C leidse courant-bal Een jonge prof die nog veel wil leren „We moeten wel met gelijke munt gaan terugbetalen... F VNL Al: EEN HECHTE BAND NEGENDE KEUKENHOF-BOSLOOP AANVOERDER HANS TISSEUR VAN ROODENBURG: NEDERLANDS KAMPIOEN VELDRIJDEN KEES V.D. WERELD: I' SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JANUARI Van onze sportredactie LEIDEN De door sporthuis Wout Bergers beschikbaar ge stelde Leidse Courant Bal is opnieuw bij een Al-eftal beland. Na het „ongelukkige" team van Bernardus is het deze week de beurt aan VNL Al om de LC- Bal in ontvangst te nemen. Het elftal van VNL speelt al jaren in dezelfde samenstelling, vorm de vroeger ook de B en de Cl. In die periode is er binnen het team een hechte band gegroeid en, hoewel nog jong voor de klasse waarin het nu speelt, re sultaten blijven niet uit. Vorig jaar werd als BI zelfs het kam pioenschap behaald. Daarom: de Leidse Courant Bal voer de Al van VNL. Van onze sportredactie LISSE De ijsclub Noordwij- kerhout en de atletiekvereniging De Spartaan organiseren op zondag 15 januari opnieuw de al traditioneel geworden Keu- kenhofbosloop. Voor de negen- 'de maal al weer kunnen de deel nemers zich om twaalf uur op het gemeentelijk sportpark aan de Spekkelaan verzamelen voor de start voor de vier, acht en twaalf-kilometer-lopen. De in schrijving is op datzelfde sport park vanaf elf uur geopend. Voor dat inschrijfgeld van 3,50 kan elke succesvolle deelnemer een fraai uitgevoerde medaille verwachten. Drechtloop LEIMU1DEN De s.v. Kickers '69 uit Leimuiden houdt morgen haar jaarlijkse Drechtloop. De start van de halve marathon is om twaalf uur terwijl om kwart over twaalf het startsein voor de vier- en acht kilometertochten wordt gegeven. Een ieder die één van de onderdelen vol brengt, ontvangt een leuke her innering. Het inschrijfgeld voor de vier- en acht kilometerloop bedraagt drieguldenvijftig (jeugd tot en met 15 jaar twee gulden) en voor de halve mara thon zes gulden. Het vertrek vindt plaats vanaf het clubge bouw van de s.v. Kickers '69 aan de Beukenlaan^ Trotse „Dirk" „En toch zit er weer een zekere vooruitgang in". Theo „Dirk" van der Klugt zegt het met enige trots. Niet zo vreemd na tuurlijk want zaalvoetbal is de laatste jaren in Leiden wel zo'n beetje „zijn" sport geworden. De oud-scheidsrechter is elke week in de Groenoordhal te vin den, zal daar binnenkort ook wel een tienjarig jubileum kun nen vieren. Juist daarom die trots. Want het ging eigenlijk niet zo best met de zaalvoetbal. Beter gezegd: met het toeschouwersaantal in de Groenoordhal. „In die eerste jaren, met Koejaké, met LDWS op z'n sterkst, met ASC ook toen waren vier-, vijfhonderd toeschouwers normaal. Maar dat is de laatste jaren niet meer. Vorig seizoen waren we eigen lijk al blij als er eens tweehon derd betalende toeschouwers in de hal rondliepen. Want dat wa ren uitzonderingen". Dit seizoen kwam de kentering. Van der Klugt: „Nu draaien we al weer een gemiddelde dat bo ven de tweehonderd ligt. Maken we ook weer toppers van drie honderd. Ook al omdat de top- ploegen dit jaar erg dichtbij el kaar blijven de mensen voe len die spanning en komen weer". De hoofdklasse (nu al negen teams) en de overgang naar woensdag, noemt Van der Klugt ook als twee pcfeitief doorwer kende punten. „Het klinkt mis schien vreemd, maar op dinsdag stonk het vaak nog ontzettend naar de veemarkt die daarvoor was gehouden. Ik kan me best voorstellen dat dat voor mensen ook een reden was om weg