arena's vow het wereldtoernooi 1978 Argentina'78 Zwevend dak trots van Har det Plata sHüHl LEIDSE COURANT^ ZATERDAG 14 JANUARI 1978 In september 1975 werd begonnen met de bouw van het stadion van Mendoza, gelegen in de Andesprovincie waar een nogal „klam" klimaat heerst. De temperatuur schommelt meestal om de twintig graden' maar het is vrijwel altijd bewolkt in Mendo za, dat een cultureel centrum is. De olijven en vooral de wijnen die de streek voort brengt, zijn beroemd. Het stadion, Parque General San Martin, kan een kleine vijftig duizend toeschouwers bevatten. Een jaar nadat met de bouw was begonnen, lag het speelveld er al magnifiek bij. Architecto nisch wordt dit stadion een van de mooiste ter wereld genoemd door de „vloeiende stijl" waarin het is gebouwd. Ook in dit stadion is het zicht op het speelveld magni fiek. Er worden voor groep 4 wedstrijden gespeeld op 3, 7 en 11 juni en kwartfinales op 14,18 en 21 juni. Een kleine vijftien kilometer van het cen trum van Cordoba verwijderd ligt het nieu we stadion „Chateau Carreras", genoemd naar Don Carreras die daar in de buurt een kasteel liet bouwen. In september 1976 werd begonnen met de bouw en het stadion mag als nagenoeg „af' worden beschouwd. De universiteitsstad en hoofdstad van de provincie beroemd is de Iglesiaskathe draal uit de zestiende eeuw beschik thans over een stadion dat meer dan vijftig duizend toeschouwers kan herbergen. Cor doba kan zijn inwoners en gasten ach» wedstrijden aanbieden: voor Groep 2 op 6 en 10 juni, voor Groep 4 op 3, 7 en 11 juni en kwartfinales op 14,18 en 21 juni. straft. De kolonels en kapiteins en hun onderhorigen namen effectieve maatregelen. In Cordoba, Mar del Plata en Mendoza zijn gloednieuwe stadions gebouwd. In Buenos Aires (River Plate en Vélez Sarsfield), en Rosario werden de stadions totaal gereno veerd en uitgebreid. Voor die drie stadions was de 29e november 1976 een gedenkwaardige dag. De hekken werden gesloten en de aldaar spelende clubs werden zonder pardon „geëmigreerd". Het befaamde River Plate, al sinds de invoering van het professionalisme tot de toppers - met een onderbreking van een aantal jaren vóór 1975 - van de Argentijnse competitie behorend, verhuisde met fans en al naar het Huracanstadion, wat niet verhinderde dat de ploeg momenteel weer het leiderschap be kleedt. Zelfs River Plate had de gedwongen emigratie er graag voor over. De ploeg, die in de jaren na 1940 de bijnaam „Ea Maqui- na" (De Machine) verwierf vanwege het perfecte voetbal dat toen werd gespeeld en ook als de „Miljonairs" wordt aangeduid omdat River Plate de rijkste club van Ar gentinië is - in het kampioensteam 1945 speelde o.a. Alfredo di Stefano - zon al lang op uitbreiding en renovatie. Dat vergde zul ke enorme sommen dat het toernooi om de wereldtitel 1978 ook voor deze puissant rijke club als een welkom geschenk uit de hemel kwam vallen. Het belangrijkste stadion van het land, dat al sinds 1938 honderdduizenden warmbloe dige supporters op zijn betonnen tribunes herbergde, heeft uitgebreide tribunes gekre gen en, zoals bij alle andere reeds bestaande stadions, een fonkelnieuw veld. Want er werd maar meteen in de bestaande stadions een nieuwe grasmat aangebracht, de draine ring werd gemoderniseerd en alle andere in- en uitwendige voorzieningen die door de tand des tijds waren aangetast, gerenoveerd. Bars, cafetaria's, leidingen, sanitaire voor zieningen, medische afdelingen, warming upzalen, lichtinstallaties, zitplaatsen werden aangepast, geheel vernieuwd of bijgebouwd. Maar ook een veiligheidssysteem voor de toeschouwers werd in alle stadions