lEJoeder van Jan Cremer achtervolgd door rampspoed Ook met APO's zullen ontslagen soms onvermijdelijk zijn Hulpmiddelen gehandicapten erg slecht" Onhoudbare" situatie beslecht met doodklap .micales erliest Heding Uitlevering RAF-leden betwist op politieke gronden Peuterspeelzaal in primair onderwijs Ontsnavelen alleen nog tijdelijk artNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JANUARI 1978 PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers SCHEDE „Ik begrijp niet, dat één ds zoveel ellende in zijn leven kan emaken. Ik dacht dat ik mijn portie zo g van pamerhand wel gekregen had, dat nu ingen.is de rest van mijn leven zonder moei- aandefteden zou verlopen. En dan komt dit. kon het haast niet geloven", vrouw Cremer-Wendl, de moeder van geruchtmakende schrijver Jan Cremer,. jst in tranen uit, volkomen overstuur ir het ongeluk dat haar overkomen is. ir woninkje, het enige dat haar nog ip in de toekomst gaf, volledig leegge- fd. En dat terwijl zijzelf in een rolstoel niet in staat om zich te bewegen en igewezen op de hulp van anderen. „Ik gehoopt dit verpleegtehuis nog eens te verlaten en de rest van mijn leven tussen mijn eigen spulletjes door te bren gen. Maar dat kan ik wel vergeten. Ik kan toch niet in een leeg huis gaan zitten". Mevrouw Cremer heeft het in haar leven zeker niet gemakkelijk gehad. Een groot deel van de Nederlan ders weet dat. Immers, in de bestseller die haar zoon, de schrijver Jan Cremer, naar nationale en internatio nale roem leidde, staat een groot deel van haar leven al beschreven. Zoals: de ellende die zij meemaakte toen ze als statenloze in 1939 vanuit Hongarije naar Nederland kwam. Naar Nederland dat zich voorbe reidde op de oorlog en de vreemdelingen bepaald niet met open armen ontving. De moeilijkheden die de oorlog met zich meebracht, de bittere armoe die een in Enschede meemaakte en tot overmaat van ramp - in 1942 het overlijden van haar echtgenoot, waarna ze het zelf verder moest rooien. Rijkdom heeft mevrouw Cremer nooit gekend, ooh niet toen haar zoon schatten verdiende met zijn destijds opschudding veroorzakende autobiografie. Een paar jaartjes van betrekkelijke voorspoed, dat was alles wat haar was beschoren. „De mooiste jaren van mijn leven," zegt ze terugkijkend. „Ik kreeg de kinderen van Jan, mijn kleinkinderen dus, toen hij en zijn vrouw uit elkaar gingen. Een paar flinke jongens. Ze zitten nu op het atheneum, en leren uitstekend. Maar de kinderen ziet ze helaas vrijwel nooit meer. Want in 1977, ze had net officieel de voogdij over Inbrekers namen laatste bezittingen weg de twee jongen gekregen, sloeg het noodlot opnieuw toe. Tijdens het boodschappen doen werd ze midden in Enschede, getroffen door een hersenbloeding, die haar voor het verdere leven invalide zou maken. „Aanvankelijk was ik helemaal verlamd en blind en kon ik niet meer praten. Gelukkig hebben de opera ties zoveel geholpen, dat ik nu weer kan spreken, en al blijven mijn ogen slecht, ik kan weer wat zien. Maar deze rolstoel zal ik wel nooit uitkomen". Twee jaar geleden werd de tot nu toe zo onfortuinlij ke vrouw opgenomen in een verpleegtehuis in En schede. Zonder verzorging kon ze niet blijven en er was niemand die de verzorging op zich zou kunnen nemen. Maar haar eigen huisje in de stad hield ze aan. In de hoop dat haar zuster, die nog in Hongarije woont, op een goede dag het door hen beiden zo felbegeerde visum zou krijgen van de autoriteiten in haar vaderland en zij zo samen hun oude dag in Enschede zouden kunnen doorbrengen. ,Jn december is mijn zusje nog geweest. Ze had toestemming gekregen haar vakantie hier door te brengen." Toen verzorgd. Maar in januari moest ze terug, t ik weer terug naar de Cromhoff." Dinsdag kwam voor mevrouw Cremer de laatste klap. Een opzichter van de woningbouwvereniging, die op haar verzoek het leegstaande huisje ging controleren, ontdekte dat inbrekers er hun slag hadden geslagen. Bijna