te blijven. Met het betere zaalvoet bal van nu wordt het dan wel duidelijk waarom er nu al meer toeschouwers komen". „De tijd van Koejaké komt niet meer terug", stelt Dirk van der Klugt nog. Maar als het aar» dit lid van de Leidse zaalvoetbal commissie ligt zal het door ASC en LDWS gevestigde record (1500 betalende toeschouwers, neergezet op extra tribunes) wel aan het wankelen worden ge bracht. Kampioen LKV De Spartaan hoopt van avond in Alkmaar een speciaal cachet te geven aan het treffen NIEUWKOOP Nederlands bekendste slippendrager is in een opperbeste stemming. Geen wonder ook, want nog maar sinds 8 januari is de drager van deze titel erg hard op weg om ook de bekendste cycle-crosser van Nederland te worden. Op die datum immers behaalde Kees van der Wereld, sedert een maand professional, het Nederlands kampioenschap cycle-cross voor be roepsrenners op het unieke parcours van zijn eigen woonplaats Nieuwkoop. Behalve de bijzondere bijver dienste en het van nu af aan mogen dragen van het nationale tricot, zijn er echter nog een paar zaken die Kees van der Wereld onderscheiden van de gemiddelde veldrijder. Het is bekend dat cycle-crossers tegen hun dertigste hun top bereiken. De twee lijnen van conditioneel vermogen en ervaring ontmoe ten elkaar rond die leeftijd op een zo hoog mogelijk niveau. Kees van der Wereld is echter nog pas 22. Erg jong dus voor een kampioen. Van der Wereld beseft dit terdege en laat dan ook niet na om geregeld naar voren te brengen dat hij er nog lang niet is en dat hij nog veel moet leren. „Je zag het zelf, ik behaalde nou wel de titel voor beroepsrenners, maar voor me eindigden nog wel twee ama teurs (Snoeyink en Stamsnijder red.). Terwijl de gewone toe schouwer toch denkt dat de pro fessionals een hogere categorie zijn". Van der Wereld brengt het zelf naar voren en verraadt hiermee een tweede eigenschap die hem van andere crossers onderscheidt: namelijk een flin ke dosis zelfspot. Hoe kan het nou dat er twee amateurs har der gaan dan de kampioen bij de beroepsrenners? Van de Wereld hierover: „Tja, het moet inderdaad een wat vreemde indruk maken. Ik kan er echter ook niets aan doen. Behalve bij de wereldkampioen schappen starten de profs en amateurs overal samen. Het maakt dus in feite weinig uit welke status je bezit. Voor mij is het een soort vervulling van een jongensdroom dat ik nu be roepsrenner ben. Toen ik pas met wielrenner begon, wilde ik proberen het hoogste te berei ken en in die richting heb ik nu weer een stapje erbij gedaan". Terwijl Kees aan het woord is vallen nog twee eigenschappen op die hem van de modale cros ser onderscheiden: Hij formu leert gemakkelijk en heeft ge voel voor humor. Vooral dit laatste is opmerkelijk voor ie mand die één van de ernstigste takken van sport bedrijft. Van der Wereld hierover: „Ja bij een cross is het niet mogelijk je te verschuilen en toch nog een prijs te winnen. Op de weg kan je nog wel eens niet in vorm zijn en desondanks voorin eindigen. Bij een cross is dat ondenkbaar. Wie een paar dagen niet heeft getraind, merkt dat direct in de uitslag. Óp die manier zou je het wel als een ernstige sport kun nen zien. Vooral ook omdat het hyper-individualistisch is. Je hebt alleen met jezelf te maken. Soms rijd je een hele wedstrijd in je eentje. Dan valt er weinig te lachen, ja. Ontspannen kan je pas na de koers. Voor de start is het een zenuwentoestand, dan krijg je zo'n twee kilometer lang het gevecht om de beste posi