Ovatie op voorlaatste avond kampioen John Ling voor Lageweg is maatschappelijk werker van biljartbond Interland tegen Zweden zonder leden kernploeg Kortsjnoj heeft weer zelf - vertrouwen Britse interesse voor Ray Clarke Rompelberg op doping betrapt FIFA ontkent protest KNVB STEEKERS NAAR WK VELDRIJDEN ZUIDHOLLANDSE BOKSKAMPIOENSCHAPPEN Tips voor Nootdorp Delegatie KNVB naar Argentinië SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1978 PAGINA 9 DEN HAAG - Volgens een bericht in de Engelse krant Sunday Mirror is Newcastle United bereid ruim een miljoen gulden neer te tellen voor de spits Ray Clarke van Spar ta. Newcastle verkeert in de Britse competitie in ernstige degradatie- zorgen en heeft dringend verster king voor de aanval nodig. Sparta's penningmeester Bouwer, die over transferzaken beslist, ver klaarde desgevraagd, dat Sparta of ficieel nog niet benaderd was door Newcastle. DEN HAAG Het eerste onder zoek van de urinestalen, die de stayer Fred Rompelberg op 14 de cember in Antwerpen werden afge nomen nadat hij in het sportpaleis het werelduurrecord (indoor) achter handelsmotoren had verbeterd, heeft een positief resultaat opgele verd. De Nederlandse kampioen heeft een tegenonderzoek aange vraagd. In de urine van Rompelberg werden, sporen van het produkt reactivan, dat het verboden middel fencamfa- mine bevat, aangetroffen. Dit staat op de lijst van verboden producten van de internationale wielrenunie (UCD- BUENOS AIRES De secretaris generaal van de internationale voetbalfederatie (FIFA) Helmut Kaiser heeft gisteren na zijn aan komst in Buenos Aires meegedeeld dat zijn organisatie „geen bericht had ontvangen van Nederland". Dit was zijn antwoord op de vraag of Nederland bezwaar had gemaakt tegen het feit dat Italië nummer een is geplaatst in dezelfde groep waar van ook Nederland deel uitmaakt. „Hoe dan ook, het is de commissie die de beslissing moet nemen", al dus de Zwitser Kaiser. BEEKBERGEN In de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond zijn in de laatste jaren enorme veranderingen doorgevoerd. De stoot daartoe werd gegeven in 1974, toen tal van moeilijkheden op organisatorisch gebied zich zodanig hadden opgestapéld, dat zij resulteerden in een aftreden van bijna het gehele bondsbestuur. Op 27 april 1974 zat tijdens de jaarlijkse bondsvergade ring nog één man achter de bestuurstafel: Jan Lageweg uit Apeldoorn, Amsterdam- roer van geboorte, afkomstig uit de voetbal wereld en eigenlijk bij verrassing in de biljartsport terechtgekomen. Jan Lageweg bleef op zijn post, stelde twee adviseurs aan en ging schoon schip maken. Hij fungeerde achtereenvolgens als forma teur (Lageweg: „Ik deed het sneller en soe peler dan Van Agt") en binnen tien weken had hij de zaak voor elkaar. Als tijdelijk voorzitter trok Jan Lageweg zich terug ten gunste van mr. Pieter de Booy, die nu het heft in de KNBB stevig in handen heeft. Jan Lageweg werd vice-voorzitter, een functie die hem heel wat meer tijd kost en waar veel meer aan vast zit, dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Jan Lageweg, 51 jaar nu, hoofd personeel- sopleidingen van een 2400 werknemers tel lend concern, ontplooide binnen het bonds bestuur zijn levensfilosofie, die gebaseerd is op een door hem gevolgde Engelse cursus „You, We, I'. Sinds die cursus komt bij Lageweg „jij" op de eerste plaats, vervol gens gaan „wij" ér samen over praten en helemaal onderaan komt „ik". Jan Lageweg stelt zich dus volledig in dienst van de mens en dat heeft tot gevolg gehad, dat hij zich intensief is gaan bemoeien met de begelei ding van jeugdige biljarters en topsporters. Veel omvattend Lageweg: „Het is een veelomvattende, erg dankbare taak. Ik begeleid de organisatie van nationale en internationale toernooien en daarnaast de biljarters individueel. Eén van de belangrijkste taken is het mogelijk te maken de top