aange legd. Ter voorkoming - althans dat wordt gehoopt - van excessen werden de afscheidingen tussen speelveld en toeschouwersaccommo daties grondig verbeterd. Als er al geen „tankgracht" is waarvan ook gebruik wordt gemaakt om eventueel overtollig regenwater afte voeren - het water wordt opgevangen in bassins zodat het later ook weer kan dienen als er bevloeid moet worden - is er een zodanige voorziening ontworpen dat het vrijwel onmogelijk is het speelveld te berei ken. Eind november werden de stadions River Plate, Vélex Sarsfield en Rosario Central dus gesloten. Meteen werd - of was al, zo zeker waren de Argentijnen, gesteund door Joao Havelange die president van de wereld voetbalbond is, dat zij het toernooi zouden mogen organiseren - begonnen met het bou wen van de nieuwe stadions in Cordoba, Mendozza en Mar del Plata, de turbulente badplaats. Maar hoe dan ook. River Plates- tadion is en blijft het belangrijkste. Ook in dit toernooi want de openingswedstrijd op 1 juni, de strijd om de derde en vierde plaats op 24 juni en de finale op 25 juni worden er gespeeld. En het stadion zal, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, in opper ste conditie verkeren, evenals alle andere. River Plate zal nog indrukwekkender tonen dan in 1938, toen het werd geopend dankzij de inspanningen van Don Antonio Liberti die het initiatief nam tot de bouw van de voetbaltempel die al gauw „El Monumental" werd gedoopt. Don Liberti zal zijn hernieuw de schepping niet meer kunnen aanschou wen. Op de dag, waarop de laatste wedstrijd (Argentinië-Rusland 0-0) vóór de tijdelijke sluiting werd gespeeld, overleed hij. AIRES De met kolonels en s volgestouwde comités die tot hun het organiseren van het elfde we- voetbal om de Coupe Jules hadden toegewezen gekregen, hebben een krachttoer verricht die het in vrijwel de gehele wereld te heeft gemaakt. vorige gelegenheden waar „de gehe elkaar trof - Olympische Spelen en dito Canada, vorige wereldtoer- voetbal en nu ook al weer de nog Spelen in Moskou - ontstond hevi- ijfel aan het tijdig tot stand komen van ccommodaties. Argentinië heeft alle die in de gelederen van buitenstaan- was geslopen toen het dit wereldtoer- toegewezen had gekregen, gelogen- e t bep »ri its te zond C°d ee p te VO twee zakPet stadion Rosario Central is een van de mlce^he dat geheel herbouwd werd. De in de net I omPetitie nogal bescheiden geplaatste club jp, straks wel te veel hebben aan de vijfen- d do "Jhigduizend plaatsen op de (nieuwe) tri- irof-7Unes maar is ongetwijfeld verheugd over le| meuwe speelveld en de drastische ver- van de accommodatie. Het stadion reni^an Rosario in de provincie Santa Fé moest fiets De overige tribunes, die de wel sprekende namen Centenario, San Martin en Belgrano dragen, voeren het totaal op tot veel meer dan Nederlands grootste stadion, dat van Feyenoord. De autoriteiten worden extra in de watten gelegd. Voor hen zijn driehonderdzevenenzeventig ex- lusieve plaatsen gereserveerd plus een eigen toegang en par keerplaats. In dit stadion, dat overigens vrijwel geheel werd vernieuwd, wordt voor Groep 1 gespeeld op 2, 6 en 10 juni, de kwartfinales op 14, 18 en 21 juni, de ope ningswedstrijd op 1 juni, om de derde en vierde plaats op 24 juni, de finale op 25 juni. (foto links) Vélez Sarsfield, dat momenteel hoog geklasseerd staat in de competitie, is het gaststadion dat drie wedstrijden uit Groep 3 ontvangt, op 3, 7 en 11 juni. ■Daarna is het „uitgeschakeld". Ook dit stadion werd geheel ge renoveerd, wat trouwens al eens was gebeurd in 1951. Het stamt uit 1943 en kan ongeveer vijfen veertigduizend