Staatsloterij blijft zitten met prijzen ZWARE STORM AAN ENGELSE OOSTKUST RAF-lid Wackernage weigert inlichtingen Kalma krijgt tot 65 jaar wachtgeld Bewonersactie tegen Alphense flatverhuurder GRIEP EPIDEMIE BREIDT ZICH UIT SPEURAKTEE NAAR 3-JARIGE HERVAT j£eid6e(3owurnt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 12 januari 1978, 68e jaargang no. 20939 Uitgelicht Jack van Belle praat mef Hele- ne Nolthenius in "Uitgelicht" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 uur "Superstars". Ned. II om 19.10 uur laatste aflevering van "Mikula, de klei ne kapitein" en om 22.20 uur Hier en nu over euthanasie op ngeneeslijk zieke kinderen. Geleidelijk kouder Veel bewolking met nu en dan regen of sneeuwbuien, maar ook opklaringen. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk storm uit het noordoosten. Temp. circa twee graden. Morgen zon 8.43-16.55. Maan: 10.45-22.54. Scheveningen hoog water 5.55-18.14. Laagwater. 1.46,14.09. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jaarlijks verzuimen enkele duizenden mensen faun prijzen in de Staat sloterij af te halen. Het gaat om een bedrag van enkele miljoenen. Het is overigens nog nooit voorgekomen, dat een hoofdprijswin naar zijn geluksgetal niet kwam verzilver en. Niet afgehaalde prijzen vloeien na een jaar terug in de schatkist Als een van de oorzaken van het niet afha len van prijzen wordt gezien, dat deelnemers zich als uitgespeeld beschouwen als zij in de eerste of de tweede trekking een prijs hebben gewonnen, terwijl het vaak voor komt, dat zij in de tweede of derde trekking opnieuw een prijs winnen. Ook beschouwen sommige mensen zich al uitgespeeld, als zij na de eerste trekking buiten de prijzen vallen. Er wordt dan niet meer naar de trekkingslijsten gekeken. Om hierin verbetering te brengen zal de Staatsloterij niet meer, zoals tot nu toe is gebeurd, na iedere trekking de prijzen per advertentie in de dagbladen bekend maken. Voortaan zal per loterij nog slechts eenmaal, namelijk de dag na de derde en laatste trekking, worden bekendgemaakt op welke nummers een prijs is gevallen. De Staatsloterij meent dat de spelers het best gediend zijn met één volledig overzicht van de resultaten van de drie trekkingen. De nieuwe regeling is al ingegaan, dit bete kent, dat al deze maand alleen op 19 januari, na de derde trekking dus, een overzicht van de gewonnen prijzen in de dagbladen zal worden geadviseerd. De publicatie van de prijzen van de tv blijft zoals zij was: na iedere trekking worden de nummers, waar een prijs op is gevallen, door de NOS op de tv bekend gemaakt Koppeling Sojoez en Saljoet geslaagd De koppeling van de Sojoez-27 met. aan boord de kos monauten Vladimir Janibekov en Oleg Makarov, aan het ruimtelaboratorium Saljoet-6, waarin zich al 33 dagen de ruimtevaarders Joe- ri Romanenko en Georgi Gretsjko be vinden, is gister middag zonder ha peren verlopen. Het samenstel van ruim telaboratorium en twee ruimtevoertui gen is dertig meter lang en weegt 32 ton. Na de koppe ling kwamen de vier kosmonauten in het ruimtestation bij een. Van links naar rechts: Romaneko. Janibekov. Gretsjko en Makarov. Vijf Nederlandse zeelui waarschijnlijk omgekomen (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LONDEN/WASHING TON Zware stormen, hier en daar gepaard gaande met aanzienlijke schade en persoonlijke ongelukken hebben gisteren en vannacht de Noordzee, de Engelse oostkust en de Franse westkust in hun ban gehou den. Ook in het westen en zuiden van Nederland heeft het zwaar gespookt. Op de Noordzee raakten meerdere schepen in ernstige moeilijkheden. Gevreesd werd vanmorgen dat voor de bemanning van de Groningse kust vaarder de Holmar I de storm fataal is geworden. Nadat de lading op dit schip was gaan schuiven meldde kapitein H. de Lange (41) uit Delfzijl gistermiddag om kwart over drie dat hij. zijn machinist J. Visser (39) uit Utrecht, twee andere Nederlandse bemanningsleden en een Portugese opvarende in een rubber boot gingen omdat de toestand on houdbaar was geworden. De Holmar 1 bevond zich op dat moment 50 mijl uit de kust van Flamborough Head in Yorkshire. Britse schepen en vliegtui gen, alsmede een Amerikaanse heli kopter voeren sindsdien een zoekaktie naar het vijftal uit. Tot