alles was weg, ook de nieuwe televisie die ze van Jan had gekregen, een antiek theeservies waar ze altijd zo voorzichtig mee was geweest en - tot overmaat van ramp - het schilderij van Jan, dat een van de wanden sierde. „Dat laatste vond ik nog het ergste. Niet alleen is de waarde ervan met geen mogelijkheid in geld uit te drukken, bovendien was het een stukje van mijn zoon dat zich in huis bevond. Ik zie hem bijna nooit, krijg alleen prentbriefkaarten uit alle delen van de wereld. Maar dat schilderij dat daar hing, dat was iets tastbaars. Iets dat me steeds weer aan Jan herinnerde. Geen verzekering kan dat ooit vergoe den!" Wie niet horen wil moet voelen" ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam lieeft de 40-jarige A.V.P. zijn woning aan de (Vest-Varkenoordse weg in de Maasstad aangehou- Üen. Hij wordt ervan ver lacht zijn 26-jarige /rou w met een stok zoda- lig geslagen te hebben, lat deze brak. pe vrouw liep dusdanige rerwondingen op, dat zij liiet meer kon lopen. Zij terliet het huis kruipend in liet zich per taxi naar tennissen buiten de stad /ervoeren. Zij ligt nu in let ziekenhuis. Op de itok, waarmee de man iad geslagen, stond ge schreven: „Wie niet horen ril moet voelen." i FNV-BESTUURDERS: (Van onze sociaal economische redactie) AMSTERDAM - Hoewel de Federatie Ne derlandse Vakbeweging thans een begin maakt met pogingen arbeidsplaatsenover eenkomsten (apo's) af te sluiten in de diver se bedrijfstakken, dus in een periode van ernstige werkloosheid, moeten dergelijke apo's net als cao's een permanent karakter krijgen. „Apo's moeten niet slechts defen sief zijn, ze moeten zo worden opgezet dat ze zowel bij een overspannen arbeidsmarkt ajs bij werkloosheid kunnen functioneren", zo zeiden gisteren de FN.V-bestuurders Bo de en Drabbe in een uiteenzetting over de bedoelingen van de apo's. Het doel is, dat werkgevers en vakbonden samen een plan opstellen terzake van de verwachte ontwikkeling van het aantal ar-' beidsplaatsen, zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht. In de apo moet ook worden aangegeven hoe zo'n plan moet wor den uitgevoerd. „Zo'n apo is geen statische zaak, die we een jaar of langer op haar De F.N.V. ziet wel in, dat het merendeel van de in een apo neer te leggen afspraken geld zullen kosten. In beginsel zal de financiering ervan voor rekening van de betrokken on dernemingen moeten komen. Maar een bij drage van de overheid is niet uitgesloten. Er wordt zelfs op gerekend, dat het kabinet maandag daarover aankondigingen zal doen- in de regeringsverklaring. Het kabinet-Den Uyl had al toezeggingen in die richting gedaan. Er ligt nog anderhalf miljard op de plank ten behoeve van de werkgelegenheid, en de F.N.V wil er enkele honderden miljoe nen van ten behoeve van de effecten van de apo's. „Maar als de regering het zou laten afweten, gaan we toch door met het eisen van apo's, dan moeten de ondernemingen maar over de brug komen". Overigens sluit men niet uit, dat ook de werknemers een financiële bijdrage leveren in voorkomende gevallen. „In feite gebeurt dit trouwens al doordat de huidige looneisen zeer beperkt zijn. beloop laten, de overeenkomst moet voort durend de aandacht krijgen, ook tijdens de looptijd". De in een apo overeengekomen regeling kan, wat het kwantitatieve aspect betreft, zowel gaan om uitbreiding en hand having als om inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen. Thans gaat het er uiteraard in de eerste plaats om het aantal arbeids plaatsen zoveel mogelijk te behouden, maar dan wel met de erkenning dat het soms onvermijdelijk kan zijn mensen te laten afvloeien. In het laatste geval moet dan de pijn zoveel mogelijk worden beperkt, doch het is ook mogelijk dat in onderling overleg andere voorzieningen worden getroffen: Werktijdsverkorting, vervroegde pensione ring en dergelijke. „Nergens, in geen enkele bedrijfstak, is de keiharde eis gesteld dat er geen