstige WD-staatssecretaris te laten vallen. Inmiddels is de verhouding tussen de WD-fractie en minister Kruisinga danig bekoeld. Kruisinga heeft gisteren laten weten, dat hij het besluit van Ploeg op prijs stelt en dat hij alle vertrouwen heeft in een spoedige oplossing van de moeilijkheden. De proble men tussen Ploeg en minister Kruisinga zijn met name ontstaan doordat Kruisinga de toekomstige staatssecretaris een naar de mening van Ploeg (en van zijn partij) onvoldoende „gewichtig" takenpakket wilde laten vervullen. Ploeg had zich voornamelijk moeten gaan bezighouden met de herziening van het militaire straf- en tuchtrecht en de vermaatschappelijking van de krijgsmacht. Daarbij komt dat Kruisinga nogal wat twijfels koesterde over de politieke capaciteiten van de heer Ploeg. Deze motiveerde zijn besluit om zich terug te trekken als kandidaat staatssecretaris onder meer met de woorden: „Door alles wat er gebeurd is, acht ik de basis voor een vruchtbare samenwerking met de bewindsman dusdanig verstoord, dat bij mij geen bereid heid meer aanwezig is tot een eventueel nader overleg. Ik zou mijn eigen geloofwaardigheid en integriteit teveel geweld aandoen". Zwaan vliegt trein binnen ALPHEN A/D RIJN (ANP) De stoptrein Leiden—Utrecht heeft gistermiddag om vijf uur de rit moeten staken, omdat even voor station Alphen a/d Rijn een zwaan door de voorruit vloog. De machinist die ongedeerd bleef kon het gehavende treinstel naar Alphen brengen, maar daar moesten de passagiers wachten op de volgende trein naar Utrecht. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. ,Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. NOTEER m i.vals nieuw kwartaalabonnee van Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam- adres: woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1