vanmorgen zonder resultaat. Nabij Terschelling raakte het Zweedse vrachtship Fenix in moeilijkheden. De situatie aan de Engelse oostkust was haast even ernstig als tijdens de grote overstromingsramp van 35 jaar geleden, waarin 300 Engelsen omkwa men. In de Britse hoofdstad heeft tot kwart over drie vanmorgen een alarm toestand geheerst. Als het water van de Theems nog 25 cm hoger was gestegen was de evacuatie van vele duizenden Londenaars noodzakelijk geworden. Aan de kust van Norfolk sloeg het water wel op talrijke plaat sen over de dijken. In Kings's Lynn vluchtten duizenden bewoners naar de bovenste etages van hun huizen. In Frankrijk werden vooral Bretagne, de Vendée en Normandië zwaar geteis terd. Inmiddels blijven ook de Verenigde Staten in de greep van onguur weer. Het ernstigst is de situatie in de noord elijke staten. Ijzige kou en hevige winden hebben in de VS in totaal tot nu toe 30 slachtoffers gemaakt. Wat West-Europa aangaat is inmiddels een duidelijke verbetering in de weerssi- tuatie ingetreden. De verschillen in hoge druk worden minder. Als gevolg daar\rtn zal de wind vandaag en de komende nacht afnemen. Vrouwtje van Stavoren terecht EMMELOORD (ANP) Het standbeeld van bet Vrouwtje van Stavoren dat begin deze week door onbekenden in Sta veren van het voetstuk is ge trokken en meegenomen, is te recht Het lag in een grasperk achter de RK-kerk in bet dorpje Bant in de Noord-Oostpolder. Een Emmeloordse persfotograaf kreeg gisteravond een anoniem telefoontje met de mededeling dat het daar zou liggen. Het vrijwel onbeschadigde beeldje is naar het politiebureau in Em- meloord gebracht Voor eerste pond asperges f29.60 [VENLO (ANP) - Op de coöperatie ve Venlose veiling Grubben vorst zijn gisteren de eerste asperges van dit jaar aan gevoerd. Het was een partijtje van 500 gram, dat een tuinder uit Baarlo in een warme kas geteeld had. Een groentehandelaar betaalde er 29.60 voor Tweelingzussen Marie Morse (links) en Hannah Hansen hebben gisteren in een bejaardenhuis in Fremont (Nebras- ka VS) hun hon derdste verjaardag gevierd. Marie Mor se was destijds een van de eerste vrou welijke artsen in de VS en haar zus Hannah een van de eerste vrouwelijke apothekers. VOOR HAAGSE RECHTBANK: (Van een onzer verslaggevers) den werden toen gewond, Schneider het 1 DEN HAAG Het lid van de Rote Armee ergst. Ook voor Schneider zijn uitleverings- Fraktion, de 26-jarige C.-H. Wackernagel verzoeken ingediend, die vandaag eveneens heeft vanmorgen tegenover mr. J. A. J. M. behandeld werden van Goethen, president van de Haagse De zitting vond plaats in het streng bewaak- rechtbank verklaard niet te weten wanneer te en beveiligde paleis van Justitie in Den en waar hij geboren is en waar hij in Haag. Onder het publiek bevonden zich een Westduitsland woont zuster van Wackernagel èn een ander fami lielid. Hij zei dit, toen mr. Van Goethem hem Als verdediger voor hem trad op mr. G. duidelijk maakte, dat de Westduitse regering Sprong. Voor Schneider wiens zaak in de verzoeken om uitlevering van Wackernagel middaguren behandeld werd, treedt mr. J. had gedaan, die vandaag door de Hagse Th. Duynstee als raadsman op. Officier van rechtbank behandeld zouden worden. Wac- Justitie mr. C. van Steenderen wees er kernagel, is vanmorgen op, dat het vandaag alleen ging onlangs met zijn gezel de 28-jarige G. R. om de uitleveringsverzoeken en niet om de Raf^, wackernagel en Schneider werden varv sMiïÉrxItt m Schneider na een vuurgevecht tussen hen en strafbare feiten de Amsterdamse politie gearresteerd. Bei (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoofdinspec teur B. D. Kalma, die als zoda nig ontslag gevraagd heeft, krijgt na zijn ontslag, dat op 1 juli ingaat, wachtgeld tot zijn 65ste jaar. Hij is nn 53 jaar. Een regeling hiertoe - na 1 juli ne gen maanden 90 procent, daar na vier jaar 80 procent en daar na tot 65 jaar 70 procent - is thans inde maak. Een dergelijke regeling had bur gemeester Van der Louw hem al in een eerder stadium, toen van ontslag nog geen sprake was, voorgesteld. Reden hiertoe was, dat de burgemeester een zo elegant mogelijke oplossing wil- langs echter aangeraden de bewerkstelligen, toen bleek, omdat na de deelname van dat de positie van Kalma