ontslagen meer mogen vallen, dat moet echter wel het principiële uitgangspunt zijn, maar dan daaraan gekoppeld een ont snappingsmogelijkheid als het principe niet houdbaar is", aldus de FNV-bestuurders FNV-bestuurders Frans Drabbe en Herman Bode gisteren bij de presentatie van het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV. tterdam (ANP) De hulpmiddelen die aan licha- lijk gehandicapten worden verstrekt, zijn over het emeen kwalitatief erg slecht. Dit is de mening i dr. ir. H. L. Jonkers die verbonden is aan de eling luchtvaart- en ruimtevaarttechniek van de Ihnische Hogeschool in Delft. Igens Jonkers, die gisteren sprak op een studiedag 1 het revalidatie-instituut van de Erasmus Universi-' Rotterdam, wordt er op het gebied van met name technische hulpmiddelen (rolstoelen en dergelijke) Itzettend veel gebeunhaasd door quasi-deskundi- die het weliswaar goed bedoelen, maar erg pteuristisch te werk gaan." Jonkers is zelf blind doet veel technisch onderzoek voor blinden. Hij jstreerde zijn stelling aan de hand van voorbeelden, j daarvan had betrekking op rolstoelen waarvan een onderzoek aan de Erasmusuniversiteit is geble- dat de zithoogte, de zitdiepte en de materiaalkeu- freel te wensen overlaten. Drie of vier mensen kunnen in deze onderwaterballon zitten die op de Parijse Boot Show de toepasselijke naam van Waterbubbel meekreeg. De ballon van kunststof kan gebruikt worden bij onderzoekingen onder water. n Haag (ANP) De leratie van Marok- anse Amicales in Ne- Hdand heeft een kort ing tegen het haar be idende Marokko Ko- ee verloren. president van de Haagse ltbank, mr. J. H. Blaauw, gisteren uitspraak deed, d dat een door het Komitee pgeven brochure niet als ladschrift kan worden aan- ïerkt. Amicales had geëist het geschrift onmiddellijk de roulatie moest worden omen. icales en het Komitee zijn anisaties van en voor Marok- en die elkaar voortdurend in haren zitten. Groot punt van lingsverschil is dat Amicales eens is met het regime in rokko en dat het Komitee fjt dat het regime moet ver- jnen. In de brochure be- uldigt het Komitee Amicales spionage. „Met deze uit- kking wordt kennelijk be id dat Amicales van haar os afwijkende ideeën, signa- f en doorgeeft aan de Ma- kaanse autoriteiten", aldus President die er aan toevoeg dat dit niet onaannemelijk is. 'der staan in het geschrift n uitlatingen die in een otsstaat als Nederland ontoe- tbaar zouden zijn, op grond irvan mr. Blaauw de eis van (icales van de hand wees. AMSTERDAM „Vroeger was hij gewoon gek, maar de laatste maanden was hij echt gevaarlijk geworden. Toen hebben we het plan opgevat hem een doodklap te geven, we zagen geen andere uitweg meer". Deze verklaring legde de 34-jarige Dora S. giste ren af voor de Amsterdamse rechtbank, waar zij zich samen met drie anderen moest verantwoorden voor de moord op haar 38-ja rige echtgenoot, de Italiaan Luigi Radico. De man werd op 6 september opgedregd uit het Amsterdam-Rijnkanaal, ter hoogte van Muiden. Het lijk, dat zes dagen in het water had gelegen, was verzwaard met een beton nen paal. Om het zwaar geschonden hoofd was een vuilniszak gewikkeld, die met elek- triciteitssnoer was dichtgebonden. De officier van justitie, mr. B. Broers, eiste tegen Dora S. vier jaar plus onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling, en tegen haar 19-jarige vriendin Hennie S. drie jaar gevangenisstraf. Willem S., Dora's 17-jarige minnaar en de eveneens 17-jarige Diana P. werden in verband met hun strafrechte lijke minderjarigheid achter gesloten deuren be recht Dora, die door haar medeverdachte Hennie werd beschreven als „een schat van een vrouw", is moeder van zes kinderen. Haar huwelijk met de onvevenwichtige Luigi, die regelmatig in inrichtin gen vertoefde, was slecht, maar ze bleef bij hem, „omdat hij zo zielig was". Bovendien vreesde ze bij een scheiding haar kinderen kwijt te zullen raken. In 1977 nam ze Diana P. in het huisgezin