te bereiken zonder dat de man in moeilijkheden komt met werk of gezin. Er zijn biljarters die jaarlijks alleen nationaal al meedoen aan zes toernooien. Daarmee zijn achttien vrije dagen gemoeid. Die moeten van de vakantiedagen af, zodat het gezin niet aan vakantie toekomt.'" „De gevolgen blijven niet uit. Er ontstaan moeilijkheden in het gezin, de biljarter on dervindt daarvan de terugslag en het gevolg daarvan is, dat de man voor zijn sport verloren dreigt te gaan. Sinds een aantal jaren heb ik intensief contact met de werk gevers. In een aantal gevallen is het gelukt de speler een aantal dagen van zijn werkge ver los te weken, zonder dat dit ten koste gaat van de vakantie van het gezin. In bepaalde gevallen ook zoek ik voor iemand naar werk voor halve dagen, want zodra een biljarter het topniveau haalt, is het een volslagen onmogelijke zaak, dat hij acht uur per dag 'werkt en dan ook nog eens vier uur per dag gaat trainen. Het is voor de man niet op te brengen en opnieuw dreigt een talent verloren te gaan." Autonoom Jan Lageweg die als „maatschappelijk wer ker" binnen de bond autonoom werkt, heeft voor de vele toernooidagen een financiële regeling getroffen, deelneming kost nu niet meer handenvol geld. Lageweg: „Het is nu zover, dat de gehele verzorging wordt betaald en dat de spelers daarnaast een zodanige vergoeding krijgen, dat zij ook een consumptie kunnen gebrui ken, zonder dat grote aanslagen op hun portemonnee worden gedaan. Dit heeft met professionalisme niets te maken. Deze zaken zijn geregeld binnen de status van amateur. De spelers krijgen immers'slechts loonder ving en kostenvergoeding. Gene betaling voor prestaties of iets van dien aard." Loonderving en kostenvergoedingen kunnen niet alleen door de K.N.B.B. worden gedra gen. Lageweg heeft daarom veel contact met Johan van der Haar van de N.S.F., die een grote financiële bijdrage verleent, en trekt voor de toernooien een sponsor aan. Lage weg: „Zonder de driehoek K.N.B.B.-N.S.F.- sponsor was het onmogelijk mijn filosofie te kunnen verwezenlijken. De zaak is nu gestrooklijnd. De biljarters zijn tevreden met de getroffen regelingen en de moeilijk heden met werkgever/ en gezin worden steeds meer naar de achtergrond gedrukt Daardoor zijn de prestaties, ook bij de jeugd, in de laatste jaren sterk verbeterd. De jeugd wordt zodanig bij de studie bege leid, dat het mogelijk is zich maatschappe lijk te vestigen en tegelijkertijd tot de top door te dringen." De tijd dat de bestuursleden van de K.N.- B.B. zich soms autoritair opstelden, dat zij voor de biljarters nauwelijks aanspreek baar waren behoort definitief tot het verle den. Lageweg: „Een bondsbestuurder behoort niet boven, maar tussen de mensen te staan. Dat geeft vertrouwen. Zo is ieder bestuur slid dat bij de toernooien aanwezig is, direct aanspreekbaar. Bovendien wordt niet afge wacht tot iemand met moeilijkheden zich komt melden. Begeleiding kan en moet ook worden gestimuleerd. Van bovenaf moet het contact worden gezocht en moet men voort durend van de situatie op de hoogte zijn. Het zich tussen de mensen bewegen, zie ik als het meest heilzame middel om goede verhoudingen te kweken en te behouden." GERRIT ZWIERS de wereldkampioenschappen. Amateurs en profs zullen zondag 22 januari, gescheiden, strijden om de wereldtitels in Amorebieta bij Bilbao in Noord-Spanje. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Amateurs: Herman Snoeyink (Denekamp), Hennie Stamsnijder (Enter), Reinier Groenendaal (St. Michielsgestel) en Hans Steekers (Noordwijkerhout). Reserve is Wil Brouwers (Horst-America). Professionals: Gerrit Scheffer (Hengelo-Gld), Gertie Wildeboer (Apeldoorn) en Cees van de Wereld (Nieuwkoop). Wrexham schakelt Bristol uit LONDEN In de strijd om de Engelse voetbalbeker heeft zich gisteravond een grote verrassing voorgedaan. De eerste divisieclub Bristol City werd door de derde divisieclub Wrexham gewipt. In de derde wedstrijd versloeg Wrexham met 3—0 Bristol. DEN HAAG - Herman Snoeyink, die zon dag in Nieuwkoop op overtuigende wijze Nederlands kampioen veldrij den werd en „nieuwkomer" Reinier Groenen daal zijn de nieu we gezichten in i de nationale af vaardiging naar finale halfzwaargewicht tegen de enorm hard stotende maar met weinig bokskunde begiftig de Hans van de Berg (Le Noble Sport, Rotterdam) - na lange tijd weer in de ring - uit, hoewel hij in de eerste ronde acht tellen rust moest nemn. Hij kwam knap terug maar nam geen en kel risico, stootte dus te weinig, reageerde te traag op missers van de povere maar oersterke v.d. Berg en was uitgeschakeld. Keskin zou, en met zijn li chaamsbouw moet dat kunnen, een uitstekende middengewicht zijn. V. d. Berg bokst de finale' tegen Gommers (Oorschot) wiens tegenstander v. d. Akker (Huizenaar) de training had ver waarloosd en terecht niet in de ring kwam. Dat deed wel de ijverig trainende Bally te Pas (Kristalijn) die echter, zeker Den Haag Gezien het verschil in boksopvatting en fysieke mogelijkheden viel het nog mee dat gisteren, op de voorlaatste avond van de Zuidhol landse bokskampioenschappen - volgende week >t van maandag in Dordrecht de laatste met alle A-finales - met meer voortijdige beslissingen vielen. De kwali teit van de twaalf partijen kon het publiek, dat id ee „Amicitia" tot langs de muren staand vulde, matig rrichi J?kore?- Er viel één ovatie, voor nieuweling John i voor ring die kampioen halfzwaargewicht werd door Ar- goudelis te verslaan. Ling (Kristalijn, Den Haag) was verreweg de meest technische bokser die echter de grootste moeite had met de stormlopen van Argoudelis (Oorschot, Rot terdam) omdat hij te weinig stopte van links en niet voldoen de bewoog. Daardoor moest hij nogal eens achteruit bokxen en dat is (nog niet een sterke kant van zijn technisch kunnen. Met een fantastische, zuivere linkse bezorgde hij de Rotterdammer in de eerste ronde wel acht tel len rust en uit de enorme slag wisselingen in de derde ronde puurde Ling met zuiverder sto ten - beter kijken dan Argoude lis - en ook een betere conditie de meeste winst zodat zijn pun- tenzege zonneklaar was. Een ovatie van het publiek was zijn verdiende loon. De laatste twee kampioenen in de juniorklasse werden bekend. „Veelstoter" Tjon Sien Pat (Oor schot) plaatste in de tweede ron de van de finale Junior-C wel- tergewicht een rechtse hoek, waarbij het toeval meespeelde, en Pronk (Te Pas, Den Haag) ging k.o. Het succes voor school Te Pas kwam toch omdat zwaarwelter junior-B Kasten, sterk stotend maar te onbe heerst boksend, een voldoende prestatie leverde tengen Ver maas (ABOV). In de nieuwelingenklasse moes ten in het zwaarwelter De ko ning en Van Gelder beiden Kris talijn elkaar de finale betwisten. Altijd een vervelende zaak, die ten gunste afliep van Van Gel der die in de eerste ronde door k.o. won met een zuivere rechtse. Verzijl (Bouwlust Dord recht) elimineerde in de halve finale zwaargewicht v. d. Schie (Westland) door opgave in de tweede ronde. In de finale ont moet hij De Jonge (Goudse b.v.) wiens tegenstander Hessels (Huizenaar, Rotterdam) in het ziekenhuis ligt. De C-klasse bevatte de halve finales halfzwaargewicht. Schrader (Kristalijn) ging pas in de tweede ronde zijn sterke rechtse voldoende gebruiken te gen Schot (Crooswijk, Rotter dam) die voor het merendeel zinloos op de dekking stootte en vrijwel geen correcte stoot plaatste. Toch won Schrader slechts met 3-2. Hij zal het zwaar krijgen tegen Kleij (Crooswijk) die in zijn partij tegen Hofstede (Goudse b.v.), een vechtpartij, het kalmst bleef en trouwens ook de betere bok ser was. In de A-klasse de halve finales zwaarweltergewicht, waarin de exponent van de Leidse vereni ging DTS, Landrok, een „clea ne" zege op vechtjas Cor Ton (Crooswijk) leek te behalen. Landrok blokkeerde de stoten van de Rotterdammer goed, was beweeglijk, zekerder van zich zelf en scoorde meer in de clin ch. Ton onderhield echter een zeer hoog tempo en dat bleef zo. Met onbeheerste ^anvallen ont regelde hij de conditie van Lan drok toch wel zodanig dat de Leidenaar in de derde ronde met open, hijgende, mond was „gesloopt", acht tellen rust moest nemen en was uitgescha keld. Ton komt tegen de veel stijlvoller Eric Doorn (Bouw lust) in de finale. Doorn over won Hans Lis (Te Pas), een leuke en moedige bokser die evenwel het nadeel van zijn ge ringe lengte heeft. Doorn hield hem met zijn lange reach veelal op afstand en het was voor Lis onbegonnen werk. In het middengewicht (halve fi nale) beging de jeugdige John Smit (Crooswijk) de onvergee flijke blunder te gaan vechten tegen de regerende Nederlandse kampioen Adrie Magielse (Bouwlust), die ijzersterk en zui-, ver stoot. Smit verwaarloosde zijn dek king met zijn ongecontroleerde aanvallen, werd tweemaal in de eerste ronde aangeslagen en verloor door interventie. Keskin (Hoogenband), een totaal nieuw gezicht, bokste zijn halve DEN HAAG De LTC van de KNSB heeft de Nederlandse schaatsploeg samengesteld die het komende weekeinde in het Zweedse Orebro tegen Zweden zal rijden. Voor de beren senioren komen de volgende rijders op het ijs: Ton Oudshoorn, Hermann us Moek, Rien de Roon en Rolf Sybran- dy. Op de sprint wordt Nederland vertegenwoor digd door Sies Uilkema, Jos Valentijn, Bert de Jong en Miel Govaert. Tijdens deze interland zullen ook vier junioren in de baan komen. Het viertal dat door de LTC is aangewezen bestaat uit Hans van de Pol, Teun Busser, Wim Pol en Martin Scheperkamp. Bij de all-rounders is het opvallend dat niemand van de kernploeg die onder leiding staat van Egbert van 't Oever en Tjaart Kloosterboer in Zweden aanwe zig zal zijn. Maar na overleg heeft men besloten de vier overgebleven kernploleden, inclusief Hans van Helden in Innsbruck te laten rijden als laatste selectie voor het Europees kampioenschap dat op 28 en 29 januari in Oslo wordt gehouden. Sytje van der Lende heeft tijdens selectiewedstrij den in het Zuidduitse Inzeil een uitstekende tijd op de 1500 meter gereden. Zij finishte in 2.15.4 ruim anderhalve seconde boven dan het Neder landse record dat met 2.13.95 op haar naam staat. Ook Ina Steenbruggen legde de 1500 meter in een redelijke tijd af. Zij kwam uit op 2.16.5. Zondag is de Amerikaanse ploeg voor de wereld kampioenschappen schaatsen in de sprintklasse (11 en 12 februari in Lake Placid) samengesteld na selectiewedstrijden in West Allis. Bij de heren komen uit: wereldkampioen Eric Heiden, Peter Mueller, Jim Chapin en Dan Immerfall. Reserve is Mike Woods. Bij de dames treden aan Beth Heiden, Cindy Seikkula, 9onny Paraskevin en Nancy Swider. Reserves zijn Liz Crowe en Kim Kostron. De 19-jarige Eric Heiden, die de wereldtitels senio ren, junioren en sprint bezit, won zaterdag de 1000 meter in 1.21,29 en werd tweede op de 500 meter in 39,85 seconden. Immerfall zegevierde op de 500 meter in 39,40 seconden. Peter Mueller eindigde als derde in 40,59 seconden. Op de kilometer was de tweede plaats voor Woods in 1.22,23. Immerfall werd derde in 1.22,99, Vanaf Schiphol vertrok gisteren een delegatie van de KNVB om aanstaande zaterdag in Buenos Aires de loting voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal bij te wonen. Van Links naar rechts wachtend op de inscheping: bondsarts Frits Kessel, voorlichter Hans Hamstra, secretaris Jan Huybregts, voorzitter Wim Meuleman, en masseur Pierre van den Akker. John Ling (links) in zijn kampioensduel met Argoudelis. Geheel links scheidsrechter Hartman. BELGRADO zeventiende partij uit de tweekamp tussen Kortsjnoj en sski is gister avond na veertig zetten afgebro ken. Kortsjnoj die met wit speelde in de tweek amp