Ierse premier brengt Britten in problemen Egypte eist van Israël oliegeld Manson-bende ruilt in cel de LSD voor zieleheil West-Europa wil eigen lanceerraket Gierek: prijzen voor voedsel toch omhoog Nixon in de AOW AMNESTIE VOOR IRA-LEDEN? Cambodja klaagt Vietnam aan bij VN Romeinse politie wegens onlusten zwaar versterkt MIDDELLANDSE ZEE ERNSTIG VERVUILD Zwarte september eist dood Hammami op BUITENLAND LEIDSE COURAN" DINSDAG 10 JANUARI 1978 PAGINA 8 - (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN In Britse regerings kringen is men niet te spreken over wat de Ierse premier Jack Lynch (60) zondag voor de radio van zijn land verteld heeft inzake de kwestie-Ulster. Vooral zijn ver klaring, dat Dublin later amnestie zou kunnen verlenen aan veroor deelde leden van de IRA, wordt in Londen beschouwd als olie op het vuur en een sein voor nieuwe ter reurdaden. Ongunstige reacties van protestantse Noord- ierse leiders op de beschouwingen van pre mier Lynch hebben Britse politici in een moeilijk parket gebracht. De zes officiële unionisten en de democratische unionist do minee Ian Paisley weigeren nog verder te praten met Londen als de zaken niet spoedig opgehelderd worden. Als een verduidelij king uitblijft, zal de minderheidsregering- Callaghan in het Lagerhuis ook de politieke steun van de zes officiële unionisten moeten missen, wat uiteraard erg riskant voor haar De verklaringen van premier Jack Lynch in Dublin geven volgens de unionisten van Belfast de indruk, dat de Britse premier Callaghan hem bepaalde dingen beloofd heeft tijdens een laatste gesprek in Londen, afgelopen september. Het kunnen beloften zijn in verband met verdeling van de macht als Ulster gedeeltelijke autonomie en een interim-regering krijgt. Na het overleg Callaghan—Lynch zijn in Belfast delicate besprekingen begonnen tus sen de Britse minister van Noord-Ierland, Roy Mason, en leiders van de vier belang rijkste politieke partijen. Het belangrijkste thema van de gesprekken in Belfast is toe kenning van een bepaalde graad van auto nomie aan Noord-Ierland dat tevens nauw zou samenwerken met de Ierse republiek. Als premier Callaghan inderdaad iets derge-, lijks beloofd heeft aan premier Lynch, zal minister Mason nu veel moeilijkheden on dervinden wanneer hij de delicate bespre kingen in Belfast weer op gang probeert te brengen. Vietnamese troepen zijn ver doorgedrongen op Cambodjaans gebied, dat. vanwege de vorm de „papegaaiebek" genoemd wordt. Anderzijds hebben Cambodjaanse troepen tegenaanvallen in het grensgebied uitgevoerd en wel bij het grensdorp Tan Lap. waarbij veel slachtoffers onder de bewoners vielen. Hun stoffelijke resten liggen hier, in kisten, hoog opgestapeld. NEW YORK (UPI) - In een bittere aanklacht bij de Ver enigde Naties heeft Cambodja nu Democratisch Kampoe- chia genaamd buurland Viet nam beschuldigd van het op grote schaal binnendringen op Cambodjaans grondgebied in een barbaarse aggressie. Cambodja beschuldigde Viet nam van het doden van mensen, het stelen van duizenden tonnen rijst en vernietigen van planta ges en verbranden van wouden. De aanklacht werd gedaan in een officiële brief aan VN-secre- taris-generaal Kurt Waldheim, maar er was geen verzoek om een directe actie van de Ver enigde Naties. WARSCHAU (DPA/RTR) - De Poolse partijleider Edward Gierek heeft voor het partijcon gres in zijn land verklaard dat de voedselprijzen geleidelijk zullen worden verhoogd, naar gelang de opbrengst van de agrarische produkten wordt verbeterd. In het verleden heb ben plotselinge prijsverhogin gen voor voedsel in Polen tot min of meer ernstig verzet van arbeiders in grote industriecen tra geleid. Gierek deelde giste ren niet mee wanneer met de prijsverhoging een begin zal worden gemaakt. Gierek deelde mee dat sinds het vorige partijcongres het inko men van de bevolking met bijna 26 procent is gestegen, en dat de sociale voorzieningen sterk zijn opgevoerd, mede dankzij de snelle groei van de