op, hoewel het meisje met Luigi een verhouding had en een kind van hem verwachtte, zelf begon ze een relatie met haar buurjongen Willem S. De situatie werd pas goed onhoudbaar toen Dora haar man had verlaten en bij Hennie S. was ingetrokken. Luigi kwam met de regelmaat van de klok de deur intrappen en probeerde zelfs met behulp van ladders via de ramen naar binnen te komen. Tenslotte waren Dora, Diana, Hennie en Willem het erover eens dat de Italiaan uit de weg moest worden geruimd. „Bij tientallen instanties heb ik om hulp aange klopt in de loop der jaren", aldus Dora tot recht bankpresident Slagter in haar laatste woord, „maar niemand wilde luisteren. Nu pas willen ze luisteren, de psychiaters, de psychologen en de welzijnswerkers". Uitspraak 26 januari. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse rechtbank doet 26 januari uitspraak over het verzoek van de Duitse regering tot uitlevering van de RAF-leden Chris- toph Wackeraagel en Gert Schneider, precies één dag na de uitspraak van de rechtbank in Maa stricht die in verband met Knut Folkerts over de rechtmatigheid van uitlevering zal moeten oordelen. Tegelijkertijd krijgt minister van justitie De Ruiter een geheim advies van beide rechtbanken. In het geval de rechter beslist, dat de RAF-leden moeten worden uitgewezen, dan staat het de minister vrij hiervan af te wijken. Beslist de rechter, dat uitwij zing niet mag plaatsvinden, dan heeft de minister zich hieraan te houden. Officier Van Steenderen van de Haagse rechtbank concludeerde gisteren net als zijn Maastrichtse collega woensdag dat niets de uitlevering van de twee leden in de weg staat. Hij stelde dat de door de Duitse justitie voorgedragen feiten - lidmaat schap van een terroristische vereniging, vervalsing van reisdokumenten en poging tot doodslag van Nederlandse agenten ook in Nederland met meer dan één jaar gevangenisstraf worden bestraft. Daarmee was aan één van de voorwaarden om tot uitlevering krachtens het Europese uitlever ingsverdrag te mogen overgaan, dat in feite in beide landen strafbaar moeten zijn, voldaan. De advocaten Stam en Duynstee meenden echter dat uitlevering niet kon plaatsvinden wegens het politieke karakter van de daden van de RAF-le den. Officier Van Steenderen had geprobeerd het politieke karakter van Wackemagels' en Schnei ders' optreden te ontzenuwen door er onder meer op te wijzen dat er geen direct verband bestond tussen de gepleegde strafbare feiten en een poli tiek doel. Volgens de advocaten was verband tussen het lidmaatschap van een terroristische vereniging en hun politieke opvattingen echter wel degelijk aanwezig. In hun eigen betogen lieten Wackernagel en Schneider uitkomen dat zij zich in staat van oorlog achtten met de Duitse Bondsre publiek en dat onder meer ook in dat licht de poging tot doodslag op drie Amsterdamse agenten moet worden verklaard. Toen namelijk de agenten hen in Amsterdam wilden aanhouden riepen zij in het Duits uit „Handen omhoog, politie" waarna de RAF-leden meenden met Duitse rechercheurs te maken te hebben en terugschoten. Om het politieke karakter van hun handelen te onderstre pen vroegen Wackernagel en Schneider vorig jaar al politiek asiel in Nederland aan. Zij vrezen dat bij uitlevering hen hetzelfde lot te wachten staat als Baader, Raspe en Ennslin, die vorig jaar dood in hun cellen werden aangetroffen. VOORSTEL ORGANISATIES: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verlaging van de leerplicht tot vijf jaar, terugbren gen van de klassen tot 24 kinderen en het betrekken van de peuterspeelzalen binnen het primair onderwijs: dat zijn enkele punten uit de beleidsnota, die de sectie kleuteronderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (Abop) thans voorbe reidt. Over deze belangrijke beleidspunten is in het nabije verleden een diepgaande discussie gaande geweest binnen de Abop. Deze heeft vooral tot doel gehad aan te tonen hoe het