ties. En als die eenmaal zijn ingenomen, moet de wedstrijd eigenlijk nog beginnen. Afgelo pen zondag ging het met mij aanvankelijk niet zo goed. Ik was te zenuwachtig en had een slechte start. Toen ik m'n positie een beetje verbeterd had, waren Stamsnijder en Snoeyink al on bereikbaar voor me geworden. Vanaf dat moment heb ik uit sluitend voor de proftitel gere den". Om dit doel te bereiken diende Van der Wereld af te rekenen met Gertie Wildeboer, algemeen erkend als de beste technicus van het Nederlandse cycle-cross wereldje. Wildeboer stak echter niet in de allerbeste vorm van de dag. Van der Wereld: „Ik merkte dat achter in het par cours, waar je door een dikke Kees van der Wereld: „Vervulling van een jongensdroom". laag bagger moest ploeteren. Wildeboer ging daar niet erg hard en ik liep op dat punt snel op hem in. Toen ik hem had ingehaald, heb ik een paar ron den uitgerust en ben daar weg- gedemarreerd". Deze demarra ge was bslissend. Van der We reld merkte dat al gauw, en hoewel op het glibberige par cours de uiterste concentratie was vereist, erkent hij eerlijk dat op de plaatsen waar de ge- dachtenboog iets minder strak gespannen kon staan, hij vooral dacht aan het moment straks waarop hij onder de tonen van het Wilhelmus het rood-wit blauwe tricot zou aantrekken. Het is niet zijn eerste nationale titel. Enkele jaren geleden ver overde hij al dezelfde bij de nieuwelingen. Maar het is wel de belangrijkste tot nog toe. Zijn Luxemburgse bazen toon den zich uiteraard bijzonder content met hun Nederlandse titelhouder en zien de toekomst dan ook zonnig tegemoet. Een toekomst die ook Kees van der Wereld min of meer helder voor ogen staat. Deze ligt in ieder geval niet op de weg, want hoei wel hij van de zomer wel ker- miskoersen en criteria bij de professionals gaat rijden, blijft hij volhouden dat z'n primaire interesses in het veld liggen. In het Luxemburgse veld wel te verstaan, want daar wonen zijn sponsors en daar worden voor hém de contracten afgeslo ten. Nog één keer is hij dit seizoen in Nederland aan het werk. Wie dat wil zien gaan gebeuren, dient morgen dan wel naar Stein te gaan. Het Zuid-Limburgse dorp dat Kees op de terugweg vanuit Luxem burg aandoet. GIJS ZANDBERGEN Prognoses: Zondag KNVB: Aalsmeer-UVS 3; Roodenburg-DBGC 1; Pa- pendrecht-Blauw-Zwart 3; Nieu- wenhoorn-Lugdunum 3; Hille- gom-Teylingen 2; Voorburg- MMO 1; Alphense Boys-Altior 3; ESDO-SJC 2; Randstad-BMT 1; ASC-Postalia 3; Tonegido-UDO 3; Bernardus-Flamingo's 1; RKNSV-ESTO 1. Afdeling: Bergambacht-Am- merstol 1; Schoonhoven-VTL 2; VNL-Stolwijk 1; Warmunda- Leidse Boys 1RVC-Oranje- Groen 1; SJZ-Unitas Leiden 1; Stompwijkse Boys-Meerburg 2; Soccer-Boys-Alkmania 3. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Hans Tisseur: „Terugval kwam niet als verrassing" Aardige zaken kom je tegd een foto-archief. Prenten, I als grandioos en goed geschi ingeleverd, maar nu, ad haald door de tijd in grijsbn vergetelheid het moment wachtend waarop de pru dan wel vuilnisbak als defin eindpunt wordt bereikt. Zo lag ook Joop te wachtea broekie van toen, maar wel een Olympische titel op zak een dito trui om het ranke chaam. Welkom thuis met I goud, in '68 was dat. Joop, i delijk nog niet gelouterd d( de vele successen in het profJ lieu, nog niet geplaagd doori pingaffaires op Franse berg gewoon nog een jonge reni die toen al hard kon fiets Daar staat 'ie dan, de tijd st even stil Joop later duidd niet Van onze sportredactie