industriële produktie. Daartegenover staan problemen bij de agrarische produktie. De regering streeft naar verkorting van werktijden en verhoging van het minimum loon. Tot verrassing van politieke waarnemers stond Gierek uit voerig stil bij het verzet tegen de politiek in zijn land. Hij sprak van „kleine groepen te genstanders van het socialis me", die volgens hem worden gesteund en geinspireerd door anti-socialistische krachten van buiten de landsgrenzen, die de „democratische vrijheden boos aardig misbruiken". Hij bepleit te overigens opnieuw een poli tieke discussie met de „dissiden ten, hetgeen er op kan duiden dat de autoriteiten vooralsnog geen maatregelen tegen hen in de zin hebben. Sprekend over de verhouding tussen kerk en staat zei Gierek dat de regeringspolitiek ertoe zal bijdragen op dit terrein tot goede betrekkingen te komen. Zijn bezoek aan het Vaticaan was door iedereen in Polen goed ontvangen. Olga Korbut getrouwd Het Russische turn- sterretje Olga Kor but is zaterdag in Minsk gehuwd met de popzanger Leo nid Borkevitsj. Het jonge paar na de plechtigheid in het „Huwelijkspaleis" in Minsk. Monte Carlo (DPA) De Middellandse zee is zodanig vervuild dat als niet op korte termijn wordt ingegrepen, er waarschijnlijk geen redden meer aan is. Deze conclusie hing gisteren als een donderwolk boven de opening van een conferentie over de vervuil ing van de Middellandse Zee, waaraan wordt deelgenomen door deskundigen uit 17 staten die aan de zee grenzen. De conferentie staat onder auspiciën van het programma van de Verenigde Naties voor milieuhygiëne. Ruim 90 procent van het rioolwater uit 120 grote steden langs de kust stroomt ongezuiverd de Middellandse Zee in waardoor het een ernstige bedreiging vormt voor het leven in de zee. Een bijkomend verschijnsel is de bedreiging van de honderdduizenden badgasten die zich jaarlijks bij de zee verpozen. LONDEN (AP) Een Arabisch dagblad in Londen, Al Arab, heeft gisteravond een telefoontje ontvangen van een man die Arabisch sprak en namens twee organisaties de verantwoordelijkheid voor de moord op PLO-vertegenwoordiger Hammami heeft opgeeist. De man, die namens de Zwarte Juni en de Zwarte September een verklaring voorlas belde vanuit een telefooncel. Hammami werd vorige week woensdag in zijn kantoor in Londen doodgeschoten. Het hele Britse politie-apparaat is momenteel op zoek naar de moordenaar, een Arabier. De Zwarte September werd in september 1970 opgericht nadat de burgeroorlog in Jordanië was uitgebroken. In november 1971 pleegde deze organisatie haar eerste terreurdaad: de moord op de Jordaanse premier Wasfi Tal in Cairo. Deze organisatie heeft het beruchte bloedbad tijdens de Olympische Spelen in München georganiseerd. De zwarte juni ontleent zijn naam aan de maand waarin Syrische troepen Libanon binnentrokken om een einde te maken aan de burgeroorlog in dat land. In September 1976 kwam de organisatie voor het eerst in de publiciteit toen vier commando's 20 gijzelaars maakten in een hotel in Damascus. ROME (AP) De Romeinse politie heeft gisteren versterking gekregen van 1700 manschappen die de orde in de Italiaan se hoofdstad moeten herstellen nadat in het weekeinde neo-fascistische jongeren een spoor van vernielingen hadden aan gericht om de moord op twee neo-fascis- ten te wreken. Een derde neo-fascist, die twee dagen lang met een politiekogel in het hoofd in het ziekenhuis had doorge bracht is gisteren gestorven. De politie heeft op diverse wegen contro- leposten opgericht terwijl scholen en uni versiteiten worden bewaakt, evenals de gebouwen waar de diverse politieke par tijen gevestigd zijn. De druk op de christen-democratische regering van premier Andreotti om een nationale regering te vormen waarin ook de communisten worden opgenomen wordt in het kielzog van het geweld steeds sterker. De Amerikaanse ambassa deur Richard Gardner is vandaag naar Washington voor overleg over de onzeke- De politie van Rome heeft bekend ge