steeds hun cliënt aan een verdachtma- moeilijker dreigde te worden, kende demonstratie zijn positie Kalma weigerde toen. steeds moeilijker werd, een be- Zijn advocaten hebben hem on- roep te doen op artikel 122 van het Ambtenarenreglement. Daarin zijn regelingen vervat voor onder meer ontslag door bijzondere omstandigheden. Als gevolg daarvan kan betrokkene recht doen gelden op een wacht geldregeling. Diefstal in Katwijk KATWIJK Uit een woning aan de Varkenvisserstraat is gisteren een geldbedrag van 1300 gulden ontvreemd. Deind- ringers maakten gebruik van de afwezigheid van de bewoners om binnen te klimmen via het platte dak aan de achterzijde van de woning, 's Avonds werd uit een perceel aan de Brugge- straat 1800 gulden gestolen uit een geldkistje in een afgesloten bureau. Een mapje met Euro cheques behoort eveneens tot de vermiste voorwerpen. Auto raakt van Gemeneweg HAZERSWOUDE De be stuurder van een vrachtauto raakte vanmorgen om 8 uur de niacht over het stuur kwijt en °elandde vervolgens in een die- i* greppel langs de Hazers- woudse Gemeneweg. De juiste oorzaak van het ongeluk is niet' oekend. Er deden zich geen per- soonlijke ongelukken voor. ALPHEN Bewoners van flats aan bet Valeriusplein en Sweelinckplein in Alpben rijn een actie begonnen tegen makelaar Stok, de beheerder van hun woningen. De makelaar wil de servicekosten van de flats met negentig procent verbogen, met terug werkende kracht tot twee jaar. De bewoners weigeren de verboging. Voorzitter P. van Uden van de opgerichte bewonersgroep in Alphen overweegt een lan delijke actie te beginnen tegen de nationaal opererende makelaar Stok. De heer Uden heeft contacten gelegd met Stok-huurders in Eindhoven, Tilburg, Dordrecht en Zoeter- meer waar soortgelijke problemen met een verhoging van de service-kosten zich zouden voordoen. In totaal zouden, volgens de Alp hense voorzitter, ruim 10.000 Stok-huurders in Nederland de belangen kunnen bundelen. (Zie verder pag. 4). Nieuw wapen in strijd tegen multiple sclerose (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Ameri kaanse arts dr. Jonas E. Salk heeft van de Amerikaanse rege ring toestemming gekregen proeven op patiënten te nemen met een nieuw medicijn, dat mogelijk multiple sclerose tot staan kan brengen. Dr. Salk. die al eens medische historie schreef door de ontwik keling van het polio-vaccin, wil nog deze maand met de proeven beginnen. Het zal dan zeker nog enige jaren duren voordat ze kerheid bestaat over de al dan niet heilzame werking van het nieuwe medicijn. Multiple sclerose, een in de hele wereld wijdverbreide chroni sche aandoening van het centra le zenuwstelse, kan tot op dit moment nog nauwelijks enigs zins effectief bestreden worden. Het nieuwe medicijn zal in het gunstigste geval de ziekte overi gens alleen tot staan kunnen brengen. GENEVE (AP) De griep epidemie in de Sovjet Unie heeft bijna dertien procent van de bevolking onder de 20 jaar geveld. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie WHO beeft de griep het hardste toegeslagen onder kinderen in de leeftijdgroep van seven tot veertien jaar. De griep heeft zich voorts uitgebreid tot Tsjechoslo- wakije, Finland en China. Hoog Koog beeft eveneens zwaar te leiden onder de epidemie. De Wereldgezondheidsraad verwacht dat de epidemie zich nog verder zal uitbreiden en dat ook in de komende jaren meerdere epidemiën zijn te verwachten. Geadviseerd wordt aan de anti-griep vaccins het serum tegen de zogenaamde Russische griep toe te voegen. (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Hoewel gister avond besloten was bet zoeken naar de al zes dagen vermiste driejarige Gerben ten Dam uit het Overijsselse Raai te te sta ken, beeft de politie de speo- raktie vanmorgen toch hervat De familie van Gerben krijgt veel reakües van medeleven en steun uit het gehele land. Ver schillende helderzienden hebben zowel de ouders als de politie verschillende tips gegeven. Deze hebben echter nog geen enkel resultaat opgeleverd. Gister avond hebben duikers, eveneens tevergeefs, een groot deel van het Overijsels Kanaal opnieuw afgezocht. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloomen van de Fleurop bloemist. woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1