Leiden Roodenburg, een ploeg die elk jaar opnieuw lijkt te gaan doorstoten naar de hoogste klasse van het ama teurvoetbal. Even zo vele jaren ging het mis. Ook dit jaar lijkt de angst gerechtvaardigd dat Roodenburg, na een uitstekende start, erg veel moeite zal moe ten doen om de eerste klasse alsnog te kunnen verlaten. Door de nederlaag van afgelo pen zondag tegen Gouda be draagt de achterstand op koplo per VIOS in theorie nu drie punten, maar gewanhoopt wordt er niet bij de Noord-be woners. Zeker niet door Hans Tisseur, Roodenburger in hart en nieren en tevens aanvoerder van het eerste elftal. „De terugval die de laatste we ken zo duidelijk is waar te ne men, komt voor ons niet als een totale verrassing. Elke ploeg heeft wel eens een periode waarin het niet zo lekker draait. Het is alleen zaak om weer zo snel mogelijk uit het dal naar boven te klimmen". Het klinkt vrij simpel, maar toch lijkt er in het spel van Roodenburg, ge baseerd op techniek en combi natievoetbal, één ding te ontbre ken om zich aan de kop van de ranglijst te handhaven: bikke len. „Dat is helaas maar al te waar," zegt Hans Tisseur wat treurig, „alleen met voetbal kom je er in deze competitie niet. Ploegen als Blauw-Zwart en Hermes DVS, die ook proberen te voetballen komen niet aan de bak. Maar" Roodenburg heeft zijn lesje nu geleerd en we zul len met gelijke munt terugbeta len, al blijft het voetbal in prin cipe het belangrijkste. Natuur lijk is dat niet leuk, maar het gaat erom wie wie bang maakt en aan dat spelletje kan Roo denburg ook best meedoen, al iiiiiiiiiiiiuiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu hebben we fysiek niet zo'n ster ke ploeg". Roodenburg lijkt dus de oplos sing te hebben gevonden om dit jaar de lang gekoesterde hoop, promotie naar de hoofdklasse, waar te maken. „Dat is wat al te voorbarig", vindt Tisseur, „er zijn natuurlijk meerdere oorza ken voor de inzinking aan te wijzen dan alleen het gebrek aan „bikkelaars". Zo hebben we bijvoorbeeld nogal wat te kam pen met de nodige blessures Neem nu Rob Brittij n, een fy siek sterke spits die we nu uit stekend zouden kunnen gebrui ken, maar door een knie-blessu re is hij al geruime tijd uitge- nK schakeld. Of een Peter dam, door zijn afwezij ren we genoodzaakt spelers te verschuivei werkt nu ook niet bep vorderlijk. Bovendien m afgelopen zondag Rich: en dat betekende weer minder. Door deze kwamen we de laatste moeilijk tot scoren, nu schien zijn Richard Willem Ligtvoet er zond bij en dan heb ik goe< Zeker omdat DBGC, di stander van zondag, is die ook probeert te vo en daarom zie ik de twee wel in Leiden blijven". met SSS Alkmaar. Niet a zijn de tillers van coach Th< Brandt van plan de zov< titel in de landelijke eerste se A te veroveren, maar willen de Leidenaars wat Ni landse records meepakken mas Brandt heeft Herman I po en trainer Dirk van 't als de mannen aangewezei het moeten gaan doen. In halfzwaargewicht staat er Filippo, behalve het eigen cord van 125 kilo op het or deel trekken, nog een wat o record om omver te tillen 153 1/2 kilo stoten van JanS kens. Dirk van 't Riet moet daag in eerste instantie meer dan negentig kilo wi Dan ligt voor hem de weg o records te zetten in de nie klasse van 90 tot 100 kilo. Filippo en Van 't Riet ko ook John ten Brinke, Sam I wilder en Arie Swagers in maar in actie. „Ik zeg niet we kampioen worden", vt Brandt, „maar we hebben hele beste kans".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10