een punt voorsprong heeft, bezit in de afge broken stelling een iets betere po sitie. Viktor Kortsjnoj heeft gisteren op nieuw met d2-d4 geopend, hoewel hij juist met dit begin zijn serie slechte resul taten had ingeleid. Kortsjnoj deed het namelijk ook in de elfde partij, die hem zijn eerste nederlaag opleverde. Hij her haalde het in de dertiende krachtmeting met Spasski en kon vervolgens opnieuw het punt inleveren. Spasski zag, min of meer tot verbazing van de toeschouwers in het huis van de vakbond, al van de Hollandse verdediging. In plaats van f7-f5 koos hij voor de dame-Indische verdediging met b7-b6. Spasski probeerde het evenwicht in de stelling te houden, maar Kortsjnoj speelde met het zelfvertrouwen dat hem kenmerkte uit de eerste helft van de tweekamp. Hij woog be hoedzaam de afoulpogingen van Spasski af en kwam uit de opening met een volgens de theorie wat sterker loperpaar tegenover loper plus paard. Kortsjnoj heeft een minimaal voordeel veroverd in een partij waarin de initiatieven zonder meer aan zijn kant waren. „Het verloop van de zetten was: wit: Viktor Kortsjnoj zwart: Boris Spasski dame-Indisch 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2^4 e7-e6, 3. - Pgl-f3 b7-b6, 4. g2-g3 Lc8-a6, 5. Ddl- a4 Lf8-e7, 6. Pbl-c3 0-0. 7. Lfl-g2 La6-b7, 8. Da4-c2 d7-d5, 9. c4xD5 e€xd5, 10. 04) Pb8-e8, 12. Pf3-e5 c7- c5, 13. d4xc5 Le7xc5, 14. Pe5-d3 Dd8- c8. 15. Lcl-g5 Pf6-e4, 16. Pd3xc5 Pa6xc5, 17. Lg5-e3 Pe4xc3. 18. Dc2xc3 Pc5-e4, 19. Dc3-a3 Dc&-e6, 20. Tal-cl De6-e7, 21. Da3xe7 Te8xe7, 22. Tcl-c2 f7-f6, 23. Lg2-h3 Kg8-f7, 24. Le3-d2 a7-a5, 25. Ld2-e3 b6-b5, 26. Tdl-cl Ta8-e8, 27. Lh3-fl b5-b4, 28. Le3-c5 Te7-e6, 29. Lc5-d4 Lb7-a6, 30. Tc2-c7 (t) Kf7-g6, 31. Tc7-a7 Te8-e7, 32. Ta7xe7 Te6xe7, 33. Tcl-c2 a5-a4, 34. e2-e3 b4-b3, 35. a2xb3 a4xb3, 36. Tc2-c6 La6xfl, 37. Kglxfl Te7-b7, 33. Kfl-e2 h7-h5, 39. f2-f3 Pe4-g5, 40. Tc6-c5 Tb7-d7 De afgebroken stel ling is: wit(Kortsjnoj) Ke2, Tc5, Ld4, pionnen b2. e3, f3, g3 en h2. zwart (Spasski) Kg6, Td7, Pg5, pionnen b3, d5, f6, g7 en h5. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Tien draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips: OLDEVECHTPRIJS: Pechulie, Prinses Yvonne en O Deter. DIONAWERSTALPRIJS: Pele, Robert Belwin en Puckie H. HENNARDERADEELPRIJS: Palm Brach, Neeltje H. en Near- co. LEMSTERLANDPRLÏS (eerste afdeling): Mona Buitenzorg, Ocanja en Norique Belwin. WONSERADEELPRIJS: Obara- tor J, O Bento en Oebele Spen cer. LEMSTERLANDPRIJS (tweede afdeling): Orkaan W, Nebit Hanover en Mike Areta. iVYMBRITSERADEELPRIJS (eerste afdeling): Oroline, Lion Victory en Nachtegaal K. IJLSTPRIJS: Orma Pride, Jon ker T en Marinette. WYMBRITSERADEELPRIJS: Nerva, Morning Star en Match less. HINDELOOPENPRIJS: Orsino, Pedro Lebejos en Odet voor de A-klasse, te geringe., boksbagage en moed meevoert. Hij liet zich in de halve finale' zwaargewicht door Carel Jan sen (Huizenaar) van het begin af achteruit dringen en wachtte in feite op de genadestoot die al in de eerste ronde kwam. Hoe graag hij ook bokst, stoppen zou voor de sympathieke Te Pas het beste zijn. HERMAN VAN BERGEM Weer poging tot profbadminton LONDEN John Joiner, die zich bezig houdt met het behartigen van de belangen van een groot aantal van de sterkste badminton- spelers, onderzoekt de mogelijkheden een profgroep te stichten. De topspelers hebben tijdens de open Zweedse kampioenschappen overeenstemming op dat punt bereikt Joiner wil op zoek gaan naar sponsors en denkt aan een serie wedstrijden die niet meer dan een dag of zestig zullen beslaan. Het verlangen van de spelers wordt veroorzaakt door het streven van de internationale federatie terug te keren naar het .zuivere" amateurisme. Dit omdat badminton een kans maakt in de toekomst een plaats te krijgen in het programma van de Olympische Spelen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9