maakt dat er 29 arrestaties zijn verricht en 1000 personen zijn aangehouden voor contróle in verband met de onlusten. Cairo (UPI/AP) Egypte wil van Israël 2,1 miljard dollar (5 miljard gulden) ontvangen als compensatie voor de olie die Israël acht jaar lang uit de Sinai heeft gehaald, zo heeft de Egyptische premier Mahmoed Salem gezegd. Egypte zal nog meer eisen tot schadevergoeding aan Israël stellen. Egypte heeft de olievelden te Aboed Rodeis en Ras Soedr aan de Golf van Suez in september 1975 weer in handen gekregen. Israël is van plan om drie nieuwe nederzettingen te stichten op de bezette Westelijke Jordaanoever, hoewel daar groeiende weerstand tegen is binnen de regeringscoalitie. Volgens de regeringswoordvoer der is de beslissing daartoe al maanden geleden genomen, maar de gematigde ,3eweging voor verandering" van vice-premier Jadin wil nu een debat in het parlement hierover uitlokken. Premier Begin is van mening dat geen vrede mogelijk is als de nederzettingen niet in stand blijven, maar de Verenigde Staten en Egypte zien ze als belemmering voor de vrede. Vorige week werd een voorstel tot het stichten van 30 nieuwe nederzettingen in de Sinai in een stormachtig debat in het parlement verworpen. President Sadat (tweede van rechts) ontving gisteren de sjah (tweede van links) als gast, een van de leiders in het Midden-Oosten die zijn vredesinitiatief steunt. Bij de besprekingen gisteren ging het vooral om de rol die de sjah kan spelen bij internationale garanties voor een vrede. San Clemente (AP) Oud president Ri chard Nixon, die drie jaar geleden als ge volg van het Water- gate-schandaal uit het Witte Huis moest vertrekken, heeft gis teren in San Clemen te zij n 65e verjaar dag gevierd. Hij komt nu in aanmer king voor de sociale voorzieningen voor bejaarden, bij ons de AOW. Nixon leeft sinds zijn aftreden in augustus 1974 bijna van alles van Gerald Ford en iedereen afgezon- bracht hij een privé- derd in de staat Cali- bezoek aan China en fornië. Toch heeft het vorig jaar had de in-: grote publiek hem terviewer David nog enkele keren Frost een aantal gr kunnen zien. Tijdens spekken met de ou< het presidentschap president. PARIJS (Reuter) West-Europa gaat een ambitieus plan uitvoe ren; het bouwen van een eigen raket en het vormen van een net van telecommunicatiekunstmanen. Om minder afhankelijk te wor den van de VS heeft de Europese ruimtevaartorganisatie ESA een programma goedgekeurd voor de bouw van zes krachtige raketten die in het begin van de jaren 1980 commerciële telecom municatiekunstmanen in de ruimte moeten brengen. Er zijn al vier experimentele raketten gebouwd, gebaseerd op de Franse Arianeraket, en deze zullen de komende twee jaren worden beproefd. Tussen de ESA en de NASA bestaat een grote mate van samen werking op het gebied van wetenschappelijk onderzoek en ruimte vaart. De Europeanen bouwen momenteel een ruimtelaboratorium, dat 461 miljoen dollar kost, voor lancering met de Amerikaanse space-shuttle. ESA en NASA beide hebben al deskundigen uitgeko zen die in 1980 met een gezamenlijke Amerikaans—Europese vlucht mee zullen gaan. Maar zodra commerciële telecommunicatiekunstmanen ter sprake komen zijn de Amerikanen veel minder toeschietelijk. De VS heeft in feite een monopolie op dat gebied met zijni Intelsatnet en wil blijkbaar niet dat de Europeanen meesnoepen van deze lucratieve markt. Na de droevige mislukking tien jaar geleden van de Europa-raket, die in de vlucht ontplofte en in de oceaan terecht kwam, vroegen de Europeanen de VS om lanceerra- ketten. Maar die waren niet altijd zonder meer beschikbaar. Tot dusver heeft de VS slechts een Europese experimentele tele- communicatiekunstmaan gelanceerd, de Frans—Duitse Symphonie. De Europeanen kunnen die echter niet voor zakelijke doeleinden gebruiken. Daarom heeft de ESA, die in Parijs gevestigd is, besloten er wat aan te doen. Niet alleen voor de groeiende behoefte van Europa, maar er zijn ook enkele andere