kleuteronderwijs verbeterd moet worden. De verlaging van de leerlingenschaal ook binnen het kleuteronder wijs is niet alleen, maar wel mede dringend geweest om de sterk toenemende werkloosheid te kunnen intomen. Daarbij spelen echter onderwijskundige ontwikkelingen, die de verlaging van de leerlin genschaal noodzakelijk maken echter de belangrijkste rol. ANNE FRANKHUIS Gistermiddag heeft de heer Otto Frank in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek gebracht aan het Anne Frankhuis. Tijdens de rondgang werd onder meer een maquette van het pand met het „Achterhuis" bekeken, bet huis dat Anne Frank beschreef in haar gelijknamige dagboek Het echtpaar Frank werd vergezeld door burgemeester Polak van Amsterdam en zijn vrouw (links). Rechts staat het echtpaar Ftaok Dierenbescherming: DEN HAAG (ANP) Drie die renbeschermingsorganisaties vinden dat het ontsnavelen van pluimvee nog maar tijdelijk mag worden toegestaan. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, de „Aktiegroep Lekker Dier" en de „Belangengroep voor al wat leeft" schrijven dat in drie af zonderlijke brieven aan de Tweede kamer. Voorwaarde moet volgens de or ganisaties zijn dat slechts een derde van de (boven)snavel mag worden weggehaald. De ingreep zal moeten worden verricht door speciaal opgeleide perso nen. Het ontsnavelen is volgens pluimveehouders nodig om het kanibalisme onder de dieren te gen te gaan. De ingreep mag alleen als ui terst middel worden gebruikt, maar beter nog zou het zijn als werd gezocht naar mogelijkhe den om pluimvee te houden, zodanig dat de oorzaken van kanibalisme zijn weggenomen, zonder dat het welzijn van de dieren op een andere manier slechter wordt, aldus de organi saties. Dr. Herrema in gemeentepolitiek ARNHEM (ANP) De vroegere directeur van het Ierse bedrijf Ferenka (AKZO), dr. Tiede Her rema, heeft zich voor de WD kandidaat gesteld bij de ko^ mende gemeenteraadsverkiezin gen in Arnhem. Dr. Herrema, thans werkzaam op het hoofd kantoor van AKZO in Arnhem, stond in oktober 1975 in het wereldnieuws toen hij in het Ierse plaatsje Monasterevin we ken lang werd gegijzeld. De in de Arnhemse politiek cir culerende geruchten dat dr. Herrema ook wethouder zou worden, wilde men gisteravond ontkennen noch bevestigen. Kamerlid wil nieuwe opzet rijexamen DEN HAAG (ANP) Kortere wachttijden en snellere herkan sing alsmede een nieuwe opzet van het rijexamen, zodanig dat de rijschoolhouder zelf het exa men afneemt in het bijzijn van een rijksgecommitteerde. Met deze schriftelijke eis heeft het PvdA-kamerlid Wöltgens zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht Hij wil dat bij een nieuwe opzet ge bruik wordt gemaakt van de ervaringen in West-Duitsland waar volgens de vorige minister van Verkeer en Waterstaat, drs. T. Westerterp, 90 procent van de kandidaten de eerste maal slaagt. De aspirant-leerling dient bovendien inzage te heb ben in het geslaagdencijfer per rijschool, aldus dit kamerlid. Caransa-duizendjes in Amerika en Iran (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Caransa-dui zendjes zijn nu ook in omloop gebracht in New York en in Teheran (Iran). Al eerder rijn zoals bekend Caransa-duizend jes in Nederland, Zwitserland en Italië te voorschijn geko men/ Commissaris Toorenaar van de Amsterdamse politie bevindt zich thans in Amerika mede in verband met de ontvoerings- zaak-Caransa. In Nederland ook baby's voor homofiele vrouwen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ook in Neder land hebben reeds vrouwenart sen bij een aantal lesbische pa ren op hun verzoek kunstmati ge inseminatie toegepast. Het blijkt ook te gebeuren bij niet getrouwde vrouwen. Een Haarlemse vrouwenarts heeft verklaard, dat hem een geval bekend is, waarbij een vrouw na de geboorte van haar „donor"-baby de homofiele rela tie heeft verbroken en een man nelijke partner gevonden heeft

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9