toeschouwers be vatten. Het ligt temidden van een sportcentrum met velerlei accommodaties, o.a. voor zwem men, en binnensporten, vooral basketball. In het stedelijk sportpark van de badplaats Mar del Plata, het Parque Municipal de los Deportes. pronkt het gloednieuwe stadion. Een functioneel stadion in het centrum van de plaats, die DE pleisterplek is voor Argentijnen en buitenlanders die hun vakantie op joyeuze wijze willen doorbren gen. Er is een gigantisch Casino, er zijn honderden 'restaurants en de temperatuur is er in juni, als het in Argentinië winter is. nog altijd zo'n graad of vijftien gemiddeld. In de avond wordt het kouder maar dat deert de vakantievierder niet want er is van alles - en dat letterlijk op te vatten - te beleven binnenshuis. Het zwevend dak - hangend aan zes masten van zesenvijftig meter hoog - van het stadion is de trots van de bouwers, die een waar monument van moderne (sport) architectuur hebben geschapen. Alleen de hoofdtribune met 9181 plaatsen is over dekt. Overigens zijn alle stadions voor het grootste deel „open". Het dak is van plexiglas, vooral ten behoeve van de kleurentelevisie. Indien de vijftig duizend kijkers - alle op zitplaatsen - onverhoopt met een storing in de elektriciteitsvoorziening wor den geconfronteerd, kan onmiddellijk een eigen aggregaat worden ingeschakeld. Alle plaatsen zijn gemakkelijk te bereiken via een „omgang" rondom het stadion. Spelers en begeleiding hebben een eigen ingang en de ploeegen zijn totaal van elkaar gescheiden tot ze het speelveld betreden. Elke ploeg heeft zijn eigen gang van kleedruimte naar speelveld. Argentinie's grootste vakantieoord kan met een gerust hart de voetballiefhebbers ontvangen voor de wedstrijden op 2. 6 en 10 juni voor Groep 1 en op 3. 7 en 11 juni voor Groep 3. Dit fraaie stadion heeft geen wedstrijden voor de kwartfina les toegewezen gekregen. weet Nederland hoe de voor het wereldtoernooi 1978 is Zes stadions zullen in juni zijn waar zestien de vierjaarlijkse met de Coupe Jules Rimet inzet aangaan. West-Duitsland Nederland Argentinië River Plate van club Atlético River Plate zal zeker 25 juni de volle belangstelling wel van nieuwe tribunes worden voorzien omdat de plaatsing van de tv-camera's in de oude situatie onoverkomelijke bezwaren opleverde. De verlichting was overigens ook verouderd en werd aangepast aan kleuren- tv. Deze tweede stad van Argentinië is gastheer voor zes duels: op 2, 6 en 10 juni voor Groep 2 en kwartfinales op 14, 18 en ten waardoor het totaal op tus sen de vijfentachtig- en negen tigduizend kijkers is gekomen. Het was voor de architecten As ian en Ezcurra geen probleem om deze „verhoging" aan te brengen want ze hadden het stadion gebouwd en tot hun niet geringe genoegen vastgesteld dat de betonnen constructie van 1938 sterk genoeg was om nog eens zeventienduizend kijkers te kunnen torsen. Aan de gehele oostelijke zijde kunnen thans zo'n vijfentwintigduizend toe schouwers een plaats krijgen. W genieten als daar de eindstrijd wordt gespeeld. Achtendertig wedstrijden in totaal vergt het wereldtoernooi, waarvan er twaalf in Buenos Aires worden gespeeld: negen in het River Platestadion en Vélez Skrsfield, eveneens in Buenos Aires en een van de jnindereaccommodaties, heeft drie duels toegewezen gekregen, in Mar del Plata worden er zes gespeeld, in Cordoba acht, in Mendoza en Rosario ieder zes. 1 trots van bestuur, leden en van voetbalclub At- River Plate is de nieuwe tribune die het sta- is geworden. Genaamd Brown" kan het le" bouwwerk zeven toeschouwers bevat-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11