klanten, vooral onder de olierijke Arabische landen en zelfs Canada, zo beweert de ESA zelf. Het programma voor onderzoek en ontwikkeling van de Ariane-ra- ket kost de tien landen die lid zijn van de ESA meer dan 650 miljoen dollar. (Van onze correspondent Hans Toonen) LOS ANGELES Voor de ruim acht jaar achter slot en grendel zittende Manson-ben de is de bijbel zoveel als een nieuwe drug. De eerste, die om de eeuwige bestseller vroeg, was Charles Manson zelf. Al in zijn dodencel van San Quentin, de beruchte gevangenis van Californië ging bet „dui vels jong" op de knieën. Aan zijn gevange niskapelaan Harry Howard biechtte hij la ter op: „Iedereen komt in dit aardse leven het Kruis van de Heiland tegen". En sinds Charles Manson de op hem wachtende gas kamer heeft mogen ruilen tegen een leven slange celstraf in de staatsgevangenis te Folsom, waar hij vanaf maart 1976 de dagen op de muren turft, is zijn geloof in Christus versterkt. Manson is niet de enige die achter de tralies bekeerd is. Ook zijn volgelingen Bruce Da- vis, Charles (Tex) Watson en Susan Atkins, bijgenaamd „Sadie", voelen zich roomser dan de paus. Deze zogenaamde „tralievro men" zijn pronkstukken van de „God Squad", een veelzeggende bijnaam die slaat op een over Amerika verspreide groep van vrijwilligers, die door zieleherders als aal moezenier Harry Howard getraind zijn in het houden van religieuze gesprekken met bajesklanten. De „God Squad" heeft zend tijd. De Billy Graham-achtige preken wor den door 102 radiostations uitgezonden, die ook doordringen tot de zware jongens. Natuurlijk schiet niet bij iedereen een brok, in de keel om de plotselinge inkeer van met name de Manson-bende. Sceptici zien hierin een poging van hen sneller op borgtocht te worden vrijgelaten, of om gemakkelijker aan drugs te komen binnen de gevangenis. Want met een gevoelig citaat uit de „Bergre de" wek je bij de cipier meer vertrouwen dan met een helse tirade Tegelijk met de bekering van Charles Man son moest ook zijn, eveneens in Folsom opgeborgen discipel Bruce Davis eraan gelo ven. Steeds vaker leende hij zijn oor aan de radioboodschappen van de „God Squad". De bekering bleef dan ook niet lang uit. Bruce Davis kreeg levenslang voor zijn aan deel in de moord op musicus Gary Hinman, die in juli 1969 in zijn huis in de Malibu Canyon werd vermoord door Charles Man son en Bobby (Cupid) Beausoleil, ex-vriend van de vlak vóór nieuwjaar vrijgelaten Les lie van Houten. Ook Susan Atkins was van de moordpartij. De musicus werd eerst twee dagen gemarteld, omdat Manson dacht dat Hinman ergens in het huis een halve ton had verborgen. Tijdens de marteling jaste Mason bij Hinman een oor af. „En Susan naaide het er weer aan", verklaarde Mary Brunner tijdens het geruchtmakend proces tegen Beausoleil en de anderen. Zelf bleef Mary voor deze moord buiten schot, omdat ze bereid was tegen haar „broeders en zus ters" te getuigen. Nu zit zij voor minstens tien jaar in Frontera, de vrouwengevangenis van Californië. Mary, een voormalige biblio thecaresse van de Universiteit van Wiscon sin is de enige van alle dienaressen van Manson die van hem een zoon heeft. Met twee anderen Catherine Share, bijge naamd „Gypsy" en diens echtgenoot Ken neth Como werd Mary veroordeeld we gens het plunderen van een legerdumpwin- kel in Hawthorne, waar ze 143 geweren en ongeveer 2000 gulden buitmaakte. En dat alles om hun in San Quentin zuchtende leider Manson te kunnen bevrijden. Even terug naar Bruce Daves. Algemeen wordt hij gezien als de moordenaar van Donald Shea, bijgenaamd „Shortly". Shea was de knecht op de filmboerderij van George Spahn, het verblijf van de Manson- bende gelegen in de San Fernando-vallei. Drie weken na de beestachtige moorden op onder meer de actrice Sharon Tate en het echtpaar La Branca werd de ranch omsin geld door een cordon van politie en sheriffs. Minstens twintig Manson-volgelingen wer den toen gearresteerd. Een paar dagen na de razzia was „Shorty" spoorloos verdwe nen. Geruchten wilden dat hij de politie had getipt over de verblijfplaats van Manson. Vlak vóór kerstmis j.l. is zijn stoffelijk overschot opgegraven door de 64-jarige uit Duitsland geëmigreerde Frank Reiz, de hui dige eigenaar van de sinds 1971 afgebrande boerderij. In Shorty's schedel zat een kogel gat In de vrouwengevangenis te Frontera zucht ook Susan Atkins. De nu 28-jarige Sadie vertrouwt voortaan liever op de bijbel dan op LSD, de favoriete drug van de Mansonia- nen. Susan werd op de heilzame werking van de bijbel geattendeerd door haar „broe der" Bruce Davis. Hij schreef haar brieven over zijn ervaringen met God. Natuurlijk wipte ook de „God Squad" bij haar binnen. En op 24 februari 1975 liet Susan zich dan ook dopen. Tegen haar kapelaan verklapte ze onlangs: „sinds die dag voel ik me als een pasgeboren baby". Susan was er ook bij toen de Manson-bende als een beest tekeer ging in de nacht van 8 augustus 1969 ten huize van Sharon Tate, de hoogzwangere echtgenote van regisseur Roman Polanski. De dag erop nam Susan weer deel aan de slachtpartij met Leno en Rosemary La Bian- ca. Charles Watson, ook luisterend naar de koosnaam Tex vanwege zijn afkomst uit Texas, had het grootste aandeel in de La Bianca-moorden. Samen met Patrici Kr en- winkel, Leslie van Houten en Susan Atkins werd Watson ter dood veroordeeld. Nu zit hij levenslang in de gevangenis voor man nen in San Louis Obispo, het Scheveningen van Californië. Ook de boomlange Texaan is door de bijbel gegrepen. Hij is zelfs opgeklommen tot diaken in de gevangenis kapel. Als Watson niet op het altaar staat, is hij te vinden op het koor waar hij uit volle borst en in alle toonaarden de Here Jezus prijst De andere Mansonaanhangers zijn minder vroom. Van Linda Kasabian hoor je geen onvertogen woord. In 1969 was zij de kroon getuige tegen de Mason-bende. Door haar bezwarende ontboezemingen bleef ze zelf uit de cel. Linda woont nu ergens in New England. En dan is er nog Lynette Fromme bijgenaamd „Squeaky"; de nu 29-jarige vol gelinge van Manson is vorig jaar overge bracht van de gevangenis in San Diego naar de zwaarbewaakte vrouwengevangenis in Alderson, West-Virginia. Op 15 september 1975 schoot ze in Capitol Park in Sacramen to op president Gerald Ford. De toenmalige president van Amerika bleef ongedeerd. Tij dens haar verhoor zei Squeaky dat ze gehan deld had in opdracht van de getraliede Manson. „Charles noemde Ford altijd de domkop die maar moest verdwijnen", was haar motief. Zeven dagen later richtte de 49-jarige Sarah-Jane More ook op Ford en miste eveneens. Van een zekere Manson had ze vaag iets gehoord Rond de afgelopen jaarwisseling is voor Leslie van Houten de celdeur opengegaan. In december 1969 werd zij veroordeeld we gens haar aandeel in de Sharon Tate- en Leno La Bianca-bloedbaden. De nu 28-jarige Leslie is vrij dankzij een borgsom van maar liefst een half miljoen gulden. Haar advo caat Maxwell Keith wil haar huidige ver blijfplaats niet vrijgeven: „Leslie weet niet wat haar overkomt. Ze heeft jaren op deze voorlopige vrijlating gesmeekt. Nu heeft ze alle rust nodig." Op 2 februari begint haar derde rechtszaak. Advocaat Keith wil name lijk voor een lagere straf pleiten. „Leven slang heeft ze namelijk niet verdiend. Bo vendien had ze nooit tegelijk met Manson en de anderen terecht mogen staan. Leslie had alleen maar wat te maken met de moord op de La Bianca's. Toen Scharen Tate en de anderen werden vermoord, was zij er niet bij." Enkele dagen vóór de vrijlating van Leslie van Houten klopte regisseur Roman Polans ki aan bij de gevangenis van Chino. Daar wordt de weduwnaar van Sharon Tate gedu rende minstens negentig dagen onderzocht door een staf van psychiaters. Vanaf de canapé mag Polanski vertellen waarom hij vorig jaar maart een orgie had met een gewillig maar 13-jarig meisje. Wellicht kan ook Polanski zich op een bijbel parabel beroepen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8